Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne smeta Perica. Moj post je dobronamjerna kritika. Ne vjerujem ni da Perici treba advokat.
Da, ima i drugih ali Perica po mom skromnom subjektivnom mišljenju prednjači.
 
Porezi ne uticu na visinu kirije, oni koji izdaju stanove obicno gledaju da izvuku maksimum cene za kiriju, tako da i ako se uvedu porezi nema prostora za prelivanje jer su cene vec na maksimumu. Ko pokusa da prelije izgubice stanare, ko pristane na manji profit i ne prelije porez dobice stanare. Ko ne placa porez, nema sta da preliva, rizikuje, osim ako nema veze :)
Otkud ti to da porez ide na teret stanodavca?Prošlog meseca sam izdao stan Rusu koji ima registrovanu firmu (u formi preduzetnika) na adresi stana koji je iznajmio. Čovek ima knjigovođu, advokata, plaća porez na prostor koji je iznajmio preko firme. Ja dobijam neto iznos kirije na racun. Isto važi za bilo koji prostor gde je registrovana neka poslovna delatnost. Kako je moguće da su rente na maksimumu kao što tvrdiš ako je ROI na izdavanje stanova nizak? Ti si pisao ovde da ljudi ne treba da uzimaju kredite po ovim uslovima, već da se više isplati da rentaju. U takvim okolnostima, ne vidim zašto bi zakupodavci plaćali bilo kakve dodatne namete, umesto da ih prebace na zakupca?
 
Ja pisem dosta postova pa nemam sta da zameram na ucestalost, ali moram priznati da cesto krenem da citam pericin dugacak post, vidim da je identican kao stotinu nekih prethodnih i samo odustanem.

Nerado to radim jer ima i dobrih postova i novih informacija nekad, pristojniji je od vecine i trudi se da argumentuje, jos kad bi filtrirao i kondenzovao to da mu 50% sadrzaja ne bude jedna ista recenica razvucena na ceo pasus bilo bi super.
 
Otkud ti to da porez ide na teret stanodavca?Prošlog meseca sam izdao stan Rusu koji ima registrovanu firmu (u formi preduzetnika) na adresi stana koji je iznajmio. Čovek ima knjigovođu, advokata, plaća porez na prostor koji je iznajmio preko firme. Ja dobijam neto iznos kirije na racun. Isto važi za bilo koji prostor gde je registrovana neka poslovna delatnost. Kako je moguće da su rente na maksimumu kao što tvrdiš ako je ROI na izdavanje stanova nizak? Ti si pisao ovde da ljudi ne treba da uzimaju kredite po ovim uslovima, već da se više isplati da rentaju. U takvim okolnostima, ne vidim zašto bi zakupodavci plaćali bilo kakve dodatne namete, umesto da ih prebace na zakupca?
- Koliko je čest slučaj izdavanja stana pravnim licima? Namerno se praviš nevešt.
- Cene na maksimumu + rente na maksimumu = ROI svejedno na minimumu
- stanodavci mogu do sutra da prebacuju na kupce, postoji limit koji može da se plati
 
RoI je godinama nizak u BG zato što su cene nekretnina previsoke u odnosu na cenu rente.

Koga zanima, evo jedan blog tekst od stranca koji je razmatrao pitanje investiranja u BG detaljno i zaključio da je neisplativo (tekst od prošle godine):

 
Ja pisem dosta postova pa nemam sta da zameram na ucestalost, ali moram priznati da cesto krenem da citam pericin dugacak post, vidim da je identican kao stotinu nekih prethodnih i samo odustanem.

Nerado to radim jer ima i dobrih postova i novih informacija nekad, pristojniji je od vecine i trudi se da argumentuje, jos kad bi filtrirao i kondenzovao to da mu 50% sadrzaja ne bude jedna ista recenica razvucena na ceo pasus bilo bi super.
Ja sam iz istih razloga prestao da čitam njegove dugačke postove. Ne mogu kada vidim tri toma teksta. Ovo je forum. Nisu Ruski klasici. Potpuno je tačno da ima i jako dobrog i poučnog sadržaja ali džaba kad ga razvodni "na kila".
 
