Šta je novo?

Cene nekretnina

Kamate za nedelju štednje još nisu izbacili. Ono što vidim je da su kamate na štednju pale u odnosu na leto.
Npr. Procredit Banka je davala 4,5% na 12 meseci na eure za iznose preko 50k, sada daje 4% ali na iznose preko 100k...
Na dinare najbolja je Adiko Banka na 6 meseci s NKS od 5,5% ili EKS 5,58% (i to je bez poreza jer su dinari). A čak i da budu izbori u decembru i dok se izabre nova Vlada i ostalo dinar vam je siguran od valutnog rizika još 6 meseci sigurno.

Mislim da rade sličnu foru kao pred Black Friday da su spustili sada kamate i onda će da dignu u Nedelji Štednje... U stvari će kamate biti iste kao u leto što su davali:)) Bankari:)) Ove dve gore pomenute banke su najbolje za ove dve valute. Sve ostale imaju lošije uslove tj. kamate.

Ostale opcije su možda najnovija emisija državnih obveznica što ide krajem meseca:

Kamata na obveznice je 7% godišnja, nema poreza, indeksirano u dinarima. Jedina mana je što morate da otvorite brokerski račun i plaćate proviziju kod kupovine i prodaje i to... Ispada po meni slično kao u Adiko banci na dinare s mnogo manje papirologije i zezanja... Ali opet... Postoji opcija.

Ovo je što ja pratim i vidim.
Smanjuje se plasman kredita na Zapadu, dolazi do skupljanja svetske ekonomije, zato ne smeju da plaćaju štednju mnogo.

Nokija otpušta 14.000 od 86.000 radnika. To je početak trenda.
 
Alta ima finu ponudu 12mes / 6% i 24mes / 6.2% depoziti su osigurani kod AOD-a. Pored lepe kamate navedeno je na sajtu i:

Ukoliko Deponent uputi Banci pismeni zahtev za razoročenje depozita pre isteka roka oročenja, Banka će izvršiti isplatu depozita sa kamatom obračunatom do momenta isplate, primenjujući fiksnu nominalnu kamatnu stopu za depozite po viđenju.

@@G.I.Joe Sa ovim nekako je tanak ROI koji si pominjao pre neki dan od 3% na renti investicionog stana.
@Skomi sve je tačno što si naveo. Pazi jedno, a to sam već i rekao, NEMA tog investicionog stana koji će ti doneti 6% ROI bez poreza i bez muke kao što sad dobijaš u banci. Kratkoročno, u narednih godinu dve, štednja nudi ubedljivo NAJveći ROI i ubedljivo najmanji rizik.
ALI, dugoročno problem kod štednje je AKO NBS ili ECB odluče da upale mašine i ponovo počnu da štampaju kao ludi - što vrlo lako može da se desi zbog globalnih okolnosti a i zbog lokalnih i samim tim štednju ti obezvrede i u dinarima i u eurima. Zato je stan bolji jer dugoročno će da čuva vrednost. Jer npr. dvosoban stan ako je pre koštao 100k, sada košta 200k, to ne znači da si ti zaradio 100k već ti opet možeš da kupiš dvosoban stan... Samo je jedinica mere promenjena.

Alta Banku nisam gledao i hvala na informaciji. Onda moj post o Obveznicama Republike Srbije gubi svaki smisao jer dok platiš sve provizije brokerima, imaš manje nego na klasičnoj štednji.

Pazi moje mišljenje, i isključivo moje, je da treba sad staviti keš na štednju (dinari ili euri - sam izaberi) na 6 ili 12 meseci - NE DUŽE. I pratiti tržište nekretnina. Ako nešto uleti extra povoljno, razročiš i kupuješ. Ako ne, za godinu dana će se znati - ili će malo pasti cene ili će ostati iste. Ja to govorim iz perspektive nekog ko ne kupuje stan u stambene svrhe već investiciono. Ko kupuje stan za stambene svrhe, onda moja računica ne važi.

