Šta je novo?

Cene nekretnina

Od 2000 te na ovamo bilo je nezamislivo da radnik obezbedjenja moze da sredjuje vikendicu u nekoj banji i da je iznajmljuje.Prosle godine imao sam primer da bracni par kasirka iz Lilija i suprug joj prodavac u jednoj mesari zidaju kucu od 150 kvadrata.To je zaista nekad bilo nezamislivo,danas je to koliko vidim normalno,svi kukaju ,a svi se zaduzuju i svi se skucavaju.O frizerima i molerima,ugradjivacicama trepavica tek da ne pricam..
Nije nemoguce ako su taj novac stekli van tog redovnog radnog odnosa :) Kasirke i prodavci u proseku jedva zarade da pokriju redovne troskove.

Inace, evo resenja za stambenu krizu: :)
 
Poslednja izmena:
Po meni ovaj EXPO 2027 je fantastican boost. 12B u ekonomiju. Kad bi nas uke*alo jos tako nesto razvalili bi ali bez zezanja. Ne mislim naravno na nesto sitno nego tako nesto znacajnije.
Do pre dva meseca niko nije nikad čuo za expo u srb, sad odjednom svi smo samo to čekali da nas krene. Nikada, ali nikada, nigde, nikoga, nije preporodio jedan veliki projekat, ma kakav on bio. Naprotiv, imali smo situacije da su zemlje upadale u dužničke krize zbog projekata koje nisu mogle da iznesu, poput crne gore sa autoputem, ili grčke sa olimpijadom, ili brazila sa svetskim prvenstvom.

Velika investicija nije cilj, nego sredstvo za neki drugi cilj. Državno ulaganje u infrastrukturu nije samo po sebi loša stvar, ali u zemljama poput naše, neće davati efekat ni približno onoliki kakav treba. Zaboravio sam odnose, ali suština je ista, da u zemljama u kojima je poštenje izrazito, na dva uložena dolara jedan ostaje u bdpu kao trajna vrednost, u zemljama u kojima se kunemo u poštenje, pa krademo brata, mora da se uloži 7 dolara da se dobije isti efekat. To zavisi od strukture ulaganja, visine cene, kvaliteta radova, opravdanosti radova, koliko ta investicija ima povezanih grana koje aktivira, odnosa uvoznih sirovina i domaćih, koliko široko se razliva taj novac, gde taj novac završi na kraju i kome, i tako dalje.

Napraviću paralelu sa najbanalnijim primerom. Izgradnja kanalizacione mreže iz projekta srbija 20-25, gde je predviđeno da svaka kuća ima kanalizaciju, vodu i sl. Do sada jedno veliko ništa, ali možda se zaukću sad xe xe. Zašto ga pominjem? Zamislimo da se taj projekat obistinio. Imamo dva načina, da se potpiše ugovor sa jednom firmom, npr. milenijum timom, da oni odrade sve, u svim gradovima srbije, po 5 puta većoj ceni nego što ih košta, za tri puta duže vreme. Nešto što je prilično često kod nas. I imamo drugi način, da se sve spusti na lokalni nivo, svaki grad raspisuje tender za svoju teritoriju, sa kratkim rokovima, najniža cena dobija posao, gde ne može jedna ista firma da konkuriše na više od par tendera, i tako dalje. U prvom slučaju milenijum će da izvuče para s kojima smo mogli pet Srbija da sredimo, pare ostaju kod jednog, koji je to dobio ne svojom pameću nego svojim vezama. Šta radi s tim parama? Sklanja ih, jer zna da on na tržištu ne zna da posluje, a i što bi, kad mu se preliva iz državne kase. Te pare ne nastavljaju da se obrću u srbiji, nego bleje po švajcarskim bankama, ili se troše po luj vitonima u parizu. Šta se dešava u drugom slučaju? Pa imaš nekoliko stotina firmi koje će da kupuju materijal od drugih nekoliko stotina stovarišta, koje će da razliju taj novac u hiljade porodica, svuda po srbiji, a te firme koje su pošteno dobile tendere će da ulože da kupe neku mašinu, stan, štagod, jer su pošteno dobili tender, i za očekivati je opet da ga dobiju, nevezano za vlast, a ne da su u niskom startu za bežaniju ako ovaj moj ne dobije drugi mandat. Pet puta manja investicija daje tri puta veći benefit.

