Šta je novo?

Cene nekretnina

Druže, profesor nije mogao da predvidi dolazak 400000 Rusa 2022 godine. Da se to nije desilo, pad bi krenuo godinu dana ranije. Ovako cene padaju sa godinu dana zakašnjenja u odnosu na njegova prvobitna predviđanja.
Mozda da, a mozda i ne.

Ne kazem da profesor nema pojma sta prica, ali ga realnost za sad demantuje. Ako sledece godine ne bude nista od tog pada, makar na 2021. jun nivoe, profa moze komotno da okaci indeks o klin.
 
Ja mislim da pad cijena u novogradnjama niko ne vidi.
Nema pada cena u novogradnjama, osim sto spustaju cene u manjim mestima, spustaju cene za potkrovlja, duplekse, prizemlja, suturene, tokom prodajnih dana, dodatni popusti za kes kupce i rezervacije unapred i slicno (i ranije je bilo toga, ali cini mi se u manjoj meri i manje se naglasavalo u oglasima). U poslednja 2 kvartala realizovana prosecna cena novogradnje je pala 4%, sto ne znaci da jos uvek imamo pad cena, sve su to oscilacije, ali mozda se bas ti popusti na taj nacin manifestuju.
Znaci nemamo pada cena, samo sto ljudi mogu da kupe jeftinije nekretninu sa popustom od nekoliko procenata. A pad ce tek da pocne.
 
Novogradnja, presek po prometu - TROMESEČNI NIVO

1. Zlatibor….Promet Novogradnje +78,5% (2 tromesečje 22’ na 2 tromesečje 23’) odnosno +11,4% (1 tromesečje 23’ na 2 tromesečje 23’) ...cena 14,4% (sa 1546 €/m² na 1769 €/m²) …..…jak rast prometa

2. Beograd
…..Promet Novogradnje -18,3% (2 tromesečje 22’ na 2 tromesečje 23’) odnosno +7,2% (1 tromesečje 23’ na 2 tromesečje 23’) ….cena 5,9% (sa 2374 €/m² na 2514 €/m²) …primetan oporavak prometa

3. Niš
….Promet Novogradnje -18,9% (2 tromesečje 22’ na 2 tromesečje 23’) odnosno +22% (1 tromesečje 23’ na 2 tromesečje 23’) …….cena 24,4% (sa 1063 €/m² na 1322 €/m²) …. primetan oporavak prometa

4. Kragujevac
….Promet Novogradnje -48,8% (2 tromesečje 22’ na 2 tromesečje 23’) odnosno -16,2% (1 tromesečje 23’ na 2 tromesečje 23’) …….cena 23,2% (sa 1016 €/m² na 1252 €/m²) …. pad prometa

5. NS
….Promet Novogradnje -51,3% (2 tromesečje 22’ na 2 tromesečje 23’) odnosno -17,8% (1 tromesečje 23’ na 2 tromesečje 23’) …….cena 11,6% (sa 1460 €/m² na 1630 €/m²) ….primetna stabilizacija prometa

Koliko se može videti cene su značajno porasle a promet se stabilizovao ili će se to desiti tokom 3 tromesečja, ovo je definitivno prelomni period i nije čudno što je i propaganda veoma jaka
 
Najbolje je da forumaši koji prate pojedine projekte i koji se za njih raspituju kod prodavaca, kao i oni koji traže da kupe stan, napišu konkretna iskustva "sa terena".
Ja pratim Zemun/NBG

Zemun:
Pregravica u izgradnji 4400€/m2, Dobanovačka 2750€/m2 u izgradnji, prošle godine u ovo vreme je bila još jedna zgrada na daleko lošijoj poziciji, prodavala se za 2750€/m2 u izgradnji, Prvomajska 3300€/m2, Banijska prošle godine 3000€/m2 u izgradnji, Banatska 2150€/m2 u izgradnji.

