Šta je novo?

Cene nekretnina

Dokle god postoji visoka inflacija, ne verujem u značajan pad cene, iz vise razloga. Postoje razlozi zbog kojih bi cena trebala da pada, kao što je manjak tražnje, al hajde da vidimo kontra razloge.

Ko god ima novca, kupuje sada stagod, jer zna da će sledeće godine moći manje istog da kupi za te pare.

Drugo, pitanje je koliko je investitorima (koji imaju dovoljno novca) u interesu da prodaju ispod cene, jer i sami mogu da čuvaju pare u stanovima, jer šta bi drugo sa kešom uradili.
 
Zar nije ovaj Gazibara bese jedan og glavnih ljudi za Marinu Dorcol? Kaceni su njegovi linked in postovi u toj temi. On svakako nije neutralan ovde, nece sigurno reci da ocekuje pad sad kad je Marina krenula u prodaju. Doduse u pravu je kad kaze da ne ocekuje brzi pad (nikad kod nas nije ni bilo brzo), tu se on igra sa recima, navodi kupovinu stanova posle SEKE a ne navodi da je pad usledio godinama nakon SEKE zapravo sa mislim dnom cena negde 2014/2015. gde su stanovi u odnosu na peak 2008. izgubili mislim 30-40% cene. Sad nemamo indikacija da ce biti neke vece globalne krize, dobar deo zemalja deluje da je izbegao recesiju. Cinjenica da veliki investitori novogradnje ne nude nove pogodnosti takodje ne ohrabruje stanoviste da ce biti znacajnijeg pada al iskristalisace se u narednih 6 meseci.
Već polovinom 2009 godine je bio očigledan pad cena nekretnina od blizu 15%, a kriza u mom poslu se videla tek u drugoj polovini 2010 godine, kada je masa ljudi izgubila posao.
Dokle god postoji visoka inflacija, ne verujem u značajan pad cene, iz vise razloga. Postoje razlozi zbog kojih bi cena trebala da pada, kao što je manjak tražnje, al hajde da vidimo kontra razloge.

Ko god ima novca, kupuje sada stagod, jer zna da će sledeće godine moći manje istog da kupi za te pare.

Drugo, pitanje je koliko je investitorima (koji imaju dovoljno novca) u interesu da pru ispod cene, jer i sami mogu da čuvaju pare u stanovima, jer šta bi drugo sa kešom uradili.
Pa da, za sto neprodatih stanova skupe se računi za Infostan od 15.000 EUR na mesečnom nivou, što pada na teret vlasnika zgrade. Šta je to, sitnica. Logično je da neće obarati cenu stanova jer mnogo mu je bolje da plaća 180.000 evra godišnje direktne štete.
 
Dokle god postoji visoka inflacija, ne verujem u značajan pad cene
Jel ovo visoka inflacija? Koliku inflaciju ciljamo?
Screenshot_2023-11-18-19-33-16-719-edit_com.android.chrome.jpg

Već polovinom 2009 godine je bio očigledan pad cena nekretnina od blizu 15%, a kriza u mom poslu se videla tek u drugoj polovini 2010 godine, kada je masa ljudi izgubila posao.
Situacija tada i sada nisu uporedive po mom mišljenju. Sada postoji nova elita čiji prihodi nisu ugroženi ekonomskom krizom. I neće ni biti. Nemam podatak, ali bih rekao da su pre 2012. većina kupovina bile kreditne kupovine od strane white collar radničke klase.
 
Situacija tada i sada nisu uporedive po mom mišljenju. Sada postoji nova elita čiji prihodi nisu ugroženi ekonomskom krizom. I neće ni biti. Nemam podatak, ali bih rekao da su pre 2012. većina kupovina bile kreditne kupovine od strane white collar radničke klase.
Pa jel ta nova elita kupuje starogradnju 70tih u bloku 45?
Vec ima jedno celo specificno trziste za njih, i ne znam sto se sve ubacuje u jedan lonac, ako pricamo o "radnickoj" klasi...
Elita sigurno ne gleda ono sto raja hoce da kupi na kredit..
 
Ja bogami kad sam zvao neke projekte po gradu poslednjih dva meseca, ne prodaje se ništa i ponuda je jaka. Ne govorim o novogradnjama u centru grada kao Novi Dorćol i BW, već neki projekti kao Vrtovi Ceraka, Residence 7+, Zemona Nova, Lastavice, Zemun Vista, Sunnyville...Ranije je bilo prodato sve pre nego što i krenu, a sada se dosta tih projekata ili približava kraju ili ulaze u nove faze sa neprodatih pola stanova...

