Šta je novo?

Cene nekretnina

Ako samo za Nemačku ode 12k ljudi ja ne znam kako to nije mali broj. Evo ne mora svako da odvede bračnog druga. Neka ode samo 8k ljudi To je 20k godišnje. Plus negativni prirodni priraštaj oko 25k. To je 45k ljudi manje svake godine....mozda sam ja lud 🙂. Nismo računali AT, FR, USA, CH itd. Naravno, ima tu i povratnika.
 
Što se tiče broja onih koji odlaze, dovoljno je pogledati popis. Između dva popisa, broj stanovnika u SRB je oko 500,000 manji.

2022 - broj stanovnika 6 647 003
2011 - broj stanovnika 7 186 862

Procena je da je od toga 300.000 ljudi manje zbog negativnog prirodnog priraštaja, a oko 200.000 se iselilo u druge države. Znači u proseku 20.000 stanovnika godišnje se iz Srbije odseli.
Popis isto ništa ne govori. Ja sam popisan u Srbiji sa celom porodicom (nas 4) a ne živimo tamo... I sada gde me brojiš? U ovih 200k što su otišli ili ?
Ko god ima adresu u SR i u EU nema šanse da tačno znaš. Jedino da šalješ policiju svakih nedelju dana da proverava gde sam?!
 
Ako samo za Nemačku ode 12k ljudi ja ne znam kako to nije mali broj. Evo ne mora svako da odvede bračnog druga. Neka ode samo 8k ljudi To je 20k godišnje. Plus negativni prirodni priraštaj oko 25k. To je 45k ljudi manje svake godine....mozda sam ja lud 🙂. Nismo računali AT, FR, USA, CH itd. Naravno, ima tu i povratnika.
Šte se tu razlikuje u prethodnih 200 godina? Tako je oduvek.

Pitanje iseljavanja i useljavanja je takođe pitanje za EU. Da im nije imigranata, kolabirali bi davno. Dakle, u životnom im je interesu da se doseljavaju novi stanovnici. Razlozi, fokus i težište tog procesa će se staviti drugu stranu migracionog procesa (kroz medije, na primer) , da bi se pomenuti interes EU malo zabašurio. Nije to jednostrano.
 
Što se tiče broja onih koji odlaze, dovoljno je pogledati popis. Između dva popisa, broj stanovnika u SRB je oko 500,000 manji.

2022 - broj stanovnika 6 647 003
2011 - broj stanovnika 7 186 862

Procena je da je od toga 300.000 ljudi manje zbog negativnog prirodnog priraštaja, a oko 200.000 se iselilo u druge države. Znači u proseku 20.000 stanovnika godišnje se iz Srbije odseli.
Mislim da je to neadekvatna metodologija. Ono što mislim da je adekvatnije jeste npr. uporediti broj stanovnika po starosnim kategorijama za 2011. i 2022. Recimo koliko je ljudi 2011. godine starosti 20 - 30 živelo u Srbiji, pa onda starosti 31 - 41 2022. godine i tako za ostale kategorije.

Kapiram da bi neki statističar to bolje analizirao, ali mislim da bi podaci za 0 - 50 a zatim 11 - 61 dali neku okvirnu sliku jer je smrtnost ljudi u toj kategoriji mala. Nedostatak je to što bi u tu statistiku ušli i imigranti, ali samo oni koji su živeli u Srbiji najmanje 12 meseci u trenutku popisivanja.

Popis isto ništa ne govori. Ja sam popisan u Srbiji sa celom porodicom (nas 4) a ne živimo tamo... I sada gde me brojiš? U ovih 200k što su otišli ili ?
Ko god ima adresu u SR i u EU nema šanse da tačno znaš. Jedino da šalješ policiju svakih nedelju dana da proverava gde sam?!
U tom slučaju pravi podatak nikada nećemo saznati, prvo da izgradimo normalnu državu pa tek onda da se prebrojavamo.
 
Mislim da je to neadekvatna metodologija. Ono što mislim da je adekvatnije jeste npr. uporediti broj stanovnika po starosnim kategorijama za 2011. i 2022. Recimo koliko je ljudi 2011. godine starosti 20 - 30 živelo u Srbiji, pa onda starosti 31 - 41 2022. godine i tako za ostale kategorije.

