Šta je novo?

Cene nekretnina

Prosto. Niko te ne pita odakle ti keš. Npr retko koja estradna ličnost bi imala i za baraku, a ne stan na bnv da se gleda poreklo.

Svaka banka ce da te pita odakle ti kes jer je to duzna po zakonu i NBS ih kontrolise.

Ukoliko te ne pita banka, pitace te Uprava za sprečavanje pranja novca ko posumnjaju da je tvoja uplata rizicna po pitanju porekla.

Ako te ni oni ne pitaju, prema Zakonu o poreklu imovine, pitace te poreska (do sada su pitali 150 ljudi po tom zakonu).
 
Ako nastave ovim tempom neće do 2030 sve završiti, ali naš narod ima taj mentalitet da će se nešto razgrabiti ili nestati, pa onda besomučno kupuju čak i kada se ne zna šta se kupuje po kojoj ceni što je samo po sebi paradoksalno, ali daje dobar fenomenološki prikaz tržišta luksuznih stanova u Srbiji i psihooški profil kupaca tih stanova.

Nedavno je komunicirano da ce do 2025. biti zapoceto sve.

Placevi iako zjape prazni, su vecina namenjeni projektima/zgradama koje su odavno rasprodate. BW pusta u prodaju 3.5 godine pre planiranog zavrsetka, znaci jedno 2 godine pre pocetka radova.
 
Ti govoris o navodnim kupcima sposobnim da kupe stan (i to za kesh sumnjivog porekla), a nesposobnim da kupe zlato? Kupovina zlata je nesto mnogo komplikovana?
Kod nas imaš jednog dilera ovlašćenog od strane bečke kovnice za prodaju i kupovinu investicionog zlata. Kod njega Uplata isključivo u dinarima na račun, sve legalno, neće Austrijanci sa hohštaplerima da rade.
Dakle kupac mora da razmeni devize u dinare i donese u banku/platni promet da uplati. Sve uplate se prosleđuju AMLu banke, NBS ili lanca i Upravi pa oni odlučuju da li će da te pitaju za poreklo para. Ajde donesi dva miliona dinara (15K evra) na šalter i kaži hoću na račun i onda da uplatim zlatnike. Baš da vidim šta će da ti kažu.
 
Sve to sto si naveo vazi i za kupovinu stanova - uplata mora da bude iskljucivo na racun prodavca, i prolazis sve isto kao za te zlatnike. Skomi tvrdi da se stanovi kupuju za kesh i to za kesh bez porekla. Zlato nije spominjao.
 
Sve to sto si naveo vazi i za kupovinu stanova - uplata mora da bude iskljucivo na racun prodavca, i prolazis sve isto kao za te zlatnike. Skomi tvrdi da se stanovi kupuju za kesh i to za kesh bez porekla. Zlato nije spominjao.
Prvi put čujem dakle eto doneseš keš u kancelariju i kupiš stan. Mora da ide preko banke a kad doneseš u banku hrpu para moraš da imaš neko poreklo (prodaja stana, izjava o ušteđevini, isplatni listić prenos iz druge banke) pa AML proceni da li si im interesantan ili ne.
 
Danas je bar lako oprati kesh, kupis i prodas kripto i platis porez 20% i dobar si. Ako pogledate APR kladionica, posoji jedan glitch, pad prihoda kladza tu negde oko 2016. god. Mislite o tome...
 
Imas milion i jedan nacin, ako bi da guglas sve ideje, od fiktivnih IT firmi sa racunima u Estoniji... itd.. itd... Ugl, u jednom trenutku si mogao samo da prodas kripto u Srbiji i platis porez, ako imas spisak transakcija 15%, ako nemas 20%. Kako sad funcionise, pravo da ti kazem, ne znam, ne pratim. Ali pre 6,7 godina trziste je bilo prilicna indijanija.
 
Ne zanima mene gde je tebi firma ako sam ja u Srbiji. Ako ti meni sa te firme uplatis novac za helloword, ja moram da platim porez na to. To je novac sa poreklom. Ako ti hoces da ti ja vratim posle deo tog novca a ja pristanem da uradim to zakonom definisano delo, ti imas novac u keshu za koji nemas poreklo umanjen za dosta poreza i ostalih troskova.
 
Imas milion i jedan nacin, ako bi da guglas sve ideje, od fiktivnih IT firmi sa racunima u Estoniji... itd.. itd...

