Šta je novo?

Cene nekretnina

Ako radiš u BG, maltretiranje je prelaziti neki veći put svaki dan. Od Rume do BG i nazad svaki dan 150km u kolima, treba platiti gorivo i parking.

Ja sam razmatrao to pitanje odlaska iz BG ali na kraju uvek zaključim da bi mi ta opcija na koncu donela više problema nego rešenja, što zbog posla, što zbog drugih obaveza (roditelji koji žive u BG itd.) - još ipak kad si u BG nisi skroz vezan za auto, već možeš prevozom završiti nešto, što opet nije mala stvar.
 
Sta te onda veze za Bg? Po toj prici mozes da budes bilo gde.
Ja bih kupio stan u Rumi naravno. Ovde bi za 110k mogla kupiti stan od 100m2 u zgradi iz 2010. godine, ili 80m2 u skroz novoj, obe u centru.
Pa cak i da moras na posao u Bg, ja od Ru do Nbg stignem za 25-30 min od kad izdjem iz kuce, pre nego vecina koji su u Bg.
Nije mi jasno zasto se ljudi prakticno muce da po svaku cenu kupe nesto u Bg kada imaju resenje koje je vrlo bezbolno i logicno.
Veže me to što mi je sve preko save drugi svet, da smo poreklom s ove strane uz dunav i što je ova strana sve našta sam navikla + dedovina je ovde blizu. Veže me centralno grejanje takođe :D. Veže me bašta koju sam napravila ispred zgrade i uložila u nju boga oca....
 
Veže me to što mi je sve preko save drugi svet, da smo poreklom s ove strane uz dunav i što je ova strana sve našta sam navikla + dedovina je ovde blizu. Veže me centralno grejanje takođe :D. Veže me bašta koju sam napravila ispred zgrade i uložila u nju boga oca....
Вивијен освежаваш тему, ови на 1000 страна распредају хоће ли, неће ли… да падне плафон. Знамо и шта волиш, и колико пара имаш, а не ови што сањају о стану док пребирају новчаник у Максију.😁
 
Evo jedna zanimljiva vest preko Bare:

A ono što je zanimljivo je da im "pomažu" i oko učešća tj daju ti kredit ili pozajmicu za učešće samo da bi se prodala kuća.
 
Veže me to što mi je sve preko save drugi svet, da smo poreklom s ove strane uz dunav i što je ova strana sve našta sam navikla + dedovina je ovde blizu. Veže me centralno grejanje takođe :D. Veže me bašta koju sam napravila ispred zgrade i uložila u nju boga oca....
Pa dobro, znaci nemas neki opipljiv razlog, cist ćef. U tome i jeste problem, Beograd ima 2 miliona ljudi koji isto to osecaju sto i ti, otuda i cena m2. Dosta ljudi nema realan razlog da bude u Bg, ali tu su zbog nekog "osecaja koji samo Bg pruza", pa cak i ako zbog tog osecaja moraju biti podstanari.
 
Ne smemo vise stavljati oglase stanova, jer u roku od nekoliko sati cena skace za 20% :) Vivijana zna zasto forum BB ima visoku influencu na trziste ;)
 
Vezano za komsiluk, mislim da ni u jednoj vecoj zgradi u u starogradnji nema vise tih divnih komsijskih odnosa o kojima se propoveda, licno iskustvo je da manje vise svako gleda svoja posla i generalno je ozbiljan problem kad treba nesto da se sredi. U jednoj od zgrada je reflektor ispred zgrade crkao i nikome 3 meseca ne pada na pamet da se angazuje i sredi a pricamo o popravci od mozda 70-100e (bio sam nekoliko meseci u inostranstvu pa se vratio). Ljudima bilo skroz normalno da ne vide kud prolaze uvece. U novijim zgradama nije poenta toliko novog komsiluka koliko toga sto placanjem mesecnog odrzavanja znas da ce bar takve stvari biti resavane bez vecih problema (da se razumemo ima odstupanja u kvalitetu odrzavanja i dosta problematike i na tom nivou). Druga stvar je posedovanje svog parking mesta i garaze gde u odredjenim mestima si osudjen na 20ak minuta gubljenja zivota svakog dana ako koristis auto. Da ne spominjemo i smanjenu bezbednost po vozilo u tom slucaju.
 
