Šta je novo?

Cene nekretnina

Pošto vidim da baš ljudi ne znaju kako funkcionišu stvari na Zapadu i gađaju se ciframa onda evo da vam kažem. Platu od 7-8k NETO imaju Senior Direktori. To vam je plata od oko 150-170k eura bruto godišnje!! A to vam je prevedeno na broj prosečnih (kažem prosečnih ne medijalnih zarada) oko 4,5-5!! To bi vam u Srbiji značilo plata neto oko 3500-4000 računamo da je prosek 800e.
Trpškovi u inostranstvu nisu samo hleb i mleko i da ti ostane 5 k mesečno, moraš da imaš isplaćenu nekretninu, da nemaš decu koja idu u vrtiće ili dnevne boravke, da živiš vrlo skromno (znači da nema izlazaka da slušaš i gledaš posle posla samo RTS1 i kraj). I da voziš auto tipa C1 star 7 godina. Za sve ostalo vrlo, vrlo teško.
Jer porezi mesečni na aute i na osiguranja mnogo više ode. Države ne daju da voziš kompanijske aute u privatne svrhe, a ako to radiš onda državi na ime tog poreza daješ mesečno oko 500e!! Mesečno!
Porez na te velike plate je 52% a na bonuse i akcije 55,5%!
Samo na basic (osiguranje auta treće lice i porez državi za auto tipa Golfa) mesešno te košta 100-120e! Mesecno. Dok u Srbiji godišnje oko 250! Uštedi se više to je tačno ali baš 5k svaki mesec sa strane da se stavi...
Ako samo sediš kući, gledaš RTS, jedeš hleba i masti i nedeljom paprike onda može. (korona životni stil u prevodu)
Za sve sam pisao na nivou porodice. Procitaj ponovo. 1 doktor=4k. 2 doktora 8k. Kod nas je to 2.5k ukupno za oba partnera.
Za senior professional sam i pisao. Kod nas 3-3.5k. U inostranstvu 8k.
Auto je odbitan sto se tice PDV-a u inostranstvu, kod nas nije kao i održavanje auta. Plus se placa 1% trzisne vrednosti mesecno porez na zaradu. To mu dodje isto ako ne i vise kod nas. Plus lizing je oko 30-40% skuplji kod nas.
Osiguranje je skuplje van ali ovde firme isto placaju na privatno osiguranje porez na zaradu kao benefit jer je drzavno u raspadu sve vise i vise.
Ne znam šta ti nije jasno.
 
Konkurs Ekoopštine, dodeljene nagrade u kategorijama: "Održivo upravljanje otpadom", "Energetska efikasnost", "Održiva urbana mobilnost" i "Održivo upravljanje vodom"... Bačka palanka, S.Mitrovica, V.Banja, Vranje, Pirot, Kruševac, NS i Zlatibor...beogradskih opština još nema...
 
Pošto vidim da baš ljudi ne znaju kako funkcionišu stvari na Zapadu i gađaju se ciframa onda evo da vam kažem. Platu od 7-8k NETO imaju Senior Direktori. To vam je plata od oko 150-170k eura bruto godišnje!! A to vam je prevedeno na broj prosečnih (kažem prosečnih ne medijalnih zarada) oko 4,5-5!! To bi vam u Srbiji značilo plata neto oko 3500-4000 računamo da je prosek 800e.
Trpškovi u inostranstvu nisu samo hleb i mleko i da ti ostane 5 k mesečno, moraš da imaš isplaćenu nekretninu, da nemaš decu koja idu u vrtiće ili dnevne boravke, da živiš vrlo skromno (znači da nema izlazaka da slušaš i gledaš posle posla samo RTS1 i kraj). I da voziš auto tipa C1 star 7 godina. Za sve ostalo vrlo, vrlo teško.
Jer porezi mesečni na aute i na osiguranja mnogo više ode. Države ne daju da voziš kompanijske aute u privatne svrhe, a ako to radiš onda državi na ime tog poreza daješ mesečno oko 500e!! Mesečno!
Porez na te velike plate je 52% a na bonuse i akcije 55,5%!
Samo na basic (osiguranje auta treće lice i porez državi za auto tipa Golfa) mesešno te košta 100-120e! Mesecno. Dok u Srbiji godišnje oko 250! Uštedi se više to je tačno ali baš 5k svaki mesec sa strane da se stavi...
Ako samo sediš kući, gledaš RTS, jedeš hleba i masti i nedeljom paprike onda može. (korona životni stil u prevodu)
Ako sve to placas i tako malo uzivas na tom zapadu onda ti je bolje da se vratis u Srbiju. Tek sada te razumem.
Moje iskustvo je malo drugacije sto se tice troskova, doduse na severu, ali vole nasi i sever, ne moraju bas da se mirisu lale po ceo dan.
 