Moje mišljenje je da će cene za dobre projekte da padnu oko 10% pod tim mislim novogradnju i dobre lokacije - BW, Lastavice, Pupinova Palata, Soul 64, itd...
 
Moje mišljenje je da će cene za dobre projekte da padnu oko 10% pod tim mislim novogradnju i dobre lokacije - BW, Lastavice, Pupinova Palata, Soul 64, itd...

Kad? Iz ovog sto je dr.optmus napisao o prodajnom danu, deluje da nema ni pada prometa ni pada cena sto se BNV tice.
 
Kad? Iz ovog sto je dr.optmus napisao o prodajnom danu, deluje da nema ni pada prometa ni pada cena sto se BNV tice.
Rekao sam u narednih godinu dana. BNV jeste tako da se prodaju neki na većim spratovim ili s boljim pogledom, ali uvek im ostane stanova koje daju na akcijama. E ja o tim stanovima govorim. Zašto ja da podstanarima kupujem stan s nekim pogledom ili da je na većem spratu ili šta već. Basic stan, 1.sprat (ako se pokvari lift ili nema struje da možeš da dođeš) i kraj. Kvalitet gradnje je isti da li ti bio na prvom ili 21.spratu. Kiriju možda možeš dobiti 10% više za veći sprat ili bolji pogled, AKO i toliko... To pogledaj samo hotele što prodaju "sea view" i drugi pogled. Ko to uzima. Ja lično nikad. Svejedno mi je gde gleda kad svejedno sam non stop napolju na plaži, a kad dođem u sobu sam komiran. ROI na jeftinije stanove u istoj zgradi je veći (barem po mojim računicama). Vidite i Halo Oglase.
Vidi sve ove ostale zgrade u BW da još ima neprodanih stanova i to dosta... Da kupujem za sebe, u smislu da ću ja lično tu živeti pa da i kažem da biram položaj i sve. Ovako, ne. Čista cost-benefit analiza.
 
Rekao sam u narednih godinu dana. BNV jeste tako da se prodaju neki na većim spratovim ili s boljim pogledom, ali uvek im ostane stanova koje daju na akcijama. E ja o tim stanovima govorim. Zašto ja da podstanarima kupujem stan s nekim pogledom ili da je na većem spratu ili šta već. Basic stan, 1.sprat (ako se pokvari lift ili nema struje da možeš da dođeš) i kraj. Kvalitet gradnje je isti da li ti bio na prvom ili 21.spratu. Kiriju možda možeš dobiti 10% više za veći sprat ili bolji pogled, AKO i toliko... To pogledaj samo hotele što prodaju "sea view" i drugi pogled. Ko to uzima. Ja lično nikad. Svejedno mi je gde gleda kad svejedno sam non stop napolju na plaži, a kad dođem u sobu sam komiran. ROI na jeftinije stanove u istoj zgradi je veći (barem po mojim računicama). Vidite i Halo Oglase.
Vidi sve ove ostale zgrade u BW da još ima neprodanih stanova i to dosta... Da kupujem za sebe, u smislu da ću ja lično tu živeti pa da i kažem da biram položaj i sve. Ovako, ne. Čista cost-benefit analiza.
Mnogo dobro razmišljanje. Aposlutno sve rečeno je tačno i u ovom i u prethodnom postu.
Ovo sve naravno važi za ljude koji imaju visak para i hoće da investiraju u stan.
 
