Šta je novo?

Cene nekretnina

To nije moguce. Pa sta ce na prodajnom danu ako su vec rezervisali stan. Posle rezervisanog stana odredjuje se datum za notara i to je to.
Ono sto je verovatno slucaj je da su oni izrazili interesovanje za neki stan, a na prodajnom danu ce ga rezervisati ako budu prvi na spisku zainteresovsnih. Tako je bilo u Viva residence. Cena se znala tek na prodajnom danu, a pre toga si dolazio samo da vidis stanove i izrazis zainteresovanost.
Ne morate mi verovati, pozovite bilo kog njihovog agenta prodaje i proverite. Dakle imali su pilot projekat da ljudi plate rezervaciju 3k za odredjeni stan bez da znaju cenu, ti ljudi koji su spremni na rizik kupovine na slepo imaju benefit toga da imaju manje konkurencije za stan koji zele (posto je konkretno za manje jedinice sa dobrim pogledom bilo po 10 kupaca pa rizikujes da ne kupis stan uopste, sto se npr meni desilo). Na prodajnom danu objavljuju odjednom stanove i onda je igra brzi prsti ko prvi odabere, kupac onda ima 2 sata da uplati 3k, ako ne uplati vraca se stan, ako uplati potpisuje se predugovor i prva rata u roku od 5 dana.

A ne vidim otkud vam tolika skepticnost, nazovite bilo kog agenta i reci ce vam koje su jedinice dostupne i koliko je prodato, koji interes ima neko da laze o tome? Dostupne stanove u drugim zgradama mogu se pogledati i online al prodaja Note im je nerealno prosla, ja sam licno bio izuzetno iznenadjen.

Ja prvi kazem da ocekujem da ce cene padati i licno za starogradnju planiram da cekam al za BW za sad nema nijedne naznake pada interesovanja.
 
Ne morate mi verovati, pozovite bilo kog njihovog agenta prodaje i proverite. Dakle imali su pilot projekat da ljudi plate rezervaciju 3k za odredjeni stan bez da znaju cenu, ti ljudi koji su spremni na rizik kupovine na slepo imaju benefit toga da imaju manje konkurencije za stan koji zele (posto je konkretno za manje jedinice sa dobrim pogledom bilo po 10 kupaca pa rizikujes da ne kupis stan uopste, sto se npr meni desilo). Na prodajnom danu objavljuju odjednom stanove i onda je igra brzi prsti ko prvi odabere, kupac onda ima 2 sata da uplati 3k, ako ne uplati vraca se stan, ako uplati potpisuje se predugovor i prva rata u roku od 5 dana.

A ne vidim otkud vam tolika skepticnost, nazovite bilo kog agenta i reci ce vam koje su jedinice dostupne i koliko je prodato, koji interes ima neko da laze o tome? Dostupne stanove u drugim zgradama mogu se pogledati i online al prodaja Note im je nerealno prosla, ja sam licno bio izuzetno iznenadjen.

Ja prvi kazem da ocekujem da ce cene padati i licno za starogradnju planiram da cekam al za BW za sad nema nijedne naznake pada interesovanja.
Nisam rekao da sa namerom lazes, nego da mozda nisi shvatio sta je u pitanju, posto je ovo neverovatno. Mada i ima smisla, ko bas hoce. Ja nikada ne bih kupio stan o kojem ne znam nista sem lokacije.
 
Ne morate mi verovati, pozovite bilo kog njihovog agenta prodaje i proverite. Dakle imali su pilot projekat da ljudi plate rezervaciju 3k za odredjeni stan bez da znaju cenu, ti ljudi koji su spremni na rizik kupovine na slepo imaju benefit toga da imaju manje konkurencije za stan koji zele (posto je konkretno za manje jedinice sa dobrim pogledom bilo po 10 kupaca pa rizikujes da ne kupis stan uopste, sto se npr meni desilo). Na prodajnom danu objavljuju odjednom stanove i onda je igra brzi prsti ko prvi odabere, kupac onda ima 2 sata da uplati 3k, ako ne uplati vraca se stan, ako uplati potpisuje se predugovor i prva rata u roku od 5 dana.

