Šta je novo?

Cene nekretnina

Kamate za nedelju štednje još nisu izbacili. Ono što vidim je da su kamate na štednju pale u odnosu na leto.
Npr. Procredit Banka je davala 4,5% na 12 meseci na eure za iznose preko 50k, sada daje 4% ali na iznose preko 100k...
Na dinare najbolja je Adiko Banka na 6 meseci s NKS od 5,5% ili EKS 5,58% (i to je bez poreza jer su dinari). A čak i da budu izbori u decembru i dok se izabre nova Vlada i ostalo dinar vam je siguran od valutnog rizika još 6 meseci sigurno.

Mislim da rade sličnu foru kao pred Black Friday da su spustili sada kamate i onda će da dignu u Nedelji Štednje... U stvari će kamate biti iste kao u leto što su davali:)) Bankari:)) Ove dve gore pomenute banke su najbolje za ove dve valute. Sve ostale imaju lošije uslove tj. kamate.

Ostale opcije su možda najnovija emisija državnih obveznica što ide krajem meseca:

Kamata na obveznice je 7% godišnja, nema poreza, indeksirano u dinarima. Jedina mana je što morate da otvorite brokerski račun i plaćate proviziju kod kupovine i prodaje i to... Ispada po meni slično kao u Adiko banci na dinare s mnogo manje papirologije i zezanja... Ali opet... Postoji opcija.

Ovo je što ja pratim i vidim.
Sad sam pogledao Adiko: https://www.addiko.rs/stanovnistvo/stednja/dinarska-stednja/#1488465965469-f34509a6-e4b2
U vrhu stranice stoji 5.58% ali to je godišnje;
dok ispod u detaljima (reprezentativni primer) stoji 4.04% za 6 meseci ali to je isto godišnja, znači nakon pola godine dobiješ samo oko 2%
a ako oročiš na godinu dana - tek tada dobiješ 4,50%.

Jedino mi je uvek bila misterija - šta ako mi zatreba taj novac, da li mogu bilo kada da ga podignem, da pritom izgubim kamate ali da mi glavnica ostane?
 
Tako je svojevremeno i Kaluđerica bila "Lux". Trebalo bi nekako izvršiti kategorizaciju na STANDARD, PREMIJUM i LUX. Taj pravi Lux bi bio za vile i retke penthause, duplekse sa zelenim površinama, baš nešto specijalno, u posebnom ambijentu...a Premijum mora imati sve dodatne sadržaje i estetiku, kao recimo hotel sa 4 zvezdice
 
Sad sam pogledao Adiko: https://www.addiko.rs/stanovnistvo/stednja/dinarska-stednja/#1488465965469-f34509a6-e4b2
U vrhu stranice stoji 5.58% ali to je godišnje;
dok ispod u detaljima (reprezentativni primer) stoji 4.04% za 6 meseci ali to je isto godišnja, znači nakon pola godine dobiješ samo oko 2%
a ako oročiš na godinu dana - tek tada dobiješ 4,50%.

Jedino mi je uvek bila misterija - šta ako mi zatreba taj novac, da li mogu bilo kada da ga podignem, da pritom izgubim kamate ali da mi glavnica ostane?
Pročitaj šta piše! Za nove klijente je kamata na 6 meseci 5,5%, a za stare je 4,04%! Tako da ako si novi klijent ili da nisi trenutno štediša te banke onda imaš kamatu od 5,58%! Jeste to je na godišnjem nivou jer efektivne kamatne stope se tako izražavaju.

Misteriju broj dva ću ti ja odmah rešiti jer sam i ja to pitao. Ako želiš da pre roka razročiš sredstva tj uzmeš ih, onda uzimaš celu glavnicu ali ne dobijaš ništa kamate (čak ni kamatu koju daju po viđenju). Znači u prevodu ako razročiš pre roka dođe te na isto kao da si čuvao u slamarici!

Po meni dinarske kamate su super, eurske su pale sada pa možda ih dignu u nedelji štednje. Sad treba da se oroči na 6 ili 12 meseci i da se čeka šta će biti s tržištem nekretnina. Ako ostane na istom ok ništa nisi izgubio, ako padnu cene onda si u plusu duplom (i kamata i stan jeftiniji) a šanse da će porasti cene su vrlo male zbog ekonomske situacije u državi ali i u svetu. Ali i zbog političkih prilike pre svega u svetu!
Jedino ko kupuje stan za život i ako nađe dobru ponudu, razroči sredstva kupi i problem rešen.
 
