Šta je novo?

Cene nekretnina

"U oktobru biće u novembru
U novembru biće u decembru
Bice bolje sto me više lože
Meni gore biti ne može"

Nekretnine ko Željko Samardžić,
mala šala, ne zamerite 😂

Interesantna priča iz komšiluka
 
Poslednja izmena:
Skoči cijena novogradnje u avgustu podosta. Mali je uzorak pa možda i zato.
 
Starogradnja je merodavnija, a ona stidljivo pada, ~2% od maksimuma u Junu.
 
Starogradnja je merodavnija, a ona stidljivo pada, ~2% od maksimuma u Junu.

Starogradnja realno stagnira od februara, upravo od kada se skok kamatnih stopa osetio u praksi i kada je krenuo znacajan pad prometa.

Ja sam npr. prosle godine prevideo kada su kamate krenule da rastu da ce ljudi to shvatiti tek od Nove godine.
 
Starogradnja realno stagnira od februara, upravo od kada se skok kamatnih stopa osetio u praksi i kada je krenuo znacajan pad prometa.

Ja sam npr. prosle godine prevideo kada su kamate krenule da rastu da ce ljudi to shvatiti tek od Nove godine.
I ja sam :)

Ne vidim kako ista moze drasticno da se promeni u sledecih par meseci. Trziste nekretnina je tromije, proces kupovine i prodaje je duzi nego kod bilo koje druge robe. Pogotovo kod nas gde je analitika supljikava i gde je potrebno vreme da se detektuju neke vece promene i trendovi. Sa trenutnom inflacijom, realnije mi deluje nominalna stagnacija i realan pad vrednosti nego nominalan pad. A i za to ce biti potreban duzi period od par meseci.
 
Tesko je davati zakljucke o promenama cena mesec za mesec, a kamoli nedelju za nedelju u situaciji kad se izgleda dosta kasni sa upisivanjem, verovatno zbog godisnjih odmora. Recimo, u Nisu nije upisan nijedan ugovor, sto je prakticno nemoguce (ili je trziste zaista toliko mrtvo, mada ne verujem da je bas toliko stalo) :)
Jeste sad bio kao neki skok cene novogradnje, ali nedelju dana je suvise kratak period, nije cak mi mesec dana. Kvartalno, Q3 i dalje ima nizu cenu novogradnje u odnosu na Q2, Q2 nizu cenu od Q1, a Q1 nizu cenu od Q4 2022. A i starogradnja za Q3 je niza od starogradnje za Q2,
Naravno, ovo su minimalne razlike koje se mere u promilima ili par procenata, a i Q3 nije gotov, tek smo mozda na 40% Q3, ali je cinjenica da promet sve vise opada iz kvartala u kvartal, kao i da cene stagniraju. Prosek cena svih stanova za Q4 2022 kad je bio vrh je bio 2.298 e/ m2, a za Q3 sada je 2.278 e/m2, to je bukvalno pad manji od 0.1% (1 promil). Ako ovo nije stagnacija da za skoro celu godinu (recimo 8 meseci) prosecna cena stanova se ne promeni ni za 1 promil, onda ne znam sta je stagnacija.
Mislim, statisticki, novogradnja vec blago pada, starogradnja blago raste (ali tu ulazi i preprodaja novogradnje), ali sve su to oscilacije, podaci su manjkavi (nemamo bolje), zato je bolje posmatrati sto duzi vremenski period kako bi se stekla sto bolja slika. Ali za sad deluje da ce se ovaj trend nastaviti, od nove godine ce ponovo porasti rate za kredit, promet ce verovatno dodatno da pada u medjuvremenu, pa ja licno ocekujem i znacajniji pad cena u narednom periodu, recimo barem 5-10% do sledeceg leta (statisticki).
 
Poslednja izmena:
Munze vazda konza. Rastu cene novogradnje. Mali pad prometa
 
To je trenutna situacija i vrlo realna za ovu godinu. Zahvaljujuci i sajtu cenenekretnina.rs + RGZ imamo dosta jasniju sliku o svemu.

Ono sto je veliki ? sta nas ocekuje do 2027. :ROFLMAO:
 
To je trenutna situacija i vrlo realna za ovu godinu.

Ono sto je veliki ? sta nas ocekuje do 2027. :ROFLMAO:
Ne znam zasto do 2027. Expo je manje-vise nebitan dogadjaj. To nije glavni Expo, nego specijalizovani Expo. Toliko je nebitan da je recimo ove godine otkazan u Buenos Airesu. A u Milanu je kostao 2 milijarde evra, a ovi nasi hoce da potrose 12 milijardi evra na to, nidje veze.
 
