Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo ja mogu da vam kažem nedavno lično iskustvo, i iskreno bio sam iznenađen, iako su pare čiste kao suza, ali niko do sada mi nije postavio ni jedno pitanje.

Uplaćen je avans investitoru nakon potpisivanja ugovora, uplata je izvršena elektronski, niko nije postavio ni jedno jedino pitanje. Ni za poreklo ni za osnov plaćanja niti gde su pare otišle.
Zasto si iznenadjen? Ako su pare ciste kao suza, nema razloga bilo ko bilo sta da te pita. Novac ti je vec bio na racunu, i proveravan je prilikom uplate na tvoj racun.
 
Mozda se nismo razumeli, ja tebi uplatim 200.000 E za Hello world, ti platis porez, i imas 1XX.000 legalnih E.
Meni das na ruke tvojih 200.000 E + provizija, koji su kod mene nelegalni.

Ti meni platis nelegalnih 200k, ja platim porez, ostane mi 1XXk, ali tebi dam svojih 200k plus proviziju sto si mi ucinio uslugu da za tebe platim porez i izvlacim novac?

Ja sam preduzimac, i podizvodjacima dajem 50 % legalno, 50 % na ruke, i tako operem tih 200.000+ E, dobro meni, dobro njima.

Ti potom tih 200+ hiljada evra uplatis na racun svoje preduzimacke firme da bi mogao legalno 50% da isplacujes na ruke?

A kako mislis da tih 200+ hiljada evra dodje legalno do tvoje preduzimacke firme da bi mogao legalno da isplacujes 50% na ruke izvodjacima?

Kako mislis da tih 50% koje si nelegalno isplatio postane legalno, da posle neko sa tim novcem kupi stan/zlato?
 
Kao što i napisah negde ranije, ako je tačno da su se za par dana rezervisali ovi stanovi, znači da tržište postoji tj novac postoji i da je pitanje samo cene, ljudi su počeli da čekaju, ali i dalje ima nestrpljivih. Pratimo dalje hoće biti “akcija”.

71FD2662-E235-4D00-875B-95FBC855175A.jpeg
 
Pa eto objasnio je GI Joe. To su ljudi sa viškom love ili parama sumnjivog porekla, koje žele da se istih oslobode što pre a nesposobni su da ulože u bilo šta drugo (zlato, akcije, proizvodnja). Nemaju jasnu ideju šta će sa tim stanovima al dok se izgradi već će smisliti.
Ima i gastarbajtera koji su pošteno zaradili i impulsivno kupuju umesto kuća sa lavovima u rodnom zavičaju.
Taj segment kupaca i ovaj narod što juri gajbu za život po 2K, dva sveta različita. Ne dodiruju se nigde.
Kako se pare sumnjivog porekla (300-400 hiljada eura) operu tako sto kupiš stan u BNV?
 
Ti meni platis nelegalnih 200k, ja platim porez, ostane mi 1XXk, ali tebi dam svojih 200k plus proviziju sto si mi ucinio uslugu da za tebe platim porez i izvlacim novac?



Ti potom tih 200+ hiljada evra uplatis na racun svoje preduzimacke firme da bi mogao legalno 50% da isplacujes na ruke?

A kako mislis da tih 200+ hiljada evra dodje legalno do tvoje preduzimacke firme da bi mogao legalno da isplacujes 50% na ruke izvodjacima?

Kako mislis da tih 50% koje si nelegalno isplatio postane legalno, da posle neko sa tim novcem kupi stan/zlato?
Ne znam da li me zaebavas, ili ne razumes ?
Ove nelegalne pare postaju "legalne" kada isplatim podizvodjacu 20.000 E na ruke, a on da svojim radnicima na ruke, i oni potrose u str Maja kupujuci hleb i Vucicev parizer.
 
Sto se tice tog pranja para, to je malo slozeniji proces. Pranje para se vrsi tamo gde ima puno kesa, recimo kladionice, I sa izvestajem da si podigao novac iz kladionice imas poreklo da uplatis novac u banku, a mozes ga i bez pranja iskoristiti za placanja u kesu kome vec treba, recimo radnicima i podizvodjacima ako si investitor. Sto se tice uplata kesa u banku, ako je u pitanju prljav novac, pored potvrde iz kladionice ima i drugih fora,... Inace, mislim da na trzistu nema toliko pranja para iz kriminalnih aktivnosti koliko "zavaravanja tragova". Recimo neko dobije milione na namestenom tenderu i sa tim novcem kupi stan. To nije pranje para, ali je novac sumnjivog porekla, jer iako sve zakonski deluje cisto, neko bi mogao da preispita kako su dodeljivana neka sredstva iz budzeta, kao sto trenutno imamo recimo istrazivanje BIRN-a. Zato je lakse kupiti stan novcem od namestenog tendera nego pranjem para jer sve deluje "cistije", mozes dobiti milione iz budzeta za neku glupost i sa tim parama kupiti stanove po bilo kojoj ceni, jer nista drugo i ne znas osim sto si nasao kombinaciju da izvlacis novac iz budzeta.
 