Može i ovako, odemo u prodavnicu i kupimo vatromet za 12 milijardi evra. To bude najjači vatromet u novijoj istoriji srbije. Je l to investicija? Jeste, ali ne u razvoj, nego u potrošnju. Tih 12 milijardi ne da ćemo u vatru da bacimo bukvalno, nego i onaj od koga smo kupili - stranac, koji je koliko sutra odneo te pare u Ženevu. Namerno kažem Ženevu, jer govorimo o ekspu, pa ko razume.
 
Bez vladavine zakona nema ni ekonomskog rasta, makar za male države u Evropi. Malo toga ima Srbija što nemaju države članice EU iz neposredne okoline. Kad ulažeš u EU, imaš pravnu sigurnost, jer u EU i nad popom ima pop, a to su sudovi evropske unije koji ne dozvoljavaju članicama da se bahate i rade šta im je volja.

Dakle, dok ne uđemo u EU, ne vidim kako možemo i teorijski da sustignemo Bugarsku po razvoju, a o razvijenijim članicama i da ne govorim. Možemo dobiti investicije koje EU ne želi na svojoj teritoriji jer krše njihove zakone, i bolje je išta nego ništa (a ništa smo videli kako izgleda 90ih), ali na takav način ne možemo da se razvijemo.

Mislim da se ovo tiče svakog ko živi u Srbiji i ima nešto od imovine, jer je veliko pitanje koliko će za 20 - 30 godine nekretnine vredeti ako jaz između Srbije i EU nastavi da se produbljuje tempom kojim se produbljuje. Natalitet nemamo a veliko je pitanje ko će ovde želeti da dođe dugoročno da živi.
 
Ja nisam bio u St. Peterburgu ali sam poreklom iz Berana i mogu ti reći, uz sav lokalpatriotizam, da veće vukoje*******ine teško da ima. Ako je plata tamo veća nego u metropoli od 5+ miliona stanovnika onda mislim da je ta metropola u velikom problemu. Drugo, ne znam šta je komparacija sa dizelom treba da ilustruje, jer prosečan vozač teško da potroši više od 50-60 litara dizela mesečno. Pošto se ovde govori o paritetu kupovne moći manifestovane u cenama stanova, jel za očekivati da centar u centru Berana košta više nego stan na Nevskom Proslepktu?
Komparacija sa dizelom treba da ilustruje da novac u Rusiji vredi mnogo više nego u drugim državama. Za tih 730 evra može lakše da plati režije, a Keks je pomenuo da je gas maltene džabe. Struja je u Crnoj Gori skuplja 60% nego u Rusiji, i tako dalje.
 
