Šta je novo?

Cene nekretnina

Dzaba je kriviti i stanovnistvo i drzavu, treba donositi odluke i ocekivanja u skladu sa realnoscu.

Realnost je i da je država skroz ok sa tim da je cigla u BG glavno investiciono sredstvo u zemlji. Neke stvari se mogu jako lako rešiti kad bi bilo političke volje. Ne treba da pretvore vodu u vino već da regulišu tržište.
 
Dzaba je kriviti i stanovnistvo i drzavu, treba donositi odluke i ocekivanja u skladu sa realnoscu.
E to retki od nas rade :D cesto se protezemo mnogo vise nego sto stvarno mozemo da pokrijemo, ali avaj...
Realnost je takva kakva je, moze se nekome svidjati ili ne

@beli labud ja iskreno, ne verujem. Onaj ko gleda investicionu nekretninu, uvek ce nisaniti gradske delove Bg-a. Takodje i oni koji se doseljavaju, gledace da rentiraju negde u gradu ili u blizini svog posla. A ljudi koji su iz tih delova, oni ionako putuju do posla (imate dobar deo ljudi koji svakodnevno putuju NS-Bg-Ns recimo, a veoma su dobrostojeci ( i vice versa, naravno))
Pogledati Pancevo, na primer - i tamo je gradnja odavno uzela maha i dosta ljudi su presli tamo da zive (kolega iz bivse firme tamo uzeo stan)
 
Trenutno citam knjigu Chip war, mnogo dobra knjiga i pod utiskom sam te knjige.
Industrija poluprovodnika -- u kojoj i sam radim, je primer kako kapitalizam moze da bude ekstremno efikasan.
Ta efikasnost se postize konkurencijom, inventivnoscu itd....onaj ko nije konkurentan i inventivan brzo biva eliminisan, i tu nema izuzetaka, bio to Intel, Toshiba itd...
Zahvaljujuci tom i takvom sistemu, mi danas imamo jako jeftinu elektroniku, spram njenih sposobnosti, nezamislivo pre 50 godina.
Tom razvoju su doprinele stotine i hiljade inzenjera, istrazivaca, biznis ljudi, ali ono sto je zapravo u osnovi svega toga jeste konkurencija koja je gurala razvoj unapred.

I sada sa druge strane imas sprsku gradjevinsku instrustriju, koja je u sustini slaganje cigli, tehnologija od pre 4000 godina, koja je ekstremno neefikasna, ne moze da isporuci vecini ljudi proizvod po razumnoj ceni. Toliki stepen neefikasnosti mora da se sistematski stimulise, znaci to je sprega drzave i nekih lobi grupa. U interesu je drzave da preko poreza, izvuce sto vise kapitala od gradjana (i ima imaginaran rast gdp-a), interes rentijera je da ima visoke cene izdavanja, interes je investitora da imaju profite od nekoliko stotina procenata. SFRJ je mogla da napravi od 1960 - 1980 ogromnu kolicinu stanova, sa tehnologijom i znanjem koje je bilo nemerljivo manje u poredjenju sa danasnjim, i da obezbedi i humanije i jeftinije stanove velikom broju gradjana, a danas to kao nije izvodljivo.
Ja bih doveo najefikasniju Kinesku firmu za stanogradnju, dao im ogromni plac u produzetku Novog Beograd, pitao da li mogu da izvedu takav i takav urbanisticki plan i kvalitet gradnje po ceni od 700 evra za kvadrat i pustio ljude da odrade posao kako dolikuje. To bi bio pravi kapitalizam i efikasnost, da dovedes najbolje i da mu napravis izazov, a ne ovo.
Doduse cene ce svakako padati, jer je ovo danas totalna besmislica. Srbija ima gdp od svega 11.000 dolara, dok Amerika ima 80.000, Srbija je i dalje jako siromasna zemlja kojoj ne prilici ova cena stanova.
Kakve veze ima industrija poluprovodnika sa cenom stanova u Beogradu? Interes proizvođača poluprovodnika je profit isto kao interes investitora stanova. Navodiš Intel , jesi li gledao kakve su plate tamo? https://www.glassdoor.com/Salary/Intel-Corporation-Salaries-E1519.htm
Sa takvim prihodima nećeš imati problem da kupiš stan bilo gde, a ne u Beogradu. Dakle, nisu cene visoke nego je većina stanovništva siromasna, ali kako god okreneš tvoj primer nema mnogo smisla. Ne živimo više u komunizmu, niko to ništa neće dati za džabe.
 