Ne znam da li me zaebavas, ili ne razumes ?
Ne razumem kako nelegalni novac udje u tok preko firme u Kipru? Ili to nisi ni napisao?
Ove nelegalne pare postaju "legalne" kada isplatim podizvodjacu 20.000 E na ruke, a on da svojim radnicima na ruke, i oni potrose u str Maja kupujuci hleb i Vucicev parizer.

Dakle taj jedan deo od 200k postaje legalan tako sto ti kao pravno lice preduzimac uradis krivicno delo tako sto nelegalnih 20k isplatis poduzvodjacu na ruke, pa potom podizvodjac uradi krivicno delo tako sto nelegalnih 20k isplati nelegalno radnicima na ruke?

Nesto mi taj tvoj scenario od strata ne pije vodu. Da bi uspeo u tome sto si naumio moras uspeti sledece:

1. Nelegalni novac i to cak 200.000e uplatiti na racun svoje firme na Kipru
2. Moras naci firmu u Srbiji koja ce pristati da ucini krivicno delo i lazno fakturise uslugu
3. Firma koja je ucinila krivicno delo potom podize taj novac placajuci oko 30% drzavi
4. Od preostalih 140.000e naplatiti provizciju i tebi dati npr 110.000e na ruke koji su u tom trenutku legalni
5. Ti ucinis krivicno delo tako sto nelegalno isplatis na ruke nelegalnim novcem podizvodjaca
6. Pozivodjac ucini krivicno delo placajuci radnike na ruke nelegalnim novcem
7. Radnik pristane da bude isplacen na ruke nelegalnim novcem svestan da sa tim novcem nece moci da plati npr ratu za stan ili da kupi zlatnik

Niz preduslova koji moraju biti ispunjeni.

Niz kriviznih dela koje mora pociniti veliki broj ucescnika.

Sa ovim scenarijem, nisam bas siguran da te sigurno niko nikad nista nece pitati niti pozvati na razgovor. Narocita ako bilo koja karika u tvom lancu organizovanog kriminala zaskripi.
 
Ne znam da li me zaebavas, ili ne razumes ?
Ove nelegalne pare postaju "legalne" kada isplatim podizvodjacu 20.000 E na ruke, a on da svojim radnicima na ruke, i oni potrose u str Maja kupujuci hleb i Vucicev parizer.
Ti si kao fizicko/pravno lice fakturisao 200.000 eura firmi sa Kipra za izmisljen website koji si mu (fiktivno) prodao..
Dao si mu 200.000 u kešu, a on je tebi uplatio 180.000 na racun u banci..

Jel to logika?
 
Kao što i napisah negde ranije, ako je tačno da su se za par dana rezervisali ovi stanovi, znači da tržište postoji tj novac postoji i da je pitanje samo cene, ljudi su počeli da čekaju, ali i dalje ima nestrpljivih. Pratimo dalje hoće biti “akcija”.

Pogledajte prilog 181560

Nesumnjivo je da tražnje ima. I na ove cene i kamatne stope imamo 1000-1100 transakcija mesečno.

Pitanje je samo da li je ovaj pad prometa dovoljan da se cene trajno spuste 10-15%. Već na takav popust gomila kupaca bi se aktivirala.
 
Uporedi ovaj oktobar sa oktobrima 2022, 2021 i 2020 i videces tendenciju. Sad u decembru uporedjujemo novembar 2023 s novembrima 2022, 2021... bilo je i meseci s 1700 stanova mesecno prodatih. Najjaci FOMO ikada. To je zavrseno.
 
Ne razumem kako nelegalni novac udje u tok preko firme u Kipru? Ili to nisi ni napisao?


Dakle taj jedan deo od 200k postaje legalan tako sto ti kao pravno lice preduzimac uradis krivicno delo tako sto nelegalnih 20k isplatis poduzvodjacu na ruke, pa potom podizvodjac uradi krivicno delo tako sto nelegalnih 20k isplati nelegalno radnicima na ruke?

