Šta je novo?

Cene nekretnina

Lokacija nekako bolja za posl. prostor. ali to se izgleda vise ne isplati.
Ceo West pa i ovi će da šize od pruge ali je ta pruga zapravo najveći plus u celoj priči. On je za 5-10min pešaka na žel stanici Tošin bunar i za 15min kod Vuka.
Dakle već ima praktički gotov kakav takav metro ispred kuće.
 
Već sam rekao treba sačekati kraj izbora:
prvo zato što će obustaviti helicopter money (20K ovima 10K onima pa opet 10K trećima i sve se gleda ružičasto), kada prodje Božić i Sv Jovan i nastupi opštenarodni novčani bedak krajem januara, e tad videćemo realniju sliku. Lova će presahnuti svima iz budžeta, očekujem pad renti i to korektan.
Šta će Jorgovanka sa kursem i bankama i to je pitanje od milion dolara.
Takođe ako Av opet pobedi na republičkom nivou imaćemo dosta prodaja u stilu "zbogom Srbijo odlazim, ne mogu više". Sa druge strane ako opozicija dobije Beograd to može dovesti do još većeg nabijanja ljudi iz unutrašnjosti u "slobodni grad" po njihovom mišljenju.
Vrlo interesantnih neizvesnih par meseci pred nama. Neće dovesti do drastične korekcije ali do izvesne sigurno.
Druze ti sto najglasnije kukaju 'zbogom Srbijo ne mogu vise' su najveci kupci bili prethodnih 10 godina, znam licno primera (nazalost) dosta. Jos ni Nikola Kojo nije posteno otisao, nit su se ovi anti-Trump ameri preselili za Kanadu..ovi nasi tek nece nikad prodavati tako nekretnine i bezati.
 
Velika koncentracija poslova i velike plate, čine deo te tzv "beogradizacije" Srbije, koja upravo ne dozvoljava značajan pad cena nekretnina. Na sve te naše stvari, Rusija je donela ukaz o novih 170.000 vojnika, tako da se može očekivati još jedan talas ruskih kupaca...
...e sad ako bi se ubrzao autoput do Zlatibora i aerodrom Ponikve, pa da te ruse preusmerimo odmah na Zlatibor. Em im je klima tamo sličnija njihovoj, em 90 minuta do Beograda je za njih kao predgrađe Moskve, onda bi se moglo računati da Beograd ne doživi Mirijevo 5000 :cool:...inače mu se crno piše po pitanju cena!
 
Velika koncentracija poslova i velike plate, čine deo te tzv "beogradizacije" Srbije, koja upravo ne dozvoljava značajan pad cena nekretnina. Na sve te naše stvari, Rusija je donela ukaz o novih 170.000 vojnika, tako da se može očekivati još jedan talas ruskih kupaca...
...e sad ako bi se ubrzao autoput do Zlatibora i aerodrom Ponikve, pa da te ruse preusmerimo odmah na Zlatibor. Em im je klima tamo sličnija njihovoj, em 90 minuta do Beograda je za njih kao predgrađe Moskve, onda bi se moglo računati da Beograd ne doživi Mirijevo 5000 :cool:...inače mu se crno piše po pitanju cena!
kad samo rusi vide zlatiborske soliterčine pa ih podseti na komšiluk ništa ih neće zaustaviti.
 
Poslednja izmena:
Ma kakve soliterčine, to je za njih ko za nas P+2+Ps

Logički problem se sastoji iz toga što pojedini na ovom forumu smatraju da sve što treba da uradi je da umesto da kupe stan danas, sačekaju da prođe mesec, dva ili šest i da će na taj način uštedeti ozbiljan novac, usled nekakavog volšebnog pada koji eto samo što nije. Kad bi se tako lako zarađivale pare, u smislu iskuliraš par meseci i zaradiš desetine hiljada eur, onda bi svi ovde bili milioneri...
Uz sav taj pritisak beogradizacije, uz nova naselja i zgrade koje niču u okolini Beograda, a gde su cene već 1300-1500 sa tendencijom rasta, što govori da su kupci tog tipa radije rešili da kupe u Inđiji, Banovcima, Pančevu, Obrenovcu i slično za neke "normalnije" pare, uz pomenute ruse, kao i uz veoma problematičnu situaciju sa stvarnom vrednosti i nestabilnosti poznatih svetskih valuta,...ostaje da se vidi koja će strana prva da popusti. Lično mislim da prodavci znaju da nemaju kud, jer ako jeftinije prodaju neće imati za iste pare da kupe nešto slično, najverovatnije čak i nešto lošije. Svakako neki kompromis je potreban u svakom pojedinačnom slučaju.
Turizam jača u celom svetu što vrši dodatni pritisak na cene u samom centru, tako da tu ne vidim prostora za pad. Čak i vlasnici loših stanova u centru, koji inače čine preko 90% oglasa, se ne usuđuju da smanje oglašene cene...
 
