Šta je novo?

Cene nekretnina

1382 stranice... U stilu smislenosti razgovora Kolje i Bjelorglića na temu: 'oće l' bit' rata?
A i ovo... Oće l' bit' pada cena :D
Kao beskonačan loop svako ponavlja svoje bez da čuje onog drugog... A u realnom svetu šišaju nas kao ovce!!! Ne na keca, nego na nulu!!! Kao nacija zaslužujemo sve ovo kad smo ovakvi....
 
Ne znam koliko je normalno, a na kraju i dozvoljeno iznajmljivanje ovakvih stanova za poslovne svrhe. Pa kako bi bilo kome od vas bilo da iznad vas umesto stana nastane poslovni prostor sa 40 zaposlenih. Pa ne sluze stanovi za to. Valjda svima nama treba neki mir. Ovo mesanje svrhe stanovanja i poslovnog porstora je bolesno. Cak i zgrade kad su izmesane nije dobro, a kamoli sada jos i stanovi. Uzmimo na primer ovih 40 ljudi koliko ce samo vode potrositi, ili se provozati liftom. Ili smejati se, svadjati, dovikivati.
Ovo bih zakonom zabranio. Kome trebaju kancelarije fala bogu ima gde da ih nadje.

doduse pre bih menjao da mi pored bude poslovni prostor nego neki indijanci sa nevaspitanom decom...
 
Isto su i meni rekli pre 3 nedelje! Bukvalno max 2% da dobiješ a ako spustiš 10% prodavci će da misle da su ti učinili ne znam kakvu uslugu i da si stan dobio bukvalno za dž. Realan popust na starogradnju u sadašnjem trenutku je 30% zbog ulaganja i sve što je potrebno.
Moje mišljenje je da je skroz gubljenje vremena gledati starogradnju. Pogotovo ko ima pravo povrata PDV-a njemu se novogradnja isplati višestruko.
Ali svako ima svoju računicu!
Ne samo računicu nego i još faktora,
Na primer tamo gde ja tražim nema novogradnje, najnovije su one zgrade oko arene a one odavno nisu novogradnja a opet in je cena dosta veca nego starogradnji iz doba Tite...
Jedino sto mi je nedavno upalo u search u mom crnovnom rangu (+ 20% iznad) je onaj new Minel ali to mi ne odgovara kao lokacija plus je završetak planiran ako sam dobro pročitao za 2026...
Videću kako će biti sledećeg meseca kada očekujem da ću se aktivno uključiti na strani tražnje, pp nekom pravilu obzirom da se neće prodati, opet će smanjiti kao i do sad što su smanjivali na svaka 2-3 meseca
 
Ima puno slučajeva da su agencije odbijale da se bave prodajom stanova, u "zlatno doba" tipa pre godinu dana, kada dođe neko i traži 3500-4000 evra za stan u Bulevaru. Upute ga da postavi sam oglas, pošto neće da kvare svoj imidž nebuloznim oglasima i da ih provlače po medijima.
Baš o tome su mi pričali brokeri, to su danas ovi što misle da će stan u izvornom stanju (gde se nista bitnije nije menjalo od useljenja 70tih) da prodaju za 2800+...
 
Baš o tome su mi pričali brokeri, to su danas ovi što misle da će stan u izvornom stanju (gde se nista bitnije nije menjalo od useljenja 70tih) da prodaju za 2800+...
Sto je i dobro, podrzavam takvu praksu. Mada sumnjam da ce doprineti promeni svesti, pogotovo kod tih starih ljudi.
Ne potcenjujte da i dalje vecina ljudi zivi u ubedjenju da stanovi idu kao alve, i da ce 10 njih da se tuku za izvorno stanje u Vojvode Stepe, cim se oglasi.
 
Sto je i dobro, podrzavam takvu praksu. Mada sumnjam da ce doprineti promeni svesti, pogotovo kod tih starih ljudi.
Ne potcenjujte da i dalje vecina ljudi zivi u ubedjenju da stanovi idu kao alve, i da ce 10 njih da se tuku za izvorno stanje u Vojvode Stepe, cim se oglasi.
Ne sporim ja da žive ali kako vreme prolazi jednom po jednom dolazi iz d*peta u glavu jer i njima samima prolazi to vreme, to se najbolje vidi kad se pogleda istorijat oglasa gde se vidi kako se cena kretala na dole..
Naravno biće uvek ekstrema kao onaj jedan sto sam nasao da je prvi put oglasen krajem 2022 a cena poslednji put korigovana na dole (za 5%) marta 2023.
 