Kapiram da bi neki statističar to bolje analizirao, ali mislim da bi podaci za 0 - 50 a zatim 11 - 61 dali neku okvirnu sliku jer je smrtnost ljudi u toj kategoriji mala. Nedostatak je to što bi u tu statistiku ušli i imigranti, ali samo oni koji su živeli u Srbiji najmanje 12 meseci u trenutku popisivanja.

Ta procena od 300.000 umrlih nije moja, nego je izlazila u člancima u vreme kad su izašli rezultati popisa. Pretpostavljam da je RZS izvor toga.
 
Ljudi ja ne znam zasto pričate o manjim mestima kada ste većina iz Beograda i samo mlatite praznu slamu pričajući gluposti. Ja sam u Beogradu došao iz istočne Srbije i život u manjem mestu je mnogo jeftiniji, iako se u zadnjih par godina ta razlika dosta smanjila. Pa počnimo bas od te prehrane za koju svi pričate, pa i to je jeftinije. Video sam čak i na netu negde da je Maxi u manjim mestima jeftiniji bas zbog logičnih stvari, jednostavno imaju manje troškove radne snage, rente... Plus sto u svakom manjem mestu postoje prodavnice koje su ozbiljne veličine, na primer na 5minuta od kuće imam lokalnu prodavnicu koja je velicine 7x ShopNGo-a u Zemunu a koja ima mnogo manje marže i niže cene upravo zbog stvari koje sam nabrojao. Ajmo dalje, i u manjim mestima imate usluge, na primer šišanje od 400-1200, ali poenta je sto bi to šišanje u Bg-u bilo 2200, a ne 1200 kao u najboljem lokalu u manjem mestu. Kafići, restorani, sve ono sto bi neko rekao da nije obavezno, ali budimo realni svako će sesti da popije nesto, izvede devojku... je jeftinije dosta. Idemo dalje, pa i sam porez na nekretnine, kao i kirije su dosta jeftiniji, jer budimo realni 80% koji beži za boljom platom nema stanove u Beogradu, posedujem nekretninu i tamo i ovamo pa znam i porezi koliki su i sve. Jeste da jr cena goriva ista, ali u manjem mestu nećete potrošiti ni u pola tu količinu goriva kao u Beogradu. Tako da je život sa na primer 1000e mesečno mnogo mnogo komotniji u manjem mestu nego u Beogradu. E sada što su "Beogradjani" odsečeni od realnosti, pa nisu svesni kako 60% Srbije živi sa prošecnom platom od 50000-60000 u manjem mestu to je drugo, i to što manja mesta nemaju nikakve dogadjaje i aktivnosti, posebno za mlade...
 
Ljudi ja ne znam zasto pričate o manjim mestima kada ste većina iz Beograda i samo mlatite praznu slamu pričajući gluposti. Ja sam u Beogradu došao iz istočne Srbije i život u manjem mestu je mnogo jeftiniji, iako se u zadnjih par godina ta razlika dosta smanjila. Pa počnimo bas od te prehrane za koju svi pričate, pa i to je jeftinije. Video sam čak i na netu negde da je Maxi u manjim mestima jeftiniji bas zbog logičnih stvari, jednostavno imaju manje troškove radne snage, rente... Plus sto u svakom manjem mestu postoje prodavnice koje su ozbiljne veličine, na primer na 5minuta od kuće imam lokalnu prodavnicu koja je velicine 7x ShopNGo-a u Zemunu a koja ima mnogo manje marže i niže cene upravo zbog stvari koje sam nabrojao. Ajmo dalje, i u manjim mestima imate usluge, na primer šišanje od 400-1200, ali poenta je sto bi to šišanje u Bg-u bilo 2200, a ne 1200 kao u najboljem lokalu u manjem mestu. Kafići, restorani, sve ono sto bi neko rekao da nije obavezno, ali budimo realni svako će sesti da popije nesto, izvede devojku... je jeftinije dosta. Idemo dalje, pa i sam porez na nekretnine, kao i kirije su dosta jeftiniji, jer budimo realni 80% koji beži za boljom platom nema stanove u Beogradu, posedujem nekretninu i tamo i ovamo pa znam i porezi koliki su i sve. Jeste da jr cena goriva ista, ali u manjem mestu nećete potrošiti ni u pola tu količinu goriva kao u Beogradu. Tako da je život sa na primer 1000e mesečno mnogo mnogo komotniji u manjem mestu nego u Beogradu. E sada što su "Beogradjani" odsečeni od realnosti, pa nisu svesni kako 60% Srbije živi sa prošecnom platom od 50000-60000 u manjem mestu to je drugo, i to što manja mesta nemaju nikakve dogadjaje i aktivnosti, posebno za mlade...

