Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovi što prizivaju komunizam da bi kupili jeftinije stanove da li razmišljaju da će im ubrzo po kupovini isti biti oduzet, pošto u komunizmu nema privatne svojine? :)
Ta buržoazija je napravila te zemlje bogatim znanjem, konkurencijom i inovacijama. Istočnoevropske zemlje, kao i pre toga Nemačka su bile udaljenije od centra naučne i industrijske revolucije pa su se kasnije razvijale. Ni Poljaci, ni Mađari, ni Rumuni, pa ni mi nismo hteli komunizam, on je nametnut Staljinovim tenkovima.

Te priče o eksploataciji su uglavnom besmislice. To je isto kao priča da u Aziji ljudi rade u fabrikama za smešne pare, a u realnosti, osim onih slučajeva kao što je Foxon u zemlji gde su komunisti na vlasti, ljudi su jedva čekali da počnu da rade u fabrici na suvom, za solidnu lovu u njihovoj zemlji, umesto da rmbače po kiši, vetru i suncu kao seljaci.

Proces koji se desio širom Evrope i kasnije sveta. Seljaci su jedva dočekali da rade u fabrikama. U Engleskoj su radnici u automobilskoj industriji mogli da priušte automobile pre Drugog svetskog rata.

U Americi tolika nebriga bila, a komunistička partija nikad nije dobila iole značajnu podršku. U Kaliforniji Demokrate sa socijalnim programom postigli da se ljudi iseljavaju, a ulični kriminal nikad veći.

Najčudije je kada vidim da ovde neki prizivaju komunizam da bi tobože došli do jeftinijeg stana, a zapravo u komunizmu bi ostali bez privatne imovine. Oksimoron.
 
Ovi što prizivaju komunizam da bi kupili jeftinije stanove da li razmišljaju da će im ubrzo po kupovini isti biti oduzet, pošto u komunizmu nema privatne svojine? :)


Najčudije je kada vidim da ovde neki prizivaju komunizam da bi tobože došli do jeftinijeg stana, a zapravo u komunizmu bi ostali bez privatne imovine. Oksimoron.
To ti je nas narod. Neko bi rekao nas rdjav mentalitet. Kad je rec o njegovom dvoristu, onda je najveci kapitalista, kad je o tudjem, onda je najveci komunista.
 
Ovi što prizivaju komunizam da bi kupili jeftinije stanove da li razmišljaju da će im ubrzo po kupovini isti biti oduzet, pošto u komunizmu nema privatne svojine? :)


Najčudije je kada vidim da ovde neki prizivaju komunizam da bi tobože došli do jeftinijeg stana, a zapravo u komunizmu bi ostali bez privatne imovine. Oksimoron.
Komunizam je najgori. Moj deda krisom ziveo a nije se smelo. Komunisti ga ubili, pa mu oduzeli stan, pa ga naterali da proda stan za 5 maraka posle ga proterali u Ameriku i Englesku.
 
Niko nije prizivao komunizam, ne koristite straw man argument.

Zapravo govorio sam o liberalizaciji trzista, o liberalizaciji parcela i vecoj efikasnosti celog sistema, sto je upravo suprotno od komunizma. Djavo je u detaljima, vodite racuna o tome.
Sada imamo komunizam za investitore. Das nabolju parcelu u gradu investitoru, koji onda usisava kapital tvoje sopstvene populacije, a ne vrsis liberalizaciju trzista i parcela dok taj investitor ne usisa sto vise para - ili vise njih, nisam u tim stambeno-mafijaskim krugovima da znam detalje.

Evo deo teksta iz 2016.:
"Naš sagovornik otkriva da je cena kvadrata koju gradi njegova firma od 450 do 500 evra. Tu, naravno, nije uračunata zarada koju određuju investitori, a kreće se od 100 do 1.000 evra po kvadratu."


Znaci profit od preko 200% u nekim slucajevima, verujem vecini, gde to ima. Sada je profit i preko toga.
 