Novac je svakim danom sve skuplji i skuplji. Ukoliko poznajete nekoga da radi u vecoj korporaciji na planiranju budzeta, svi ce vam potvrditi da je fokus na Cash Flow-u nikad veci. Pre je najbitnije bilo da EBITDA dobro izgleda, CAPEX nije bio pod velikim pritiskom, novac je bio jeftin i firme su imale velike kreditne linije da pokriju potencijalne izazove sa Cash Flow. Sada kada treba uzimati nove kredite, Cash Flow postaje sve bitniji i problematicniji, svi troskovi su pod mnogo jacom kontrolom bez obzira da li je u pitanju OPEX ili CAPEX.

Sa druge strane moje licno misljenje za kamatne stope je da nece uskoro ici dole, posto je sve ovo sto se desavalo oko inflacije dokaz koliko je to stanje bilo neodrzivo. Kao sto su bili veliki pritisci da se kamatne stope ne povecavaju i centralne banke su popustale pod tim pritiskom, sada verujem da nece tako lako pristati na skidanje kamatnih stopa dok se inflacija ozbiljno ne smanji i stabilizuje.

Cene stanova ce na kraju svakako definisati trziste, ali ono sto je po mom misljenju sigurno je da ce u narednom periodu kupci imati mnogo bolji i kvalitetniji izbor na trzistu nekretnina i da ce doci do diferencijacije cena u skladu sa kvalitetom (lokacija, novo/starogradnja, ocuvanost zgrade i slicno)

Sve u svemu po mom misljenju, u minimum naredne 2 godine Cash is the King.

I na kraju samo da naglasim ovo je moje misljenje, na bazi informacija koje su meni dostupne i naravno pod uticajem mojih stavova i uverenja.
 
Novac je svakim danom sve skuplji i skuplji. Ukoliko poznajete nekoga da radi u vecoj korporaciji na planiranju budzeta, svi ce vam potvrditi da je fokus na Cash Flow-u nikad veci. Pre je najbitnije bilo da EBITDA dobro izgleda, CAPEX nije bio pod velikim pritiskom, novac je bio jeftin i firme su imale velike kreditne linije da pokriju potencijalne izazove sa Cash Flow. Sada kada treba uzimati nove kredite, Cash Flow postaje sve bitniji i problematicniji, svi troskovi su pod mnogo jacom kontrolom bez obzira da li je u pitanju OPEX ili CAPEX.

Sa druge strane moje licno misljenje za kamatne stope je da nece uskoro ici dole, posto je sve ovo sto se desavalo oko inflacije dokaz koliko je to stanje bilo neodrzivo. Kao sto su bili veliki pritisci da se kamatne stope ne povecavaju i centralne banke su popustale pod tim pritiskom, sada verujem da nece tako lako pristati na skidanje kamatnih stopa dok se inflacija ozbiljno ne smanji i stabilizuje.

Cene stanova ce na kraju svakako definisati trziste, ali ono sto je po mom misljenju sigurno je da ce u narednom periodu kupci imati mnogo bolji i kvalitetniji izbor na trzistu nekretnina i da ce doci do diferencijacije cena u skladu sa kvalitetom (lokacija, novo/starogradnja, ocuvanost zgrade i slicno)

Sve u svemu po mom misljenju, u minimum naredne 2 godine Cash is the King.

I na kraju samo da naglasim ovo je moje misljenje, na bazi informacija koje su meni dostupne i naravno pod uticajem mojih stavova i uverenja.
Ja mogu samo da potvrdim sve što je Lego Builder napisao. Isto radim na pravljenju budžeta za 2024 godinu u multinacionalnoj firmi (healthcare) i budžet za sledeću godinu nam je rečeno da projektujemo "at best flat to this year"!! Znači rezaće još i u odnosu na ovu godinu.
Ako neko ode iz firme - NEMA ZAMENE!!! Uvodi se pravilo 3 za 1 - prevod, 3 čoveka odu, 1 smeš da primiš. Ako posao trpi, neka trpi... Nova fraza je prioritize...
Ne interesuje ih da li se manje odradi, samo da se uštedi! Ušteda na svemu i svačemu - od radnika, putovanja, projekata, outsourcovanja, itd... I to pričam iz EU perspektive i planiranje globalnog budžeta a ne lokalnog za neko tržište.
 
