Šta je novo?

Cene nekretnina

Pre par meseci, kada su u Lastavicama promovisali izlozbeni stan, nama je receno da II faza krece nakon prodaje I faze.Nisam bas sigurna da su u mogucnosti da nesmetano grade bez prodaje.U svakom slucaju rasplet tek predstoji. Ne stidim se da kazem da navijamo za pad cena, treba mladi ljudi da stvaraju prodice I dom.Sa ovim cenama I novogradnje I starogradnje malo se ko usudjuje na kredit.Zelim vam svima mir u susi I svakom dobro!
 
Upravo zavrsavamo sa potpunim renoviranjem stana koji je bio najgore ruiniran. Da ga dovedemo na nivo novogradnje kostalo nas je oko 270e po m2, bas smo skoro stavljali na papir. I tu racunaj da nismo hoblovali stari parket, nego izbijali skroz, doradjivali kosuljicu pa radili glanc novi, obnavljali sve vodovodne instalacije, u velikoj meri elektro, radili neke gipsane radove - dekorativne spustene plafone u nekim prostorijama, placali dijamantski rez za secenje betona radi pomeranja nekih otvora za vrata, radili novu nadstresnicu i ogradu za terasu, znaci skoro sve sto moze da ti padne na pamet.
Mozda novogradnje u Bangladesu. Menjali ste i fasadnu stolariju?
Za 270 EUR u BG u 2023?
Nemoguce. Ja sam uradio to isto, doduse sa rusenjem i gradjenjem vecine pregradnih zidova.
Zaista vrhunski materijali, ne moze bez 500 EUR m/2.
Plus ja sam imao i 30 metara visine i uzan hodnik i mali lift, pa samo na fizikalce i iznajmljivanje krana (kad je neophodan) ode par hiljada evra.
 
Ma, bilo je i kod nas isto tako 2012-2013... Nekretnine koje su bile po 2200-2300 su prodavane po 1350-1400 eura. Generalizuješ stvari.
Ja sam prvi koji bih voleo da bude i sad tako. I nadam se da ce biti. Ja nigde nisam rekao da cene nece padati, nego da ce investitori a i ostali prodavci cekati poslednji moguci trenutak da spustaju cene. Nece spustati cene zbog toga sto su culi da neka statistika pokazuje da je promet pala. Ali ce spustiti kad i sami to budu osetili, kad budu bili saterani uza zid, kad im bude zatrebao kes koji mogu dobiti jedino prodajom i tad ce jednostavno morati da spuste.
 
Ja sam prvi koji bih voleo da bude i sad tako. I nadam se da ce biti. Ja nigde nisam rekao da cene nece padati, nego da ce investitori a i ostali prodavci cekati poslednji moguci trenutak da spustaju cene. Nece spustati cene zbog toga sto su culi da neka statistika pokazuje da je promet pala. Ali ce spustiti kad i sami to budu osetili, kad budu bili saterani uza zid, kad im bude zatrebao kes koji mogu dobiti jedino prodajom i tad ce jednostavno morati da spuste.
Zašto da investitori ne spuste cene? Toliko su zaradili u protekle 3 godine da komotno mogu da prodaju preostale stanove po ceni koštanja i svoj kapital preusmere u neku drugu aktivnost. Jedini problem je da bi ova premisa bila logički ispravna, tražnja za stanovima mora da padne. A investitori se "klade" da će traznja biti još veća, pa prodaju stanove za zgrade za koje još nemaju ni građevinsku dozvolu. Ja verujem da i neki spoljni faktori mogu posledično uticati na cenu stanova. U trenutku neke velike krize ili rata, cena stanova će nesumnjivo padati. Samo se nadam da niko ovde ne priželjkuje takav scenario, kako bi kupio povoljnije stan. Ako ostane status quo i plate nastave da rastu, kao uostalom i troškovi života, cena stanova nema gde osim gore.
 
