Šta je novo?

Cene nekretnina

Novogradnja i starogradnja su maltene u procenat identicno pale u odnosu na proslu godinu.

U starogradnji uvek imas miks i novijih i starijih zgrada. Ne znam ni kakvu to razliku pravi, prodaja je prodaja, sigurno da novogradnju ne kupuju samo oni koji ‘ne znaju sta ce sa parama’. Pre ce biti da je cena novogradnji realnija od starogradnje trenutno.

Ne znam ni u kakvoj smo to krizi, nema recesije jos uvek, plate realno jos rastu, nezaposlenost ne raste. Kamate su jedina stvar koja trenutno usporava prodaju, i tek treba da vidimo kako ce nove mere uticati na traznju. Sledecih par meseci cemo verovatno videti dodatno smanjenje pada.
Pomalo ignorises cinjenicu da je ucesce novogradnje u ukupnom prometu duplo vece nego pre 6-7 godina, kao i primer iz opstine Savski Venac koji govori o tome da se za isti promet sada i pre 6 godina prodalo mnogo vise novogradnje nego starogradnje. Naravno da nisu sve opstine iste, ali rekao sam zasto sam izabrao ovu opstinu kao primer, jer se jedino tu moze geografski izvrsiti relativno precizna podela na starogradnju i novogradnju. CInjenica jeste da postoje ljudi kojima cena nije problem, ali cak i u toj kategoriji se belezi pad prometa. A kriza tek pocinje.
Naveo si nekoliko zapažanja i došao do zaključka koji je u suprotonosti sa premisama. Prvo, ukoliko BnV toliko utiče na lokalno tržište nekretnina, to su svakako loše vesti za sve "navijače" pada jer BNV kao porjekat nije ni blizu završetka- prodavaće se još najmanje narednih 5 godina. Medjutim, čak i ako gledaš neku bližu budućnost, ima raznih projekata srednje veličine koji tek počinju sa prodajom poput King`s Circle, Marina Dorćol, itd. a gde su prosečne cene m2 još više nego u BNV, tako da će se posečna cena prodatih stanova dodatno povećati u narednim mesecima i kvartalima.
Rekao sam da BgH2O utice statisticki na prosecnu cenu prometa, ne i da prakticno dizu cene ostalim nekretninama, iako jeste u proslosti uticao i iako i dalje ima odredjeni uticaj. A
Broj prometa u opstini Savski Venac (nisu svi stanovi BgH2O, ali vecina jeste)
Pogledajte prilog 171832

Prosecna cena m2 u Beogradu:
Pogledajte prilog 171833
Ocigledno je da cim promet u BgH2O raste da raste i prosecna cena u celom Beogradu, bukvalno je jasna direktna korelacija.
Avgusta ce BgH2O verovatno imati vece ucesce u ukupnom prometu, pa ce i uticaj na cene biti mnogo veci.
Zanimljivo bi bilo kad bi mogli da se izvuku podaci bez opstine Savski Venac, ne sa ciljem da se pokaze da je realna cena manja, nego da se isprati trend u svim ostalim opstinama zajedno.
Mada, ove opstine koje kasne, uglavnom su opstine gde je prosecna cena manja od prosecne u Beogradu (sem Vracara i Starog Grada, ali iz ovih prvih se ocekuje veci promet), pa ce verovatno prosecna za mesec biti i dalje veca u odnosu na jul, ali manja od ove trenutne.

Sto se tice prometa, tacno je da neke opstine kasne i moze se desiti da promet i predje 1000, ali to je 1000±50, ne menja sustinu, opet je to skoro 30% pad prometa za mesec i preko 30% za 2/3 kvartala.
Novi Sad deluje da je azuran, tu je pad prometa veci od 40%.
Nis kasni mozda 10-ak dana, tj. trecinu meseca, pa ako na postojeci promet dodamo 50% opet dolazimo do toga da je pad prometa oko 35% u odnosu na avgust 2022., odnosno 45% u odnosu na avgust 2021.

