Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa odrzava se vec 12 godina na vrlo slicnom odnosu zarada i cena.
Pa nije slican, taj odnos se menjao tokom vremena.
Recimo, 2015. je prosecna plata u Beogradu bila 550 evra, a cena starogradnje 1.100 evra, a novogradnje 1.400 evra. Odnos cene starogradnje i plate je bio 2, a novogradnje i plate je bio 2.5
Sad, 2023. prosecna plata u Beogradu je oko 800 evra, cena starogradnje 2.150 evra, a novogradnje oko 2.500 evra. Odnos starogradnje i plate je 2.7, a novogradnje i plate 3.1.
Znaci, taj odnos se pogorsao nekih 30-40% samo po osnovu cene. Plus, sad imam mnogo vise kamatne stope nego sto smo imali prethodnih 12 godina, tako da je i po tom osnovu dosta teze kupiti stan. Bukvalno je duplo teze nego pre mozda samo 3 godine (mozda je period za poredjenje pre vise od 3 godine ili mozda malo manje, moze se izracunati, ali je sad zaista mnogo teze).
Proslog puta kad taj odnos nije bio odrziv cene su pale, videcemo sta ce sada biti.
U velikoj vecini slucajeva, pa i u slucaju Stokholma, cene nisu iste kao u Beogradu vec vece, samo nisu proporcionalno vece u skladu sa platama. Jedina dva glavna grada drzave gde je prosecna plata veca a cena kvadrata manja su Sofija i Bukurest.

Naravno, svedski putevi su magicni, guzve postoje samo u Srbiji.

Prosecan stan u Borci i Ledinama ne kosta 2200e/kvm.
Nemoj biti bukvaalista, niko nije rekao da su cene iste u Beogradu i Stokholmu, ali da se tamo mogu naci solidni stanovi po istim cenama po kojima bi se kupila neka raspala starogradnja u nekim udaljenijim blokovima Novog Beograda, sto bi se verovatno pokazalo i kao mnogo bolja kupovina Ne znam zbog cega izvlacis podatak da su samo Sofija i Bukurest jedini gradovi sa vecom prosecnom platom a nizom cenom kvadrata. Evo, sad mi je bezveze pala na pamet Riga, i oni su takodje sa vecom platom a manjom cenom stanova od Beograda. Ko zna koliko je takvih glavnih gradova samo u Evropi. A da ne pricamo o gradovima koji nisu glavni. Nisu sve zemlje centralizovane, u nekim zemljama su neki gradovi bitniji od glavnog grada ili podjednako bitni. Zato je glupo gledati taj podatak, treba gledati relativno, a u tom pogledu smo medju najgorima.

I jedno pitanje za tebe, bez obzira na to da li mislis da li ce cene pasti ili rasti, da li bi voleo da padnu? :)
 
Poslednja izmena:
Perice tebra, divim se tvom samopouzdanju da “sellujes” stanove iz grada u kojem ne zivis, iz zemlje koje ne zivis. ja ne bih imao petlju to da radim za sve blokove na nbgu :D
 
Tebi je onda svejedno koja je cena, zanima te samo kretanje cene. Nije ti u interesu da pojeftine stanovi, jer to moze da se pretvori u trend.
Kakva je tvoja procena, koja će biti procentualna razlika u ceni nekretnina u Beogradu, YoY avgust 23-24?
Meni jeste u interesu da pojeftine stanovi. Da li će se pretvoriti u trend u narednih 3-5 godina, nije me toliko brige. Zato što gledam na period od 30 godina a sigurno će u narednih 30 godina opet doći neko zlatno doba. Meni je cilj da ja kupim neki stan do 40kvm na dobroj lokaciji i novogradnja. Da li će posle da padne cena još 20% ili da poraste 300% ne interesuje me zato što ga NE PRODAJEM! Taj će stan biti samo za rent. Ja zlatnu koku ne ubijam zbog 20 jaja. neka snese svaki mesec jedno i vrh.
Koji će biti pad - pa ja računam na 10-15% max u odnosu na sadašnje cene. Pod tim smatram pad na cene u glavnim delovima tipa (K-distrikt, BW, Pupinova Palata, Wellport i slični projekti). Ne interesuju me stari stanovi nezavisno od "boljeg položaja" ili šta već.
Video sam da su stanovi pre godinu dana toliko pali na Zapadu, barem opet delove koje ja pratim i sad su se stabilizovali. Ista je situacija bila kao i u Srbiji samo ispred 1-2 godine. Prvo je bila ludnica za kupovinu (prodaja i pre nego se pojavi online), over bidding (plaćanje više od tražene cene) i još ko zna šta. Sad se tržište smirili, nema over biddinga, cene niže 10-15% u odnosu na pik. Ali opet su visoke.
(Isto su cene skočile 100% pa sad pojeftinile 10-15% i sad je to kao "povoljno"). NIJE ali nema izbora.... Jednostavno se navikneš na te cene i kraj.
@keks - Pazi Keksu, i ja ću uzimati i kredit i deo keš. Ali ja gledam ako spuste cenu 10-15% i PDV dobijem 10% znači dobijam garažu otprilike za dž i još ako malo produže rokove otplate ja presrećan. Već su postali flexibilniji. Nisam ja neracionalan čovek. Pad od 30-50% teško da će da se desi ili i ako se desi za neke stanove, to je zbog neke velike frke da bi se prodalo. Trenutno sam zadovoljan da mogu na miru da gledam i razgledam stanove i projekte i da ne moram da kupim pre nego je arhitekta potpisao projekat. Drugo rokovi isplate su već flexibilniji i samo još mala korekcija i tu smo.
 
