Šta je novo?

Cene nekretnina

gastarbajteri se neće masovno vraćati jer su oni uvek poželjna radna snaga za zapad, pogotovo u vreme krize. Uvek su spremni da rade za manje para od domaćih radnika, nemaju nikakva prava i ako talasaju lako ih je deportovati. Posla za jeftinu radnu snagu uvek ima jer lokalci to nikada neće da rade.
Moje mišljenje da će gastarbajteri pre da se okače o konopče nego što će da se vrate u u Srbiju.

Zbog nekvaliteta života ali pre zbog sramote od svoje okoline.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: N_L

Ako vreca para bude sve manje, hoce biti pada cijena nekretnina? :)

Bilo bi mi žao, ali svi ovi što su se dovukli ovde iz Rusije su njihova srednja i viša srednja klasa koja beži od regrutacije. Ako im smetaju cene, nek se vrate nazad.
 
Blue card je vrlo kratak povodac. Imate 3 meseca da nađete opet posao sa bruto godišnjom platom od min 60k eura ili letite. Znači bez obzira što možete da živite od Mek plate vi to NE Smete i država vas izbacuje.
Drugo na Zapadu će pre primiti svoje nego nekog našeg ili Marokanca. Ne zavaravajte se. A šta mislite da taj neko ko je bio menadžer ili direktor da će ići u DHL da baca pakete?!?!
Pa on će otići nazad u Srbiju i opet se zaposliti i živeti normalno i tamo.
Brzinu povratka naših gastarbajtera ste videli u koroni u prvom talasu. Ne kažem da će tom brzinom ali može da se desi.
Za sad je situacija ekonomska relativno dobra. Rezu sve firme 10-15% budžete i zaposlene zbog Ukrajine ali kako rat bude trajao rezovi će biti veći i dublji.
Tako je sistem osmišljen, privremene radne dozvole su vrlo kratak povodac. Ostaneš bez posla i dobiješ šut kartu istog trenutka. Čak i sa blue card nije mnogo bolje, ako ne možeš naći drugi posao u struci sa sličnom platom, isto moraš nazad. Za blue card može da se kaže da je malo duži povodac, ali je i dalje povodac. Kada nastupi hiring freeze tada postane gusto. Jedino EU pasoš nudi potpunu slobodu, ali udeo naših iseljenika sa tim pasošem je vrlo mali, naročito u poslednjih ~5 godina.
 
Pričamo o nekoliko desetina hiljada gastosa koji treba da nagrnu. Tema je trend.
Govori se o ljudima koji su na privremenim radnim dozvolama, znaci generalno novijim emigrantima od kojih dobar deo nije ni trajno nastanjen tamo.
Gomila nasih ljudi radi sezonski gradjevinu, ugostiteljstvo, voznju, poljoprivredu preko. Ja ne mislim da je njihov povratak ne znam koliko dobra vest jer to nisu ljudi koji su akumulirali bog zna koliki kapital pa da pokrenu nesto u zemlji. Donekle ce oboriti cenu rada u gradjevini npr ali uz smanjenje gradjevinske aktivnosti do toga bi svakako doslo.

Ono sto je povoljnija okolnost sada za nas je sto Zapad pokusava da pobegne i smanji zavisnost od Kine, pa smo mi sa niskom cenom energije i radne snage ok opcija za nearshoring i kupljenje dela te prpoizvodnje koja odlatle. Videcemo sta ce da pretegne.
 
Recimo da bude tako. Odakle ideja da će biti posla u Srbiji za nekoliko desetina hiljada ljudi, za koje nema mesta u EU?

Ako ne bude posla u Srbiji, eto istih tih ljudi po Hrvatskom primorju, Kazahstanu ili drugde gde bude posla za veće pare. Ili je samo Srbija poštedjena mogućeg ekonomskog pada?

Drugo, nisu ti gastosi beskućnici, pa da će prvo šta urade da kupe ili iznajme stan, ko Rusi. Ima valjda neko od njih već nekakvu kuću ili stan u Srbiji.
 