Što se tiče argumenta novogradnja v starogradnja, mislim da je tu posmatraš stvari na pogrešan način-koga briga da li novogradnja zaista prvi put prometovana ili je stara 3 godine pa se vodi kao starogradnja, taj paramatar nije od preteranog značaja. Ono što je kod starogradnje najbitnije je lokacija, lokacija i lokacija. Centralni delovi Starog Grada, Vračara, pa čak i NBG-a su mesta gde starogradnja dominira u odnosu na novogradnju u odnosu 90:10, i nigde se ne beleži pad cene na tim lokacijama-u najboljem slučaju cene stagniraju ili čak blago rastu. Shodno tome, pad cena jeste moguć ali ne po liniji stargradnja/novogradnja, već samo na nekim lošim i udaljenim lokacijama na periferiji, nikako u centralnim gradskim zonama.
Nikog nije briga, samo pricamo o intepretaciji podataka. A sto se tice lokacije, i Vracar i Stari Grad imaju YoY pad prometa od 40+%.
A vezano za Defketov komentar da je cena novogradnje realnija od cena starogradnje, i to je diskutabilno, jer se vise ne zna sta je realno. Jer ti si sa trzista izbacio kupce koji kupuju za zivot, a ostali su oni koji kupuju stan kao investiciju za izdavanje, kojima novac i cene nisu problem, i njima je novogradnja primamljivija jer je lakse da je predstave kao lux za izdavanje.
Poenta mog posta je bila samo da ukazem na ono sto sam primetio i dao svoje vidjenje stvari, uvid iz nekog drugog ugla, pa sad nek tumaci te podatke ko kako hoce.

Jos jedna bitna stvar. Neka me ispravi neko ako gresim. Cuo sam da se stanovi vrlo cesto daju kao kompenzacija, i da se to knjizi kao kupovina u kesu. Koliko je onda zaista transakcija koji ne spadaju u kompenzacije? Mnogo podataka nam fali da bismo dali neke preciznije zakljucke o tome sta se zaista desava na trzistu, pa sve podatke koje trenutno imamo je jako tesko interpretirati. U svakom slucaju, sad kad imamo Wolfov i Goranov sajt ipak imamo mnogo bolju sliku nego ranije. Ranije nismo imali podatke, sad imamo podatke, ali nemamo informacije.
 
Poslednja izmena:
Ja sam zainteresovana za kupovinu većeg stana, i pratim dešavanja na terenu poslednjih godinu dana. Ne gubim čekanjem ne znam koliki novac, niti dobijam, jer ću svakako prodati i stan u kome živim, pa ta suma amortizuje promene znatno. Ono što sam primetila iz priče sa ljudima je da puno ljudi čeka neku promenu, u smislu mirovanja, koje se dešava, ili pada, da bi kupilo stan. Pa se pitam, pošto svakako imamo par meseci nepromenjenog stanja, šta biva kada svi ti ljudi, uključujući i mene, krenu da kupuju. Iz tog razloga verujem da nema prostora za značajniji pad cena, jer mnogo nas čeka i već gubi strpljenje a vreme prolazi. Pritom, možda se krećem u povlašćenom sloju narod, centar velikog grada, etc, nije reprezentativni srpski uzorak u pitanju, ali znam sve više ljudi kojima nije preveliki problem da izdvoje 150-200, i 200+k za stan. U periodu poslednjeg većeg pada cena, pre 10 godina nisam poznavala nikog takvog, i ta suma mi je delovala kao nešto čime raspolaže estrada, kriminalci, sportisti.
 
Pomalo ignorises cinjenicu da je ucesce novogradnje u ukupnom prometu duplo vece nego pre 6-7 godina, kao i primer iz opstine Savski Venac koji govori o tome da se za isti promet sada i pre 6 godina prodalo mnogo vise novogradnje nego starogradnje.
Pa naravno da se prodaje vise novogradnje kada je u ponudi vise novogradnje. Pogotovo na Savskom Vencu gde je najveca novogradnja u zemlji. I prodaja burgera je porasla u odnosu na pljeskavice kada imas 10 puta vise burger mesta u odnosu na pre 6-7 godina.

Ljudi hoce dobar stan, pa dal je novogradnja dal je starogradnja sta prvo naleti a da je priustivo. Nema nekakve sustinske razlike izmedju kupaca jednog i drugog.
A vezano za Defketov komentar da je cena novogradnje realnija od cena starogradnje, i to je diskutabilno, jer se vise ne zna sta je realno. Jer ti si sa trzista izbacio kupce koji kupuju za zivot, a ostali su oni koji kupuju stan kao investiciju za izdavanje, kojima novac i cene nisu problem, i njima je novogradnja primamljivija jer je lakse da je predstave kao lux za izdavanje.
Ovo je opet pokusaj da se dobije neka teorija tamo gde je nema. Ako prodaja ne pada brzinom kojom zelimo mora da su u pitanju neki magicni kuoci sa beskonacno para koji ne haju za cenu.