Napraviću paralelu sa najbanalnijim primerom. Izgradnja kanalizacione mreže iz projekta srbija 20-25, gde je predviđeno da svaka kuća ima kanalizaciju, vodu i sl. Do sada jedno veliko ništa, ali možda se zaukću sad xe xe. Zašto ga pominjem? Zamislimo da se taj projekat obistinio. Imamo dva načina, da se potpiše ugovor sa jednom firmom, npr. milenijum timom, da oni odrade sve, u svim gradovima srbije, po 5 puta većoj ceni nego što ih košta, za tri puta duže vreme. Nešto što je prilično često kod nas. I imamo drugi način, da se sve spusti na lokalni nivo, svaki grad raspisuje tender za svoju teritoriju, sa kratkim rokovima, najniža cena dobija posao, gde ne može jedna ista firma da konkuriše na više od par tendera, i tako dalje. U prvom slučaju milenijum će da izvuče para s kojima smo mogli pet Srbija da sredimo, pare ostaju kod jednog, koji je to dobio ne svojom pameću nego svojim vezama. Šta radi s tim parama? Sklanja ih, jer zna da on na tržištu ne zna da posluje, a i što bi, kad mu se preliva iz državne kase. Te pare ne nastavljaju da se obrću u srbiji, nego bleje po švajcarskim bankama, ili se troše po luj vitonima u parizu. Šta se dešava u drugom slučaju? Pa imaš nekoliko stotina firmi koje će da kupuju materijal od drugih nekoliko stotina stovarišta, koje će da razliju taj novac u hiljade porodica, svuda po srbiji, a te firme koje su pošteno dobile tendere će da ulože da kupe neku mašinu, stan, štagod, jer su pošteno dobili tender, i za očekivati je opet da ga dobiju, nevezano za vlast, a ne da su u niskom startu za bežaniju ako ovaj moj ne dobije drugi mandat. Pet puta manja investicija daje tri puta veći benefit.
Jedino mislim da precenjujes ovaj drugi slucaj, nasao bi nas covek nacina da kraducka i u tom slucaju, puno malih lokalnih kraduckanja i na kraju se svede na isto kao i u prvom slucaju. Ode sve na Luja Vitona :).
 
Jedino mislim da precenjujes ovaj drugi slucaj, nasao bi nas covek nacina da kraducka i u tom slucaju, puno malih lokalnih kraduckanja i na kraju se svede na isto kao i u prvom slucaju. Ode sve na Luja Vitona :).
ma kupi se i po koji Rolex, popije koja flasa sampanjca...
 
Ja nisam bio u St. Peterburgu ali sam poreklom iz Berana i mogu ti reći, uz sav lokalpatriotizam, da veće vukoje*******ine teško da ima. Ako je plata tamo veća nego u metropoli od 5+ miliona stanovnika onda mislim da je ta metropola u velikom problemu. Drugo, ne znam šta je komparacija sa dizelom treba da ilustruje, jer prosečan vozač teško da potroši više od 50-60 litara dizela mesečno. Pošto se ovde govori o paritetu kupovne moći manifestovane u cenama stanova, jel za očekivati da centar u centru Berana košta više nego stan na Nevskom Proslepktu?
A zašto jedan nemac hoće da ulaže svoje pare u to Berane, ako je tolika vukoje*******ina!?

Tako isto neki pričaju za druge krajeve po Srbiji, kao da tobož samo Beograd ima sve predispozicije za ulaganje! Mislim da smo mi u teškoj zabludi, odnosno da neko ko drži poslove u Beogradu ne želi da se i jedan dinar prelije malo po Srbiji! Zato i tinejdžeri razmišljaju kad će za Beograd...što je ravno propasti! Ali evo lepe vesti stižu jedna drugu, razvoj infrastrukture se lagano zahuktava
 
Jedino mislim da precenjujes ovaj drugi slucaj, nasao bi nas covek nacina da kraducka i u tom slucaju, puno malih lokalnih kraduckanja i na kraju se svede na isto kao i u prvom slucaju. Ode sve na Luja Vitona :).
Korupcija je raspon a ne binarna 'ima je/nema je' situacija. I u Hrvatskoj i Bugarskoj se kraducka pa se opet kraducka manje nego ovde. Cak ni jedna Danska nema savrsen rezultat (https://www.transparency.org/en/cpi/2022/).

Kod nas je situacija tu katastrofalna i jedan od glavnih razloga zasto zemlja ne uspeva da ostvari svoj pun potencijal. Ironicno, Vucic se na mesto najpopularnijeg politicara i probio antikorupcionaskom platformom (hapsenje Miskovica itd), i ovaj indeks u startu i jeste porastao da bi od 2016. bio u konstantnom padu a Vucic i SNS sinonimi za korupciju. Narod jeste svestan problema, ali konstanto biva nasankan.
 
Nije nemoguce ako su taj novac stekli van tog redovnog radnog odnosa :) Kasirke i prodavci u proseku jedva zarade da pokriju redovne troskove.