A kako ce nelagalni kesh da dodje do racuna fiktivne IT firme u Estoniji? Da li je ta firma anonimna, ili vlasnik mora da se identifikuje prilikom registracije firme? Da li Estonija odbija zahteve Srbije za dostavu podataka za lica koja su pod sumnjom/istragom?
 
Al firma ti nije u Srbiji, ne mora da bude. Srbiju jedino zanima da si se ti prijavio za porez i da imas bar jednu transakciju, pa da kazes da si pare stekao trgovinom kriptovaluta, imas da procitas o tome. Google is your friend. Ako te bas toliko zanima, da ne idemo u offtopic.
 
Imas milion i jedan nacin, ako bi da guglas sve ideje, od fiktivnih IT firmi sa racunima u Estoniji... itd.. itd... Ugl, u jednom trenutku si mogao samo da prodas kripto u Srbiji i platis porez, ako imas spisak transakcija 15%, ako nemas 20%. Kako sad funcionise, pravo da ti kazem, ne znam, ne pratim. Ali pre 6,7 godina trziste je bilo prilicna indijanija.
Poreska ti prilikom prijave poreza na kapitalni dobitak od prodaje kriptova valuta traži kao dokaz transakcije kojim si stekao kripto valute ili da dokumetuješ da imaš opremu za rudarenje i kad si šta izrudario. Za sitne iznose verujem da ne gledaju detaljno (meni nisu, mada ja sam imao čuveni FTX u poreskim prijavama, to vrlo lako postane jedna papazjanija). Za par stotina hiljada evra dobitka će bogami pogledati detaljno. A i ne možeš tek tako ni da deponuješ kripto valute na berze, meni je CEX "skidao gaće" za iznose manje od 150k evra, morao sam da im šaljem dokaz odakle mi kripto. Novac za stan da provučeš na crno preko kripta ne može tek tako, lakše je izmisliti tetku iz Kanade. Pričam o situaciji kad si npr novac od trafikinga, prostitucije, droge zamenio za kripto i onda pokušao da "opereš" preko kripto berze. Nije nemoguće, ali ima mnogo jednostavnijih i sigurnijih načina. Ono što možeš je da imaš 10 stanova na različita imena i da ih kategorišeš kao apartmane, i da onda na dnevnom nivou da uplaćuješ "pazar" od 1000 evra na konto stan-na-dan sa fiktivnim klijentima. Ili još lakše da imaš kafić i da prijavljuješ ko zna kakav pazar.
 
Ma jasno, naravno, ima nacina koliko hoces. Znam da ranije nisu trazili bog zna sta za placanje poreza na kripto. Rekoh, ne znam kako je danas. Apartmani, kladionice i ostalo takodje verujem da razvaljuju..
 
Zanimljivo kako svi vole da iznose prorocanstva o kretanju cena nekretnina, i to potkrepljena anegdotama u vidu pevacica i kripto valuta.

Al firma ti nije u Srbiji, ne mora da bude.
A tu drzavu u kojoj narucilac usluge uplacuje firmi (koja je nebitno gde) nelegalni kesh, ne zanima poreklo kesha? Postoji drzava u kojoj ti mozes da nelegalni kesh uplatis na racun firme u drugoj drzavi (Estoniji), bez da te pota za poreklo itd?

Al firma ti nije u Srbiji, ne mora da bude. Srbiju jedino zanima da si se ti prijavio za porez i da imas bar jednu transakciju, pa da kazes da si pare stekao trgovinom kriptovaluta, imas da procitas o tome. Google is your friend. Ako te bas toliko zanima, da ne idemo u offtopic.
Pa ne bas. To sto ti zamisljas je isto kao kako Skomi zamislja da pevacice kupuju stanove. I jedan i drugi polazite od premise da postoji momenat u kom ti izrucis dzak nelegalnog novca i kazes ja hocu da kupim stan u Srbiji/kripto ciji novac posle svuces na racunu Sriji, i da te niko nikad nista ne pita u Srbiji.
 
Pa ne bas. To sto ti zamisljas je isto kao kako Skomi zamislja da pevacice kupuju stanove. I jedan i drugi polazite od premise da postoji momenat u kom ti izrucis dzak nelegalnog novca i kazes ja hocu da kupim stan u Srbiji/kripto ciji novac posle svuces na racunu Sriji, i da te niko nikad nista ne pita u Srbiji.
Vidi, ja nisam cuo da moze stan da se kupi za "vrecu novca", a o cemu sad pricas pojma nemam. Al da, mozes u Srbiji da prodas kripto i platis porez i da si cist ko suza. Ja sam naveo primer koji sam znao, posto u Estoniji IT firme nisu placale porez jedno vreme. Za detalje obrati se Velji Nevolji.
 
