Šta je novo?

Cene nekretnina

Zna li neko da li se razlikovala brzina pada cena nekretnina u strogom centru i na periferiji tokom prethodne ekonomske krize?

Da li su cene padale ravnomerno da jako dobrim lokacijama i na periferiji, ili ne baš?
Neko je prosuo neku statistiku (i potkrepio to nekim podacima) da su cene pale jos ranije na ovoj temi. Prema toj statistici centar je padao jako malo a perferija nesto vise.

Ono sto se ja secam (a bio sam aktivan tada) nista tu narocito nije niko spustao cenu vec je trziste samo bilo bas lose u smislu nista se nije izdavalo niti prodavalo. Banke su pokusale da napuste lokale ali su uglavnom imale dugorocne ugovore.
Gradovi po Srbiji osim Beograda su bili vise pogodjeni u smislu jako tesko je islo izdavanje ali cene nisu isle sad na dole. Trziste je bilo na nekakvom cekanju. To cekanje je potrajalo do 2015 . godine i tada je osetno krenilo na gore. Od tada pa sve do danas smo imalii rast cena i ovo je sada prvih par kvartala stagnacije.

U isto vreme 2008/2009. na Floridi je tada bio ludacki potop cena. Bukvalno su svi prodavali bud zasto. Toliko su bile pale cene da je to bilo nenormalno. U Kaliforniji cak i guverner tadasnji je prodavao drzavni namestaj na ulici da bi izvukao koji $ jer je sve islo na 0.

Da bi cene pocele da padaju u Beogradu pre toga morali bi da vidimo u svim vestima da je Florida pukla nacisto a to trenutno nije slucaj. Moralo bi nesto zesce da izazove pad. Na primer totalitarne sankcije od strane nasih dragih “prijatelja” iz EU.

Ono sto ja mislim da ce da se desi je sledece: 2024 stagnacija, 2025. rast cena nekretnina, 2026. takodje rast. Razlog je vise nego prost. Drzave placaju previsoku kamatu na dugove kada su kamate visoke. Amerika ima 33T dug a na to placa kamatu. Jabuka ima 100B dug i na to placa kamatu. (kad je visoka kamata manje su konkurentni). To dovodi do ogromnih problema u finansijama pre svega Amerike a i firmi koje ne mogu dugo da izdrze da placaju tolike kamate. Pre ce se odluciti na inflaciju pa ako treba i na hiperinflaciju nego da puknu zatezanjem. Tako da ce pokusati polako da spustaju kamatu a da nadju neki naci da se ne podigne inflacija naglo. Mozda vecim porezima ili neko drugo resenje.

IMG_0342.jpeg




Evo vec maj 2024. god bi trebala da se vidi naznaka o spustanju kamata i to je onda jasan signal sa se ringispil nastavlja.
Plus na sve to Beograd ce tada imati turisticki bum zbog sajma.
 
Poslednja izmena:
Neko je prosuo neku statistiku (i potkrepio to nekim podacima) da su cene pale jos ranije na ovoj temi. Prema toj statistici centar je padao jako malo a perferija nesto vise.

Ono sto se ja secam (a bio sam aktivan tada) nista tu narocito nije niko spustao cenu vec je trziste samo bilo bas lose u smislu nista se nije izdavalo niti prodavalo. Banke su pokusale da napuste lokale ali su uglavnom imale dugorocne ugovore.
Gradovi po Srbiji osim Beograda su bili vise pogodjeni u smislu jako tesko je islo izdavanje ali cene nisu isle sad na dole. Trziste je bilo na nekakvom cekanju. To cekanje je potrajalo do 2015 . godine i tada je osetno krenilo na gore. Od tada pa sve do danas smo imalii rast cena i ovo je sada prvih par kvartala stagnacije.

U isto vreme 2008/2009. na Floridi je tada bio ludacki potop cena. Bukvalno su svi prodavali bud zasto. Toliko su bile pale cene da je to bilo nenormalno. U Kaliforniji cak i guverner tadasnji je prodavao drzavni namestaj na ulici da bi izvukao koji $ jer je sve islo na 0.

Da bi cene pocele da padaju u Beogradu pre toga morali bi da vidimo u svim vestima da je Florida pukla nacisto a to trenutno nije slucaj. Moralo bi nesto zesce da izazove pad. Na primer totalitarne sankcije od strane nasih dragih “prijatelja” iz EU.