Tako je svojevremeno i Kaluđerica bila "Lux". Trebalo bi nekako izvršiti kategorizaciju na STANDARD, PREMIJUM i LUX. Taj pravi Lux bi bio za vile i retke penthause, duplekse sa zelenim površinama, baš nešto specijalno, u posebnom ambijentu...a Premijum mora imati sve dodatne sadržaje i estetiku, kao recimo hotel sa 4 zvezdice

u bgu ne postoji lux realno
 
u bgu ne postoji lux realno
Među stanovima da, možda bi se mogao iskopati neki penthaus sa velikom dnevnom sobom kao stan i visinom od 2 etaže sa pogledom na grad, ali pitanje da li bi ga pratili bazen, saune i svi drugi sadržaji koje ima i premijum
Među vilama ima

Problem je ta LOKACIJA koja se vrti u industriji nekretnina kao glavni faktor, pa neko ako ima dobru lokaciju uz malo šminke odmah pomisli da je luks
 
Novi Sad ne kasni sa upisom nekretnina, ali čini mi se da neće doći ni do septembarskog ili avgustovskog proseka... Tako da u NSu pada promet još više.
Za BG ne mogu da kažem nikakve prognoze jer očigledno je većina opštinara na godišnjem...
 
Novi Sad ne kasni sa upisom nekretnina, ali čini mi se da neće doći ni do septembarskog ili avgustovskog proseka... Tako da u NSu pada promet još više.
Za BG ne mogu da kažem nikakve prognoze jer očigledno je većina opštinara na godišnjem...
Novosadjani letuju u sezoni, a ova sirotinja beogradska mora u Oktobru...
 
5 * 200e = 1000e za neki krs stan u Borci.
Sve zavisi od broja ukupnog koliko ih bude. Ja ocekujem veliki broj jer ce Srbiju da koriste kao proxy drzavu.
Na primer za solarne celije iz Kine carina u USA je 285% (pise 254% ali zapravo je 285%). ali ako uvezes u Srbiju pa prepravis i bude made in Serbia onda nemas carine za USA.
Pošto su EU i USA id*** koji nisu sposobni da provale tako jednostavnu šemu. Neke stvari (Kineski čelik iz "Smedereva") se tolerišu.

High tech roba? Nope. Može samo Srbija da popije tarife. A stav prema Kini i tarife se neće promeniti ko god da pobedi idućeg novembra.
 
Ne zna li neko kakve su ponude banaka za nedelju štednje?
Alta ima finu ponudu 12mes / 6% i 24mes / 6.2% depoziti su osigurani kod AOD-a. Pored lepe kamate navedeno je na sajtu i:

Ukoliko Deponent uputi Banci pismeni zahtev za razoročenje depozita pre isteka roka oročenja, Banka će izvršiti isplatu depozita sa kamatom obračunatom do momenta isplate, primenjujući fiksnu nominalnu kamatnu stopu za depozite po viđenju.

@@G.I.Joe Sa ovim nekako je tanak ROI koji si pominjao pre neki dan od 3% na renti investicionog stana.
 
A koliko vrede kuće, vile u "starogradnji" i apartmani u našoj bratskoj CG
...nije ni čudo što dosta kupaca na Zlatiboru i Beogradu dolazi upravo iz CG jer sve češće nemaju para za lokalne nekretnine...
 
Pročitaj šta piše! Za nove klijente je kamata na 6 meseci 5,5%, a za stare je 4,04%! Tako da ako si novi klijent ili da nisi trenutno štediša te banke onda imaš kamatu od 5,58%! Jeste to je na godišnjem nivou jer efektivne kamatne stope se tako izražavaju.

Misteriju broj dva ću ti ja odmah rešiti jer sam i ja to pitao. Ako želiš da pre roka razročiš sredstva tj uzmeš ih, onda uzimaš celu glavnicu ali ne dobijaš ništa kamate (čak ni kamatu koju daju po viđenju). Znači u prevodu ako razročiš pre roka dođe te na isto kao da si čuvao u slamarici!

Po meni dinarske kamate su super, eurske su pale sada pa možda ih dignu u nedelji štednje. Sad treba da se oroči na 6 ili 12 meseci i da se čeka šta će biti s tržištem nekretnina. Ako ostane na istom ok ništa nisi izgubio, ako padnu cene onda si u plusu duplom (i kamata i stan jeftiniji) a šanse da će porasti cene su vrlo male zbog ekonomske situacije u državi ali i u svetu. Ali i zbog političkih prilike pre svega u svetu!
Jedino ko kupuje stan za život i ako nađe dobru ponudu, razroči sredstva kupi i problem rešen.
Addiko Banka se prodaje, Unicredit banka se gasi.
Oprezno sa time
 
Samo da javim utiske sa pocetka prodajnog dana Note, apsolutno su svi stanovi u prvoj turi rasprodati, bilo pogled ka reci bilo ka gradu, pustili su 74 stana u prodaju 12-17 sprat, isli su redom prvo trosobni pa dvosobni trazena je odmah odluka, ja reko sacekacu dalje, javite ako ostanu ti neki dvosobni i u roku od par minuta stize poruka da su otisli stanovi. Cene za 99m2 su bile 3.7-4.2k, za 74m 3.7-4.2k, 55m2 4-4.6k, 45m2 4.5-5.2k i apsolutno je sve otislo u par sekundi (ja nisam uspeo da dobijem stan koji sam pikirao). Tako da izgleda da ozbiljne potraznje ima. Garazno mesto je inace 24k.
 
