Šta je novo?

Cene nekretnina

vidim da neki ljudi priželjkuju krizu bez osećaja kakav će uticaj to imati na njih same
Niko ne zeli krizu, kriza samo dolazi kao potencijalna nuspojava mera koje se sprovode protiv visoke inflacije.
Mi smo imali hiperinflaciju 90-tih kad su neki za 100 DEM dobijali stanove ili se na drugi nacin enormno obogatili. Njima je verovatno ta hiperinflacija odgovarala, za njih je to vreme hiperinflacije bilo zlatno vreme i verovatno im je bilo cudno zasto neko ima nesto protiv hiperinflacije, za njih tad nije bilo krize. Mi sad nemamo hiperinflaciju, ali imamo visoku inflaciju, ali princip ostaje isti.
Kad imas visoku inflaciju, iako to nekima odgovara, vecini zivot postaje sve tezi, pa tako dodjes u situaciju da recimo 84% pripadnika Z generacije u SAD-u zeli slom trzista nekretnina (ne krizu, nego slom trzista nekretnina), jer ih visoka inflacija dovodi u situaciju da nemaju sta da izgube.
Jer, ako se balon ne izduva, niko od njih nece moci da kupi nekretninu, a ako se bude izduvao, bar neko od njih ce uspeti, imace bar neku sansu.
 
Samo, mi se još uvek ne pomeramo u Evropi - nekako već više od decenije smo tu negde na začelju sa Bosnom, Makedonijom i Albanijom (Ukrajinu I Moldavijune računam zbog znanih razloga).
EU jeste slabija, tj dosta slabija politički od ovog sukoba sa Rusijom - ali sve 'slabije' zemlje u EU su dosta dosta napredovale zadnjih 10ak godina (Rumunija, Poljska, Hrvatska, pa i Bugarska...).
Da bi smo stigli njih mi moramo daleko brže i bolje da napredujemo, što i želim kao svako normalan (mada vidim da neki ljudi priželjkuju krizu bez osećaja kakav će uticaj to imati na njih same).
Mi smo se ipak malo odvojili u odnosu na Albaniju, Makedoniju i BiH. Problem je sto ‘prvi sledeci’ Rumunija i Bugarska, imaju najveci rast u Evropi. Rumunija je zapravo jedna od najuspesnijih prica na svetu u poslednjih 20 godina. U odnosu na Hrvatsku se zapravo i popravljamo, oni dosta stagniraju i sad su otprilike tamo gde su bili 2008. po realnom rastu, mi smo ipak nesto bolji od tad.
 
Poslednja izmena:
@Boža M Odličan tekst!
Samo, mi se još uvek ne pomeramo u Evropi - nekako već više od decenije smo tu negde na začelju sa Bosnom, Makedonijom i Albanijom (Ukrajinu I Moldavijune računam zbog znanih razloga).
EU jeste slabija, tj dosta slabija politički od ovog sukoba sa Rusijom - ali sve 'slabije' zemlje u EU su dosta dosta napredovale zadnjih 10ak godina (Rumunija, Poljska, Hrvatska, pa i Bugarska...).
Da bi smo stigli njih mi moramo daleko brže i bolje da napredujemo, što i želim kao svako normalan (mada vidim da neki ljudi priželjkuju krizu bez osećaja kakav će uticaj to imati na njih same).

Iskreno, nadam se da će i oni sa parama malo ohladiti od investiranja u zidove i investirati taj novac što više u poslovanje - da na kraju doprinesu dodatno ekonomiji (a to će obezbediti plate i zbrinuti mnoge porodice)
Hvala, slažem se da moramo bolje, a ako je za utehu nekada smo bili prosek tih jadnih zemalja sa začelja Evrope, a sada smo vodeća zemlja u tom najnižem razredu.

Uz malo sreće i pameti možemo do proseka Istočne Evrope u dogledno vreme.
 
Hrvatska ima veliki pozitivan iskorak i mislim da će se uskoro to i videtu i ekonomiji - jer su ušli u Šengen, nemaju više vize za US i ušli su u Euro zonu. Ali ih kolje veliki odliv stanovništva
(a nisu velika zemlja).
Mislim da će se i kod nas sada malo investitori okrenuti ka svojim core biznisima ili da će i ostali malo više investirati i pokretati raznorazne biznise (možda je zbog toga i dobro ovo ludilo sa cenama nekretnina i stagnacija (ako je ima) u tom sektoru malo).
 
