Šta je novo?

Cene nekretnina

Niko nije napisao zasto je dosao njegov slucaj do izvrsitelja!?! Po meni to je glavno. Nije placao rezije ili sta i onda sad kao kad je otisao na dobos hoce da se ubije. Trebao je skociti pre toga. Da ti slucaj dodje do izvrsitelja moras da ignorises par opomena za racune, onda te kontaktira i sam izvrsitelj da platis ili ce ici na izvrsenje, pa ako i to ignorises 2x onda dolazi do ovoga. Tako da ako se pravio blesav toliko dugo... Sta da kazem... Misli kao noj zabiti glavu u pesak i kao proci ce i zaboravice racune:))) i kao drzava kriva. nije nego on.
Pise u komentarima da se zaduzio da bi placao lecenje sinu koji je nazalost umro.
 
4% popusta na novogradnju. Objekat je Zemun Vista.

4 sprat, nije suteren, ne bi trebalo da je neki feleričan stan, ne gleda na glavnu ulicu, raspored je običajen.

Liči da štuca prodaja, ili je nešto drugo u pitanju. Ako neko prati temu o ovoj zgradi, može da dopuni info.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230825_144054_Chrome.jpg
    Screenshot_20230825_144054_Chrome.jpg
    46,4 KB · Pregleda: 266
Kamatne stope od 5-7% su uvek bile normalne. Ovo sto smo imali kamate od 1% to su pre u SFRJ dobijali samo prvoborci. To je jednostavno trenutak u zivotu ko uzme pa iskoristi ispadne pametan. Da ce se vratiti tako niske cisto sumnjam... Ali sta je tu je. Nismo kornjace pa da zivimo 300 godina pa kao ajd sad su visoke sacekacu 30 god bice opet niske... Ti za 30 god si vec pred penzijom i onda kraj. Nema kredita vise
Ne kazem da treba cekati pad kamatnih stopa jer pitanje kad ce se desiti. Kao ni pad cena jer i ako/kad budu pale, pasce 10-20-30%, nece 50%. Mnogi tvrde da cene nekretnina nece padati jer cemo vec za 2 godine ponovo imati niske kamatne stope u sta ne verujem. Iskreno, mislim da cemo pre videti pad cena nekretnina nego pad kamatnih stopa.
Kome treba stan i nadje onaj koji mu odgovara i koji moze da priusti, naravno da bi trebalo da kupi bez obzira na cene i kamatne stope. Ali ako podjemo od pretpostavke da kamatne stope nece padati u nekoj znacajnijoj meri (to je samo pretpostavka, ne mora da znaci da ce biti tacna), pad cena nekretnina je vrlo izvestan.
 
Ovo je skroz pravilno razmišljanje, al odudara od stava velike većine ljudi u Srbiji. Što bi Basara reko, ljudi imaju usađen instinkt gladnog k koji ih je napravio, i ceo život se nešto preračunavaju, grče, razmišljaju dal će da se zaje*******u ako urade ovo ili ono, plaše se materijalnog gubitka a ne vide da im najvredniji resurs koji imaju, vreme na ovoj planeti ističe u tom grču...
Basara olako deli besplatne životne savete, kao što se i ovde dele finansijski saveti. A inače je baraba.
 
4% popusta na novogradnju. Objekat je Zemun Vista.

4 sprat, nije suteren, ne bi trebalo da je neki feleričan stan, ne gleda na glavnu ulicu, raspored je običajen.