Ljudi i dalje kupuju za zivot. I ljudima koji kupuju za izdavanje je bitno da je cena ok.
 
Ja sam zainteresovana za kupovinu većeg stana, i pratim dešavanja na terenu poslednjih godinu dana. Ne gubim čekanjem ne znam koliki novac, niti dobijam, jer ću svakako prodati i stan u kome živim, pa ta suma amortizuje promene znatno. Ono što sam primetila iz priče sa ljudima je da puno ljudi čeka neku promenu, u smislu mirovanja, koje se dešava, ili pada, da bi kupilo stan. Pa se pitam, pošto svakako imamo par meseci nepromenjenog stanja, šta biva kada svi ti ljudi, uključujući i mene, krenu da kupuju. Iz tog razloga verujem da nema prostora za značajniji pad cena, jer mnogo nas čeka i već gubi strpljenje a vreme prolazi. Pritom, možda se krećem u povlašćenom sloju narod, centar velikog grada, etc, nije reprezentativni srpski uzorak u pitanju, ali znam sve više ljudi kojima nije preveliki problem da izdvoje 150-200, i 200+k za stan. U periodu poslednjeg većeg pada cena, pre 10 godina nisam poznavala nikog takvog, i ta suma mi je delovala kao nešto čime raspolaže estrada, kriminalci, sportisti.

Ljudi koje ja poznajem da su kupili nekretnine su uglavnom ljudi koji su prodali nešto da bi kupili nešto drugo, ili su dobili značajnu finansijsku injekciju od roditelja, nasledstvo itd.

Objektivan problem sa rastom cena koji se ne može rešiti jeste povećana suma potrebna za učešće, čime se definitivno smanjuje broj potencijalnih kreditnih kupaca, a samim tim i vezanih nekretnina koje i ti krediti generisali. Poznajem ljude koji odlično zarađuju za srpske uslove, ali koji opet ne mogu da reše ovo pitanje jer im treba 30-40k za učešće da bi kupili porodičan stan u novogradnji u širem centru (što se sad kreće od 150-200k EUR). Uopšte nije lako namaknuti te pare čak i sa dobrom platom, ako nemaš nešto drugo da prodaš ili roditelje s novcem da ti delimično finansiraju nekretninu. Ona opcija sa uzimanjem keš kredita u sumi učešća je izgubila svaki smisao danas.

Dakle čak i da sve ide u korist tržišta, opet postoji određeni broj nenadoknadivih kreditnih i vezanih transakcija koje se vide u padu prometa ove godine, a videće se i sledeće. Da li je to dovoljno da padnu cene, ko zna. Trenutno deluje da nije.
 
Ja sam zainteresovana za kupovinu većeg stana, i pratim dešavanja na terenu poslednjih godinu dana. Ne gubim čekanjem ne znam koliki novac, niti dobijam, jer ću svakako prodati i stan u kome živim, pa ta suma amortizuje promene znatno. Ono što sam primetila iz priče sa ljudima je da puno ljudi čeka neku promenu, u smislu mirovanja, koje se dešava, ili pada, da bi kupilo stan. Pa se pitam, pošto svakako imamo par meseci nepromenjenog stanja, šta biva kada svi ti ljudi, uključujući i mene, krenu da kupuju. Iz tog razloga verujem da nema prostora za značajniji pad cena, jer mnogo nas čeka i već gubi strpljenje a vreme prolazi. Pritom, možda se krećem u povlašćenom sloju narod, centar velikog grada, etc, nije reprezentativni srpski uzorak u pitanju, ali znam sve više ljudi kojima nije preveliki problem da izdvoje 150-200, i 200+k za stan. U periodu poslednjeg većeg pada cena, pre 10 godina nisam poznavala nikog takvog, i ta suma mi je delovala kao nešto čime raspolaže estrada, kriminalci, sportisti.
Logika ima smisla, ali po toj logici cene nikad nece pasti, sto nije bas logicno :)
A pitanje je sta se misli pod znacajnijim padom cena. Ako cene padnu 15% u vreme dok je inflacija 15% u periodu od 3-4 godine, to je vec realni pad od 30%. Ja iskreno verujem u veci nominalni pad i u vecu ukupnu inflaciju tokom duzeg vremenskog perioda, ali cak i ovaj slucaj koji sam naveo gde nemamo neki znacajniji nominalni pad je scenario zbog kojeg ja mislim da vredi cekati.
Pa naravno da se prodaje vise novogradnje kada je u ponudi vise novogradnje. Pogotovo na Savskom Vencu gde je najveca novogradnja u zemlji.