Ono sto ja mislim da ce da se desi je sledece: 2024 stagnacija, 2025. rast cena nekretnina, 2026. takodje rast. Razlog je vise nego prost. Drzave placaju previsoku kamatu na dugove kada su kamate visoke. Amerika ima 33T dug a na to placa kamatu. Jabuka ima 100B dug i na to placa kamatu. (kad je visoka kamata manje su konkurentni). To dovodi do ogromnih problema u finansijama pre svega Amerike a i firmi koje ne mogu dugo da izdrze da placaju tolike kamate. Pre ce se odluciti na inflaciju pa ako treba i na hiperinflaciju nego da puknu zatezanjem. Tako da ce pokusati polako da spustaju kamatu a da nadju neki naci da se ne podigne inflacija naglo. Mozda vecim porezima ili neko drugo resenje.

Pogledajte prilog 181037



Evo vec maj 2024. god bi trebala da se vidi naznaka o spustanju kamata i to je onda jasan signal sa se ringispil nastavlja.
Plus na sve to Beograd ce tada imati turisticki bum zbog sajma.
Nije baš tako kao što pričaš, dobro se sećam kako je bilo. Evo ti kakvi su bili naslovi tad:





I tad je tržište bilo “ishajpovano”, pao je Milošević došli su ljudi koji će nas “uvesti u EU” grade se Belvil, Arena, Most na Adi, Delta City itd. i onda kolaps.
 
Ja sam tad kupovao i svi ti naslovi nekretnina su pojedinacni slucajevi. Iskreno meni apsolutno nista tada po centru BG-a nije delovalo povoljno niti sam dobijao bog zna kakve dilove. Pretrazivao sam sve zivo i nista. Nista posebno. Naravno visestruko jeftinije nego danas ali u tom trenutku kada pogledas iskreno bila je mrka kapa. Banke ne daju kredite, prodavci ne spustaju a zvrji im prazno. Velika stagnacija je bila.

Treba imati na umu da je tada bila i masovna prodaja iz privatizacija plus su mogle da se prometuju ove nelegalne nekretnine. Danas toga gotovo da nema ili je znacajno smanjeno.
 
Ja sam tad kupovao i svi ti naslovi nekretnina su pojedinacni slucajevi. Iskreno meni apsolutno nista tada po centru BG-a nije delovalo povoljno niti sam sobijao bog zna kakve dilove. Pretrazivao sam sve zivo i nista. Nista posebno. Naravno visestruko jeftinije nego danas ali u tom trenutku kada pogledas iskreno bila je mrka kapa. Banke ne daju kredite, prodavci ne spustaju a zvrji im prazno. Velika stagnacija je bila.
Ček, pa imao si stanove kod Arene koji su sa 3000€/m2 pali na 2000€/m2 i to je bila mrka kapa? Znam da je ćale tad gledao Belvil i Arenu i da je bilo lepa ponuda, ali i njegov stan je tada sa 2000€/m2 pao na 1200€/m2

EDIT: Vidim sad da si napisao da si gledao po centru, ne znam kakva je situacija bila tamo.
 
Ček, pa imao si stanove kod Arene koji su sa 3000€/m2 pali na 2000€/m2 i to je bila mrka kapa? Znam da je ćale tad gledao Belvil i Arenu i da je bilo lepa ponuda, ali i njegov stan je tada sa 2000€/m2 pao na 1200€/m2

EDIT: Vidim sad da si napisao da si gledao po centru
Vidi to mozda jeste bio slucaj ali znas sta se desilo. Niko nije prodavao a po oglasima cene nebuloza. Secam se tada sam bas gledao Vracar. Ma bzvz totalno. E sad van centra i drugi gradovi tu je vec moglo nesto. Naravno tada je bila frka kupis van grada i stoji ti prazno jer je delovalo da niko nista nece da rentira.
Sad kad pogledas unazad to je zapravo samo sentiment psiholoski, sacekas neko vreme i opsa ode na x2. Tako i ova stagnacija sad.
 