Za sve sam pisao na nivou porodice. Procitaj ponovo. 1 doktor=4k. 2 doktora 8k. Kod nas je to 2.5k ukupno za oba partnera.
Za senior professional sam i pisao. Kod nas 3-3.5k. U inostranstvu 8k.
Auto je odbitan sto se tice PDV-a u inostranstvu, kod nas nije kao i održavanje auta. Plus se placa 1% trzisne vrednosti mesecno porez na zaradu. To mu dodje isto ako ne i vise kod nas. Plus lizing je oko 30-40% skuplji kod nas.
Osiguranje je skuplje van ali ovde firme isto placaju na privatno osiguranje porez na zaradu kao benefit jer je drzavno u raspadu sve vise i vise.
Ne znam šta ti nije jasno.
Samo jedno pitanje! Gde ti na nivou porodice imaš dva senior direktora ili dva senior professional?!? Pa ta porodica ili ne postoji ili nemaju decu(što je češći slučaj) ili su deca skroz prepuštena ulici!!?!
Ja još nisam sreo na globalnom nivou da su dva partnera ista a da imaju decu. Imamo kolegu koji je bio moj direktor sad je viče president a žena mu je menadžer! Tako da i da su lekari nemoj misliti da će oboje biti subspecijalisti. Ako je jedan subspecijalista drugo je samo lekar opšte prakse.
Evo ti moj slucaj- ja sam direktor ali žena je apotekar i radi u apoteci. Državni klinički centar i ni blizu nije mojoj plati! Po tebi ti bi rekao moja plata puta 2 za porodicu! Nije baš!
Ako ne veruješ pogledaj statistike svih CEO velikih multinacionalnih da li su im žene na istom ili sličnom nivou?! Pogledaj našeg Predsednika da li mu žena zarađuje isto kao on (barem zvanično). Do nekog nivoa se množi s dva (tipa oboje su lekari opšte prakse ili oboje apotekari ili oboje rade u Maxiju)! Ali čim krenes gore NEMA šanse da imaš dvoje dece i da mnozis sa dva!
Pri tome mislim da ni ne treba da se množi sa dva jer važnije je da deca imaju roditelje nego da štekaš 5k mesečno ili 2500 mesečno. Pre bi uzeo i 1000 e štednje mesečno i normalnu porodicu nego 10k štednje i da ne vidim decu ni ženu i da ih sistem vaspitava.
 
Ako sve to placas i tako malo uzivas na tom zapadu onda ti je bolje da se vratis u Srbiju. Tek sada te razumem.
Moje iskustvo je malo drugacije sto se tice troskova, doduse na severu, ali vole nasi i sever, ne moraju bas da se mirisu lale po ceo dan.
Isto je i u Švedskoj samo predji neku granicu primanja pa ćeš videti. Imao sam direktora iz Danske on je na bonuse plaćao 65% poreza! Zlo!
 
