Šta je novo?

Cene nekretnina

1.) Imaš na zvaničnom sajtu BW specijalne dnevne akcije. I stavljaju dosta stanova na te akcije. Evo konkretan primer garsonjere se krecu od 148k na specijalnim dnevnim akcijama do 185k redovne cene na većim spratovima... Evo link ka sajtu koji se SVAKI dan ažurira.

2.) Konkretno danas ima garsonjera za 150k. Evo screenshot.
Pogledajte prilog 177355

3.) kako da se izdvojim? Zašto moram da se izdvajam?
Jednostavno po meni je važno da je pricing urađen kako treba. Npr za te garosnjere traže na HO od 700-900e u zavisnosti od zgrade itd... I stoje oglasi po par meseci.
Onda je bolje po meni izdati za 500-550 i imati redovan priliv. Ali dobro svako ima svoju računicu.
Ne treba nikakvo posebno izdvajanje.
Mozda sam ja prost co'ek, al meni onaj stan od 70 kvadrata u bloku 28, za 150k, deluje kao bolja i stabilnija investicija od ovoga, sta ja znam...
 
Dobra poenta. Ne znam zašto naši ljudi sa EU papirima kupuju stanove u BG kad već mogu tamo da investiraju. A nije retka pojava uopšte
Opet ta mantra EU, EU. Zemlje u EU se medjusobno razlikuju vise nego sto se razlikuju jedno Lebane i Vracar.
Investirati u nekretnine u dobrom delu zemalja EU je samoubistvo i siguran gubitak. Iz sopstvenog iskustva pricam (Italija). Top lokacije u Beogradu su sigurica u odnosu na raspale zemlje u EU. Naravno, stan u dobrom delu Minhena, Beca ili Den Haga je jos bolja investicija. Ali nisu Benelux, Nemacka i Austrija cela EU... EU je i Plovdiv pa nema neke navale.
Takodje, u Italiji npr. su porezi toliko veliki da se ne isplati investirati nigde, pa zato ljudi ili muljaju na crno ili investiraju van Italije (sada je popularan Dubai, cak ima Italijana koji kupuju u BG.
 
Da dodam jos par informacija posle zavrsenog prodajnog dana: BW Nota je apsolutno sve prodala sto je danas pusteno u promet! Pustili su spratove 6-17, dakle samo je 5 jos ostalo, sto kazu toliko je interesovanje bilo da ce i sledeca zgrada odleteti (bice za mesec dva). Cak su se i stanovi koji bi se vracali sa rezervacije vracali sa 10-15k visom cenom i opet odlazili u par sekundi, 45m2 je dosegao 5.4k...tako da BW je jako jak, ocekivao sam malo normalniju situaciju imajuci u vidu makro trendove al od toga nista izgleda.

Sto se tice napisanog da je ostalo dosta BW stanova u drugim zgradama ne bih se slozio, apsolutno sam sve pregledao...4 zgrade oko apollo kompleksa ostalo 10ak stanova vecinom bezveze studia, ostale zgrade poneki stan sa uzas orjentacijom, najvise je ostalo u Kings i Elements kompleksu al je sve to jako mali procenat.

Nema ovde znakova pada, FOMO je danas ucinio da se dizu cene za manje stanove i da leti sve.
Postoje i ljudi koji preprodaju stanove u BW koji su vec uknjizeni. Uknjizen i useljiv stan (ne pricam o Savskoj i 8-spratnicama) moze da se nadje u rasponu 4-5k evra po kvadratu.
Poenta je sto kupvinom od BW zapravo kupujes na 7 rata tokom 2-3 godine bez kamate, dok u prethodnom slucaju moras da imas kes na gomili. To je razlika i jedan od razloga zasto ove prodaje idu veoma dobro.
 