isto iskustvo imam, ja sam iz sumadije. ono sto je mnogo skuplje u bgu u odnosu na manje mesto je vreme... jer kolicina vremena koja se izgubi da bi se nesto org u bgu ne moze da se meri sa manjim mesto gde sve zavrsim dok trepnem
 
Ma to je normalno, i Ja sam iz Šumadije, samo je malo teže to objasniti nekome ko je manja mesta video samo na filmovima i ima platu 1000+ evra. Sve su to mizerne razlike iz tog ugla ali velike nekome ko se vrti oko minimalca.
 
Ljudi ja ne znam zasto pričate o manjim mestima kada ste većina iz Beograda i samo mlatite praznu slamu pričajući gluposti. Ja sam u Beogradu došao iz istočne Srbije i život u manjem mestu je mnogo jeftiniji, iako se u zadnjih par godina ta razlika dosta smanjila. Pa počnimo bas od te prehrane za koju svi pričate, pa i to je jeftinije. Video sam čak i na netu negde da je Maxi u manjim mestima jeftiniji bas zbog logičnih stvari, jednostavno imaju manje troškove radne snage, rente... Plus sto u svakom manjem mestu postoje prodavnice koje su ozbiljne veličine, na primer na 5minuta od kuće imam lokalnu prodavnicu koja je velicine 7x ShopNGo-a u Zemunu a koja ima mnogo manje marže i niže cene upravo zbog stvari koje sam nabrojao. Ajmo dalje, i u manjim mestima imate usluge, na primer šišanje od 400-1200, ali poenta je sto bi to šišanje u Bg-u bilo 2200, a ne 1200 kao u najboljem lokalu u manjem mestu. Kafići, restorani, sve ono sto bi neko rekao da nije obavezno, ali budimo realni svako će sesti da popije nesto, izvede devojku... je jeftinije dosta. Idemo dalje, pa i sam porez na nekretnine, kao i kirije su dosta jeftiniji, jer budimo realni 80% koji beži za boljom platom nema stanove u Beogradu, posedujem nekretninu i tamo i ovamo pa znam i porezi koliki su i sve. Jeste da jr cena goriva ista, ali u manjem mestu nećete potrošiti ni u pola tu količinu goriva kao u Beogradu. Tako da je život sa na primer 1000e mesečno mnogo mnogo komotniji u manjem mestu nego u Beogradu. E sada što su "Beogradjani" odsečeni od realnosti, pa nisu svesni kako 60% Srbije živi sa prošecnom platom od 50000-60000 u manjem mestu to je drugo, i to što manja mesta nemaju nikakve dogadjaje i aktivnosti, posebno za mlade...
Isto iskustvo i kod mene. Moji roditelji i dalje zive u mom rodnom gradu, pa kad dodju u Bg da me posete, i ostanu kod mene 2,3 dana, svaki put se preneraze koliko je u Bgu sve skupo. Moj otac je majstor i svaki put hoce nesto da mi popravi u stanu, i svaki put komentarise kako su skuplji alati, farbe, cetke, usluge. Ako ti se pokvari neki uredjaj a niko u porodici ne zna da popravi, skupljo je majstor da dodje da popravi. Skuplje je da ti poprave pec, ociste klimu, zamene aspuh. A da ne pricam kad neke vece poslove treba obaviti tipa renoviranje stana. Poredjenja radi sad kad renoviramo zvali smo neke keramicare, covek iz mog mesta trazi 14e/m2, covek iz Bga mi trazi 20e/m2. Za decu su skuplje sveske, olovke, rancevi, pekare u kojima kupuju uzinu, kopirnica. Pa nije zivot samo gorivo i Maksi ni u Bg-u ni van Bg-a.
 
