Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa pazi, ne znam za Srb, ali se u US i EU (bar po kontaktima koje imam medju kolegama) uopste ne povecavaju plate, vec su ustede na dosta strana...
Verovatno se povecavaju minimalci i plate ljudi koji su na ivici siromastva (niske plate) da bi pratili koliko-toliko inflaciju. Dosta njih znam kojima su plate bukvalno zamrznute u zadnjih 3 godina, povecanje su dobili samo neki koji su inace i napredovali u firmi (prelazak na vise pozicije)

Kod mene u firmi su bas sasekli radna mesta koja nisu bila produktivna i dosta radnih mesta koja nisu bila 'profitabilna' (raznorazne pozicije koje su vise sluzila za interne usluge u firmi). Takodje sve eksterne saradnike su sveli na neki trenutni minimum i neke investicije kojima je upitan povrat sredstava su zamrznute
 
Ne znam šta znači taj helicopter money kad su cene jezive i kad za tu navodno uvećanu platu sve manje proizvoda možeš da kupiš. Na kraju, dođe ti na isto kao da ti je plata smanjena.


Plastično, možda banalizujem:
Deda i baba dobiju po 20K, tata i mama povišicu od 15% (da glasaju za ispravnu stranku), daju lovu unuku koji studira/živi u velikom gradu. Unuk ima više para, izlazi svako veče. Stanodavca pomisli e da dignem ovom kiriju sa 300 na 400e.
To vidi neko sa 150K i kaže eto skaču kirije pa daj i ja da kupim stan pa da mi kaplje a da ležim
🙃 Ne baš, jer su cene u kafićima toliko skočile da daleko premašuju povišice koje su dobili roditelji i baba i deda. Ništa više izlazaka neće moći sebi da priušti nego pre nego što su oni dobili te povišice.

Opet cene rente određuju ponuda i potražnja, ne da li stanar izlazi u provod ili ne, jer taj stanodavac nije lud da povisi cenu kirije, a da ostane bez stanara, ukoliko procenjuje da će za isti novac teško naći drugog. Trenutno jeste manjak stanova u užem centru zbog izdavanja na dan. Oko Miljakovca i Krnjače se niko ne otima.
 
Pa pazi, ne znam za Srb, ali se u US i EU (bar po kontaktima koje imam medju kolegama) uopste ne povecavaju plate, vec su ustede na dosta strana...
Verovatno se povecavaju minimalci i plate ljudi koji su na ivici siromastva (niske plate) da bi pratili koliko-toliko inflaciju. Dosta njih znam kojima su plate bukvalno zamrznute u zadnjih 3 godina, povecanje su dobili samo neki koji su inace i napredovali u firmi (prelazak na vise pozicije)

Kod mene u firmi su bas sasekli radna mesta koja nisu bila produktivna i dosta radnih mesta koja nisu bila 'profitabilna' (raznorazne pozicije koje su vise sluzila za interne usluge u firmi). Takodje sve eksterne saradnike su sveli na neki trenutni minimum i neke investicije kojima je upitan povrat sredstava su zamrznute

Svuda su uštede, ali kod nas ima dosta ljudi koje to ne tangira, iako su naravno u manjini. Većina, koja bi trebala da strahuje za sutra, nije ni svesna kakva se kriza može potencijalno sručiti na Srbiju.

Zato su i dalje puni kafići pozorišta, Wolt i dalje radi...
 
Svuda su uštede, ali kod nas ima dosta ljudi koje to ne tangira, iako su naravno u manjini. Većina, koja bi trebala da strahuje za sutra, nije ni svesna kakva se kriza može potencijalno sručiti na Srbiju.

Zato su i dalje puni kafići pozorišta, Wolt i dalje radi...
Za pozorišta nešto nisam baš sigurna😶, kafići i restorani brze hrane kod Vukovog spomenika su prepuni, bukvalno ne može da se uđe, iako je kvalitet hrane neuporedivo gori nego recimo pre 10 godina.
 
Svuda su uštede, ali kod nas ima dosta ljudi koje to ne tangira, iako su naravno u manjini. Većina, koja bi trebala da strahuje za sutra, nije ni svesna kakva se kriza može potencijalno sručiti na Srbiju.