Ne znam, meni optimizam pada kako vreme prolazi. Mi smo sad u drugoj godini palog prometa i trend pre izgleda kao da ide u pravcu stagniranja nego pada cena. Ponuda je dosta jadna i mislim da je to glavni razlog zašto cene teško padaju u BG. Malo dobrih stanova.

Obilazio sam neki stan u starogradnji pre neki dan i pre mene je tog dana gledalo stan 5 potencijalnih kupaca. Tražnje očito ima. Ja prevrnem oglase tri puta i mogu da nađem ne više od 10 stanova koje vredi pogledati za cenu koju traže.

Pričao sam sa više agenata i deluje mi da im je više muka od priče oko cena. Uglavnom imaju stav "tako je kako je" i ne deluju previše uvereno u pad cena. Nisam pametan.
 
Obično je prvi kvartal nekako određivao ostatak godine. Ja čekam da vidim podatke za januar.

Mada ništa ne mora da znači. Nije to hidrodinamika.
 
Budi strpljiv, receno je da se ceka mart/april.
Cekaj da vidimo broj ugovora za decembar i januar... koji su tradicionalno najgori. Februar ce biti pravi pokazatelj.
 
Posto pratim Zemun na cenenekretnina, sudeci po Novembarskim cenama, cena starogradnje je porasla, i to solidno. Najjeftinija vrsta novogradnje takodje. Recimo da je rast 10% YoY, sto se i vidi na trend grafiku za starogradnju. Malo mi je iznenadjujuce kada vidim na kojim lokacijama, i u kakvim zgradama, su se prodali stanovi po kojim cenama (visokim). Nisam ocekivao.
 
Čekam januar da vidim da li će biti sličan kao prethodni ili ne. I to će mi biti neki indikator, ako se desi odskakanje.
 
Ništa ozbiljno ne radim. Odokativno samo me zanima da uporedim prodaju. Ako bude isto kao prošle godine, to je to...
 
Ništa ozbiljno ne radim. Odokativno samo me zanima da uporedim prodaju. Ako bude isto kao prošle godine, to je to...
Januari su tradicionalno jako loši sa prodajom. Pogledaj na bilo kojem sajtu za statistike videćeš da je januar jedan od najlošijih meseci što se tiče prometa. Delimično je to što se dobar deo meseca ne radi. Realno trećina meseca se ne radi... Plus svi misle na praznike i slavlja a ne na kupovinu nekretnina, osim možda gastarbajtera ali to je druga priča.
 
Januari su tradicionalno jako loši sa prodajom. Pogledaj na bilo kojem sajtu za statistike videćeš da je januar jedan od najlošijih meseci što se tiče prometa. Delimično je to što se dobar deo meseca ne radi. Realno trećina meseca se ne radi... Plus svi misle na praznike i slavlja a ne na kupovinu nekretnina, osim možda gastarbajtera ali to je druga priča.
Mislio sam, ako bude isto kao prošle to je indikator da nema nekog pomeranja.

Znam da su januari loši.
 
Pa ovo baš i nije tačno. Imamo mi i našu berzu i naše hartije od vrednosti ili obveznice koje imaju jako lep prinos 7% i to BEZ poreza. E sad što ti treba min 100k eura da bi kupio obveznice to je druga priča... Ali ako prof. Savić kaže da se neko dvoumi da li uložiti u stan ili negde drugde onda pretpostavljam da ima min 100k eura...
E sad ako neko ne želi na našu berzu (mala, nema veliki izbor kompanija, itd)... Može sasvim legalno da se ulaže na bilo kojim berzama u svetu a pogotovo na velikim i to ili preko stranih platformi ili preko naših brokerskih kuća (ako ne znaju tako dobro engleski ili se ne osećaju dovoljno sigurno da sami otvaraju brokerske račune u inostranstvu - što traje 30min prijava i nekih 3-5 radnih dana da provere dokumente i odobre ti brokerski račun)... I onda ulaži u šta hoćeš od običnih akcija, do obveznica, fondova, ETFova, opcija, i drugih derivata finansijskih.
E sada što se to ne vidi kao kad kupiš stan pa kažeš ovo je moje to je druga priča...
Postoji mnogo sada opcija za ulaganje i u Srbiji i van Srbije i to ne mislim da mora da se pokreće neki biznis ili šta već...
Ljudi o kojima priča Savić (koji imaju keša za više stanova) sigurno znaju da ima mogućnosti za ulaganja svuda!! U to sam više nego siguran. Pa čak i da ode do bilo koje ekspoziture banke, sada su već bankarske službenice na šalteru počele da promovišu investicione fondove koje ta banka drži (neću napisati koja banka ali jedna od najvećih kod nas)....
 
