Šta je novo?

Cene nekretnina

Ko se beše podsmevao povratnicima iz Švedske?
Ako se pogorša ekonomija u EU, a liči da hoće, možda se i vrate neki naši gastarbajteri, ali ne verujem da bi ih bilo puno, mada ko zna. Takva neka pojava bi doprinela održavanju trenutnih cena i renti.
 
Ako se pogorša ekonomija u EU, a liči da hoće, možda se i vrate neki naši gastarbajteri, ali ne verujem da bi ih bilo puno, mada ko zna. Takva neka pojava bi doprinela održavanju trenutnih cena i renti.
Koliko god da padne ekonomija u EU opet će biti ispred srpske. Da ne pričamo o kulturi, načinu ophođenja, organizaciji rada, kvalitetu života i sl.

Npr. gomila medicinara je izbegla iz Srbije prvenstvo zbog mobinga i loših uslova i atmosfere na poslu.
 
Nije to resenje. Mnogi koji nemaju stan u mestu u kome zive vec imaju stan ili kucu u nekom manje razvijenom mestu odakle su pobegli, verovatno sa razlogom, tako da nema potrebe da kupuju kucu ili stan u istom ili nekom drugom nerazvijenom mestu. U teoriji je super, u praksi ne pije vodu dok se ne sprovede decentralizcija i pocnu malo da razvijaju ostala mesta sem Beograda. Ali nekom ocigledno odgovara centralizacija, pa se zato i dalje gura ta politika.
Muka kad je 50% ekonomije u glavnom gradu :) Razumem šta hoćeš da kažeš i slažem se načelno, ali ja kad sam razmatrao da se odselim iz BG shvatio sam koliko je to neizvodljivo zbog industrije u kojoj radim i koja samo ovde postoji.

Inače razmatram sve opštine za kupovinu stana osim Voždovca :)
Pa ok ali onda nema sta da pricamo kako "Srbiji ne prilici ova cena stanova" na osnovu gdp per capita a gledamo samo cene u delu gde zivi 10% stanovnika te drzave.
 
Koliko god da padne ekonomija u EU opet će biti ispred srpske. Da ne pričamo o kulturi, načinu ophođenja, organizaciji rada, kvalitetu života i sl.

Npr. gomila medicinara je izbegla iz Srbije prvenstvo zbog mobinga i loših uslova i atmosfere na poslu.
Nisam sugerisao da je ekonomija bolja u Srbiji, niti da je poslovna kultura je na visem nivou nego u EU. Oba ta argumenta sam naveo bio u postu pre tog. Ali jednostavno, kada troskovi postanu previsoki, a nekima jesu, trazi se dalje. Pa ce nekima ce biti ok i Srbija.

edit: takođe i ova vest koju je postovao vradovic je faktor. 90ih su mnogi emigrirali iz Srbije zbog mobilizacije. Ako počne mobilizacija u na primer Švedskoj, deo imigranata će da se odseli. Pa i sama vest, da se ništa ne desi, nije ohrabrujuća za nove imigrante.
 
Poslednja izmena:
Pa ok ali onda nema sta da pricamo kako "Srbiji ne prilici ova cena stanova" na osnovu gdp per capita a gledamo samo cene u delu gde zivi 10% stanovnika te drzave.
Nije 10%. Beograd, Novi Sad i Nis cine preko 30% stanovnika, a u sva 3 grada su cene naduvane.
 
Nisam sugerisao da je ekonomija bolja u Srbiji, niti da je poslovna kultura je na visem nivou nego u EU. Oba ta argumenta sam naveo bio u postu pre tog. Ali jednostavno, kada troskovi postanu previsoki, a nekima jesu, trazi se dalje. Pa ce nekima ce biti ok i Srbija.
Da li je zaista tako? Iskreno pitam.

Evo recimo kad staviš sve na papir sa kirijom i računima Beograd uopšte nije neki jeftin grad, a poskupljenja struje i infostana i dalje nisu okončana.

Jedino, ako taj naš čovek živi kao podstanar u EU, a u Beogradu poseduje svoj stan. I to ako radi remotely, inače ne znam šta bi radio u Beogradu.