Sta ce te desetine hiljada gastarbajtera bez dozvola da rade kada ostanu bez posla i vrate se?
Da kupuju stanove?


Vecina ih radi za cca 1200 eur neto, sto je socijala.


Takodje, ne brinite se vi za cenu energenata u EU.
Cene gasa na trzistu:
http://uk.investing.com/commodities...dium=share_link&utm_campaign=share_instrument


Popunjenost kapaciteta EU gasom:
https://gas.kyos.com/?gclid=Cj0KCQj...HddhcvXl_ZnAYi62zrcZXcj8HB84Zm_AaAthhEALw_wcB


Kapaciteti skoro puni, cena skoro na nivou pre krize.
Daleko je EU od nekog katastroficnog scenarija.


Pojedinci ovaj forum stvarno pretvaraju u Zikinu sarenicu.


Pozdrav iz dijaspore.
 
Recimo da bude tako. Odakle ideja da će biti posla u Srbiji za nekoliko desetina hiljada ljudi, za koje nema mesta u EU?

Ako ne bude posla u Srbiji, eto istih tih ljudi po Hrvatskom primorju, Kazahstanu ili drugde gde bude posla za veće pare. Ili je samo Srbija poštedjena mogućeg ekonomskog pada?

Drugo, nisu ti gastosi beskućnici, pa da će prvo šta urade da kupe ili iznajme stan, ko Rusi. Ima valjda neko od njih već nekakvu kuću ili stan u Srbiji.
Ako meni odgovaras, ja i kazem da to nije toliko dobra vest jer ne verujem da Srbija moze da apsorbuje toliko novih radnika, pogotovo sto gradjevinska aktivnost opada.

Ne mislim ni da je samo Srbija postedjena moguceg ekonomskog pada, samo mislim da nije ‘pravilo’ da ce taj pad kod nas uvek biti jos jaci i trajati jos duze. Ima i nekih okolnosti koje nam ovaj put idu na ruku. Videli smo tokom korone npr da smo prosli sa manjim padom nego mnogi u Evropi.
 
Ne verujem o čemu se ovde raspravlja.

Pa naša privreda skoro u potpunosti zavisi što od investicija, što od doznake, što od donacija koje dolaze iz EU.

  1. Ako naši gastarbajteri podobijaju otkaze jer je EU ekonomija u problemu, neće imati ko da šalje novac svojima iz inostranstva
  2. Kurs dinara prema evru će oslabiti značajno
  3. Smanjiće nam se obim izvoza na najznačajnije tržište
  4. Isto će se desiti i sa državama regiona, pa nećemo ni njima moći da izvozimo
  5. Nećemo moći da apsorbujemo tu radnu snagu, niti da održivo zadržimo postojeću
  6. Lakše će gastarbajteri da se presele u neku drugu zemlju gde stvari budu funkcionisale u tom trenutku (SAD, Kanada, Australija...), nego što će Srbija volšebno da uspostavi saradnju i razmenu sa njima

Za vreme korone je kod nas bio rast najviše zbog toga što nije bilo potpunog zatvaranja svega.
 
Za vreme korone je kod nas bio rast najviše zbog toga što nije bilo potpunog zatvaranja svega.
A bilo je zatvaranja u EU u koju izvozimo i od koje zavisimo, povratka gastarbajtera, svega navedenog gore. I nije bas bio rast, ali je bio minimalan pad.
 
Ali potpuno je drugačije kada neka država kalkuliše da nešto zatvori i time svesno da naruši privrednu aktivnost, a u korist očuvanja javnog zdravlja, nego kada nema izbora. Potpuno druge dimenzije. Niti je bilo otpuštanja, niti bilo čega sličnog.

Naši koji su se "vraćali" su uglavnom ili:

- dolazili na duže odmore
- radili tamo potpuno nelegalno, na 3 meseca boravka

Takav stvarni i masovni povratak, bi sigurno oborio cene nekretnina, a ne povećao ih.

