Šta je novo?

Cene nekretnina

Cene nekretnina u Zagrebu pumpa kratkoročno iznajmljivanje turistima, makar sam tako stekao utisak po onome što se piše.
Prošle godine i nisam video puno turista, doduše, april je bio.

Tvoja je teorija da je, uslovno receno, srpski deo Balkana okrenut ka Beogradu i da taj kanal prezasićen. Ima istine, ali i da smo svi u EU, isto bi bilo sa cenama, samo bi bio drugi razlog.

Ostali komentari, u vezi kvaliteta života u Beogradu stoje, malo se ulaže u dobrobit stanovništva, profit je u fokusu.
 
@Defke
Dzabe se trudis, ostavio sam i linkove njihovog katastra i tacnu lokaciju pre par stotina stranica koje si ispamovao sa svojim drugarima. Da li je taj deo Stokholma kao Borca i koliko sta kosta moze svako da pogleda i sam proceni.
Mozes do sutra da trazis zackoljice i naci ces jedino da su cene kvadrata u Beogradu neopravdano prenaduvane.
Tako je, svako moze da pogleda koliko su zapravo prosecne cene u Stokholmu:


To sto su tvoji drugari nasli stan po znatno ispodprosecnoj ceni znaci da su ili imali srece ili da stan/lokacija ima skrivenih ozbiljnih nedostataka. Na papiru i Borca je naselje pored reke na 15 min od centra.

Cene u Beogradu jesu visoke za domaci standard u odnosu na veliku vecinu Zapada, to je jasno i neporecivo. Ne moramo dodatno naduvavati tu razliku do apsurda da bi dosli do tog zakljucka.
 
@Defke
Dzabe se trudis, ostavio sam i linkove njihovog katastra i tacnu lokaciju pre par stotina stranica koje si ispamovao sa svojim drugarima. Da li je taj deo Stokholma kao Borca i koliko sta kosta moze svako da pogleda i sam proceni.
Mozes do sutra da trazis zackoljice i naci ces jedino da su cene kvadrata u Beogradu neopravdano prenaduvane.
Dečko, sve što govoriš je tačno i sva cast na tome, otkrio si rupu na saksiji i ustanovio da Švedska ima daleko viši standard nego Srbija u bilo kojoj merljivoj kategoriji. Međutim, iz svega što pišeš stiče se utisak velike ogorčenosti i nezadovoljstva što su ti cene nekretnina u Beogradu nepriuštive. Sedi u tamo u i uživaj u nekom industrijskom predgrađu Stocholma, sasvim sigurno ima i daleko gorih mesta za život na ovom svetu.
 
Ako gledamo geografsku lokaciju Beograda cene nisu prenaduvane. E sad sto je vazduh zagadjen, saobracaj katastrofa itd, to je do ljudi koji zive u tom gradu.
Tacno, samo kada bi mogli da prebacimo Budimpestu na mesto Beograda onda bi ove cene bile realnije.

@Defke
Dzabe kacis neke tvoje statiste i slicne sajtove sa nekim prosecnim cenama, ja sam okacio njihov zvanicni katastar www.hemnet.se gde se vide i oglaseni stanovi sa tacnom lokacijom i slikama i realizovane cene. Mozes sada da trazis stanove i od 20000e/m2, ali to ne menja nista da postoji pristojan deo grada gde su cene i 3500-4000e/m2, pa i 2500e/m2 u drugom starijem delu na istoj udaljenosti od centra, 10min autom.
To sto ovde nazivm pristojnim krajem, toga u Beogradu nema tj. bilo bi da su za pocetak dobro odrzavane zgrade u bloku 70. Ostale delove Beograda sa slicnom udaljenoscu ne bih komentarisao jer lice na favelu sa sokacima tako da mozes da se rukujes sa komsijom prekoputa.
 
