Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo ovako izgleda situacija:

Cukarica 7 dana nedostaje (promet u julu za nedelju dana = 10)
Rakovica ceo mesec nedostaje (julski promet oko 58)
Stari grad sve nedostaje (julski promet 50)
Vracar ceo mesec (julski 61)
Zemun nedelju dana nedostaje (julskih nedelju dana 26kom)
======================
Total 205 jedinica da se prodavalo po julskom standardu

znaci 673 (do sada) + 205 (po julskim projekcijama) = 878 jedinica < 1000 jedinica. Cak i da dodamo na 950 - opet sa 95% statisticke sigurnosti tvrdim da NECEMO preci 1000 jedinica.
Videcemo oko polovine septembra ko je u pravu. Ja tvrdim da NE MOZE!
Zvezdara nije uneta. Tamo je samo 25/172....
Avgust ce biti na nivou jula cca 950.
 
hahah :)

Izgleda da ce jedan svojevrsan rekord da ode za septembar a taman sam mislio a proslavimo.

Inace opstina Savski Venac je prebacila avgust iz 2022. godine!!! Svaka cast!
 
Broj prometa u opstini Savski Venac (nisu svi stanovi BgH2O, ali vecina jeste)
1693512664603.png


Prosecna cena m2 u Beogradu:
1693512706033.png

Ocigledno je da cim promet u BgH2O raste da raste i prosecna cena u celom Beogradu, bukvalno je jasna direktna korelacija.
Avgusta ce BgH2O verovatno imati vece ucesce u ukupnom prometu, pa ce i uticaj na cene biti mnogo veci.
Zanimljivo bi bilo kad bi mogli da se izvuku podaci bez opstine Savski Venac, ne sa ciljem da se pokaze da je realna cena manja, nego da se isprati trend u svim ostalim opstinama zajedno.
Mada, ove opstine koje kasne, uglavnom su opstine gde je prosecna cena manja od prosecne u Beogradu (sem Vracara i Starog Grada, ali iz ovih prvih se ocekuje veci promet), pa ce verovatno prosecna za mesec biti i dalje veca u odnosu na jul, ali manja od ove trenutne.

Sto se tice prometa, tacno je da neke opstine kasne i moze se desiti da promet i predje 1000, ali to je 1000±50, ne menja sustinu, opet je to skoro 30% pad prometa za mesec i preko 30% za 2/3 kvartala.
Novi Sad deluje da je azuran, tu je pad prometa veci od 40%.
Nis kasni mozda 10-ak dana, tj. trecinu meseca, pa ako na postojeci promet dodamo 50% opet dolazimo do toga da je pad prometa oko 35% u odnosu na avgust 2022., odnosno 45% u odnosu na avgust 2021.
 
Poslednja izmena:
Dobar primer, u Novom Sadu je pad prometa i duzi i jaci od Beograda, jos nemaju ni BnV pa opet cene i dalje rastu.

Skoro godinu dana pada, od toga pola godine preko 40%, a cene i dalje 12% vece nego prosli avgust.
Ne znam za Novi Sad, ali ovde u Nisu i dalje ima zgrada sa skupim m2 koje imaju dosta prodatih stanova jos od prosle godine, ali jos nisu upisani. Tek sad su za jednu od njih poceli da upisuju ugovore i to ce nekom izgledati kao rast cena, a na sajtu investitora za tu zgradu moze se videti da poslednjih meseci prodaja jako sporo ide. Mozda u Beogradu upis u registar ne kasni, za Novi Sad ne znam, ali u Nisu definitivno jako kasni, tako da nemoj da vas zavarava "rast cena u Nisu", kad ce to biti sve stanovi prodati jos prosle godine, ali se tek sad upisuju. Primera radi, zvanicna prosecna cena novogradnje u Nisu iznosi oko 1.350 evra, a sad za taj novac jedva mozes da nadjes novogradnju na periferiji. Ovo sad sto se upisuje, to su ugovori od prosle ili pretprosle godine. Tako da nemoj da se cudis zasto Nis trenutno ima YoY "rast cena" od 20%, a verovatno ce imati jos barem toliki u narednih godinu dana :) Cene su trenutno manje bitne, promet je bitan, sto vise bude padao, padace i cene.
 