Potpuno je nebitno koliko ljudi zapravo živi na opštini kad je pola tražnje generisano od strane ljudi koji kupuju investiciono.
Ovo je ono sto sam tek skoro shvatio. Možemo da logički razmišljamo, pratimo grafikone, popise i tržišta koliko god.
Dokle god je ogroman broj ljudi koji prave pare na kombinacije, prodaja ce ici kao i cene. Oni ne znaju ni za sta drugo i samo ce tu trpati pare jer su ionako na foru došle, a i država je tako omogućila jer su i sami iz iste priče.
Tako će nama koji bi da kupimo 1 za zivot to biti sve neizvodljivije a oni ce kupovati 4ti 5ti itd... a mi iznajmljivati od njih i bacati im jos para umesto da nekad možda i uspemo da uštedimo dovoljno.

Svako ko stvarno traži i nije tu samo zbog rasprave vidi kakva je ponuda po oglasima i kako je bilo npr u septembru kad je i počelo da bude ponekog OK stana da iskoči sa iole prihvatljivom cenom i sad kada ima skoro duplo manje oglasa i samo krševi stoje i vrte se.

Sve sto je iole dobro, kad iskoči nestaje odmah makar i neuknjizeno, a ovo ostalo odstoji neko vreme pa nestane i to ili ostane da se vrti ako je bas duplo precenjeno ili ruina.

Kad smo vec kod NEUKNJIZENIH STANOVA,
da li iko moze lepo da mi objasni sta je fora sa njima i kako je moguce da toliko ljudi uzima to (da li to uzimaju i očajni ljudi za život ili većinom za iznajmljivanje pa ih boli uvo). Da li ima neka fora ako je čisto zemljiste, postoje neki papiri, da te nikad neće rušiti itd i da li će kad i ako bude bilo legalizacije to uopšte oboriti cene, jer ti neuknjizeni idu ko ludi i sad ?

Voleo bih i da cujem ako neko ima neka iskustva sa terena koja govore da ce malo pasti ili se makar POBOLJŠATI PONUDA a ne samo grafikone i predvidjanja.

Hvala i svako dobro svima :)
 
Ovaj stančić je jutros bio 65000, sad su podigli na 75000. Izgleda da su počeli telefoni da zvone ili možda je samo opipavanje cene. Na slikama jos nije opalo lišće. 😅


Screenshot od jutros
IMG_3396.jpeg
 
Ne znam koliko pratite Kinu sada ali tamo je deflation vec neko vreme. Broj nezaposlenosti je skocio i cene nekretnina tamo padaju. Ono sto su oni uradili drugacije je sto ce pustiti da recesija traje jer znaju da je to jedini zdrav nacin da puste da se sve izduva, brane vrednost svoje valute. Ono sto oni isto cekaju je da USA krene da stampa da bi i oni mogli da stampaju i time malo olaksaju celoj ovoj krizi. Kod njih trenutno ima oko 100 miliona praznih stanova. GDP rast im je bio 6% i zbog toga sto su doneli odluku da se sve izduva, ocekuje se da ce neko duze duze vreme taj rast biti oko 3,4%.
Evropa trenutno stagnira, zemlje koje su gurale zelenu energiju sada najvise pate, ostale zemlje su u nesto boljem stanju (tu spadamo i mi) i evropa generalno kopira sve sto USA radi.
Cene nekretnina u 2024 ce padati (5-10%) a znacemo negde krajem godine da li ce taj trend da se nastavi i na 2025 mada cisto sumnjam.
 