Liči da štuca prodaja, ili je nešto drugo u pitanju. Ako neko prati temu o ovoj zgradi, može da dopuni info.
Spustaju za nivo kamatnih stopa na stednju ne bi li stimulisali prodaju po meni. Moze to bolje i vise :)
 
Ima smisla, ali u tu računicu dodaj kamatu koju vraćaš i cenu stana u trenutku kada taj kredit otplatiš. Da li to uopšte može da se predvidi i izračuna? Pitam, jer mi nema smisla da je svaki trenutak dobar trenutak za kupovinu stana u kome ćeš da živiš.
Po meni je SVAKI trenutak dobar za kupovinu stana, AKO ćeš ti LIČNO živeti u njemu (ne kao investiciju). Uzmi bilo koji period u zadnjih 50 godina i uzmi vrednost koja je plaćena i koliko sada vredi... S tim da računaj period od min 20 godina. Jer to je prosečno trajanje kredita. u Svim slučajevima si u +. A da ne kažem da koliko god plaćaš kiriju to bacaš kroz prozor. Tako da potencijalna "ušteda" od 2% na kamati ili možda 10% na kvadratu si anulirao s kirijom.
 
Po meni je SVAKI trenutak dobar za kupovinu stana, AKO ćeš ti LIČNO živeti u njemu (ne kao investiciju). Uzmi bilo koji period u zadnjih 50 godina i uzmi vrednost koja je plaćena i koliko sada vredi... S tim da računaj period od min 20 godina. Jer to je prosečno trajanje kredita. u Svim slučajevima si u +. A da ne kažem da koliko god plaćaš kiriju to bacaš kroz prozor. Tako da potencijalna "ušteda" od 2% na kamati ili možda 10% na kvadratu si anulirao s kirijom.
Jedino je izuzetak kad ti treba stan, ali nisi stambeno ugrozen i nije ti bas hitno, recimo kad zivis u kuci/stanu roditelja, ili kad vec imas neki svoj stan (koji ti ne odgovara u potpunosti i planiras da ga menjas), pa kirija izlazi iz racunice. Onda je racunica malo drugacija, jer imas lufta za kalkulacije, cekanja da skupis dodatni novac a kamatne stope i cene potencijalno padnu, a u medjuvremenu natenane gledas ponude i slicno.
 
Mnogi ovu krizu uporedjuju sa 2008., ali ja bih rekao da ova kriza, pored slicnosti sa 2008. ima velike slicnosti i sa krizom iz 1970-tih godina kad smo imali visoku inflaciju i stagnaciju (tzv. stagflacija).
Cisto podsecanja radi, pogledajte inflaciju u SAD-u u poslednjih 60 godina:
Pogledajte prilog 171188

A pogledajte kamatne stope u SAD-u u manje-vise istom periodu:
Pogledajte prilog 171189

Jel vidite kako je do 1960-tih inflacija bila relativno niska, i kamatne stope relativno niske. Kako je podivljala inflacija, tako su podigli i kamatne stope, i na niske nivoe su pale tek 2000-tih. Znaci, 40 godina se cekalo na pad kamatnih stopa. Ne kazem da cemo sad cekati 40 godina na pad kamatnih stopa (jer nemamo inflaciju kao sto je bila tad), niti da ce kamatne stope samo rasti, samo kazem da ne treba gledati podatke istorijski samo poslednjih 10-20 godina i biti siguran da ce vec za par godina kamatne stope ponovo biti niske. Kao sto rekoh, mozda i hoce, ali ja ne bih smeo da se kladim u to.
Dobar primer, samo fali podatak sta se desavalo sa nominalnim cenama nekretnina za to vreme. Medijalna cena kuce u US:

1960 - 19k dolara
1970 - 25k dolara
1980 - 58k dolara
1990 - 97k dolara
2000 - 138k dolara


Maltene ni u jednom trenutku nominalna cena nije padala u tih 40 godina, a na kraju je zavrsilo sedmostruko vecom cenom kuce.

Ponavljam, ne dizu se kamate da bi se dizale kamate, postoji razlog zasto se to radi. Ako su kamate visoke, i inflacija je visoka. Ako je inflacija visoka, tesko ce i nominalne cene mnogo na dole. Pojeftinjenje stagnacijom, gde inflacija jede realnu cenu, to se vec desava, ali to nije ono cemu se vecina ovde nada.
 