Ne znam za Novi Sad, ali ovde u Nisu i dalje ima zgrada sa skupim m2 koje imaju dosta prodatih stanova jos od prosle godine, ali jos nisu upisani. Tek sad su za jednu od njih poceli da upisuju ugovore i to ce nekom izgledati kao rast cena, a na sajtu investitora za tu zgradu moze se videti da poslednjih meseci prodaja jako sporo ide. Mozda u Beogradu upis u registar ne kasni, za Novi Sad ne znam, ali u Nisu definitivno jako kasni, tako da nemoj da vas zavarava "rast cena u Nisu", kad ce to biti sve stanovi prodati jos prosle godine, ali se tek sad upisuju. Primera radi, zvanicna prosecna cena novogradnje u Nisu iznosi oko 1.350 evra, a sad za taj novac jedva mozes da nadjes novogradnju na periferiji. Ovo sad sto se upisuje, to su ugovori od prosle ili pretprosle godine. Tako da nemoj da se cudis zasto Nis trenutno ima YoY "rast cena" od 20%, a verovatno ce imati jos barem toliki u narednih godinu dana :) Cene su trenutno manje bitne, promet je bitan, sto vise bude padao, padace i cene.
Sve bi to stajalo da i starogradnja ne raste. Ali ona raste i u Nisu i u Novom Sadu.
 
Ne znam za Novi Sad, ali ovde u Nisu i dalje ima zgrada sa skupim m2 koje imaju dosta prodatih stanova jos od prosle godine, ali jos nisu upisani. Tek sad su za jednu od njih poceli da upisuju ugovore i to ce nekom izgledati kao rast cena, a na sajtu investitora za tu zgradu moze se videti da poslednjih meseci prodaja jako sporo ide. Mozda u Beogradu upis u registar ne kasni, za Novi Sad ne znam, ali u Nisu definitivno jako kasni, tako da nemoj da vas zavarava "rast cena u Nisu", kad ce to biti sve stanovi prodati jos prosle godine, ali se tek sad upisuju. Primera radi, zvanicna prosecna cena novogradnje u Nisu iznosi oko 1.350 evra, a sad za taj novac jedva mozes da nadjes novogradnju na periferiji. Ovo sad sto se upisuje, to su ugovori od prosle ili pretprosle godine. Tako da nemoj da se cudis zasto Nis trenutno ima YoY "rast cena" od 20%, a verovatno ce imati jos barem toliki u narednih godinu dana :) Cene su trenutno manje bitne, promet je bitan, sto vise bude padao, padace i cene.
Ovo je 100% tacno
Katastar toliko kasni sa upisima da to nije normalno. A da upisu nesto sto nije predao notar, nema sanse ..
Od pocetka godine je predato 45.000 tuzbu Upravn sudu zbog cutanja uprave
 
Sve bi to stajalo da i starogradnja ne raste. Ali ona raste i u Nisu i u Novom Sadu.
U Novom Sadu je rast samo 5% za starogradnju, a za Nis jeste 15%, ali mislim da je tu manje-vise vrh. Jer ti koji su kupovali starogradnju po prosecnoj ceni od 1.200-1.300 evra su oni koji nisu zeleli da daju za novogradnju 1.500-2.000 evra koliko sad u proseku kosta novogradnja u Nisu (u centru zna da bude i vise od 2.000 evra, a na periferiji i nize od 1.500, ali za 90% zgrada ovo je raspon), tj. recimo 1.700-1.800 evra za novogradnju. Ako podjemo od pretpostavke da cena novogradnja vise ne moze da raste, moze samo da pada, za neko vreme ce statisticki da se cena novogradnje izjednaci sa aktuelnom cenom, tj. da zvanicno poraste jos max 20-30% zbog kasnjenja, a starogradnja nece da raste (ili mozda poraste beznacajno) jer ti koji kupuju starogradnju o kupovini odlucuju na osnovu cene novogradnje. Mada, s obzirom da starogradnja manje kasni, ocekujem da ona vec sledece godine pokaze pad. Ne mislim samo na Nis, nego svuda, ukljucujuci i Beograd.
za trenutak sam pomislio da sam ja pogresio ali ovo sto prikazujes je JUL :))
Evo i avgust za Savski Venac. Avgust ipak jaci.

Pogledajte prilog 171850
Nisam rekao sa Savski Venac nije jaci u avgustu, nego sam uporedjivao samo kompletne mesece. Avgust nije kompletan. Ali bas zato sto je Savski Venac imao jak promet u avgustu, to ne znaci da je prosecna cena porasla jer nekretnine vise vrede, nego zato sto se vise prodalo u BgH2O.
 
Moraćemo da sačekamo ne septembar nego mart-april sledeće godine. Tada ce se videti dalji razvoj situacije. Trenutni podaci nam govore da je svakako promet opao ali cene još uvek ne padaju. Treba vreme za tako nešto. Još uvek se cedi lilvidnost i još uvek ima para
 
Zanimljivo bi bilo kad bi mogli da se izvuku podaci bez opstine Savski Venac,
to je 2min u ekselu

bez Savskog Venca u BG prosek novogradnje

- jul 2215
- avgust 2120

Dakle imamo pad od 4.5%

Inace u BNV je uneta zgrada koja je ocigledno pred zavrsetkom i sada se realizuju predugovori sklopljeni pre godinu ili dve.