7-8k je prosek, to uostalom se vidi i na www.hemnet.se. Vidljivo je i na svakom izvoru koji prikazuje prosecnu cenu koji se moze naci. Gledao sam danas po sajtu, i cak su i lokacije koje su po 30 minuta od grada uglavnom skuplje od onih koje si naveo. Pri tom, iskreno dosta onoga sa jeftinije strane spektra i ne izgleda bas bajkovito. Ima delova grada koji su blizi a jeftiniji od tih daljih. To mi govori da postoji neka zackoljica i razlog zasto su tako jeftini i pored na papiru bolje lokacije. Uostalom, svako je slobodan da istrazi i sam. Tako se i kada ljudi navode neke neverovatno jeftine stanove u Becu, uvek ispostavi da su u Favoritenu.

Cak i sa tri puta vecom prosecnom cenom kvadrata, Stokholm je prosecnom Svedjaninu priustiviji, jer su im plate vise nego tri puta vece, a uslovi kreditiranja povoljniji. Ali ne, to nije dovoljno, vec moras pricu naduvavati do besmisla sa tezom da se isti stan za istu cenu kupuje i u Bg-u i u Stokholmu, jer su tvoji drugari nasli nesto i ti si se vozio tamo. Nijedan sajt koji prati statistiku ne podrzava tu tezu, ali ne, ja samo hocu da se svadjam i necu da diskutujem, jer ne uzimam tvoju anegdotu sa svetu istinu.


Da, ne mogu da spavam u bojazni od ovoga :) Jer Svedska je tek otkrivena zemlja a ti si prvi nas covek koji se javlja odatle.
Jedino sto je vidljivo je da nemas blage veze o trzistu nekretnina u Stokholmu. Potencijalni kupac ti je malo objasnio tako da mozda sada uspes da shvatis sta dize prosek za koji si se uhvatio.
Perica je nasao jos jeftinije kvadrate od onog sto sam ja kacio, ali ja sam se samo zadrzao na delove grada koje dobro poznajem.
Znaci ne da ce nas covek u Beogradu da placa mesecno isto kao za stan u Stokholmu, nego cak i vise.

Al kako se frljas ciframa, kao prosecan kupac kupuje stanove od 10k/m2 😄 Pa uopste nemas predstavu kako ljudi zive i zaradjuju u Svedskoj, ali je bitno da huskas nase ljude da se nategnu i placaju istu sumu mesecno za stan u nekom sokaku.

Za ljude koji to kazu, naravno da nije uporediv zivot u Svedskoj i Srbiji, niti mi je bitno da velicam Svedsku. Ja gledam cene kvadrata i to je prvi sok, a jos kada se pogleda i sta se dobija za te pare, pa ne bih stapom pipnuo stan u Beogradu po ovim cenama.
 
Poslednja izmena:

Kod ovih je kamata na stambene kredite 3%
i šta to znači za ljude u Srbiji?!

Evo kamate u NL:
1692515963298.png


Znači prosek je oko 4-4,5%...
Ako ne živiš u toj državi i ako nisi EU državljan i ako nemaš nekretninu koja je OTPLAĆENA šta ti vredi kolika je kamata tamo kad NE možeš da je dobiješ!!!
 