Poslednja izmena:
Ovaj stančić je jutros bio 65000, sad su podigli na 75000. Izgleda da su počeli telefoni da zvone ili možda je samo opipavanje cene. Na slikama jos nije opalo lišće. 😅


Screenshot od jutros
Pogledajte prilog 185920
Izvini ne mogu da provalim koji je ovo sajt sa kog je screenshot ?
Primetio sam npr na 4zida da su često oglasi od vlasnika, a na halo oglasima agencije. Tako je bio jedan te isti stan na halo oglasima 10000 skuplji, plus jos agencijska provizija :) Mozda je isto vlasnik jutros oglasio na ovom sajtu za tu cenu a agencije su to vec preuzele i savetovala ,,bolju cenu,,
Sta bi mi bez njihovih petljanja i zvanja ljudi odmah čim izbace oglase :)
 
Izvini ne mogu da provalim koji je ovo sajt sa kog je screenshot ?
Primetio sam npr na 4zida da su često oglasi od vlasnika, a na halo oglasima agencije. Tako je bio jedan te isti stan na halo oglasima 10000 skuplji, plus jos agencijska provizija :) Mozda je isto vlasnik jutros oglasio na ovom sajtu za tu cenu a agencije su to vec preuzele i savetovala ,,bolju cenu,,
Sta bi mi bez njihovih petljanja i zvanja ljudi odmah čim izbace oglase :)
To je isti oglas iz halooglasa, screenshot je iz iOS aplikacije. Samo su editovali cenu na istom oglasu, u roku od 24h.
 
Sta se inace desava sa halo oglasima, broj oglasa za Beograd pao na ispod 9k?

Na nekretnine.rs nije tako drasticno palo, nisam bas detaljno pratio cini mi se da i raste.
 
Sta se inace desava sa halo oglasima, broj oglasa za Beograd pao na ispod 9k?

Na nekretnine.rs nije tako drasticno palo, nisam bas detaljno pratio cini mi se da i raste.
Mislim da su dva razloga. Ponuda je bas losa jer su svi na nekom iscekivanju. Rentiranje i dalje raste.
Drugi dodatni razlog je HaloOglasi su digli cenu pa time rasteruju 20-30% laznih oglasa.

Prava bas prava ponuda stanova u Beogradu je jezivo mala. Sve su ili neki falericni ili lazni ili takozvane "nebuloze".
 
Za neke delove i mozemo reci. Pogotovo one delove koje nemaju osnovnu infrastrukturu, kanalizaciju, a i dalje vecinski glasa za vlast. To vec jeste rezervat za zivotinje, bez imalo empatije mogu da kazem.

Pa ja sam živeo u Krnjači i iskreno da ti kažem, skoro pa da je rezervat. Sramota je šta je grad dozvolio na tako maloj udaljenosti od centra. Pa tamo još ni kanalizacije nema.
Tom logikom 99% Srbije nije za život, a ostatku Srbije nemanje kanalizacije je najmanji problem, i krug dvojke glasa za vlast, nema potrebe da se lažemo, to je višedecenijski problem, a ne samo ove vlasti. S obzirom da je jedino mesto pogodno za život 3 centralne opštine glavnog grada u celoj Srbiji onda je još uvek jeftino. Kupujte dok Mirijevo ne bude 5k :)
 
Tom logikom 99% Srbije nije za život, a ostatku Srbije nemanje kanalizacije je najmanji problem, i krug dvojke glasa za vlast, nema potrebe da se lažemo, to je višedecenijski problem, a ne samo ove vlasti. S obzirom da je jedino mesto pogodno za život 3 centralne opštine glavnog grada u celoj Srbiji onda je još uvek jeftino. Kupujte dok Mirijevo ne bude 5k :)

Stari Rim je imao kanalizaciju, a Beograd u 2023. godini nema, ali hajde da se pravimo da je to ok :)
 
Pa ne znam, da li je ceo stari Rim imao kanalizaciju? Beograd ima, prigradska naselja u nekim delovima nemaju. Svakako većina sela i ponekih manjih mesta nemaju pa opet ljudi žive. Svakako ne ideš na nuždu u poljski wc pa da kažemo da svi koji ne žive u 4 centralne opštine glavnog grada su u stvari rezervatske životinje. To je već next level elitizma. Kao što neko reče da je ozbiljan hendikep lokacije i nehumano za život ako glovo ne može da ti donese paštetu iz maksija. Slažem se da bi svi trebalo da imaju ali eto. Zato i postoje razlike u ceni.
 