Prodaju oni stanove ali jako kilavo trenutno. Ne znači da će cene pasti, ali da se brzo prodaje - daleko od toga. Možda im je ok trenutna dinamika, onda svakako nećemo videti pad.
Odlični primeri, samo što su se ti projekti koje navodiš ranije prodavalo po mnogo jeftinijim cenama nego danas. Lastavice su startovale sa 2500 eur/m2. Pitaj Defketa koliko je platio kvadrat u 7+ a koliko se sada traži...razlika je bukvalno 25+%. Znači prodaja ide kilavo ali po enormno višim cenama u projektima koji su možda lepi i kvalitetni, ali objektivno ne na udarnim lokacijama (Cerak, Kalvarija, periferni deo NBG). Sad zamisli kako je za novogradnje na Dorćolu, Vračaru, centralnim delovima Savakog venca i NBG, traznja je i te kako prisutna a cene enormne.
 
Pa jel ta nova elita kupuje starogradnju 70tih u bloku 45?
Vec ima jedno celo specificno trziste za njih, i ne znam sto se sve ubacuje u jedan lonac, ako pricamo o "radnickoj" klasi...
Elita sigurno ne gleda ono sto raja hoce da kupi na kredit..
Imaš pravo. No novogradnja diktira cene na tržištu, pogotovo kad posle prvi vlasnici krenu da prodaju svoje relativno nove stanove. To su cene koje onda svi pokušavaju da prate.

Čini mi se da cene generalno neće nigde dok postoji tražnja za skupom novogradnjom.
 
Imaš pravo. No novogradnja diktira cene na tržištu, pogotovo kad posle prvi vlasnici krenu da prodaju svoje relativno nove stanove. To su cene koje onda svi pokušavaju da prate.

Čini mi se da cene generalno neće nigde dok postoji tražnja za skupom novogradnjom.
Za skupu i luksuznu novogradnju ce uvek, pa i u slucaju mnogo vece krize, biti kupaca. Bar je to ovde apsolvirano vise puta.
Za nas sa jeftinijim ulaznicama, sto gledamo starogradnju, mislim da prica ne pije vodu.
Pogotovo na rubnim lokacijama mnogi stanovi i dalje drze abnormalno visoke cene, i stoje po oglasima (bar mogu da izvadim 10 sada). Da bi takav stan doveo u red, bar jos 30-40k evra ulozi. I sad reci kako Marina Dorcol utice na cenu tog stana :)
Sad je igra zivaca, kako je vec neko rekao, i jos niko nece da popusti. Pa racunajte, da li ce investitor, koji je vise nego likvidan prvo popustiti, ili fizicko lice, koje hoce da od jednog napravi 2 stana...
 
Za skupu i luksuznu novogradnju ce uvek, pa i u slucaju mnogo vece krize, biti kupaca. Bar je to ovde apsolvirano vise puta.
Za nas sa jeftinijim ulaznicama, sto gledamo starogradnju, mislim da prica ne pije vodu.
Pogotovo na rubnim lokacijama mnogi stanovi i dalje drze abnormalno visoke cene, i stoje po oglasima (bar mogu da izvadim 10 sada). Da bi takav stan doveo u red, bar jos 30-40k evra ulozi. I sad reci kako Marina Dorcol utice na cenu tog stana :)
Sad je igra zivaca, kako je vec neko rekao, i jos niko nece da popusti. Pa racunajte, da li ce investitor, koji je vise nego likvidan prvo popustiti, ili fizicko lice, koje hoce da od jednog napravi 2 stana...
Siguran sam da Marina Dorćol utiče i na ne tako luksuzne, ali opet skupe standard novogradnje. A onda te standard novogradnje utiču na starogradnju. Zar ne?

Slažem se da je igra živaca, ali skeptičan sam.
 
Rusi ne učestvuju značajno u ukupnom prometu stanova, ali svakako imaju posredan uticaj na tržište nekretnina jer će mnogi kupovati sa ciljem da izdaju po višim cenama. U Tursku je otišlo stotine hiljada Rusa, dovoljno je da samo deo njih dođe u Beograd I eto ponovo drastičnog skoka tražnje, a samim tim I cene rente.
Od 4 kupca sto su dosli da gledaju stan, troje su rusi. Novogradnja, NS, veci stan. Ne kazem da imaju uticaj, ali ovo je moj slucaj.
 