Poslednja izmena:
Ja sam tad kupovao i svi ti naslovi nekretnina su pojedinacni slucajevi. Iskreno meni apsolutno nista tada po centru BG-a nije delovalo povoljno niti sam dobijao bog zna kakve dilove. Pretrazivao sam sve zivo i nista. Nista posebno. Naravno visestruko jeftinije nego danas ali u tom trenutku kada pogledas iskreno bila je mrka kapa. Banke ne daju kredite, prodavci ne spustaju a zvrji im prazno. Velika stagnacija je bila.

Treba imati na umu da je tada bila i masovna prodaja iz privatizacija plus su mogle da se prometuju ove nelegalne nekretnine. Danas toga gotovo da nema ili je znacajno smanjeno.
Bila je tolika stagnacija i beznadje da je država pokrenula Stepu kao projekat sa 4600 stanova već 2010 godine da bi spasla gradjevinske firme i industriju, cene su formirali na 1250-1260€/kvm, novogradnja, da se ne zaboravi 2008 su se NBG getoi i blokovi nudili preko 2000€/kvm..:pa racunajte sami jeli bilo pada…ko je imao kesa mogao je da kupuje oko NBG Arene po 1400-1500€/kvm, jer su krediti stali, srećom sada se i dalje dele šakom i kapom ili….😉
Sada je situacija mnogo kompleksnija , geopolitički, ekonomski …mi smo po običaju samo sa jednom strategijom, ostati na vlasti…drugo bar mi laici ne vidimo …

Moj drug radović ima jasnu strategiju, ako vidi propast u USA da se resi po većoj ceni ako je ista kupio u Srbiji i investira na Floridi …to može da radi posao, jer mi kasnimo bar pola godine za “normalnim” ekonomijama, pod uslovom da naše tržište bude likvidno, to je najveća zackoljica u konceptu …
 
Vidi to mozda jeste bio slucaj ali znas sta se desilo. Niko nije prodavao a po oglasima cene nebuloza. Secam se tada sam bas gledao Vracar. Ma bzvz totalno. E sad van centra i drugi gradovi tu je vec moglo nesto. Naravno tada je bila frka kupis van grada i stoji ti prazno jer je delovalo da niko nista nece da rentira.
Sad kad pogledas unazad to je zapravo samo sentiment psiholoski, sacekas neko vreme i opsa ode na x2. Tako i ova stagnacija sad.

Eh da sam to znao :))) To se zove naknadna pamet :)
Jedno je tvoj subjektivni osećaj, a drugo kakvo je zapravo bilo stanje 🙃.

 
Kad se pogleda iz sadasnje perspekrive to je sve kratkotrajno (zato treba gledati dugorocno kao i ovu sad stagnaciju) ali u tom trenutku malo je prodavaca nego su svi u fazonu “sacekace”. Tacno da je bilo je nekih slucajeva koji su morali da prodaju i prodali povoljno. Peodavace samo onaj ko mora. Ako ne sacekace. To je dovelo do toga da se mali procenat njih “ovajdio” od kupovine nekretnine povoljno ali po oglasima su bile i dalje visoke cene. Cujes tu i tamo neko kupio jeftinije i u novinama ali po oglasima nista.
Za razliku od nas na Floridi vecina je “morala” da prodaje (zbog kredita) i onda u jednom trenutku je ispalo da je bolje kupiti Majami nego Beograd. Bas sam pratio situaciju.

Kazem centar grada se i dalje izdavao a i prodavao a van centra jako tesko.

Opet iz danasnje perspektive tadasnje cene su bile dzabana :) tako ce neko reci 2035. auuuuu pre ekspa 2023. kad je bio “pad” mogao si da kupis Vracar za 4-5 hiljada eura…. i tako sve u krug.
 
Kad se pogleda iz sadasnje perspekrive to je sve kratkotrajno (zato treba gledati dugorocno kao i ovu sad stagnaciju) ali veruj mi u tom trenutku malo je prodavaca nego su svi u fazonu “sacekace”. Tacno je bilo je nekih slucajeva koji su morali da prodaju i prodali za tako nesto. Peodavace samo onaj ko mora. Ako ne sacekace. Isto talo je bilo i tad. Sto je dovelo do toga da se mali procenat njih “ovajdio” od kupovine tako nisko ali po oglasima i dalje visoke cene. Cujes tu i tamo neko kupio jeftinije i u novinama ali po oglasima nista.
Za razliku od nas na Floridi vecina je “morala” da prodaje (zbog kredita) i onda u jednom trenutku je ispalo da je bolje kupiti Majami nego Beograd. Bas sam pratio situaciju.