Pa koliki ke bio taj rast pa smo pretekli sve i nadoknadili toliki zaostatak?
Uzmi pa izracunaj, nemam lepo sve sazvakano u jednom grafu. Ozbiljniji rast je kod nas krenuo tek 2018. (4.5%), 2019 (4.3%), zatim smo imali blazi pad od ostalih tokom korone (-0.9%) i ok oporavak (7.5%). To uopste nisu neke ne znam koliko opskurne informaije, opste je poznato da su kod nas smanjivane penzije i drzavne plate i da je fokus bio na suzbijanju duga u prvom periodu naprednjacke vlasti. Zato je besmisleno (ili svesna manipulacija) uzimati bas taj period za prikaz rasta. I jos se pitati pa 'jedino ako je bilo nekog rasta posle' kao da pricamo o amazonskim plemenima a ne o podacima kojima nas bombarduju svaki dan.

Za primer,
Hrvatski gdp per capita 2008.: 16.4k
Hrvatski gdp per capita 2021: 17.6k
Srpski gdp per capita 2008.: 7.1k
Srpski gdp per capita 2021.: 9.2k

S tim sto Hrvati jesu imali dosta dobru 2022. pa smo kumulativno tu negde isto, al nisma nasao lep graf koji bi to sve prikazao.

Screenshot 2023-08-08 at 16.36.13.png
 
Ne vidim da smo napredovali išta brže od proseka regiona.
Do malopre nisi znao dal je bilo rasta posle 2017. a sad lagano racunas prosek regiona :) Svakako nismo ubedljivo poslednji po rastu kao sto je onaj graf sugerisao. Brzi smo od Makedonije, Albanije, Bosne i Crne Gore, iako oni imaju nizu bazu. Slabiji smo dosta od Bugarske i Rumunije, koji stvarno ruku na srce imaju odlican rast. Egal smo sa Hrvatskom, so 2021. smo bili nesto bolji.

Disclaimer za sve sa jeftinijim ulaznicama: ne, nije zlatno doba i neverovatan rast, moze i treba ovo jos bolje, samo nismo bas ni katastrofa.
 
Poslednja izmena:
Ne znam ko zna za ovo, nisam ni ja znao, ali u SAD-u je veliki deo pomoci koje su firme dobile tokom korone razlicitim mutljavinama zavrsio na trzistu nekretnina.
Od 1.200 milijardi USD koje su firmama poklonjene da bi opstali u vreme krize oko 17%, tj. oko 200 milijardi je nenamenski razlicitim prevarama izvuceno na privatne racune i tim novcem su kupovane izmdju ostlaog i nekretnine.
Na desetine hiljada njih je ucestvovalo u prevari, mnogi su zbog toga vec krivicno gonjeni.
 
Ako smo egal sa Hrvatskom koja ima skoro duplo veci GDP od nas, onda i nismo egal... drzave sa tako malim gdp-om bi rebalo da rastu najbrze. Kao sto 100x rekoh, svako ima pravo da veruje da ce cene nekretnina skociti ili pasti... ali nemojte molim vas da mi pricate da je crno belo i da je u Srbiji lako stici do plate 3000 eur, te da su cene iskljucivo posledica rasta i rada nase vlade.
 
Ako smo egal sa Hrvatskom koja ima skoro duplo veci GDP od nas, onda i nismo egal... drzave sa tako malim gdp-om bi rebalo da rastu najbrze. Kao sto 100x rekoh, svako ima pravo da veruje da ce cene nekretnina skociti ili pasti... ali nemojte molim vas da mi pricate da je crno belo i da je u Srbiji lako stici do plate 3000 eur, te da su cene iskljucivo posledica rasta i rada nase vlade.
Upravo ovo. Ako zemlja X proizvodi 100 proizvida godisnje i sledece godine proizvede 5, to je rast od 5%. U isto vreme Srbija proizvede 1 proizvod, a sledece godine 2, to je rast od 100%. Da li mi imamo 20 puta veci rast od zemlje X ili smo toliko nerazvijeni da sta god da proizvedemo se racuna kao neki navodno veliki rast. Dva puta nista jednako nista.

U medjuvremenu zvanicnici FED-a najavljuju nova povecanja kamatnih stopa ukazujuci na to da su ocekivanja trzista da ce uskoro biti obaranja kamatnih stopa malo verovatna

US economy still needs ‘multiple’ rate hikes, says top Fed official​

 
Poslednja izmena:
Rečeno je već više puta da čovek ne razume trivijalne stvari iz ekonomije...
 