Cene stanova su većini nepriuštive i besmisleno visoke. Ja na primer nisam stambeno ugrožena, želim da kupim sebi stan, imam vrlo pristojnu gotovinu, ali mi je besmisleno da neku starogradnju (50 godina stara i dobro građena) plaćam 150k, kad objektivno toliko ne vredi. Ja ne vidim poentu u spucavanju 200 i više hiljada eura na stan pristojne veličine (pristojna veličina je za moj pojam 65+kvm sa predsobljem i obaveznom terasom). Novogradnja uglavnom ovo ne nudi. Definitivno sam od onih koji čekaju normalizaciju cena, zato pomno i pratim ovu temu.
Uočila sam da je u SAD nova tendencija postavljanje pitanja: da li ste dovoljno finansijski stabilni da bi ste imali stan ili kuću u vlasništvu. Rata kredita + mesečni računi poprilično finansijski iscrpe. Forsira se iznajmljivanje.
Ima li smisla 200k potrošiti na nekretninu, uvaliti se u kredit, spucati novac od kojeg bi moglo godinama lagodno da se živi. Ne znam, pitam se.
 
Ima. Po meni, naravno. Narocito ako imas decu, dobijes potpuno novu perspektivu i motivaciju da stices.
A i vredi se boriti za nesto u zivotu, to ti daje neki elan i osecaj da si svojim rukama i radom nesto stekao. Umesto iz meseca u mesec da placas zakup zato sto je tako, mozda, lakse i jeftinije.
Opet ponavljam, ovo je moje i samo moje licno glediste.
 
Tacno, samo kada bi mogli da prebacimo Budimpestu na mesto Beograda onda bi ove cene bile realnije.

@Defke
Dzabe kacis neke tvoje statiste i slicne sajtove sa nekim prosecnim cenama, ja sam okacio njihov zvanicni katastar www.hemnet.se gde se vide i oglaseni stanovi sa tacnom lokacijom i slikama i realizovane cene. Mozes sada da trazis stanove i od 20000e/m2, ali to ne menja nista da postoji pristojan deo grada gde su cene i 3500-4000e/m2, pa i 2500e/m2 u drugom starijem delu na istoj udaljenosti od centra, 10min autom.
To sto ovde nazivm pristojnim krajem, toga u Beogradu nema tj. bilo bi da su za pocetak dobro odrzavane zgrade u bloku 70. Ostale delove Beograda sa slicnom udaljenoscu ne bih komentarisao jer lice na favelu sa sokacima tako da mozes da se rukujes sa komsijom prekoputa.
Zasto onda prosecan kupac stana u Stokholmu placa i tri puta vecu cenu, kada za 2,5k moze naci pristojan stan na 10 min do centra? Pazi, to je prosecan, ne kupac nekog ultra luksa, koji tamo ide i po 20k. Zasto iko daje tolike pare ako je skroz pristojno stanovanje pristupacno po daleko nizim cenama? I pored toga, 35% ljudi odluci da ne kupi stan?

Koliko kosta stan koji je na 20-30 min do centra? Jel to uopste postoji, ili Svedska ima magicne puteve gde svako putovanje traje 10 min?

Jesu li Svedjani najiracionalniji narod na svetu koji ce za neznatne razlike da plati 3x vecu cenu, ili su mozda presli na neki novi vid postojanja pa su bica sastavljena od ciste energije i ljubavi i ne opterecuju se smrtnickim zeljama kao sto je posedovanje nekretnine?

To tvoje je ko da ja sad okacim ovaj oglas nekome ko nije video Srbiju u zivotu i kao, vidi novogradnja, podno grejanje, zelenilo okolo, on ukuca na navigaciju na Guglu, vidi 25 min do trga republike i wow, kakva ponuda.

 
Nemojte vise o Stokholmu i Borci, ne ide.
Poredite Beograd s Solnom, Malmeom i Jencepingom. :)
 
Sto ste zapeli sa tom Svedskom. Ja tamo ne bi isao pa sve da mi poklone stan a ne daj boze da moram da ga kupim sa platom od bruto 383.331 dinara (mediana) a u Srb bruto 124.000 dinara. Ok znaci razlika je tacno 3 puta u visini zarade!! A vala i nekretnina je toliko + kad dodas jos i ostale troskove oko nekretnine. Opet si na istom. Osim sto zivis u nedodjiji bez sunca.


Pogledajte prilog 170639Pogledajte prilog 170640

Nekretnine kupuju ovi preko 50% a najcesce ovi preko 75% i to je to. Svuda je to vrlo slicno samo je srazmera drugacija.
Prakticno mora da si iznad proseka zbog necega da bi kupio nekretninu.
Ja baš dugo nisam video veće gluposti od ove dve slike i generalno salaryexplorera kao sajta. Izvor ti je ranga kurira.
 