Inace, evo resenja za stambenu krizu: :)
Nisu stekli na drugaciji nacin,rade samo taj posao.Nemaju pomoc iz inostranstva nit mama i tata.Uzeli su kredite.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Ar4
U Nemackoj danas i TAG Immobilien "zablistao" (pad cene akcija u danu od preko 6%)...izgleda planirao zatvaranje duga sa vec dogovorenom prodajom stanova nije realizovano kao sto je planirano...
 
Bez vladavine zakona nema ni ekonomskog rasta, makar za male države u Evropi. Malo toga ima Srbija što nemaju države članice EU iz neposredne okoline. Kad ulažeš u EU, imaš pravnu sigurnost, jer u EU i nad popom ima pop, a to su sudovi evropske unije koji ne dozvoljavaju članicama da se bahate i rade šta im je volja.

Dakle, dok ne uđemo u EU, ne vidim kako možemo i teorijski da sustignemo Bugarsku po razvoju, a o razvijenijim članicama i da ne govorim. Možemo dobiti investicije koje EU ne želi na svojoj teritoriji jer krše njihove zakone, i bolje je išta nego ništa (a ništa smo videli kako izgleda 90ih), ali na takav način ne možemo da se razvijemo.

Mislim da se ovo tiče svakog ko živi u Srbiji i ima nešto od imovine, jer je veliko pitanje koliko će za 20 - 30 godine nekretnine vredeti ako jaz između Srbije i EU nastavi da se produbljuje tempom kojim se produbljuje. Natalitet nemamo a veliko je pitanje ko će ovde želeti da dođe dugoročno da živi.
Srbija je potpuni raspad sistema, to svi znamo. Ali isto tako, ogroman broj ljudi, narucito onih malo obrazovanijih i strucnijih, ukoliko ima mogucnosti da u Beogradu zaradi makar priblizno onome sto moze u EU, u velikoj vecini slucajeva bira da zivi ovde. Dakle, retko ko ide u inostranstvo zbog nedostatka vladavine prava, medijskog mraka, nepostovanja prava manjina i svih ostalih kategorija po kojima smo rangirani najgore u Evropi. Ljudi idu frustrinani sto ne mogu sebi ovde da priuste odredjeni lifestyle. Oni koji mogu da zive u centru grada, putuju i priuste te neke sitne svakodnevne stvari, retko kada se iseljavaju sto se uostalom vidi po traznji za stanovima u centralnim delovima Beograda. Njih nece manjkati ni za 20-30 godina, a za ostatak Srbije naravno opste je poznato koliko je losa demografska slika i taj jaz izazvana centralizacijom ce se samo jos vise produbljivati.
 
Srbija je potpuni raspad sistema, to svi znamo. Ali isto tako, ogroman broj ljudi, narucito onih malo obrazovanijih i strucnijih, ukoliko ima mogucnosti da u Beogradu zaradi makar priblizno onome sto moze u EU, u velikoj vecini slucajeva bira da zivi ovde.
Nije isto izabrati da zivis ovde i jos uvek ne doneti odluku da se odselis. Evo ja prvi zivim ovde, ne zato sto sam doneo tu odluku, nego zato sto jos uvek nisam doneo odluku da se odselim.
A da li je u pitanju velika vecina slucajeva, i to je pitanje. Ne kazem da nije tacno, ali kazem da nemamo podatke na osnovu kojih to mozemo da tvrdimo. Ja recimo imam skroz drugi utisak u odnosu na tebe.
 
Taman pomisliš nema novih projekata pa se pojavi nešto ….
 