Ne znam ko zna za ovo, nisam ni ja znao, ali u SAD-u je veliki deo pomoci koje su firme dobile tokom korone razlicitim mutljavinama zavrsio na trzistu nekretnina.
Od 1.200 milijardi USD koje su firmama poklonjene da bi opstali u vreme krize oko 17%, tj. oko 200 milijardi je nenamenski razlicitim prevarama izvuceno na privatne racune i tim novcem su kupovane izmdju ostlaog i nekretnine.
Na desetine hiljada njih je ucestvovalo u prevari, mnogi su zbog toga vec krivicno gonjeni.
To je posledica politicizovanog kredita. Iz tog razloga država ne bi smela da vodi monetarnu politiku. Za vreme recesije 2020. godine je pozajmljivanje privredi raslo tempom do sada nezabeleženim u istoriji recesija u SAD jer je država garantovala kredite preduzećima.


Takav novac se troši nenamenski i na kraju izaziva inflaciju. Teza u koju verujem je da su vlasti najrazvijenijih zemalja krive za inflaciju 2022 i 2023 a ne centralne banke, i da će puzajuća inflacija uz pomoć tih vlasti da se zadrži do kraja decenije a verovatno i duže.
 
Novac je odštampan zbog krize. Da nije krize ne bi ga ni štampali u tim enornim količinama. Valjda osnovnu stvar treba da znamo.

Razumeo sam da se "kriza koja se prelila iz EU na Srbiju" odnosi na trenutno usporavanje, ne na kovid. Sto se tice kovida, globalne krize izazvane globalnom pandemijom, to je zapravo period najveceg rasta BDP po glavi stanovnika Srbije u odnosu na EU, kada je Srbija za dve godine skocila sa 41% na sadasnjih 45% proseka EU (PPP). Prvenstveno iz razloga jer Srbija ima minimalan udeo turizma u BDP-u, koji je bio najvise pogodjen kao sektor.

Krizu iz 2008 su lečili štampanjem novca - dakle potpuno pogrešno. Zato je ponovo još gora kriza.

Na sve to, energetska kriza u EU, delimično nastala zbog "zelene" agende, a delimično zbog sankcija Rusiji, dovodi do deindustrijalizacije Nemačke i selidbe energetski intenzivnih fabrika iz cele EU u SAD i druge delove sveta.

Na sve to, EU treba da zabrani nova vozila sa unutrašnjim sagorevanjem 2030-te godine. Evropski proizvođači napuštaju dizel tehnologiju u kojoj su jaki, i prelaze na električna vozila, gde su slabi. Tako Volkswagen, koji je učio Kineze da prave kola, sada od Kineza kupuje tehnologiju, a i sirovine. Dakle, EU sama sebe uništava ekonomski.

Inflacija uvek dovodi do bogaćenja grupe bliske prvom talasu inflacije. Šta znači vlasnici kapitala? Neko ko ima pare u banci biće na gubitku ako ne investira u nešto, a često su to nekretnine, čak i za multimilijardere. Bil Gejts je uložio milijarde u poljoprivredno zemljište. Jedino rešenje je ukidanje FIAT valuta.

Da, u prvom talasu štampanja FED daje novac svojim dilerima (u vreme kada sam proučavao tu tematiku saznao sam da postoje dileri između FED-a i ostalih entiteta na tržištu, preko kojih se plasira novac, a oni uzimaju proviziju za to), a jedna od najpoznatijih korporacija bliskih vlasti i bankarskom kartelu je BLACKROCK, koji je dobijao odštampani novac za razne akvizicije. To su glavni dobitnici. Naravno i banke vlasnici FED-a, koje same sebe spašavaju i nagrađuju štampanjem novca.

Komercijalne banke (mnoge nisu glavni igrači kao ove što su vlasnici FED-a) su bile i kažnjavane pomoću negativnih kamatnih stopa, a svako ko ima neki svoj biznis pokušaće da se zaštiti i tako će bolje proći od penzionera i ostalih sa fiksnim prihodima.


Jeste, ovo je tačno, ali su pritisci javne potrošnje i u SAD i u EU ogromni. Preko noći su dobili na vrat i zemlju čiji budžet skoro u celosti finansiraju.

Ovo je samo jedan od pokazatelja, i u usponu je.



Ali je danas struktura izvoza bolja i imamo IT sektor koji je nekada bio liliputanski. On ne zavisi direktno od EU. Takođe imamo povlašćenu cenu gasa i povećeni izvoz u Rusiju. Jeste to malo neizvesno, ali šta nije u ovom trenutku?



