Šta je novo?

Cene nekretnina

Dje si Hristiana, nema te sto godina?
Jesu li pale cijene?
Pije kafu nedje podno Starog Grada, tipka na laptopu po nestvarno toplom vremenu dok ne krene sjeverac ili jugo danas ili sjutra, s obzirom da mijenja Pericu na forumu :)
Sve je to potpuno u redu, slicna situacija kao kad Defke tokom gotovo cijelog ljeta mijenja Vradovica ;)
 
Da sumiramo ko kupuje nekretnine....vlasnici biznisa, poneki CEO mozda, tender mafija, IT-jevci, vlasnici konsultanskih firmi koji se nakace na drzavne i privatne firme, neko ko je nasledio nesto pa prodao i dodao, gasterbajteri, stranci i sumnjiv kapital.
U "elitnim naseljima"
 
Svakome ko te pita ,,ko si ti i šta hoćeš na ovoj temi, koliko para imaš na računu, zašto nisi kupio stan, lažeš da jesi, lažeš da ćeš kupiti, što nisi kupio još jedan, a zašto kupuješ još jedan
Tako je, ti ne pitas sve to, ti odmah etiketiras ko je ko.😀😀 pitam se koliko ce proci vremena do sledeceg bana.
 
Ako je u pitanju proizvodna delatnost cifre su nemoguće. Preveliki je udar na cash za tako malu proizvodnju. Pojele bi profitnu marzu. Sorry ali ne znam firmu koja daje desetinama zaposlenih 2900-4600e + desetak iznad 4600 osim ako nije IT ili neki specificni proizvod koji ima marginu preko 15%. Ti u velikim sistemima imas 14 funkcija koje su visokoplacene (sa par hiljada zaposlenih). Pola od njih je oko 2-2.3k bez auta.
Hmm... Pa može se reći da je proizvodna delatnost. A proizvod je novac. Ima tu i ICTa, ali ako se gleda korporacija u celini to bi bio dosta manji deo.
 
@chiller Ti si tehnicki gledano u pravu. Ali, da uprosti stvar, Dejan je kao gazda/direktor rekao onako kako se prica na ulici, kafani, gradu... "ja mu dajem platu", "ja sam ga zaposlio/doveo", prosto, takva mu je pozicija da moze tako da se izrazava.
ako je firma privatna, on moze da izbaci radnika ako je nezadovoljan, on ce da upotrebi neku laksu rec tipa "covek krivinari i lenstina je" nego uvijeno u pravno-proceduralnu oblandu i kulturno izrazeno: "htenje, fokus i zalaganje nisu na dovoljnom nivou". Ovo ide ka "nije sija nego vrat" raspravi. Nidje veze s cenama nekretnina.
 
@chiller Ti si tehnicki gledano u pravu. Ali, da uprosti stvar, Dejan je kao gazda/direktor rekao onako kako se prica na ulici, kafani, gradu... "ja mu dajem platu", "ja sam ga zaposlio/doveo", prosto, takva mu je pozicija da moze tako da se izrazava.
ako je firma privatna, on moze da izbaci radnika ako je nezadovoljan, on ce da upotrebi neku laksu rec tipa "covek krivinari i lenstina je" nego uvijeno u pravno-proceduralnu oblandu i kulturno izrazeno: "htenje, fokus i zalaganje nisu na dovoljnom nivou". Ovo ide ka "nije sija nego vrat" raspravi. Nidje veze s cenama nekretnina.
Leadership lvl 1
 
Glas za Hristianu, jer sam siguran da 90% njih što imaju po 2 stana, nisu probali tu tunu od 5 eura, jer je "skupa". Kao narod smo oboleli; jedemo meso iz 1976 godine, salamu kancerušu, hleb pun aditiva, povrće pesticidirano, ali zato nam uvaljuju stanove po 3.000 eur/mkv, i to nam je super. Narod pristaje na škart stan, pez parkinga, bez terase, bez ostave, bez podruma i biciklane, narodu je dobro da živi u oboru, i to plati 2500 i zarobi se doživotno da bi jeo salamu i udisao otrove. Loše je vreme za kupovinu došlo, sada samo kirije niže tražiti i čekati. Ko ima para bolje i kuća u Topoli/ Sopotu, nego kredit i dug za stan.
Ne znam odakle da počnem.