Ja mogu samo da potvrdim sve što je Lego Builder napisao. Isto radim na pravljenju budžeta za 2024 godinu u multinacionalnoj firmi (healthcare) i budžet za sledeću godinu nam je rečeno da projektujemo "at best flat to this year"!! Znači rezaće još i u odnosu na ovu godinu.
Ako neko ode iz firme - NEMA ZAMENE!!! Uvodi se pravilo 3 za 1 - prevod, 3 čoveka odu, 1 smeš da primiš. Ako posao trpi, neka trpi... Nova fraza je prioritize...
Ne interesuje ih da li se manje odradi, samo da se uštedi! Ušteda na svemu i svačemu - od radnika, putovanja, projekata, outsourcovanja, itd... I to pričam iz EU perspektive i planiranje globalnog budžeta a ne lokalnog za neko tržište.
Da se i ja nadovežem. Isto radim u multinacionalnoj korporaciji (retail) i u mom su sektoru od početka godine 6x skratili budžet.
 
RoI je godinama nizak u BG zato što su cene nekretnina previsoke u odnosu na cenu rente.

Koga zanima, evo jedan blog tekst od stranca koji je razmatrao pitanje investiranja u BG detaljno i zaključio da je neisplativo (tekst od prošle godine):

Mislim da je napisao realan ROI kao i ja što mislim da je oko 2-3% bez rasta cene kvadrata! Nije neisplativo već je tako. I lepo je i naveo objektivno ko će da ulaže u Srbiju. Vrlo realan text.
 
2-3% je smešan RoI za bilo kakvu investiciju, to ti je valjda jasno.
Upravo tako, tim pre jer više nije prisutan značajniji rast cena. Niko normalan ne bi rentao stan po postojećim cenama sa prihodom od 2-3%, pa još na to dodatno plaćao porez kao što neki ovde sugerišu jer su "cene rente na maximumu". Svi eventualni nameti bi bili prebačeni na zakupca.
 
Upravo tako, tim pre jer više nije prisutan značajniji rast cena. Niko normalan ne bi rentao stan po postojećim cenama sa prihodom od 2-3%, pa još na to dodatno plaćao porez kao što neki ovde sugerišu jer su "cene rente na maximumu". Svi eventualni nameti bi bili prebačeni na zakupca.
Kad budu pale cene stanova ROI od izdavanja ce biti mnogo veci, eto resenja :)
 
Novac je svakim danom sve skuplji i skuplji. Ukoliko poznajete nekoga da radi u vecoj korporaciji na planiranju budzeta, svi ce vam potvrditi da je fokus na Cash Flow-u nikad veci. Pre je najbitnije bilo da EBITDA dobro izgleda, CAPEX nije bio pod velikim pritiskom, novac je bio jeftin i firme su imale velike kreditne linije da pokriju potencijalne izazove sa Cash Flow. Sada kada treba uzimati nove kredite, Cash Flow postaje sve bitniji i problematicniji, svi troskovi su pod mnogo jacom kontrolom bez obzira da li je u pitanju OPEX ili CAPEX.

Sa druge strane moje licno misljenje za kamatne stope je da nece uskoro ici dole, posto je sve ovo sto se desavalo oko inflacije dokaz koliko je to stanje bilo neodrzivo. Kao sto su bili veliki pritisci da se kamatne stope ne povecavaju i centralne banke su popustale pod tim pritiskom, sada verujem da nece tako lako pristati na skidanje kamatnih stopa dok se inflacija ozbiljno ne smanji i stabilizuje.

Cene stanova ce na kraju svakako definisati trziste, ali ono sto je po mom misljenju sigurno je da ce u narednom periodu kupci imati mnogo bolji i kvalitetniji izbor na trzistu nekretnina i da ce doci do diferencijacije cena u skladu sa kvalitetom (lokacija, novo/starogradnja, ocuvanost zgrade i slicno)

Sve u svemu po mom misljenju, u minimum naredne 2 godine Cash is the King.