Pa ovo baš i nije tačno. Imamo mi i našu berzu i naše hartije od vrednosti ili obveznice koje imaju jako lep prinos 7% i to BEZ poreza. E sad što ti treba min 100k eura da bi kupio obveznice to je druga priča... Ali ako prof. Savić kaže da se neko dvoumi da li uložiti u stan ili negde drugde onda pretpostavljam da ima min 100k eura...
E sad ako neko ne želi na našu berzu (mala, nema veliki izbor kompanija, itd)... Može sasvim legalno da se ulaže na bilo kojim berzama u svetu a pogotovo na velikim i to ili preko stranih platformi ili preko naših brokerskih kuća (ako ne znaju tako dobro engleski ili se ne osećaju dovoljno sigurno da sami otvaraju brokerske račune u inostranstvu - što traje 30min prijava i nekih 3-5 radnih dana da provere dokumente i odobre ti brokerski račun)... I onda ulaži u šta hoćeš od običnih akcija, do obveznica, fondova, ETFova, opcija, i drugih derivata finansijskih.
E sada što se to ne vidi kao kad kupiš stan pa kažeš ovo je moje to je druga priča...
Postoji mnogo sada opcija za ulaganje i u Srbiji i van Srbije i to ne mislim da mora da se pokreće neki biznis ili šta već...
Ljudi o kojima priča Savić (koji imaju keša za više stanova) sigurno znaju da ima mogućnosti za ulaganja svuda!! U to sam više nego siguran. Pa čak i da ode do bilo koje ekspoziture banke, sada su već bankarske službenice na šalteru počele da promovišu investicione fondove koje ta banka drži (neću napisati koja banka ali jedna od najvećih kod nas)....
Apsolutno tacno. Isto sam ulozio u par stvari bez problema, uvek ima nacin samo su nasi ljudi jako nepismeni povodom tih stvari. Daleko vise moze da se zaradi i to samo ako se prate obicni ciklusi.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam, ako bude isto kao prošle to je indikator da nema nekog pomeranja.

Znam da su januari loši.
Pomeranja kako ja vidim u smislu prometa (broja stanova) neće biti... +/- 10% odstupanja. 2022 je bila ekstremno dobra godina - ili zlatna godina za nekretnine i naravno da će promet pasti u odnosu na zlatnu godinu, ali promet je i dalje stabilan na oko 1000 jedinica mesečno... Za novogradnju na boljim lokacijama, ja vam mogu reći iz prve ruke, tražnje IMA i prodaje se. Sporije ali ide!
Evo mogu vam reći moje iskustvo, kao follow-up mog razgledanja krajem prošle godine. Sada su me skoro svi agenti zvali ove nedelje da pitaju da li sam se odlučio za neki stan, da li mogu da pomognu itd... Ali NEMA ni govora o nikakvom popustu iako znaju da gledam i konkurentske projekte... Ne prodaje se ludo da neće ni da te zovu ali prodaje se.
Ono što je jedan Forumaš opisao, a nisam verovao dok nisam otišao uživo, je da prodajni dani su jedino da izabereš sebi najbolji stan a ne zbog popusta!
Možda će i ove godine biti popusta tipa Black Friday ili Uskršnji popust ali mogu vam reći već za par mojih projekata koji su mi u užem izboru, to će biti stanovi prema severu, skoro bez dnevnog svetla zbog blizine druge zgrade ili orijentisani prema najprometnijim saobraćajnicama.... Tako da ti stanove faktički i vrede manje od onih na boljim položajima...
Ukratko - ako kupuješ za sopstveni život i našao si stan - kupuj. Ako kupuješ za investiciju a našao si dobar stan uzmi. Ako nisi, čekaj...
Cene za novogradnju za slične lokacije su skoro identične u dinar! Isto kao što su uradili sa autima. Ako odabereš neku klasu auta, sve su iste cene sa malim varijacijama pa onda možeš samo da biraš koji ti se lično model sviđa ali ništa više... Za Novi Beograd za novogradnju za dvosobne stanove računaj 200k eura (sa PDV-om) +/- 15% u zavisnosti od veličine dvosobnog stana, orijentacije, itd. Ali to je moja procena i to vrlo tačna.
 
