Šta je novo?

Cene nekretnina

Slucajno sam naleteo na tvoju poruku. Ne znam da li je spominjano u temi, ali Bogoljub (ako se misli na Karica) gradi objekat Sava Residence u Ustanickoj gde je kvadrat 3500€ + PDV. Danas sam zvao i dobio tu informaciju.
Ne znam koliko čovek treba da bude neupućen (da ne upotrebim neku težu reč) pa da veruje da će nekakvom intervencijom države odjednom pojaviti neki Kinezi, Bogoljubi ili ko već i početi da prodaju po "realnim" cenama od 700 eur/m2. Ja razumem da AV priča ovakve neuteljene gluposti jer je to deo njegovog populističkog diskursa. Kada vidim koliko je ljudi koji samo na ovom forumu koji veruju u takve nemoguće situacije, postaje jasnije zašto smo tu gde jesmo.
 
Ne znam koliko čovek treba da bude neupućen (da ne upotrebim neku težu reč) pa da veruje da će nekakvom intervencijom države odjednom pojaviti neki Kinezi, Bogoljubi ili ko već i početi da prodaju po "realnim" cenama od 700 eur/m2. Ja razumem da AV priča ovakve neuteljene gluposti jer je to deo njegovog populističkog diskursa. Kada vidim koliko je ljudi koji samo na ovom forumu koji veruju u takve nemoguće situacije, postaje jasnije zašto smo tu gde jesmo.
Tehnicki je moguce postici mnogo nizu cenu stanova nego trenutne, ali to je trenutno u suprotnosti sa interesima krupnih igraca, mozda ne 700 evra, ali barem duplo (negde mozda i 3 puta) manje od svega sto sad vidimo na trzistu.Ima milion nacina, ali svaki od tih nacina zahteva da se neko od krupnih igraca u lancu odrekne svog dela. Drugim recima, kad bi stvarno postojala zelja da imamo jeftine stanove, to bi bilo moguce. Ali trenutne zelje su drugacije.
 
Tehnicki je moguce postici mnogo nizu cenu stanova nego trenutne, ali to je trenutno u suprotnosti sa interesima krupnih igraca, mozda ne 700 evra, ali barem duplo (negde mozda i 3 puta) manje od svega sto sad vidimo na trzistu.Ima milion nacina, ali svaki od tih nacina zahteva da se neko od krupnih igraca u lancu odrekne svog dela. Drugim recima, kad bi stvarno postojala zelja da imamo jeftine stanove, to bi bilo moguce. Ali trenutne zelje su drugacije.
Tehnički je moguće proizvesti odevni predmet i prodati je ga za 30-50 eur (Zara, Mango, HM) I ostvariti profit, isto kao što je moguće proizvesti takav isti predmet i prodati ga za 3000-5000 eur (LV, Chanel Gucci). Suština je da ovi prvi što prodaju jeftine stvari imaju business model na osnovu kojeg su profitabilniji od ovih sto prodaju ultra luksuzne stvari. Cena dobara ne zavisi od želje već od tržišnih okolnosti. Ako bi postojala računica da se zidaju i prodaju jeftini stanovi neko bi to već do sada uradio. Međutim, ne može se stanogradnja posmatrati izolovano od šireg društveno-ekonomskog konteksta. Drzava je zidala i delila stanove u periodu od 1950-1990, ali to je bila druga država sa potpuno drugačijim društvenim poretkom.
 
Tehnički je moguće proizvesti odevni predmet i prodati je ga za 30-50 eur (Zara, Mango, HM) I ostvariti profit, isto kao što je moguće proizvesti takav isti predmet i prodati ga za 3000-5000 eur (LV, Chanel Gucci). Suština je da ovi prvi što prodaju jeftine stvari imaju business model na osnovu kojeg su profitabilniji od ovih sto prodaju ultra luksuzne stvari. Cena dobara ne zavisi od želje već od tržišnih okolnosti. Ako bi postojala računica da se zidaju i prodaju jeftini stanovi neko bi to već do sada uradio. Međutim, ne može se stanogradnja posmatrati izolovano od šireg društveno-ekonomskog konteksta. Drzava je zidala i delila stanove u periodu od 1950-1990, ali to je bila druga država sa potpuno drugačijim društvenim poretkom.
I sad onaj ko je u tom periodu dobio stanove i dobro prosao smatra da to drzava vise ne treba da radi kako bi on mogao da izdaje stanove onima koji u to vreme nisu dobili stanove? :)
A sistem i jeste napravljen tako da nije moguce, jer su cene izgradnje mngoo manje nego cene prodaje. Tacno je da veliki deo troskova cine i takse i zemljiste, ali i to je sve deo igre velikih igraca. Kao sto rekoh, drzava mzoe da napravi sistem gde bi stanovi bili jeftiniji, ali to nije cilj.
 
država duradi nešto :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:
Ne mora ta mera da uopste bude orijentisana ka diktiraju ceni izgradnje. Dovoljno je da dozvoli trgovinu nelegalizovanim nekretninama, da vise razvija druge opstine, a ne samo Beograd, da ne baca pare na Expo i slicne gluposti, da smanji poreze i takse,... Ima milion nacina,.. Moze i recimo da gradi planska naselja i da nezavisna komisija odredi neku prihvatljivu cenu kostanja i da se nadje investitor koji bi to odradio. Ali da bi se to odradilo mora prvo da komisija stvarno odredi realnu cenu, da se investitori izaberu na pravom konkursu, da imamo pravu kontrolu kvaliteta,..., a kod nas bi fail-ovao svaki lanac u tom sistemu... Kao sto rekoh, ima milion nacina, ali trenutno se radi sve suprotno od toga.
 
Teši se. Nije to baš tako.
Realno nema nikakav valjan argument za takve cene u Stokholmu sem da se drzi problema sa imigrantima. Al bolje i to nego da kuka kako su Svedjani zli jer mu je neka tetka izvukla usi i izbacila iz muzeja zbog neprimerenog ponasanja 😄
Naravno da cekaju sa kupovinom ljudi koji posteno zaradjuju bez nekih sema i muljanja. Ko ce normalan da se nategne u kredit da bi kupio kvadrat u Beogradu po stokholmskoj ceni. Ne vredi ulaziti u takvu kupovinu ni sa zapadnom platom. Malo sam prelistao njihov katastar i oglase preko vikenda, cisto da se podsetim da novac nije bas propao kao sto neki pricaju.
 
Vrh