Pozdrav ljudi.
Evo detaljnije analize za 2024 za koju naravno ne mogu da garantujem da ce se desiti ali meni deluje da sve ide ka tome. (Scenario o kojem sam pricao u nekim od post-ova)
1704546974369.png
Ova slika koju sam okacio pokazuje u kom periodu se trenutno nalazimo, s'tim sto nisam uspeo da nadjem update-ovanu sliku pa ovo "we are here" je danas zapravo na ovom delu gde pise "where we will be in end-2023" malo smo pred jer trziste akcija i dalje ide na gore.
Dosta vas zna a opet za one i koje ne znaju jeste da trziste akcija uglavnom pocne da pada onog trenutka kada FED krene da spusta kamate i na osnovu ove slike u tom trenutku mi bi trebali da udjemo u Strong deflation iliti u prevodu cene svega ce poceti da pada ali zasto je to tako ? Razlog toga je zato sto sada potencijalno US zapravo nece imati problema sa inflacijom, vec ce ona otici u minus. Pokazatelj toga je M2 i inflacija koja u paraleli idu kao po satu, s'tim sto inflacija kasni za M2 nekih 19 meseci.
1704547362006.png
Na osnovu ove slike inflacija bi otisla u minus i dobili bi deflation period i recesiju 100% i onda bi dobili onaj scenario gde bi moglo da se prica o padu cena nekretnina jer bi nastala panika.
Jos jedan dokaz da nam sledi ostar pad kamata su obveznice, koje uvek unapred rade ono sto ce FED morati da uradi sa kamatama
1704547594655.png

Narandzasta linija su kamate, zelena linija obveznice i vidite da su obveznice vec krenule da padaju dok su kamate jos na vrhu i pad deluje poprilicno ostar.
U smislu katastrofe, ovo je jako slicno onome sto je bilo 2008 s'tim sto sada pretpostavljam imaju iskustva i verujem da znaju sta ce da se desi i sada je samo pitanje sta ce uspeti sve da aktiviraju u smislu stimulansa da bi ovo sto pre anulirali i da li ce to uopste uraditi.
Znaci verujem da nam ovaj scenario dolazi i ovo bi trebalo da donese pad cena nekretnina, pitanje je koliko ce to trajati.

Jos jednom, ovo su samo analize, ne mora da znaci da ce biti ovako, samo pratim mrvice :D

P.S. Prvo spustanje kamata se ocekuje u Martu 2024
 
Previse nagadjate i bavite se stvarima koje ne znate i koje niko ne moze da zna.

Srbija kakva god da je ne moze da bude izuzetak iz osnovnih ekonomskih principa, u ovom slucaju ponude i potraznje. Na obe strane spektra postoje oni koji mogu da cekaju i oni koji ne mogu iz raznih privatnih ili poslovnih razloga.

Cinjenica je da je potraznja opala, na osnovu cega je realno ocekivati i korekciju cena u nekoj meri. Kolika ce ta korekcija biti i da li ce doci do nje zavisi od toga koliko ce se ovaj trend zadrzati u buducnosti.

Vecina drugih stvari o kojima pricate ovde su samo nagadjanja i presipanja iz supljeg u prazno.
 
Zašto da investitori ne spuste cene? Toliko su zaradili u protekle 3 godine da komotno mogu da prodaju preostale stanove po ceni koštanja i svoj kapital preusmere u neku drugu aktivnost. Jedini problem je da bi ova premisa bila logički ispravna, tražnja za stanovima mora da padne. A investitori se "klade" da će traznja biti još veća, pa prodaju stanove za zgrade za koje još nemaju ni građevinsku dozvolu. Ja verujem da i neki spoljni faktori mogu posledično uticati na cenu stanova. U trenutku neke velike krize ili rata, cena stanova će nesumnjivo padati. Samo se nadam da niko ovde ne priželjkuje takav scenario, kako bi kupio povoljnije stan. Ako ostane status quo i plate nastave da rastu, kao uostalom i troškovi života, cena stanova nema gde osim gore.
Ne klade se da ce traznja biti jos veca, nego se klade da ce biti dovoljno velika da nece biti potrebe da spustaju cene. Moj komentar je vise bio odgovor na necija razocarenja da jos nema pada cena iako je promet pao. Ja sam samo hteo da kazem da to sto cene jos uvek nisu pale, uprkos padu prometa, ne znaci da nece. Investitori jos uvek imaju lufta da drze cene jer su dovoljno likvidni i da malim akciajma i popustima "kupuju" vreme dok se situacija malo ne popravi. Ako promet bude i dalje padao i ostao nizak, morace da spuste cene u svakom slucaju. To sto oni ocekuju rast traznje, mozda je samo blef, investitori i agencije u medijima uvek tvrde da trziste nikad nece ici dole, pa ko se upeca, upecao se.
 