Sticajem okolnosti za vreme najezde Rusa nije bilo moguće naći neki normalan pet friendly stan na boljoj lokaciji, pa smo se tako našli na Mirijevu.

Za 18-20 minuta sa izlaskom iz stana smo u centru grada, ali...

- dišem na škrge, ne izlazim bez maske napolje, prilično kašljem, što se ranije nije događalo, a jedno vreme od raznoraznih alergena nisam bila ni za šta.
(Muž se adaptirao i njemu ništa ne fali, njega gde god da staviš on se snađe i prilagodi).

- trotoara skoro i da nema, ljudi se parkiraju na trotoaru.

- naselje je jezivo ružno, sve je nabacano jedno na drugo, baš kao što je Sava napisao, da ne ponavljam. Ko ovde plati kvadrat više od 500 EUR, mislim da je klinički lud i da treba odmah da potraži stručnu pomoć.

E sad ide drugi deo...

- ako ideš prema Zvezdarskoj šumi, videćeš sve ružnija i odvratnija naselja, a vazduh će poslati podnošljiv tek nakon kilometar i po uzbrdo. Kuće su nabacane jedna na drugu, nemaju ni po pola ara placa, pravo sa kapije upadaš u dnevnu sobu.

( Moji imaju predivan plac od 10 ari i kuću od blizu 400 kvadrata u blizini Kosmaja, doduše nema kanalizacije ni vodovoda, ali to isto nema ni pola Beograda. Prekoputa naše kuće netaknuta priroda i kilometrima zabranjena gradnja. Naspram toga, ovi sa tri metra kvadratna placa, koji se guše u kancerogenim materijam,a metar kvadratni platili 3.000 EUR, meni deluju kao najgori mučenici i ne znam šta su Bogu zgrešili da žive onako.)

- Zvezdarska šuma je dosta solidna, ima neku predivnu energiju, idem tamo na džoging svaki dan. Sve ispod nje je neopisivo s.....

Ako neko ima savet za neko lepo naselje, gde ima dobra uređena šuma za džoging, javite🙂

Pratimo NS, deluje obećavajuće, veliki broj stanova je u ponudi, često i popusti. Doduše, Novi Sad ima šume samo sa druge strane Dunava i nisam sigurna koliko su uređene za džoging. Ali zato ima Futoški park i kej pored Limana👍
 
Dobrodosla u kraj, komsinka. Mislim da st dosli u pravo vreme, dok jos i nekako moze da se podnese. Mirijevo ti je sumovito i puno zelenila. U aprilu krece pakao sto se tice alergija, znaci da upalis klimu i zatvoris sve prozore u sobi. I tako zivis. Zvezdarska suma u tom periodu je isto nepodnosljiva.
Bolje je svakako ziveti u skroz izbetoniranom kraju i to u centru, na sto visem spratu. Ali i to kosta...
Idealno kod Vradovica u komsiluku, na Vracaru, Krstu, Lekinom Brdu... ;)

Ako ste u mogucnosti i mozete raditi remote, pravac primorje ili kupovina kuce/stana gde odgovara i prija ionako sj*ebanom zdravlju. Bec bi bio odlican ako niste ljubitelji mora
 
Ne znam odakle da počnem.

Sticajem okolnosti za vreme najezde Rusa nije bilo moguće naći neki normalan pet friendly stan na boljoj lokaciji, pa smo se tako našli na Mirijevu.

Za 18-20 minuta sa izlaskom iz stana smo u centru grada, ali...

- dišem na škrge, ne izlazim bez maske napolje, prilično kašljem, što se ranije nije događalo, a jedno vreme od raznoraznih alergena nisam bila ni za šta.
(Muž se adaptirao i njemu ništa ne fali, njega gde god da staviš on se snađe i prilagodi).