NBG:
Soul 64, 4000€/m2 je bilo u decembru prošle godine tad još nisu ni dobili gradjevinsku. Lastavice i Sakura su oko 3600€/m2. Green Elixir možeš od investitora spustiti za ispod 3k
 
Ma da li je ovo moguće?! Metro stanica? Gde? U Budimpešti/Sofiji?
0A75DF76-13F4-4F73-A8A5-3F58B120219C.jpeg
 
Ja pratim Zemun/NBG

Zemun:
Pregravica u izgradnji 4400€/m2, Dobanovačka 2750€/m2 u izgradnji, prošle godine u ovo vreme je bila još jedna zgrada na daleko lošijoj poziciji, prodavala se za 2750€/m2 u izgradnji, Prvomajska 3300€/m2, Banijska prošle godine 3000€/m2 u izgradnji, Banatska 2150€/m2 u izgradnji.

NBG:
Soul 64, 4000€/m2 je bilo u decembru prošle godine tad još nisu ni dobili gradjevinsku. Lastavice i Sakura su oko 3600€/m2. Green Elixir možeš od investitora spustiti za ispod 3k

Elixir Garden?
 
Ja pratim Zemun/NBG

Zemun:
Pregravica u izgradnji 4400€/m2, Dobanovačka 2750€/m2 u izgradnji, prošle godine u ovo vreme je bila još jedna zgrada na daleko lošijoj poziciji, prodavala se za 2750€/m2 u izgradnji, Prvomajska 3300€/m2, Banijska prošle godine 3000€/m2 u izgradnji, Banatska 2150€/m2 u izgradnji.

NBG:
Soul 64, 4000€/m2 je bilo u decembru prošle godine tad još nisu ni dobili gradjevinsku. Lastavice i Sakura su oko 3600€/m2. Green Elixir možeš od investitora spustiti za ispod 3k
To su još uvijek baš jake cijene.
E sad, kod konkretnih projekata logično je i radi razlike kada se kupuje u izgradnji u odnosu kada se kupuje na samom kraju gradnje, da u istoj zgradi koja je sada na početku gradnje, za godinu dana bude skuplji stan. To ne bi trebalo brkati sa trendom cijena jer to ne znači nikakav rast. Ukoliko bi npr. Soul 64 kada se jednog dana izgradi isto koštao 4.000 €\m2, to bi de facto značilo da je cijena malo pala jer po prirodi stvari u izgradnji mora biti jeftinije nego kad se završi.
 
To su još uvijek baš jake cijene.
E sad, kod konkretnih projekata logično je i radi razlike kada se kupuje u izgradnji u odnosu kada se kupuje na samom kraju gradnje, da u istoj zgradi koja je sada na početku gradnje, za godinu dana bude skuplji stan. To ne bi trebalo brkati sa trendom cijena jer to ne znači nikakav rast. Ukoliko bi npr. Soul 64 kada se jednog dana izgradi isto koštao 4.000 €\m2, to bi de facto značilo da je cijena malo pala jer po prirodi stvari u izgradnji mora biti jeftinije nego kad se završi.

Mislim da je ta cena u Soulu za garsonjere
 
1) nisi čitao Šta je rekao profesor Ljubodrag Savić. Sve ti lepo piše, ko je kupovao BG H2O i odakle mu tolike pare.

2) Ljubodrag Savić je profesor Ekonomskog fakulteta, nije propali investitor, zbunio si se.

3) pale su između 40 i 50%, negde i više, kako gde.

4) kamata u banci ne pada, nego raste 😂 Opet si se zbunio

5) Ne znam stvarno šta ćeš da radiš i mislim da je to tvoj problem.
Nisam pisao o Ljubodragu Savicu vec Mr. Radakovic kojeg si citirala/o u pisanju samnom, nemam ja toliko slobodnog vremena ovde da visim 24/7....

Ljubodrag savic mi je kolega, bivsi profesor, kod njega licno sam dobio 10, tako da toliko o tome. Ovde se navodi samo deo jednog njegovog sireg izlaganja i neko ko ne poznaje materiju ce doci na to tvoje ...

Tako da:

1. Prethodno si navela Radakovica, ne Savica i o njemu smo pisali, nemoj da menjas teze,

2. Da odlicno znam ko je on, a i ovaj drugi kog zastupas...

3.ja bas tada kupio stan ,otplatio ga jos za 9 god i apsolutno ne govoris istinu... Daj jedan primer, srecom toga ima, google sve cuva...