Kazem centar grada se i dalje izdavao a i prodavao a van grada jako tesko.

Opet iz danasnje perspektive tadasnje cene su bile dzabana :) tako ce neko reci 2035. auuuuu pre ekspa 2023. kad je bio “pad” mogao si da kupis Vracar za 4-5 hiljada eura.
Period od 4 godine nije baš kratak, ko je imao keš tada mogao je da kupi top nekretninu za pristojne pare.

Ovaj poslednji pasus neću da komentarišem, jer mi je neverovatno da jedan ozbiljan biznismen misli da će “Expo” napraviti od Srbije, Austriju…

Nisam siguran da li ponekad troluješ ili si ozbiljan, pogotovo nakon rečenice da je Srbija postala “advanced economy”
 
Turizam povecava traznju za stanovima u centru (pitanje je bilo vezano za centar grada). Svakako da ce van centra imati manji uticaj.


“Rates will fall as low as 1.25 percent by 2025, the market experts predict.”

Ako toliko spuste kamate jednostavno secacemo se 2023. kao idealne godine za kupovinu (kao sto neki misle za 2009.) a to zapravo je najteze vreme za kupovinu jer je sentiment potpuno drugaciji. Kazem ti kao sto danas 2023. ne izgleda meni tu nista povoljno tako vala ni 2009. mi nije izgledala nista wow! Neko mozda danas da prodaje stan i onda ces cuti od Pere komsije kupio novogradnju za 2.500e na Vracaru ali to su sve “slucajevi” a ne stanje. Takvih slucajeva bude vise u godinama stagnacija (2009. i 2023.) ali kad ekonomija dovoljno uspori oni opet krenu sa spustanjem kamata i tako sve iz ciklusa u ciklus.
 
Turizam povecava traznju za stanovima u centru (pitanje je bilo vezano za centar grada). Svakako da ce van centra imati manji uticaj.


“Rates will fall as low as 1.25 percent by 2025, the market experts predict.”

Ako toliko spuste kamate jednostavno secacemo se 2023. kao idealne godine za kupovinu (kao sto neki misle za 2009.) a to zapravo je najteze vreme za kupovinu jer je sentiment potpuni drugsciji. Kazem ti kao sto danas 2023. ne izgleda meni tu nista povoljno tako vala ni 2009. mi nije izgledala nista wow! Neko mozda danas da prodaje stan i onda ces cuti od Pere komsije kupio novogradnju za 2.500e na Vracaru ali to su sve “slucajevi” a ne stanje. Takvih slucajeva bude vise u godinama stagnacija (2009. i 2023.) ali kad ekonomija dovoljno uspori oni opet krenu sa spustanjem kamata i tako sve iz ciklusa u ciklus.
Pa u krizi se stvara prilika za keš kupce i ljude koji se kreću u corpo svetu, da od investitora koji im je prijatelj ili poznanik kupe stan po dosta povoljnijoj ceni. Čudi me da ti nisi taj “slučaj” sobzirom da su uspešan biznismen sa višemilionskom imovinom.

Nije 2009. bila idealna već 2011/2012/2013. 2009. je bila prva godina gde je promet opao, a pad cena je počeo kasnije.

Sećaćemo se 2023. kao godinu kada je promet doživeo strahovit pad.
 
😄 Nensav mi deluje kao najdobrodusniji agent koga sam ikada sreo. Dodje i okaci clanak reklamu i ode. Nikog ne dira niti ubedjuje u gluposti. Razocarao bih se ako je to alt za specijalne zadatke nekog od ovih neumornih glasnogovornika.
Bivši agent. Trudim se da budem dobronameran. Lunkove ostavljam da bi se znao izvor infoa. Ne reklamiram nikog, barem ne namerno. Ako grešim moderator neka me obavesti. Druge članove forume neću da uvažujem. Hvala na pažnji
 
Pa u krizi se stvara prilika za keš kupce i ljude koji se kreću u corpo svetu, da od investitora koji im je prijatelj ili poznanik kupe stan po dosta povoljnijoj ceni. Čudi me da ti nisi taj “slučaj” sobzirom da su uspešan biznismen sa višemilionskom imovinom.