1693547993090.png
 
to je 2min u ekselu

bez Savskog Venca u BG prosek novogradnje

- jul 2215
- avgust 2120

Dakle imamo pad od 4.5%

Inace u BNV je uneta zgrada koja je ocigledno pred zavrsetkom i sada se realizuju predugovori sklopljeni pre godinu ili dve.

Pogledajte prilog 171864
BG na vodi se unosi ODMAH po potpisivanju ugovora a ne po izgradnji zgrade!
 
Za sada bi neki preliminarni zaključak mogao da glasi da pad prometa u procentu koji očigledno imamo unazad godinu dana i koji nije mali, ne donosi ni minimalni pad cijena. Čak ni starogradnje, a kod novogradnje se javila anomalija da i pored pada prometa cijene su čak malo i skočile.
 
Za sada bi neki preliminarni zaključak mogao da glasi da pad prometa u procentu koji očigledno imamo unazad godinu dana i koji nije mali, ne donosi ni minimalni pad cijena. Čak ni starogradnje, a kod novogradnje se javila anomalija da i pored pada prometa cijene su čak malo i skočile.
Novogradnja je ostala na nivou na kom je bila. Nema rasta (to što vidiš rast proseka zavisi od meseca do meseca i koji se projekat više prodaje. Naravno ako se u avgustu većinom BW prodavao da su prosečne cene novogradnje porasle kad su kod njih cene visoke). Činjenica je da možda i investitori razmišljaju ovako: usporiću malo gradnju, prodaja će ići sporije ali će ići, profit isti. Znači radim manje, a profit isti! Pa to je super formula. Ista zarada, samo se rasporedi na duži rok i stres manji.
Keša još ima u sistemu i kod ljudi. Ko ima taj će da kupuje i dalje - čekaće akcije ili dobre kupovine ali će da kupuje i dalje (što se vidi po BW i da prodaju u većini slučajeva stanove na akcijama). To su ljudi koji su već odvojili novac, znaju šta hoće i sad samo čekaju priliku da kupe malo povoljnije. Oni bi kupili i bez te akcije, ali ako može da uštedi 5-7k eura što da ne...
 
Ne bih rekao da je zabluda. UK je de facto najveca kolonijalna sila (bila) na svetu ikada. Prosto najveca imperija koja je ikada postojala, i nijedna sila nije bila jaca od UK. Drugo, A sto se Holandije jeste, trenutno jaca od Spanije, prosto jer je kasnije od Spanije postala kolonijalna supersila. Pre pound sterlinga, globalna svetska valuta u rangu dolara bio je upravo Dutch Gulden. Prosetaj se malo Holandskim muzejima pa pogledaj kakav nakit, zlato i dragocenosti su "doneli kuci" da "sacuvaju dragocenosti od divljaka koji ne umeju da cene umetnine" na isti nacin kao i Britanci. Pola Indonezije su drzali, Javu, Dzakartu, Sumatru... Preko 350 godina su drzali kolonije, samo ovde. Mislim da u Rijksmuseumu (zaboravio sam sad tacno, bio sam 2015e davno) ima sa Indonezije neki kovceg sa nekim nenormalnim dragim kamenjem i oko 350kg cistog zlata i dragih kamenja koje je Holandija otela od nekog tamo kralja, nisam dobar sa istorijom toliko. Ovo je samo 10% sta su sve drzali, posto su drzali i delove Karipskog zaliva, Afrike itd (dakle na raznim stranama su bili aktivni, a bogami i robove su koristli samo tako).

Prema tome pusti ti te price da su to zablude. Nisu to nikakve zablude, to je cinjenicno stanje. Ukoliko ne zelis da ulazimo u neki ozbiljniji rasizam, ja smatram da su svi ljudi dovoljno inteligentni u ovom trenutku na svetu i smatram da manje razlike postoje u to kako je koliko sposoban, u svakom delu sveta postoji manje vise ista gausova raspodela po sposobnosti naroda da stvori odredjeno drustvo. Velika razlika je ta, kada imas obilje bogatstva u startu, veoma je lakse stvoriti kulturno i prosveceno drustvo. Drustvo koje ume da napravi efikasnu i kvalitetnu industriju, privredu, gde zarad kvalitetnog standarda ne podleze odmah korupciji, gde zarad istog tog bogatstva gleda da kreira krize negde drugde u svetu radije nego u svom dvoristu itd itd... Kako to da na zapadu svaka trenutno razvijena i mocna drzava je isto tako bila kolonijalna sila?