4. Kamata itekako pada sa ozplatom, kao sto si rekla daleko si od ekonomiste, uzmi jedan plan otplate i videces u strukturi anuiteta da kamata pada... Meni je bila 200eur na pocetku sada je visestruko manja....

5. Procitaj jos jednom moj komentar i shvatices poentu, uvek je bilo isplativo, po svim kamatama ulagati u svoje a ne u kiriju....


I poslednje ali ne manje bitno, od svega sto je Savic naveo si se uhvatila za pranje para😂 i iskreno me zanima kako mislis da se prljave pare uplate na racun u banci jer iste moraju ici preko racuna 🙊🙉
 
Nekom će možda trebati


U bankarskom rečniku to se zove “pretrpljena šteta zbog prevremene otplate” i ta naknada može da bude najviše do 1% od iznosa kredita i to u slučaju ako je period između prevremene otplate i prvobitnog plana plaćanja duži od jedne godine. Ukoliko je ovaj period kraći od jedne godine, naknada ne može da bude veća od 0,5% iznosa kredita koji se otplaćuje.

U Srbiji je prevremena otplata kredita regulisana članom 36. Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga („Službeni glasnik RS“, br. 36/2011, 139/2014), koji predviđa da korisnik ima pravo da u bilo kom momentu, u potpunosti ili delimično, izvrši svoje obaveze iz ugovora o kreditu, u kom slučaju ima pravo na umanjenje ukupne cene kredita za iznos kamate i troškova za preostali period trajanja tog ugovora (prevremena otplata).

Visina naknade koju banka može da naplati pri prevremenoj otplati kredita, po ugovoru zaključenom do početka primene Zakona, zavisi od toga da li je u ugovoru navedena visina naknade ili je samo naznačeno da se naknada naplaćuje u skladu s tarifom naknada banke. Naime, banka ne može da naplati naknadu koja je veća od one utvrđene Zakonom u slučaju kada je ugovoreno da se naknada naplaćuje u skladu s tarifom naknada banke, jer je banka od početka primene Zakona u obavezi da primenjuje tarifu naknada koja je usaglašena sa odredbama ovog zakona.
Kada je u pitanju prevremena otplata kredita, građani se vrlo često obraćaju bankama i Narodnoj banci Srbije sa zahtevom da im banka vrati iznos kamate za preostali deo kredita, dakle, građani misle da im je banka prilikom prevremene otplate kredita naplatila kamatu na ceo iznos duga.

Međutim, kada se izvrši prevremena otplata, banka zaračunava iznos kamate samo do tog datuma kada je prevremena otplata izvršena, tj. za dospele obaveze, ali ne i na ostatak duga. Isto tako, na primer, ako mesečna obaveza (rata) dospeva 15. u mesecu, a prevremena otplata se izvrši poslednjeg dana u mesecu, banka će, bez obzira na to što nova rata nije dospela za plaćanje, na tih petnaest dana obračunati kamatu, sve u skladu sa ugovorom.

Ceo tekst je na linku
Sve jednostavno i super tacno navedeno.

Uz napomenu da ukoliko je ugovor zakljucen pre navedenog datuma stupanja snagu zakona banka ima pravo da naplati proviziju definisanu ugovorom.

Napominjem proviziju, sve navedeno za kamatu vazi i dalje...
 
To su još uvijek baš jake cijene.
E sad, kod konkretnih projekata logično je i radi razlike kada se kupuje u izgradnji u odnosu kada se kupuje na samom kraju gradnje, da u istoj zgradi koja je sada na početku gradnje, za godinu dana bude skuplji stan. To ne bi trebalo brkati sa trendom cijena jer to ne znači nikakav rast. Ukoliko bi npr. Soul 64 kada se jednog dana izgradi isto koštao 4.000 €\m2, to bi de facto značilo da je cijena malo pala jer po prirodi stvari u izgradnji mora biti jeftinije nego kad se završi.

Soul su me zvali u maju pošto sam se nešto interesovao pre par meseci pa su mi poslali par stanova u brošuri, svi su dvosobni od 54 kv i cene su 3800-4200 po kv sa PDV. Nisam se udubljivao zašto cena varira ali to je opseg za sad (najjeftiniji je npr. 2. sprat, najskuplji je 5.), garažno mesto 26 kEUR. Kapiram da bi veće kvadrature mogle da idu i niže sa cenom, mada neznatno.