Vucic 2014., isto rezonovanje, mozda sada nesto zna sto tada nije znao. Na primer da moze da se zaradi veliki novac na mafijaskoj stanogradnji.


Podsticanje gradnje jeftinih stanova nije nikakvo dodvoravanje nikome, izjavio je večeras premijer Aleksandar Vučić, povodom primedbi na njegovo obećanje o jeftinim stanovima.

"Nije to nikakvo dodvoravanje, uništili smo visokogradnju, a niskogradnju sveli na mafijaško poslovanje i sada će država da pomogne onima koji žele da grade, ali da ne računaju da zarade sto posto", rekao je Vučić.

Jeftini stanovi gradiće se sigurno u Beogradu i za sada postoje tri lokacije, od kojih su dve u Novom Beogradu, gradiće se i u Novom Sadu, Nišu, Kraljevu i razmatraju se i druge lokacije, naveo je Vučić i objasnio da je namera da se tim projektom pokrene tržište nekretnina, koje je uništeno, a da ljudima s malim primanjima omogućimo da dođu do stana.

"Zato nam je potrebno zemljište koje će država davati besplatno, ona će se takođe odreći naknade za to zemljište i obezbediće infrastrukturu. Angažovaćemo samo najpovoljnije izvođače, dakle, ne mora da se gradi skupo i tim projektom izgubiće samo oni koji grade skupo. Mi mislimo da kvadrat takvog stana može da košta 350 do 400 evra", naveo je Vučić.

Komentarišući primedbe da nije dobro da država gradi stanove, Vučić je rekao da u tom projektu nije reč o mešanju države u tuđa posla, već da će stanove da gradi neko drugi i da će da preuzme rizik za taj posao, a država će samo da pomogne.
"A mi se sklanjamo odatle, jer je država loš vlasnik", zaključio je premijer.
 
Za ove sto imaju vise ne gleda se nista od ovih stvari sto si navela. Pogledaj Kosmaj. Imaju privatnu osnovnu i srednju skolu. Puna skola djaka gde deca igraju tenis, jasu konje itd. Ima sardzaja za one koji su sebi omogucili "da novac radi za njih" a ne obrnuto.
Ako je tako dobro u nasim manjim mestima, zasto onda ljudi koji imaju novca ne kupuju tamo nego jure Bg? Niko im nije rekao koliko je dobro?

Kao sto rekoh, ja sam iz manjeg mesta, jednog od ovih koje pominjes kao ok gradova za zivot, isprobala sam i nije ni prineti zivotu ovde. A svi ljudi koje znam i koji zive tamo, a probali su da zive u Bgu nekad ranije, bi se odmah vratili da finansije, stan i sl. nisu problem.
U krajnjoj liniji meni licno zivotna dinamika tamo nije preferentna iz raznih razloga, a ocigledno ni vecini drugih ljudi sudeci po potraznji stanova u Bgu.
Eno Zukerberg otiso na selo i gaji goveda :)
Opet pogledaj standarde u razvijenim zemljama. Zive ljudi gde im je lepo a ne blizu posla ili lokacije gde mogu da menjaju poslove :)
Opet kazem, znam druge drzave gde je drugacije, ali pricam iskljucivo iz perspektive zivota u Srbiji.
 
Pogledaj Kosmaj. Imaju privatnu osnovnu i srednju skolu. Puna skola djaka gde deca igraju tenis, jasu konje itd. Ima sardzaja za one koji su sebi omogucili "da novac radi za njih" a ne obrnuto.
Samo sto su to ljudi koji su sa vec stecenom velikom lovom otisli na Kosmaj iz grada. Nisu otisli na Kosmaj da tamo nadju posao, zarade, i od toga placaju deci privatne skole i vrtice. Ti ljudi tamo su posebna kasta.
I respect, ko umije njemu dvije, ali je kao primer totalno neprimenjiv u kontekstu price zasto neko ne bira da zivi u unutrasnjosti.
Eno Zukerberg otiso na selo i gaji goveda :)
Opet pogledaj standarde u razvijenim zemljama. Zive ljudi gde im je lepo a ne blizu posla ili lokacije gde mogu da menjaju poslove :)
Ista prica...ne, zapravo ljudi i napolju zive tamo gde nalaze poslove, samo sto im je dijapazon mesta na kojima mogu da nadju posao mnogo siri. Oni koji zive po Evropi tamo gde im je lepo, na nekom evropskom Kosmaju, su takodje posebna kasta i medju Evropljanima.
Ovo za Zukerberga koji je otisao da gaji goveda, taj primer cak ne mogu ni da se trudim da razumem u kontekstu polemike na ovom forumu.
 
