Šta je novo?

Cene nekretnina

Znaci opet smo se vratili pun krug, posle 500 strana smo opet na teoriji da je zabranjena prodaja neuknjizenih potkrovlja u Borci da bi se digla cena u BnV.
Nisu sve neuknjizene nekretnine potkrovlja u Borci, imas puno situacija gde je recimo drzavna firma pravila neke stanove pre X godina, gde nesto nije zavedeno u katastru kako treba, taj stan se normalno prometovao, i sad odjednom ti drzava brani da prometujes taj stan, a sama je napravila problem.
Naravno da imas i divlju gradnju, ali je trebalo nekako razgraniciti te razlicite slucajeve.
 
I dok mi ovde govorimo o Borci, BnV, Zlatiboru, Novom Sadu, braca Kinezi za dve godine "izgubili" u vrednosnom smislu sav akumulirani prinos stvoren u perodu od 2009-2021 (prilozeni grafik od Bank of America govori vise od reci koliko je situacija ozbiljna)
IMG_20230820_223726.jpg
 
I dok mi ovde govorimo o Borci, BnV, Zlatiboru, Novom Sadu, braca Kinezi za dve godine "izgubili" u vrednosnom smislu sav akumulirani prinos stvoren u perodu od 2009-2021 (prilozeni grafik od Bank of America govori vise od reci koliko je situacija ozbiljna)
Pogledajte prilog 170854

Daleko je to od nas, u principu nas se ne tiče dok god Čačak i Mirijevo dobro guraju uzbrdo :cool:
 
Na sajtu imovina.net moze se pratiti koliko oglasa za nekretnine je spustilo svoje cene: https://imovina.net/pretraga_nekretnina/prodaja/nekretnine_snizena_cena/
Uglavnom, moze se izvuci sledeca statistika za nekretnine u Beogradu:
  • Cela 2018. godina - 1 oglas sa snizenom cenom
  • Cela 2019. godina - 0 oglasa sa snizenom cenom
  • Cela 2020. godina - 1 oglas sa snizenom cenom
  • Cela 2021. godina - 10 oglasa sa snizenom cenom
  • Januar 2022. - 2 oglasa sa snizenom cenom
  • Februar 2022. - 0 oglasa sa snizenom cenom
  • Mart 2022. - 1 oglas sa snizenom cenom
  • April 2022. - 2 oglasa sa snizenom cenom
  • Maj 2022. - 0 oglasa sa snizenom cenom
  • Jun 2022. - 5 oglasa sa snizenom cenom
  • Jul 2022. - 4 oglasa sa snizenom cenom
  • Avgust 2022. - 7 oglasa sa snizenom cenom
  • Sepbembar 2022. - 6 oglasa sa snizenom cenom
  • Oktobar 2022. - 13 oglasa sa snizenom cenom
  • Novembar 2022. - 8 oglasa sa snizenom cenom
  • Decembar 2022. - 13 oglasa sa snizenom cenom
  • Januar 2023. - 20 oglasa sa snizenom cenom
  • Februar 2023. - 17 oglasa sa snizenom cenom
  • Mart 2023. (za sada) - 41 oglas sa snizenom cenom
Broj oglasa sa popustom eksponencijalno raste. Za sad su popusti mali, svega 5% u proseku, tako da ako neko misli da ce cene pasti samo 5-10% mozda vec moze racunati na to da su cene skoro prakticno i pale vec toliko. (ja pad od 5-10% ne racunam u pad, nego u malu oscilaciju oko trenutne cene).
P.S. Naravno da tu pored stanova ima i dosta kuca i zemljista/placeva, i vecina jeste na lokacijama udaljenijim od centra, ali bitno je pratiti trend, i on govori nesto.
Mali update:
Mart 2023. - 115 oglasa sa snizenom cenom
April 2023. - 178 oglasa sa snizenom cenom
Maj 2023. - 211 oglasa sa snizenom cenom
Jun 2023. - 360 oglasa sa snizenom cenom
Jul 2023. - 410 oglasa sa snizenom cenom
Avgust 2023. (za sada) - 327 oglasa sa snizenom cenom
Ocigledno je da u oglasima ima sve vise spustanja cena.
P.S. Mozda sam negde malo omasio u brojanju, ali ko hoce, moze sam da proveri, sustina se ne menja.
Plus, cini mi se da ima sve vise solidnih stanova na dobrim lokacijama gde je spustana cena. Naravno, cene su i dalje visoke, i ta spustanja su reda velicine do 10-ak%, ali ranije ovo nije bila masovna pojava, cak je bilo malo i pojedinacnih primera. Mada mi se ne poklapaju vrednosti recimo za februar i januar 2023., nisam siguran zasto, da li sam tada koristio neki drugi filter ili je nesto drugi u pitanju, ali kao sto rekoh, to nimalo ne menja sustinu, trend je definitivno uzlazni.
 