Mislio sam na taj bust od 12B koji ulece u BG. To realno moze da promeni dosta toga. Plus veci infrastrukturni projekti privlace investitore.

ps: Zlatibor pokidao u julu :D:D:D
 
Pa ti mozes da napravis bust i za obican vasar ili cirkus, samo ga najavis kao najveci vasar ili cirkus na svetu. To ne donosi nikakvu vrednost, samo nekom pare svih poreznih obveznika idu u dzep.
 
Pa ti mozes da napravis bust i za obican vasar ili cirkus, samo ga najavis kao najveci vasar ili cirkus na svetu. To ne donosi nikakvu vrednost, samo nekom pare svih poreznih obveznika idu u dzep.
Donosi ako ce neko da investira na taj hype. Kao Bitcoin :) Kreiras hype svi ulecu. Do 2027. godine krece mega hype.
 
Sto se starogradnji na NBG tice, ovo je najgori jul od kada se vrse merenja, 80 stanova. I prvi put od 2008. mi se cini da je svest o tome da prodaja pada usla 'medju narod'. Kad babe na pijaci pricaju da sad treba prodati stan, onda znas da je ozbiljno :)
 
Mislio sam na taj bust od 12B koji ulece u BG. To realno moze da promeni dosta toga. Plus veci infrastrukturni projekti privlace investitore.

ps: Zlatibor pokidao u julu :D:D:D
Dobro je što će tih 12b doneti metro, fabriku za preradu otpadnih voda, što će se sprovesti kanalizacioni sistem po opštima gde isti fali, baš kao što trenutno imaju nama susedne Budimpešta i Sofija 😀😀😀
 
Dobro je što će tih 12b doneti metro, fabriku za preradu otpadnih voda, što će se sprovesti kanalizacioni sistem po opštima gde isti fali, baš kao što trenutno imaju nama susedne Budimpešta i Sofija 😀😀😀
Od nečega se mora početi, pa će doći i ovi infrastrukturni planovi na red. Mi smo u fazi rapidne inflacije tako da je osnovni zadatak svake vlasti ili bilo koga ko pretenduje da bude vlast, da povećava plate i penzije, ali realno i suštinski ne nominalno, kako bi standard građana bio viši. Šta vredi ljudima u St. Peterbugu metro kada je prosečna zarada 650 eur, a u mojim Beranama 800 eur. Treba postaviti stvari u odgovarajući kontekst.
 
Fabrika za preradu otpadnih voda bi trebalo da krene sa gradnjom do kraja leta valjda. To je pokrenuto jos pre ove ‘new deal’ fatamorgane. Kao i metro. Doduse sve se to razvlaci dosta.
 
Evo i jedan možda nekome zanimljiv podatak. Od 12 prodanih stanova u BW u avgustu 10 je kupljeno na specijalnoj dnevnoj akciji (to se vidi tako što se cena završava uvek na 888)! To vam govori da i ovi koji imaju para čekaju dnevne akcije da bi kupili stan!! 10/12=83%!!
 
Evo podatak i za jul za BW. Od 26/39 novoprodanih stanova je kupljeno na specijalnoj dnevnoj akciji. Znači 2/3 ljudi čeka akciju da bi kupilo stan! (gledao sam samo novoprometovane stanove u BW, a ne preprodaje).
 
Promet u avgustu prošle godine je bio 1383 jedinice, a to je bio slabiji mesec. Ovaj avgust ako završi na 800 prometovanih nekretnina ja ne znam.

Pritom još uvek se ne vide svi efekti povećanih kamatnih stopa, tek ćemo 2024. videti svu snagu toga, a stanje je već tragično.
 
Da bi pad cena krenuo treba da se gleda povecanje nekretnina kod banaka. Jer to je jedina realna naznaka ako ce pad da krene. Sve ostalo su oscilacije.
Foreclosures.

ovo je samo deo. Ima takvih primera jos

Nema ni pomaka. Kao da niko nema problem sa placanjem kredita.
Cak sta vise rekao bi da se smanjuje broj.
 
Da bi pad cena krenuo treba da se gleda povecanje nekretnina kod banaka. Jer to je jedina realna naznaka ako ce pad da krene. Sve ostalo su oscilacije.
Foreclosures.

ovo je samo deo. Ima takvih primera jos

Nema ni pomaka. Kao da niko nema problem sa placanjem kredita.
Cak sta vise rekao bi da se smanjuje broj.
Ljudi ima da odvajaju 'leba od usta da bi platili ratu stambenog kredita, jer to im je krov nad glavom. Stanovi idu na doboš tek kada dužnicima dogori do nokata, pokušaju da prodaju nekretninu na nelikvidnom tržištu i ne uspeju, pa je banka oduzme. Ima još mnogo vremena do tada.
 
Vrh