Cene stanova su većini nepriuštive i besmisleno visoke. Ja na primer nisam stambeno ugrožena, želim da kupim sebi stan, imam vrlo pristojnu gotovinu, ali mi je besmisleno da neku starogradnju (50 godina stara i dobro građena) plaćam 150k, kad objektivno toliko ne vredi. Ja ne vidim poentu u spucavanju 200 i više hiljada eura na stan pristojne veličine (pristojna veličina je za moj pojam 65+kvm sa predsobljem i obaveznom terasom). Novogradnja uglavnom ovo ne nudi. Definitivno sam od onih koji čekaju normalizaciju cena, zato pomno i pratim ovu temu.
Uočila sam da je u SAD nova tendencija postavljanje pitanja: da li ste dovoljno finansijski stabilni da bi ste imali stan ili kuću u vlasništvu. Rata kredita + mesečni računi poprilično finansijski iscrpe. Forsira se iznajmljivanje.
Ima li smisla 200k potrošiti na nekretninu, uvaliti se u kredit, spucati novac od kojeg bi moglo godinama lagodno da se živi. Ne znam, pitam se.
Ukratko: DA!
 
Zasto onda prosecan kupac stana u Stokholmu placa i tri puta vecu cenu, kada za 2,5k moze naci pristojan stan na 10 min do centra? Pazi, to je prosecan, ne kupac nekog ultra luksa, koji tamo ide i po 20k. Zasto iko daje tolike pare ako je skroz pristojno stanovanje pristupacno po daleko nizim cenama? I pored toga, 35% ljudi odluci da ne kupi stan?

Koliko kosta stan koji je na 20-30 min do centra? Jel to uopste postoji, ili Svedska ima magicne puteve gde svako putovanje traje 10 min?

Jesu li Svedjani najiracionalniji narod na svetu koji ce za neznatne razlike da plati 3x vecu cenu, ili su mozda presli na neki novi vid postojanja pa su bica sastavljena od ciste energije i ljubavi i ne opterecuju se smrtnickim zeljama kao sto je posedovanje nekretnine?

To tvoje je ko da ja sad okacim ovaj oglas nekome ko nije video Srbiju u zivotu i kao, vidi novogradnja, podno grejanje, zelenilo okolo, on ukuca na navigaciju na Guglu, vidi 25 min do trga republike i wow, kakva ponuda.

Ovo je džaba stan. Zgrada lijepo izgleda. Vjerovatno je u pitanju nelegalno potkrovlje čim je ova cijena.
 
Koliko sam razumeo. Vas dvoje, @Vivien_Leigh i @G.I.Joe imate po makar jedan stan i 150k+ eur viška i smeta vam što stanovi nisu jeftiniji, da bi ste kupili još neki.
Pogrešno si razumeo. Rekoh da nisam stambeno ugrožena, a ne da već imam stan. Pa onda rekoh da imam neku pristojnu cifru, a ne da imam 150 hiljada. Da imam 150 hiljada već bih bila vlasnik stana, ne bi bih se nadala povratku na nivo od pre dve godine recimo. Dakle osoba ima keš, koji je bio dovoljan za kupovinu stana kakav želi pretprošle, pa čak i prošle godine, ali ove daleeeko nedovoljno. Primera radi, pre dve godine su stanovi koje hoću bili: 95.000, pa 114.000, pa 135.000 i sada su 160.000......u dve-tri godine maltene 80% porast cena. Daleko od toga da sam neko ko može sebi da priušti sto stanova.
 