- trotoara skoro i da nema, ljudi se parkiraju na trotoaru.

- naselje je jezivo ružno, sve je nabacano jedno na drugo, baš kao što je Sava napisao, da ne ponavljam. Ko ovde plati kvadrat više od 500 EUR, mislim da je klinički lud i da treba odmah da potraži stručnu pomoć.

E sad ide drugi deo...

- ako ideš prema Zvezdarskoj šumi, videćeš sve ružnija i odvratnija naselja, a vazduh će poslati podnošljiv tek nakon kilometar i po uzbrdo. Kuće su nabacane jedna na drugu, nemaju ni po pola ara placa, pravo sa kapije upadaš u dnevnu sobu.

( Moji imaju predivan plac od 10 ari i kuću od blizu 400 kvadrata u blizini Kosmaja, doduše nema kanalizacije ni vodovoda, ali to isto nema ni pola Beograda. Prekoputa naše kuće netaknuta priroda i kilometrima zabranjena gradnja. Naspram toga, ovi sa tri metra kvadratna placa, koji se guše u kancerogenim materijam,a metar kvadratni platili 3.000 EUR, meni deluju kao najgori mučenici i ne znam šta su Bogu zgrešili da žive onako.)

- Zvezdarska šuma je dosta solidna, ima neku predivnu energiju, idem tamo na džoging svaki dan. Sve ispod nje je neopisivo s.....

Ako neko ima savet za neko lepo naselje, gde ima dobra uređena šuma za džoging, javite🙂

Pratimo NS, deluje obećavajuće, veliki broj stanova je u ponudi, često i popusti. Doduše, Novi Sad ima šume samo sa druge strane Dunava i nisam sigurna koliko su uređene za džoging. Ali zato ima Futoški park i kej pored Limana👍
Možda ste u pravu za NS, ja zaista volim NS, rado odem tamo da provedem dan, sve super, ali..
Ljudi su specifični, svi sa strane su za njih "dođoši". Pa i taj što ode pa se vrati - dođoš.
Najbolje opisano u Državnom poslu, nije karikatura.
Drugar oženjen u NS, pa tražio premeštaj tamo u podružnicu firme. Posle 6 meseci pobegao, kaže ne mogu da izdržim. Sve to postoji i u BG (krug dvojke, vračarske pudle, itd) ali čini mi se mnogo manje izraženo nego u NS.
Izvinjavam se Novosađanima, ima tamo mnogo dragih ljudi, ali će i oni sami potvrditi da je to tako i da svakog sa strane gledaju ispod oka.
Inače po meni mnogo lepši grad za život od BG (bar nekad bio, pre ovog sumraka sa raznim Galensima)
Edit: prisetimo se 2016,7 kad si za iljadu evra po kvadratu mogao da kupiš šta oćeš u NS. Pa i novogradnja bila 1100, 1200. Čak sam se i premišljao da tad kupim investiciono stan al se mislim šta ću onda kad kaplje slavina Il neka glupost , moram da sedam u auto i sat vremena vožnje. Posle je došla pruga.
 
Poslednja izmena:
Iskreno, meni se čini da je čak i ovo naše nakaradno zdravstvo zapravo mnogo humanije nego švedsko. Čim im izađeš na oči, gledaju te kao trošak i pokušavaju da te se reše.
Na osnovu cega si ovo zakljucio? Kao pacijent ili si lekar u Svedskoj? Mogu da ti kazem da ovo sto si napisao je potpuno netacno. Lekar mora da ispostuje pacijenta, da ga saslusa prvo, pa da ga pregleda. Pacijent moze bez ikakvih problema da kaze sta misli, da pita 5x ako treba bez da neko pocne da vristi na njega. Kod nas se cesto lekari izderu na pacijenta.
 

Sramota od teksta. Mogli su biti manje očigledni :)
Ovaj lik je baš optimističan! Kod njega nema ni za starogradnju ni dinara pada cene. Samo ili ova cena ili "blagi rast"!
On je čak optimističniji i od Predsednika pred izbore!
 