@Tin
Otvori sajt kao Wolf samo pod nazivom bojkotnekretninaubeogradu.rs i vrlo brzo skupices armiju obozavalaca, Perica ce ti biti desna ruka. :)
A i verovatno ces imati i sledbenike koji ce po Terazijama da dele pamflete s adresom sajta i propratnim tekstom s 15 razloga koje si nabrojao, balon, pranje novca, fomo, rusa sve manje itd.
Ako nemas ko da ti radi sajt javi se Wolfu :) Moju podrsku imas...

To mora neko ko ima vremena da se posveti, da gura i okuplja ljude.

Ne moze sporadicno, posebno jer na drugoj strani su mnogobrojni botovi, agencije, investitori, politicari sa institucijama i svim izvorima finansiranja (sopstvenim i pozajmljenim koje neko drugi vraca).


bojkot novogradnje --> investitor nelikvidan --> spusta cenu da bi opstao
 
Čekaj, ti iz NL razmatraš štednju u dinarima u nekim opskurnim srpskim bankama, obveznice RS i stanove gde tvrdiš da je ROI 2,5%? Zar kao građanim EU nemaš pristup nekim sofisticiranijim investicijama sa boljim prinosom? Razumeo bih da kupuješ da živiš jer ti je lepo ovde, pa makar i stan izgubio na vrednosti, lični osećaj zadovoljstva nema cenu. Ali ulupati novac u nešto što ne dosnosi nikakav profit i javno propagirati to mi zvuči kao finansijsko samoubistvo. Pa ako ostvaruješ ROI od 2,5% svakako si na gubitku jer je čak u najoptimističnijim predikcijama inflacija viša od toga. 5% je donja granica isplativosti za investicioni stan, a ti si na iznosu 100% manjem od tog apsolutnog minimuma.
@Analitičar i @Guest7788 i @sutraw i @MrGood2016 - Želim vam svima odgovoriti pošto ste svi slična ili ista pitanja postavili.
1.) Štednja u SR bankama je osigurana do 50k eura po banci po čoveku. Tako da ne znam zašto opskurne. Evo ti primer, u NL kamata je 1,5% godišnja dok u Srbiji 4,5% na eure ili 3,82 EKS nakon odbitka poreza. Ako ćeš u dinarima onda je i još bolja. Plus smanjuješ poresko opterećenje u NL! Dupli win.
2.) Porez u NL - ne bi da smaram ali vamo ti računaju sve u paketu, kuće, stanove, keš na štednji i akcije i onda na osnovu toga plaćaš godišnje još porez. Znači imaš klasičan porez na kuću/stan + na kraju godine što ti još sve saberu pa te oderu.
3.) Slažem se da kratkoročno će ROI na te nekretnine u Srbiji imati ROI oko 2,5% ali dugoročno moraš računati i kapitalnu dobit i sigurno neće biti 2,5%.
4.) Ne ulažem u SR da bi bio neko i nešto. Već kao što vidite iz mojih postova da sam dosta racionalan čovek i da važem šta i kako. Evo par razloga. U NL već imam 2 nekretnine, i sledeću da kupim morao bi platiti porez na prenos apsolutnih prava 10%!! Plus moji sinovi kod nasledstva morali bi platiti 30% poreza na nasledstvo. Dok u isto vreme u SR imam pravo na povrat PDVa od 10% i deca imaju 0% poreza na nasledstvo!! Čista matematika.
Ja sam poreklom iz Hrvatske i do 1991 moji su imali 4 nekretnine širom HR. Kada je došla demokraCija, onda smo morali otići u Srbiju i morali smo iznajmiti stan!! Zato što su moji razmišljali kao i većina sada ovde... Pa šta to je Juga, to je isto... Kao i vi sada... Zašto u SR kad možeš sve u NL... Možda je bolji ROI, možda ovo itd... Jednostavno želim da imam nešto u Srbiji za zlu ne trebalo. Da samo stoji i da isplaćuje režije ja sam srećan. Ja ne govorim ljudi da kupujem 15 stanova. Kupujem 1 stan.
U koroni ste videli kako se stvari promene za sekund. Eto moja deca imaju oba pasoša, ali do korone nismo im vadili SR, jer je žena rekla šta će im SR pasoš imaju NL, isto je.Nepotreban trošak od 50e. I došla korona i nisu mogli ući u SR bez SR pasoša... E tako isto i sa nekretninama. Sve je dobro dok je dobro... Tako da sad je i žena videla da ima smisla što pričam da moramo imati nešto u Srbiji.
5.) Drugi vidovi ulaganja. Probao sam svašta i akcije i fondove i svašta. U koroni sam uložio kad su akcije pale u razne akcije, avio kompanije, banke, farmaceutsku industriju, vojnu, naftnu. I na kraju 4 godine posle ceo portfolio je 10% u minusu!! Neke su akcije jako porasle - banke, naftne itd.. Dok su druge toliko pale da je onda efekat minus. Tako da hvala lepo. Bolje i manje ali sigurno nego kao više pa minus.
Kripto neću ni da komentarišem jer to nije za mene. Nisam takav čovek.
Ako ti imaš neke sofisticiranije modele slobodno mi predloži. Ja ću videti i spreman sam da razmotrim sve.
6.) Ja sam patriota u smislu da gledam kako da izvučem maksimum od oba sistema - i SR i NL. Znači ako sada SR daje povrat poreza na 1.stan - ZAŠTO to ne iskoristiti? Plus smanjujem ukupno poresko opterećenje u NL...
7.) U NL su postali fanatici za zelenu agendu i to već stvarno ide u fanatizam. Ne pričam o kvalitetu vazduha i ostalo. Nemojte odmah na nož sve da dočekate. Već sam rekao da ide zabrana prometovanja i rentiranja nekretnina koji imaju lošiji energetski razred od D!
8.) Drugu opciju mi nudi neki kolega da kupim stan u Južnoj Karolini (USA) s pogledom na more i da izdajemo kao stan na dan. On to radi 2 godine i plaća agenciji da sve radi za njega 40% i prinos mu je oko 8%. Ali opet on ima 8 nekretnina i može. Ja kad dođem do tog stadijuma onda ću i ja.
 