Poslednja izmena:
Mali update:
Mart 2023. - 115 oglasa sa snizenom cenom
April 2023. - 178 oglasa sa snizenom cenom
Maj 2023. - 211 oglasa sa snizenom cenom
Jun 2023. - 360 oglasa sa snizenom cenom
Jul 2023. - 410 oglasa sa snizenom cenom
Avgust 2023. (za sada) - 327 oglasa sa snizenom cenom
Ocigledno je da u oglasima ima sve vise spustanja cena.
P.S. Mozda sam negde malo omasio u brojanju, ali ko hoce, moze sam da proveri, sustina se ne menja.
Plus, cini mi se da ima sve vise solidnih stanova na dobrim lokacijama gde je spustana cena. Naravno, cene su i dalje visoke, i ta spustanja su reda velicine do 10-ak%, ali ranije ovo nije bila masovna pojava, cak je bilo malo i pojedinacnih primera. Mada mi se ne poklapaju vrednosti recimo za februar i januar 2023., nisam siguran zasto, da li sam tada koristio neki drugi filter ili je nesto drugi u pitanju, ali kao sto rekoh, to nimalo ne menja sustinu, trend je definitivno uzlazni.
1692572391638.png


Ne vidim pomenutih 327 snizenih oglasa, pise da je 8.

Drugo, da li relevantan sajt koji je pokrenut pre 20 godina i isto tako i izgleda? Na dan 19.8 bilo 58 nekretnina na popustu, a 2 dana posle, 20.8 je bilo 8 nekretnina. Tolike oscilacije mi vise izledaju kao neki bag na sajtu, nego realno stanje.
 
Pogledajte prilog 170859

Ne vidim pomenutih 327 snizenih oglasa, pise da je 8.

Drugo, da li relevantan sajt koji je pokrenut pre 20 godina i isto tako i izgleda? Na dan 19.8 bilo 58 nekretnina na popustu, a 2 dana posle, 20.8 je bilo 8 nekretnina. Tolike oscilacije mi vise izledaju kao neki bag na sajtu, nego realno stanje.
8 je bilo 20.8. znaci samo taj 1 dan, saberi sa svim ostalim danima u avgustu, i izaberi filter Beograd. A sajt ocigledno ima implementiran neki triger koji oznacava da je stan sa popustom kad se spusti cena. Jbg, ne radim u agenciji, ne mogu da tvrdim da mi sad dolazi X puta manje kupaca, ali na osnovu ovakvih parametara mogu da pratim da se nesto desava.
 
Sad ću napisati nešto kontroverzno 🙂 Da me neko ne shvati pogresno, da trolujem.

Cene u Stokholmu su bile tolike, da mi je poseta Cirihu nakon toga bila kao da sam na povoljnoj destinaciji.

Lokalci švede su hladni i blago neljubazni.

Dalje. U Stokholmu sam doživeo da me je žena koja radi na ulazu u Nobelovom muzeju, ničim izazvana, pozdavila sa: ponasajte se lepo. Verujem da je razlog tome moja ne-plava kosa. Ovo je sitnica, svuda može da se desi, tra la la, ali meni se slicno nigde nije desilo.

Ne bih zeleo ni da posetim opet Švedsku, a kamoli da zivim.
Sudeci po nacinu pisanja na forumu jos si dobro i prosao. Da si bio u drustvu ovis sto su ti lajkovali komentar bili bi grupno izbaceni 😄

Cene cega u Stokholmu? Dosta toga je sada i skuplje u Beogradu, recimo hrana i potrosna roba, tehnika, a kvalitet i zastita kupaca gori.

Svedje su takvi, ali zato je trebalo da povedes ono drustvo pa vi vam bilo veselo.
 
Poslednja izmena:
Kapiram da su restorani, taksi, frizeri i zubari skuplji. Što je slučaj u svakoj razvijenoj državi.
Sve navedeno je toliko skupo da ne smeš ni da priđeš!! Taksijem se voze samo poslovni ljudi kojima država ili firma plaća! Kod nas svaka baba se voza taksijem pogotovo po manjim gradovima. Frizer ženski ja ne znam da li i jedna naša žena ide u EU kod frizera ili svi dođu u Srbiju i sa letom ispadne jeftinije.
Za zubare evo par primera cena:
Plombiranje 120e vs. 25e (Srbija)
Operacija zubnog kanala i vađenje korena 550e vs 100e
Implant (po komadu) 2500e vs. 400-600e (u zavisnosti od marke koju stavljate)
 
Sudeci po nacinu pisanja na forumu jos si dobro i prosao. Da si bio u drustvu ovis sto su ti lajkovali komentar bili bi grupno izbaceni 😄
Sudeći po stilu pisanja, rodom si iz Varaždina.
Cene cega u Stokholmu? Dosta toga je sada i skuplje u Beogradu, recimo hrana i potrosna roba, tehnika, a kvalitet i zastita kupaca gori.
Dakle, tvoj je utisak da je Stokholm jefitniji grad od Beograda. Evo jedan lajk 😀👍
Svedje su takvi, ali zato je trebalo da povedes ono drustvo pa vi vam bilo veselo.
Napiši još neku uvredu, to me raduje. To znači da se slazeš sa iznesenim tvrdnjama i da nemaš protiv argumente.
 