Može i van Beograda, ali isto tako može i u EU van glavnih gradova da se nađe jeftiniji stan.
 
Poenta kupovine starogradnje (bar 10+ god. starosti) je po meni:

1) Lokacija. Ne zanimaju me previše prostrana polja Galenike, Ledina, Makiša ili industrijske zone koje nisu bile predviđene za stanovanje. Izuzetak su eventualno nekadašnje industrijske zone blizu centra ali ovde dolazimo do cene.. Meni je bitno da imam gde da se prošetam bez da ulazim u kola i generalno da ogromnu većinu potreba zadovoljavam bez prevoza (sem bajsa). Znači blizina uređenog parka kao Kališ ili Taš, blizina šetališta uz Savu ili Dunav, tog famoznog budućeg linijskog parka, uredjen bulevar kao i blizina mesta za izlazak, pijace itd. Deci je bitna blizina osnovne, srednje skole ili faksa i da bez muke, da mogu uveče da se vrate peške iz izlaska npr. Dom zdravlja da ne nabrajam dalje, stičete sliku..

2) Cena. Na forumu je bilo mišljenja da je cena starogradnje blizu novogradnji!? Gledao sam starogranju u blizini Landmark Residence u Bul. Kralja Aleksandra.. razlika u ceni je bila 50%.. Da ne govorim da je kod Kalemegdana stan prodat za 4000 a jedina novogradnja u blizini je izgleda sa 12 skočila na 15000. Dobro Kalemegdan je po svemu izuzetna lokacija, ali npr. i u donjem delu gornjeg Dorćola (zvuči pomalo kao Severna Makedonija na zapadnom Balkanu :) ) je prodaja starogradnje bila malo ispod 3000 a pogledajte novogradnje u okolini..

3) Investiciono - čuva ili povećava vrednost. Novogradnja ima tendenciju da postane starogradnja.. Posebno me ne zanimaju megalomanski projekti koji u slučaju krize (baš krize kao one devedesetih) imaju tendenciju da se pretvore u geta..

4) Struktura stana - mada je bilo misljenja da novogradnja ima bolju strukturu, molim vas da mi pokažete trostranu novogradnju uopšte (bez da je stan od 200m) ili novogradnju koja sa 50 - 60 kvadrata ima dve spavaće sobe. Ovde govorim o tim velikim projektima o kojima se najčešće piše na ovom forumu. Jedini normalni stanovi u ovoj novogradnji su mikro stanovi. Ostali su izduženi i gledaju na jednu stranu (dve ako je u pitanju ćošak zgrade) zato što su sami projekti megalomanske gromade građene da se maksimizuje profit (nemam ništa protiv profita, ali imam protiv nakaradnog uređenja grada i državne uprave koja ne radi svoj posao). Novogradnja ukoliko je mali projekat, se izuzima od ovoga i može imati dobru strukturu stana. Unutrašnjost je svakako našminkanija u novogradnji ali zbog zahteva profita arhitekte grade monstruozne građevine sa groznim strukturama stanova a u unutrašnjosti zgrada postoje dugački uski hodnici koji potsećaju na hotel a ne na stambenu zgradu.

5) Cena održavanja. Nešto što se nije često pominjalo a čini jako bitnu stvar normalnom čoveku. Cena održavanja stana u mega novogradnji (da ne ponavljam - mislim na te velike projekte) je nesrazmerno i nezasluženo, užasno velika. Da li govorimo o BNV, West 65 ili The One ili bilo kojoj drugoj mega novogradnji, cena održavanja po kvadratu je od minimuim 0.5 ali najčešče 1EUR i čak i više u ekstremnim slučajvima. Ako ću na uobičajeno plaćanje Infostana gde već plaćam održavanje plaćati još 100EUR mesečno za stan od npr 75 kvadrata onda će to biti solidan udarac na budžet.. da ne nabrajam šta bih mogao sa tih 1200EUR godišnje. Cene firmi koje održavaju tek izgrađene zgrade smatram zelenašenjem ili tzv. prekomernim oštećenjem. Za šišanje trave i zalivanje poneki zasadjeni cvetić i možda zamenu sijalice jedan ogroman komleks plaća milionske iznose? i to bez mogućnosti da se zameni firma koja vodi održavanje?