Pa dobro, znaci nemas neki opipljiv razlog, cist ćef. U tome i jeste problem, Beograd ima 2 miliona ljudi koji isto to osecaju sto i ti, otuda i cena m2. Dosta ljudi nema realan razlog da bude u Bg, ali tu su zbog nekog "osecaja koji samo Bg pruza", pa cak i ako zbog tog osecaja moraju biti podstanari.
Ja nisam podstanar pu pu pu. A i rođena sam u Beogradu. Roditelji su mi samo rođeni u jednoj prigradskoj varošici, na pola sata autom. Tatin otac i njegovi preci su imali imovinu i nekretnine u Beogradu još od početka 19.og veka, ali su do osamdesetih godina imali kompleks kuća na Zvezdari (iznad ATŠ-a, blizu OŠ Jelena Ćetković, gde su moj otac i njegova braća i sestre završavali osnovnu, pa šestu mušku i treću žensku, (danas samo 6.a gimnazija. Hoću reći da nismo nikakvi došljaci, već starosedeoci ovde.
Ne vidim kako smo mi uticali na cenu kvadrata.
 
Poslednja izmena:
Vezano za Beograd, podaci za dve opštine nisu uneseni, u Zemunu i na Vračaru cena nekretnina za ovaj mesec je u porastu, u svim ostalim opštinama je zabeležen pad i to prilično veliki.
 
FYI stize update i cenestanova.com, ali za nekoliko trenutaka.

Mogu da prokomentarisem da je za sada jako mali broj ugovora unet. Za Beograd (stanovi) svega 183 u oktobru.
Baš tako. I ja vidim da skoro sve opštine osim Savskog Venca su na odmoru. Samo prvih par dana su uneli. Kasni se dosta sa unosom. Na osnovu ovih podataka se ne može skoro ništa zaključiti.
 
Nešto o temi komšiluka.
Mislim da se greši u lošem mišljenju o socijalizaciji sa okolinom.
Ja prvi priznajem da sam asocijalan i da panično bežim uz stepenice da ne naletim na nekoga da vodim banalne razgovore.
Spominjali smo Španiju. Postali su jedan od najdugovečnijih naroda na svetu (80+) pa se stručnjaci zapitali zašto. Naravno tu je mediteranska ishrana, klima, siesta, lagan život (kao i u Grčkoj Italiji itd) ali i jedan drugi element: društveni život. Dakle uveče po kafanama (Granada, Cordoba, Cadiz, Sevilja..) sede lepo obučeni ljudi 50+, naruče vince, neki tapas da se nabode i sede do kasno u noć uz smeh i zezanje. Omladina ima svoje lokale.
Svi lepo obučeni, dame u haljinama, gospoda bele košulje. Ako se baš nema para sede u parku i ćaskaju do kasno.
Dakle briga o ljudima. Oni brinu jedni o drugima.
E sad da li su u pravu oni ili mi koji ne znamo ni ko nam je prvi komšija i ne javljamo se nikome u skupom kondominijumu, (al zato prosečno umremo sa 70 naravno i zbog drugih faktora), tema je za razmišljanje.
 
Zašto su cifre različite ovde i na cene nekretnina
Generalno mislim da cenenekretnina pod Beogradom obuhvata samo centralne opstine, dok su ovde obuhvacene sve. Dakle npr. i Surcin i Grocka itd.

* Takodje, mislim da Wolf ne ukljucuje stanove koji imaju manje od 15m2. Kod mene je ta granica 18, a mislim da je povecam mozda na 26m2 jer toliko je po pravilniku o projektovanju stanova, minimalna kvadratura garsonjere.
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje vezano za cenenekretnina sajt: primecujem da postoje za neizgradjene projekte (konkretno BW kvartet) prodajni ugovori obelezeni kao novogradnja ali i jedan kao starogradnja, da li to kad je obelezeno kao starogradnja znaci da je neko prodao svoj neizgradjeni stan nekom drugom zapravo, ili je u pitanju neka greska?
 
Svaka čast za sajt, ali mislim da je bilo puno bolje prethodno rešenje koje je podrazumevalo da kada kliknemo na neki stan u ugovoru, odmah se pojavi slika lokacije sa Google map.

Ne zna li neko kakve su ponude banaka za nedelju štednje?

Da li je tačno da banke mnogo teže odobravaju stambene kredite od kad je centralna baanka ograničila kamatu?
 