Nije 2009. bila idealna već 2011/2012/2013. 2009. je bila prva godina gde je promet opao, a pad cena je počeo kasnije.

Sećaćemo se 2023. kao godinu kada je promet doživeo strahovit pad.
Prvi članak koji si postavio:

,,U svakom slučaju sve manje ljudi se odlučuje da investira u kupovinu krova nad glavom. Promet u agencijama za nekretnine je opao za oko 30 odsto, a broj pozajmica u bankama za tu namenu smanjen je za petinu, piše Politika."

(sada je pad prometa nekretnina negde oko 35%, broj stambenih kredita ne znam koliko je opao, vrv blizu 20%).

Slična situacija kao i kada je pisan ovaj članak je upravo sada, a pad cena nekretnina je vrlo mali.
 
Prvi članak koji si postavio:

,,U svakom slučaju sve manje ljudi se odlučuje da investira u kupovinu krova nad glavom. Promet u agencijama za nekretnine je opao za oko 30 odsto, a broj pozajmica u bankama za tu namenu smanjen je za petinu, piše Politika."

(sada je pad prometa nekretnina negde oko 35%, broj stambenih kredita ne znam koliko je opao, vrv blizu 20%).

Slična situacija kao i kada je pisan ovaj članak je upravo sada, a pad cena nekretnina je vrlo mali.
Promet nije počeo da pada 2012, vec 2009. Samo što u 2009. nije bio toliko drastičan kao sada




2023. je nova 2009. 🙃
 
D
Promet nije počeo da pada 2012, vec 2009. Samo što u 2009. nije bio toliko drastičan kao sada




2023. je nova 2009. 🙃
Da. Polovinom 2009 je već zabeležen pad od nekih 15%. Veći i jači pad je usledio tek par godina kasnije.
 
Zaboravljate da je 2013 ili 2014 AV krenuo sa kresanjem penzija i plata javnom sektoru i to bogami lep procenat a pod navodnim diktatom MMFa (umesto da smanji platu Jorgovankama i Bajatovićima i da u javnim firmama smanji raspon direktor-čistačica na 6:1, 5:1).
Dakle sve suprotno od danasnjeg helicopter money. Kad ti skrešu platu itekako razmišljaš da li da ulećeš u neku priču.
Besparica je bila tolika da stan koji se normalno izdavao 2008 za 300e, 2015 jedva mogao za 170-180e da se izda. Airbnb još nije uzeo maha u Srbiji.
ABlok je bio 1650e siva faza, Savada 1700 ili 1750e/m2 negde 2016. Vračar garsonjera oko 50K kakva hoćeš. Nov auto 10K.
Narod jednostavno nije imao para, dekintitis i to ti je to.
.
 
Inflacija jeste prestala da raste, ali jos je rano reci da je pod kontrolom i da je izvesno spustanje kamatnih stopa u kratkom roku. Da sacekamo da vidimo kako ce teci 2024.
Iz licnog iskustva mogu reci da su ljudi kupovali stanove 2014-2015 po povoljnim cenama. Sa mog bivseg posla je nekoliko ljudi kupilo stan na NBG po cenama koje su bile primetno nize nego 2008. Sad, tacno je i da kada cene krenu da padaju, ljudi misle da ce padati u nedogled (kao sto i misle da ce rasti u nedogled kad je trend obrnut) i onda ne kupuju vec cekaju dalji pad, sto je vrlo rizicno.

Situacija u Belgiji: Proslogodisnja inflacija jedna od najvisih u EU, ovogodisnja jedna od najnizih, maltene na nivou pre rata u UKR. cene stanova blago rastu ili stagniraju, za sada nema nikakvog pada. Sve sto vredi se prodaje vrlo brzo i cesto iznad oglasene cene.
 
Zaboravljate da je 2013 ili 2014 AV krenuo sa kresanjem penzija i plata javnom sektoru i to bogami lep procenat a pod navodnim diktatom MMFa (umesto da smanji platu Jorgovankama i Bajatovićima i da u javnim firmama smanji raspon direktor-čistačica na 6:1, 5:1).
Dakle sve suprotno od danasnjeg helicopter money. Kad ti skrešu platu itekako razmišljaš da li da ulećeš u neku priču.
Besparica je bila tolika da stan koji se normalno izdavao 2008 za 300e, 2015 jedva mogao za 170-180e da se izda. Airbnb još nije uzeo maha u Srbiji.
ABlok je bio 1650e siva faza, Savada 1700 ili 1750e/m2 negde 2016. Vračar garsonjera oko 50K kakva hoćeš. Nov auto 10K.
Narod jednostavno nije imao para, dekintitis i to ti je to.
.
Ne znam šta znači taj helicopter money kad su cene jezive i kad za tu navodno uvećanu platu sve manje proizvoda možeš da kupiš. Na kraju, dođe ti na isto kao da ti je plata smanjena.