Zato su i dalje puni kafići pozorišta, Wolt i dalje radi...
Apsolutno tačno. Mentalitet naroda je:
-daj da ja uzmem kredit za stan,
-daj da kupim auto na kredit,
-daj doček nove godine,
- na skijanje i letovanje da se ide,
-daj televizor od 70 inča na rate
- što ja da plaćam račune za Infostan i struju baš me briga daće neki reprogram
itd itd
..
A posle će neko da nas spašava (Jorgovanka,AV,);
ako ne spašava ua AV, ua zli kapitalizam, banksteri, ua država, izvršitelji itd.
Interesantno kako se u inostranstvu nauče reda za dva meseca
 
Za pozorišta nešto nisam baš sigurna😶, kafići i restorani brze hrane kod Vukovog spomenika su prepuni, bukvalno ne može da se uđe, iako je kvalitet hrane neuporedivo gori nego recimo pre 10 godina.
Pozorista prepuna.
Prosečna karta pre dve godine bila 800-1.000-1200 sad 1000-2000 (izuzev Slavije po 300din i Akademije, i naravno Terazija, bogata scenografija, kostimi, orkestar, licenca, trupa od 40 ljudi, balet..ne može to da košta 500 din), Filharmonija koncert1000-2000 rasprodata sezona 23/24 još u avgustu.
Realno i to je džabe u odnosu na napolje gde je predstava 50e mjuzikl 70-80, opera 100+
 
Zato su i dalje puni kafići pozorišta, Wolt i dalje radi..

Meni je lepo da vidim pune kafice i restorane, daje neku lepu sliku zivog grada :) Zamerku imam na hranu jer u Beogradu za narucivanje hrane je 90% pica, pljeskavica, palacinka... Retko gde ima neka ukusna zdrava a malo drugacija hrana. Otisao sam u off topic Ali razumem sta hoces da kazes.
A posle će neko da nas spašava (Jorgovanka,AV,);
ako ne spašava ua AV, ua zli kapitalizam, banksteri, ua država, izvršitelji itd.
Interesantno kako se u inostranstvu nauče reda za dva meseca
Nauce se jer ih tamo udare po dzepu ako se ponasaju kako ne treba. Kod nas je udri brigu na veselje, platice to drzava (prelice se moje neodgovorno ponasanje na sve porseke obveznike u prevodu).
 
Za pozorišta nešto nisam baš sigurna😶, kafići i restorani brze hrane kod Vukovog spomenika su prepuni, bukvalno ne može da se uđe, iako je kvalitet hrane neuporedivo gori nego recimo pre 10 godina.
Pončo I Skroz dobra pekara nisu restorani, I hrana koju prodaju je neprihvatljiva bilo sa kvalitativnog bilo sa nutritivnog aspekta. meni je neshvatljivo da osoba sa 30+ uopšte izlazi tamo- to je nivo srednja škola/ brucoši na fakultetu.
 
Promet nije počeo da pada 2012, vec 2009. Samo što u 2009. nije bio toliko drastičan kao sada




2023. je nova 2009. 🙃


Dinkic ministar ekonomije, a sada iz senke radi za ovu vlast.
Slican pokusaj i sada da se poguraju kreditni kupci. Samo se kaze sta drzi kupovine svuda u svetu pa i kod nas, novac dobijen kreditima sa niskom kamatnom stopom. A kada krene kriza onda nasi pokusavaju nekim foricama. 2009 su pokusali da vide kako ide i corak. Sada slicno navlacenje kreditnih kupaca da kupuju po suludim cenama. Da nije bilo ovog ludila sa Rusima vec bi bio i pad cena od 10-15% kao i 2009.
 
Apsolutno tačno. Mentalitet naroda je:
-daj da ja uzmem kredit za stan,
-daj da kupim auto na kredit,
-daj doček nove godine,
- na skijanje i letovanje da se ide,
-daj televizor od 70 inča na rate
- što ja da plaćam račune za Infostan i struju baš me briga daće neki reprogram
itd itd
..
A posle će neko da nas spašava (Jorgovanka,AV,);
ako ne spašava ua AV, ua zli kapitalizam, banksteri, ua država, izvršitelji itd.
Interesantno kako se u inostranstvu nauče reda za dva meseca
+1
Osobina balkanskih naroda je da troše novac dok imaju, posle se hvataju za glavu, obožavaju da troše pozajmljeni novac, ne poštuju javno dobro i iskorišćavaju svakoga kad mogu, hvataju krivine gde stignu, ekstremno dodvoravanje onima koji imaju poziciju vlasti, licemerje i sklonost mobingovanju nepoželjnih da bi se dogovorili onima koji su na vlasti...