Vidi, ja nisam cuo da moze stan da se kupi za "vrecu novca", a o cemu sad pricas pojma nemam. Al da, mozes u Srbiji da prodas kripto i platis porez i da si cist ko suza. Ja sam naveo primer koji sam znao, posto u Estoniji IT firme nisu placale porez jedno vreme. Za detalje obrati se Velji Nevolji.
Pa zbog toga o cemu ti pricas ljudi i zavrse tamo gde je zavrsio velja nevolja. To sto ljudi nesto rade, ne znaci da "moze i da ih niko nikad nista nece pitati".

Prodaja kripta je jedno, i nikolas27 ti je objasnio to lepo. Sad ti nama objasni preduslov za tu prodaju kripta, a to je kupovina kripta nelegalnim novcem.
 
Ne zanima mene gde je tebi firma ako sam ja u Srbiji. Ako ti meni sa te firme uplatis novac za helloword, ja moram da platim porez na to. To je novac sa poreklom. Ako ti hoces da ti ja vratim posle deo tog novca a ja pristanem da uradim to zakonom definisano delo, ti imas novac u keshu za koji nemas poreklo umanjen za dosta poreza i ostalih troskova.
Dobro, to je trosak legalizacije, ali na kraju tvoje pare su oprane i legalne.
Ja imam nelegalne pare (200.000 E plus neka provizija), ali recimo da sam preduzimac i da dosta isplacujem izvodjace na ruke.

Inace, cinjenica je da su neke pevaljke kupile veoma skupe stanove, jel imas ideju kako su to uradile ?
 
Screenshot_20231124_132145_Facebook.jpg


Navali narode, još malo pa nestalo :)
 
Dobro, to je trosak legalizacije, ali na kraju pare su oprane i legalne.
Da bismo dosli do kraja, moramo krenuti od pocetka: kako je nelgalni novac uplacen na racun firme na Kipru?

Ja imam nelegalne pare (200.000 E plus neka provizija), ali recimo da sam preduzimac i da dosta isplacujem izvodjace na ruke.

Provizija i troskovi poreza i ostali troskovi se oduzimaju od 200k, ne dodaju se. Tako da imas malo manje od 200k. Taj iznos, ako si preduzimac, moras imati na racunu firme da bi mogao da ih legalno isplatis izvodjacima na ruke. Ili govori o situaicji kada nelagalni novac nelegalno isplacujes ljudima na ruke koji potom ne mogu taj novac legalno iskoristiti za kupovinu stana/zlata?

Inace, cinjenica je da su neke pevaljke kupile veoma skupe stanove, jel imas ideju kako su to uradile ?

Pozajmila im tetka iz Kanade?
 
Evo ja mogu da vam kažem nedavno lično iskustvo, i iskreno bio sam iznenađen, iako su pare čiste kao suza, ali niko do sada mi nije postavio ni jedno pitanje.

Uplaćen je avans investitoru nakon potpisivanja ugovora, uplata je izvršena elektronski, niko nije postavio ni jedno jedino pitanje. Ni za poreklo ni za osnov plaćanja niti gde su pare otišle.
 
Da bismo dosli do kraja, moramo krenuti od pocetka: kako je nelgalni novac uplacen na racun firme na Kipru?

Provizija i troskovi poreza i ostali troskovi se oduzimaju od 200k, ne dodaju se. Tako da imas malo manje od 200k. Taj iznos, ako si preduzimac, moras imati na racunu firme da bi mogao da ih legalno isplatis izvodjacima na ruke. Ili govori o situaicji kada nelagalni novac nelegalno isplacujes ljudima na ruke koji potom ne mogu taj novac legalno iskoristiti za kupovinu stana/zlata?
Mozda se nismo razumeli, ja tebi uplatim 200.000 E za Hello world, ti platis porez, i imas 1XX.000 legalnih E.
Meni das na ruke tvojih 200.000 E + provizija, koji su kod mene nelegalni.
Ja sam preduzimac, i podizvodjacima dajem 50 % legalno, 50 % na ruke, i tako operem tih 200.000+ E, dobro meni, dobro njima.

Pozajmila im tetka iz Kanade?
Eto vidis da postoji jos jednostavniji nacin :)
 
Vrh