Naravno, uvek postoje izuzeci, u smislu ljudi koji formlano sede u Beogradu a pripadaju nekom globalnom klasteru ili timu i koji imaju dovoljno visok senioritet u organizaciji ali oni su malobrojni. Na primer, neko ko se naziva "menažerom" u NCR-u će biti srećan ako ima 2k eur platu (sve zajedno sa benefitima), a ne ove cifre koje ti navodiš.
Član sam srpske asocijacije menadžera i vlasnik firme sa 40+ zaposlenih tako da imam sigurno daleko više kontakata u svetu srednjeg i višeg menadžmenta od većine članova ovog foruma. I ove plate koje sam spomenuo su takve jer to znam iz prve ruke. I pričao sam o middle level menadžerima a ne o nižim menadžerima timova kakve navodiš koji rade za 2K plate.
Da, samo napravio si gresku. Senior professional leveli kod nas imaju 3-3.5k plus auto. Preko tog iznosa imaju samo CEO i tu je rang do oko 5k.
CEO level je daleko iznad 5K. Kao što sam spomenuo u ovoj poruci član sam SAM-a, tako da imam jako puno kontakata u toj branši i veoma dobar uvid u menadžerske plate i dodatne kompenzacije i ne pričam napamet.
 
Član sam srpske asocijacije menadžera i vlasnik firme sa 40+ zaposlenih tako da imam sigurno daleko više kontakata u svetu srednjeg i višeg menadžmenta od većine članova ovog foruma. I ove plate koje sam spomenuo su takve jer to znam iz prve ruke. I pričao sam o middle level menadžerima a ne o nižim menadžerima timova kakve navodiš koji rade za 2K plate.

CEO level je daleko iznad 5K. Kao što sam spomenuo u ovoj poruci član sam SAM-a, tako da imam jako puno kontakata u toj branši i veoma dobar uvid u menadžerske plate i dodatne kompenzacije i ne pričam napamet.
Da si član Privrednika imalo bi neku težinu, ne znam koliko je SAM referetna organizacija.

Iz mog iskustva, poznajem daleko više ljudi u Srbiji sa net worth 10m+ nego sa platom 10k. Ne kažem da ih nema, ali se mere u promilima. Recimo NCR je dobar primer jer je multinacionalna firma koja u Srbiji zapošljava 4000 ljudi, tako da postoji referentan uzorak. Koliko njih misliš da ima 10k+ neto, a da su domaći ljudi a ne expati?
 
Samo jedno pitanje! Gde ti na nivou porodice imaš dva senior direktora ili dva senior professional?!? Pa ta porodica ili ne postoji ili nemaju decu(što je češći slučaj) ili su deca skroz prepuštena ulici!!?!
Ja još nisam sreo na globalnom nivou da su dva partnera ista a da imaju decu. Imamo kolegu koji je bio moj direktor sad je viče president a žena mu je menadžer! Tako da i da su lekari nemoj misliti da će oboje biti subspecijalisti. Ako je jedan subspecijalista drugo je samo lekar opšte prakse.
Evo ti moj slucaj- ja sam direktor ali žena je apotekar i radi u apoteci. Državni klinički centar i ni blizu nije mojoj plati! Po tebi ti bi rekao moja plata puta 2 za porodicu! Nije baš!
Ako ne veruješ pogledaj statistike svih CEO velikih multinacionalnih da li su im žene na istom ili sličnom nivou?! Pogledaj našeg Predsednika da li mu žena zarađuje isto kao on (barem zvanično). Do nekog nivoa se množi s dva (tipa oboje su lekari opšte prakse ili oboje apotekari ili oboje rade u Maxiju)! Ali čim krenes gore NEMA šanse da imaš dvoje dece i da mnozis sa dva!
Pri tome mislim da ni ne treba da se množi sa dva jer važnije je da deca imaju roditelje nego da štekaš 5k mesečno ili 2500 mesečno. Pre bi uzeo i 1000 e štednje mesečno i normalnu porodicu nego 10k štednje i da ne vidim decu ni ženu i da ih sistem vaspitava.
Aj procitaj ponovo sve sta sam pisao. Radi samo on. Zena ne radi jer se brine o svemu ostalom.
 
Da si član Privrednika imalo bi neku težinu, ne znam koliko je SAM referetna organizacija.