Samo da javim utiske sa pocetka prodajnog dana Note, apsolutno su svi stanovi u prvoj turi rasprodati, bilo pogled ka reci bilo ka gradu, pustili su 74 stana u prodaju 12-17 sprat, isli su redom prvo trosobni pa dvosobni trazena je odmah odluka, ja reko sacekacu dalje, javite ako ostanu ti neki dvosobni i u roku od par minuta stize poruka da su otisli stanovi. Cene za 99m2 su bile 3.7-4.2k, za 74m 3.7-4.2k, 55m2 4-4.6k, 45m2 4.5-5.2k i apsolutno je sve otislo u par sekundi (ja nisam uspeo da dobijem stan koji sam pikirao). Tako da izgleda da ozbiljne potraznje ima. Garazno mesto je inace 24k.
Jezivo sa kakvim se cenama danas suočavamo
 
Mnogo dobro razmišljanje. Aposlutno sve rečeno je tačno i u ovom i u prethodnom postu.
Ovo sve naravno važi za ljude koji imaju visak para i hoće da investiraju u stan.
Jeste to važi za ljude koji hoće da kupe stan investiciono! To sam i rekao. Ne za život. A pretpostavka je da imaš za stan para naravno. Inače šta bi gledao te projekte. Cilj je izvršiti diversifikaciju portfolija i nekretnina, EU, BG, malo štednja malo akcije/obveznice. Naravno da ćeš negde izgubiti a negde dobiti. Ja sam konkretno se već par puta opekao dobro na akcijama.
 
Mnogo dobro razmišljanje. Aposlutno sve rečeno je tačno i u ovom i u prethodnom postu.
Ovo sve naravno važi za ljude koji imaju visak para i hoće da investiraju u stan.
Ovo je sve tačno.
Dakle ako uzimaš za rentiranje možeš i visoko prizemlje i potkrovlje u centru, zabole stanara za pogled.

Bitna mu lokacija, i da li može da natrpa još ljudi...
da li ćeš da imaš par evra manje mesečno jer je prizemlje, koga briga,
jedino što ćeš kasnije malo teže da zavaljaš tu gajbu al naleti neko sa istom filozofijom ko i ti
 
Rekao sam u narednih godinu dana. BNV jeste tako da se prodaju neki na većim spratovim ili s boljim pogledom, ali uvek im ostane stanova koje daju na akcijama. E ja o tim stanovima govorim. Zašto ja da podstanarima kupujem stan s nekim pogledom ili da je na većem spratu ili šta već. Basic stan, 1.sprat (ako se pokvari lift ili nema struje da možeš da dođeš) i kraj. Kvalitet gradnje je isti da li ti bio na prvom ili 21.spratu. Kiriju možda možeš dobiti 10% više za veći sprat ili bolji pogled, AKO i toliko... To pogledaj samo hotele što prodaju "sea view" i drugi pogled. Ko to uzima. Ja lično nikad. Svejedno mi je gde gleda kad svejedno sam non stop napolju na plaži, a kad dođem u sobu sam komiran. ROI na jeftinije stanove u istoj zgradi je veći (barem po mojim računicama). Vidite i Halo Oglase.
Vidi sve ove ostale zgrade u BW da još ima neprodanih stanova i to dosta... Da kupujem za sebe, u smislu da ću ja lično tu živeti pa da i kažem da biram položaj i sve. Ovako, ne. Čista cost-benefit analiza.
Tebi možda nije bitno ali drugima jeste. Ideš na odmor da bi spavao u podrumu umesto da se ujutru i uveče opustiš na terasi sa pogledom na more? Veruj mi da mnogi koji mogu da priušte biraju bolje sobe, a ne da nose svoj paradajz sa sobom. Po tvojoj logici onda bolje kad idemo na odmor da uzmemo neku sobu 5km od plaže jer je jeftinije. Tako i sa nekretninama, nije samo što će dobiti neki evro više na kiriju već če mnogo lakše i izdati od tvog podruma, a ako bude prodavao em će brže prodati em će dobiti veću cenu od podruma. Tako da sve ima svoje.
 
Poenta je ponasati se kao sto veca dileja, takvi su najcenjeniji. Istina je da takvi izazivaju i najveci podsmeh kod normalnih ljudi. Kada vidim sve te statusne simbole koje neko okaci na sebe, od sata, porsea do versace gaca, budem zahvalan sto sam koliko toliko normalan.