dakle, ne mora da se gradi skupo i tim projektom izgubiće samo oni koji grade skupo
I nastade Beograd na vodi 😄
Svi znamo da se kod nas ne gradi skupo ma koliko se neki trudili da dokazu da investitori maltene iz svog dzepa dodaju, ali zato prodaju papreno sto se i vidi u poredjenju sa drugim gradovima u EU.
 
Ako je tako dobro u nasim manjim mestima, zasto onda ljudi koji imaju novca ne kupuju tamo nego jure Bg? Niko im nije rekao koliko je dobro?
U manjim mestima ljudi redje žive u stanovima i češće imaju kuće pa nemaju tolike potrebe za stanom ali i nasuprot toga kupuje se. Ti si beše iz Mladenovca, koliko znam tamo su sve zgrade prodate, a imate i toliko spominjani zatvoreni bazen. BG je sigurica, uvek pun studenata, ljudi koji dolaze u potragu za poslom i ljudi koji žele da kažu da žive u Beogradu, zato je investiciono uvek primamljiviji, a kiriju koju ćeš dobiti u BGu nećeš dobiti u manjem mestu, mada te ni stan neće koštati toliko samo ćeš teže naći stanara.
 
Meni je to delovalo očigledno, naravno da je investiciono uvek bolje kupiti u velikom gradu.
 
Slazem se treba ukinuti komunizam za investitore koji dobijaju besplatno zemljiste na najboljim lokacijama.

Kapitalizam nije da pustis kapital i investitore da rade sta hoce. Drzava mora da intervenise u pojedinim situacijama da bi obezbedila fer trzisnu utakmicu i konkurenciju.
Profit treba samo da bude posledica, a nije sustina kapitalizma, sustina kapitalizma je takmicenje ko moze da pruzi bolju uslugu gradjanima, i onaj koji pruza najbolju uslugu treba da opstane.
Kod nas invesittori ne pruzaju odgovarajucu uslugu gradjanima, i kao sto se krava koja ne daje mleko kolje, tako i ove investitore - to jest njihova preduzeca treba eliminisati sa trzistva efikasnijim preduzecima.

E sada zasto se ne pruza odrgovarajuca usluga kada su u pitanju stanovi:
Drzava je monopolista na trzistu kada su u pitanju parcele za izgradnju, drzava da hoce moze da spusti cenu stanova na 1000 evra. To bi uradila tako sto bi liberalizovala trziste nekretnina - dovodjenjem efikasnijih preduzeca za izgradnju stanova - na primer Bogoljuba, Kineze itd... i tako sto bi beskonacne povrsine pogodne za izgradnju dala na raspolaganje investitorima. To drzava ne radi zbog nekih od sledecih razloga:
1. Nesposobna je
2. Vrsi kradju kapitala sopstvenih gradjana u saradnji sa stambenom mafijom
3. Ima svoju racunicu hoce vece prihode od poreza, vece cene parcela za izgradnju itd...
Uglavnom ću se složiti, ali kako je liberalizacija dovođenje Bogoljuba (daleko mu lepa kuća) i davanje njemu i Kinezima lokacija za izgradnju? A u prvoj rečenici slično tome se kritikuje.

Liberalizacija je davanje svim investitorima istih mogućnosti.

Da su isparcelisali Beograd na vodi, pa ponudili svima koji bi da grade jednake uslove, bez potrebe da se država zadužuje, to bi bio liberalni model.

Ali tako se teže muti i ugrađuje.
 