Sad kad pogledam moj megalomanski post :) dosta sam postova pogledao pa da zaokružim odgovore ili moje mišljenje na jednom mestu..
1. Krug dvojke mora živeti i dalje :)
2. Super, ako je starogradnja toliko povoljnija i bolja ne znam što ljudi trče da kupe novogradnje i tako dižu cenu. Kupujte starogradnje i cene će se nivelisati i svi srećni.
3. Apsolutno nelogično. Ako cene rastu raste i novogradnja i starogradnja, a noviji stan uvek više vredi.
4.50m2 dve spavaće sobe? Zar je špajz poželjno mesto za život? Ima i starogradnja još takvih bisera gde od 50m2 na hodnik ode 15m2 tako da je bolji raspored relativan pojam. Pa većina koja kupuje starogradnju ruši zidove i pravi novi raspored. Meni npr više smeta spojena kuhinja sa dnevnom u novogradnji ili tamo gde se ulazi direktno u kuhinju/dnevnu sobu.
5. Slažem se da su neke cene održavanja velike i to treba rešavati ali nije cilj da održavanje nepostoji uopšte kao što je to slučaj sa starogradnjama i ćiveti na deponiji.
 
Muka kad je 50% ekonomije u glavnom gradu :)

Beograd, Novi Sad i Nis cine preko 30% stanovnika

Bg je, sam, na preko 2miliona (naravno sire podrucje koje gravitira), bez obzira na popis - veliki broj ljudi u Bg-u nije uopste prijavljen tu. U bivsoj firmi, samo dvoje nas je bilo iz Bg-a, a ostali koji nisu bili iz Bg-a uopste nije nikada ni bilo prijavljeno u Bg-u. Takodje u drugim firmama pored nase, slicna situacija, skoro se niko i ne prijavi dok ne zasnuje porodicu tu negde...

A koliko jos hiljada ljudi ima u gradu koji su svakodnevno vezani za isti, ili su poslom tu, a nisu iz Bg-a?
Verujem da je i preko 50% ekonomije u Bg-u, ogroman broj firmi ima registrovana sedista u bg-u, a da nema ni 10% poslovanja u istom (odlika centralizovane drzave). I ta centralizacija nikome ne odgovara previse, ali decentralizacija je ozbiljan proces koji zahteva i ogromne napore i preraspodele, a koje niko nije spreman da uradi - jer mi kao nacija bolujemo od toga da nemamo nikakve dugorocne planove i projekte, vec samo nesto na kraci rok

Ja uvek kazem, da bi ste videli pravo stanje stvari, krenite malo po Srbiji u toku februara (a narocito jug i istok) i to se krecite lokalnim putevima (kroz sela)... onda ce vam biti jasno u kakvom je stanju nasa drzava
 
Poslednja izmena:
Ja uvek kazem, da bi ste videli pravo stanje stvari, krenite malo po Srbiji u toku februara (a narocito jug i istok) i to se krecite lokalnim putevima (kroz sela)... onda ce vam biti jasno u kakvom je stanju nasa drzava
Možda još ovog februara, od juna će biti druga pesma:
"Do kraja juna, sve ružne objekte pored auto-puta ili ćete da srušite ili ćete da izgradite da izgleda velelepno. I nema tu velike filozofije. I pored auto-puteva i pored pruga. Ima sve lepo da počistite, a ako nećete, mi ćemo to da počistimo. Srbija mora da ima najlepše i najčistije lice."
 
Da li je zaista tako? Iskreno pitam.
Da, sam si odgovorio u nastavku. Nisu svi srpski emigranti srpski beskućnici.

edit:
Evo recimo kad staviš sve na papir sa kirijom i računima Beograd uopšte nije neki jeftin grad, a poskupljenja struje i infostana i dalje nisu okončana.
Slazem se o skupoci Beograda, ali nisu svi gastarbajteri iz Beograda, mada su cene u celoj Srbiji slicne, sem cene tzv izazaka. Takodje, nisu uvek ekonomski razlozi za migracije. Samo kazem da mi se cini da je EU sve manje privlacna, i ako je to tacno, to je cini manje privlacnom i nekima koji su vec migrirali.
 