Tom logikom 99% Srbije nije za život, a ostatku Srbije nemanje kanalizacije je najmanji problem, i krug dvojke glasa za vlast, nema potrebe da se lažemo, to je višedecenijski problem, a ne samo ove vlasti. S obzirom da je jedino mesto pogodno za život 3 centralne opštine glavnog grada u celoj Srbiji onda je još uvek jeftino. Kupujte dok Mirijevo ne bude 5k :)
Je l’ svaki argument ide na raslojavanje krug dvojke/prost narod, ili cemo malo za promenu da dodjemo do konsenzusa da neke stvari u, evo vec 2024, nisu normalne?
 
Pa ti si nazvao životinjama periferiju jer glasa za vlast, a glasa i krug dvojke. Naravno da neke stvari nisu normalne ali to ne znači da su ljudi koji ne žive u idealnim uslovima životinje iz rezervata. Dakle najviše raslojavanja dolazi od onih koji zapravo ta poredjenja i rade. Nekima nije normalno i to što glovo ne može da im donese paštetu iz maksija. Evo znam jednog direktora dobre firme koji živi u Krnjači, znam odličnog inžinjera (povratnik) koji živi u kući u Borči, i sam sam razmatrao stan u Krnjači dok se nije otvorila prilika za bolji, a čitajući ovaj forum vidim kako bi nas klasifikovali, mada Ja jesam malo priglup i krezub. Dakle postoji ono "nenormalno", a postoji i ono što ima skriveno značenje, a to je raslojavanje rasnih Beogradjana. Sve ok, samo se nadam da Vam je jasno zašto centar nikada neće cenovno biti u rasponu cena koje Vi želite.
 
Kakve veze ima industrija poluprovodnika sa cenom stanova u Beogradu? Interes proizvođača poluprovodnika je profit isto kao interes investitora stanova. Navodiš Intel , jesi li gledao kakve su plate tamo? https://www.glassdoor.com/Salary/Intel-Corporation-Salaries-E1519.htm
Sa takvim prihodima nećeš imati problem da kupiš stan bilo gde, a ne u Beogradu. Dakle, nisu cene visoke nego je većina stanovništva siromasna, ali kako god okreneš tvoj primer nema mnogo smisla. Ne živimo više u komunizmu, niko to ništa neće dati za džabe.
Osim sto investitori dobijaju zemljiste za dzabe.

Ima smisla, jer sam govorio o efikasnosti sistema. Sistem stanogradnje koji trenutno imamo je neefikasan, ne pruza vecini populacije dovoljno kvalitetne stanove po odgovarajucoj ceni.

Bogoljub je imao slicne ideje - stanovi za vecinsku populaciju.

 
Ima smisla, jer sam govorio o efikasnosti sistema. Sistem stanogradnje koji trenutno imamo je neefikasan, ne pruza vecini populacije dovoljno kvalitetne stanove po odgovarajucoj ceni.
Istina je- ne pruza, ali mislim da im to ni nije cilj. Ti kreces od hipoteze da je drzava/ sistem stanogradnje neuspesan u tome da to obezbedi, ali oni to ni ne zele da postignu. Naprotiv, oni vrlo postizu to sto su zacrtali.
Drzavi odgovara da su stanovi luksuzni proizvod koji ima odredjen status na trzistu i koji ne moze svako da ima. Odgovara im da cene budu visoke i da imaju tendenciju rasta. Zato uvode zamrzavanje kamatne stope, olaksice za kreditiranje, sprecavaju legalizaciju nelegalnih objekata, uvode olaksice za investitore i sve ostale mere koje ne podrazumevaju izgradnju priustivih stanova. Iskreno ne vidim ni da bi bilo koja druga vlast u nekom skorijem periodu radila nesto drugacije.
I to nije samo slucaj Srbije, vec i Amerike i EU, ako pogledas po njihovim forumima oni se zale na istu stvar. Sve to nosi kapitalizam, a nove ideologije za sada nema na pomolu.
 
