Šta je novo?

Cene nekretnina

Majstore, to je korupcija, nije pranje para. Replicirao si na post gde decidno piše pranje para. Ovo je potpuno drugo krivično delo
Slazem se da je drugo krivicno delo, samo kazem da kad se prica o tome da se prljav novac koristi za kupovinu nekretnina ne misli samo na pranje para, a i kad se pominje pranje para kolokvijalno se misli i na ovaj slucaj, iako to nije pranje para. Poenta price jeste da na trziste utice novac koji dolazi iz sumnjivih aktivnosti, bez obzira na to da li su one zakonski pokrivene (sto se moze osporavati nacelom fakticiteta vezano za poreklo novca) ili nisu (klasicno pranje para).
 
Postoji jedan jednostavan scenario - pojedini vrlo verovatno prihvataju delimične isplate u kešu, mahom privatni manji investitori - to su stanovi od 900 eur po m2 na vračaru, kad u izveštaju RGZ piše da je to najjeftiniji stan u novogradnji na toj opštini (da, bilo je baš takvih). Zbog toga, ali i npr. realizovanih ugovora kreditnih kupaca koji su preko predugovora npr. pre 2 godine potpisali stan i ugovor im se evidentirao tek posle, ne gledam prosečnu cenu kvadrata u statistici - tj. to bi zahtevalo pretresanje evidencije, izbacivanje nerealno jeftinih i preko kredita realizovanih ugovora i sl..
 
Postoji jedan jednostavan scenario - pojedini vrlo verovatno prihvataju delimične isplate u kešu, mahom privatni manji investitori - to su stanovi od 900 eur po m2 na vračaru, kad u izveštaju RGZ piše da je to najjeftiniji stan u novogradnji na toj opštini (da, bilo je baš takvih). Zbog toga, ali i npr. realizovanih ugovora kreditnih kupaca koji su preko predugovora npr. pre 2 godine potpisali stan i ugovor im se evidentirao tek posle, ne gledam prosečnu cenu kvadrata u statistici - tj. to bi zahtevalo pretresanje evidencije, izbacivanje nerealno jeftinih i preko kredita realizovanih ugovora i sl..
Prosečna cena je veća nego što prikazuje statistika. Što se tiče predugovora, u starogradnji toga nema jer je realizacija kredita brza. I kod novogradnje već polako može da se prati trend, jer su cene slične već par kvartala.
 
Kako si uplatio avans investitoru bez osnova. Osnov ti je predugovor, sve ostalo je neko muckanje u kojem nisi zasticen. Banka nece napraviti transakciju bez ugovora. Ne moses samo da posaljes novac.
Kako moze da se ne zna gde su pare otisle kada moras dati podatke o racunu i vlasniku racuna?

Ne znam da li si baš sve pročitao što sam napisao. Ja sam svakako uplatio na osnovu ugovora, ali sam prebacio pare elektronski. Ti kažeš "banka neće napraviti transakciju bez ugovora" a ja pišem da sam upravo i napravio transakciju sam, elektronski, na njihov savet, bez da me iko iz banke pozvao i tražio ugovor na uvid, Znaju se gde su otišle pare, naravno, to je sve ubeleženo.

I da odgovorim @MrGood2016 , novac nije već bio na računu, isti je nedavno uplaćen (prebačen sa računa firme) i takođe me niko iz banke nije pitao ništa.
 
Ne znam da li si baš sve pročitao što sam napisao. Ja sam svakako uplatio na osnovu ugovora, ali sam prebacio pare elektronski. Ti kažeš "banka neće napraviti transakciju bez ugovora" a ja pišem da sam upravo i napravio transakciju sam, elektronski, na njihov savet, bez da me iko iz banke pozvao i tražio ugovor na uvid, Znaju se gde su otišle pare, naravno, to je sve ubeleženo.

Shade je verovatno pomislio da se radi o deviznom placanju. Tu moras priloziti predugovor, ugovor, sta god kao dokaz da se radi o KP nepokretnosti jer u suprotnom ne bi bilo dozvoljeno placanje u stranoj valuti unutar Srbije. S obzirom da se radi o placanju u dinarima, a to sa sa racuna na racun, nema ni namjanjeg razloga da ti se zbog te transakcije pita bilo sta.

I da odgovorim @MrGood2016 , novac nije već bio na računu, isto je nedavno uplaćen (prebačen sa računa firme) i takođe me niko iz banke nije pitao ništa.
Ne razumem kako novac nije bio vec na racunu, ako kazes da je nedavno uplacen?