Zanima i mene ono što je napisano iznad od strane @templar za Elixir, ispada da još ima neprodatih stanova? 🤨
 
Soul su me zvali u maju pošto sam se nešto interesovao pre par meseci pa su mi poslali par stanova u brošuri, svi su dvosobni od 54 kv i cene su 3800-4200 po kv sa PDV. Nisam se udubljivao zašto cena varira ali to je opseg za sad (najjeftiniji je npr. 2. sprat, najskuplji je 5.), garažno mesto 26 kEUR. Kapiram da bi veće kvadrature mogle da idu i niže sa cenom, mada neznatno.


Zanima i mene ono što je napisano iznad od strane @templar za Elixir, ispada da još ima neprodatih stanova? 🤨
Ima dosta neprodatih ali veće kvadrature, do 70kvadrata ostalo je par komada za oko 3k€/m2. Jel ovde neko širio priču da je sve rasprodato?
 
Nisam pisao o Ljubodragu Savicu vec Mr. Radakovic kojeg si citirala/o u pisanju samnom, nemam ja toliko slobodnog vremena ovde da visim 24/7....

Ljubodrag savic mi je kolega, bivsi profesor, kod njega licno sam dobio 10, tako da toliko o tome. Ovde se navodi samo deo jednog njegovog sireg izlaganja i neko ko ne poznaje materiju ce doci na to tvoje ...

Tako da:

1. Prethodno si navela Radakovica, ne Savica i o njemu smo pisali, nemoj da menjas teze,

2. Da odlicno znam ko je on, a i ovaj drugi kog zastupas...

3.ja bas tada kupio stan ,otplatio ga jos za 9 god i apsolutno ne govoris istinu... Daj jedan primer, srecom toga ima, google sve cuva...

4. Kamata itekako pada sa ozplatom, kao sto si rekla daleko si od ekonomiste, uzmi jedan plan otplate i videces u strukturi anuiteta da kamata pada... Meni je bila 200eur na pocetku sada je visestruko manja....

5. Procitaj jos jednom moj komentar i shvatices poentu, uvek je bilo isplativo, po svim kamatama ulagati u svoje a ne u kiriju....


I poslednje ali ne manje bitno, od svega sto je Savic naveo si se uhvatila za pranje para😂 i iskreno me zanima kako mislis da se prljave pare uplate na racun u banci jer iste moraju ici preko racuna 🙊🙉
Svašta sam pročitala na ovoj temi, ali evo tek sad čujem prvi put da:

- cene posle 2009 godine nisu drastično padale 🧐

- kamate za stambene kredite nisu sve veće, već sve manje😶 https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/banke-vise-podigle-kamate-na-kredite-nego-na-stednju/

- da se u Srbiji novac ne pere kroz kupovinu nekretnina
- u skladu sa ovim nelogicnostima koje si izneo i falsifikovanjem realnosti, možeš misliti koliko ti verujem da se kod profesora Savića imao ocenu deset i da si ekonomista po struci 🦧
 
Poslednja izmena:
Ja pratim Zemun/NBG

Zemun:
Pregravica u izgradnji 4400€/m2, Dobanovačka 2750€/m2 u izgradnji, prošle godine u ovo vreme je bila još jedna zgrada na daleko lošijoj poziciji, prodavala se za 2750€/m2 u izgradnji, Prvomajska 3300€/m2, Banijska prošle godine 3000€/m2 u izgradnji, Banatska 2150€/m2 u izgradnji.

NBG:
Soul 64, 4000€/m2 je bilo u decembru prošle godine tad još nisu ni dobili gradjevinsku. Lastavice i Sakura su oko 3600€/m2. Green Elixir možeš od investitora spustiti za ispod 3k

Evo da pridodam informacije za Zemun:

- Baranjska (Square Residence) - 2000 €/m2 + pdv
- Banatska (Zemona Nova) - 2100 €/m2 za keš kupce, 2550 €/m2 za kreditne kupce +pdv
- Cara Dušana 186 (Talex Invest) - 2300 €/m2 + pdv
 
Vrh