Mene samo za ima na osnovu cega ce potraznja dalje da pada?

Inflacija se usporava, kamate ce u ovoj godini na dole, nezaposlenost nije skocila a plate i dalje realno rastu.

Ne znaci da se nista od toga nece dogoditi ali za sad nema faktora koji bi dodatno ubio potraznju.

Rat u Ukrajini je poceo pre dve godine, kamate pocele da skacu od tad, inflacija traje vec tri godine i peak je vec prosao, sta se to jos ceka?
 
Mene samo za ima na osnovu cega ce potraznja dalje da pada?

Inflacija se usporava, kamate ce u ovoj godini na dole, nezaposlenost nije skocila a plate i dalje realno rastu.

Ne znaci da se nista od toga nece dogoditi ali za sad nema faktora koji bi dodatno ubio potraznju.

Rat u Ukrajini je poceo pre dve godine, kamate pocele da skacu od tad, inflacija traje vec tri godine i peak je vec prosao, sta se to jos ceka?

Potraznja ne mora dalje da pada, dovoljno je da se zadrzi duze vreme na nizem nivou od onoga kolika je bila na vrhuncu.

Sto se tice spustanja kamata ostaje tek da se vidi sta ce biti sa tim i da li ce uspeti da postignu "soft landing" koji prizeljkuju.

U svakom slucaju cak i da sve ide po planu centralnih banaka, kamate ce ostati relativno visoke jos neko vreme.
 
Pozdrav ljudi.
Evo detaljnije analize za 2024 za koju naravno ne mogu da garantujem da ce se desiti ali meni deluje da sve ide ka tome. (Scenario o kojem sam pricao u nekim od post-ova)
Pogledajte prilog 185694Ova slika koju sam okacio pokazuje u kom periodu se trenutno nalazimo, s'tim sto nisam uspeo da nadjem update-ovanu sliku pa ovo "we are here" je danas zapravo na ovom delu gde pise "where we will be in end-2023" malo smo pred jer trziste akcija i dalje ide na gore.
Dosta vas zna a opet za one i koje ne znaju jeste da trziste akcija uglavnom pocne da pada onog trenutka kada FED krene da spusta kamate i na osnovu ove slike u tom trenutku mi bi trebali da udjemo u Strong deflation iliti u prevodu cene svega ce poceti da pada ali zasto je to tako ? Razlog toga je zato sto sada potencijalno US zapravo nece imati problema sa inflacijom, vec ce ona otici u minus. Pokazatelj toga je M2 i inflacija koja u paraleli idu kao po satu, s'tim sto inflacija kasni za M2 nekih 19 meseci.
Pogledajte prilog 185699Na osnovu ove slike inflacija bi otisla u minus i dobili bi deflation period i recesiju 100% i onda bi dobili onaj scenario gde bi moglo da se prica o padu cena nekretnina jer bi nastala panika.
Jos jedan dokaz da nam sledi ostar pad kamata su obveznice, koje uvek unapred rade ono sto ce FED morati da uradi sa kamatama
Pogledajte prilog 185701
Narandzasta linija su kamate, zelena linija obveznice i vidite da su obveznice vec krenule da padaju dok su kamate jos na vrhu i pad deluje poprilicno ostar.
U smislu katastrofe, ovo je jako slicno onome sto je bilo 2008 s'tim sto sada pretpostavljam imaju iskustva i verujem da znaju sta ce da se desi i sada je samo pitanje sta ce uspeti sve da aktiviraju u smislu stimulansa da bi ovo sto pre anulirali i da li ce to uopste uraditi.
Znaci verujem da nam ovaj scenario dolazi i ovo bi trebalo da donese pad cena nekretnina, pitanje je koliko ce to trajati.