Poslednja izmena:
Sve navedeno je toliko skupo da ne smeš ni da priđeš!! Taksijem se voze samo poslovni ljudi kojima država ili firma plaća! Kod nas svaka baba se voza taksijem pogotovo po manjim gradovima. Frizer ženski ja ne znam da li i jedna naša žena ide u EU kod frizera ili svi dođu u Srbiju i sa letom ispadne jeftinije.
Za zubare evo par primera cena:
Plombiranje 120e vs. 25e (Srbija)
Operacija zubnog kanala i vađenje korena 550e vs 100e
Implant (po komadu) 2500e vs. 400-600e (u zavisnosti od marke koju stavljate)
Nisam ulazio u detalje i nabrajao cene, jer nije toliko bitno. Ko ne veruje, ima let do Stokholma, pa neka se uveri u "neke su stvari jefinije u Stokholmu", uključujući i ovog @Pera Zdera.

Ja sam isao poslovno, i slobodno vreme provodio vreme kao turista. Dakle cene: MARKETA, kafica, restorana, kafica, pabova, muzeja, taksija, hotela. Naravno da je X puta bogatija zemlja od Srbije, to nije tema. Ali nisam stekao utisak opšteg blagostanja.

edit: Bolje da se vratimo na temu nekretnina, nepotrebno je objašnjavati da li je Stokholm jefiniji od Beograda.
 
I dok mi ovde govorimo o Borci, BnV, Zlatiboru, Novom Sadu, braca Kinezi za dve godine "izgubili" u vrednosnom smislu sav akumulirani prinos stvoren u perodu od 2009-2021 (prilozeni grafik od Bank of America govori vise od reci koliko je situacija ozbiljna)
Pogledajte prilog 170854
"Izduvani balon", ulje na platnu. Autori poznati. Uskoro i kod nas u selu.
 
U svakoj zemlji postoje dobre i lose stvari. Neke stvari jesu bolje ovde, neke u inostranstvu. Ali da bi se videlo gde je objektivno bolje, dovoljno je samo pogledati koliko nasih odlazi u inostranstvo, recimo u Svedsku, koliko njih se vraca, a koliko Svedjana dolazi ovde da zivi. Tako da, koliko god tamo neke stvari bile lose, ocigledno je tamo daleko bolje neko ovde kad su ljudi spremni da napuste svoj dom, familiju, prijatelje i odu tamo negde gde nemaju nigde nikog.
 
Poslednja izmena:
U svakoj zemlji postoje dobre i lose stvari. Neke stvari jesu bolje ovde, neke u inostranstvu. Ali da bi se videlo gde je objektivno bolje, dovoljno je samo pogledati koliko nasih odlazi u inostranstvo, recimo u Svedsku, koliko njih se vraca, a koliko Svedjana dolazi ovde da zivi. Tako da, koliko god tamo neke stvari bile lose, ocigledno je tamo daleko bolje neko ovde kad su ljudi spremni da napuste svoj dom, familiju, prijatelje i odu tamo negde gde nemaju nigde nikog.
Recimo da je tako, "tamo" je daleko bolje. Šta je zaključak, da se u proseku bolje živi u Švedskoj nego u Srbiji?
 
Jos nesto sto dodatno smanjuje broj kredita a nisu kamatne stope samo:
 
I ono neizostavno.
"Nije to kao što je nekad bilo", "ja sad nikad ne bih isao", "jos godinu dve i vracam se", "tamo se radi", "znas koliko je tamo skuplje xy", itd itd
Suština je da se niko ne vraća. Poneki doktor 45+ koji je ovde bog, a tamo samo običan radnik u svojoj struci.
 
Recimo da je tako, "tamo" je daleko bolje. Šta je zaključak, da se u proseku bolje živi u Švedskoj nego u Srbiji?
Ocigledno da, ja znam puno njih koji idu u inostranstvo, a ne znam nijednog Nemca ili Svedjanina koji je dosao da zivi ovde.
Ja recimo znam zbog cega ljudi odlaze iz manjih mesta u vece, a ovde neki pisu bajke o tome kako se lepo moze ziveti i u nekim manjim mestima, a sami ne zive u njima.
Isto to vazi i za odlazak u inostranstvo. Mnogi misle da je tamo bolje i odu, ali retko ko se vraca, da je lose, vratili bi se, iako su skupi frizeri, zubari i iako je hladna klima.
Znam da tamo ne raste novac na drvecu, da "je i tamo tesko, da nije kao sto je nekad bilo", ali ocigledno je i dalje mnogo bolje nego ovde.
Ja slabo znam i da je neko otišao u poslednje vreme da živi u EU. Takođe je neistina da se niko ne vraća.
Pisao sam vec o tome, ja znam dosta ljudi iz mog okruzenja koji su otisli u inostranstvo, i to u skorije vreme (Nemacka, Luksemburg, jedan drug u SAD,...), jedan kolega sa ekonomije se bas nedavno preselio u Svedsku.
I ja sve ozbiljnije razmisljam o odlasku u inostranstvo, vise mi odgovara zemlja u kojoj postoji sistem nego zemlja u kojoj najbolje prolaze "snalazljivi".
 
Vrh