A ne vidim otkud vam tolika skepticnost, nazovite bilo kog agenta i reci ce vam koje su jedinice dostupne i koliko je prodato, koji interes ima neko da laze o tome? Dostupne stanove u drugim zgradama mogu se pogledati i online al prodaja Note im je nerealno prosla, ja sam licno bio izuzetno iznenadjen.

Ja prvi kazem da ocekujem da ce cene padati i licno za starogradnju planiram da cekam al za BW za sad nema nijedne naznake pada interesovanja.
nema te sile koja bi me naterala na ovakve uslove. ne znam, možda ja i dalje imam iskrivljenu sliku o tome da je kupac poštovana strana a prodavac je ipak prodavac. kroz ovu priču stičem utisak da je kupac porobljeni kmet i da je prodavac gazda koji nad njim vitla bič. nema tog stana kojeg bih kupio pod takvim okolnostima. iskreno stvarno mi nije jasan profil ljudi i ko su ti ljudi koji na ovo pristaju i ovako funkcionišu.
 
Zna li neko da li je bilo velikog talasa dolaska Rusa skorije?

U centru Zemuna sam ih video bas puno, u setnji. Bila je neka vest pre oko mesec dana, da ce kao doci neki iz Izraela, al je pitanje koliko je tacno. Sudeci po Rusima setacima, bice u Beogradu jos neko vreme i stanarine na nivou.
 
nema te sile koja bi me naterala na ovakve uslove. ne znam, možda ja i dalje imam iskrivljenu sliku o tome da je kupac poštovana strana a prodavac je ipak prodavac. kroz ovu priču stičem utisak da je kupac porobljeni kmet i da je prodavac gazda koji nad njim vitla bič. nema tog stana kojeg bih kupio pod takvim okolnostima. iskreno stvarno mi nije jasan profil ljudi i ko su ti ljudi koji na ovo pristaju i ovako funkcionišu.
Pa eto objasnio je GI Joe. To su ljudi sa viškom love ili parama sumnjivog porekla, koje žele da se istih oslobode što pre a nesposobni su da ulože u bilo šta drugo (zlato, akcije, proizvodnja). Nemaju jasnu ideju šta će sa tim stanovima al dok se izgradi već će smisliti.
Ima i gastarbajtera koji su pošteno zaradili i impulsivno kupuju umesto kuća sa lavovima u rodnom zavičaju.
Taj segment kupaca i ovaj narod što juri gajbu za život po 2K, dva sveta različita. Ne dodiruju se nigde.
 
Ti govoris o navodnim kupcima sposobnim da kupe stan (i to za kesh sumnjivog porekla), a nesposobnim da kupe zlato? Kupovina zlata je nesto mnogo komplikovana?
 
Ti govoris o navodnim kupcima sposobnim da kupe stan (i to za kesh sumnjivog porekla), a nesposobnim da kupe zlato? Kupovina zlata je nesto mnogo komplikovana?
Neka me ispravi nekog strucniji al koliko sam upucen ta prica da cene rastu jer dosta ljudi pere novac kupovinom stana nema mi mnogo logike. Ko god kupi stan od 300k a da nema primanja da opravda tu kupovinu rizikuje da ga za to poreska nahvata i da bude u problemu, bukvalno mu je pametnije da drzi novac po strani ili kupi zlato. Imanje stana na svoje ime bez pokrica u zaradi je cist penal institucijama ako bi taj neko dosao na istragu. Ko zeli da opere novac pre ce pokrenuti neki biznis kao paravan (kockarnica, auto perionica npr) pa u isti ubacivati tu lovu i izvlaciti cist novac.
Ja sam licno kapital stekao u inostranstvu gde nije nemoguce za kraci period u visokokvalifikovanim poslovima steci dovoljno novca za nekretninu i u Srbiji imam nemali broj ljudi u blizem okruzenju koji zaradjuju 4-5k mesecno koji mogu da priuste te cene al sam opet iznenadjen navalom na BW.
Svakako mislim da BW trenutno je totalno jedno izolovano trziste u odnosu i na druge novogradnje gde vidimo da usporava prodaja i da dolaze popusti, o starogradnji da ne pricam, trenutne cene iste su po mom misljenju neopravdane.