Ljudi hoce dobar stan, pa dal je novogradnja dal je starogradnja sta prvo naleti a da je priustivo. Nema nekakve sustinske razlike izmedju kupaca jednog i drugog.

Ovo je opet pokusaj da se dobije neka teorija tamo gde je nema. Ako prodaja ne pada brzinom kojom zelimo mora da su u pitanju neki magicni kuoci sa beskonacno para koji ne haju za cenu.

Ljudi i dalje kupuju za zivot. I ljudima koji kupuju za izdavanje je bitno da je cena ok.
Sve to stoji, ali sad dolazimo do interpretacije podataka. Recimo, zamisli da u Q4 imamo po recimo 1.100 stanova prometovanih mesecno (neki optimisticni scenario ako gledamo prethodnih par meseci). U tom slucaju bi YoY pad prometa za Q4 bio skoro 40%, a u odnosu na Q3 bi bio cak i mali rast. Dolazimp do toga da svako moze svakog da "optuzi" da bira onu statistiku koja mu vise odgovara. Cinjenica jeste da je tesko reci koji je relevantan pokazatelj koji treba pratiti jer je trziste dosta dinamicno. Kao sto rekoh, mozda neki od nas jesu previse optimisticni, u pogledu pada cena koji ocekujemo na trzistu, ali i pored toga sto pad prometa za sad nije onakav kakav mozda zelimo, ja i dalje ne vidim da se trend koji ocekujem menja. Sve i dalje ide u pravcu koji ocekujem. Evo recimo, u Q1 smo videli prvi YoY pad prometa, U Q2 je YoY pad prometa bio jos izrazeniji. U Q3 smo imali malo veci YoY pad prometa nego u Q2, ali smo imali i znacajan pad prometa u odnosu na sam Q2. Statisticki prosecna cena jeste malo porasla, ali dao sam objasnjenje zbog cega mislim da taj pokazatelj nije u potpunosti validan. Ko veruje u to da cene i dalje rastu, neka i dalje veruje. Ne raste prosecna cena, nego se prodaju skuplji stanovi. Kao sto je neko rekao, "statistika je tacan zbir netacnih podataka", pod cim ne mislim da su ovi podaci koje imamo netacni, nego da nemamo sve podatke da bismo mogli da imamo tacnu interpretaciju, pa za sad mozemo samo da spekulisemo. Ja kao sto rekoh, i dalje vidim one promene koje zelim da vidim, sve ostalo su samo oscilacije.
 
Poslednja izmena:
Dok god u podacima trazis ono sto zelis da vidis, interpretacija ce ti biti neobjektivna.
Kazi mi da li nesto od ovog nije tacno?
  • U Q1 smo imali YoY pad prometa od 17.3%
  • U Q2 smo imali YoY pad prometa od 25.9%
  • U Q3 smo imali YoY pad prometa od 28.8% i QoQ pad prometa od 21.3%
  • U Starom Gradu je YoY pad prometa po kvartalima bio Q1 - 7.9%, Q2 - 46.6% Q3 - 39.8%, s tim sto je QoQ pad bio 19.1%
  • Na Vracaru je YoY pad prometa po kvartalima bio Q1 - 8.2%, Q2 - 27.2%, Q3 - 46.3%
  • Na Novom Beogradu je YoY pad prometa po kvartalima bio Q1 - 39.2%, Q2 - 32.7%, Q3 - 48.2%
  • Na Savskom Vencu je YoY pad prometa po kvartalima bio Q1 - 5.9%, Q2 - 29.1%, Q3 - 8.3%, s tim sto je QoQ pad prometa bio 23.8% za poslednji kvartal
  • Na Zvezdari je YoY pad prometa po kvartalima bio Q1 - 9.5%, Q2 - 24.8%, Q3 - 24.1%, s tim sto je QoQ pad bio 14% za poslednji kvartal
  • Na Vozdovcu je YoY pad prometa po kvartalima bio Q1 - 24%, Q2 - 34.5%, Q3 - 24.7%, s tim sto je QoQ pad bio 2.6% za poslednji kvartal
  • Na Paliluli je YoY pad prometa po kvartalima bio Q1 - 12.2%, Q2 - 9.6%, Q3 - 24.5%
  • ...
  • YoY cene jesu porasle 10%, ali od Q4 2022. uopste ne rastu, tj. u odnosu na Q4 2022. su vece samo za 1.5%, bukvalno QoQ rast cena po kvartalima je Q1 - 0.3%, Q2 - 0.7%, Q3 - 0.6%, tako da bi pre moglo da se kaze da imamo statisticki stagnaciju nego rast (ovo moze da se tumaci i kao realan pad u odnosu na Q4 2022. ako uzmes u obzir inflaciju, ali neka bude da je stagnacija)
Ja i dalje vidim da je svaki kvartal slabiji od prethodnog, a da li je mnogo slabiji ili malo slabiji, ne menja sustinu. Deluje da ce se trend pada prometa nastaviti.
Voleo bih da cujem tvoju objektivnu interpretaciju.
 