Neko je na turističkim blogovima napisao da su gostoljubivost i gostoprimljivost naše nacionalne osobine, ali mislim da se za......

Ne mislim da se ovakvi za dva meseca u inostranstvu dovedu u red, pre mislim da muljaju nešto neko vreme, presipaju iz šupljeg u prazno, prijave se na socijalu, a posle se vrate u Srbiju sa rečima ,,Selo moje lepše od Pariza"i obavezno objave autobiografski članak u Kuriru Kako inostranstvo Zapravo ništa ne valja i mnogo je bolje u Srbiji, nigde nema tako dobrih pljeskavica itd itd
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Aes
I ja sam misljenja da je losa investiciona kupovina stana u ovom trenutku (ako je novac stecen legalno), jer ne vidim mnogo prostora za dalji rast. Da sam u toj situaciji, pre bih ulozio na berzu (cak i oni koji se ne razumeju mogu uloziti u USA berzanske indekse). Tu ocekujem visi prinos u sledecih 10ak godina.
Sto se tice kupovine za zivot, ubedio sam sestru da kupi stan pre par meseci, ona je htela da ceka pad cena. Da li je to bilo ispravno, pokazace vreme, ali cekanje na pad cena je nju kostalo, a pad je nezivestan.
Nije mi jasno zašto misliš da je investiciona kupovina loša!? Skoro je otišao stan na 2 spratu u centru za 172.000 eur, površine nešto ispod 40m2. Znači oko 4500 eur/m2. Kupio ga je čovek koji već izdaje "stan na dan" varijantu. Hvalio se prodavcu kako će da ga isplati za nešto malo iznad 10 godina.
 
Nije mi jasno zašto misliš da je investiciona kupovina loša!? Skoro je otišao stan na 2 spratu u centru za 172.000 eur, površine nešto ispod 40m2. Znači oko 4500 eur/m2. Kupio ga je čovek koji već izdaje "stan na dan" varijantu. Hvalio se prodavcu kako će da ga isplati za nešto malo iznad 10 godina.
Ovo je moguće sasvim, ali to važi samo za kvalitetne stanove u novogradnji u strogom centru. Ide izdavanje na dan odlično, a dokle će biti tako, nije moguće predvideti.

Brat dvoje dece školuje na tehničkim fakultetima, odrali su ga stanodavci poslednje dve godine jer je uvek rentirao nešto u neposrednoj blizini fakulteta. Tu im je studentska menza na 5 min, tako da uvek bude velika ušteda i vremena i novca koji bi bratanci inače potrošili na hranu, odnosno pripremanje iste. Za pet godina brat će poslati na fakultet još dvoje dece, njih dve sada idu u osnovnu školu.

Razmišlja da kupi neku kvalitetnu garsonjeru u blizini tehničkih fakulteta. Ispod 4.000 EUR po kvadratu ne može ništa pristojno da se nađe. U letnjem periodu kad su deca kod kuće, verovatno će rentirati na dan.
 
Poslednja izmena:
Nije mi jasno zašto misliš da je investiciona kupovina loša!? Skoro je otišao stan na 2 spratu u centru za 172.000 eur, površine nešto ispod 40m2. Znači oko 4500 eur/m2. Kupio ga je čovek koji već izdaje "stan na dan" varijantu. Hvalio se prodavcu kako će da ga isplati za nešto malo iznad 10 godina.
Vise sam mislio investiciono = parkiranje kapitala u stanove. Ja bih pre parkirao na berzu.
Stan na dan moze biti dobra varijanta, ali zahteva i veliko angazovanje vlasnika plus postoji mogucnost (kod nas minimalna doduse) da se dodatno regulise/oporezuje kratkorocno izdavanje zbog negativnog uticaja na zivot ljudi koji u tom gradu zive.
Kad smo vec kod toga, zna li neko da li postoje agencije koje izdaju stan na dan umesto vas?
 
Mene čudi da ljudi toliko kratkoročno razmišljaju. Šta će ako dođe do ograničenja korisćenja Airbnb na 30 ili 60 dana godisnje? Podsećam da je zemlja kandidat za EU i da mora da se uskladi sa propisima.

Da li će onda svi ti apartmani preći u dugoročno izdavanje ko za vreme korone 2020?
Tad je u Budimpešti bilo jeftino živeti u hotelu jer nisu znali šta će sa sobama, bilo 150-200e mesečno.
 