Dobar primer, samo fali podatak sta se desavalo sa nominalnim cenama nekretnina za to vreme. Medijalna cena kuce u US:

1960 - 19k dolara
1970 - 25k dolara
1980 - 58k dolara
1990 - 97k dolara
2000 - 138k dolara


Maltene ni u jednom trenutku nominalna cena nije padala u tih 40 godina, a na kraju je zavrsilo sedmostruko vecom cenom kuce.

Ponavljam, ne dizu se kamate da bi se dizale kamate, postoji razlog zasto se to radi. Ako su kamate visoke, i inflacija je visoka. Ako je inflacija visoka, tesko ce i nominalne cene mnogo na dole. Pojeftinjenje stagnacijom, gde inflacija jede realnu cenu, to se vec desava, ali to nije ono cemu se vecina ovde nada.
Evo kako se kretao medijalni dohodak domacinstva u tom periodu:
1960 - 5.6k USD
1970 - 9.9k USD
1980 - 21k USD
1990 - 35k USD
2000 - 51k USD
Znaci, dok su cene nekretnina otisle gore 7 puta, dohodak je povecan 9 puta.
 
Dobar primer, samo fali podatak sta se desavalo sa nominalnim cenama nekretnina za to vreme. Medijalna cena kuce u US:

1960 - 19k dolara
1970 - 25k dolara
1980 - 58k dolara
1990 - 97k dolara
2000 - 138k dolara


Maltene ni u jednom trenutku nominalna cena nije padala u tih 40 godina, a na kraju je zavrsilo sedmostruko vecom cenom kuce.

Ponavljam, ne dizu se kamate da bi se dizale kamate, postoji razlog zasto se to radi. Ako su kamate visoke, i inflacija je visoka. Ako je inflacija visoka, tesko ce i nominalne cene mnogo na dole. Pojeftinjenje stagnacijom, gde inflacija jede realnu cenu, to se vec desava, ali to nije ono cemu se vecina ovde nada.
Ono što treba dodati na Defke-tov primer a što ne važi za US, ali važi za Srbiju je da vi tu nekretninu kad isplatite ostavljate detetu BEZ poreza!! I onda on/ona ne kreće od nule!
 
Jedino je izuzetak kad ti treba stan, ali nisi stambeno ugrozen i nije ti bas hitno, recimo kad zivis u kuci/stanu roditelja, ili kad vec imas neki svoj stan (koji ti ne odgovara u potpunosti i planiras da ga menjas), pa kirija izlazi iz racunice. Onda je racunica malo drugacija, jer imas lufta za kalkulacije, cekanja da skupis dodatni novac a kamatne stope i cene potencijalno padnu, a u medjuvremenu natenane gledas ponude i slicno.
To može dok nemaš ženu ili muža ili pod pretpostavkom da roditelji imaju dovoljno veliku kuću ili stan. Ako moraš dovesti ženu u roditeljsku kuću možeš računati kroz godinu dana na rastavu braka i to skoro 80%!!
Drugo mora i ta roditeljska kuća ili stan biti dovoljno veliki, jer ako dođeš ti s ženom u dvosoban stan... Iha veselja... Perje ima da leti na sve strane.
 