U Beogradu za popravke jedino vredi cimati rodbinu, prijatelje i komšije. Sve ostalo je mačka u džaku i pitanje je šta će konkretno uraditi. U manjim mestima svako zna ko je kakav majsor, pa nije problem platiti čak iako ga ne poznaješ.
 
Ako samo za Nemačku ode 12k ljudi ja ne znam kako to nije mali broj. Evo ne mora svako da odvede bračnog druga. Neka ode samo 8k ljudi To je 20k godišnje. Plus negativni prirodni priraštaj oko 25k. To je 45k ljudi manje svake godine....mozda sam ja lud . Nismo računali AT, FR, USA, CH itd. Naravno, ima tu i povratnika.
Plus dodati ljude koji ne potpadaju pod ovu statistiku, a to su oni koji odlaze sa EU pasošima (mađarski, hrvatski, bugarski, nisam čuo da ljudi idu sa rumunskim) i taj broj dodatno raste. Sa članovima porodice broj nije manji od 25k i to samo za jednu zemlju. A odlaze radno sposobni ili budući radnici (deca).

I onda neko na taj broj, za samo jednu zemlju, u situaciji gde se godišnje rađa 50-60k (od kojih deo ode bez dana rada u Srbiji) kaže i nije puno.

Teško je ne videti vezu između ovih brojeva i toga da autobuse voze ljudi sa Šri Lanke ili odakle već.
 
Ali ima i imigranata u rekordnom broju.
Ajde da kazemo 50.000 stranih radnih dozvola za godinu dana!! Na sve to treba dodati da bude jos i veliki broj bez dozvole.

Vrlo je tesko imati tacne konkretne cifre ali po mom nekom osecaju raste populacija i to primetno. Samo sto je sve veci protok neki odlaze, neki dolaze, neki se vracaju i slicno.
 
I onda neko na taj broj, za samo jednu zemlju, u situaciji gde se godišnje rađa 50-60k (od kojih deo ode bez dana rada u Srbiji) kaže i nije puno.

Teško je ne videti vezu između ovih brojeva i toga da autobuse voze ljudi sa Šri Lanke ili odakle već.
Kao sto je srpskim kapitalistima u interesu da zaposljavaju vozace sa Sri Lanke ili zidare iz Turske i da ih plate manje nego lokalce, tako je i EU kapitalistima isto u interesu. To je veza.
 
Od 2020. je krenula bujica imigranata u Srbiji jer se radna dozvola dobija vrlo brzo. Birokratija u centralnoj Evropi (Poljska, Češka, Slovačka) je usporila zbog korone, a zatim je postala preplavljena zbog izbeglica iz Ukrajine. U bilo koju zgradu opštine u ovim državama da odete, videćete reku Ukrajinaca od rano ujutro do kasno popodne.

Šri Lančanin bez posla ima izbor da dođe u Srbiju u roku od odmah ili da sedi kući godinu dana dok mu Poljska izda radnu dozvolu, izbor nije težak.
 
Ma to je normalno, i Ja sam iz Šumadije, samo je malo teže to objasniti nekome ko je manja mesta video samo na filmovima i ima platu 1000+ evra. Sve su to mizerne razlike iz tog ugla ali velike nekome ko se vrti oko minimalca.
Zapravo ja mislim da smo pogresno poceli da uporedjujemo zivot porodica koje imaju 2000e mesecno. Realno i u Bg i u unutrasnjosti sa 2000e porodica zivi pristojno, ne oskudeva, ne osete toliku razliku koliku osete ljudi koji po porodici imaju ispod 1000e mesecno. Za njih je zivot u Bg i nekom manjem mestu razlika nebo i zemlja. Tu se zaista oseti da li je vrtic 3000 ili 6000, ili sisanje 400 ili 1000, restorani isto, porez na nekretninu, prevoz, popravke.

Jos ako bi poredili podstanarski zivot, tu nema price koji grad je skuplji. Ali rekli smo da racunamo one koji zive u svojoj nekretnini.