Vise sam mislio investiciono = parkiranje kapitala u stanove. Ja bih pre parkirao na berzu.
Stan na dan moze biti dobra varijanta, ali zahteva i veliko angazovanje vlasnika plus postoji mogucnost (kod nas minimalna doduse) da se dodatno regulise/oporezuje kratkorocno izdavanje zbog negativnog uticaja na zivot ljudi koji u tom gradu zive.
Kad smo vec kod toga, zna li neko da li postoje agencije koje izdaju stan na dan umesto vas?
Na Zlatiboru postoji, ne vidim razloga da u Beogradu ne postoji mnogo više takvih agencija...a imao sam prilike da vidim par puta sređene ljude kako iz gepeka vade jastuke i posteljinu :D

Ne ulaže naš narod u berzu, tamo se tek ništa ne zna u ovim turbulentnim vremenima, tako da nema nekog uticaja na cene nekretnina kod nas

Mene čudi da ljudi toliko kratkoročno razmišljaju. Šta će ako dođe do ograničenja korisćenja Airbnb na 30 ili 60 dana godisnje? Podsećam da je zemlja kandidat za EU i da mora da se uskladi sa propisima.

Da li će onda svi ti apartmani preći u dugoročno izdavanje ko za vreme korone 2020?
Tad je u Budimpešti bilo jeftino živeti u hotelu jer nisu znali šta će sa sobama, bilo 150-200e mesečno.
Pa šta misliš da će ljudi da sede skrštenih ruku ako se desi neki fatalan scenario po njihov biznis, verovatno će se odmah otvoriti sajtovi na nivou grada ili Srbije koji se time bave. Većina stranih turista su Rusi, Kinezi, Turci, BiH pa svi ostali, nemci valjda na 6-7 mestu, tako da će u skladu sa tim verovatno i prilagođavati
 
Ne ogranicava EU airbnb, vec kratkorocno izdavanje stanova u stambenim zgradama tako da tu lokalni sajtovi nista nece pomoci.
 
Mene čudi da ljudi toliko kratkoročno razmišljaju. Šta će ako dođe do ograničenja korisćenja Airbnb na 30 ili 60 dana godisnje? Podsećam da je zemlja kandidat za EU i da mora da se uskladi sa propisima.

Da li će onda svi ti apartmani preći u dugoročno izdavanje ko za vreme korone 2020?
Tad je u Budimpešti bilo jeftino živeti u hotelu jer nisu znali šta će sa sobama, bilo 150-200e mesečno.
Srbija je aplicirala za članstvo u EU 2009. godine, koliko daleko smo stigli u procesu možeš i sam da istražiš, ali veruj da će biti iznenađenje ako za 15 godina pristupimo. U međuvremenu, stotine hiljada Rusa u Turskoj se nalaze u situaciji da im ističe jednogodisnji boravak i da moraju da odluče šta dalje, ECB najavljuje smanjenje kamatnih stopa, da ne govorim o domaćoj političkoj situaciji, kao i aktivnim žarištima sukoba u svetu koji dugorocno i te kako mogu imati uticaj na razne stvari, pa između ostalog i na cene stanova u Beogradu. U kontekstu svih tih faktora, pomalo mi neverovatno da bi iko razmišljao o mogućnosti da će u nekoj perspektivi postojati neki zakon koji će limitiran mogućnost izdavanja stan na dan...
 
Limitiranje je u smislu da ce drzava hteti da uzme deo kolaca (porez, takse) i da suzbije crno trziste.
u EU je krenulo suzbijanje toga, jer se doslo do zakljucka da je neadekvatno izdavati stanove "na dan" u stambenim zgradama (ne samo u EU, i US gradovi su krenuli polako tim stopama, pa je recimo NYC vec zabranio). Pravdaju se uznemiravanjem ostalih stanara, kao i neadekvatna usluga i osiguranje turista (desavao se i veliki broj prevara). Mada su glavni razlog, takse...
Sad kako ce i sta ce, mozemo samo da gledamo u pasulj...
Drzava Srbija ce morati da uredi malo taj segment, pre ili kasnije. Kao sto sam 100% siguran da ce se porezi na drugi i vise nekretnina itekako uvecati u buducnosti (a tek za prazne)
 