Pa jel ta nova elita kupuje starogradnju 70tih u bloku 45?
Vec ima jedno celo specificno trziste za njih, i ne znam sto se sve ubacuje u jedan lonac, ako pricamo o "radnickoj" klasi...
Elita sigurno ne gleda ono sto raja hoce da kupi na kredit..
Po mom mišljenju, najveći deo tržišta nekretnina zavisi od običnog plebsa koji kupuje na kredit. Kad stanu krediti, stane sve i tu nema mnogo nauke. Jedino šta će se i dalje dobro prodavati je uži centar i luksuzni stanovi. Ne verujem da će u užem centru značajno padati cena kvadrata jer je grad pun turista, stanovi na dan su popunjeni. U okolini prestižnih fakulteta ne možeš da nađeš solidan i pristojan stan za neku normalnu sumu novca (brat školuje dvoje studenata, pa imam informacije o tome). Strogi centar će držati jake cene još prilično dugo, svidelo se to nama ili ne.

Starogradnja po blokovima i sve ono što je udaljeno od centra više od nekoliko kilometara će pasti dosta, ali će pad biti postepen.

Da nije limitirana kamatna stopa kredita do kraja 24, pad bi krenuo mnogo jačim tempom.
 
Po mom mišljenju, najveći deo tržišta nekretnina zavisi od običnog plebsa koji kupuje na kredit.
Ovaj stav je apsolutno neutemeljen za nase trziste, nismo mi amerika pa da 80% transakcija ide na kredit, kod nas 80%+ transakcija ide za kes. Udeo kreditnih kupaca kod nas je opao na nekih 18% (prvih 6 meseci ove godine, prosle bio 25%) i utice ali ni blizu toliko da najveci deo trzista zavisi od njih.
 
Jedino šta će se i dalje dobro prodavati je uži centar i luksuzni stanovi. Ne verujem da će u užem centru značajno padati cena kvadrata jer je grad pun turista, stanovi na dan su popunjeni. U okolini prestižnih fakulteta ne možeš da nađeš solidan i pristojan stan za neku normalnu sumu novca (brat školuje dvoje studenata, pa imam informacije o tome). Strogi centar će držati jake cene još prilično dugo, svidelo se to nama ili ne.

Ovo je tačno, trenutno tražim stan za rođake u užem centru i prosto nema šanse da se nađe nešto kvalitetno. Ima, ali i košta preko 4000 eur/m2...pričamo o starogradnji!
Mislim da pored fakulteta i turizam značajno doprinosi ovome...glavni centri za dolazak stranih turista su Beograd, Novi Sad i od skora Zlatibor na trećem mestu. Po pitanju domaćih turista Kopaonik i Zlatibor prednjače već neko vreme
 
Siguran sam da Marina Dorćol utiče i na ne tako luksuzne, ali opet skupe standard novogradnje. A onda te standard novogradnje utiču na starogradnju. Zar ne?

Mislim da si u zabludi. Stanovi pogodni za bogatu klijentelu i stanovi pogodni za običan plebs su dva odvojena svemira.

Luksuznih novogradnji ima na sve strane koliko hoćeš i to je šta buržoazija kupuje. Ne zanimaju njih šklopocije u 63 bloku ili Miljakovcu, na 24 spratu u zgradi građenoj pre 60 godina. Niti imaju nameru da se mlate sa majstorima tri meseca da bi renovirali neki krš, niti žele zgradu koja nema portira, video nadzor, ulaz neodržavan, zgrada nije krečana 20 godina, svađe sa komšijama jer ne žele da učestvuju u održavanju zgrade, krov prokišnjava, fasada u očajnom stanju, lift više ne radi nego što radi, opšta tuča oko parkinga, do grada u jutarnjim špicu stižeš za sat ili sat i po...

To te sačeka kada kupiš neodržavanu starogradnju. Sa tim se mlati onaj ko mora, bogata klijentela nikad.
 
Ovaj stav je apsolutno neutemeljen za nase trziste, nismo mi amerika pa da 80% transakcija ide na kredit, kod nas 80%+ transakcija ide za kes. Udeo kreditnih kupaca kod nas je opao na nekih 18% (prvih 6 meseci ove godine, prosle bio 25%) i utice ali ni blizu toliko da najveci deo trzista zavisi od njih.
Mislim da je jedno 20 puta rečeno na temi da taj jedan kreditni kupac pokreće 4,5 keš kupaca. Vrlo malo svežeg keša se ubacuje u kupovinu standardnih stanova. Taj koji kupuje ili je nešto prodao, pa finansira kupovinu od toga, ili je podigao kredit.
 