Znaci ne moze me niko ubediti da covek koji zaradjuje 500e i zivi na Vracaru zivi podjednako kao onaj koji zaradjuje 500e u Sapcu.

Sto su primanja veca, smanjuje se razlika u komforu jer se vise novca trosi na univerzalne troskove koji nemaju veze sa mestom.
 
Ah, ovo je zabluda. Španija i Portugalija su bile najveće kolonijalne sile, ali se u Engleskoj desila naučna i industrijska revolucija, iako je Engleska bila kolonijalni patuljak u odnosu na Španiju.

Od Španije je razvijenija njena bivša kolonija Holandija, Finska, koja je bila Švedska kolonija pa autonomna oblast u nerazvijenoj Rusiji, Švedska, koja osim Finske praktično nije imala kolonije, Danska, a Portugaliju i Španiju su sustigli i prestižu ih Česi i Slovenci, koji nisu imali kolonije a bili su pod komunizmom, a pre toga obespravljeni politički pod Habsburzima.
Ne bih rekao da je zabluda. UK je de facto najveca kolonijalna sila (bila) na svetu ikada. Prosto najveca imperija koja je ikada postojala, i nijedna sila nije bila jaca od UK. Drugo, A sto se Holandije jeste, trenutno jaca od Spanije, prosto jer je kasnije od Spanije postala kolonijalna supersila. Pre pound sterlinga, globalna svetska valuta u rangu dolara bio je upravo Dutch Gulden. Prosetaj se malo Holandskim muzejima pa pogledaj kakav nakit, zlato i dragocenosti su "doneli kuci" da "sacuvaju dragocenosti od divljaka koji ne umeju da cene umetnine" na isti nacin kao i Britanci. Pola Indonezije su drzali, Javu, Dzakartu, Sumatru... Preko 350 godina su drzali kolonije, samo ovde. Mislim da u Rijksmuseumu (zaboravio sam sad tacno, bio sam 2015e davno) ima sa Indonezije neki kovceg sa nekim nenormalnim dragim kamenjem i oko 350kg cistog zlata i dragih kamenja koje je Holandija otela od nekog tamo kralja, nisam dobar sa istorijom toliko. Ovo je samo 10% sta su sve drzali, posto su drzali i delove Karipskog zaliva, Afrike itd (dakle na raznim stranama su bili aktivni, a bogami i robove su koristli samo tako).

Prema tome pusti ti te price da su to zablude. Nisu to nikakve zablude, to je cinjenicno stanje. Ukoliko ne zelis da ulazimo u neki ozbiljniji rasizam, ja smatram da su svi ljudi dovoljno inteligentni u ovom trenutku na svetu i smatram da manje razlike postoje u to kako je koliko sposoban, u svakom delu sveta postoji manje vise ista gausova raspodela po sposobnosti naroda da stvori odredjeno drustvo. Velika razlika je ta, kada imas obilje bogatstva u startu, veoma je lakse stvoriti kulturno i prosveceno drustvo. Drustvo koje ume da napravi efikasnu i kvalitetnu industriju, privredu, gde zarad kvalitetnog standarda ne podleze odmah korupciji, gde zarad istog tog bogatstva gleda da kreira krize negde drugde u svetu radije nego u svom dvoristu itd itd... Kako to da na zapadu svaka trenutno razvijena i mocna drzava je isto tako bila kolonijalna sila?

Sto se tice drzava poput Ceske ili Slovenije, ti zaista mislis da te drzave nisu sad necije druge kolonije? Pa Slovenija je apsolutno 100% Austrijska interesna sfera, parce teritorije sa sakom ljudi koja moze da stane u 3 americka solitera, daj molim te... Sto se Ceske tice, oni su Nemacka interesna sfera, i apsolutno na njihov napredak utice napredak Nemacke. Isto je i za Poljsku. Stvar sa Ceskom i Poljskom pa i Slovackom, je sto su se momentalno nakon pada Berlinskog zida okrenuli EU, Americi i Nemackoj i rekli: "uzmite nas i radicemo sta nam kazete". I isplatilo im se, a i nije kao da su imali izbor. Istorijski to gledano, Ceska nikad nije ni bila nikakav faktor ni politicki ni vojno pogotovu u odnosu na Srbiju koja se odlucno i hrabro borila u ratovima za svoj suverenitet.

