Šta je novo?

Cene nekretnina

Imam ponudu za stan u Sazanovoj(pocetak ulice, blizu M Gorkog), manja zgrada, zavrsetak do kraja godine, 80m2 stan, investitor u poslu 30+ godina...
Zamolio bih vas za misljenje koja bi trenutno bila trzisna cena m2/eur a da se stan plati u celosti u ovom trenutku ?
Kolika je trzisna cena zavisi od milion faktora. Mi ovde na 1000 stranca raspravljamo o tome koja je trzisna cena i jos uvek nemamo odgovor. Neko od nas misli da je trzisna cena mnogo niza od realizovanih transakcija jer ima recimo puno pranja para. Neki drugi misle da je trzisna cena realna i da ce uvek da raste bez obzira sto svuda pada, jer je navodno velika traznja, mi smo specificno trziste i slicno. Za mene bi trzisna cena takvog stana bila recimo 2k evra po m2, za nekog recimo 4k evra po m2. Zvanicna statistika realizovanih transakcija kaze da je na Vracaru prosecna realizovana cena novogradnje 3k evra po m2, tako da bih rekao da je mozda to neka cena odakle krenuti. Moze da ide navise ako je mozda kvalitet gradnje veci, ako je prodavac/investitor tvrdoglav i sl, a moze da bude manja ako se kupuje u ranijim fazama izgradnje, u kesu i sl, pa gde se nadjete.
 
Poslednja izmena:

Prosečne cene kvadrata po gradovima Srbije prema oglašenoj ponudi u junu​

Izvor: Nekretnine.rs Autor: Jelena Davidović

Tržište nekretnina početkom godine ulazi u mirniju fazu, koja znači stagnaciju cena, drugim rečima to znači da imamo jednu stabilizaciju cena i prometa.
Nakon 2022 koja je bila jedna eksplozivna godina za tržište, usledila je 2023.godina koju možemo okarakterisati kao jednu izazovnu godinu uzimajući u obzir sve faktore na globalnom nivou, pre svega zaoštravanje monetarnih uslova koje je dovelo do povećanja referentnih kamatnih stopa čiji se rast odražava na privredu i građanstvo. Uslovi na tržištu se menjaju , odnos ponude i potražnje, što za posledicu ima i određenu promenu cena.

Cene kvadrata u Beogradu​

Kretanje cena prema oglašenoj ponudi u kategoriji prodaja na Nekretnine.rs nije se značajno promenilo kada je prestonica u pitanju u odnosu na na maj. Beograd u junu na svim praćenim lokacijama beleži blagi rast cene po kvadratnom metru.
Tradicionalno je to Centar grada kojiu junu postiže cenu od 3.421e/m2, što je za 33e veća cena u odnosu na maj. Vračar dostiže cenu od 3.294e/m2 i to je za 34e veća cena u odnosu na prethodni mesec. Oglašena ponuda stanova u gradskom naselju Mirijevo beleži blagi rast od 0,69 odsto sa cenom od 1.894e/m2. Palilula koja je u prethodnom mesecu imala najveci pad cene od 7,70 odsto, zadržala je isti nivo prosečne cene od 2.300e/m2 kao i u maju. Voždovac u junu beleži pad od 0,49 odsto sa prosečnom cenom od 2.457e/m2.

Novi Sad​

U Novom Sadu u junu samo Novo Naselje belezi porast cene od 1,40 odsto, formirajući cenu od 2.173e/m2. Podbara beleži najveći pad od 3,70 odsto, sa cenom od 2.472e/m2 a to znači za 95 eura manju cenu u odnosu na prethodni mesec. Centar Novog Sada je zadržao poziciju najskuplje gradske lokacije bez obzira na pad od 1,94 odsto sa cenom od 2.629e/m2. Grbavica takodje belezi pad za 1,83 odsto i tako prosečna cena u junu iznosi 2.625e/m2.