Poslednja izmena:
A vezano za Defketov komentar da je cena novogradnje realnija od cena starogradnje, i to je diskutabilno, jer se vise ne zna sta je realno. Jer ti si sa trzista izbacio kupce koji kupuju za zivot, a ostali su oni koji kupuju stan kao investiciju za izdavanje, kojima novac i cene nisu problem, i njima je novogradnja primamljivija jer je lakse da je predstave kao lux za izdavanje.
Ali ne razumem ovu matematiku da ljudi koji imaju para se ponašaju kao pijani milioneri i ne pitaju šta košta, a sve u cilju da kupe stanove koje će izdavati kao lux nekretnine. Kome će se izdavati ovi lux stanovi i po kojim cenama kada kažeš da su ogromnoj većini građana stanovi nisu priuštivi.

Ono što je ultimativna zabluda koja se ovde na forumu provlači je navodna korelacija koja mora postojati između plata lokalnog stanovništva i cene nekretnina kako bi stvari bile u nekakvom ekonomskom ekvilibrijumu. Na primer, manje od 2% poreskih obveznika u Srbiji ostvaruje zaradu na osnovu koje se plaća porez na godišnji dohodak građana (ostvaren neoporezivi neto iznos RSD 3.719.376). E sad, neko ko pravi 2700 eur mesečno i ima neke normalne troškove, može od te plate eventualno da uštedi 30-40k EUR za učešće i kupi na kredit neki običniji stan vrednosti do 200k EUR, ali svakako ne kupuje BNM Victoria, Kings Circle, Marinu Dorcol i ostale lux novogradnje. Medjutim, kao što vidimo u izveštajima o prometu, svakog meseca se proda par stotina luksuznih nekretnina i taj trend se nastavlja. Dakle, ne kupuju lokalni top earneri nego neki sasvim treći ljudi koji nemaju veze sa lokanim tržištem rada i koji nisu tako malobrojni, a raspolažu mnogo većim sumama.
 
Kazi mi da li nesto od ovog nije tacno?
  • U Q1 smo imali YoY pad prometa od 17.3%
  • U Q2 smo imali YoY pad prometa od 25.9%
  • U Q3 smo imali YoY pad prometa od 28.8% i QoQ pad prometa od 21.3%
  • U Starom Gradu je YoY pad prometa po kvartalima bio Q1 - 7.9%, Q2 - 46.6% Q3 - 39.8%, s tim sto je QoQ pad bio 19.1%
  • Na Vracaru je YoY pad prometa po kvartalima bio Q1 - 8.2%, Q2 - 27.2%, Q3 - 46.3%
  • Na Novom Beogradu je YoY pad prometa po kvartalima bio Q1 - 39.2%, Q2 - 32.7%, Q3 - 48.2%
  • Na Savskom Vencu je YoY pad prometa po kvartalima bio Q1 - 5.9%, Q2 - 29.1%, Q3 - 8.3%, s tim sto je QoQ pad prometa bio 23.8% za poslednji kvartal
  • Na Zvezdari je YoY pad prometa po kvartalima bio Q1 - 9.5%, Q2 - 24.8%, Q3 - 24.1%, s tim sto je QoQ pad bio 14% za poslednji kvartal
  • Na Vozdovcu je YoY pad prometa po kvartalima bio Q1 - 24%, Q2 - 34.5%, Q3 - 24.7%, s tim sto je QoQ pad bio 2.6% za poslednji kvartal
  • Na Paliluli je YoY pad prometa po kvartalima bio Q1 - 12.2%, Q2 - 9.6%, Q3 - 24.5%
  • ...
  • YoY cene jesu porasle 10%, ali od Q4 2022. uopste ne rastu, tj. u odnosu na Q4 2022. su vece samo za 1.5%, bukvalno QoQ rast cena po kvartalima je Q1 - 0.3%, Q2 - 0.7%, Q3 - 0.6%, tako da bi pre moglo da se kaze da imamo statisticki stagnaciju nego rast (ovo moze da se tumaci i kao realan pad u odnosu na Q4 2022. ako uzmes u obzir inflaciju, ali neka bude da je stagnacija)
Ja i dalje vidim da je svaki kvartal slabiji od prethodnog, a da li je mnogo slabiji ili malo slabiji, ne menja sustinu. Deluje da ce se trend pada prometa nastaviti.
Voleo bih da cujem tvoju objektivnu interpretaciju.
Pa nije toliko problem u samim podacima koliko u interpetaciji istih. Izmisljanje kupaca koji odjednom ne mare za cenu. Invalidiranje cena starogradnje zato sto se sad ’prodaje vise novogradnje kao starogradnja’ sto nista sustinski ne menja.