Na kupovinu svog stana sam dosao biciklom kao kes kupac, dok su se ovi ugladjeni oko mene sa satom na ruci raspitivali kolika bi im bila rata kredita i slicno.
Sve je to u tom drustvu igra blefa, predstave statusa u koje ja ne verujem ni najmanje. Ljudi koji pokusavaju da se pozicioniraju u drustvu kao potreba da se zalece neki kompleksi. To su tipicni narcisi, nazalost, tip ljudi koji ostaju zauvek nesrecni, i traze srecu u statusu. Ne kazem da ne treba teziti lepim stvarima, pricam o ljudima koji to rade jer zele da ih drugi cene.
Tačno. Svaki normalan poslovni čovjek bježi od tih nalickanih penalčina. Čim imaju potrebu da umjesto nečeg suštinskog prvo prikažu ili auto koje niko normalan ne bi ni kupio (tipa Porsche Panamera) ili ga uopšte nemaju (rentiraju ga preko lizinga), njima je sve podložno varanju i lažnom predstavljanju i prikazivanju. I životi su im lažni. Npr., njima je normalno obavezati se da nešto "plate" 100.000 € sa što većim rokom i onda samo u firmiranom odjelu traže sledeću žrtvu kojoj će to da "ustupe" za par hiljada €. Nekada su ti nesrećni hodajući city light-ovi bili srednjovječne razvedene žene, danas ih ima raznih. Čak su počeli i luksuzne nekretnine da kupuju na te fore. Traže što duži rok isplate i klauzulu da mogu prenijeti prava iz ugovora na treće lice bez posebne saglasnosti prodavca. Onda idu i Mašu ugovorom kako su kupili strašnu vilu, a u stvari traže žrtvu na koju će je "prenijeti" za par desetina hiljada €. Ili osnuju firmu sa jednim €, zaključe ugovor o kupovini nekretnine, onda prodaju nekom firmu sa "sjajnom šansom za kupovinom sjajne nekretnine pod sjajnim uslovima". To su valjda ti uspješni pametni što bi po nekima na forumu trebalo da se dive naša djeca.
 
Ovo je sve tačno.
Dakle ako uzimaš za rentiranje možeš i visoko prizemlje i potkrovlje u centru, zabole stanara za pogled.

Bitna mu lokacija, i da li može da natrpa još ljudi...
da li ćeš da imaš par evra manje mesečno jer je prizemlje, koga briga,
jedino što ćeš kasnije malo teže da zavaljaš tu gajbu al naleti neko sa istom filozofijom ko i ti
Pa sad u teoriji može i prizemlje i zadnji sprat ali ja to izbegavam. Ja gledam 1.-4. sprat. To mi je idealno. Da ima i 25.spratova i da je cena ista ja ne bi uzimao na 20.tom spratu stan nikada. No to je moje lično mišljenje.
 
Polako i kod nas dolazi pravilo što visočiji sprat veća cijena, zaključno sa poslednjim spratom koji je najskuplji.
 
Tebi možda nije bitno ali drugima jeste. Ideš na odmor da bi spavao u podrumu umesto da se ujutru i uveče opustiš na terasi sa pogledom na more? Veruj mi da mnogi koji mogu da priušte biraju bolje sobe, a ne da nose svoj paradajz sa sobom. Po tvojoj logici onda bolje kad idemo na odmor da uzmemo neku sobu 5km od plaže jer je jeftinije. Tako i sa nekretninama, nije samo što će dobiti neki evro više na kiriju već če mnogo lakše i izdati od tvog podruma, a ako bude prodavao em će brže prodati em će dobiti veću cenu od podruma. Tako da sve ima svoje.
Ne! Ne idem na odmor da budem u podrumu. Idem u hotele s 4 ili 5 zvezdica i obično zbog dece all inclusive. I uzimam ono što je najbolji odnos cene i kvaliteta u tom trenutku. Stan na 2.spratu npr. BW Nota ili Eden će se uvek i lako prodati i lako izdati - po meni čak i lakše nego stan na 17.spratu npr... Ali opet svako ima svoj ukus. Ako nestane struje ti ima dušu da ispustiš da se popneš na 17.sprat. A kod nas se zna desiti da nestaje struja... I nije to tako davno bilo kad su restrikcije bile... 3 h imaš pa 3h nemaš... Ja ih vrlo dobro pamtim.
 