Limitiranje je u smislu da ce drzava hteti da uzme deo kolaca (porez, takse) i da suzbije crno trziste.
u EU je krenulo suzbijanje toga, jer se doslo do zakljucka da je neadekvatno izdavati stanove "na dan" u stambenim zgradama (ne samo u EU, i US gradovi su krenuli polako tim stopama, pa je recimo NYC vec zabranio). Pravdaju se uznemiravanjem ostalih stanara, kao i neadekvatna usluga i osiguranje turista (desavao se i veliki broj prevara). Mada su glavni razlog, takse...
Sad kako ce i sta ce, mozemo samo da gledamo u pasulj...
Drzava Srbija ce morati da uredi malo taj segment, pre ili kasnije. Kao sto sam 100% siguran da ce se porezi na drugi i vise nekretnina itekako uvecati u buducnosti (a tek za prazne)
Vidi, može i ovako, čim uđeš u gradsko jezgro, naplate 14 eur, samo po osnovu zagađenja (pored toga postoji i congestion charge od 18 eur). To bi bilo idealno rešenje za Beograd, jer em imamo sve moguće kamere i sisteme za nadzor i nadgledanje, em je sve automatitovano. Međutim, realnost je da se trenutno se po Dorćolu se neometano voze motokultivatori i vozila bez DPF filtera 😅 ko će se cimati sa naplatom poreza, nije bas popularna mera a i iziskuje značajan napor...

 
Komentar sa B92 portala,

“Stanovi u Svedska Malme jeftiniji od Niša.
Cenu odredjuje prespektiva a ona ja za Beograd velika.Pola Evrope ima problem bezbednosti na ulicam od migranata i slicnih,mi ne.Klima,ovde odlicna.
Obrt novca i gradnja je u Beogradu veca nego bilo gde na Balkanu, mozda Atina ali sumnjam.Pogledajte recimo Solun, stagnacija 20god.U Zagrebu se trenutno gradi ispod 500 stanova a u Nisu 2300.
Navikli mnogi da kude Srbiju i da misle da su drugi mnogo bolji ali treba malo i podatke citati a ne samo po navici misliti.
Crna Gora,Zlatibor,Beograd,Novi Sad i Niš to su biznis zone i ako nas nesto spolja ne poremeti to ce svima biti jasno za 10 god,a mnogima je i sada.Manite poredjenja sa Njujorkom,Londonom pricamo o Balkanu i istocnoj i centralnoj Evropi to je mera.
Imajmo vise vere u sebe narode.”

Ovo kao da je pisao neko odavde, ali da, generalno ovako većina Srba razmišlja, misle da trenutno Niš ekonomski bolje stoji od Malmea i Zagreba, nažalost…
 
Poslednja izmena:
Opet ništa nismo naučili iz prethodnih lekcija, ni iz prethodnih 30 godina a bogami ni u prethodne 3 godine.
Da li je neko sredinom 2019 mogao da sanja da će za godinu dana da se desi neka Korona, da neće moći da izadje iz kuće (da ode u CG da obidje stan/kuću), da će turizam da zamre. (Zlatibor i domaći turizam je proizvod činjenice da narod nije mogao van zemlje a čim se situacija normalizovala eto ga ode u Nicu) Da li je 2021 mogao da sanja problem u Ukrajini, i skok cena svega, probleme sa energijom itd. Sad eto Palestina što znači i pad turizma po Evropi jer putnici ne žele da gledaju nerede arapskog življa i da se osećaju nebezbedno
Šta nas čeka 2024,5,6, niko ne zna (ako zna nek napiše proročanstva) i u svetlu toga po meni nema smisla investirati u Airbnb apartmane koji se brzo ne mogu konvertovati u Long term Rent. Ako zaista dođe kriza ili neka pošast, 200e mesečno je 200e, bolje ista nego nista. Druga tema je apartmanizacija gradova (ko da nisu dosta Dubrovnik i Split u susedstvu gde više nemaš sa kime da popiješ kafu ujutru a što je već uočljivo po Dorćolu, apartman do apartmana a stanovništva nigde). Ako EU to pod pritiskom hotelskog lobija i glasača u lokalu ograniči, moraće i Srbija. Možda ne u narednih godinu dve ali u narednih pet svakako što nam ostavlja još veću gomilu stanova praznim.
 
Mislim da u Beogradu sa jos uvek malim brojem turista airbnb sektor ne pravi toliku pometnju na trzistu.