Jos jednom, ovo su samo analize, ne mora da znaci da ce biti ovako, samo pratim mrvice :D

P.S. Prvo spustanje kamata se ocekuje u Martu 2024
Praktično, spuštanje kamata u martu treba da bude prvi signal?
 
Meni se čini da će biti ove godine tako da krenu sa spuštanjem kamata, ali će se inflacija vratiti ubrzo na uzlazni trend i onda Jovo nanovo u začarani krug. Bez recesije i bolnih mera teško da će se rešiti ovaj problem sa ovolikim novcem u opticaju. Naravno bogati i investitori će u tom slučaju najmanje ispaštati jer inflacija uvek bude porez za sirotinju. Opet, ovo su samo moja laička predviđanja, ne mora da znači da će biti tako. 🙂
 
I prošli put je kasnila kriza kod nas, u odnosu na Svet. Ali ne brinimo, jer tu su expo i stadioni da nas izvuku iz krize.
 
Meni se čini da će biti ove godine tako da krenu sa spuštanjem kamata, ali će se inflacija vratiti ubrzo na uzlazni trend i onda Jovo nanovo u začarani krug. Bez recesije i bolnih mera teško da će se rešiti ovaj problem sa ovolikim novcem u opticaju. Naravno bogati i investitori će u tom slučaju najmanje ispaštati jer inflacija uvek bude porez za sirotinju. Opet, ovo su samo moja laička predviđanja, ne mora da znači da će biti tako. 🙂
Slazem se sa ovim samo to se nece desiti tako brzo. Videcemo izvestaj sada 11og vezano za inflaciju i ako sa nekih 3% koliko je sad krene naglo na dole, recimo 2.6%, to znaci da onaj chart sto sam okacio vezano za likvidnost se zapravo odigrava, ako ne, onda verovatno imamo jos mesec ili dva fore dok ne krene dole, onda bi smanjenje kamate krenulo u martu kao sto se ocekuje svakako ali u slucaju deflation, ljudi nece trositi pare jer cemo imati dosta problema u ekonomiji. Sve ce usporiti zestoko i FED ce morati da uradi QE ali to bi bilo polovinom ili krajem 2024 i tu ce verovatno napraviti problem gde ce naglo stimulisati i ta stinulacija bi se osetila 2025 i time bi inflacija skocila zestoko, cene svega opet gore i onda 2026 opet dizanje kamata. Kao i 70ih, to bi bio rolerkoster. Samo hocu da kazem da za svaku akciju koji oni urade, potrebno je da prodje vreme da bi se to osetilo. Tako da i ta kupovina nekretnina se nece osetiti odmah cim u martu spuste kamatu.
 
Da, kada sam napisao to da će Jovo nanovo mislio sam na takav scenario gde će verovatno proći i cela decenija u nekom klackanju inflacija-deflacija. Svaka promena kamata se oseti tek kroz nekoliko meseci u svom punom obliku, možda tek i posle 6 meseci. Bukvalno kao da upravljaju nekim velikim brodom koji prolazi kroz tesnac i svaki pokret kormila se oseti sa zakašnjenjem, a tom prilikom se brod lupa o krajeve levo i desno. Tako ja to doživljavam vizuelno. 😃
 
Problem je kada ljudi seku noseci betonski, da bi dobili recimo prozor, i slicno, sto je neodgovorno, opasno, i treba da bude kaznjivo.
Nismo sekli nosece, prosirivali smo otvore za vrata i izlaz za aspirator. Slazem se da ne treba nikako seci nosece zidove.
Sve je relativno, koja stolarija, koji parket, koje sanitarije, materijali za zidove... I kad sve završiš pa nek te je koštalo i 300-400e opet si u ruiniranoj zgradi punoj miomirisa.
Meni to licno zaista ne smete dokle god je zgrada koja se odrzava uredno. Ali razumem da je nekome to dosta vazno.
Menjali ste i fasadnu stolariju?
PVC smo stavljali, druge vrste stolarije bi bile zaista mnogo skuplje.
Ja sam uradio to isto, doduse sa rusenjem i gradjenjem vecine pregradnih zidova.
Zaista vrhunski materijali, ne moze bez 500 EUR m/2.
Istina, mnogo zavisi od materijala koji su upotrebljivani, ja ne bih rekla da smo mi koristili vrhunske materijale, ako cemo iskreno, neku srednju klasu. Mada ja ne mislim ni da sve novogradnje koriste vrhunske materijale, a to sada poredimo. Nismo imali nikakvo rusenje zidova, jer smo u startu trazili stan koji to ne zahteva. Za to smo se ranije jos raspitali kad smo gledali neki drugi stan, i zakljucili da bi nam na vecu kvadraturu mnogo uticalo na cenu.
 