To mora neko ko ima vremena da se posveti, da gura i okuplja ljude.

Ne moze sporadicno, posebno jer na drugoj strani su mnogobrojni botovi, agencije, investitori, politicari sa institucijama i svim izvorima finansiranja (sopstvenim i pozajmljenim koje neko drugi vraca).


bojkot novogradnje --> investitor nelikvidan --> spusta cenu da bi opstao
bojkot odgovara svim kupcima. Sto manje kupaca manje konkurencije a onda krenu da ulecu klizeci preko tetke iz Kanade.

Trzisna je utakmica. Cene su takve kakve su. Ono sto bi bilo dobro jeste da se vise gradi. Tipa gde je sajam, Makis, blok 18, Dorcol do Pancevackog mosta i sve to redom da se pretvara u gradilista i da vidis kako bi dobili i mnogo bolje uslove placanja i mnogo bolji kvalitet za nizu cenu. Na zalost ti imas i ljude koji su mozga bez i misle da rusenje Sajma nije dobro, da se ne gradi u bloku 18, pa onda sta smo sve culi da treba da budu nize zgrade?? Pa zamisli cene da su gradili ne daj boze nize zgrade u BNV.
Sve gore od goreg. Na zalost tako je kako je general population je oduvek bio katastrofa.
 
bojkot odgovara svim kupcima. Sto manje kupaca manje konkurencije a onda krenu da ulecu klizeci preko tetke iz Kanade.

Trzisna je utakmica. Cene su takve kakve su. Ono sto bi bilo dobro jeste da se vise gradi. Tipa gde je sajam, Makis, blok 18, Dorcol do Pancevackog mosta i sve to redom da se pretvara u gradilista i da vidis kako bi dobili i mnogo bolje uslove placanja i mnogo bolji kvalitet za nizu cenu. Na zalost ti imas i ljude koji su mozga bez i misle da rusenje
To su sve premium lokacije koje si naveo. Čak i kad bi započeli sve te projekte, cene bi baš zbog toga nastavile da rastu.
 