Ja ne tvrdim da je EU slaba a Srbija jaka, već da je EU mnogo slabija nego 2008, a Srbija malo jača nego u tom periodu. Samim tim, pritisak na evro je prilično jači, a na dinar malo slabiji nego tada. Poenta je da na cene u evrima nekretnina ne može da bude isti pritisak kao tada, osim ako ne odluče da nam ne znam šta rade iz političkih razloga.

Ok, to sve:

- "Evropa koja unistava sebe ekonomski" kroz "zelenu agendu" i "okretanje ledja Rusiji"
- "Pogresno lecena kriza 2008.", "jedino resenje je ukidanje fiat valuta"
- "Bankarski karteli", "Blackrock" itd. koji se bogate na fiat valutama i provizijama (naspram postenih bitcoin milion/jardera :love: )

to je neki narativ u koji ti verujes, ali nije nikakvo konvecionalno misljenje zasnovano na ekonomskoj teoriji i proverljivim ekonomskim cinjenicama, vec na kontroverznim ideoloskim sudovima. I uglavnom skoro da nema veze sa temom.

Sam zakljucak "Samim tim, pritisak na evro je prilično jači, a na dinar malo slabiji nego tada. Poenta je da na cene u evrima nekretnina ne može da bude isti pritisak kao tada, osim ako ne odluče da nam ne znam šta rade iz političkih razloga." zapravo nije zasnovan ni na cemu i u njemu su stvari povezane na nacin koji nije u skladu sa ekonomskim zakonima:

- Ne postoji pritisak na cene nekretnina u evrima kao faktor. Postoji pritisak na kurs dinara i postoji pritisak na cene nekretnina.

- Vrednost dinara se odredjuje na trzistu na osnovu ponude i traznje. Priliv deviza dolazi po osnovu izvoza, doznaka nasih ljudi u inostranstvu, investicija, inokredita; odliv po osnovu uvoza, doznaka stranih radnika u Srbiji ka inostranstvu, vracanja kredita, placanja kamata i dividendi. Posto je uvoz konstantno znatno veci od izvoza i doznake nisu dovoljne da pokriju deficit, ono sto pravi balans su investicije i inokrediti. Dakle tvoj ideoloski stav prema "fiat valutama", "zelenoj agendi", Rusiji ili Blackrocku ne pruza nikakvo dodatno niti korisno objasnjenje. Ima smisla jedino diskutovati sta je determinanta investicija u Srbiju, a to sigurno nije "jaka privreda" ili "jak dinar", nego stope prinosa koje ulaganje u Srbiju nudi i politika kursa koju vodi NBS. Madjarska ima 75% visi BDP po glavi stanovnika i nominalno skoro tri puta vecu ekonomiju pa je forinta oslabila preko 20% za pet godina.

- Cene nekretnina se isto tako formiraju na osnovu ponude i traznje. Traznja je vec znacajno smanjena povecanjem kamatnih stopa, koji je istisnuo gomilu radnika sa trzista (sto je i poenta povecanja kamatnih stopa), a sto menja racunicu i za vlasnike kapitala. Traznju dodatno smanjuje inflacija maloprodajnih cena i nulti rast realnih dohodaka.
- Traznja bi bila dodatno smanjena u slucaju pada vrednosti dinara ili recesije, jer bi oba faktora dovela do daljeg smanjenja dohodaka - to se (jos) nije desilo, ali ne zato sto smo mnogo jaki nego zato sto do recesije (jos) nije doslo ni globalno a sto se tice kursa za sada imamo srece. Vidi slucaj Madjarske gore.
 
Prezident gradnja - Trg Komenskog, Novi Sad - pocetak radova april 2023

Prodato samo 4 od 23 stana. Ne bih ni cuo za ovaj projekat nego su ladno poceli da ga reklamiraju na radiju Delta pa sam cuo dok sam vozio i zainteresovao se. Elem, vidim da nije puno stanova prodato iako je lokacija prilicno dobra, a kako i da bude pored ovakve strukture stanova. Pogledajte ovo molim vas, Prave spavace sobe u jednoiposobnim stanovima kvadrature 6,83m, ajde da je 2.5 ili 3.5 pa da imas jednu malu sobicu za dete ali ovo...plus prozor od vecine spavacih soba ide na terasu, meni licno se to ne svidja ali ok. Cak i ova 4 stana sto su prodati su ok rasporeda sa redovnim spavacim sobama.