Ima tu raznih prica, vrhunski spcijalisti koji su oko 50 god ne idu. Mogu da ozbiljno naplate svoj rad i za njih je 10 000 eura mesecno pocetna cifra. Anestezirani su na sistem, znaju lepo da kombinuju privatnu i drzavnu praksu i tako... Ali mladji svrseni specijalizanti , znam meni drage ljude, anesteziolog i hirug buduci bracni par odlaze. Iimaju odlican stan na dobroj lokaciji, imaju lepo porodicno nasledje pa opet odlaze. Trenutno u UC Beograd zaposljavaju ljude u 40 tim godinama koji su prekfalifikovani za sestre/ tehnicare, i ovo im je prvi posao u zdravstvu. U dobrom delu razvijenog sveta ima razlicitih nacionalnosti koje rade u zdravstvu, ali je pitanje u kakav sistem dolaze i sta se ocekuje od njih i sledstveno sta ste spremni da platite i sta dobijate za taj novac. . Problem Srbije je sto nema plana a bez plana i izvrsenja imate samo fantaziju. Ne vidim zelju da se to menja,, a da neko to i hoce ozbiljno da menja za to treba dobrih 10 godina. I zato ovaj par odlazi, novac im nije problem, ali sistem u zdravstvu a i van zdravstva im jeste problem. I zarad postenja, nije to samo SNS ova zasluga. Mozda je se sve ubrzalo i eskaliralo, ali zdravstvo je u decenijskom problemu.
Apropo vasih prijatelja lekara specijalista, ako imaju posao, vremenom ce doci i oni u kasne cetrdesete pa raditi isto sto i danas vrhunski specijalisti. Rekli ste da imaju svoj stan, itd.
Ne razumem zasto bi dodjavola iko u toj situaciji odlazio iz Beograda danas, 2023 godine? Postoje zemlje u kojima se moze vise zaraditi, ali se polazi od nule, ucenje jezika, socijalizacija, kad dodju deca bice ozbiljnih problema jer supruga nece moci da radi ili ce im obdaniste pojesti gomilu prihoda, onda kirija, razna osiguranja, itd. na kraju ce ziveti losije nego u Beogradu.
Ja sam emigrirao pre 20+ godina, tada je bilo drugo vreme, plate u BG su bile bukvalno 10 puta manje nego u zapadnoj EU, posla nije bilo, mogucnosti da se kupi stan nisu postojale, stambeni krediti nisu postojali. itd. Moja generacija inzenjera je odlazila da bi prezivela i da ne bi zivela sa roditeljima posle tridesete. Evo da sam ja bio u situaciji pre 20 godina u kojoj su Vasi prijatelji danas, ni promil sanse ne bi postojao da se pomerim iz BG. Moja generacija iz dijaspore zato ne moze da razume te ljude ni pod razno. Najsmesnije mi je kad cujem zato sto im se ne svidja sistem vrednosti, pa umesto da ga menjaju u svojoj zemlji, odlaze u tudju zemlju gde nemaju ni pravo glasa i ne mogu da uticu ni promil na sistem u koji dolaze.
Pogotovu sto maltene sve moje kolege koje su nekako ostale u BG i nastavile karijeru danas zive jednako kvalitetno i dobro kao i u zapadnoj Evropi, pa cak i bolje. Moje misljenje je da inzenjeri, lekari, advokati - pogotovu ako su u ranim tridesetima i imaju stan u BG i posao apsolutno nemaju potrebe da se iseljavaju - sta vise ukupan kvalitet zivota ce im se vrlo verovatno pogorsati gde god da odu a pogotovu kad dodju deca. Ne kazem da babe i dede treba da cuvaju decu, ali je jako tesko preziveti tih prvih 15 godina kad nikad, ali nikad ne mozes da ostavis dete babi/dedi ni na jedno vece i nema zivota do 50-te tj. dok deca ne odrastu. Samo sto se to shvati kasno.
 
Svedska nije bajka, surova klima cini svoje i naterala je te ljude da rade i budu stedljivi, i dobrano depresivni. Videcemo sa generacijom Z i imigracijom kako ce ici.... Poenta moje objave je rad, stetnja, sistem, porezi i cinjenica da su imali poslednji rat kada je Srbija postajala drzava i to ih ne cini po bilo cemu uporedivim. Svedjanin koji zaradjuje dobrrano vise od Srba ce vrlo rado platiti Svedski poljoprivredni proizvood drasticno vise od uvoznog a u isto vreme biti neuporedivo stedljiviji od prosecnog Srbina u trgovini za ostale proizvode. Ogroman broj ljudi ce i po jezivom vremenu ici biciklom na posao, javni saobracaj fenomenalno fukcionise, to sto puno zaradjujete ne znaci da je auto neophodan za odlazak na posao i to sve daje drugu dinamiku svemu pa i stanovanju a time i ceni stanova. Puno toga poredimo sa Beogradom, a ne vidim vezu. Radimo, stvarajmo, cuvajmo, brinimo o prirodi i bice i u Beogradu bolje.
Ostavite se više Švedske. Tamo ni Šveđani ne mogu da žive od sivila i depresije.
Srbija je za Švedsku HAVAJI! Kad ćete vi u Švedskoj da imate 34C i to nedelju dana za redom i BEZ kiše i bez oblaka (znači sunce 100%)?! NIKADA! NIKADA!!
 
Sad ću napisati nešto kontroverzno 🙂 Da me neko ne shvati pogresno, da trolujem.

Cene u Stokholmu su bile tolike, da mi je poseta Cirihu nakon toga bila kao da sam na povoljnoj destinaciji.

Lokalci švede su hladni i blago neljubazni.

Dalje. U Stokholmu sam doživeo da me je žena koja radi na ulazu u Nobelovom muzeju, ničim izazvana, pozdavila sa: ponasajte se lepo. Verujem da je razlog tome moja ne-plava kosa. Ovo je sitnica, svuda može da se desi, tra la la, ali meni se slicno nigde nije desilo.

Ne bih zeleo ni da posetim opet Švedsku, a kamoli da zivim.
 