I na kraju samo da naglasim ovo je moje misljenje, na bazi informacija koje su meni dostupne i naravno pod uticajem mojih stavova i uverenja.
Ista situacija samo sam ovo pisao svega par meseci nakon početka ovoga na istoku. Sada je još gora situacija i masovnija inače.
 
2-3% je smešan RoI za bilo kakvu investiciju, to ti je valjda jasno.
Znam ja vrlo dobro da za stan treba 6% ROI. Ali kažem u trenutnim okolnostima i bez eventualnog povećanja cene kvadrata ROI od 2-3% je nešto što je realno. Smešno ili ne to je realno. Naravno da je lakše onda držati keš u banci i imas 3,82% neto i nema zezanja s stanarima i neplaćenim računima. Ali ako opet naštampaju para, pa cene odlete - to je rizik.
Kratkoročno (idućih godinu dana) najbolja investicija za većinu ljudi (kažem većinu namerno) je obična štednja u bankama. ROI je ubedljivo najveći. (znam za inflaciju i sve, ali to imate kod svega).
Dugoročno stan je bolji jer opet za nekih 10-20 godina cene će da odu gore.
E sad svako zna svoju računicu.
 
Upravo tako, tim pre jer više nije prisutan značajniji rast cena. Niko normalan ne bi rentao stan po postojećim cenama sa prihodom od 2-3%, pa još na to dodatno plaćao porez kao što neki ovde sugerišu jer su "cene rente na maximumu". Svi eventualni nameti bi bili prebačeni na zakupca.
Čovek je računao i porez od 15% i sve lepo. Pogledajte računicu. Računao je i downtime (pola meseca godišnje da je stan neizdan). Zato i kažem vrlo realna računica i to je na šta možete da računate. Sve bajke koje vam agenti pričaju od 10% ROI možete mačku na rep okačiti.
 
Novac je svakim danom sve skuplji i skuplji. Ukoliko poznajete nekoga da radi u vecoj korporaciji na planiranju budzeta, svi ce vam potvrditi da je fokus na Cash Flow-u nikad veci. Pre je najbitnije bilo da EBITDA dobro izgleda, CAPEX nije bio pod velikim pritiskom, novac je bio jeftin i firme su imale velike kreditne linije da pokriju potencijalne izazove sa Cash Flow. Sada kada treba uzimati nove kredite, Cash Flow postaje sve bitniji i problematicniji, svi troskovi su pod mnogo jacom kontrolom bez obzira da li je u pitanju OPEX ili CAPEX.

Sa druge strane moje licno misljenje za kamatne stope je da nece uskoro ici dole, posto je sve ovo sto se desavalo oko inflacije dokaz koliko je to stanje bilo neodrzivo. Kao sto su bili veliki pritisci da se kamatne stope ne povecavaju i centralne banke su popustale pod tim pritiskom, sada verujem da nece tako lako pristati na skidanje kamatnih stopa dok se inflacija ozbiljno ne smanji i stabilizuje.

Cene stanova ce na kraju svakako definisati trziste, ali ono sto je po mom misljenju sigurno je da ce u narednom periodu kupci imati mnogo bolji i kvalitetniji izbor na trzistu nekretnina i da ce doci do diferencijacije cena u skladu sa kvalitetom (lokacija, novo/starogradnja, ocuvanost zgrade i slicno)

Sve u svemu po mom misljenju, u minimum naredne 2 godine Cash is the King.

I na kraju samo da naglasim ovo je moje misljenje, na bazi informacija koje su meni dostupne i naravno pod uticajem mojih stavova i uverenja.
Ja mogu samo da potvrdim sve što je Lego Builder napisao. Isto radim na pravljenju budžeta za 2024 godinu u multinacionalnoj firmi (healthcare) i budžet za sledeću godinu nam je rečeno da projektujemo "at best flat to this year"!! Znači rezaće još i u odnosu na ovu godinu.
Ako neko ode iz firme - NEMA ZAMENE!!! Uvodi se pravilo 3 za 1 - prevod, 3 čoveka odu, 1 smeš da primiš. Ako posao trpi, neka trpi... Nova fraza je prioritize...
Ne interesuje ih da li se manje odradi, samo da se uštedi! Ušteda na svemu i svačemu - od radnika, putovanja, projekata, outsourcovanja, itd... I to pričam iz EU perspektive i planiranje globalnog budžeta a ne lokalnog za neko tržište.