Poslednja izmena:
Srbija je potpuni raspad sistema, to svi znamo. Ali isto tako, ogroman broj ljudi, narucito onih malo obrazovanijih i strucnijih, ukoliko ima mogucnosti da u Beogradu zaradi makar priblizno onome sto moze u EU, u velikoj vecini slucajeva bira da zivi ovde. Dakle, retko ko ide u inostranstvo zbog nedostatka vladavine prava, medijskog mraka, nepostovanja prava manjina i svih ostalih kategorija po kojima smo rangirani najgore u Evropi. Ljudi idu frustrinani sto ne mogu sebi ovde da priuste odredjeni lifestyle. Oni koji mogu da zive u centru grada, putuju i priuste te neke sitne svakodnevne stvari, retko kada se iseljavaju sto se uostalom vidi po traznji za stanovima u centralnim delovima Beograda. Njih nece manjkati ni za 20-30 godina, a za ostatak Srbije naravno opste je poznato koliko je losa demografska slika i taj jaz izazvana centralizacijom ce se samo jos vise produbljivati.

Ako ih neće manjkati ni za 20-30 godina, zašto broj stanovnika centra grada (centralnih gradskih opština i NBG) opada, tj. opao je između 2 popisa (2011 i 2022).
 
Ako ih neće manjkati ni za 20-30 godina, zašto broj stanovnika centra grada (centralnih gradskih opština i NBG) opada, tj. opao je između 2 popisa (2011 i 2022).
Opada broj stanovnika u celom Beogradu, ne samo u pojedinacnim opstinama (doduse pad je zabelezen tokom poslednje godine, sto ne mora da znaci da ce se trend nastaviti, ali jeste zabrinjavajuce):
 
Opada broj stanovnika u celom Beogradu, ne samo u pojedinacnim opstinama (doduse pad je zabelezen tokom poslednje godine, sto ne mora da znaci da ce se trend nastaviti, ali jeste zabrinjavajuce)
Pad je 3 promila, dakle nema pada, statistička je greška, nikakav trend pada.

Dalje, sve sto raste, mora jednog dana da uspori i stane. Tako je i to sto se desilo te godine, samo nije bilo rasta, ali to ne znači da nema doseljavanja, obzirom da lokalci verovatno vise umiru nego što se rađaju.

Pad broja stanovnika na nekim opatinama moze da bude posledica sto se neki stanari ne upisuju da zive na tom mestu.

Ne bih rekao da se Beograd smanjuje.
 
Pad je 3 promila, dakle nema pada, statistička je greška, nikakav trend pada.

Dalje, sve sto raste, mora jednog dana da uspori i stane. Tako je i to sto se desilo te godine, samo nije bilo rasta, ali to ne znači da nema doseljavanja, obzirom da lokalci verovatno vise umiru nego što se rađaju.

Pad broja stanovnika na nekim opatinama moze da bude posledica sto se neki stanari ne upisuju da zive na tom mestu.

Ne bih rekao da se Beograd smanjuje.
Mozda se ne smanjuje, ali definitivno stagnira. Za 11 godina je dobio samo 26k stanovnika. To sto ima neprijavljenih, bilo ih je i pre 11 godina. To sto ima vise vozila na ulicama, ima ih vise svuda...
 
Za automobile kao ne-pokazatelj kretanja broja stanovnika se slazem. Ali i dalje mi je tesko da poverujem da se broj ljudi u Beogradu povecao za samo ~ 1% za 10 godina. Mozda su drugacija pravila popisa razlog toliko male razlike.

Sta god da se desi(mislim na mirnodopske uslove), tesko da ce ikada broj stanovnika Beograda da se smanji iole značajno.
 
Zagreb, Sofija stagniraju vec 30 godina, Budimpesta i Bukurest imaju po 300.000 stanovnika manje nego tad. Cene jesu primerenije lokalnom standardu, ali daleko od toga da nekretnine nisu trazene, i da se ne gradi jos.
 
Nisam rekao da Beograd gubi stanovnike u nekoj znacajnijoj meri i da ce se isprazniti, ali deluje da je dostigao neki svoj peak. A sa stanogradnjom koju imamo i cak i blagim/beznacajnim opadanjem broja stanovnika dolazimo do toga da ce ponuda stanova sve vise prevazilaziti traznju.
 
Budimpesta gradi vise od Beograda a gubi stanovnistvo odavno.
 
Vrh