Sta se inace desava sa halo oglasima, broj oglasa za Beograd pao na ispod 9k?

Na nekretnine.rs nije tako drasticno palo, nisam bas detaljno pratio cini mi se da i raste.
Taj nekretnine.rs mi je najgori, pogotovo sa telefona...
Pratim samo halo i sasomange
U cenovnom dijapazonu za opstinu koji pratim nisam primetio da je palo na halo, ali se evo vec par meseci unazad ne povecava tj ne izlaze novi a ako i izadju to su zapravo vec oglaseni...
 
I sam živim u predgradju iako sam živeo kao dete u krugu 2ke. I svima pričam da sam iz tog predgradja i osecam se tako.
Nije ovo kompleks krezubi vs lepozubi i sl predgradja ili centar. Sve cene nemaju smisla.

Jedno predgradje bez kanalizacije i sa užasnom infrastrukturom(u ovom primeru Krnjača, a ima ih jos dosta sličnih u Begeu) košta više od centra Bukurešta koji je glavni grad, ima metro, u EU je itd.

received_394484179754894.jpeg
received_7028310937284663.jpeg


Nije me mrzelo pa sam napravio 2 slike koje objašnjavaju sav paradoks i ono što ne razumem i voleo bih da mi neko objasni kako je to opravdano? Ne samo Krnjača da bude skuplja, nego i Ledine, Mirijeva skoro 2x, Novi Dorćoli 3x itd.

Molim lepo pogledajte sve: zgradu, ulicu i znamenitosti u okolini pa mi objasnite gde je logika?

Evo i linka (ako smem) da ne bude da sam nesto napamet bacao.

Možda sam lud al po meni nije luksuz krov nad glavom, vec 2gi, 3ci stan. Skupi automobili,odeća i telefoni od 1500 umesto 200 eura, i sve te stvari koje čoveku nisu baš neophodne da bi normalno živeo i stvarao porodicu.

Nije nijedna vlast nista spec činila a naročito ne ova na infrastrukturi u BGu, i neće nikad država/kapitalisti/mafija da otkinu ni gram svog kolača zarad većeg dobra, nego samo kad budu imali od toga korist ili budu primorani.


Pa ti si nazvao životinjama periferiju jer glasa za vlast, a glasa i krug dvojke. Naravno da neke stvari nisu normalne ali to ne znači da su ljudi koji ne žive u idealnim uslovima životinje iz rezervata. Dakle najviše raslojavanja dolazi od onih koji zapravo ta poredjenja i rade. Nekima nije normalno i to što glovo ne može da im donese paštetu iz maksija. Evo znam jednog direktora dobre firme koji živi u Krnjači, znam odličnog inžinjera (povratnik) koji živi u kući u Borči, i sam sam razmatrao stan u Krnjači dok se nije otvorila prilika za bolji, a čitajući ovaj forum vidim kako bi nas klasifikovali, mada Ja jesam malo priglup i krezub. Dakle postoji ono "nenormalno", a postoji i ono što ima skriveno značenje, a to je raslojavanje rasnih Beogradjana. Sve ok, samo se nadam da Vam je jasno zašto centar nikada neće cenovno biti u rasponu cena koje Vi želite.
 

Prilozi

  • received_7028310937284663.jpeg
    received_7028310937284663.jpeg
    123,9 KB · Pregleda: 89
Nema logike, kao ni edukacije, pa ti sto imaju kupuju i ne pitaju se da l' treba. Bilo kod nas tako izgleda od kad je dosao kapitalizam.
 
I sam živim u predgradju iako sam živeo kao dete u krugu 2ke. I svima pričam da sam iz tog predgradja i osecam se tako.
Nije ovo kompleks krezubi vs lepozubi i sl predgradja ili centar. Sve cene nemaju smisla.

Jedno predgradje bez kanalizacije i sa užasnom infrastrukturom(u ovom primeru Krnjača, a ima ih jos dosta sličnih u Begeu) košta više od centra Bukurešta koji je glavni grad, ima metro, u EU je itd.