Za to vreme, kako raste nezaposlenost u HR i pored iseljavanja u EU:

 
Ali potpuno je drugačije kada neka država kalkuliše da nešto zatvori i time svesno da naruši privrednu aktivnost, a u korist očuvanja javnog zdravlja, nego kada nema izbora. Potpuno druge dimenzije. Niti je bilo otpuštanja, niti bilo čega sličnog.

Naši koji su se "vraćali" su uglavnom ili:

- dolazili na duže odmore
- radili tamo potpuno nelegalno, na 3 meseca boravka

Takav stvarni i masovni povratak, bi sigurno oborio cene nekretnina, a ne povećao ih.

Za to vreme, kako raste nezaposlenost u HR i pored iseljavanja u EU:

Pa i ovde je svesno kalkulisanje da se visokim kamatama ubije inflacija na stetu privredne aktivnosti. Sta je tu toliko drugacije ako je potraznja za nasim proizvodima i uslugama trebalo da padne u oba slucaja.

I bilo je otpustanja, odakle ideja da nije bilo niceg slicnog?


Prictom je pitanje koliko nasi na sezonskim poslovima uopste ulaze u tu statistiku.
 

„Nema ljudi koji bi se usudili da u ovo doba podignu kredit, ali u oglasima i dalje stoje previsoke brojke. Svi se pitaju ko kupuje po datim cenama. Ima među njima stranaca i naših povratnika. Ipak, pre svega je reč je o poslovnim ljudima iz Srbije, koji imaju viška kapitala koji prebacuju na nekretnine. Kupuju na firmu ili rodbinu, i to više stanova a ne jedan ili dva. Na taj način se obezbeđuju, jer vrednost novca koji se drži u banci pada“, tvrdi analitičarka na tržištu nekretnina.

Meni ovo objašnjenje ne igra. Da li ljudi u ovom momentu na tržištu, kada su cene relativno visoke, i dalje smatraju da je kupovina stana dobra zaštita od inflacije?
 

Ako vreca para bude sve manje, hoce biti pada cijena nekretnina? :)
U Srbiji ti ne gine "porez za strance" ako ne znaš jezik i nemaš nekog da ti bude verna senka (supružnik, rodbina i sl.) kako bi izbegao ovakve situacije. Bukvalno prevara na svakom ćošku, od kupovine automobila, tehnike, nekretnina do usluga svake moguće vrste (zubari, majstori, auto mehaničari, taksisti itd.). Mislim da će to na kraju najviše i da razjuri Ruse, gomila njih koji su prvobitno došli u Srbiju su sada negde daleko (Bali, Tajland, Šri Lanka). Klanje vola zbog kile mesa. I tako već 30+ godina. Većina Rusa je u IT sektoru i ne dolaze da šljakaju za domaću firmu u Srbiji, tako da ih praktično ništa ne vezuje.
 
U Srbiji ti ne gine "porez za strance" ako ne znaš jezik i nemaš nekog da ti bude verna senka (supružnik, rodbina i sl.) kako bi izbegao ovakve situacije. Bukvalno prevara na svakom ćošku, od kupovine automobila, tehnike, nekretnina do usluga svake moguće vrste (zubari, majstori, auto mehaničari, taksisti itd.). Mislim da će to na kraju najviše i da razjuri Ruse, gomila njih koji su prvobitno došli u Srbiju su sada negde daleko (Bali, Tajland, Šri Lanka). Klanje vola zbog kile mesa. I tako već 30+ godina. Većina Rusa je u IT sektoru i ne dolaze da šljakaju za domaću firmu u Srbiji, tako da ih praktično ništa ne vezuje.
Tako ti je SVUDA na svetu a ne samo u Srbiji. Osim naravno cene za supermarkete ili tehniku što kupuješ preko neta. Ali svuda usluge odmah idu gore ako pričaš na engleskom ili jezik lokalni s akcentom! Odmah!! Ali i te "skuplje" cene su verujte mi opet MNOGOOO povoljnije nego cene na Zapadu!
Evo primer klasičan - servis auta u ovlašćenom servisu na Zapadu (redovan mali servis) koštao 300e, taj isti servis u ovlašćenom servisu u Srbiji u BGu 145 eura! I to sam došao sa EU tablicama i opet duplo jeftinije.
Za zubare da ne pričam!
 