Cena e/m2 stanova po opstinama - Realizovane i oglasene cene:
Starogradnja (cenenekretnina.rs)Starogradnja (4zida)
Beograd2.1642.545
Novi Beograd2.5152.738
Stari Grad3.1543.597
Savski Venac3.2903.776
Vozdovac2.0352.444
Vracar2.7623.446
Palilula1.7472.199
Zvezdara2.0222.327
Zemun1.8112.237
Nemamo podatke za novogradnju, samo za starogradnju, ali dovoljno za poredjenje.
Cinjenica jeste da prodavci u proseku minimum 10-20% precenjenjuju svoju nekretninu. Ako podjemo od pretpostavke da se stan oglasi po cenama koje imamo na oglasima, i da se proda po ceni koja se evidentira u Registru cena nepokretnosti, dolazimo do toga da svaki prodavac ako zeli da proda stan mora da spusti cenu barem 10-20%.
Naravno, tacno je da deo cene mozda ide na ruke, da se neki oglasi ponavljaju, da neke opstine nisu homogene (recimo Palilula ili Novi Beograd koji imaju i veoma atraktivne i totalno neatraktivne delove), i da ima jos niz razloga zbog kojih ova statistika ne mora da bude 100% tacna, ali eto, cisto jedan pregled.
i ranije je razlika u ceni izmedju oglasa i zvanicnih prodaja bila tolika, mi smo kupovali pocetkom 2022 i tada su oglasi bili oko 2000 kvadrat prosecno, a realizovane cene oko 1700/1800 za nas kraj, mi smo gledali samo jednu opstinu. Secam se mi smo gledali samo te oglase koji su bili oko 1800 kvadrat (starogradnja ugl izvorno stanje), i neki su pristajali da smanje za 2-3k od oglasene cene. I to je bilo kad je bio boom, tada su se stanovi prodavali ko ludi.
Brzo se prodaju jeftiniji stanovi i zato ce uvek realizovani da budu nizi od oglasenih
 
Oglašene cene su fantazija prodavaca, ljudi kače Miljakovac starogradnju za 2500 EUR/m2.

Veći je problem sad što je ponuda propala jer valjda vide prodavci da APP ne prolazi. Oglasa malo, a dobrih stanova još manje.
 
Poslednja izmena:
pomaze mi oko donosenja odluka ako sam.vec presekla da hocu da zivim ovde.
Pa pomaže i to mnogo više nego što misliš. Jer ćeš sutra ti učiniti nešto da to sve krene u pravom smeru (nebitno koliko), jer će tebi biti itekako u interesu da imaš bolje mesto za život.
Za Srbiju, generalno, decentralizacija je bila smer (ja sam ubeđen) kojim je trebalo krenuti 6og oktobra davne 2000e. Država je krenula u reset, nije bilo stranih firmi u državi, propalih preduzeća si imao u svim krajevima Srbije (koja su kasnije privatizovana). Na žalost, ponovo naš mentalitet (ne znam zašto, ali smo mi "operisani" od nekog dugoročnijeg planiranja i planovi se prave samo od danas za sutra) je doprineo tome da smo išli linijom manjeg otpora i donosili odluke i rešenja koje je bilo najlakše implementirati u datom trenutku.

Da ne tupim, dok je ovakvo stanje - ja stvarno ne ocekujem neki ostriji pad u centralnim opstinama Bg-a, a nikako na lokacijama poput Vracara, NBg-a, Dorcola...
Takođe, na drugu stranu, uopšte se ne nadam nekom osetnom povećanju kvaliteta života stanovnika Bg-a u narednih 10ak godina.
I kada platiš kvadrate veoma skupo, ponovo kada izađeš na ulicu videćeš smeće, neuređene trotoare, haotičan saobraćaj... Eto odite preko Savske sada od (bivše) Železničke do galerije, jbt oni nisu obezbedili pešaku stazu za pešake, nego ljudi pretrčavaju celu Savsku (a tramvajska trasa je na razdelu smerova Savske) ili hodaju kolovozom do raskrsnice sa Višegradskom
 
Uglavnom ću se složiti, ali kako je liberalizacija dovođenje Bogoljuba (daleko mu lepa kuća) i davanje njemu i Kinezima lokacija za izgradnju? A u prvoj rečenici slično tome se kritikuje.