Ja čak mislim da ljudi koji imaju ozbiljan keš pri ruci sada tek oni neće da kupuju, nisu budale. Kupuju oni koji su izrazito primorani, pa čak i oni možda neće trenutno sada (ja sam medju njima). Kupuju samo oni koji imaju ogromne prilive čistog kesa (iz sumnjivih izvora) i moraju da operu. Stan koji je u Mirijevu mogao da se dobije 2020e godine (4.0, 95m2, 4/5 sprat, dve terase, dvostran, lift, jako kvalitetna starogradnja, vojna zgrada, fasadna cigla) je koštao 108.000e, još su nas vukli za rukav da iskuliramo agenciju da nam sačuvaju proviziju i da spuste. Sad takvih stanova ni nema u ponudi + i kad nešto slično izadje što nije u rangu spratnosti i orijentisanosti je 160.000. Apsolutno nenormalno i neodrživo. Mislim prostom racunicom dolazimo da ljudi srednjeg sloja ako do sad nisu zapalili, sad će biti apsolutno primorani da zapale. Jedan podatak od mog drugara koji radi kao dečiji kardiohirurg u Tirsovoj je da su pre 5 godina imali 18 hirurga u bolnici iskusnih. Sada ih ima 5 (iskusnih sa završenim specijalizacija ma). Toliko o tome, tek će se videti krah i urušavanje, pa kad bude Pakistanac iili Filipinac koji ne zna srpski bude operisao decu ovih burzuja po A blokovima, Beogradu na vodi i K districtima, biće kako sad ovo odjednom? Ali otom potom, otišao sam predaleko.
 
Ja čak mislim da ljudi koji imaju ozbiljan keš pri ruci sada tek oni neće da kupuju, nisu budale. Kupuju oni koji su izrazito primorani, pa čak i oni možda neće trenutno sada (ja sam medju njima). Kupuju samo oni koji imaju ogromne prilive čistog kesa (iz sumnjivih izvora) i moraju da operu. Stan koji je u Mirijevu mogao da se dobije 2020e godine (4.0, 95m2, 4/5 sprat, dve terase, dvostran, lift, jako kvalitetna starogradnja, vojna zgrada, fasadna cigla) je koštao 108.000e, još su nas vukli za rukav da iskuliramo agenciju da nam sačuvaju proviziju i da spuste. Sad takvih stanova ni nema u ponudi + i kad nešto slično izadje što nije u rangu spratnosti i orijentisanosti je 160.000. Apsolutno nenormalno i neodrživo. Mislim prostom racunicom dolazimo da ljudi srednjeg sloja ako do sad nisu zapalili, sad će biti apsolutno primorani da zapale. Jedan podatak od mog drugara koji radi kao dečiji kardiohirurg u Tirsovoj je da su pre 5 godina imali 18 hirurga u bolnici iskusnih. Sada ih ima 5 (iskusnih sa završenim specijalizacija ma). Toliko o tome, tek će se videti krah i urušavanje, pa kad bude Pakistanac iili Filipinac koji ne zna srpski bude operisao decu ovih burzuja po A blokovima, Beogradu na vodi i K districtima, biće kako sad ovo odjednom? Ali otom potom, otišao sam predaleko.
Pa nisi otišao daleko, u tome je poenta cele price…mi kao društvo treba da težimo održivom socijalno-ekonomskom rastu…kada hirurg iz Tirsove bude mogao da od svoje plate kupi stan na kredit po 5k€/kvm onda je to cena koja je tržišna i odrziva, ovo napucavanje cena i pecanje na foru gastarbajtera nakon covida nije dobra prica…a meni odgovaraju sto vise cene… by the way :)
 
Koliko sam razumeo. Vas dvoje, @Vivien_Leigh i @G.I.Joe imate po makar jedan stan i 150k+ eur viška i smeta vam što stanovi nisu jeftiniji, da bi ste kupili još neki.
Ja imam nekretnine u EU, ali sada kupujem u otadžbini i to kao investiciju! Znači normalno je da gledam da li će pasti cene i koji je ROI. Da kupujem za sebe da živim fizički u tom stanu onda bi kupio bez obzira na cenu i na visinu kamate.
Kad se kupuje kao investicija onda se sve gleda i računa. Plus banke daju sada ROI koji je u nivou i bolji čak od rentiranja stana i keš mi ostaje i mirno gledam ponude. Ludila više nema... Ako dobijem popust 10% i PDV 10% znači imam garažu za dz. Ja sam srećan!
 