Tačno. Svaki normalan poslovni čovjek bježi od tih nalickanih penalčina. Čim imaju potrebu da umjesto nečeg suštinskog prvo prikažu ili auto koje niko normalan ne bi ni kupio (tipa Porsche Panamera) ili ga uopšte nemaju (rentiraju ga preko lizinga), njima je sve podložno varanju i lažnom predstavljanju i prikazivanju. I životi su im lažni. Npr., njima je normalno obavezati se da nešto "plate" 100.000 € sa što većim rokom i onda samo u firmiranom odjelu traže sledeću žrtvu kojoj će to da "ustupe" za par hiljada €. Nekada su ti nesrećni hodajući city light-ovi bili srednjovječne razvedene žene, danas ih ima raznih. Čak su počeli i luksuzne nekretnine da kupuju na te fore. Traže što duži rok isplate i klauzulu da mogu prenijeti prava iz ugovora na treće lice bez posebne saglasnosti prodavca. Onda idu i Mašu ugovorom kako su kupili strašnu vilu, a u stvari traže žrtvu na koju će je "prenijeti" za par desetina hiljada €. Ili osnuju firmu sa jednim €, zaključe ugovor o kupovini nekretnine, onda prodaju nekom firmu sa "sjajnom šansom za kupovinom sjajne nekretnine pod sjajnim uslovima". To su valjda ti uspješni pametni što bi po nekima na forumu trebalo da se dive naša djeca.
U vezi sa ovim kombinacijama evo nekog primera. Lastavice projekat, stanovi 1,5 - pre mesec dana bilo je 5 slobodnih stanova. Onda je bio čuveni prodajni dan. pa je sa sajta nestalo ili prodalo se 3 jednoiposobna stana. Da bi danas 14 dana POSLE prodajnog dana magično se pojavila ili vratila 2 stana nazad. Znači ili nisu odobreni krediti ili su odustali nakon rezervacije...
Tako da ko je "kupio" a ko je stvarni vlasnik su dve različite vrste. Ja i dalje mislim da će biti dobrih kupovina i to ne u podrumima ili u potkrovljima već na normalnim lepim spratovima...
 
Ovo što ste naveli vezano za nedelju štednje, pretpostavljam da se odnosi na štednju u dinarima.

Ne bih se usudila na tako nešto, jer verovatno sledi iznenađenje, kao i na početku prethodne krize, kada je vrednost dinara pala 30%. To automatski diže i ratu stambenog kredita 30%.

Ima li neke informacije vezano za štednju u evrima?
 
Ovo što ste naveli vezano za nedelju štednje, pretpostavljam da se odnosi na štednju u dinarima.

Ne bih se usudila na tako nešto, jer verovatno sledi iznenađenje, kao i na početku prethodne krize, kada je vrednost dinara pala 30%. To automatski diže i ratu stambenog kredita 30%.

Ima li neke informacije vezano za štednju u evrima?
Procitajte lepo mojep postove imate i za dinare i za eure. Sve po bankama lepo razdvojeno.
 
Ne! Ne idem na odmor da budem u podrumu. Idem u hotele s 4 ili 5 zvezdica i obično zbog dece all inclusive. I uzimam ono što je najbolji odnos cene i kvaliteta u tom trenutku. Stan na 2.spratu npr. BW Nota ili Eden će se uvek i lako prodati i lako izdati - po meni čak i lakše nego stan na 17.spratu npr... Ali opet svako ima svoj ukus. Ako nestane struje ti ima dušu da ispustiš da se popneš na 17.sprat. A kod nas se zna desiti da nestaje struja... I nije to tako davno bilo kad su restrikcije bile... 3 h imaš pa 3h nemaš... Ja ih vrlo dobro pamtim.
Pamtim i Ja ali tome ima 2 decenije. No dobro. Ako tako gledaš onda i rat može da nas zadesi pa onda si badava kupio i preplatio koji god stan. Al opet, svako ima neke svoje preferensije.
 