Apropo vasih prijatelja lekara specijalista, ako imaju posao, vremenom ce doci i oni u kasne cetrdesete pa raditi isto sto i danas vrhunski specijalisti. Rekli ste da imaju svoj stan, itd.
Ne razumem zasto bi dodjavola iko u toj situaciji odlazio iz Beograda danas, 2023 godine? Postoje zemlje u kojima se moze vise zaraditi, ali se polazi od nule, ucenje jezika, socijalizacija, kad dodju deca bice ozbiljnih problema jer supruga nece moci da radi ili ce im obdaniste pojesti gomilu prihoda, onda kirija, razna osiguranja, itd. na kraju ce ziveti losije nego u Beogradu.
Ja sam emigrirao pre 20+ godina, tada je bilo drugo vreme, plate u BG su bile bukvalno 10 puta manje nego u zapadnoj EU, posla nije bilo, mogucnosti da se kupi stan nisu postojale, stambeni krediti nisu postojali. itd. Moja generacija inzenjera je odlazila da bi prezivela i da ne bi zivela sa roditeljima posle tridesete. Evo da sam ja bio u situaciji pre 20 godina u kojoj su Vasi prijatelji danas, ni promil sanse ne bi postojao da se pomerim iz BG. Moja generacija iz dijaspore zato ne moze da razume te ljude ni pod razno. Najsmesnije mi je kad cujem zato sto im se ne svidja sistem vrednosti, pa umesto da ga menjaju u svojoj zemlji, odlaze u tudju zemlju gde nemaju ni pravo glasa i ne mogu da uticu ni promil na sistem u koji dolaze.
Pogotovu sto maltene sve moje kolege koje su nekako ostale u BG i nastavile karijeru danas zive jednako kvalitetno i dobro kao i u zapadnoj Evropi, pa cak i bolje. Moje misljenje je da inzenjeri, lekari, advokati - pogotovu ako su u ranim tridesetima i imaju stan u BG i posao apsolutno nemaju potrebe da se iseljavaju - sta vise ukupan kvalitet zivota ce im se vrlo verovatno pogorsati gde god da odu a pogotovu kad dodju deca. Ne kazem da babe i dede treba da cuvaju decu, ali je jako tesko preziveti tih prvih 15 godina kad nikad, ali nikad ne mozes da ostavis dete babi/dedi ni na jedno vece i nema zivota do 50-te tj. dok deca ne odrastu. Samo sto se to shvati kasno.
Odlaze zbog odsustva sistema, zato sto je cuven hirurg i Akademik umro na kraju od sepse koju je dobio u Beogradu posle jedne intervencije u Beogradu a godinama lecen u Nemacoj, zato sto vrhunski hirurg nije hteo u bolnicu tokom kovida zato sto je znao kakvi su uslovi i higijena u Beogradu i organizovani su mu bolnicki uslovi u stanu u Beogradu. Pricam o ljudima koji svakoga znaju i mogu da dobiju sve ono sto mi ne mozemo da sanjamo. Imam bratanca, senior u IT ju imaju svoj stan, vrlo komforno zive, imaju 2 male dece, ceka da deca porastu do pred skolu i onda odlaze. Sistem je truo, ovaj raspad traje od 1990, mi smo imali dve jezive tragedije u maju i bas se nista nije uradilo da se stvari pomere. Ja sam bio misljenja da novac resava sve i da se moze vrlo pristojno ziveti u Beogradu sa dovoljno novca. Nasilje u zivotu u saobracaju ne mozete promeniti sa svojim novcem, saobracaj ne mozete resiti sa svojim novcem kao ni zagadjenje od koga ce svaki 10 ti gradjanin umreti . Postoje gomile gradova u US koji vise nisu za zivot ii ljudi odlaze iz njih. Svet se menja. Beograd je uvek bio siromasan, ali je bio otvoren, kosmopolitski, sa dobrom kulturnom ponudom, ono sto se novo gradilo je imalo puno zelenila i prostora za decu. Jako siguran grad, sa dosta srdacnim i dobronamernim ljudima. Zgrada u kojoj su moji roditelji ziveli je bila obicna ali jako cista i uredna. Ja sam od svog novca platio dva puta krecenje zgrade u roku od 3 godine, i opet je ostala prljava kad sam prodao taj stan. Lift im se pokvario, vise od godinu dana nije popravljen. To se za 30 godina kada sam i ja ziveo u toj zgradi nije nikad desilo. Pravac u kome se Beograd sada razvija nije odrziv, podredjen je investitorima i korupciji a ne gradjanima. Zaniimljivo mi je bilo da je dosta ljudi koje znam a zive koje gde po svetu doslo u Beograd tokom Covida obzirom da su mere ovde bile dosta relaksiranije i svi su stekli dosta drugaciju sliku o Beogradu nego onu koju su imali dok su dolazili na par puta godisnje. I dosta njih mi je rekla da ne dozivljavaju Beograd kao primarnu adresu u penziji. Ziveti u Beogradu nije prijatno. Ja sam prvi razocaran da je to tako, ali ne mogu zmuriti na oba oka zasto sto mi se ne svidja ono sto vidim i dozivljavam.
 