Inace kad se vec prica o Evropi interesantan video koji razbija neke mitove:

 
Polako, polako Viktore, ima dosta vremena do toga, neće država da se tek tako odrekne 5-7% koje građevinarstvo daje u budžet, odnosno svih drugih važnih delatnosti koje vuče građevina. Imamo mi puno problema koje moramo da rešimo pre nego se uopšte počnemo baviti takvim temama. Nismo mi razvijena ekonomija, tzv.ekonomski tigrovi (iako neki to sanjaju :cool:), već ekonomija u razvoju...i ni jedna vlast, ne samo ova, to sebi ne sme da priušti, a naročito u uslovima recesija, ratova i raznih drugih svetskih kriza i krizica! Ovde svako ko ima 150, 200, 300 ili više hiljada evra za državu predstavlja malog investitora
I nije baš tako što se tiče turizma, evo korona prošla a turizam u Srbiji i dalje raste, recimo 2022 je bila bolja od rekordne 2019, a ova godina će izgleda da pretekne i prošlu...i to sve u doba najvećih kriza!? Pa čak i odlazak u Nicu neće poremetiti domaće destinacije, jer znaš kako se u narodu kaže, ako nisi otišao na Kop/Zlatibor, ko da nigde nisi bio :cool:...aranžmani već rezervisani iako su poskupeli 10% !!

Takođe, bilo bi dobro da neko podeli info koliko u centru trenutno ima stanova koji se izdaju "Stan na dan" i da uporedimo sa ukupnim brojem stanova na istoj lokaciji, pa da izvlačimo preciznije zaključke. Ali u svakom slučaju onaj ko se time bavi ako mu država uopšte i bude stavljala neki dodatni namet moraće da podigne cene najma za 5 eur/dan ili sl kompenzujući, tako da mu neće dodatno pokvariti računicu

Možda će od 1.jan 2024 nešto da se promeni zbog omogućavanja izdavanja obveznica za sve vrste firmi, pa i privatne, ali mislim da će to uticati još povoljnije na građevinarstvo, jer puno raznih drugih delatnosti vuče građevina i svi sa njom prosperiraju. Recimo kupiš obveznice firme koja proizvodi prozore, neke metalne proizvode, drvo i sl, a dosta njih radi upravo i za građevinski sektor
 
Opet ništa nismo naučili iz prethodnih lekcija, ni iz prethodnih 30 godina a bogami ni u prethodne 3 godine.
Da li je neko sredinom 2019 mogao da sanja da će za godinu dana da se desi neka Korona, da neće moći da izadje iz kuće (da ode u CG da obidje stan/kuću), da će turizam da zamre. (Zlatibor i domaći turizam je proizvod činjenice da narod nije mogao van zemlje a čim se situacija normalizovala eto ga ode u Nicu) Da li je 2021 mogao da sanja problem u Ukrajini, i skok cena svega, probleme sa energijom itd. Sad eto Palestina što znači i pad turizma po Evropi jer putnici ne žele da gledaju nerede arapskog življa i da se osećaju nebezbedno
Šta nas čeka 2024,5,6, niko ne zna (ako zna nek napiše proročanstva) i u svetlu toga po meni nema smisla investirati u Airbnb apartmane koji se brzo ne mogu konvertovati u Long term Rent. Ako zaista dođe kriza ili neka pošast, 200e mesečno je 200e, bolje ista nego nista. Druga tema je apartmanizacija gradova (ko da nisu dosta Dubrovnik i Split u susedstvu gde više nemaš sa kime da popiješ kafu ujutru a što je već uočljivo po Dorćolu, apartman do apartmana a stanovništva nigde). Ako EU to pod pritiskom hotelskog lobija i glasača u lokalu ograniči, moraće i Srbija. Možda ne u narednih godinu dve ali u narednih pet svakako što nam ostavlja još veću gomilu stanova praznim.
Izdavanje stanova na dan u užem centru u blizini fakulteta po mom mišljenju tek ima budućnost, jer je mnogo fakulteta prešlo na online nastavu. Na primer Elektrotehnički fakultet nudi studentima opciju da dolaze na laboratorijske vežbe dva vezana dana u nedelji, ostalo mogu da slušaju online. U vreme kad sam ja bila student ovo je bilo nezamislivo, od jutra do mraka smo bili na fakultetu. Ovo dosta smanjuje troškove studiranja, a podiže potražnju za stanovima na dan.
 
Vrh