@Analitičar i @Guest7788 i @sutraw i @MrGood2016 - Želim vam svima odgovoriti pošto ste svi slična ili ista pitanja postavili.
1.) Štednja u SR bankama je osigurana do 50k eura po banci po čoveku. Tako da ne znam zašto opskurne. Evo ti primer, u NL kamata je 1,5% godišnja dok u Srbiji 4,5% na eure ili 3,82 EKS nakon odbitka poreza. Ako ćeš u dinarima onda je i još bolja. Plus smanjuješ poresko opterećenje u NL! Dupli win.
2.) Porez u NL - ne bi da smaram ali vamo ti računaju sve u paketu, kuće, stanove, keš na štednji i akcije i onda na osnovu toga plaćaš godišnje još porez. Znači imaš klasičan porez na kuću/stan + na kraju godine što ti još sve saberu pa te oderu.
3.) Slažem se da kratkoročno će ROI na te nekretnine u Srbiji imati ROI oko 2,5% ali dugoročno moraš računati i kapitalnu dobit i sigurno neće biti 2,5%.
4.) Ne ulažem u SR da bi bio neko i nešto. Već kao što vidite iz mojih postova da sam dosta racionalan čovek i da važem šta i kako. Evo par razloga. U NL već imam 2 nekretnine, i sledeću da kupim morao bi platiti porez na prenos apsolutnih prava 10%!! Plus moji sinovi kod nasledstva morali bi platiti 30% poreza na nasledstvo. Dok u isto vreme u SR imam pravo na povrat PDVa od 10% i deca imaju 0% poreza na nasledstvo!! Čista matematika.
Ja sam poreklom iz Hrvatske i do 1991 moji su imali 4 nekretnine širom HR. Kada je došla demokraCija, onda smo morali otići u Srbiju i morali smo iznajmiti stan!! Zato što su moji razmišljali kao i većina sada ovde... Pa šta to je Juga, to je isto... Kao i vi sada... Zašto u SR kad možeš sve u NL... Možda je bolji ROI, možda ovo itd... Jednostavno želim da imam nešto u Srbiji za zlu ne trebalo. Da samo stoji i da isplaćuje režije ja sam srećan. Ja ne govorim ljudi da kupujem 15 stanova. Kupujem 1 stan.
U koroni ste videli kako se stvari promene za sekund. Eto moja deca imaju oba pasoša, ali do korone nismo im vadili SR, jer je žena rekla šta će im SR pasoš imaju NL, isto je.Nepotreban trošak od 50e. I došla korona i nisu mogli ući u SR bez SR pasoša... E tako isto i sa nekretninama. Sve je dobro dok je dobro... Tako da sad je i žena videla da ima smisla što pričam da moramo imati nešto u Srbiji.
5.) Drugi vidovi ulaganja. Probao sam svašta i akcije i fondove i svašta. U koroni sam uložio kad su akcije pale u razne akcije, avio kompanije, banke, farmaceutsku industriju, vojnu, naftnu. I na kraju 4 godine posle ceo portfolio je 10% u minusu!! Neke su akcije jako porasle - banke, naftne itd.. Dok su druge toliko pale da je onda efekat minus. Tako da hvala lepo. Bolje i manje ali sigurno nego kao više pa minus.
Kripto neću ni da komentarišem jer to nije za mene. Nisam takav čovek.
Ako ti imaš neke sofisticiranije modele slobodno mi predloži. Ja ću videti i spreman sam da razmotrim sve.
6.) Ja sam patriota u smislu da gledam kako da izvučem maksimum od oba sistema - i SR i NL. Znači ako sada SR daje povrat poreza na 1.stan - ZAŠTO to ne iskoristiti? Plus smanjujem ukupno poresko opterećenje u NL...
7.) U NL su postali fanatici za zelenu agendu i to već stvarno ide u fanatizam. Ne pričam o kvalitetu vazduha i ostalo. Nemojte odmah na nož sve da dočekate. Već sam rekao da ide zabrana prometovanja i rentiranja nekretnina koji imaju lošiji energetski razred od D!
8.) Drugu opciju mi nudi neki kolega da kupim stan u Južnoj Karolini (USA) s pogledom na more i da izdajemo kao stan na dan. On to radi 2 godine i plaća agenciji da sve radi za njega 40% i prinos mu je oko 8%. Ali opet on ima 8 nekretnina i može. Ja kad dođem do tog stadijuma onda ću i ja.
Sto se tice stavke 5, meni se cini da je problem sto si ulagao u pojedinacne akcije. Pojedinacne akcije zahtevaju mnogo vise srece ili vremena za analizu. Trebao si da kupis neki ETF koji prati recimo S&P 500 (VUAA npr) i bio bi u debelom plusu ako si zaista investirao kad su cene pale za vreme korone. VUAA je izmedju marta i juna 2020 bio $45-55, sad je $80. Znaci rast od 45-75% u zavisnosti od vremena kupovine.