Pa nije slican, taj odnos se menjao tokom vremena.
Recimo, 2015. je prosecna plata u Beogradu bila 550 evra, a cena starogradnje 1.100 evra, a novogradnje 1.400 evra. Odnos cene starogradnje i plate je bio 2, a novogradnje i plate je bio 2.5
Sa ostalim se slazem, ali odakle ove brojke?
Gledajuci Republicki zavod za statistiku (za istina za 2016, nisam nasao 2015., ali ne verujem da su bar plate pale):
Prosecna neto plata u Beogradu ~460 evra: https://publikacije.stat.gov.rs/G2016/Pdf/G20161341.pdf
Procesan kvadrat novogradnje ~1850 evra: https://publikacije.stat.gov.rs/G2017/Pdf/G20171066.pdf
 
Pa nije slican, taj odnos se menjao tokom vremena.
Recimo, 2015. je prosecna plata u Beogradu bila 550 evra, a cena starogradnje 1.100 evra, a novogradnje 1.400 evra. Odnos cene starogradnje i plate je bio 2, a novogradnje i plate je bio 2.5
Sad, 2023. prosecna plata u Beogradu je oko 800 evra, cena starogradnje 2.150 evra, a novogradnje oko 2.500 evra. Odnos starogradnje i plate je 2.7, a novogradnje i plate 3.1.
Znaci, taj odnos se pogorsao nekih 30-40% samo po osnovu cene. Plus, sad imam mnogo vise kamatne stope nego sto smo imali prethodnih 12 godina, tako da je i po tom osnovu dosta teze kupiti stan. Bukvalno je duplo teze nego pre mozda samo 3 godine (mozda je period za poredjenje pre vise od 3 godine ili mozda malo manje, moze se izracunati, ali je sad zaista mnogo teze).
Proslog puta kad taj odnos nije bio odrziv cene su pale, videcemo sta ce sada biti.
Prosecna plata u Bg na kraju prosle godine je bila 930e (https://novaekonomija.rs/vesti-iz-zemlje/prosecna-plata-u-beogradu-duplo-veca-nego-u-bojniku)

Prosecna plata u Bg u 2015 je bila oko 470e (https://www.istinomer.rs/izjava/prosecna-plata-u-beogradu-niza-nego-pre-tri-godine/)

Znaci taj odnos ne da nije sada 30-40% gori vec je danas cak i nesto povoljniji nego tad.

Jedina stvar koja pravi razliku su kamate, u onoj meri u kojoj krediti uticu na Beogradsko trziste i dok tolike kamate traju.

I prosli put nije pogorsanje tog odnosa smanjilo cene, vec opste opadanje privrede.
Evo, sad mi je bezveze pala na pamet Riga, i oni su takodje sa vecom platom a manjom cenom stanova od Beograda. Ko zna koliko je takvih glavnih gradova samo u Evropi.
Eto, izvinjavam se, Rigu sam propustio. Sta ‘ko znaa koliko ih ima’ ko da ima hiljadu glavnih gradova u Evropi. Mozda moze i Podgorica da se doda na listu mada mislim da tamo nosu vece plate nego u Bg.
I jedno pitanje za tebe, bez obzira na to da li mislis da li ce cene pasti ili rasti, da li bi voleo da padnu?
Ja bih voleo da nekretnine postanu priustivije*******prosecnom stanovniku, bilo padom cena bilo rastom plata. Svakako da mi je scenario gde cene stagniraju a plate rastu drazi jer ne vidim mnogo scenarija gde cene nominalno padaju a da to nije praceno i opstim padom standarda.

Plus vise naroda u Srbiji poseduje nekretninu nego sto kupuje. Deflacija cena bi dovela i do opadanja ukupnog bogatstva naroda, koje je medju najnizim u Evropi. Srbija tu nije neki izuzetak, vecina narodnog bogatstva sirom Evrope je u nekretninama.

Za mene licno, cene sad ne cine nikakav faktor, samo sam neutralan posmatrac. Ja sam svoje kupio pa sam kupio. Ako cene padnu 25%, pasce na nivo po kom sam ja kupio, ako padnu vise od toga, ok nisam imao dobar tajming ali nisam imao dobar tajming ni kad nisam kupio 2019. Kamate bi mi odgovaralo da padnu ali imam racunicu i sad. Svakako ne prodajem nista u blizoj buducnosti, niti imam neke investicije dalje. Eventualno bi kupio neki vikendicu za koju godinu, a za to bi mi odgovaralo da cene ne odu dodatno u nebesa.

Ako gledam bas sebicno, odgovaralo bi mi da sad bas sve stane, jer ce arhitekte/stolari/namestaj/bela tehnika da budu na popustu, a na njih cu se dosta istrositi sledece godine. Moja primanja nisu vezana za Srbiju pa bi mi odgovaralo i da evro/dolar odu na 250 jer ce za mene sve biti jeftinije. Medjutim, nadam se svemu suprotnom od toga, koja je poenta da je meni, koji vec zivim prilicno udobno, jos udobnije, ako se ljudi oko mene jos vise muce.
 