Ovo je članak sa kraja 2008 godine. Agenti za nekretnine objašnjavaju razloge zašto je cena pala za 30 do 35 posto - banke teško odobravaju kredite i ljudi se boje gubitka radnog mesta. To je bilo sam početak ekonomske krize na svetskom nivou. Ja sam je u mom poslu osetila tek nakon godinu i po dana. Počela sam da radim privatno baš 2008 godine idu polovine 2010 išlo je sasvim Ok.

Izgleda da su cene u Novom Sadu daleko više i brže padale nego u Beogradu.
 
Inflacija jeste prestala da raste, ali jos je rano reci da je pod kontrolom i da je izvesno spustanje kamatnih stopa u kratkom roku. Da sacekamo da vidimo kako ce teci 2024.
Krenuce neko blago spustanje, ali vise ni FED ni ECB nece spsutiti kamate na nivo pre ove krize (znaci na nulu) -> njihov dugorocni plan jeste da se stabilizuju na nekih 3-3.5%. Sto znaci da nece vise biti besplatnog novca

Sadasnja situacija sa stanovistva investicija nije povoljna, jer cene stanova jesu visoke i nekretnine ne obezbedjuju dovoljan prinos. Jednostavno se ne isplati da se opterecujes nekretninom (i svemu sta to donosi) trenutno. Ne verujem da ce cene dramaticno skociti u sledecih godinu dana, pa je mozda trenutno bolje rasporediti 150k eur na godinu dana u 3 banke sa cistom kamatom od ~3.3% (banaka daje 4% za eur) ili ko voli neka ide na RSD, a onda videti sta kasnije.
Ali ako uzimate stan za zivot i imate novaca, ne znam zasto se kalkulise - uzmite stan, ne zanimaju vas oscilacije na trzistu niti ce to nekako dugorocno uticati na vas
 
U periodu 2012-2016 kupovao je ko je morao (i imao), i to za život,Investiciono skoro niko, zašto bi ulagao tada ogromne pare da bi se cimao sa stanarima a dobijao bedu od rente nazad, a uz to bila je neizvesna cena nekretnina u budućnosti - kome će sutra prodati ako mu zatreba novac.

I to je mozda bila realnija slika (kupuje kome zaista treba) nego sada kad je dobar deo tražnje špekulativan, danas 50% kupaca i nemaju namere da žive u tim stanovima ili ulažu jer ne znaju šta će sa parama pa da ih zaštite od inflacije.
Dakle druga priča.
 
I ja sam misljenja da je losa investiciona kupovina stana u ovom trenutku (ako je novac stecen legalno), jer ne vidim mnogo prostora za dalji rast. Da sam u toj situaciji, pre bih ulozio na berzu (cak i oni koji se ne razumeju mogu uloziti u USA berzanske indekse). Tu ocekujem visi prinos u sledecih 10ak godina.
Sto se tice kupovine za zivot, ubedio sam sestru da kupi stan pre par meseci, ona je htela da ceka pad cena. Da li je to bilo ispravno, pokazace vreme, ali cekanje na pad cena je nju kostalo, a pad je nezivestan.
 
Ne znam šta znači taj helicopter money kad su cene jezive i kad za tu navodno uvećanu platu sve manje proizvoda možeš da kupiš. Na kraju, dođe ti na isto kao da ti je plata smanjena.


Plastično, možda banalizujem:
Deda i baba dobiju po 20K, tata i mama povišicu od 15% (da glasaju za ispravnu stranku), daju lovu unuku koji studira/živi u velikom gradu. Unuk ima više para, izlazi svako veče. Stanodavca pomisli e da dignem ovom kiriju sa 300 na 400e.
To vidi neko sa 150K i kaže eto skaču kirije pa daj i ja da kupim stan pa da mi kaplje a da ležim
 
Vrh