I sta mislite kako ce to da se zavrsi? Tako sto ce jos 10 godina da zatezu, ili ce cim inflacija dodje u domen prihvatljivog da bude stimulansi, investicije, potrosnja jeeey rast, poslovi?
Inflacija je za one koji donose odluke manje od dva zla. Prakticno skriveni porez. Jedini problem je ako se otrgne kontroli i zato sad moraju da se barem prave da su reseni u borbi protiv nje. Koliko je iskrena ta borba, kapiram da cemo saznati uskoro.
 
Perice,
Jedan dobronamjeran savjet.
Unazad nekoliko sedmica, možda čak i par mjeseci, otprilike svaki treći post na forumu je tvoj. Šta više, toliko su ti dugački postovi da je jako teško čovjeku da se nakani da ih pročita. Po količini riječi i rečenica ja mislim da pišeš više nego svi ostali zajedno. Kad malo dublje "zagrebeš" u tvoje postove, tu se u krug na kila razvlače 2-3 teze i tvrdnje koje se mogu napisati u jednoj rečenici, a ti ih na kila i kilometre besumučno vrtiš i ponavljaš do besvijesti. Ja mislim da bi radi sopstvenog integriteta trebao da razrijediš pisanje jer ovo zaista nikud ne vodi. Još jednom ponavljam, to je samo moja impresija i dobronamjeran savjet koji naravno ne moraš prihvatiti i uopšte mi nije namjera da budem zlonamjeran i unaprijed se izvinjavam ako ovim postom ostavim takav utisak.
Nije samo tvoja impresija
 
I sta mislite kako ce to da se zavrsi? Tako sto ce jos 10 godina da zatezu, ili ce cim inflacija dodje u domen prihvatljivog da bude stimulansi, investicije, potrosnja jeeey rast, poslovi?
Inflacija je za one koji donose odluke manje od dva zla. Prakticno skriveni porez. Jedini problem je ako se otrgne kontroli i zato sad moraju da se barem prave da su reseni u borbi protiv nje. Koliko je iskrena ta borba, kapiram da cemo saznati uskoro.

Ta borba je iskrena jer znaju da je alternativa gora (ima dovoljno istorijskih primera hvala bogu), zatezaće koliko budu morali, ali ni trenutka duže od toga jer vlasti padaju na krizama.
 
I sta mislite kako ce to da se zavrsi?
Na to niko nema odgovor...

Kod nas u firmi već duže vreme seku outsourcing... Bukvalno smo sada na 50% outsourcing partnera/projekata - šta reče @G.I.Joe radi se lista prioriteta i onda se seče po njoj. Polako se seku svi projekti sa manje prioriteta, tj ne ulaže se više u iste.
Iako firmi uopšte ne ide loše i ima dosta i tekućeg i ugovorenog posla - ulaže se samo u sigurne stvari i one koje donose siguran novac
 
I sta mislite kako ce to da se zavrsi? Tako sto ce jos 10 godina da zatezu, ili ce cim inflacija dodje u domen prihvatljivog da bude stimulansi, investicije, potrosnja jeeey rast, poslovi?
Inflacija je za one koji donose odluke manje od dva zla. Prakticno skriveni porez. Jedini problem je ako se otrgne kontroli i zato sad moraju da se barem prave da su reseni u borbi protiv nje. Koliko je iskrena ta borba, kapiram da cemo saznati uskoro.

Videcemo. Moje misljenje je da je vreme jeftinog kesa proslost i da sad kad su progutali zabu, tesko da ce tako lako vratiti se nazad.