Neodrzavane zgrade, cesto problematican komsiluk a nedostatak normalnog parkinga/garaze pogotovo. Grad Beograd se vrlo neodgovorno ponasa prema unapredjivanju javnog prevoza a metro je bar 15 godina daleko, ko nema parking/garazu gubi dosta vremena svakog dana za to plus je tu momenat bezbednosti automobila (pre 10ak godina nam ukrali auto ispred zgrade, pre 4 godine razbili prozor, pri tom nije u pitanju Karaburma/Mirijevo).
Opet kad se sve gleda kao zemlja smo mislim u svetskom vrhu po tome koliko stanovnika zivi u svojoj nekretnini, da li nama sledi scenario gde ce kao i u zapadnim metropolama sve vise ljudi da rentira i gde je bilo kome ko nije visoka klasa posedovanje nekretnine biti luksuz videcemo. Poredjenja nase minimalne zarade i cena u centru Beograda mi nema mnogo smisla, to je kao poredimo zasto neki ucitelj u USA sa platom od 5k mesecno nema mogucnosti da kupi stan na Menhetnu od 5 miliona. Stanove u novim kompleksima u Beogradu verujem kupuju ljudi koji imaju bar po 2.5k platu u paru ili 3-4k samostalno. Videcemo u petak kako ce proci prodajni dani za Rimu i za The One mislim takodje.
 
To sa rezervacijama od 3K bez da znaš cenu ima smisla samo ako vraćaju novac ako se stan na kraju proda nekom drugom. Uzmu novac za rezervaciju od više njih za isti stan i to onda dodatno iskoriste da upravljaju sa cenama na prodajnom danu. Taj deo mi se nikako ne sviđa. Pretpostavljam da su imali dosta slučajeva da ljudi tokom prodajnog dana “rezervišu” više stanova a uplate rezervaciju samo za one koji imaju najbolju poziciju. Ili su dobili pritužbe što zaposleni u BnV kupuju najbolje pozicije. I ja sam svojevremeno izvisio za spojene stanove u BnV (za život), znam osećaj i užasan je. Ali ova metoda prodaje em što omogućuje ceđenje drenovine em što daje još veću prednost serijskim investitorima u stanove. Verujem da mnogi gledaju na pogled na most na Adi i na Gazelu kao nešto neprocenjivo. Buka i smog ih ne interesuju jer neće živeti u tim stanovima. Ja ne bih pristao na ovaj način kupovine ali ko zna, možda postane “nova realnost”. Za Rimu nisu slali čak ni tehničku opremljenost, biće na kraju možda i bez pločica u kupatilu :)

Da li ima neko taj novi ugovor o rezervacijama?

Vidim i da se diskutuje o provizijama agenata. BnV je kao prodavac smanjio proviziju svojim agentima sa 1.5 na 1% počev od Note pa na dalje. Kupac naravno ne plaća proviziju.
 
Pozdrav svima.

Vec duze vreme (kao potencijalni kupac) pratim trziste, ali i ovaj forum, pa rekoh da se ukljucim.