Iz mog iskustva, poznajem daleko više ljudi u Srbiji sa net worth 10m+ nego sa platom 10k. Ne kažem da ih nema, ali se mere u promilima. Recimo NCR je dobar primer jer je multinacionalna firma koja u Srbiji zapošljava 4000 ljudi, tako da postoji referentan uzorak. Koliko njih misliš da ima 10k+ neto, a da su domaći ljudi a ne expati?
Odmah mogu da ti kažem. Nijedan ili mozda jedan. Najveću platu da znam da neko ima je jedao CEO. Vodi 3 fabrike 8K. Naš čovek. Pre toga je bilo par stranaca koji su otišli. Svi ispod njega oko 3-3.5. To je granica koju plaćaju stranci. Desi se da kada otvaraju fabriku daju i 5k ali to je prvih par godina. To je dvadesetak ljudi koji idu od fabrike do fabrike sa debelim iskustvom i konekcijama sto je jos bitnije. Sledecem u nizu, ko dodje na tu istu poziciju plata je oko 3k. Pricam o senior professional nivou. Middle manageri imaju do 2k....i to jedva i u 99% situacija bez auta.
Ne zanosite se ciframa toliko kada su plate u pitanju. Vise zaradi direktor vodovoda iz npr Babušnice od tendera i kombinacija nego first line manageri.
 
Poslednja izmena:
Da si član Privrednika imalo bi neku težinu, ne znam koliko je SAM referetna organizacija.

Iz mog iskustva, poznajem daleko više ljudi u Srbiji sa net worth 10m+ nego sa platom 10k. Ne kažem da ih nema, ali se mere u promilima. Recimo NCR je dobar primer jer je multinacionalna firma koja u Srbiji zapošljava 4000 ljudi, tako da postoji referentan uzorak. Koliko njih misliš da ima 10k+ neto, a da su domaći ljudi a ne expati?
Skoro me je drugarica zaposlena već godinama u NCR-u pitala da li znam nekog ko bi tmo radio, dobro znanje engleskog i kaže osnove rada na računaru,, s mogućnošću da se ponedeljkom i petkom radi od kuće, radno vreme 8-16h i 9-17h, vikendi slobodni. Plata 70-ak hiljada. Ja nisam imala kome da ponudim ovo, ali eto iz prve ruke neke informacije o platama zaposlenih u call centru.
 
Jedna strana korporacija. 600tinak zaposlenih. Nekoliko desetina u opsegu 2900-4600 i desetak iznad 4600.

Edit. Zezno donji limit.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo, stanovi na ovoj lokaciji su prošle godine bili 3100€+ čak sam video i za 3800€/m2

Sad je neko oglasio za 2790€/m2

Taj se prodaje po toj ceni poslednje dve godine, samo se skida s oglasa s vreme na vreme
 
Taj čovek ni u ludilu ne bi trebao da razmišlja o podizanju kredita.

Prvo tih 3K i nije neka visoka cifra (npr. kod mene u firni to je početna plata koju dajem senior programerima), drugo taj ako toliko nije siguran u sebe i ako smatra da će za 20g imati možda i manje prihode, to znači da ga je tih 3K na trenutnom poslu prilično, da se izrazim politički korektno, posrećilo ;) i da o nekom građenju karijere i napredovanju ni ne razmilja.

Uz to žena ne radi, familija verovatno u još goroj situaciji, čim oni svi gledaju kako da ulete i pomognu oko deteta, sve to miriše na vrlo veliki problem ako posao izgubi ili mu se smanje prihodi, bolje da bude bez kredita nego sa omčom oko vrata.

A pro po svega toga moj predlog ljudima koje "posreći" posao sa dobrom platom je da ipak vide na koji način mogu dalje da napreduju i grade karijeru kako bi te prihode ipak osigurali i povećali umesto da razmišljaju kako im je dobar posao "uleteo", ali da je pitanje da li će tako dobra priča biti za 10-20g.