Ja mislim da je nemoguce da bude "povoljnije" osim ako se globalno ne napravi nesto tipa da se efikasnije prave zgrade pa globalna priustivost nekretnina poraste. Naime radi se o tome da se trziste prilagodi pre ili kasnije. Cim imas ROI na rentirane nekretnine recimo veci od 8-9% kupci krenu da investiraju jer shvate da je to dobra investicija. Takodje cim padne neka valuta (Turska npr) odmah se pravi pritisak iz inostranstva i cene rastu.
Evo sad kod ovih u nedodjiji kruna je pala na najnizi nivo (pa kad racunas tako u EURIMA) cene jos i ispadnu povoljne. Sad posle nekog inicijalnog pada u Svedskoj (gde su bila neka otpustanja) opet se trziste stabilizuje i sad vec krecu inostrani investitori. Hocu da kazem trziste se uvek izbalansira onako kako treba da bude. Taj odnos je nepovoljan bilo gde za onog ko ima prosecnu ili nesto malo iznad prosecnu zaradu.

Tako i kod nas USD malo vise ojaca u odnosu na EUR odmah dijaspora iz USA gleda sta moze da kupi i na taj nacin vrsi pritisak na trziste nekretnina.

Screenshot 2023-08-20 at 3.32.41 AM.png
 
Apropo vasih prijatelja lekara specijalista, ako imaju posao, vremenom ce doci i oni u kasne cetrdesete pa raditi isto sto i danas vrhunski specijalisti. Rekli ste da imaju svoj stan, itd.
Ne razumem zasto bi dodjavola iko u toj situaciji odlazio iz Beograda danas, 2023 godine? Postoje zemlje u kojima se moze vise zaraditi, ali se polazi od nule, ucenje jezika, socijalizacija, kad dodju deca bice ozbiljnih problema jer supruga nece moci da radi ili ce im obdaniste pojesti gomilu prihoda, onda kirija, razna osiguranja, itd. na kraju ce ziveti losije nego u Beogradu.
Ja sam emigrirao pre 20+ godina, tada je bilo drugo vreme, plate u BG su bile bukvalno 10 puta manje nego u zapadnoj EU, posla nije bilo, mogucnosti da se kupi stan nisu postojale, stambeni krediti nisu postojali. itd. Moja generacija inzenjera je odlazila da bi prezivela i da ne bi zivela sa roditeljima posle tridesete. Evo da sam ja bio u situaciji pre 20 godina u kojoj su Vasi prijatelji danas, ni promil sanse ne bi postojao da se pomerim iz BG. Moja generacija iz dijaspore zato ne moze da razume te ljude ni pod razno. Najsmesnije mi je kad cujem zato sto im se ne svidja sistem vrednosti, pa umesto da ga menjaju u svojoj zemlji, odlaze u tudju zemlju gde nemaju ni pravo glasa i ne mogu da uticu ni promil na sistem u koji dolaze.
Pogotovu sto maltene sve moje kolege koje su nekako ostale u BG i nastavile karijeru danas zive jednako kvalitetno i dobro kao i u zapadnoj Evropi, pa cak i bolje. Moje misljenje je da inzenjeri, lekari, advokati - pogotovu ako su u ranim tridesetima i imaju stan u BG i posao apsolutno nemaju potrebe da se iseljavaju - sta vise ukupan kvalitet zivota ce im se vrlo verovatno pogorsati gde god da odu a pogotovu kad dodju deca. Ne kazem da babe i dede treba da cuvaju decu, ali je jako tesko preziveti tih prvih 15 godina kad nikad, ali nikad ne mozes da ostavis dete babi/dedi ni na jedno vece i nema zivota do 50-te tj. dok deca ne odrastu. Samo sto se to shvati kasno.
Evo ga ovaj opet sa pričom. Ja sam otišao i ne vraćam se. Vi dodjite ako ste ludi. Sedite tu gde jeste da mogu da vam rentiram stan 😂.
 
Ja mislim da je nemoguce da bude "povoljnije" osim ako se globalno ne napravi nesto tipa da se efikasnije prave zgrade pa globalna priustivost nekretnina poraste. Naime radi se o tome da se trziste prilagodi pre ili kasnije. Cim imas ROI na rentirane nekretnine recimo veci od 8-9% kupci krenu da investiraju jer shvate da je to dobra investicija. Takodje cim padne neka valuta (Turska npr) odmah se pravi pritisak iz inostranstva i cene rastu.
Evo sad kod ovih u nedodjiji kruna je pala na najnizi nivo (pa kad racunas tako u EURIMA) cene jos i ispadnu povoljne. Sad posle nekog inicijalnog pada u Svedskoj (gde su bila neka otpustanja) opet se trziste stabilizuje i sad vec krecu inostrani investitori. Hocu da kazem trziste se uvek izbalansira onako kako treba da bude. Taj odnos je nepovoljan bilo gde za onog ko ima prosecnu ili nesto malo iznad prosecnu zaradu.

Tako i kod nas USD malo vise ojaca u odnosu na EUR odmah dijaspora iz USA gleda sta moze da kupi i na taj nacin vrsi pritisak na trziste nekretnina.

Pogledajte prilog 170794
A ok, ali mislim da nije bogom dano da odnos primanja-cene u Beogradu bas bude uvek medju najgorim u Evropi.

Mislim da ce se izmedju ostalog to menjati kako se odnos nasih plata i plata preko bude menjao pa opadne i pritisak iz dijaspore.

