Šta je novo?

Cene nekretnina

Osim ako ne dokažemo da su cena i plata u bilo kakvom odnosu, što još ne vidim, ne znam zašto je uopšte bitno to pitanje.

Cene nekretnina su podložne uticaju mnogo bitnijih faktora od prosečne plate stanovništva.
Ljudi sa prosečnim primanjima teško stiču vlasništvo nad stanom i u mnogo uređenijim i razvijenijim zemljama od Srbije, tako da ne verujem da je taj podatak posebno značajan. Ako ništa drugo, Beograd je primer različitih anomalija gde postoje ljudi sa ekstremno niskim primanjima koji su sticajem okolnosti nasledili vrednu nekretninu ali nemaju sredstava za elementarno održvanje, a istovremeno ne žele da prodaju svoju "dedovinu".
 
Ljudi sa prosečnim primanjima teško stiču vlasništvo nad stanom i u mnogo uređenijim i razvijenijim zemljama od Srbije.
Je l treba opet da serujemo linkove iz Holandije/Svedske, kao odgovor na ovu prvu tezu, pa onda kad dokazemo da mogu obicni ljudi da kupe, da nam opet prebacujete da to nije tema i opet u krug. Pa da se opet pojavi shade sa pricom o Mumbaju i nejednakosti, pa da se odmah u sledecem postu pozove na prosecne plate... Dan mrmota. :LOL: Ja samo znam da su pre 10 god stanove kupovali 'obicini' ljudi, nikad nije bilo lako, ali je bilo daleko lakse nego sad.
 
Da, kod nas npr 2 osobe koje imaju po 1500e tj 6 minimalaca i 50k uštedjevine teško da mogu da kupe nešto pristojno i na solidnoj lokaciji a da ne opterete zaradu više nego što treba.
Ne znam za sličnu uredjenu zemlju gde sa 6 minimalaca teško možeš da priuštiš stan.
 
Je l treba opet da serujemo linkove iz Holandije/Svedske, kao odgovor na ovu prvu tezu, pa onda kad dokazemo da mogu obicni ljudi da kupe, da nam opet prebacujete da to nije tema i opet u krug. Pa da se opet pojavi shade sa pricom o Mumbaju i nejednakosti, pa da se odmah u sledecem postu pozove na prosecne plate... Dan mrmota. :LOL: Ja samo znam da su pre 10 god stanove kupovali 'obicini' ljudi, nikad nije bilo lako, ali je bilo daleko lakse nego sad.
Mozes li da nadjes podatak koliko se stanova prodavalo godisnje pre 10godina a koliko sad?
 
Je l treba opet da serujemo linkove iz Holandije/Svedske, kao odgovor na ovu prvu tezu, pa onda kad dokazemo da mogu obicni ljudi da kupe, da nam opet prebacujete da to nije tema i opet u krug. Pa da se opet pojavi shade sa pricom o Mumbaju i nejednakosti, pa da se odmah u sledecem postu pozove na prosecne plate... Dan mrmota. :LOL: Ja samo znam da su pre 10 god stanove kupovali 'obicini' ljudi, nikad nije bilo lako, ali je bilo daleko lakse nego sad.
Ja sam pre 10god imao 30god, kupovina stana tada mi je bila naučna fantastika. Možda su kupovali "obični ljudi" kod kojih je cvetao šverc komerc i namešteni tenderi, a za obične obične ljude koje se bave regularnim poslom u Srbiji smatram da je bila naučna fantastika, posebno uzimajući u obzir nezaposlenost, krizu, plate...
 
Da, kod nas npr 2 osobe koje imaju po 1500e tj 6 minimalaca i 50k uštedjevine teško da mogu da kupe nešto pristojno i na solidnoj lokaciji a da ne opterete zaradu više nego što treba.
Ne znam za sličnu uredjenu zemlju gde sa 6 minimalaca teško možeš da priuštiš stan.
Pa ne znam bas dal sa 50k ucesca i ratom od 700-1000e ne moze da se uzme nesto pristojno. To je stan od 200k-230k.
 