Cak i u ovom spisku za svaku opstinu gde je pad u Q3 manji nego u Q2 menjas metodologiju i naglasavas QoQ. Sa druge strane ignorises cinjenicu da je Q3 slabiji najvise zbog katastrofalnog Jula, a da se stanje popravilo u Avgustu i Septembru, jer se to ne uklapa u pricu da pad postaje sve jaci.

Stagnaciju imamo i to niko ne porice, to jeste realan pad. Ali upravo to postavlja pitanje, koliko ce se taj realan pad nastaviti, pogotovo u uslovima gde kamate nece biti toliki problem sledecih 15 meseci.

Stalno se pominje scenario iz 2008. kao da je to neka matrica po kojoj stvari moraju da se odigraju iako nista drugo od uslova oni su tad postojali ne vazi danas, ili barem ne vazi jos uvek. Nisu tad kupci resili da cekaju, vec su kupci jednostavno prestali da budu kupci, zbog drasticnog pada plata u evrima i gubitka poslova. Danas i daje imamo situaciju da ljudi cekaju spremni, i to je i dalje jaka potpora koja ne da cenama da odu nominalno dole.
 
Poslednja izmena:
U pravu je Neanalitična.
Dosta ljudi je trenutno na klackalici, čeka i prolongira kupovinu, nadajući se kolikom tolikom padu. Vjerovatno veći dio njih polako ali sigurno gubi strpljenje i svi oni će se u relativno bliskoj budućnosti naći u ulozi kupca i napraviti kakav takav pritisak na potražnju, koja onda opet može generisati nove
neodlučne da se odluče...
Život ide.
Takodje je tačno i da inflacija na neki način "obara cijenu", ali i topi slamaricu za učešće, pa i ratu trenutno užasno skupih kredita. Nije lako biti pametan u ovom haosu.
Čitam danas da će cijene novih automobila u Evropi još značajno poskupiti radi nekog novog nameta za emisiju CO2. Ja prolongiram kupovinu novog automobila već duže vrijeme. Ne mogu u svojoj glavi da prelomim da novi mali Mercedes A klase (u suštini Reno), danas košta 50 % skuplje nego što je prije 3 godine koštao novi Mercedes C klase koji je za njega auto (zadnji pogon, normalan motor od barem 2 litra...). Dok se ja i dalje premišljam i jedan i drugi će izgleda biti još skuplji i samim tim nedostupniji.
 
znam sve više ljudi kojima nije preveliki problem da izdvoje 150-200, i 200+k za stan.
Ako nije problem mozes li nam reci cime se bave?
Ocigledno to nije slucaj sa mojim okruzenjem gde su doktori, inzinjeri, ekonomisti, programeri i par privatnika sa mini proizvodnjom.
Naveo sam vec primer druga i drugarice inzinjera. Odvajali su oko 10k godisnje. Nekretnine rasle 15k godisnje. Taman skupili oko 30k, nekretnine se duplirale za godinu dana. Sada vide da gube vreme i pale van. Ima u nekim mojim prethodnim porukama
 
Poslednja izmena:
Ako nije problem mozes li nam reci cime se bave?
Ocigledno to nije slucaj sa mojim okruzenjem gde su doktori, inzinjeri, ekonomisti, programeri i par privatnika sa mini proizvodnjom.
Jedan post iznad tvog ... covek namerava da da 40k e za automobil igracku, sigurno mu nije problem plati stan 400k. Pitaj njega
 
Jedan post iznad tvog ... covek namerava da da 40k e za automobil igracku, sigurno mu nije problem plati stan 400k. Pitaj njega
Znam cime se bavi ali ima razlike. Nije naveo da je normalna i masovna pojava da svako tek onako ima 100-200k i da mu nije to nije problem.
Cak i da uzmes na kredit, ogroman je to novac koji treba da se zaradi. Pogotovo u Srbiji.
 