I_Sprat_stan_3_new.png
 
Do malopre nisi znao dal je bilo rasta posle 2017. a sad lagano racunas prosek regiona :) Svakako nismo ubedljivo poslednji po rastu kao sto je onaj graf sugerisao. Brzi smo od Makedonije, Albanije, Bosne i Crne Gore, iako oni imaju nizu bazu. Slabiji smo dosta od Bugarske i Rumunije, koji stvarno ruku na srce imaju odlican rast. Egal smo sa Hrvatskom, so 2021. smo bili nesto bolji.

Disclaimer za sve sa jeftinijim ulaznicama: ne, nije zlatno doba i neverovatan rast, moze i treba ovo jos bolje, samo nismo bas ni katastrofa.
To the Moon!

Screenshot 2023-08-08 at 4.03.18 PM.png

Jos nas je uk*njao expo i sama cinjenica da ce da se pokrenu zbog internog hajpa je dovoljna da se ovaj grafikon i ostvari!
 
Kako bih ti rekao, taj grafik je vec omanuo :) Al dobro... Barem se ovde vidi kakav nerealan rast treba da imamo da bi 2028 i dalje bili slabiji nego Hrvatska danas :( Jako deprimirajuce - 16,5k u 2028, a i to u snovima. A ta Hrvatska, koju mi u svemu sijemo vec danas ima 17,3k i raste slicnom brzinom kao i mi (ni nalik grafiku).
 
Prezident gradnja - Trg Komenskog, Novi Sad - pocetak radova april 2023

Prodato samo 4 od 23 stana. Ne bih ni cuo za ovaj projekat nego su ladno poceli da ga reklamiraju na radiju Delta pa sam cuo dok sam vozio i zainteresovao se. Elem, vidim da nije puno stanova prodato iako je lokacija prilicno dobra, a kako i da bude pored ovakve strukture stanova. Pogledajte ovo molim vas, Prave spavace sobe u jednoiposobnim stanovima kvadrature 6,83m, ajde da je 2.5 ili 3.5 pa da imas jednu malu sobicu za dete ali ovo...plus prozor od vecine spavacih soba ide na terasu, meni licno se to ne svidja ali ok. Cak i ova 4 stana sto su prodati su ok rasporeda sa redovnim spavacim sobama.

I_Sprat_stan_3_new.png
Ovo je tragedija od rasporeda i za turistički apartman. U kupatilu ne mogu stati tuš kabina i wc šolja u 1,55 m širine kupatila, sve i da je najmanja tuš kabina od 80 cm. Plus što će se sve te dimenzije smanjiti u izvedenom stanju.
 
Prezident gradnja - Trg Komenskog, Novi Sad - pocetak radova april 2023

Prodato samo 4 od 23 stana. Ne bih ni cuo za ovaj projekat nego su ladno poceli da ga reklamiraju na radiju Delta pa sam cuo dok sam vozio i zainteresovao se. Elem, vidim da nije puno stanova prodato iako je lokacija prilicno dobra, a kako i da bude pored ovakve strukture stanova. Pogledajte ovo molim vas, Prave spavace sobe u jednoiposobnim stanovima kvadrature 6,83m, ajde da je 2.5 ili 3.5 pa da imas jednu malu sobicu za dete ali ovo...plus prozor od vecine spavacih soba ide na terasu, meni licno se to ne svidja ali ok. Cak i ova 4 stana sto su prodati su ok rasporeda sa redovnim spavacim sobama.

I_Sprat_stan_3_new.png
Meni ovaj raspored liči kao kad ljudi uzmu sami da preuređuju i zazidavaju stan. Spavaća soba rezervisana samo za osobe bez klaustrofobije.
 
Poznajem samo jednog čoveka u NS, koji ima platu 1.500 eura (radi u banci), dok na Nbg znam njih nekoliko sa takvim i većim platama. Ljudi spuštaju cene tamo ali se slabo šta prodaje, nema se para. Mnogi poljoprivrednici su prodavali po 20-30 jutara zemlje da bi deci kupili stan u NS, ni toga više nema.
 
Prezident gradnja - Trg Komenskog, Novi Sad - pocetak radova april 2023

Prodato samo 4 od 23 stana. Ne bih ni cuo za ovaj projekat nego su ladno poceli da ga reklamiraju na radiju Delta pa sam cuo dok sam vozio i zainteresovao se. Elem, vidim da nije puno stanova prodato iako je lokacija prilicno dobra, a kako i da bude pored ovakve strukture stanova. Pogledajte ovo molim vas, Prave spavace sobe u jednoiposobnim stanovima kvadrature 6,83m, ajde da je 2.5 ili 3.5 pa da imas jednu malu sobicu za dete ali ovo...plus prozor od vecine spavacih soba ide na terasu, meni licno se to ne svidja ali ok. Cak i ova 4 stana sto su prodati su ok rasporeda sa redovnim spavacim sobama.