To je svakako bar uporediva investicija kao nekretnine, a verovatno i bolja. A mozes i da prodas kad hoces.
 
Sa druge strane ako stan platiš 150k ti si 150k u minusu sve dok ne povratiš novac ili ga prodaš, sutra padne cena 30% kako neki ovde najavljuju eto ti ogromnog minusa, tako da je razmišljanje malo nepotkovano. Zato i ne znamo da ulažemo u akcije, očekujemo za godinu dana dupli profit.

To su sve premium lokacije koje si naveo. Čak i kad bi započeli sve te projekte, cene bi baš zbog toga nastavile da rastu.
Možda i ne bi. Presušiće kupaca kad tad, a kada imaš više stanova nego kupaca logički bi trebao pad cena da se desi.
 
Znaci sad kad kupujes cene ce da padaju, ali ce posle da rastu.
Da zato što ne kupujem stan da ga okrenem za godinu dana! Ja ga kupujem da ga imam u svom vlasništvu i nista ne prodajem. A u narednih 30 godina će sigurno da poraste cena. Mene ne interesuje koliko će da košta stan za 20 god jer ga neću prodavati već ću ga rentirati kao dodatak penziji.
 
Sto se tice stavke 5, meni se cini da je problem sto si ulagao u pojedinacne akcije. Pojedinacne akcije zahtevaju mnogo vise srece ili vremena za analizu. Trebao si da kupis neki ETF koji prati recimo S&P 500 (VUAA npr) i bio bi u debelom plusu ako si zaista investirao kad su cene pale za vreme korone. VUAA je izmedju marta i juna 2020 bio $45-55, sad je $80. Znaci rast od 45-75% u zavisnosti od vremena kupovine.

To je svakako bar uporediva investicija kao nekretnine, a verovatno i bolja. A mozes i da prodas kad hoces.
To je tačno. Ulagao sam u pojedinačne akcije i tu je moja greška. Hvala za ovu informaciju za ovaj fond. Videcu baš i to. Svašta gledam kao opcije za investiranje. Niti je dobro sve u nekretnine niti scenu akcije niti sve u keš. Isto kao što mislim da nije dobro ni sve u jednom gradu ili jednoj državi. Naravno ko može.
 
Trzisna je utakmica. Cene su takve kakve su. Ono sto bi bilo dobro jeste da se vise gradi. Tipa gde je sajam,
Ovo je apsolutno tacno. Treba da se gradi svuda, sajam komplet da se srusi sa halom 1 jer kome treba starudijogradnja. BEOGRAD NA VODI da se prosiri sve do Ostruznice. Medjutim problem je sto je SRBIJA Ekonomski Godzila te ce se ovo vrlo brzo desiti i nestace mesta za gradnju. Zato predlazem da se iskoristi prostor ispred BEOGRADA NA VODI, tj korito reke Save. Nikom nije potrebna reka tako da bi mogla da se preusmeri u cevi a u bivsem koritu napraviti novi grad. Glupo bi bilo da se zove Beograd u vodi jer ne zvuci dobro ali neko ime tipa Zlatograd (Golden city) bi leglo ko bu**** samar. Sve da bude od zlata: zlatne zgrade, zlatni dvanaestokomorni prozori, zlatna kuhinja, zlatna keramika, zlatni tus...
I odmah ce najpametniji i najbolji tu doci i uloziti svoj novac!
 