Poslednja izmena:
Pa ok ali onda nema sta da pricamo kako "Srbiji ne prilici ova cena stanova" na osnovu gdp per capita a gledamo samo cene u delu gde zivi 10% stanovnika te drzave.

Pa ljudi traže tamo gde je prihvatljivo za život. Što ti nisi razmatrao stan u Grockoj ili Ovči?

Ovaj grad pati od užasnog urbanizma i nedostatka planiranja, umesto da su u SFRJ sredili levu obalu kao što su NBG, ceo severni deo grada je skoro pa neprihvatljiv za normalan život.

Ne treba kriviti stanovništvo što hoće da živi na malo dobrih lokacija, već državu što se pola ovog grada raspada.
 
Da, sam si odgovorio u nastavku. Nisu svi srpski emigranti srpski beskućnici.
Da, ali pričamo o masovnom trendu koji bi uticao na tržište ovde. Pojedinačnih slučajeva uvek ima raznih.

Imam utisak da će posle poslednjeg javnog zaokreta ka Rusiji i autoritarnom sistemu, ove godine još više ljudi pobeći iz Srbije na Zapad.

P.S. Nije zaokret. Samo se više ne kriju.
 
Poslednja izmena:
Sve je moguće. Dakle, tvoj komentar se odnosi na ideološke potencijalne emigrante. Za to zaista ne znam, a i to je sve u domenu pretpostavki.

Ja sam se više obazirao na svakodnevne pojave poput odnosa plate i troškova tamo i ovde, uz dodatak najave Švedske pripreme za rat. Ako ništa i ne bude, nije baš to privlačno za imigrante.
 
Sve je moguće. Dakle, tvoj komentar se odnosi na ideološke potencijalne emigrante. Za to zaista ne znam, a i to je sve u domenu pretpostavki.

Ja sam se više obazirao na svakodnevne pojave poput odnosa plate i troškova tamo i ovde, uz dodatak najave Švedske pripreme za rat. Ako ništa i ne bude, nije baš to privlačno za imigrante.
Ma nema nikakvog rata u Švedskoj. Šveđani ne bi nikoga napali ni za 200 godina. A sada pošto su u NATO ni Rusija neće njih.

Stvari nisu toliko lude kao što se u Srbiji misli.
 
Ma nema nikakvog rata u Švedskoj.
najave Švedske pripreme za rat
Molim te budi precizan, velika je razlika.

Dakle, ministar odbrane je rekao, citiram:
Sweden could soon be facing a war and called for increased resilience, including among the civilian population
 
Takodje, nisu uvek ekonomski razlozi za migracije. Samo kazem da mi se cini da je EU sve manje privlacna, i ako je to tacno, to je cini manje privlacnom i nekima koji su vec migrirali.
Da se ne lažemo, što bi rekli, većina migracija je upravo iz ekonomskih razloga :) Sigurno je takav utisak, jer je ranije bilo baš snažnih migracija - jer kod nas nije bilo ponude posla kao danas (ponovo da se ne lažemo, Srbija i okruženje bolje stoji danas nego pre XX godina u ekonomskom smislu). Pa čak i neke grane koje kod nas sada stoje veoma dobro,kao IT, ranije nisu bile toliko plaćene i dobar deo ljudi je otišao ranije van Srbije.