Cinjenica je da su cene nekretnina eksplodirale u poslednjih par godina, a sada je vec situacija drugacija, promet je pao, cene stagniraju, vec vidjamo i neke popuste, da li ce to dovesti do pada cena, koliki bi taj pad mogao biti i kojim tempom bi padale cene, videcemo. Trziste nekretnina barem kod nas je verovatno takvo da sporo reaguje na promene, tokom prosle krize su cene padale godinama, tako da mislim da bi i sada to mogla da bude situacija. Za sada mozemo videti da cene manje-vise stagniraju poslednjih godinu dana. Ako uporedimo Q4 (koji je tek poceo) ove i prosle godine vidimo da cak imamo i manji pad cena od par procenata, ali s obzirom da je Q4 prosle godine bio vrhunac cena, da Q4 ove godine nije gotov, a da je pad cena u proseku 2-3%, i dalje ne mozemo tvrditi da je pad cena vec poceo, ali se nadam da cemo to moci da tvrdimo sledece godine. Cinjenica jeste i da na trziste utice milion faktora, sto onih koji su uslovno receno stalno prisutni, sto oni koji deluju samo privremeno. Pitanje je sta ce biti u narednom periodu i sto se tice same krize i ovih ratova (pogotovo u Ukrajini) i izbora kod nas, tako da je tesko predvideti sta ce se desavati, ali ja se nadam najboljem, pa videcemo.

Ono sto sam primetio da se desava poslednjih meseci je sledece:

Sve se vise u medijima prica o tome da ce cene padati, sto ranije nije slucaj, sto verovatno znaci da nas ceka bolje vreme za kupce (da, znam da ako bude potrajala kriza dzabe nam pad cena ako ljudi budu bili bez posla, ali ja smatram da kriza i kamatne stope nisu jedini razlog za pad traznje, nego da imamo i druge faktore o kojima se vec pisalo puno na forumu, ja licno ocekujem pad cene cak i da ne bude bilo dublje krize)

Sve cesce vidjamo neke popuste i akcije, za sada jos uvek nije to dovoljno da bismo tvrdili da imamo pad cena, ali to jeste dobar znak.

Promet sve vise opada, a katastar sve vise kasni sa upisom realizovanih transakcija. Kao sto je neko napisao u nekom od komentara, mozda sada oni zaposleni u katastru imaju neke druge obaveze van redovnog posla.

Ako sam dobro razumeo, BgH2O prelazi na model rezervacije/preprodaje, sto verovatno znaci da ce se stanovi koji se danas rezervisu i placaju u ratama narednih par godina tek za par godina biti uneti u registar cena nepokretnosti. Da li sam dobro razumeo? Zbog cega je to tako? Da li je u pitanju neki novi zakon ili samo menjaju model jer misle da ce time mozda moci vise da zarade? Meni ovo sa rezervacijama deluje kao neka vrsta licitacije, da se vidi koji su stanovi najtrazeniji i da se za njih pusti najveca moguca cena, da se sto pre prodaju i izvuku sto vece pare, cime se dobija luft da se manje trazeni stanovi duze drze neprodati. Pretpostavljam da je to odgovor na krizu i pad traznje, iako je to "posebno trziste".
 
Poslednja izmena:
Manje traženi stanovi su trosobni koji gledaju na Savsku. I to je to. Prelaze na predugovore zato što često nisu ni predali zahtev za lokacijske uslove a kamoli za dozvolu. A i Ministarstvo građevine im sporije izdaje dozvole nego pre. Nekad je bilo posle jedne greške i odbijanja sledeći dan dobiju dozvolu, sad su to iteracije od par meseci. Da imaju građevinsku dozvolu ne bi radili predugovore. Nota prva nije imala brošuru. Ja to sve interpretiram objašnjenjem da neko u vrhu BnVa 1) vidi zagrevanje tržišta ili 2) je frka za kintu ili 3) ne znaju ni sami šta da očekuju pa smanjuju troškove. A finansijski izveštaji pokazuju da im nije frka za kintu, naprotiv.
 
Manje traženi stanovi su trosobni koji gledaju na Savsku. I to je to. Prelaze na predugovore zato što često nisu ni predali zahtev za lokacijske uslove a kamoli za dozvolu. A i Ministarstvo građevine im sporije izdaje dozvole nego pre. Nekad je bilo posle jedne greške i odbijanja sledeći dan dobiju dozvolu, sad su to iteracije od par meseci. Da imaju građevinsku dozvolu ne bi radili predugovore. Nota prva nije imala brošuru. Ja to sve interpretiram objašnjenjem da neko u vrhu BnVa vidi zagrevanje tržišta ili je frka za kintu. A finansijski izveštaji pokazuju da im nije frka za kintu, naprotiv.
Ma samo ne postizavaju :)

Budimo realni.
 