Država osigurava depozite svakako
To da, ali će mozda biti nešto više papirologije koje će tražiti novi vlasnik.
Nisu nelikvidni, dakle nije opasno i razlog za brigu nego jednostavno ne vide više perspektivu ovde s obzirom da je NBS propisala i KS i zamrzavala naknade, itd.
Bolja lova u Azerjbedžanu, Gruziji, Jermeniji itd nego da se mlate ovde.
Ako se banka gasi isplaćuje odmah ili po dospeću
 
Samo da javim utiske sa pocetka prodajnog dana Note, apsolutno su svi stanovi u prvoj turi rasprodati, bilo pogled ka reci bilo ka gradu, pustili su 74 stana u prodaju 12-17 sprat, isli su redom prvo trosobni pa dvosobni trazena je odmah odluka, ja reko sacekacu dalje, javite ako ostanu ti neki dvosobni i u roku od par minuta stize poruka da su otisli stanovi. Cene za 99m2 su bile 3.7-4.2k, za 74m 3.7-4.2k, 55m2 4-4.6k, 45m2 4.5-5.2k i apsolutno je sve otislo u par sekundi (ja nisam uspeo da dobijem stan koji sam pikirao). Tako da izgleda da ozbiljne potraznje ima. Garazno mesto je inace 24k.

BW je jedini građevinski projekat trenutno koji se čini potpuno otporan na tržišne uslove, što donekle ima i smisla s obzirom koju kategoriju kupca privlače.
 
Samo da javim utiske sa pocetka prodajnog dana Note, apsolutno su svi stanovi u prvoj turi rasprodati, bilo pogled ka reci bilo ka gradu, pustili su 74 stana u prodaju 12-17 sprat, isli su redom prvo trosobni pa dvosobni trazena je odmah odluka, ja reko sacekacu dalje, javite ako ostanu ti neki dvosobni i u roku od par minuta stize poruka da su otisli stanovi. Cene za 99m2 su bile 3.7-4.2k, za 74m 3.7-4.2k, 55m2 4-4.6k, 45m2 4.5-5.2k i apsolutno je sve otislo u par sekundi (ja nisam uspeo da dobijem stan koji sam pikirao). Tako da izgleda da ozbiljne potraznje ima. Garazno mesto je inace 24k.

Ako vise ljudi pikira jedan stan, kako BNV/Kadena prodavac odlucuje kome ce da ponudi stan?
 
Ako vise ljudi pikira jedan stan, kako BNV/Kadena prodavac odlucuje kome ce da ponudi stan?
To je zapravo jako dobro pitanje na koje nemam odgovor al verujem da ce svakako pre pikirati nekog klijenta koga zna od ranije bilo prodajno bilo privatno. Nema nikakve zabelezbe ko se tu tacno prvi javio, izadju cene, 10 minuta da se razmislja a onda brzi prsti pa ko ubode, kako tacno agent selektuje nemam uvid jer nisam licno prisutan. Takodje koga ce prioritizovani da prvog bukira agent koji recimo ima 10 klijenata i kako tacno takodje nije definisano.
Takodje sam zainteresovan da cujem u koju kategoriju kupaca spadam :)
 
Pitao kumu koja radiu unikredit kaže ne zna ništa o tome. Na netu nema ništa o zatvaranju banke. Za addiko na netu samo piše da akcije kupuje MK grupa tj AIK banka ali ne i da se planira spajanje u skorije vreme, no to može biti i ovako i onako.
 
Pitao kumu koja radiu unikredit kaže ne zna ništa o tome. Na netu nema ništa o zatvaranju banke. Za addiko na netu samo piše da akcije kupuje MK grupa tj AIK banka ali ne i da se planira spajanje u skorije vreme, no to može biti i ovako i onako.
I kod mene insajderski info: ljudi daju otkaze, traže druge banke, poznanica čeka do kraja da izvuče neku otpremninu...
ne vidim razlog da govori neistinu.
Za Addiko ne znam ko kupuje. Videćemo.
 
Aj da vidimo. Možda zatvaraju neke filijale ali ne i celu banku. Čak se i hvale kako su zadovoljni u Srbiji. No videćemo.
 
Vrh