I PVC može biti niža klasa, a može biti i srednja, cena varira mnogo od profila, stakloparketa, načina izrade... A tek ako predješ na ALU ili ALU-DRVO, to već drastično gura cenu na gore. O materijalima u novogradnji se uvek možeš raspitati šta će biti ugradjeno. A to je samo jedna stavka... Tako da precizno reći koliko bi renoviranje iznosilo ne može niko jer sve zavisi.
 
Slazem se, nisam ni rekla da je to precizna kalkulacija, vrlo sam svesna da sve zavisi od materijala koji se koriste, sta se sve radi u stanu i sl. Samo kazem da kupovina novogradnje ne garantuje vrhunski kvalitet materijala, i da sa druge strane ako se ne radi promena rasporeda prostorija, ruiniran stan moze da se sredi nekim solidnim materijalima tako da izadje znacajno manje od cene novogradnje na slicnoj lokaciji. To je makar moje iskustvo i mozda moze biti korisno ljudima koji nemaju para za novogradnju.
 
Ma naravno, medjutim 270 EUR/m2 je nebuloza - ili pricamo o parcijalnom renoviranju ili o jeftinim resenjima ili najverovatnije o oba.
Ful klimatizacija stana uredjajima visoke klase kosta oko 30-40 EUR po kvadratu. Ista je cena za zamenu i prilagodjavanje pozicija radijatora/susaca. Dakle novi HVAC koji je standard u novogradnji ce vas u kvalitetnoj izvedbi kod starogradnje kostati oko 70 EUR/m2. Podrazumeva se da posao obavljaju kvalifikovani radnici, a kod radijatora i atestiran varioc. Pretpostavljam da tih 70 EUR/m2 nema u vasem proracunu, a ima toga jos ohoho...
Kod mene je recimo najskuplja stavka bio balkonski zid u staklu 4m x 2.6m. Originalna stolarija je bila drvo i jednoslojno staklo, cetiri polja sva na sarke. Novi, Alu-Drvo podizno-klizni sistem sa 2 polja, troslojno vrhunsko staklo. Priprema (bilo neophodno izlivanje armiranog zidica celom duzinom), izrada, ugradnja, podizanje kranom na 30m takvog sistema, sa zavrsnom opsivkom itd. kosta 10k EUR. Samo to je preko 100 EUR m/2, i to bez prozora.
Prema trenutnim cenama u BG ako se krece od materijala srednje visoke klase, i ako se radi sve - tako da se napravi stan zaista po zelji i meri vlasnika, ukljucujuci klimatizaciju/grejanje, sanitarije i rasvetu, tj. sve osim namestaja - ne moze bez 500 EUR/m2. A moze da kosta i mnogo vise i to bez nekih izivljavanja.
 
Pretpostavljam da tih 70 EUR/m2 nema u vasem proracunu, a ima toga jos ohoho...
Te pare jesu u u nasem proracunu ali u delu za opremanje stana, znaci ne vide se u ovoj racunici za renoviranje i grube radove. Ovo je racunica samo da se dovede na nivo standardne novogradnje. Verujem da ima zgrada sa naprednim HVAC-om, ali kod nasih prijatelja koji su uzimali u standardnim novogradnjama su se ugradjivale standardne klime ali mislim da su morali oni sami da ih plate.
Mi smo ugradili 3 klima uredjaja i to nam je i vise nego dovoljno za ugodan zivot.
Pozicije radijatora nismo menjali.
Kod mene je recimo najskuplja stavka bio balkonski zid u staklu 4m x 2.6m
Nema svaka novogradnja to, niti svako to zeli. Tako da mi nije realno da se vrlo specificna stavka za koju kazete da je najskuplja ubaci u racunicu koja treba da pokaze standardnu cenu renoviranja.