Nama koji se dobro secamo jos uvek devedesetih ova inflacija deluje manje dramaticno, ali ljudima na zapadu je ova inflacija ozbiljan stres. Nisam siguran da li ce bas tako lako da opet prodaju pricu o jeftinoj lovi, kreditima koji se dele sakom i kapom.

Sto se tice cena nekretnina, sve vise raste svest o tome da je guranje kesa u nekretnine ozbiljno ugrozilo srednju klasu i njihovu mogucnost da obezbede sebi stambeni prostor. Mislim da ozbiljno potcenjujemo kapacitet trpljenja prosecnog coveka u Evropi (to sto narod ovde moze svasta da proguta, ne znaci da je i tamo tako).

Cilj je da se inflacija spusti na nivo od 2%, a i kada dostigne taj nivo, nece odmah poceti spustati kamatne stope. Nije realno da pad kamatnih stopa bude toliko jak i agresivan kao sto je bio ovaj rast koji je bio prouzrokovan kasnom reakcijom i dodatno odlaganjem reakcije zbog situacije sa koronom.
 
Upravo tako, tim pre jer više nije prisutan značajniji rast cena. Niko normalan ne bi rentao stan po postojećim cenama sa prihodom od 2-3%, pa još na to dodatno plaćao porez kao što neki ovde sugerišu jer su "cene rente na maximumu". Svi eventualni nameti bi bili prebačeni na zakupca.
Niko ti nije kriv, sam si birao investiciju. To što je tebi 2-3% smešan roi ne znači da će neko moći da plaća veću stanarinu, jer eto tebi mali roi. Ti misliš stanodavci po Beogradu procenjuju trenutnu cenu stana, pa izračunaju % roi koji je njima prihvatljiv i stave cenu izdavanja? Ne, nego lepo pogledaju za koliko se izdaju stanovi u okolini i svako normalan ako ne može da izda posle nekog vremena lepo smanji cenu dok ne izda. A upravo zato što ti je mali roi će da padnu cene, jer više neće biti isplativo nekome da kupuje i izdaje po niskoj ceni.
 
Sto se tice cena nekretnina, sve vise raste svest o tome da je guranje kesa u nekretnine ozbiljno ugrozilo srednju klasu i njihovu mogucnost da obezbede sebi stambeni prostor. Mislim da ozbiljno potcenjujemo kapacitet trpljenja prosecnog coveka u Evropi (to sto narod ovde moze svasta da proguta, ne znaci da je i tamo tako).

Mislim da je ovo wishful thinking. Na zapadu je u nekim državama još gora situacija nego ovde (npr. Portugal) i opet vlasti nigde ni ne pomišljaju da uvode regulative koji će stanove pretvoriti u socijalnu kategoriju, a ne tržišnu. Najbliže što smo dosad videli jeste stidljivo najavljivanje nekih stranaka u Nemačkoj da će razmotriti kontrolu cena rente.

Državama se jako mnogo isplati da investitori tretiraju nekretnine kao prostor za ulaganje jer to stimuliše građevinsku industriju, raste BDP, oni ubiraju više poreza i pare se obrću.
 
Niko ti nije kriv, sam si birao investiciju. To što je tebi 2-3% smešan roi ne znači da će neko moći da plaća veću stanarinu, jer eto tebi mali roi. Ti misliš stanodavci po Beogradu procenjuju trenutnu cenu stana, pa izračunaju % roi koji je njima prihvatljiv i stave cenu izdavanja? Ne, nego lepo pogledaju za koliko se izdaju stanovi u okolini i svako normalan ako ne može da izda posle nekog vremena lepo smanji cenu dok ne izda. A upravo zato što ti je mali roi će da padnu cene, jer više neće biti isplativo nekome da kupuje i izdaje po niskoj ceni.
Zato sam uvek voleo onu cuvenu renterijersku - sta ja treba da dam 150,000 EUR za stan da ga izdajem posle za 200 EUR, ma radije bih da mi stoji prazan. :)
Zabole me ... koliko si dao, nigde ti ne pise u kupoprodajnom ugovoru koliki ce ti povrat od investicije biti, ni to sto si naseo i platio previse stan u nekom tuznom kraju.
 
Vrh