Mene cela ta prica oko tih zemalja podseca na onu pricu - "ne pitaj me kako sam zaradio prvi milion". Znas, a posle je lako....
 
Da bi se shvatila kolosalnost bogatstva kao uostalom i sama veličina gramzivosti zapadnih kolonizatora dovoljno je uzeti Niger za primer i shvatiti koliko je to para i bogatstava kroz istoriju otišlo i zašto jedna Afrika važi za najnerazvijeniji deo sveta.
Recimo francuzi su Nigeru plaćali rudu urana 11 $ a isti prodavali preko 210 $...!
I konačno najgore su i najlicemernije one njihove humanitarne akcije po africi, kada im šalju po šaku pšenice i onda se slikaju po medijima glumeći humanost !!

Isto tako je ona zla baba Medlin Olbrajt sanjala da je bogatsvo Sibira (Rusije) u stvari bogatstvo celog sveta, i da svi (čitaj zapadne korporacije) imamo pravo na njega
 
Poslednja izmena:
@Ar4

Hajde razmisli malo.

Najviše ljudi procentualno ide u Nemačku, da, jer je i najmnogoljudnija zemlja u EU. Ali gde su skandinavske zemlje, Beneluks, Austrija, Švajcarska, UK i Irska, prekookeanske destinacije?

Napisali su ti već za ljude sa 2 pasoša - njima viza ne treba. Koliko misliš da je otišlo samo nekadašnjih izbeglica iz HR?

Zato da, 50 hiljada ljudi (bar) ode svake godine iz Srbije, plus negativan prirodni priraštaj.

Ali tu je ekipa iz Šri Lanke da pokupuje premijum (tm) apartmane na Zlatiboru :)
 
Opet provokacija, uostalom neka svako za sebe razmisli zašto je samo Zlatibor u celoj zemlji otporan na ovogodišnji krizni talas, zašto ljudi kupuju i nema ni pada cena ni pada prometa...

RAZVOJ ZLATIBORA
-
20 terena za pripreme vrhunskih sportista
- golf teren svetskog nivoa pored jezera
- manji internacionalni aerodrom iza Obudojevice za biznis džet avione (golf i slična klijentela)
- najvišlje jezero u Srbiji sa uređenom plažom
- direktan put do aerodroma Ponikve
- veći internacionalni aerodrom Ponikve za komercijalne letove, veliki Airbus i Boeing avioni
- novi krakovi gondole (eko transport u svim pravcima)
- grejani stadion po UEFA standardima (8.000 gledalaca)
- krak autoputa od Požege do Zlatibora (EXPO u Beogradu na 90 min) u prvoj fazi, i kasnije preko Jahorine i Pala do Sarajeva
- trim, pešačke i biciklistčke staze
- staze za nordijsko skijanje
- kompletna obilaznica oko Zlatibora (smanjenje zagađenja i gužvi od motornih vozila)
- autodrom
- Man.Hilandar: obrazovno-sportsko-duhovni centar na 70 ha po ugledu na postojeće u svetu
- aqua park
- heliodrom
- tržni centar
 
Poslednja izmena:
Meni je cudno kako vise ljudi ne napušta Srbiju. Bio malopre do ma**-ja i videh novu cenu čvaraka 😂. 4000rsd za 1kg.
Mozda je na Zlatiboru povoljnije 🙂
 
Sta si zeleo da kazes? Da ta belgijska firma ima oligopol u Srbiji i da zato moze da dize cene preko mere?
 
Na Kosovu je zaista ogromna stopa iseljavanja, a od 2024 će dobiti liberalizaciju ulaska u EU. Nema potrebe da se ratuje dole, samo strpljenje.
Ko ce od Srba da ide dole da ga naseli, cak i da svi Albanci odu.
Isto tako Pakistanci i ostali nesvrstani pricaju za Srbiju, njima je ovo raj na zemlji, plodna zemlja a nenaseljena.
Dok razmisljate o Kosovu i srbovanju, spremite se za suzivot sa prijateljima iz treceg sveta.
 
Vrh