I_Sprat_stan_3_new.png
Ovde dolazi do izražaja minus insistiranja na terasama. Ovakav stan bi morao da umesto terase evenutalno ima francuski balkon i to je to. Tako bi se došlo do bar još par kvadrata za sobu i kupatilo koji bi bar na nešto ličli (i dalje minijaturni). Ovako trpe i soba i kupatilo i terasa (koja je neupotrebljiva)
 
- Vrednost dinara se odredjuje na trzistu na osnovu ponude i traznje.
Evo još jedna osnovna a netačna stvar. Kurs dinara nije fiksiran za evro, ali centralna banka Srbije i vlada Srbije vode politiku relativne stabilnosti kursa i intervenišu ako je kurs preslab ili prejak u odnosu na evro, dopuštajući sezonske i druge manje oscilacije.

Realno bi bilo reći da je vrednost dinara zbir tržišta i politike vlasti.

Zapravo nijedan kurs glavnih valuta nije tržištan samim tim što centralne banke određuju kamatne stope, a kamatne stope su cene novca.

FED i ECB su povećanjem kamatnih stopa poskupeli dolar i evro, ne dopuštajući da tržište samo otkrije njihovu pravu vrednost. O tome da mogu da štampaju i povlače pare neću mnogo. Ako to nije manipulacija ne znam šta jeste.

To nije ideologija, to je basic basic ekonomija.
 
Ovde dolazi do izražaja minus insistiranja na terasama. Ovakav stan bi morao da umesto terase evenutalno ima francuski balkon i to je to. Tako bi se došlo do bar još par kvadrata za sobu i kupatilo koji bi bar na nešto ličli (i dalje minijaturni). Ovako trpe i soba i kupatilo i terasa (koja je neupotrebljiva)
Sve stoji sto si rekao ali terasa 1.33x3 mislim da je sasvim pristojna
 
Prezident gradnja - Trg Komenskog, Novi Sad - pocetak radova april 2023

Prodato samo 4 od 23 stana. Ne bih ni cuo za ovaj projekat nego su ladno poceli da ga reklamiraju na radiju Delta pa sam cuo dok sam vozio i zainteresovao se. Elem, vidim da nije puno stanova prodato iako je lokacija prilicno dobra, a kako i da bude pored ovakve strukture stanova. Pogledajte ovo molim vas, Prave spavace sobe u jednoiposobnim stanovima kvadrature 6,83m, ajde da je 2.5 ili 3.5 pa da imas jednu malu sobicu za dete ali ovo...plus prozor od vecine spavacih soba ide na terasu, meni licno se to ne svidja ali ok. Cak i ova 4 stana sto su prodati su ok rasporeda sa redovnim spavacim sobama.

I_Sprat_stan_3_new.png
Pa ova dnevna soba ima samo prozor od terase? 🤯
Zbog toga su i stavili terasu, da bi malo svetla došlo do sobe. Ostatak, sobe i kuhinja nemaju prozor. Ceo stan ima samo vrata od terase i prozor u spavacoj sobi. Bukvalno kao da se neko dete igralo, Možda su "AI" iskoristili da isprojektuje ovo?
 
Prezident gradnja - Trg Komenskog, Novi Sad - pocetak radova april 2023

Prodato samo 4 od 23 stana. Ne bih ni cuo za ovaj projekat nego su ladno poceli da ga reklamiraju na radiju Delta pa sam cuo dok sam vozio i zainteresovao se. Elem, vidim da nije puno stanova prodato iako je lokacija prilicno dobra, a kako i da bude pored ovakve strukture stanova. Pogledajte ovo molim vas, Prave spavace sobe u jednoiposobnim stanovima kvadrature 6,83m, ajde da je 2.5 ili 3.5 pa da imas jednu malu sobicu za dete ali ovo...plus prozor od vecine spavacih soba ide na terasu, meni licno se to ne svidja ali ok. Cak i ova 4 stana sto su prodati su ok rasporeda sa redovnim spavacim sobama.

Naš narod uzima bilo šta samo da je jeftino, a o kojim ciframa je ovde reč, zna li se šta?
Ne deluje mi da je neka pristojna cena, bar po kitnjastoj fasadi
 
Vrh