Pogledajte prilog 185956 Pogledajte prilog 185958

Nije me mrzelo pa sam napravio 2 slike koje objašnjavaju sav paradoks i ono što ne razumem i voleo bih da mi neko objasni kako je to opravdano? Ne samo Krnjača da bude skuplja, nego i Ledine, Mirijeva skoro 2x, Novi Dorćoli 3x itd.

Molim lepo pogledajte sve: zgradu, ulicu i znamenitosti u okolini pa mi objasnite gde je logika?

Evo i linka (ako smem) da ne bude da sam nesto napamet bacao.

Možda sam lud al po meni nije luksuz krov nad glavom, vec 2gi, 3ci stan. Skupi automobili,odeća i telefoni od 1500 umesto 200 eura, i sve te stvari koje čoveku nisu baš neophodne da bi normalno živeo i stvarao porodicu.

Nije nijedna vlast nista spec činila a naročito ne ova na infrastrukturi u BGu, i neće nikad država/kapitalisti/mafija da otkinu ni gram svog kolača zarad većeg dobra, nego samo kad budu imali od toga korist ili budu primorani.
Znači, da ne bi bili životinje iz rezervata rešenje je da platimo 4-5k evra po m2 za centralne opštine? Bar da budemo rasni Beogradjani. Cene su takve kakve su, poredjenja po gradovima smo radili više puta. Kome se ne svidja neka ne kupuje, promet će pasti dodatno i cene će se nivelisati. Problem je što nismo u EU pa su ljudi zatvoreni ovde i to što dete čim progovori naučen je da se pare ulažu samo u beton.
 
Istina je- ne pruza, ali mislim da im to ni nije cilj. Ti kreces od hipoteze da je drzava/ sistem stanogradnje neuspesan u tome da to obezbedi, ali oni to ni ne zele da postignu. Naprotiv, oni vrlo postizu to sto su zacrtali.
Drzavi odgovara da su stanovi luksuzni proizvod koji ima odredjen status na trzistu i koji ne moze svako da ima. Odgovara im da cene budu visoke i da imaju tendenciju rasta. Zato uvode zamrzavanje kamatne stope, olaksice za kreditiranje, sprecavaju legalizaciju nelegalnih objekata, uvode olaksice za investitore i sve ostale mere koje ne podrazumevaju izgradnju priustivih stanova. Iskreno ne vidim ni da bi bilo koja druga vlast u nekom skorijem periodu radila nesto drugacije.
I to nije samo slucaj Srbije, vec i Amerike i EU, ako pogledas po njihovim forumima oni se zale na istu stvar. Sve to nosi kapitalizam, a nove ideologije za sada nema na pomolu.
Admini pinujte ovo. Drzava nece kasirke! Drzava nece sirotinju!
1704875492790.png
 
Znači, da ne bi bili životinje iz rezervata rešenje je da platimo 4-5k evra po m2 za centralne opštine? Bar da budemo rasni Beogradjani. Cene su takve kakve su, poredjenja po gradovima smo radili više puta. Kome se ne svidja neka ne kupuje, promet će pasti dodatno i cene će se nivelisati. Problem je što nismo u EU pa su ljudi zatvoreni ovde i to što dete čim progovori naučen je da se pare ulažu samo u beton.
Ne znam šta pričaš ja nit sam spomenuo životinje iz rezervata nit sam pozivao na centar. Prvi sam rekao da zivim u predgradju i da nemam kompleks od toga.
Prvi se gadim tih gadjanja i deljenja.
Ja pricam o infrastrukturi gde i ja u planski gradjenom prigradskom naselju imam lokalne tajkune koji dignu ceo kompleks zgrada bez plana, svako ko je u stranci dozidjuje, pravi supe,garaze itd. I na sta lici onda to?

Da ne duzimo i da ne zasipamo temu, jasno je da su cene takve jer svi ulupavaju sve u beton.

No lepo bi bilo da neko ponekad prizna da to uopste nije OK i da nema logike.
I da prestane se pravi prica kako svako ko kaze da je idiotizam kupovati u takvim uslovima i mestima za te pare - razmazena bu**** koja place jer ne moze da kupi u centru.

Na kraju krajeva sve ima lepo na slici pa ko oce nek proceni :) Pooz
 
Vrh