Na žalost i danas veliki broj ljudi iz Srbije odlazi baš iz ovih razloga - jer tamo negde zarađuju (lupam) 1500eur net na nekim najlošije plaćenim poslovima (pa x2 ako uzmeš da oba supružnika rade) - a da u Srbiji (van Bg-a) nisu uspevali da dobace ni do 500eur.
Nemojte da mislite da nema takvih ljudi, samo zato što ih vi ne vidite ili vam nisu primetni. Ne treba ići daleko, odite do Beča i imaćete kontakt sa našim ljudima koji rade u hotelima, kafićima ili u toaletima (Šenburn). upravo mislim da se ovde najviše oseti odliv stanovništva (pogledajte nam samo građevinske radnike i potrebu za istima, a ogroman broj naših je van Srbije)

Bolje obrazovani građani (inženjeri), koji su dobro plaćeni i kod nas, odu često za veću lovu i bolju karijeru u inostranstvo (a oni se najčešće i vrate kada se zasite preko, jer i u Srb se mogu lepo snaći) - a neki odu jer su tamo ipak mnogo bolji uslovi i ne zavise od državnih institucija gde je dosta visok mobing (lekari, medicinski radnici pre svega...)

Ove stvari se naravno, najmanje primete u Bg-u koji ima snažan priliv iz ostalih delova Srb i najbolji standard i ekonomske prilike u državi - a i sam život u većem gradu je dosta užurban i onda se ljudi i ne bave ovim temamam i ne primećuju neke druge stvari van svog mikro sveta :)
 
Molim te budi precizan, velika je razlika.

Dakle, ministar odbrane je rekao, citiram:

Strah od Rusije je ogroman. Ali ne vidim da će Putin napasti NATO.
 
Pa ljudi traže tamo gde je prihvatljivo za život. Što ti nisi razmatrao stan u Grockoj ili Ovči?

Ovaj grad pati od užasnog urbanizma i nedostatka planiranja, umesto da su u SFRJ sredili levu obalu kao što su NBG, ceo severni deo grada je skoro pa neprihvatljiv za normalan život.

Ne treba kriviti stanovništvo što hoće da živi na malo dobrih lokacija, već državu što se pola ovog grada raspada.
Kad pročitam to "prihvatljivo za život" izgleda kao da ne žive ljudi na tim lokacijama već je neki rezervat domaćih životinja. A u principu najvažnije je samo jedno, centar, jer svi hoće u centar u bilo kom gradu u bilo kojoj zemlji i naravno da svi imaju para svi bi u centar.
 
Pa ljudi traže tamo gde je prihvatljivo za život. Što ti nisi razmatrao stan u Grockoj ili Ovči?

Ovaj grad pati od užasnog urbanizma i nedostatka planiranja, umesto da su u SFRJ sredili levu obalu kao što su NBG, ceo severni deo grada je skoro pa neprihvatljiv za normalan život.

Ne treba kriviti stanovništvo što hoće da živi na malo dobrih lokacija, već državu što se pola ovog grada raspada.
Pa ja sam uzeo tamo gde mi je odnos cena u odnosu na moja primanja bio prihvatljiv. Nisam gledao strogi centar, a da mi ovaj odnos nije odgovarao gledao bih jos dalje. Nisam kukao sto strogi centar ne pada sa cenom jer je u Maxiju plata mala.

Dzaba je kriviti i stanovnistvo i drzavu, treba donositi odluke i ocekivanja u skladu sa realnoscu.
 
Kad pročitam to "prihvatljivo za život" izgleda kao da ne žive ljudi na tim lokacijama već je neki rezervat domaćih životinja. A u principu najvažnije je samo jedno, centar, jer svi hoće u centar u bilo kom gradu u bilo kojoj zemlji i naravno da svi imaju para svi bi u centar.
Za neke delove i mozemo reci. Pogotovo one delove koje nemaju osnovnu infrastrukturu, kanalizaciju, a i dalje vecinski glasa za vlast. To vec jeste rezervat za zivotinje, bez imalo empatije mogu da kazem.
 
Kad pročitam to "prihvatljivo za život" izgleda kao da ne žive ljudi na tim lokacijama već je neki rezervat domaćih životinja. A u principu najvažnije je samo jedno, centar, jer svi hoće u centar u bilo kom gradu u bilo kojoj zemlji i naravno da svi imaju para svi bi u centar.

Pa ja sam živeo u Krnjači i iskreno da ti kažem, skoro pa da je rezervat. Sramota je šta je grad dozvolio na tako maloj udaljenosti od centra. Pa tamo još ni kanalizacije nema.
 
Vrh