Samim tim sto je novac prevacen eletronski, i to sa racuna firme, nema ni najmanjeg razloga da tebe bilo ko tu pita bilo sta po automatizmu.

To sto si ti opisao, iz ugla banke, je savrseno legalan novac i transakcije bez rizika.

Bices pitan sutra ako se ispostavi za si za 3 godine uvecao novac za vise od 150k u odnosu na prijavljene prihode.
 
Ne znam, očekivao sam bar neko pitanje od strane banke, to znači da sutra mogu bilo kome da prebacim 50k eur u dinarskoj protivvrednosti ili koliko god, bez da me iko išta pita, sa računa na račun. Mislim, kapiram da je sve legalno pa nema uzbune, ali se pitam da li na isti način mogu da se naprave i transakcije koje nemaju ili imaju neki fiktivni osnov.
 
Normalno da mozes prebacivati legalan novac za legalne svrhe bez bilo kakvih pitanja niti je banci tu potreban bilo kakav osnov. Za to sluzi sifra placanja i svrha placanja. Na primaocu je da za primljeni novac podnosi poresku prijavu ukoliko je osnov transakcije oporeziv.
 
Mozda se nismo razumeli, ja tebi uplatim 200.000 E za Hello world, ti platis porez, i imas 1XX.000 legalnih E.
Meni das na ruke tvojih 200.000 E + provizija, koji su kod mene nelegalni.
Ja sam preduzimac, i podizvodjacima dajem 50 % legalno, 50 % na ruke, i tako operem tih 200.000+ E, dobro meni, dobro njima.


Eto vidis da postoji jos jednostavniji nacin :)
Zar to nije utaja poreza a ne pranje novca?
Pranje je kada tih 50% što je dato u kešu za izgradnju kroz prodaju stanova dobijes na računu firme u banci ?
Ili kad bi imao kafić i prikazivao nerealne iznose pazara tj uplacivoa ga u banku na račun i onda sa tim novcem sa računa kupiš lokal za kafić?
 
Baja to zove "legalizacija novca" :) Nesto kao legalizacija nekretnina verovatno.
 
Zar to nije utaja poreza a ne pranje novca?
Pranje je kada tih 50% što je dato u kešu za izgradnju kroz prodaju stanova dobijes na računu firme u banci ?
Ili kad bi imao kafić i prikazivao nerealne iznose pazara tj uplacivoa ga u banku na račun i onda sa tim novcem sa računa kupiš lokal za kafić?
Ne, to je upravo pranje novca jer si oprao 200.000 nelegalnih E za koje nemas poreklo, tj @MrGood2016 je oprao u nasem hipotetickom primeru.
Svako pranje novca je i utaja poreza, ali svaka utaja poreza nije i pranje novca.
 
N
Neka me ispravi nekog strucniji al koliko sam upucen ta prica da cene rastu jer dosta ljudi pere novac kupovinom stana nema mi mnogo logike. Ko god kupi stan od 300k a da nema primanja da opravda tu kupovinu rizikuje da ga za to poreska nahvata i da bude u problemu, bukvalno mu je pametnije da drzi novac po strani ili kupi zlato. Imanje stana na svoje ime bez pokrica u zaradi je cist penal institucijama ako bi taj neko dosao na istragu. Ko zeli da opere novac pre ce pokrenuti neki biznis kao paravan (kockarnica, auto perionica npr) pa u isti ubacivati tu lovu i izvlaciti cist novac.
Ja sam licno kapital stekao u inostranstvu gde nije nemoguce za kraci period u visokokvalifikovanim poslovima steci dovoljno novca za nekretninu i u Srbiji imam nemali broj ljudi u blizem okruzenju koji zaradjuju 4-5k mesecno koji mogu da priuste te cene al sam opet iznenadjen navalom na BW.
Svakako mislim da BW trenutno je totalno jedno izolovano trziste u odnosu i na druge novogradnje gde vidimo da usporava prodaja i da dolaze popusti, o starogradnji da ne pricam, trenutne cene iste su po mom misljenju neopravdane.