Ažurirao sam listu opcija u međuvremenu, može da bude i da vide veći rizik i smanjuju fiksne troškove unapred. Opekli su se jednom kad im je dozvola istekla. Odatle i veći rizik za kupce u Noti i Rimi. I rok je prvi put 4 godine a ne 3… a dozvole valjda važe po 2 godine.
 
Ažurirao sam listu opcija u međuvremenu, može da bude i da vide veći rizik i smanjuju fiksne troškove unapred. Opekli su se jednom kad im je dozvola istekla. Odatle i veći rizik za kupce u Noti i Rimi. I rok je prvi put 4 godine a ne 3… a dozvole valjda važe po 2 godine.
Može da se produžava. Ali rok od 4 godine, ne znam. Meni je to uvek prevelik rizik pa čak da je sad 2019.
 
Ja sam licno kapital stekao u inostranstvu gde nije nemoguce za kraci period u visokokvalifikovanim poslovima steci dovoljno novca za nekretninu i u Srbiji imam nemali broj ljudi u blizem okruzenju koji zaradjuju 4-5k mesecno koji mogu da priuste te cene al sam opet iznenadjen navalom na BW.

Da li si/ces podneti poresku prijavu za taj novac prilikom unosenja u Srbiju?
 
Zna li neko da li je bilo velikog talasa dolaska Rusa skorije?

U centru Zemuna sam ih video bas puno, u setnji. Bila je neka vest pre oko mesec dana, da ce kao doci neki iz Izraela, al je pitanje koliko je tacno. Sudeci po Rusima setacima, bice u Beogradu jos neko vreme i stanarine na nivou.

Nema novih naleta, više kao "steady trickle", ali nije samo da dolaze, neki i odlaze. Znam od advokata koji im završavaju boravak da im nije ni blizu količina posla kao što je bilo isprva.

Precenjuje se njihov efekat na stanarine po mom mišljenju.
 
Manje traženi stanovi su trosobni koji gledaju na Savsku. I to je to. Prelaze na predugovore zato što često nisu ni predali zahtev za lokacijske uslove a kamoli za dozvolu. A i Ministarstvo građevine im sporije izdaje dozvole nego pre. Nekad je bilo posle jedne greške i odbijanja sledeći dan dobiju dozvolu, sad su to iteracije od par meseci. Da imaju građevinsku dozvolu ne bi radili predugovore. Nota prva nije imala brošuru. Ja to sve interpretiram objašnjenjem da neko u vrhu BnVa 1) vidi zagrevanje tržišta ili 2) je frka za kintu ili 3) ne znaju ni sami šta da očekuju pa smanjuju troškove. A finansijski izveštaji pokazuju da im nije frka za kintu, naprotiv.
Ne razumem čemu ovolika jagma za zgradama koje još nemaju građevinsku dozvolu, tim pre što po projektu BnV nije još ni na 60% izgrađenosti, ogromne parcele zjape na sve strane. Ako nastave ovim tempom neće do 2030 sve završiti, ali naš narod ima taj mentalitet da će se nešto razgrabiti ili nestati, pa onda besomučno kupuju čak i kada se ne zna šta se kupuje po kojoj ceni što je samo po sebi paradoksalno, ali daje dobar fenomenološki prikaz tržišta luksuznih stanova u Srbiji i psihooški profil kupaca tih stanova.
 
Tražnja je velika jer ima dosta ljudi sa parama, a nemaju gde da ih plasiraju. To je ono što priča Nešovanović.

BNV je prosto najsigurnija kupovina jer je državni projekat u centru grada.
 
Vrh