Pre 10ak godina u Austriji/Nemackoj gastarbajter zaradjuje 2500, cena u Beogradu 1100, sad zaradjuje 3200, cena u Beogradu 2100. Druga racunica skroz, dok je za prosecnog Beogradjanina racunica ostala ista (da je samo odnos plate/cene u pitanju, sa sadasnjim kamatama je gora).

Gastarbajter iz Francuske/Italije ima jos goru racunicu jer su plate rasle jos sporije/stagnirale.

Sto vise domace trziste bude zavisilo od domacih primanja, to ce vise i biti uskladjeno sa njima.

Mi mozemo ojacavati turizam ali realno nikada necemo biti turisticka velesila pa da se ne znam kakav strani kapital preliva u nekretnine zbog toga. Strani kapital u nekretninama kod nas su mahom nasi ljudi kojima su i ovakve cene jos uvek ok za njihova primanja.
 
Ovo za turizam ne znam bas. Grad na uscu dve velike reke. Iskreno treba da bude barem u ravni sa Budimpestom.
Sto opet znaci jos neki % pritiska na investicione nekretnine.

Za dijasporu si u pravu. Ukoliko se razlika osetno smanji sa zradama onda ce pritisak da opadne. Ali onda ocekuj da se i cene nekretnina priblize zapadnim :)
 
Screenshot 2023-08-20 at 4.51.10 AM.png


Screenshot 2023-08-20 at 4.49.57 AM.png


Mozda je najpostenije ovako da se kaze. Potencijal koji Beograd ima u povecanju broju turista je x4 u odnosu na sad. Pa sad koliko investicione nekretnine uticu to je veliko pitanje. Jedan deo ce sigurno zavrsiti u hotelima (sto su opet nekretnine) ali jedan deo ce zavrsiti preko Booking, Airbnb, Vrbo i slicnih varijanti.
 
Ovo za turizam ne znam bas. Grad na uscu dve velike reke. Iskreno treba da bude barem u ravni sa Budimpestom.
Sto opet znaci jos neki % pritiska na investicione nekretnine.

Za dijasporu si u pravu. Ukoliko se razlika osetno smanji sa zradama onda ce pritisak da opadne. Ali onda ocekuj da se i cene nekretnina priblize zapadnim :)
Budimpesta ima nasledje Austro-Ugarske i ocuvane prelepe zgrade stare stotinama godina. To ne mozes da izgradis u Beogradu sad.

Ja volim Beograd, mislim da ima sta da ponudi i ne smatram ga ni toliko ruznim kao sto je popularno da se prica, ali ne mislim da ce u neko skorije vreme postati mainstream turisticka destinacija. Sigurno da ponuda i posete mogu da rastu, sigurno da ce nas i dalje biti u ‘hidden gem’, ‘vibrant nightlife’ i ‘value for money’ listama, ali ne verujem da cemo ikada biti pravi turisticki grad. Sto je verujem i dobro za nas koji zivimo tu, jer kada turizam predje odredjeni procenat od ukupne privredne aktivnosti, pocinje da ima negativan efekat na kvalitet zivota domaceg stanovnistva.
 
Zaniimljivo mi je bilo da je dosta ljudi koje znam a zive koje gde po svetu doslo u Beograd tokom Covida obzirom da su mere ovde bile dosta relaksiranije i svi su stekli dosta drugaciju sliku o Beogradu nego onu koju su imali dok su dolazili na par puta godisnje. I dosta njih mi je rekla da ne dozivljavaju Beograd kao primarnu adresu u penziji. Ziveti u Beogradu nije prijatno.
Istina!

Život u Beogradu je patnja i večna frustracija.

Ne znam da li je do mene, ali mi se čini da je stepen agresije u saobraćaju značajno porastao u poslednje vreme, tipa zadnjih 12 meseci. Primećujem da su ljudi mnogo agresivniji. Bili su i ranije, ali ovo sada je nekako izraženije.

Možda je samo moj subjektivni osećaj.
 
Ma ja iskreno mislim da jako mali % ljudi dolazi zbog starih zgrada i kulturnog nasledja. Imas kongresni turizam, dental turizam, neki sajmovi, skupovi, posete rodbini, splavovi, biznisi neki i ko zna koji sve razlozi.
Kada bi realno sve uracunao osecam da bi % njih koji bi gledali stare istorijske zgrade bio zapravo jako mali. Od ovih 1M turista sto sad imamo osecam da ni 5-10% nema kao svoj primarni razlog dolaska poseta muzeju ili tvrdjavi. Nego nesto drugo pa onda usput i to obidju.