Nesto mi taj tvoj scenario od strata ne pije vodu. Da bi uspeo u tome sto si naumio moras uspeti sledece:

1. Nelegalni novac i to cak 200.000e uplatiti na racun svoje firme na Kipru
2. Moras naci firmu u Srbiji koja ce pristati da ucini krivicno delo i lazno fakturise uslugu
3. Firma koja je ucinila krivicno delo potom podize taj novac placajuci oko 30% drzavi
4. Od preostalih 140.000e naplatiti provizciju i tebi dati npr 110.000e na ruke koji su u tom trenutku legalni
5. Ti ucinis krivicno delo tako sto nelegalno isplatis na ruke nelegalnim novcem podizvodjaca
6. Pozivodjac ucini krivicno delo placajuci radnike na ruke nelegalnim novcem
7. Radnik pristane da bude isplacen na ruke nelegalnim novcem svestan da sa tim novcem nece moci da plati npr ratu za stan ili da kupi zlatnik

Niz preduslova koji moraju biti ispunjeni.

Niz kriviznih dela koje mora pociniti veliki broj ucescnika.

Sa ovim scenarijem, nisam bas siguran da te sigurno niko nikad nista nece pitati niti pozvati na razgovor. Narocita ako bilo koja karika u tvom lancu organizovanog kriminala zaskripi.
1. Obe firme su uSrbiji, da bude jednostavnije
2. Kako oni znaju da je izrada programa Hello World od milion linija dummy koda lazna usluga ?
3. Nije krivicno delo, novac je legalno uplacen na tvoj racun
4. Ti meni das na ruke 200.000 E + provizija nelegalno, ali to niko ne zna osim nas dvojice
5. Ja dam podizvodjacu nelegalno, ali to niko ne zna osim nas dvojice
6. 7. Radnik moze da bira, da dobije X E legalno, ili 0.5xX legalno i 0,8xX nelegalno, po mom iksustvu vecina bira ovu drugu opciju.

Sva navedena krivicna dela (tacke 4, 5, 6, 7) se naveliko cine u zemlji Srbiji, i niko se pretarano ne uzbudjuje oko toga, i nema posledica osim ako nisu debili i pricaju svima pa ih uhvate.
 
1. Obe firme su uSrbiji, da bude jednostavnije
2. Kako oni znaju da je izrada programa Hello World od milion linija dummy koda lazna usluga ?
3. Nije krivicno delo, novac je legalno uplacen na tvoj racun
4. Ti meni das na ruke 200.000 E + provizija nelegalno, ali to niko ne zna osim nas dvojice
5. Ja dam podizvodjacu nelegalno, ali to niko ne zna osim nas dvojice
6. 7. Radnik moze da bira, da dobije X E legalno, ili 0.5xX legalno i 0,8xX nelegalno, po mom iksustvu vecina bira ovu drugu opciju.

Sva navedena krivicna dela (tacke 4, 5, 6, 7) se naveliko cine u zemlji Srbiji, i niko se pretarano ne uzbudjuje oko toga, i nema posledica osim ako nisu debili i pricaju svima pa ih uhvate.
Ko ce da plati porez na kapitalnu dobit?
 
Porez na dobit na prihod od 200k?
Ja placam, to je trosak legalizacije.
Mada i to moze da se optimizuje kroz razne troskove, ranije je bio raj sa pausalcima, ne znam kako je sada.
Nadjes dobrog knjigovodju, verujem da moze dosta da smanji te troskove.
 
Vise od 50k jer osim poreza na dobit placa se i dividenda jer njemu taj novac treba u keshu, plus provizija za sve to.

Suplja prica svakako i u praksi neupotrebljiva.
 
Glavno pitanje je odakle pevaljkama skupi stanovi ?
 
E pa tako i ovaj sto ima 200.000 nelegalnih E kupi dobar mikrofon, resili smo misteriju.
 
Nebitno koliko, pricamo o legalizaciji, pitanje je bilo da li je moguca, a i napisah gore, dobar knjigovodja moze to da smanji.
Koliko te razumem, ti bi na firmu da ti uplati pare. Onda je preko 70.000 eura da skineš pare, plus troskovi firme, knjigovodje, orvaranja-zatvaranja firme..

Potpuno šuplja priča, to se tako ne radi
 
Bilo kako bilo, dubljom legalnošću porekla sredstava kupaca BnV će se baviti neka druga vlast.
Samosabotaža u ovom trenutku mu deluje nepotrebna.
 
Vrh