Opet kazem, nisam ni dala racunicu za lux renoviranje, vec za standardno. A ne bih rekla da je standardno da se za hladjenje i grejanje da 70e (koliko ste naveli) × 86m2(recimo koliko ima moj stan)=6020e. Vise bih rekla da je standardno renoviranje ovo sto smo mi uradili- ugradnja 3 nove inverter klime i farbanje radijatora, sa zamenom ventila i nosaca - 2200e nas je kostalo.
 
Te pare jesu u u nasem proracunu ali u delu za opremanje stana, znaci ne vide se u ovoj racunici za renoviranje i grube radove. Ovo je racunica samo da se dovede na nivo standardne novogradnje. Verujem da ima zgrada sa naprednim HVAC-om, ali kod nasih prijatelja koji su uzimali u standardnim novogradnjama su se ugradjivale standardne klime ali mislim da su morali oni sami da ih plate.
Mi smo ugradili 3 klima uredjaja i to nam je i vise nego dovoljno za ugodan zivot.
Pozicije radijatora nismo menjali.

Nema svaka novogradnja to, niti svako to zeli. Tako da mi nije realno da se vrlo specificna stavka za koju kazete da je najskuplja ubaci u racunicu koja treba da pokaze standardnu cenu renoviranja.

Opet kazem, nisam ni dala racunicu za lux renoviranje, vec za standardno. A ne bih rekla da je standardno da se za hladjenje i grejanje da 70e (koliko ste naveli) × 86m2(recimo koliko ima moj stan)=6020e. Vise bih rekla da je standardno renoviranje ovo sto smo mi uradili- ugradnja 3 nove inverter klime i farbanje radijatora, sa zamenom ventila i nosaca - 2200e nas je kostalo.
U principu klima uredjaji i aluminijumski radijatori su ukljuceni u bilo koju novogradnju u sirem centru BG. Taj trosak bi trebalo da ide u renoviranje, ne u opremanje jer je to nesto sto se dobija u novogradnji. Za razliku od kuhinje, namestaja, itd.
Moja racunica i podrazumeva standardne inverter klime, 3 klime za 86kvm su sasvim dovoljno. Medjutim, cena ugradnje sve tri klime sa "ukopavanjem" cevi (da se ne vide instalacije) ne moze biti manje od 3000 EUR za uredjaje srednje visoke klase (MHI, Daikin i slicno), bez obzira da li je 1x18+2x9 ili 3x12. Moze malo da se ustedi sa jednom velikom spoljnom jedinicom ali onda izadje bas skupo razvlacenje instalacija ka toj spoljnoj jedinici, pa dodje na isto. Ako ste potrosili 2000 EUR za instalaciju 3 inverter klima uredjeja onda su to jeftini kinezi, nikako MHI ili Daikin (i to govorim o srednjim uredjajima MHI/Daikin, nikako top game). Sto se tice radijatora, opet, vi niste radili zamenu vec samo kozmetiku, sto nije renoviranje. Za vasu velicinu stana optimalno je raspodeliti oko 40-50 rebara. Bimetalni ili ekstrudirani alu-radijatori sa svom aramturom bi vas kostali minimum 1600 EUR, a ruke opet minimum 1000 EUR ako radi atestiran varioc. Podrazumeva se kada menjate radijatore da cete dodati rebra ili menjati neku poziciju. Ako ne radite nista, onda taj trosak nemate.
 