Još jedan od očigledno naručenih tekstova. Ovo su poslednji trzaji da se još izvuče prodaja po ovako jakim cenama, pre strovaljivanja nadole. Zadnje trećine decembra su uglavnom loše, januar nikakav, februar tako-tako tradicionalno gledano unazad.
Zato sada, kad smo na polovini oktobra, nadaju se da će novembar da pokida i kreću u marketing :)
 
Pala 3%, a pre toga u dve godine skočila 30% - što oni kažu "stabilizacija".

Inače smo termin stabilizacija ranije slušali uglavnom od naših političara u kontekstu pristupanja EU. Međutim, u poslednjih 10 meseci je stabilizacija postala omiljena reč domaćih eksperata za nekretnine.
 
Možda ste u pravu za NS, ja zaista volim NS, rado odem tamo da provedem dan, sve super, ali..
Ljudi su specifični, svi sa strane su za njih "dođoši". Pa i taj što ode pa se vrati - dođoš.
Najbolje opisano u Državnom poslu, nije karikatura.
Drugar oženjen u NS, pa tražio premeštaj tamo u podružnicu firme. Posle 6 meseci pobegao, kaže ne mogu da izdržim. Sve to postoji i u BG (krug dvojke, vračarske pudle, itd) ali čini mi se mnogo manje izraženo nego u NS.
Izvinjavam se Novosađanima, ima tamo mnogo dragih ljudi, ali će i oni sami potvrditi da je to tako i da svakog sa strane gledaju ispod oka.
Inače po meni mnogo lepši grad za život od BG (bar nekad bio, pre ovog sumraka sa raznim Galensima)
Edit: prisetimo se 2016,7 kad si za iljadu evra po kvadratu mogao da kupiš šta oćeš u NS. Pa i novogradnja bila 1100, 1200. Čak sam se i premišljao da tad kupim investiciono stan al se mislim šta ću onda kad kaplje slavina Il neka glupost , moram da sedam u auto i sat vremena vožnje. Posle je došla pruga.
Ne družimo se mnogo, par drugara iz osnovne i srednje i to je to. Ne zanima nas uklapanje u sredinu i ko šta misli. Zanimaju nas šume i slična mesta za rekreaciju, tu provodimo slobodno vreme.

A što se tiče cena u Novom Sadu, skoro je prodat manji stan od 33 kvadrata sa skupljim IKEA nameštajem u Satelitu za oko 57000 (verovatno je malo oborena cena prilikom prodaje, ovo je oglašena). Kad odbiješ cenu nameštaja, cena po kvadratu je između 1.500 i 1.600 EUR. Početna cena stana je bila 71 000, pa je postepeno obarana. Nama je ovaj stan bio premali nismo ga ni uzimali u razmatranje, ali je realno dobar za nekoga ko živi sam. Biće toga sve više jer je zaista velika ponuda i stanovi se teško prodaju.

Čitam na više mesta da nakon ovog ograničenja kamate, banke jako teško odobravaju kredite (ne znam da li je tačno). Ako jeste, to će se mnogo odraziti na tržište.
 
Da li se ROI od 20 god, uz minimalne obaveze (izdaš stan pristojnom stanaru na period ne kraći od godinu dana) smatra dobrim, osrednjim ili lošim?
 
20 godina je okvirno granica rentabilnosti.
U tom slučaju je ROI 5% godišnje, dok je npr kamata na državne obveznice oko 6% trenutno. Mada sve zavisi od ličnih afiniteta, pošto te dve investicije nose potpuno različite rizike.
 
Svi vi odete do NS, na odmor-vikend, pa jeste lep još uvek...Kada smo živeli tamo žena i ja smo imali zajedno plate, kakvu sam ja sam dobio sutradan u Bg. Preskup za život, tako da se prvo raspitajte za plate, i najvažnije da li uopšte postoji mogućnost zaposlenja (u NS postoji uvek potražnja za kasirkama, viljuškaristima).
 
Vrh