2027. godine prestizemo Budimpestu makar na tu jednu godinu. Videcemo kako Beograd handluje tolike turiste :)
 
Ma ja iskreno mislim da jako mali % ljudi dolazi zbog starih zgrada i kulturnog nasledja. Imas kongresni turizam, dental turizam, neki sajmovi, skupovi, posete rodbini, splavovi, biznisi neki i ko zna koji sve razlozi.
Kada bi realno sve uracunao osecam da bi % njih koji bi gledali stare istorijske zgrade bio zapravo jako mali. Od ovih 1M turista sto sad imamo osecam da ni 5-10% nema kao svoj primarni razlog dolaska poseta muzeju ili tvrdjavi. Nego nesto drugo pa onda usput i to obidju.
Taj procenat je nizak u Beogradu ali nisam siguran da je tako nizak u Budimpesti :)
 
Ma ja iskreno mislim da jako mali % ljudi dolazi zbog starih zgrada i kulturnog nasledja. Imas kongresni turizam, dental turizam, neki sajmovi, skupovi, posete rodbini, splavovi, biznisi neki i ko zna koji sve razlozi.
Kada bi realno sve uracunao osecam da bi % njih koji bi gledali stare istorijske zgrade bio zapravo jako mali. Od ovih 1M turista sto sad imamo osecam da ni 5-10% nema kao svoj primarni razlog dolaska poseta muzeju ili tvrdjavi. Nego nesto drugo pa onda usput i to obidju.

2027. godine prestizemo Budimpestu makar na tu jednu godinu. Videcemo kako Beograd handluje tolike turiste :)
U tih 1M.turista imate samo strance sa stranim pasošima koji su prijavljeni. A šta je s nama gastarbajterima koji ulazimo sa SR pasošima a isto obidjemo i Kalemegdan i odemo kod zubara i na tehničke preglede i sistematske i još unesemo mnogo kesa.
Ja sam računao neki prosek da moja porodica u proseku godišnje u Srbiji potroši min 1 prosečnu godišnju srpsku platu u neto iznosu. I to je konzervativna odokativna računica. Pa vi sad vidite... Praktično kad da živimo u Srbiji sa 1 platom prosečnom.
 
Istina!

Život u Beogradu je patnja i večna frustracija.

Ne znam da li je do mene, ali mi se čini da je stepen agresije u saobraćaju značajno porastao u poslednje vreme, tipa zadnjih 12 meseci. Primećujem da su ljudi mnogo agresivniji. Bili su i ranije, ali ovo sada je nekako izraženije.

Možda je samo moj subjektivni osećaj.
BG kao i ostale velike metropole nije za zivot pogotovo ne u penziji. To je za mlade od 18-26 god. Pre i posle samo patnja. Ali kao izvor zarade je super. Imate puno malih gradova koji su super za zivot. Infrastruktura odlicna, sve blizu, ekonomija super. Jos ako radite remote - san snova. Jedino ako ste univerzitetski profesor ili radite kao neki subspecijalista pa morate biti u KCS... za sve ostale poslove plata je slicna i van BGa a uslovi daleko humaniji.
Ali BG nije tu izuzetak. Vidite bilo koji veliki grad...
 
H
Ja čak mislim da ljudi koji imaju ozbiljan keš pri ruci sada tek oni neće da kupuju, nisu budale. Kupuju oni koji su izrazito primorani, pa čak i oni možda neće trenutno sada (ja sam medju njima). Kupuju samo oni koji imaju ogromne prilive čistog kesa (iz sumnjivih izvora) i moraju da operu. Stan koji je u Mirijevu mogao da se dobije 2020e godine (4.0, 95m2, 4/5 sprat, dve terase, dvostran, lift, jako kvalitetna starogradnja, vojna zgrada, fasadna cigla) je koštao 108.000e, još su nas vukli za rukav da iskuliramo agenciju da nam sačuvaju proviziju i da spuste. Sad takvih stanova ni nema u ponudi + i kad nešto slično izadje što nije u rangu spratnosti i orijentisanosti je 160.000. Apsolutno nenormalno i neodrživo. Mislim prostom racunicom dolazimo da ljudi srednjeg sloja ako do sad nisu zapalili, sad će biti apsolutno primorani da zapale. Jedan podatak od mog drugara koji radi kao dečiji kardiohirurg u Tirsovoj je da su pre 5 godina imali 18 hirurga u bolnici iskusnih. Sada ih ima 5 (iskusnih sa završenim specijalizacija ma). Toliko o tome, tek će se videti krah i urušavanje, pa kad bude Pakistanac iili Filipinac koji ne zna srpski bude operisao decu ovih burzuja po A blokovima, Beogradu na vodi i K districtima, biće kako sad ovo odjednom? Ali otom potom, otišao sam predaleko.
Deca burzuja su odavno u Londonu, Cirihu itd. Srbija im je izlet.
 
BG kao i ostale velike metropole nije za zivot pogotovo ne u penziji. To je za mlade od 18-26 god. Pre i posle samo patnja. Ali kao izvor zarade je super. Imate puno malih gradova koji su super za zivot. Infrastruktura odlicna, sve blizu, ekonomija super. Jos ako radite remote - san snova. Jedino ako ste univerzitetski profesor ili radite kao neki subspecijalista pa morate biti u KCS... za sve ostale poslove plata je slicna i van BGa a uslovi daleko humaniji.
Ali BG nije tu izuzetak. Vidite bilo koji veliki grad...
Ne pričam o tome. Bio sam po raznim gradovima, nekako nisam primetio ovaj nivo agresije. Imam osećaj da ovde hoće da se jedu međusobno. Svi glume neke loše momke.
 
Vrh