Sto se tice drzava poput Ceske ili Slovenije, ti zaista mislis da te drzave nisu sad necije druge kolonije? Pa Slovenija je apsolutno 100% Austrijska interesna sfera, parce teritorije sa sakom ljudi koja moze da stane u 3 americka solitera, daj molim te... Sto se Ceske tice, oni su Nemacka interesna sfera, i apsolutno na njihov napredak utice napredak Nemacke. Isto je i za Poljsku. Stvar sa Ceskom i Poljskom pa i Slovackom, je sto su se momentalno nakon pada Berlinskog zida okrenuli EU, Americi i Nemackoj i rekli: "uzmite nas i radicemo sta nam kazete". I isplatilo im se, a i nije kao da su imali izbor. Istorijski to gledano, Ceska nikad nije ni bila nikakav faktor ni politicki ni vojno pogotovu u odnosu na Srbiju koja se odlucno i hrabro borila u ratovima za svoj suverenitet.

Mene cela ta prica oko tih zemalja podseca na onu pricu - "ne pitaj me kako sam zaradio prvi milion". Znas, a posle je lako....
Ja ne tvrdim da neko nekog drugog nije iskorišćavao u kolonijalizmu, ja tvrdim da to nije uzrok što je neka zemlja razvijena.

Lepo si izbegao da spomeneš da su Španci dovukli najviše zlata u Evropu, a opet su ih prestigli Englezi, koji su bili daleko manja sila. I njihova bivša kolonija Holandija.

V. Britanija je prvo postala naučno-industrijska sila, pa je posle toga stvarala kolonije.

Nemoj mi reći da se i Nemačka razvila jer je imala puno kolonija.

Ja sam samo spomenuo da se zemlje sasvim lepo mogu razviti nezavisno od toga da li su bile kolonijalne sile ili kolonije i isto tako propasti.

A rasizam je i kad za svoje neuspehe kriviš druge. Finci su bili ultranerazvijeni kada su postali Švedska kolonija, kao subsaharska Afrika. Nisu imali pismenost, živeli su kao plemena, lovili su ih i prodavali kao robove i tek su dobili malo razvoja kulturnog identiteta pod Rusijom, koja je kasnije pokušala to da poništi. Dobili su prvu državu u istoriji posle Prvog svetskog rata, a sada su među najrazvijenijima.

Bivše uspešne kolonije: SAD, Kanada, Australija, Novi Zeland, Singapur, Hong Kong, Južna Koreja, Holandija, Finska.....

A ako su Slovenija i Češka kolonije, kada maksimalno rastegnemo značenje te reči, onda su i Nemačka i Japan kolonije Amerike, a Amerika je kolonija Izraela.

Uostalom, Turska je iskorišćavala Balkan i Bliski Istok, koji su do Islama bili među najrazvijenijim delovima sveta, pa gde je Turskoj to bogatstvo? Beže od inflacije i dolaze u Srbiju da rade.
 
Novogradnja je ostala na nivou na kom je bila. Nema rasta (to što vidiš rast proseka zavisi od meseca do meseca i koji se projekat više prodaje. Naravno ako se u avgustu većinom BW prodavao da su prosečne cene novogradnje porasle kad su kod njih cene visoke). Činjenica je da možda i investitori razmišljaju ovako: usporiću malo gradnju, prodaja će ići sporije ali će ići, profit isti. Znači radim manje, a profit isti! Pa to je super formula. Ista zarada, samo se rasporedi na duži rok i stres manji.
Keša još ima u sistemu i kod ljudi. Ko ima taj će da kupuje i dalje - čekaće akcije ili dobre kupovine ali će da kupuje i dalje (što se vidi po BW i da prodaju u većini slučajeva stanove na akcijama). To su ljudi koji su već odvojili novac, znaju šta hoće i sad samo čekaju priliku da kupe malo povoljnije. Oni bi kupili i bez te akcije, ali ako može da uštedi 5-7k eura što da ne...
Da. Za cijenu novogradnje vjerovatno je najpravilniji izraz stagnacija. Vidjećemo kako će se stvari kretati u budućnosti.
 
Sve sto sam pisao i prognozirao u januaru, ispostavilo se kao tacno. U septembru sumiramo rezultate :) ko ima kes, od januara da kupuje, ali 30% jeftinije :)
Najbolje ko ima keš da oroči krtakoročno 6-12 meseci. Zavali se u fotelju, jede kokice i gleda situaciju na tržištu. Ako padnu cene jako, uzima keš i kupuje, ako ne padnu, bar je zaradio neku kamatu i već istražio tržište detaljno...
 
Vrh