Druze ti sto najglasnije kukaju 'zbogom Srbijo ne mogu vise' su najveci kupci bili prethodnih 10 godina, znam licno primera (nazalost) dosta. Jos ni Nikola Kojo nije posteno otisao, nit su se ovi anti-Trump ameri preselili za Kanadu..ovi nasi tek nece nikad prodavati tako nekretnine i bezati.
Ima toga, dosta njih teatralno izriče dan nakon izbora "dosta mi je svega, odlazim" pa ne odu, a ima ih i koji odu, neki prodaju posle par godina a neki ostave.
Ima sad jedan drugi fenomen: u svom ličnom okruženju dvoje ljudi koji su otišli još 90tih za vreme Slobe. Snašli se ljudi fino, dobar posao, kuća, karijera, deca već velika - imaju svoje živote, Srbija ih ne interesuje.
I sad njima umrli roditelji u zadnjih 5-6god i nasledili stanove ovde. Nakon razmišljanja odlučili da prodaju jer nemaju nameru da se vraćaju (jedan u Americi drugi u Australiji) a da ulažu i bave se rentiranjem to im je prevelika za...nacija.
Džabe ih ubeđivali mi drugari e nemojte da prodajte možda ćete se vratiti jednog dana, teška je tuđina i sl , a znamo da realno neće jer ih ništa više ne vezuje sem eto nas par prijatelja a za to kad dođu jednom u dve godine odsednu u hotelu ko gospoda.
Ima raznih priča.
 
Koliki je realno procenat takvih što su u stanju da rasprodaju sve u rođenoj zemlji i napuste je? A nešto ne verujem i da su baš toliko poludeli da to što imaju prodaju budzašto!?
Pre bih rekao da će dati nekoj agenciji ekskluzivu i tražiti najbolju moguću cenu
 
Kad ti brat promeni logiku tad će pasti cene u centru. Nego neće deca advokata na periferiju, mora nogom u centar što bi se reklo :)


Ćićo je moj omiljeni lik🐨

Ne kupuje brat stan u užem centru zbog toga što je to statusni simbol, već zbog toga što je fakultet na pet minuta peške, hrana u studentskoj menzi je smešno jeftina, nema gubljenja vremena za pripremanje namirnica, prevoz nije potreban...

Stan na periferiji je možda 30% jeftiniji, ali će hrana koštati tri puta skuplje. Kad sravni sve troškove, dođe ti na isto.

Pošto ima četvoro dece (2+2), za ukupno 10 godina njihovog studiranja će potrošiti oko 50.000 EUR samo za zakup stana. Više mu se isplati da kupi manji solidan stan, nego da nastavi da se preganja sa stanodavcima. Cene zakupa stanova u užem centru nisu značajno manje nego za vreme Rusa, a ovo što pišu po novinama je totalna glupost.

Jedino pitanje koje se postavlja je da li vredi čekati pola godine i da li je realno očekivati da će se u užem centru cene značajno menjati.
 
Koliki je realno procenat takvih što su u stanju da rasprodaju sve u rođenoj zemlji i napuste je? A nešto ne verujem i da su baš toliko poludeli da to što imaju prodaju budzašto!?
Pre bih rekao da će dati nekoj agenciji ekskluzivu i tražiti najbolju moguću cenu
Jedan salonac stajao 3-4 godine, drugi veliki slično. U salncu ostao ćale jadan dementan, drugi stan isto zapušten. Sve što se ne održava propada a i troškovi se gomilaju. Prodali za koliko se sećam razumnu cenu.
Doduše jedan razmišlja o Sloveniji/Trstu za starost jer mu se dopada a i relativno je blizu nas prijatelja, ajd da kažemo.
Ovde neće da žive jer su situirani (da ne kažem milioneri), navikli su na red, poredak i uređenost države, i jednostavno ne vide sebe. BW i K-distrikti i Zlatibori i slično ih ne zanimaju.
Moramo prihvatiti (ma koliko subjektivni bili), da ne živimo u najidealnoj državi na svetu. A kad imaš novac i navikao si na određeni standard imaš i druge mogućnosti za život. Poenta priče je da ne trče svi da ulažu ovde.
 