Neodrzavane zgrade, cesto problematican komsiluk a nedostatak normalnog parkinga/garaze pogotovo. Grad Beograd se vrlo neodgovorno ponasa prema unapredjivanju javnog prevoza a metro je bar 15 godina daleko, ko nema parking/garazu gubi dosta vremena svakog dana za to plus je tu momenat bezbednosti automobila (pre 10ak godina nam ukrali auto ispred zgrade, pre 4 godine razbili prozor, pri tom nije u pitanju Karaburma/Mirijevo).
Opet kad se sve gleda kao zemlja smo mislim u svetskom vrhu po tome koliko stanovnika zivi u svojoj nekretnini, da li nama sledi scenario gde ce kao i u zapadnim metropolama sve vise ljudi da rentira i gde je bilo kome ko nije visoka klasa posedovanje nekretnine biti luksuz videcemo. Poredjenja nase minimalne zarade i cena u centru Beograda mi nema mnogo smisla, to je kao poredimo zasto neki ucitelj u USA sa platom od 5k mesecno nema mogucnosti da kupi stan na Menhetnu od 5 miliona. Stanove u novim kompleksima u Beogradu verujem kupuju ljudi koji imaju bar po 2.5k platu u paru ili 3-4k samostalno. Videcemo u petak kako ce proci prodajni dani za Rimu i za The One mislim takodje.
jesu rešili kanalizaciju u BW, bilo je priče o nekom kolektoru, zna li se?
Takodje kad krenu da kopaju prve dve linije metroa ispod ovih solitercina od gips kartona, jedino ako se metro ostavi za neko srecnije vreme …
 
Kod nas imaš jednog dilera ovlašćenog od strane bečke kovnice za prodaju i kupovinu investicionog zlata. Kod njega Uplata isključivo u dinarima na račun, sve legalno, neće Austrijanci sa hohštaplerima da rade.
Dakle kupac mora da razmeni devize u dinare i donese u banku/platni promet da uplati. Sve uplate se prosleđuju AMLu banke, NBS ili lanca i Upravi pa oni odlučuju da li će da te pitaju za poreklo para. Ajde donesi dva miliona dinara (15K evra) na šalter i kaži hoću na račun i onda da uplatim zlatnike. Baš da vidim šta će da ti kažu.
Ko je diler?
nisam se mnogo bavio, samo znam da ne može da se ode u banku i kupi kao u Austriji?
 
Evo i City expert napravio platformu ili je neko prodao njima, u svakom slučaju bravo 😊

 
Kako volim ovu temu 😍. Glavna tematika ide ko talas, svaka stranica je drugačija i odgovori su uvek nepredvidivi 🤩.

Malo mi nedostaju prošla Savina proročanstva o grejanju na parket ili Hristijanine ideje o preživljavanju na šumskim pečurkama 🙈.
 
U Srbiji su u 2022. godini zbog pranja novca na kaznu zatvora osuđene samo 4 osobe prema RZS. Mogu da se kladim da su osuđeni na nekoliko meseci zatvora i da nijedna osuda nema veze sa kupovinom stanova. Prema tome, pranje novca je u Srbiji krivično delo samo na papiru, u praksi ne postoji. U istom periodu je zbog primanja mita na zatvorsku kaznu u Srbiji osuđeno 6, a zbog davanja mita 7 učinilaca, što navodi na zaključak da je primanje i davanje mita dozvoljeno jer samo u veoma, veoma retkim slučajevima, oni koji baš nemaju sreće i političke zaštite zbog mita završe u zatvoru. Veoma je ilustrativan podatak da su u 2022. godini zbog krivičnog dela zloupotrebe u vezi sa javnom nabavkom u Srbiji na kaznu zatvora osuđene samo 2 osobe (slovima: dve osobe). Proizlazi da su ovoj zemlji javne nabavke u stvari privatne nabavke, tj. da je korupcija pri javnim nabavkama potpuno legalizovana. Kakav efekat koruptivni novac ima na cene nekretnina procenite sami.
 
Pad od plus 10ak procenata... Pa se na to doda inflacija, kamata na stednju i 3 na karte i ispadne "straovit pad cena".

1700901970392.png


1700901988832.png


1700902002730.png
 
Ako je u julu bila cena 2171, a u septembru 2098, to je pad od oko 3,3% ako me matematika nije izdala. Ne vidim nikakvih 10ak posto. Sada se vec polako nazire stabilan trend na dole, upravo sa ove tri slike.
 
Ako je neko u sept/okt/nov 2022. kada je cena bila 1960e poslusao Hristianu/Savu/Gamblera da sledi strahovit pad i odlucio da odlozi kupovnu za godinu dana, da li sada moze da kupi manje ili vise za taj isti novac ako je u julu bila cena 2171, a u septembru 2098e?
 
I? Hoces da kazes da cene sad idu na gore :) pa ako sam se i zeznuo za procenu, sad je vreme za kupovinu? Aj opet, prijatan dan, nemam sta da dodam. Ako mislis da je vreme za kupovinu kupuj, za srednjoskolske rasprave vremena nemam. Ko iz ovih slika vidi rast, nek te lajkuje.
 
Vrh