Eee ali ne zvuči prijateljima i poznanicima isto kad kažeš da živiš ili imaš stan u Rumi, u poređenju sa tim kad imaš stan/živiš u Beogradu. Ima i toga, ali opet ima i prednosti zapravo živeti u Beogradu, koliko god suludo zvučalo :D
Život van grada u kući je bolji i kvalitetniji. Pogledajte samo zapadnu Evropu. Problem kod nas je nerazvijen šinski saobraćaj. Pisali smo kako je narod na trasi nove pruge "BG-NS" "progledao". Kad bi imali takvu infrastrukturu na 100km oko BG i novije vozove u svim mogućim pravcima, sve bi bilo drugačije.
Imam klijente u bankama kojima se centrala preselila iz NS u BG. Putovali su organizovanim prevozom iz NS za BG, pa ih Korona "spasila" stalnim radom od kuće ali to je prestalo i sad putuju Sokolom svaki dan... e sad, što država neće sa se fokusira na takve stvari, ne znam ali brza pruga do Valjeva, do Velike Plane preko Mladenovca i preko Vrcina i Male Krsne, pa do Vršca, Zrenjanina i Sremske Mitrovice .... to bi sve drastično promenilo stvari...
Ako radiš u BG, maltretiranje je prelaziti neki veći put svaki dan. Od Rume do BG i nazad svaki dan 150km u kolima, treba platiti gorivo i parking.

Ja sam razmatrao to pitanje odlaska iz BG ali na kraju uvek zaključim da bi mi ta opcija na koncu donela više problema nego rešenja, što zbog posla, što zbog drugih obaveza (roditelji koji žive u BG itd.) - još ipak kad si u BG nisi skroz vezan za auto, već možeš prevozom završiti nešto, što opet nije mala stvar.
 
odličan tekst


“Naše tržište stanova sve više je tržište kapitala. Sve više je ljudi koji kupuju drugi, treći, peti stan u kojima, praktično, nikad neće prenoćiti, već ga kupuju kao čuvar vrednosti i kao nekretninu na kojoj će napraviti kapitalnu dobit” – rekao je Nebojša Nešovanović, stručnjak za nekretnine i stariji direktor u kompaniji CBRE na skupu u organizaciji ASAP sa temom Investitori i arhitektura: stvarnost i predrasude.

Investitori žele da zarade novac. Oni gledaju da udovolje tržištu, a tržište je trenutno takvo da su to finansijski investitori koji se ne obaziru mnogo na kvalitet socijalne infrastrukture, na zelenilo oko bloka koji se gradi, na ukupan koeficijent izgradnje, koliko će tu betona biti, kako će se tu živeti jednog dana – zato što oni nikada neće tu živeti

Ako trenutno imate 100 malih stanova, vi ćete plaćati po vrednosti svakog od tih stanova 0,4%. Dakle, plaćaćete relativno mali porez, umesto da se zbroje ti stanovi i da vi kao fizičko lice imate ogromnu vrednost stanova i da plaćate po maksimalnoj stopi od 2%. To je jedan element da se obeshrabri čuvanje kapitala u stanovima i da se poreskim olakšicama on usmeri na berzu
 
Svaka čast za sajt, ali mislim da je bilo puno bolje prethodno rešenje koje je podrazumevalo da kada kliknemo na neki stan u ugovoru, odmah se pojavi slika lokacije sa Google map.

Ne zna li neko kakve su ponude banaka za nedelju štednje?

Da li je tačno da banke mnogo teže odobravaju stambene kredite od kad je centralna baanka ograničila kamatu?
Kamate za nedelju štednje još nisu izbacili. Ono što vidim je da su kamate na štednju pale u odnosu na leto.
Npr. Procredit Banka je davala 4,5% na 12 meseci na eure za iznose preko 50k, sada daje 4% ali na iznose preko 100k...
Na dinare najbolja je Adiko Banka na 6 meseci s NKS od 5,5% ili EKS 5,58% (i to je bez poreza jer su dinari). A čak i da budu izbori u decembru i dok se izabre nova Vlada i ostalo dinar vam je siguran od valutnog rizika još 6 meseci sigurno.

Mislim da rade sličnu foru kao pred Black Friday da su spustili sada kamate i onda će da dignu u Nedelji Štednje... U stvari će kamate biti iste kao u leto što su davali:)) Bankari:)) Ove dve gore pomenute banke su najbolje za ove dve valute. Sve ostale imaju lošije uslove tj. kamate.

Ostale opcije su možda najnovija emisija državnih obveznica što ide krajem meseca:

Kamata na obveznice je 7% godišnja, nema poreza, indeksirano u dinarima. Jedina mana je što morate da otvorite brokerski račun i plaćate proviziju kod kupovine i prodaje i to... Ispada po meni slično kao u Adiko banci na dinare s mnogo manje papirologije i zezanja... Ali opet... Postoji opcija.

Ovo je što ja pratim i vidim.
 
3Bank je nudila za RSD 7% (godisnje) na 9 meseci proletos.
Mozda izbace nesto slicno opet.
 
Vrh