Znam da nema mnogo korelacije sa Srbijom, ali eto zanimljiva dinamika na ovom tržištu:

Screenshot_2023-12-03-18-45-44-981-edit_com.twitter.android.jpg
 
Jedan salonac stajao 3-4 godine, drugi veliki slično. U salncu ostao ćale jadan dementan, drugi stan isto zapušten. Sve što se ne održava propada a i troškovi se gomilaju. Prodali za koliko se sećam razumnu cenu.
Doduše jedan razmišlja o Sloveniji/Trstu za starost jer mu se dopada a i relativno je blizu nas prijatelja, ajd da kažemo.
Ovde neće da žive jer su situirani (da ne kažem milioneri), navikli su na red, poredak i uređenost države, i jednostavno ne vide sebe. BW i K-distrikti i Zlatibori i slično ih ne zanimaju.
Moramo prihvatiti (ma koliko subjektivni bili), da ne živimo u najidealnoj državi na svetu. A kad imaš novac i navikao si na određeni standard imaš i druge mogućnosti za život. Poenta priče je da ne trče svi da ulažu ovde.
Možda će se vratiti kada Zlatibor dobije golf teren i aerodrom za privatne džetove. Nema nigde idealne države, tamo gde je možda finansijski idealno isti ti se žale na poremećen sistem vrednosti ili školski sistem, skup zdravstveni sistem...ili nešto treće, pa opet dolaze ovde kad god mogu. Verujem ti da ima i takvih koji retko dolaze.
Od čega inače žive ti naši milioneri, i da li su ovde stekli kapital?
Poenta je shvaćena, ali je pitanje koliki je procenat takvih ljudi i u kojoj meri utiču na tržište. Devizna štednja raste iz godine u godinu, znači jedan dobar deo ljudi povećava svoje prihode, i normalno je da razmišljaju gde da ulože. A nešto ne vidim da se otimaju za Trstenik ili Malu Krsnu
 
Ćićo je moj omiljeni lik🐨

Ne kupuje brat stan u užem centru zbog toga što je to statusni simbol, već zbog toga što je fakultet na pet minuta peške, hrana u studentskoj menzi je smešno jeftina, nema gubljenja vremena za pripremanje namirnica, prevoz nije potreban...

Stan na periferiji je možda 30% jeftiniji, ali će hrana koštati tri puta skuplje. Kad sravni sve troškove, dođe ti na isto.

Pošto ima četvoro dece (2+2), za ukupno 10 godina njihovog studiranja će potrošiti oko 50.000 EUR samo za zakup stana. Više mu se isplati da kupi manji solidan stan, nego da nastavi da se preganja sa stanodavcima. Cene zakupa stanova u užem centru nisu značajno manje nego za vreme Rusa, a ovo što pišu po novinama je totalna glupost.

Jedino pitanje koje se postavlja je da li vredi čekati pola godine i da li je realno očekivati da će se u užem centru cene značajno menjati.
None of my business ali ako je već uspešan advokat dakle situiran, ja bi decu šibnuo na univerzitet u Ljubljani, besplatna školarina za exYu studente (baš pričala rektorica tamo), stanovi možda nešto skuplji (ne mora baš centar Lju da se živi) i sutra će završiti i papirologiju i biti uvaženi i poštovani građani Evrope sa milion mogućnosti i jako dobrim startom. Isto važi i za Milano, koliko čujem sasvim pristojne školarine.
Sve više ljudi šalje decu tamo. Pa nek se laktaju kasnije u životu, laktali bi se i ovde al tamo bar nema partijsko kumovskog zapošljavanja.
Opet, samo moje razmišljanje.
 
Poslednja izmena:
None of my business ali ako je već uspešan advokat dakle situiran, ja bi decu šibnuo na univerzitet u Ljubljani, besplatna školarina za exYu studente (baš pričala rektorica tamo), stanovi možda nešto skuplji (ne mora baš centar Lju da se živi) i sutra će završiti i papirologiju i biti uvaženi i poštovani građani Evrope sa milion mogućnosti i jako dobrim startom. Isto važi i za Milano, koliko čujem sasvim pristojne školarine.
Sve više ljudi šalje decu tamo. Pa nek se laktaju kasnije u životu, laktali bi se i ovde al tamo bar nema partijsko kumovskog zapošljavanja.
Opet, samo moje razmišljanje.
Nije situacija baš tako idealna i ne verujem da bi brat mogao da priušti da deca studiraju u Ljubljani ili Milanu. Prva prepreka je jezik, a druga veći troškovi života. Ne bih mogla da kažem za njega da je situiran, zarađuje OK za naše uslove, ali četvoro dece pravi ogromne rashode.