Ljudi sa prosečnim primanjima teško stiču vlasništvo nad stanom i u mnogo uređenijim i razvijenijim zemljama od Srbije, tako da ne verujem da je taj podatak posebno značajan. Ako ništa drugo, Beograd je primer različitih anomalija gde postoje ljudi sa ekstremno niskim primanjima koji su sticajem okolnosti nasledili vrednu nekretninu ali nemaju sredstava za elementarno održvanje, a istovremeno ne žele da prodaju svoju "dedovinu".
Prosečni ljudi, anomalije, ljudi sa ekstremno niskim primanjima, nasleđivanje ''sticajem okolnosti'', odbijanje prodaje imovine....
Primer kako profilisanjem drugih profilišeš sebe.
 
50k učešće
150.000e kredita
Rata 900 evra
360 meseci

To je npr oko pedesetak kvadrata novogradnje za 2 minimalca mesecno ceo zivot. Možeš da uporediš sa bilo kojom uredjenijom zemljom gde to 2 minimalca idu na ratu i povlačim se sa foruma.
 
50k učešće
150.000e kredita
Rata 900 evra
360 meseci

To je npr oko pedesetak kvadrata novogradnje za 2 minimalca mesecno ceo zivot. Možeš da uporediš sa bilo kojom uredjenijom zemljom gde to 2 minimalca idu na ratu i povlačim se sa foruma.

Znaci ‘pristojno i na solidnoj lokaciji’ je samo novogradnja od 4k kvadrat?
 
150k cena nekretnine, sa 50k učešća na 6% kamate na 360 meseci je oko 600 EUR rata. Za nekoga ko ima porodična primanja od 3k EUR to je prihvatljivo.

Veći problem trenutno je što za 150k ne može da se kupi pristojan stan sa više od jedne spavaće sobe, a to obično treba porodicama. Realnija cena za ovako nešto je između 180-220k.

Nekretnina od 200k sa 50k učešća na 6% kamate na 360 meseci = rata od 900 EUR trenutno.
 
Pa nije isla ni tada ni sada, ne razumem razliku.
U pravu si da nema razlike pod pretpostavkom da je u svemu ostalom 2023. identična 2010.. Ozbiljna pretpostavka. 🙂 Ukrštanjem samo plata i cena novogradnje apsolutno se ne može dokazati da je lakše kupiti nekretninu.
 
Napisao sam pedesetak cherry picker u. Ja sam ti naveo ljude sa top 5% zarada u zemlji. Na navou porodice je to top 1-2%. Valjda mogu takvi ljudi da dozvole sebi da ne putuju 2 sata na posao i nazad i da kupe npr trosoban stan sa garazom 10-15min od posla npr.

Elem, bilo koja uredjenija zemlja gde ne moze da se kupi ovo sto sam naveo sa 2 minimalca kao mesecna rata. Čekam 🙂
 
Napisao sam pedesetak cherry picker u. Ja sam ti naveo ljude sa top 5% zarada u zemlji. Na navou porodice je to top 1-2%. Valjda mogu takvi ljudi da dozvole sebi da ne putuju 2 sata na posao i nazad i da kupe npr trosoban stan sa garazom 10-15min od posla npr.
Izgleda da društvena elita treba da živi u Borči bez kanalizacije.
 
Ukrštanjem samo plata i cena novogradnje apsolutno se ne može dokazati da je lakše kupiti nekretninu.

Apsolutno nema smisla ni porediti te dve stvari jer prosečna cena novogradnje uključuje i BW i novogradnju u Leštanu.

Možda bi najbolje bilo uzeti 3 reprezentativne opštine pa porediti prosečne plate na opštinama i prosečnu cenu novogradnje.
 
Napisao sam pedesetak cherry picker u. Ja sam ti naveo ljude sa top 5% zarada u zemlji. Na navou porodice je to top 1-2%. Valjda mogu takvi ljudi da dozvole sebi da ne putuju 2 sata na posao i nazad i da kupe npr trosoban stan sa garazom 10-15min od posla npr.

Elem, bilo koja uredjenija zemlja gde ne moze da se kupi ovo sto sam naveo sa 2 minimalca kao mesecna rata. Čekam 🙂

Pa to mozes da kupis i u Bg za dosta manje od 4k kvadrat. Cak i u BnV imas stanove jeftinije od toga.

Izgleda da društvena elita treba da živi u Borči bez kanalizacije.

Da, sve sto nije 4k novogradnja je Borca bez kanalizacije.
 