@shadestudio
@StevanHN

Nikada ne podcenjujte moc manipulativnog odela. Licno poznajem nekoliko prilicno bogatih ljudi kojima su ljudi u manipulativnim odelima bukvalno unistili ne posao, vec zivote.

I nije tacno da ljudi beze od takvih vec naprotiv, trce ka njima.

Evo jedan benigan primer, ko god ima malo vise novca bezi od prepodavaca polovnih automobila u jer vracaju kilometrazu, a trce u salone da im lik u manipulativnom odelu uvali auto od 50k za 70k. I srecni su, jer su uspeli da izbegnu da ih onaj prvi prevari za par hiljada evra.

E zamislite sta se desi kad tako osokoljen uspehom covek na nekom poslovnom simpozijumu naleti na tandem bankar & finasijski savetnik.
 
Pa sad u teoriji može i prizemlje i zadnji sprat ali ja to izbegavam. Ja gledam 1.-4. sprat. To mi je idealno. Da ima i 25.spratova i da je cena ista ja ne bi uzimao na 20.tom spratu stan nikada. No to je moje lično mišljenje.
Ako pričamo o Airbnb on je došao tu da se istušira i legne uveče u 24 i ima udoban krevet i ustane u 7 da ide dalje.
A da li je na komšijsko dvorište nije ga briga, bitno da je čist stan i mir i tišina.
Rentiranje na duže je već druga priča a i tu mu najbitnije da je jeftino. Pre će v.prizemlje za 350e nego 4 sprat da pogledom na Lekino brdo za 400.
Naravno pričamo o low budget stanarima al računajte da ćete nekad imati i low budget stanare kao u krizi 2014 i 2015 kad si retko šta mogao da izdaš za pristojne pare. Tada bolje da kaplje nešto nego ništa
 
Poslednja izmena:
Pa bas to sto si rekao, hoce mir i tisinu. Nekako mi to ne ide uz prvi sprat u BNV... Mada Dzo cini mi se hoce dugorocno rentiranje, ne airbnb. Tako da mi nije jasno poredjenje sa odlaskom na more i biranjem 5* hotela ali najjeftinije sobe bez pogleda.
 
A i Hristi mi nije jasna. Pre najnovijeg banovanja je bila u ulozi borbe protiv bankara tako sto je agitovala da svi stavljaju pare na stednju, hvalila se kako dopunjuje svoju orocenu stednju, a sad "kao pala sa Marsa" sto se toga tice...
 
Ako pričamo o Airbnb on je došao tu da se istušira i legne uveče u 24 i ima udoban krevet i ustane u 7 da ide dalje.
A da li je na komšijsko dvorište nije ga briga, bitno da je čist stan i mir i tišina.
Rentiranje na duže je već druga priča a i tu mu najbitnije da je jeftino. Pre će v.prizemlje za 350e nego 4 sprat da pogledom na Lekino brdo za 400.
Naravno pričamo o low budget stanarima al računajte da ćete nekad imati i low budget stanare kao u krizi 2014 i 2015 kad si retko šta mogao da izdaš za pristojne pare. Tada bolje da kaplje nešto nego ništa
BNV nije lokacija za low budzet stanare gde se gleda svaki dinar.
 
Bas to. Ne znam cime misli Dzoe da izdvoji bas svoj stan od 1000 drugih u tim mass naseljima, narocito jer planira da kupi neki stan sto niko nije hteo da kupi, pa je jos bio neprodat dovoljno dugo da ga stave na neku akciju samo da ode "po sto po to".
 
Vrh