Ne kazem ja da hoce, samo pokusavam da shvatim i drugu stranu debate jer mozda nesto propustam. Na primer ljudi kazu da su problem kamate koje ce ici u nebo i zadrzati se tu jako dugo, ali ja ne razumem sto to tvrde i pokusavam da shvatim.
.................................
I to nikakakav cherry pick, prva 2 sajta koja prikazuju forecast po mesecima predvidjaju malo drugacije vrednosti ali vrlo slican trend gde vec kroz par meseci dolazi do stabilizacije a zatim do konstantnog postepenog opadanja. Sto mislite da ovo nije tacno?
Ma sve je to u redu, i ako želite da pristupate sa neke stručne tačke gledišta, ipak @mariks je već napisao da i to zna da pogreši. Ali to opet ne zanima ni tog stručnjaka-ekonomistu ako on lično prodaje svoj stan. I on se tada vodi potencijalom grada/turističkog/univerzitetskog mesta, budućnosti o kojoj većina ljudi sanja, osećajem da bi svi tu da kupe, neretko idealizaciji svega i svačega u gradu, onda svim onim stvarima koje si ti opisivala i zbog kojih si došla. Ne gleda on tada tabele već sluša tetku i strinu, koje može biti imaju samo osnovnu školu, da treba dobro da se cenjka, jer možda ima (a većina imaju) sledeću vezanu kupovinu, jer je komšinica Kata prodala svoj stan za toliko i toliko, jer su cene svega i svačega otišle u nebo itd itd
Onda imamo strah od inflacije, pa opasnost od stagnacije, veliki broj ljudi se i dalje plaši da drži veće pare na računima banaka...
Imamo i veliki broj naših ljudi koji će pre smanjiti jedan obrok sebi dnevno nego prodati, ili bar ispod cene prodati stan...neko će radije promeniti profesiju i postati građevinac, šofer ili neka treća profesija koje su izuzetno tražene nego prodati stan itd itd...neko otići u inostrantsvo
Imamo i dijasporu koja konstantno pritiska (mislim da će sve više pojačavati)

Kad bi barem nekako ojačali selo i manja mesta i zaustavili proces iseljenja ljudi sa sela i provincije u veće gradove, pa da se nadamo nečemu...ali avaj! Pritisak je i tu jak!
Takođe pored posla, dok god je stan u Beogradu i drugde i statusni simbol nema ništa od velikog pada ni kod lošijih nekretnina, a one dobre u Standard klasi kao i Premijum se ionako drže na glasu i planu čim se pojave na oglasu.

Ja sam recimo na Zlatiboru nudio na ruke 15.000 evra investitoru samo za rezervaciju Premijum apartmana i on me kulturno odbio, kao zbog dozvole a u stvari sam posle saznao da zbog traženosti planiraju da podignu cene!!

Sve je lepo i moguće na ovom forumu, i ja lično recimo ne bih dao više od 1400 evra/m2 za stan klase Standard kod Crvenog Krsta, ali ko mene pita, prodaju ih za 2500-3000 bez želje da spuste cenu...ko zna, život je to, može ipak biti da tetke i strinke vode glavnu reč kod cena nekretnina :coffee::coffee:
 
Poslednja izmena:
Ovo je potpuno offtopic ali ako je drug takav specijalista lekar. Njemu onda plata dođe bukvalno kao džeparac. Ali bukvalno. On privatno uzme min i to TAX FREE 4k eura. Min! Ako ne i više. I to bez mita i korupcije skroz legalno. Ako je i malo veštiji, onda za ubacivanje u Tiršovu ili operaciju uzima ihaa... On te pare na Zapadu ni blizu ne bi zaradio. To što piše da on ima 100k din možeš mačku na rep okačiti. Pa i Siniša Mali ima platu zvaničnu 120,000 din! Da li ti veruješ da od toga živi?
On ne moze da uzme privatno nista, jer za njegovu specijalizaciju nema privatne prakse. Decija kardiohirurgija je u pitanju. Ako znas privatnu kliniku gde se to radi u Srbiji, javi mi da mu ja javim, da pocne da uzima i on 4-5 hiljada da mu svane. Za uzimanje sa strane necu ni da pocinjem, jer vec vidim sta je tebi normalno, zbog takve atmosfere nazalost i odlaze odavde jer neki jos uvek imaju eticka i moralna nacela. "Ako je imalo vestiji..." Znaci ako neko treba da bude "vestiji da prima mito" da bi ziveo normalno, sta ti to govori o sistemu i okruzenju u kom se zivi? O plati na zapadu za ovo zanimanje ne treba trositi reci, omasio si debelo, jer ocigledno ne znas koliko se placa tako nesto. On bi ovde drzavno morao da prima minimum 5000e da bi ziveo istim standardom kao na zapadu.
 