Pa to mozes da kupis i u Bg za dosta manje od 4k kvadrat. Cak i u BnV imas stanove jeftinije od toga.



Da, sve sto nije 4k novogradnja je Borca bez kanalizacije.

U kompleksu gde si ti kupio stan, kvadrat je sad 2450 + PDV, a lokacija je bogu iza nogu.

Stan od npr 65 kvadrata sa pdv-om tu sad košta 175,000 EUR. Sa učešćem od 20% (35,000 EUR, što je realno), rata kredita na 30 god bi trenutno tu iznosila oko 850 EUR.

Prosečna neto plata u BG je, ako se dobro sećam, oko 800 EUR (medijalna je, dakle, manja). Ispada da je rata za stan u novogradnji na periferiji Beograda jednaka prosečnoj plati u BG.

Samo da stavim u perspektivu šta ti trenutno opravdavaš svađajući se sa ljudima koji tvrde da su cene visoke :)
 
U kompleksu gde si ti kupio stan, kvadrat je sad 2450 + PDV, a lokacija je bogu iza nogu.

Stan od npr 65 kvadrata sa pdv-om tu sad košta 175,000 EUR. Sa učešćem od 20% (35,000 EUR, što je realno), rata kredita na 30 god bi trenutno tu iznosila oko 850 EUR.

Prosečna neto plata u BG je, ako se dobro sećam, oko 800 EUR (medijalna je, dakle, manja). Ispada da je rata za stan u novogradnji na periferiji Beograda jednaka prosečnoj plati u BG.

Samo da stavim u perspektivu šta ti trenutno opravdavaš svađajući se sa ljudima koji tvrde da su cene visoke :)

Pa to ‘bogu iza nogu’ je 10-15 min do centra koje se pominje. Ako neko radi na Nbg kao sto sve veci broj pjudi radi jos blize. Ja bas necu da pominjem kompleks gde sam ja kupio da ne bi bilo da ga nesto forsiram ali eto to je bas jedan od primera. Plus tu i u okolini ima jos projekata sa slicnom cenom. I pritom to je novogradnja.
 
Izgleda da društvena elita treba da živi u Borči bez kanalizacije.
Danas sam pričao sa kolegenicom iz Borče, kaže da je gledala neke novogradnje po Borči i naletela na neku na top lokaciji, ali bez struje za 1650€/m2 i da investitor kaže da nema pojma kad će biti struje. Ja sam u šoku da postoje zgrade u prigradskim naseljima glavnog grada advanced economy države koji je pritom i na mapi svetskih metropola. Da li me je ona slagala ili stvarno je to slučaj?
 
Pa to ‘bogu iza nogu’ je 10-15 min do centra koje se pominje. Ako neko radi na Nbg kao sto sve veci broj pjudi radi jos blize. Ja bas necu da pominjem kompleks gde sam ja kupio da ne bi bilo da ga nesto forsiram ali eto to je bas jedan od primera. Plus tu i u okolini ima jos projekata sa slicnom cenom.

Ok, ja sam iz šireg centra i meni je Zemun po sebi periferija grada, a ja razumem da taj kompleks na obodu Zemuna. Svakako je, po mom mišljenju, cena kvadrata tu pokazatelj koliko je situacija na tržištu nerealna.
 
Ok, ja sam iz šireg centra i meni je Zemun po sebi periferija grada, a ja razumem da taj kompleks na obodu Zemuna. Svakako je, po mom mišljenju, cena kvadrata tu pokazatelj koliko je situacija na tržištu nerealna.

Na obodu sa Novim Beogradom. Koji je novi poslovni centar grada. U proseku si tu blizi buducim poslovima nego sto si na Vracaru. Zato i cene. Koje su opet daleko ispod 4k kvadrat.
 
Nešto sumnjam da je 2016te prosečna cena kvadrata u Beogradu bila 1700 evra (200,000 dinara). Imali smo BGH2O sa preko 4000 za Residence i 2500 za šifonjere. West i A Block sa 2500. Skyline je još u dalekoj budućnosti sa 2800+.

Obične "lux" novogradnja su krajem 2017te i početkom 2018te bolje i dalje 1700-1900. Mislim da je 2016te GDS tek počinjala prodaju Zemunskih Kapija za 1000+pdv. I tu negde 15te, 16te je Central Garden počeo sa 1600, 1700 mislim.