Naveo sam vec primer druga i drugarice inzinjera. Odvajali su oko 10k godisnje. Nekretnine rasle 15k godisnje. Taman skupili oko 30k, nekretnine se duplirale za godinu dana. Sada vide da gube vreme i pale van. Ima u nekim mojim prethodnim porukama
Pa za poslednnih godinu dana se i nisu duplirale.
 
Ako nije problem mozes li nam reci cime se bave?
Ocigledno to nije slucaj sa mojim okruzenjem gde su doktori, inzinjeri, ekonomisti, programeri i par privatnika sa mini proizvodnjom.
Naveo sam vec primer druga i drugarice inzinjera. Odvajali su oko 10k godisnje. Nekretnine rasle 15k godisnje. Taman skupili oko 30k, nekretnine se duplirale za godinu dana. Sada vide da gube vreme i pale van. Ima u nekim mojim prethodnim porukama
Jedino ponaosob, finansijski analitičar, lekar koji se bavi estetskom medicinom, nekoliko seniora programera, mašinski inženjer sa svojom firmom, arhitekta sa svojim studiom, protetičar... kažem, nije to reprezentativni uzorak, ali i nije da sam okružena nekim retkim zverkama, čemu u prilog govore i cifre za koje se prodaju stanovi.
 
Ima i zubara koji imaju 2-3 ordinacije po gradu, polupoznatih, skupe za nekoliko godina i po 300k eura. Nisu svi mafija, gradjevinci i it. Samo zele da novac ubace u legalne tokove, jer ne znaju kako ce svaki evro da pravdaju kroz papire.
 
Logika ima smisla, ali po toj logici cene nikad nece pasti, sto nije bas logicno :)
A pitanje je sta se misli pod znacajnijim padom cena. Ako cene padnu 15% u vreme dok je inflacija 15% u periodu od 3-4 godine, to je vec realni pad od 30%. Ja iskreno verujem u veci nominalni pad i u vecu ukupnu inflaciju tokom duzeg vremenskog perioda, ali cak i ovaj slucaj koji sam naveo gde nemamo neki znacajniji nominalni pad je scenario zbog kojeg ja mislim da vredi cekati.

Sve to stoji, ali sad dolazimo do interpretacije podataka. Recimo, zamisli da u Q4 imamo po recimo 1.100 stanova prometovanih mesecno (neki optimisticni scenario ako gledamo prethodnih par meseci). U tom slucaju bi YoY pad prometa za Q4 bio skoro 40%, a u odnosu na Q3 bi bio cak i mali rast. Dolazimp do toga da svako moze svakog da "optuzi" da bira onu statistiku koja mu vise odgovara. Cinjenica jeste da je tesko reci koji je relevantan pokazatelj koji treba pratiti jer je trziste dosta dinamicno. Kao sto rekoh, mozda neki od nas jesu previse optimisticni, u pogledu pada cena koji ocekujemo na trzistu, ali i pored toga sto pad prometa za sad nije onakav kakav mozda zelimo, ja i dalje ne vidim da se trend koji ocekujem menja. Sve i dalje ide u pravcu koji ocekujem. Evo recimo, u Q1 smo videli prvi YoY pad prometa, U Q2 je YoY pad prometa bio jos izrazeniji. U Q3 smo imali malo veci YoY pad prometa nego u Q2, ali smo imali i znacajan pad prometa u odnosu na sam Q2. Statisticki prosecna cena jeste malo porasla, ali dao sam objasnjenje zbog cega mislim da taj pokazatelj nije u potpunosti validan. Ko veruje u to da cene i dalje rastu, neka i dalje veruje. Ne raste prosecna cena, nego se prodaju skuplji stanovi. Kao sto je neko rekao, "statistika je tacan zbir netacnih podataka", pod cim ne mislim da su ovi podaci koje imamo netacni, nego da nemamo sve podatke da bismo mogli da imamo tacnu interpretaciju, pa za sad mozemo samo da spekulisemo. Ja kao sto rekoh, i dalje vidim one promene koje zelim da vidim, sve ostalo su samo oscilacije.
Ukoliko očekujem visoku inflaciju nadalje, utoliko pre treba sad da kupim stan. Ne razumem se u ekonomiju, al zar se tome ne bi obezvredjivao moj keš, ili, ukoliko uzimam kredit, zar ne bi inflacija koliko toliko peglala kamatnu stopu?
 