Verovatno menadžerska. Običan zaposleni nigde nema 8K neto. To su menadžerske plate. I ti menadžeri bi i kod nas radili za slične cifre, već duže vreme srednji menadžeri u multinacionalkama kod nas tuku 5-10K neto + bonusi + razni benefii (službeni automobili u višoj klasi koje mogu i privatno da koriste, najjači paketi privatnog zdravstvenog osiguranja, itd) tako da kad sve to sračunaš u praksi vrednost menadžerske kompenzacije je još i viša.

Ova tema generise zaista neverovatnu kolicinu toksicnosti i Marija Antoaneta.

3k evra neto mesecno coveka kvalifikuje u top 1% u Srbiji. 7k evra net mesecno je top 1% u Nemackoj. Lepo pitaju ljudi - ako neko u top 1% i sa 3k evra neto mesecno jedva moze da priusti stan, ko onda kupuje?

Član sam srpske asocijacije menadžera i vlasnik firme sa 40+ zaposlenih tako da imam sigurno daleko više kontakata u svetu srednjeg i višeg menadžmenta od većine članova ovog foruma. I ove plate koje sam spomenuo su takve jer to znam iz prve ruke. I pričao sam o middle level menadžerima a ne o nižim menadžerima timova kakve navodiš koji rade za 2K plate.

CEO level je daleko iznad 5K. Kao što sam spomenuo u ovoj poruci član sam SAM-a, tako da imam jako puno kontakata u toj branši i veoma dobar uvid u menadžerske plate i dodatne kompenzacije i ne pričam napamet.

Cringe. Da im nisi gledao platne listice?
 
Da si član Privrednika imalo bi neku težinu, ne znam koliko je SAM referetna organizacija.
Ispade da je ova tema ovde puna "ozbiljnih glava", pa mi SAM-ovci nismo dovoljno referentni ;) Hoće baš ovde da se javi Grujić PSP farman lično i da diskutuje stanje na tržištu nekretnina :)
3k evra neto mesecno coveka kvalifikuje u top 1% u Srbiji. 7k evra net mesecno je top 1% u Nemackoj.
Slažem se i tamo i ovde su te cifre top 1% što se tiče plata (neračunam vlasnike biznisa nego ljude koji rade za platu), a i tamo i ovde ljudi sa tom cifrom mogu da skupe za učešće i kupe stan na kredit, ali ne u naseljima tipa West 65/Sakura/Novi Dorćol, BNV, ili ekvivalent u Nemačkoj, nego u nekim jeftinijim delovima grada, na primer Karaburma, Mirijevo, ili nekom Nemačkom Mirijevu i Karaburmi.
 

Znači ostaju min na ovom nivou a možda još i veće kamate...
 
Jedna strana korporacija. 600tinak zaposlenih. Nekoliko desetina u opsegu 2900-4600 i desetak iznad 4600.

Edit. Zezno donji limit.
Ako je u pitanju proizvodna delatnost cifre su nemoguće. Preveliki je udar na cash za tako malu proizvodnju. Pojele bi profitnu marzu. Sorry ali ne znam firmu koja daje desetinama zaposlenih 2900-4600e + desetak iznad 4600 osim ako nije IT ili neki specificni proizvod koji ima marginu preko 15%. Ti u velikim sistemima imas 14 funkcija koje su visokoplacene (sa par hiljada zaposlenih). Pola od njih je oko 2-2.3k bez auta.
 
Poslednja izmena:
(nekupe stan na kredit, ali ne u naseljima tipa West 65/Sakura/Novi Dorćol, BNV, ili ekvivalent u Nemačkoj, nego u nekim jeftinijim delovima grada, na primer Karaburma, Mirijevo, ili nekom Nemačkom Mirijevu i Karaburmi.
Normalno da kupuju svuda u Evropi sa 1% primanja stanove na ,,elitnim" lokacijama. Ono sto ne mogu da kupe su kuce na "elitnim " lokacijama. Za to vec treba privatan biznis ili zaledjina.
 
Vrh