Pa da, za sto neprodatih stanova skupe se računi za Infostan od 15.000 EUR na mesečnom nivou, što pada na teret vlasnika zgrade. Šta je to, sitnica. Logično je da neće obarati cenu stanova jer mnogo mu je bolje da plaća 180.000 evra godišnje direktne štete.
Pojesce inflacija stetu :love:
 
Po meni je najveći apsurd da i "elita" koja kupuje po 10K i plebs koji traži po 2K udišu isti zagađeni vazduh, gledaju raspad od splavova na rekama u koje se ulivaju fekalije, gužvaju se u istom kolapsu, i manje više žive u jednoj disfunkcionalnoj državi.
Raspon od 1:5 (jeftin-skup kvadrat) po meni nije opravdan (jer nije Beograd Pariz pa da bogataši i ne izlaze iz svog arondismana), jer i taj koji plaća 10K mora svaki dan izlaziti z svog zlatnog kaveza i gledati isto što i ovaj od 2K. Realan odnos cena je po meni 1:2.
 
Po meni je najveći apsurd da i "elita" koja kupuje po 10K i plebs koji traži po 2K udišu isti zagađeni vazduh, gledaju raspad od splavova na rekama u koje se ulivaju fekalije, gužvaju se u istom kolapsu, i manje više žive u jednoj disfunkcionalnoj državi.
Raspon od 1:5 (jeftin-skup kvadrat) po meni nije opravdan (jer nije Beograd Pariz pa da bogataši i ne izlaze iz svog arondismana), jer i taj koji plaća 10K mora svaki dan izlaziti z svog zlatnog kaveza i gledati isto što i ovaj od 2K. Realan odnos cena je po meni 1:2.
To nikog ne zanima. Kao da pričaš pušaču da pušenje nije zdravo.
 
Po meni je najveći apsurd da i "elita" koja kupuje po 10K i plebs koji traži po 2K udišu isti zagađeni vazduh, gledaju raspad od splavova na rekama u koje se ulivaju fekalije, gužvaju se u istom kolapsu, i manje više žive u jednoj disfunkcionalnoj državi.
Raspon od 1:5 (jeftin-skup kvadrat) po meni nije opravdan (jer nije Beograd Pariz pa da bogataši i ne izlaze iz svog arondismana), jer i taj koji plaća 10K mora svaki dan izlaziti z svog zlatnog kaveza i gledati isto što i ovaj od 2K. Realan odnos cena je po meni 1:2.
Naša elita je specifična i posebna. Generalno nisu opterećeni nijansama kao što su fekalije u rekama ili zagađen vazduh. A splavove vole više nego išta.
 
Odakle je ova činjenica, ako je činjenica? Ima li onih koji imaju novac, ali ne kupuju sada, jer očekuju da sledeće godine kupe više za te pare?
Na ovo mislim 👇
Elevated inflation discourages saving since it erodes the purchasing power of the savings over time. That prospect can encourage consumers to spend and businesses to invest. As a result, unemployment often declines at first as inflation climbs.
 
Zna li neko da li se razlikovala brzina pada cena nekretnina u strogom centru i na periferiji tokom prethodne ekonomske krize?

Da li su cene padale ravnomerno da jako dobrim lokacijama i na periferiji, ili ne baš?
 
Ja bogami kad sam zvao neke projekte po gradu poslednjih dva meseca, ne prodaje se ništa i ponuda je jaka. Ne govorim o novogradnjama u centru grada kao Novi Dorćol i BW, već neki projekti kao Vrtovi Ceraka, Residence 7+, Zemona Nova, Lastavice, Zemun Vista, Sunnyville...Ranije je bilo prodato sve pre nego što i krenu, a sada se dosta tih projekata ili približava kraju ili ulaze u nove faze sa neprodatih pola stanova...

Prodaju oni stanove ali jako kilavo trenutno. Ne znači da će cene pasti, ali da se brzo prodaje - daleko od toga. Možda im je ok trenutna dinamika, onda svakako nećemo videti pad.
Ovo je mozda, trenutno,najbolja kupovina za ljude koji planiraju da zive tu. Projekti su vec dobro odmakli da ce se sigurno zavrsiti jer su vec u zavrsnim fazama i moze se videti koji je kvalitet radova koji se izvode (i ozbiljnost investitora i izvodjaca).
A u vremenima koja su nestabilna, izuzetno je bitno da se ne ulazi u neke investicije brzopleto - ja bih sada izbegavao projekte koji jos uvek nisu zapoceti ili su preveliki (jer ako se desi neka kriza, verovatno je da ce ostati nezavrseni duzi vremenski period, pa mozete doci u situaciju da imate izgradjene 1-2 lamele i onda desetak godina zivite na zapocetom gradilistu)
A sa ugla investiranja u stanove kao investicije (ne za zivot) misljenja sam da trenutno nije dobro vreme za to
 
Vrh