Jedino ponaosob, finansijski analitičar, lekar koji se bavi estetskom medicinom, nekoliko seniora programera, mašinski inženjer sa svojom firmom, arhitekta sa svojim studiom, protetičar... kažem, nije to reprezentativni uzorak, ali i nije da sam okružena nekim retkim zverkama, čemu u prilog govore i cifre za koje se prodaju stanovi.
Pa i nije da nije reprezentativan uzorak. Za kupovinu stana od cca 200.000 € +, upravo su to kupci. Plus ljudi koji su naslijedili i prodali neku veću imovinu.
 
Ukoliko očekujem visoku inflaciju nadalje, utoliko pre treba sad da kupim stan. Ne razumem se u ekonomiju, al zar se tome ne bi obezvredjivao moj keš, ili, ukoliko uzimam kredit, zar ne bi inflacija koliko toliko peglala kamatnu stopu?
Da, bi. U inflaciji je najgore imati keš. Bolje je kupiti bilo šta, a kamo li stan. To je uvijek medju boljim opcijama kod nas. Pogotovo u inflaciji.
 
Pa za poslednnih godinu dana se i nisu duplirale.
Duplirale su se za vreme dolaska rusa, fomo-a, galopirajuce inflacije i preostalih 12 razloga koje je @Tin naveo. Mirijevo koje je bilo 1000-1150 sada kosta dva soma. Skoro pa duplo.
Sto neko nije bio pametan pre februara 2022.pa kupio nekoliko stanova ako ce zarada posle biti masna? Ovo ipak nije forum vidovite Zorke i ostalih prorocica :)
 
Duplirale su se za vreme dolaska rusa, fomo-a, galopirajuce inflacije i preostalih 12 razloga koje je @Tin naveo. Mirijevo koje je bilo 1000-1150 sada kosta dva soma. Skoro pa duplo.
Sto neko nije bio pametan pre februara 2022.pa kupio nekoliko stanova ako ce zarada posle biti masna? Ovo ipak nije forum vidovite Zorke i ostalih prorocica :)
Bilo je pametnih, ali takvi ne pisu prognoze po forumu vec delaju.
 
Duplirale su se za vreme dolaska rusa, fomo-a, galopirajuce inflacije i preostalih 12 razloga koje je @Tin naveo. Mirijevo koje je bilo 1000-1150 sada kosta dva soma. Skoro pa duplo.
Sto neko nije bio pametan pre februara 2022.pa kupio nekoliko stanova ako ce zarada posle biti masna? Ovo ipak nije forum vidovite Zorke i ostalih prorocica :)
Palilula je od 2019 do danas otisla sa 1200e prosek na 1800 prosek. Zvezdara sa 1250 na 2000. Nije bas duplo, i nije bas za godinu dana. Plate u tom periodu otisle sa 460 prosek na 730 prosek.
 
Mislila sam da nije reprezentativan uzorak opšte populacije, tako da se slažem sa tobom, na to sam mislila.
Hvala na odgovoru.
-medicinari 1- oko 2.5k- 3k mesecnu uz dodatan posao
medicinari 2: oko 2k mesecno
-ekonomisti 1: oko 2k mesecno
-ekonomisti 2: oko 3k mesecno
-inzinjeri : oko 3k mesecno
- Programer sa zenom : oko 3k mesecno
Niko od njih nema 200 a ni 100k.
U principu ili da nasledis nesto a da imas gore navedena primanja ili da otvaras svoju firmu.
 
Zar se nisu neki stanovi u Skyline-u prodavali, neki zavrsili i u oglasima? Ili samo mislite na najvisu zgradu u tom kompleksu.
Na zapadu se i dalje zatezu kamate tako da ne bih ocekivao da gastosi ulecu u nase precenjene nekretnine kao do sada tj. muva bez glave.
Nordea u Svedskoj daje oko 4% na orocenu stednju sto je do skoro bilo nezamislivo jer nisu davali nista.
 
Vrh