Mogao si da dodjes i bez tablica, isto bi platio mali servis. Rade po tarifi, delovi plus dva sata rada.

Plate su veće u EU, normalno je da su usluge skuplje, moraju te plate da se isplate od nečega.

Ali svuda usluge odmah idu gore ako pričaš na engleskom ili jezik lokalni s akcentom! Odmah!! Ali i te "skuplje" cene su verujte mi opet MNOGOOO povoljnije nego cene na Zapadu!
Pa pola velikih gradova po EU su dođoši. Jel i dođoši naplaćuju jedni drugima višu tarifu, a lokalcima treće koleno nižu?
 
Tako ti je SVUDA na svetu a ne samo u Srbiji. Osim naravno cene za supermarkete ili tehniku što kupuješ preko neta. Ali svuda usluge odmah idu gore ako pričaš na engleskom ili jezik lokalni s akcentom! Odmah!! Ali i te "skuplje" cene su verujte mi opet MNOGOOO povoljnije nego cene na Zapadu!
Evo primer klasičan - servis auta u ovlašćenom servisu na Zapadu (redovan mali servis) koštao 300e, taj isti servis u ovlašćenom servisu u Srbiji u BGu 145 eura! I to sam došao sa EU tablicama i opet duplo jeftinije.
Za zubare da ne pričam!

Sta si ovim primerom hteo da pokazes? Da bi ti naplatili vise mali servis da ne znas srpski ili da ti u EU naplacuju 300e jer ne znas njihov jezik?
 
Mislim da će to na kraju najviše i da razjuri Ruse, gomila njih koji su prvobitno došli u Srbiju su sada negde daleko (Bali, Tajland, Šri Lanka).
Mozda oni koji su u single i u 20im, mada pitanje je koliko i njih dugo moze drzati. Srbija, i ovakva kakva je, je ozbiljna i uredjena drzava u odnosu na nabrojane. Realnost nije instagram pa da se zivot svede na laptop i lezaljku na plazi.
 
Sta si ovim primerom hteo da pokazes? Da bi ti naplatili vise mali servis da ne znas srpski ili da ti u EU naplacuju 300e jer ne znas njihov jezik?
Ne bi mi naplatili ni vise ni nize. Jednostavno cene su takve. Tako da i ovi što kažu da plaćaju sve više u Srbiji nije baš tačno. Plaćaju možda usluge više i to samo one koje nisu definisane... Znači krečenje stana pa on kaže koliko je. A sve ostale usluge garantujem da su cene iste i za naše i za domaće a pogotovo u prodavnicama (od mleka pa do auta).
 
Podaci za JUL su ažurirani i kompletni, a podaci za AVGUST su dostupni na cenenekretnina.rs!
Znači sad je i zvanično da je promet u julu ispod 1000 jedinica. A kako smo krenuli avgust do 9.8 =165 jedinica. Da to pomnožimo i sa 4 (a ne sa 3) avgust će biti još lošiji od jula. Znači neće da pređe 1000 jedinica ni avgust. E sad to može biti i što je većina ljudi na odmoru + ne rade svi notari, itd. Tako da trebaće čekati septembar kad svi budu radili punom parom da se vidi da li je to tendencija do 1000 jedinica mesečno ili su ovo bile samo "sezonske varijacije".
 
Znači sad je i zvanično da je promet u julu ispod 1000 jedinica. A kako smo krenuli avgust do 9.8 =165 jedinica. Da to pomnožimo i sa 4 (a ne sa 3) avgust će biti još lošiji od jula. Znači neće da pređe 1000 jedinica ni avgust. E sad to može biti i što je većina ljudi na odmoru + ne rade svi notari, itd. Tako da trebaće čekati septembar kad svi budu radili punom parom da se vidi da li je to tendencija do 1000 jedinica mesečno ili su ovo bile samo "sezonske varijacije".
Da, ali jul i avgust su istorijski bili dobrodržeći meseci. Hajde da čekamo septembar.
 
Vrh