Liberalizacija je davanje svim investitorima istih mogućnosti.

Da su isparcelisali Beograd na vodi, pa ponudili svima koji bi da grade jednake uslove, bez potrebe da se država zadužuje, to bi bio liberalni model.

Ali tako se teže muti i ugrađuje.
Naveo sam kao primer, jer je Bogoljub obecavao kvadrat od 500 evra, a Kinezi su poznati po jeftinoj i efikasnoj gradnji. A da naravno svako da moze da konkurise za gradnju.
 
Oglašene cene su fantazija prodavaca, ljudi kače Miljakovac starogradnju za 2500 EUR/m2.

Veći je problem sad što je ponuda propala jer valjda vide prodavci da APP ne prolazi. Oglasa malo, a dobrih stanova još manje.
U cemu je razlika izmedju 2 slucaja:
  • Na trzistu imas 5.000 stanova sa koliko-toliko realnom cenom i 5.000 stanova sa APP cenom (od kojih su neki stanovi i dobri, ali cena je ipak APP)
  • Posto APP cene ne prolaze, 2.000-3.000 stanova koju spadaju u APP se povuce sa trzista jer im APP ne prolazi, pa ostaje 5.000 stanova sa koliko-toliko realnom cenom i 2.000-3.000 stanova sa APP cenom, a zbog smanjenja traznje neke cene koje su ranije spadale u realne sad bi mogle da se svrstavaju u APP.
Mnogi su ovde na forumu pricali da ce se mnogi prodavci povuci ako prodaja bude usporila/stala, ali ja samo vidim da se manje-vise desio slucaj broj 2. Trziste je isto samo se smanjuje broj APP oglasa. Stanovi sa koliko-toliko realnim cenama se i dalje prodaju. To sto neko zamislja da mu stan vredi duplo vise nego sto realno vredi pa se kao nadureni klinac povuce sa trzista jer ne moze da nadje ovcu za sisanje ne menja stanje na trzistu, tj. menja u smislu da je manje oglasa, ali stan mu se ionako ne bi prodao ni da se nije povukao. Trziste sa APP oglasima i trziste bez APP oglasa su apsolutno isti. Jednsotavno je, ako nemas kupca za stan. cena ti nije realna.
 
U manjim mestima ljudi redje žive u stanovima i češće imaju kuće pa nemaju tolike potrebe za stanom ali i nasuprot toga kupuje se. Ti si beše iz Mladenovca, koliko znam tamo su sve zgrade prodate, a imate i toliko spominjani zatvoreni bazen. BG je sigurica, uvek pun studenata, ljudi koji dolaze u potragu za poslom i ljudi koji žele da kažu da žive u Beogradu, zato je investiciono uvek primamljiviji, a kiriju koju ćeš dobiti u BGu nećeš dobiti u manjem mestu, mada te ni stan neće koštati toliko samo ćeš teže naći stanara.
Nisam iz Mladenovca, i u mom rodnom mestu i dalje nema zatvorenog bazena.
Tako je, BG je sigurica, pun opcija za studente, nezaposlene, zaposlene koji traze bolje prilike, za sve moguce aktivnosti, plus ako se tu nastanis i resis posle da se selis u drugi grad, drzavu, tu ti je nekretina sa najboljim prospektom za rentu ili prodaji u Srbiji.
Mislim da bas iz tih svih razloga manja gradska i seoska mesta nisu ni blizu u istoj kategoriji po tim parametrima.
 
Većina zatvorenih bazena je napravljeno u vreme komunizma, ne znam da li ima neki ozbiljniji(olimpijski) a da je skoro napravljen. Termini su uglavnom očajni, tako da Beograd nema neku posebnu prednost po pitanju bazena.
 
Vrh