Ja čak mislim da ljudi koji imaju ozbiljan keš pri ruci sada tek oni neće da kupuju, nisu budale. Kupuju oni koji su izrazito primorani, pa čak i oni možda neće trenutno sada (ja sam medju njima). Kupuju samo oni koji imaju ogromne prilive čistog kesa (iz sumnjivih izvora) i moraju da operu. Stan koji je u Mirijevu mogao da se dobije 2020e godine (4.0, 95m2, 4/5 sprat, dve terase, dvostran, lift, jako kvalitetna starogradnja, vojna zgrada, fasadna cigla) je koštao 108.000e, još su nas vukli za rukav da iskuliramo agenciju da nam sačuvaju proviziju i da spuste. Sad takvih stanova ni nema u ponudi + i kad nešto slično izadje što nije u rangu spratnosti i orijentisanosti je 160.000. Apsolutno nenormalno i neodrživo. Mislim prostom racunicom dolazimo da ljudi srednjeg sloja ako do sad nisu zapalili, sad će biti apsolutno primorani da zapale. Jedan podatak od mog drugara koji radi kao dečiji kardiohirurg u Tirsovoj je da su pre 5 godina imali 18 hirurga u bolnici iskusnih. Sada ih ima 5 (iskusnih sa završenim specijalizacija ma). Toliko o tome, tek će se videti krah i urušavanje, pa kad bude Pakistanac iili Filipinac koji ne zna srpski bude operisao decu ovih burzuja po A blokovima, Beogradu na vodi i K districtima, biće kako sad ovo odjednom? Ali otom potom, otišao sam predaleko.
Retko kada ljudi koji su specijalisti pogotovu ovih "jakih" hirurških grana (kardio, plastična, vaskularna) idu u inostranstvo. Da bi uopšte "upao" na takvu specijalizaciju potrebne su ozbiljne kvalifikacije ili ozbiljna veza ili kombinacija ta dva I mnogi ti ljudi zarađuju veoma dobro čak i u Srbiji. Lekari koji odlaze su mahom mladi ljudi koji volontiraju godinama i nisu uspeli da se zaposle niti da dobiju specijalizaciju u Srbiji Ili ljudi sa institutskih disciplina koji nisu u nastavi, gde ne može da se radi privatno i gde si čitav život "osuđen" na platu od tipa 1000 eur mesečno, pa je njima 3-4k koje zarade u nekoj nemackoj nedođiji dovoljno jak razlog za odlazak. Što se Pakistanaca i ostalih tiče, oni već uveliko operišu širom EU i USA i naravno da ih ima jednako loših i vrhunskih u istoj meri kao i hirurga bilo koje druge nacionalnosti. Razlika je što Nemačka i ostale razvijene zemlje imaju jasnu strategiju i za narednih 5, 10 ili 25, a kod nas kad treba da se nesto isplanira za narednu godinu, svi su u fazonu "Ko živ Ko mrtav do tada".
 
Turska cene.... Novogradnja u bogatijoj izvedbi u mestima na primorju kvadrat je od 600 do 700 evra. Izmir je oko 800. Materijal kosta malo manje nego kod nas. Majstor je 50 evra dnevnica. Uglavnom nema stanova ispod 100 kvadrata. Stan od 150 kvadrata prazan sa kuhinjom i tri sobe se rentira oko 200 evra a kosta da se kupi 80.000 evra. Istanbul je 2 do 3 puta skuplji a rente su 5 puta skuplje. Sve info su iz prve ruke
 
Turska cene.... Novogradnja u bogatijoj izvedbi u mestima na primorju kvadrat je od 600 do 700 evra. Izmir je oko 800. Materijal kosta malo manje nego kod nas. Majstor je 50 evra dnevnica. Uglavnom nema stanova ispod 100 kvadrata. Stan od 150 kvadrata prazan sa kuhinjom i tri sobe se rentira oko 200 evra a kosta da se kupi 80.000 evra. Istanbul je 2 do 3 puta skuplji a rente su 5 puta skuplje. Sve info su iz prve ruke
još da prva ruka duplo proveri Instanbul…😉
 
STan od 200 kvadrata namesten se rentira za 2000 evra a placen je 12 milona lira u blizini Aja Sofije. U Izmiru stan od 150 kvadrata je placen 3 miliona lira i rentira se za 200 evra prazan. Jedino su cene vila vise. Info je od prijatelja koji ima svoju agenciju a ja sam u oba stana bio jer radim namestaj. Periferije su jeftinije. I kod njih su cene otisle gore ali manje nego kod nas.
 
Vrh