Opa, cena u reklami za WF je ispod 3000€/m2
413A223F-D798-4673-98D8-7CEC59CB0D3D.jpeg
 
Ovo je apsolutno tacno. Treba da se gradi svuda, sajam komplet da se srusi sa halom 1 jer kome treba starudijogradnja. BEOGRAD NA VODI da se prosiri sve do Ostruznice. Medjutim problem je sto je SRBIJA Ekonomski Godzila te ce se ovo vrlo brzo desiti i nestace mesta za gradnju. Zato predlazem da se iskoristi prostor ispred BEOGRADA NA VODI, tj korito reke Save. Nikom nije potrebna reka tako da bi mogla da se preusmeri u cevi a u bivsem koritu napraviti novi grad. Glupo bi bilo da se zove Beograd u vodi jer ne zvuci dobro ali neko ime tipa Zlatograd (Golden city) bi leglo ko bu**** samar. Sve da bude od zlata: zlatne zgrade, zlatni dvanaestokomorni prozori, zlatna kuhinja, zlatna keramika, zlatni tus...
I odmah ce najpametniji i najbolji tu doci i uloziti svoj novac!
Ja sam skoro na nekoj društvenoj mreži videla slike Beograda iz 80-ih godina. Došlo mi je da plačem, kakav je to grad nekada bio. Šta se u socijalizmu gradilo profesionalno i po svim arhitektonskim i građevinskim standardima, to ovi jadnici ne znaju ni da okreče.

Široki bulevari, veliki prostor između zgrada, dečija igrališta, sportski tereni, zelene površine, parkinga koliko hoćeš...

A pogledaj sad 🤮
 
Nije to neka nauka da ne znaju. Da su ljudi spremni da plate tako nesto, pravili bi oni. Pa evo vradovic dao skoro 10k za m2 jer je presecan sto moze liftom od stana do bioskopa. Sta mislis da su mu umesto TC Galerije ponudili teren za fudbal, dal bi pristao da plati toliko? Ljudi nisu danas kao sto su tada. Pogledaj procenat gojaznih tada i sada. Sada ljudi nisu krastavci da placaju nesto sto ne koriste ni oni sami, a ni potomci (potomci su uveliko u metaverzumu). Evo juce u blokovima na letnjih 30 stepeni tereni prazni a splavovi puni. To sve sto si pobrojala 99% stanara koristi 5-10 dana godisnje dok su idealni vremenski uslovi, ostatak godine zna se - samo najosnovnije, kafucino i kisela u lokalnom kaficu.
 
Tih ‘od 2950’ stoje jos od prosle godine, nista novo, kace ih na ovoj temi svakih par meseci.

Pri tom, nikako da se pojavi neki realizovan ugovor po toj ceni.
Imaju izlistani ti stanovi, npr. u Elements kompleksu 88m2 na prvom spratu je 3.3k (2950+PDV). Al to je nekoliko stanova sveukupno tako da nije bas potpuno false advertising.
 
Da li se tripujem ili su stanovi na nekoliko kilometara od centra Novog Sada sada oglaseni po prilično manjim cenama nego tokom prošle godine? Ne mislim na Halo oglase, tamo su cene i dalje bolesne, već na druge oglasnike.

Stan za koji sam postavila link pre par stranica bio je oglašen po ceni od 71.000, pa je na kraju snižen na 57000. Videćemo kada oktobar bude kompletiran po kojoj ceni je prodat, sve zajedno sa solidnim nameštajem. Da je veće kvadrature, mislim da bi takav stan bio naš izbor.
 
Vrh