Medjutim, cena ugradnje sve tri klime sa "ukopavanjem" cevi (da se ne vide instalacije) ne moze biti manje od 3000 EUR za uredjaje srednje visoke klase (MHI, Daikin i slicno), bez obzira da li je 1x18+2x9 ili 3x12.
Sve 3 klime inverter, marke su Midea i Aux, 1900 sa ugradnjom, svaka ima svoju spoljnu jedinicu, ukopane cevi. Dobija se manji popust jer smo uzeli 3 na istom mestu i majstore.
Bimetalni ili ekstrudirani alu-radijatori sa svom aramturom bi vas kostali minimum 1600 EUR, a ruke opet minimum 1000 EUR ako radi atestiran varioc.
Jeste novogradnje imaju alu-radijatore, i planirali smo da ih stavimo ali onda nam je svaki majstor koga smo pitali, ukljucujuci i dvojicu koja su bas za radijatore savetovala da nikako to ne radimo jer su liveni/gusani daleko kvalitetniji i bolje zadrzavaju toplotu, sporije se hlade i sl, tako da smo uradili ono sto su namsavetovali- pustanje vode radi potencijalnih otpusenja, zamena ventila, ciscenje farbanje, zamena nosaca, a moze se naknadno staviti maska na njih.
Za vasu velicinu stana optimalno je raspodeliti oko 40-50 rebara. Bimetalni ili ekstrudirani alu-radijatori sa svom aramturom bi vas kostali minimum 1600 EUR, a ruke opet minimum 1000 EUR ako radi atestiran varioc.
Razumem poentu da postoji visa klasa renoviranja, ali na kraju dana ako neko nema para za novogradnju i renovira kao sto smo mi, ne mislim da ce biti u fazonu- dodjavola imam samo recimo 35 rebara a trebalo bi 40, ako mu je u stanu dovoljno toplo (a kod nas jeste), ili da ce biti u fazonu koji smor imam samo Mideu a ne Daikin, ako mu lepo radi i hladi.
Nemoj pogresno da me shvatis, ja ne mislim da je bahacenje da neko renovira najluksuznijim stvarima, i ja bih verovatno da sam imala te pare na raspolaganju, ali i ovakvo renoviranje obezbedjuje stan koji je jako lep, izgleda kao nov, i omogucuje maksimalan komfor.
Cak i da podignemo budzet za renoviranje na 350e po kvadratu ako treba jos nesto da se uradi oko grejanja, hladjenja, to je daleko ispod 500 po kvadratu, i onda dosta ispod novogradnje.
A ne mora se sve odmah ni uraditi, to je jos jedna prednost starogradnje. Kome je nategnuto, moze da zivi privrememo sa jednom klimom pa da kupi jos 2 naknadno kad se finansijski oporavi. Nije idealno, ali bozemoj.
 
Stari radijatori se sporije hlade ali se sporije i zagrevaju. Plus izolacija u starogradnjama nepostoji. Ko nadje “drasticno” jeftiniju starogradnju od novogradnje na istoj lokaciji i ne smeta mu sto je to opet starogradnja ok samo se to tesko nalazi.
 
Neki osporavaju brojke vezano za pad broja stanovnika na Novom Beogradu i iznose neke anegdotske dokaze.

Ja sam odrastao na Novom Beogradu, zgrada od 19 stanova u kojoj sam do skora ziveo je imala 27 dece u moje vreme, danas ima mozda dvoje dece.
Nekada je u zgradi zivelo 60 ljudi, mislim da sada u ovom trenutku nema vise od 30 ljudi. Naravno kada je pravljeno naselje je bilo novo, tako da su dolazili mladni bracni parovi sa decom, ali opet nije doslo do prave smene generacija, kako bi to trebalo da bude.
Gomila stanova je poluprazna/prazna, neki se izdaju, tako da nisam siguran u kojem su statusu trenutno neki od njih.

Podaci koje sam izneo sa Vikipedije su zvanicni podaci popisa.
Gubitak stanovnistva u Srbiji se ubrzao, za 11 godina je izgubljeno 540.000 stanovnika - plus je 300.000 dodato iz administrativnih izvora - tako da nismo ni sigurni gde stvarno ti ljudi zive.
Plus iskreno mozemo da dovedemo u pitanje podatke o broju Albanaca i Bosnjaka, oni iz politickih razloga dodaju i svoju dijasporu. Tako da su padovi mozda i veci.

Pad na prethodna dva popisa je bio oko 320.000.

Je li zna neko koliki je profit investitora?

Meni je ispod casti da punim dzepove nekih polupismenih, alavih investitora, cesto je u pitanju i mafijaski novac.
Stanovi su u najboljem slucaju srednjeg kvaliteta sa Bombaj urbanizmom.
 
Poslednja izmena:
Vrh