Pa kao Veternik
Pa ovo baš i nije tačno. Imamo mi i našu berzu i naše hartije od vrednosti ili obveznice koje imaju jako lep prinos 7% i to BEZ poreza. E sad što ti treba min 100k eura da bi kupio obveznice to je druga priča... Ali ako prof. Savić kaže da se neko dvoumi da li uložiti u stan ili negde drugde onda pretpostavljam da ima min 100k eura...
E sad ako neko ne želi na našu berzu (mala, nema veliki izbor kompanija, itd)... Može sasvim legalno da se ulaže na bilo kojim berzama u svetu a pogotovo na velikim i to ili preko stranih platformi ili preko naših brokerskih kuća (ako ne znaju tako dobro engleski ili se ne osećaju dovoljno sigurno da sami otvaraju brokerske račune u inostranstvu - što traje 30min prijava i nekih 3-5 radnih dana da provere dokumente i odobre ti brokerski račun)... I onda ulaži u šta hoćeš od običnih akcija, do obveznica, fondova, ETFova, opcija, i drugih derivata finansijskih.
E sada što se to ne vidi kao kad kupiš stan pa kažeš ovo je moje to je druga priča...
Postoji mnogo sada opcija za ulaganje i u Srbiji i van Srbije i to ne mislim da mora da se pokreće neki biznis ili šta već...
Ljudi o kojima priča Savić (koji imaju keša za više stanova) sigurno znaju da ima mogućnosti za ulaganja svuda!! U to sam više nego siguran. Pa čak i da ode do bilo koje ekspoziture banke, sada su već bankarske službenice na šalteru počele da promovišu investicione fondove koje ta banka drži (neću napisati koja banka ali jedna od najvećih kod nas)....
Ima ali ljudi ne žele da ulažu u nešto drugo. I ti si uložio u neke fondove, nisi se obogatio posle dva meseca i batalio si pa sada tražiš stan za investiciju. Tako i ovde razmišljaju, sve je prevara osim stanova.
 
Raskoš velegrada i šta nas čeka u 2024. najbolje dočaravaju brojne second hand radnje koje se otvaraju po centru, na mestima gde bi trebalo da budu najluksuzniji butici, kao i "divlji" ulični prodavci na BKA kod nekadašnjeg Depoa, a koji se nisu dali videti tu bezmalo 2 decenije.
 
Pa kao Veternik

Ima ali ljudi ne žele da ulažu u nešto drugo. I ti si uložio u neke fondove, nisi se obogatio posle dva meseca i batalio si pa sada tražiš stan za investiciju. Tako i ovde razmišljaju, sve je prevara osim stanova.
Ja nisam uložio u fondove. Ja sam kupovao obične akcije i držim ih već 4 god. I miksom pojedinačnih akcija ceo portfolio mi je u minusu oko 10-15%. Tačno da je gubitak. Ali sada sam naučio da postoje i ETFs tako da ću ulagati i u to. Stan u Srbiji kupujem "investiciono" znači neću fizički da živim tu ali da ga imam pošto mi je to prva nekretnina u Srbiji a i država stimuliše povratom PDV-a... Tako da zašto ne iskoristiti.... Svi investitori daju na 6-7 rata bez kamate plus povrat PDV-a.
A ujedno stavio sam i na štednju jer sada su kamate dosta lepe... Tako da nije da je samo stan.
Što se tiče mog portfolija akcija - svaka škola se plaća pa i to da nisam znao za ETFs... Sad znam. Ok koštalo me je. Ali te akcije koje su mi još u minusu ću da držim dok ne porastu pa ću ih onda prodati. Možda za godinu možda za 10.
Ali to isto može da mi se desi i sa stanom. Da padne vrednost 30% pa da nakon 10 god poraste... Ja nisam day trader pa da moram izaći iz investicije. Pala akcija neka sedi i čeka...
 
Meni se cini da su svi prodavci od reda presli u neki prevarantski rezim pa ko se upeca, prosto mi nije jasno sta se desava.
Ja sam kupio 2020. dusek king slarafija po ceni of nekih 900 evra, mozda nesto vise, danas se takav dusek prodaje za 1820 evra - znaci duplo skuplje.
Hteli smo jos jedan krevet da opremimo slarafijom, ali sada mislim da necemo to raditi - prosto je sumanuto dati 2000 evra na dusek, ma koliko dobar bio, i bas je veliki bezobrazluk sa tolikim povecanjem cena.
Zatim gledao sam 7-sede, izmedju ostalog i ovaj dole, i znam pouzdano da se ovaj auto nalazi u oglasima preko 6 mesesi - ko zna koliko tu stoji. Prosto neverovatno. Ceka se da se neko upeca, sta li. Mogu da nastavim da nabrajam primere bezobraznih majstora, prodavaca itd... do sutra.

I izdavanje stanova postaje poprilicno upitan posao, ako tebi treba 30 godina da povratis investiciju, za to vreme moras da promenis i namestaj, mozda i da ga renoviras, amortizacija ti ispadne ogromna - pitanje da li se investija vrati i posle tog perioda. Isto porez na imovinu je skuplji za nekretnine u kojima se ne zivi itd...

 
Poslednja izmena:
Vrh