Ko može tebi da priušti studije u Ljubljani ili Milanu, to je sjajna ulaznica za budućnost. Ovo dvoje su se snašli ovde na etf-u, prosečni su studenti, ali daju godinu za godinom i primaju kredit koji delimično pokriva troškove studija.

Da je brat baš dobrostojeći, ne bih ni otvarala to pitanje da li da kupuje sad ili da sačeka pola godine.
 
Danas prosao putem Vojvode Stepe, ono gore je horor. Vozdove kapije koje naslanjaju na 4 april je takav nesklad da je ono strasno. Zna li neko kako stoje sa prodajom? Kupuju li ljudi to?
 
Mislim da se tu većina stanova prodala odavno. Slažem se da je to užas lokacija.
 
biti uvaženi i poštovani građani Evrope sa milion mogućnosti i jako dobrim startom. Isto važi i za Milano, koliko čujem sasvim pristojne školarine.
Sve više ljudi šalje decu tamo.
Uvaženi i postovani građani 🤩

Prošla su ta vremena, Wind of change je okrenuo ceo krug. Puna je Evropa ambicioznih došljaka koji plaćaju masnu rentu za smeštaj i na kraju ništa posebno ne postignu. Žive ko i ovde što bi živeli.
 
Danas prosao putem Vojvode Stepe, ono gore je horor. Vozdove kapije koje naslanjaju na 4 april je takav nesklad da je ono strasno. Zna li neko kako stoje sa prodajom? Kupuju li ljudi to?
Info koji imam je da je ostalo 20ak stanova od ~700.
Ja sam pazario tamo, iskreno nisam gledao 4. april niti to utice nekako, vec zbog deteta privatan park (~50 ari) i skola na 200m koji je ono sto je mene odlucilo da prevagnem i kupim (u odnosu na NBG novogradnju).
Sto sam cuo, dosta ljudi ima koji su pazarili 2 stana u kompleksu.
 
Ja opet da postavim jedan tekst nadam se zanimljiv

Ko su danas kupci stanova i zašto je sve manje stambenih kredita u Srbiji?

Izdvojiću jedan paragraf:
Keš kupci su najčešće starije osobe, koji novcem od prodaje svog većeg stana i kupovinom dva manja stana žele da reše stambeno pitanje i mlađim članovima porodice. Njihove stanove često kupuju mlađi kreditno sposobni kupci.

Drugi su kupci koji poseduju ušteđevinu i višak novca investiraju u nekretnine, kako bi obezbedili neki vid kontinualnog priliva sredstava.

Trenutno su obe vrste ovih kupaca više zastupljene u strukturi prometa nekretnina od kreditnih kupaca.

Iznenađujući je podatak da je velik porast kupaca stanova koji su mlađi od 30 godina, što se nikada do sada nije događalo u svetu nekretnina u Srbiji.

Starije osobe najčešće se odlučuju za stanove iz stare gradnje, jer veruju da su takvi stanovi kvalitetniji, dok se skoro dve trećine mladih odlučuje za prvu kupovinu stana u novogradnji, pod obrazloženjem da su takvi stanovi građeni od savremenih, bezbednijih i kvalitetnijih materijala, te da su funkcionalniji i lepši.
 

Zanimljiv komentar banke konkretno:

„Pad kupoprodajnih ugovora za stanove koji se delom finansiraju iz kredita je evidentan, kao i pad ukupnog broja kupoprodajnih ugovora kada su stanovi u pitanju, ali se čini da kupci u gotovini i dalje kreiraju dovoljno tražnje kako bi cene mogle ostati i dalje na prilično visokim nivoima kada je u pitanju „prosek raspoloživih prihoda“ u Srbiji. Iako je u makroekonomskom smislu očekivani rast u evrozoni veoma slab, nema naznaka o potencijalno većim poremećajima finansijskih tržišta koji bi mogli izazvati domino efekat kroz sve klase aktive, uključujući i nekretnine“, ocenjuju u ovoj banci.

Za agente je jasno da se klade na svog konja kad daju komentare, ali bankama je u principu svejedno. Njihovo mišljenje je očigledno da narod još uvek "ima para", te da nema razloga za pad.

Ovo je negde u liniji sa idejom da će padati cene uglavnom na periferiji, dok će u centralnim opštinama ostati kao dosad.
 
Vrh