Mislim da sam sebe si demantovao s "kvalitetan doktor na početku karijere"?!?! Taj što izađe s faxa NEMA pojma o ničemu i ni blizu kvalitetnog doktora. Min mora 5 godina da prolazi sito i rešeto da ispeče zanat.
Ja sam završio farmaciju, u BGu (ne privatni fakulteti i gluposti) u top 5% studenata, pa gledam sebe pre 20 godina i sada. Pa nisam znao iz prakse skoro ništa. Ali opet to nema veze s cenom nekretnina.
Inače kao neko ko živi na Zapadu ISTO je - moraš imati veze da središ nešto ILI ako nemaš (a ako nemaš ni da platiš - samo što ovde to ide na legalan način - uzmeš konsultanta pa plaćaš 300e/h) što je više manje legalna korupcija onda čekaš dok ne dođeš na red. To trenutno kad smo kod zdravstva znači min 3 meseca za specijalistički pregled!
pošto je neko spomenuo pedijatra - imam dvoje dece 9 i 6 godina. Za svo ovo vreme NITI jednom nismo videli pedijatra, ne zato što nismo hteli ili imali potrebe već zato što lekari opšte prakse brane! I po principu polako videćemo. I onda šta uradimo, uzmemo kartu, doletimo u Srbiju, obavim sve preglede, prevedem na engleski i refundiram troškove i ako treba dalje lečenje odnesem mišljenje iz Srbije pa onda kao moramo da proverimo i dobijem uput.
Ali eto kako izgleda Zapad bez veza.
Shvatas da je pocetak karijere neko ko aktivno radi samostalno operacije 5-6 godina? Covek ima 34 godine i trenutno je u najboljim i najzrelijim godinama je za sticanje iskustva i vrhunskog znanja, sto je najbitnije u sposobnosti je da prenosi znanje dalje - sto je najvaznije od svega. E ako kao takav razmislja o odlasku jer radi kao konjina prekovremeno, u jednom mesecu imao 80h prekovremenog rada za sta je placen tipa 400e. Takvi obucavaju svrsene studente i specijalizante. On je sito i reseto odavno prosao, i sad kad treba da bude postovan, mazen i pazen i od sistema i od drzave, dobija da ne kazem sta.
A to da je drugde isto, verujem donekle, ali to je prosto tako jer je i tamo deficit sa lekarima i osobljem. Zato i primaju nase sirokih ruku, jer im prosto trebaju.
 
N
Mislim da sam sebe si demantovao s "kvalitetan doktor na početku karijere"?!?! Taj što izađe s faxa NEMA pojma o ničemu i ni blizu kvalitetnog doktora. Min mora 5 godina da prolazi sito i rešeto da ispeče zanat.
Ja sam završio farmaciju, u BGu (ne privatni fakulteti i gluposti) u top 5% studenata, pa gledam sebe pre 20 godina i sada. Pa nisam znao iz prakse skoro ništa. Ali opet to nema veze s cenom nekretnina.
Inače kao neko ko živi na Zapadu ISTO je - moraš imati veze da središ nešto ILI ako nemaš (a ako nemaš ni da platiš - samo što ovde to ide na legalan način - uzmeš konsultanta pa plaćaš 300e/h) što je više manje legalna korupcija onda čekaš dok ne dođeš na red. To trenutno kad smo kod zdravstva znači min 3 meseca za specijalistički pregled!
pošto je neko spomenuo pedijatra - imam dvoje dece 9 i 6 godina. Za svo ovo vreme NITI jednom nismo videli pedijatra, ne zato što nismo hteli ili imali potrebe već zato što lekari opšte prakse brane! I po principu polako videćemo. I onda šta uradimo, uzmemo kartu, doletimo u Srbiju, obavim sve preglede, prevedem na engleski i refundiram troškove i ako treba dalje lečenje odnesem mišljenje iz Srbije pa onda kao moramo da proverimo i dobijem uput.
Ali eto kako izgleda Zapad bez veza.
Naravno da treba iskustvo, možemo reći potencijalno odličan doktor ali suština je ista. Pa ti reče da ovde kod nas doktori najviše uzimaju u džep i da toliko ne mogu da dobiju na zapadu "sa strane" a sad kažeš isto je na zapadu. :D Taj tvoj primet doletanja u Srbiju ništa spec ne govori. U Srbiji imaš masu ljudi koji ne da nisu na čekanju nego su apsolutno prepušteni sami sebi ako nemaju da podmažu ozbiljnije. Ali okay necu u offtopic. Poz
 