Plus ovde pričamo o cenama novogradnje. U svim ranijim pikovima cene starogradnje su bile daleko pitomije nego poslednjih par godina.
 
Prvo je bilo na 70+ kvadrata sada na penthouse

1695206740852.png
 
Je l treba opet da serujemo linkove iz Holandije/Svedske, kao odgovor na ovu prvu tezu, pa onda kad dokazemo da mogu obicni ljudi da kupe, da nam opet prebacujete da to nije tema i opet u krug. Pa da se opet pojavi shade sa pricom o Mumbaju i nejednakosti, pa da se odmah u sledecem postu pozove na prosecne plate... Dan mrmota. :LOL: Ja samo znam da su pre 10 god stanove kupovali 'obicini' ljudi, nikad nije bilo lako, ali je bilo daleko lakse nego sad.
Hahaha, obicni ljudi kupovali nekretnine 2010. Prosecna plata bila 330e. Evo ja sam tada bio u "obicnim" ljudima, reci cu ti sta su tada obicni ljudi radili.

Prvo su skoro svi po manjim gradovima u prethodnih 10 godina ostali bez posla jer su sve vece fabrike pozatvarane, onda su se dovijali da prezive kod privatnika koji su koristili tu situaciju na maks. Bilo je srece ako u porodici radi i jedna osoba.
U celom mom naselju vladala je camotinja, ljudi nisu imali da uloze da ofarbaju dotrajalu ogradu, kakve nove nekretnine...

Opet to moze biti moja mikrosredina iz koje izvlacim zakljucke, a da je zapravo vecini bilo mnogo bolje.
Isto i danas tvoja sredina moze biti mikrosredina u kojoj si ti ispod vecine. Ako si ostao sa primanjima u 2010, danas su te mnogi presisali. Ali ti 2010 ocigledno nisi bio u obicnim ljudima.
 
Nešto sumnjam da je 2016te prosečna cena kvadrata u Beogradu bila 1700 evra (200,000 dinara). Imali smo BGH2O sa preko 4000 za Residence i 2500 za šifonjere. West i A Block sa 2500. Skyline je još u dalekoj budućnosti sa 2800+.

Obične "lux" novogradnja su krajem 2017te i početkom 2018te bolje i dalje 1700-1900. Mislim da je 2016te GDS tek počinjala prodaju Zemunskih Kapija za 1000+pdv. I tu negde 15te, 16te je Central Garden počeo sa 1600, 1700 mislim.

Plus ovde pričamo o cenama novogradnje. U svim ranijim pikovima cene starogradnje su bile daleko pitomije nego poslednjih par godina.
BW Residence je rasprodat po ceni od 2000e+pdv, Parkview i Vista su se prodavale za 2200+pdv. CG je počeo sa cenom od 1600-1800e zavisi koji stanovi, ZK 1200+pdv, A-Blok 1650+pdv. Skyline takodje počeo sa 2500+pdv
 
Hahaha, obicni ljudi kupovali nekretnine 2010. Prosecna plata bila 330e. Evo ja sam tada bio u "obicnim" ljudima, reci cu ti sta su tada obicni ljudi radili.

Prvo su skoro svi po manjim gradovima u prethodnih 10 godina ostali bez posla jer su sve vece fabrike pozatvarane, onda su se dovijali da prezive kod privatnika koji su koristili tu situaciju na maks. Bilo je srece ako u porodici radi i jedna osoba.
U celom mom naselju vladala je camotinja, ljudi nisu imali da uloze da ofarbaju dotrajalu ogradu, kakve nove nekretnine...

Opet to moze biti moja mikrosredina iz koje izvlacim zakljucke, a da je zapravo vecini bilo mnogo bolje.
Isto i danas tvoja sredina moze biti mikrosredina u kojoj si ti ispod vecine. Ako si ostao sa primanjima u 2010, danas su te mnogi presisali.
Opet odbijas da mi odgovoris - I sta smo zakljucili na kraju je l bitna prosecna plata ili nije? :) Da li je korektno od mene sad da ti u odgovoru na ovaj post navodim Mumbaj kao primer, pa eto zasto niste mogli da kupite? btw, u tvom kraju stan sigurno nije bio 1200, npr u Pancevu je bio 500.
 
Vrh