Niko nije napisao zasto je dosao njegov slucaj do izvrsitelja!?! Po meni to je glavno. Nije placao rezije ili sta i onda sad kao kad je otisao na dobos hoce da se ubije. Trebao je skociti pre toga. Da ti slucaj dodje do izvrsitelja moras da ignorises par opomena za racune, onda te kontaktira i sam izvrsitelj da platis ili ce ici na izvrsenje, pa ako i to ignorises 2x onda dolazi do ovoga. Tako da ako se pravio blesav toliko dugo... Sta da kazem... Misli kao noj zabiti glavu u pesak i kao proci ce i zaboravice racune:))) i kao drzava kriva. nije nego on.
Druze moj dobri, meni su izvristelji zarad 1 evra (100 dinara) izmisljenog duga koji nikada nisam napravio naplatili 40.000 dinara. Upozoravali me, sudili, osudili, presudili a da mi NIKADA ni jedna opomena, poziv na sudjenje ili presuda NIJE URUCENA niti sam o dugu i sudjenju ikada obavesten. Ali me je zato izvsitelj nasao sa 100% preciznoscu sa odlukom o izvrsenju na koju sam mogao da se zalim (upravi vodovoda) pri cemu ta zalba NE ODLAZE presudu i izvrsenje. Ne znam sta se u gornjem slucaju desilo, ali sistem je takav da ako te targetiraju, mogu da ti uzmu sve sto imas.
 
Neki od tih sajtova su jako gresili. Vec sam pisao o nekim drugim prognozama u koje ja licno vise verujem:

Ne znaci ni da ce se ove predikcije koje sam ja nasao pokazati kao tacne, ali ne treba ni slepo verovati u to da ce kamatne stope biti niske u narednim godinama (mozda i budu bile, ali ne treba racunati na to kao sigurnu varijablu, osim ako nisi spreman na veliki rizik).
Pazi, ne verujem ja slepo ni u one sto ti kacis ni u ove sto ja kacim, ali ako je toliko nepredvidivo, onda smatram da ne moze da mi bude nikakav faktor u odluci da li kupiti. Uzimam kredite na 30 godina uvek, i sta mi onda znaci koliko je sada visok euribor. Onda mi ima vise smisla da gledam na stvari koje su fiksne: cena stana, fiksna marza banke u okviru kamate, lokacija i kvadratura, trenutna rata, i da li imam prostora da platim ratu ako rata poraste npr. 30% u odnosu na ovu sad sto je kontam neki najgori scenario. Ako mi je sve to ok, ovo drugo ne mogu da predvidim, ici ce gore, dole, nekad se zadrzati visoko, i dalje ne vidim sta se dobija cekanjem ako nemam stan ili nemam odgovarajuci za svoju porodicu.
 
Druze moj dobri, meni su izvristelji zarad 1 evra (100 dinara) izmisljenog duga koji nikada nisam napravio naplatili 40.000 dinara. Upozoravali me, sudili, osudili, presudili a da mi NIKADA ni jedna opomena, poziv na sudjenje ili presuda NIJE URUCENA niti sam o dugu i sudjenju ikada obavesten. Ali me je zato izvsitelj nasao sa 100% preciznoscu sa odlukom o izvrsenju na koju sam mogao da se zalim (upravi vodovoda) pri cemu ta zalba NE ODLAZE presudu i izvrsenje. Ne znam sta se u gornjem slucaju desilo, ali sistem je takav da ako te targetiraju, mogu da ti uzmu sve sto imas.
Slikaj i okači nam ovde taj dokument od izvršitelja gde piše da si dužan 100 dinara. Pokrij podatke, sem tog dela. Ako ti nije teško, stvarno me zanima.
 
Vrh