Niš​

Slična situacija je zabeležena i u Nišu, gde je evidentiran porast cene od 1,51 odsto na gradskoj lokaciji Palilula, formirajući u junu prosečnu cenu od 1.546 e/m2. Pantelej belezi blagi pad od 0,58 odsto sa cenom od 1.538e/m2 Durlan u junu beleži pad od 2,30 odsto i tako prosečna cena iznosi 1.314e/m2 Prema oglašenoj ponudi u Nišu je i dalje najskuplja lokacija Bulevar Nemanjića koja bez obzira na pad od 3,65 odsto beleži cenu od 1.689e/m2, što je za 64eura niza cena u odnosu na maj.

Kragujevac​

Kragujevac je na gradskoj lokaciji imao pad cene od 1,57 odsto sa prosečnom cenom od 1.378e/m2.

Pančevo​

Ponuda na gradskoj lokaciji Pančevo beleži zanemarljiv pad od 0,28 odsto sa prosečnom cenom od 1.400e/m2

 
Imam ponudu za stan u Sazanovoj(pocetak ulice, blizu M Gorkog), manja zgrada, zavrsetak do kraja godine, 80m2 stan, investitor u poslu 30+ godina...
Zamolio bih vas za misljenje koja bi trenutno bila trzisna cena m2/eur a da se stan plati u celosti u ovom trenutku ?
Aa zasto u CELOSTI..to je vrlo bitno..jel ae to nesto investitoru od 30 god.u poslu zuri da zavrsi zgradu..??!
Moj ti je savet ako je tako da mu odmah ponudus upola cenu od trzisne..paa se nadjite..too je najbolje..akou je vec hitno da je zavrsi
 
Da li je Danilović iz Čačka investitor?
Meni je on nudio u Sazonovoj bliže Čuburskom parku. Tada u izgradnji mislim da mi je nudio za 3.200 ili 3.400 €\m2 ne mogu se sjetiti. To je bilo jako povoljno pogotovo za kvalitet gradnje jer znam kako su zgradu napravili u Vojvode Šupljikca prije te. I to je bila cijena za mene jer mi od ranije saradjujemo. To je bio stan na predzadnjem spratu (najboljem), mislim 80 ili 70 M2 prije malo više od godinu dana što je takođe bitno jer su cijene bile niže.
Sada ti je tu tržišna cijena za vrhunsku novogradnju sigurno 4.000 €\m2. Ulica je jednosmjerna i jako lijepa, pogotovo taj dio ka parku. Max. spratnost je 4 sprata.
 
Da li mogu članovi Foruma koji razmišljaju o kupovini stana u ovim uslovima (nemaju nameru da čekaju godinu ili godinu i po dana da cene još padnu, pa da naprave neki povoljniji dil), zašto po svaku cenu žure sa kupovinom kad je sasvim očigledno da je potražnja već sedam osam meseci prepolovljena i da cene stanova padaju?

Ko ne zna šta će sa parama i stigao je do njih ko zna kako, razumem zašto ima potrebu da ih slupa u cigle. Međutim, ne razumem osobe koje zarađuju dve ili dve i po prosečne plate i biraju skoro najgori momenat za kupovinu stana?

Pitam ako uopšte ima onih koji razmišljaju ovako, jer ljudi iz raznoraznih razloga i interesa dolaze a ovu temu.
 
Ljudi žive. Žene se. Udavaju. Dobijaju dijecu. Žele da se skuće. To je prirodno. Pad cijena nije siguran i izvjestan. Čekaju već dugo i vide da su samo pogriješili čekajući. Takođe, ne gradi se u Sazonovoj ka Čuburskom parku zgrada svaki dan. To je prilika sada i ko zna kada opet.
 
Aa zasto u CELOSTI..to je vrlo bitno..jel ae to nesto investitoru od 30 god.u poslu zuri da zavrsi zgradu..??!
Moj ti je savet ako je tako da mu odmah ponudus upola cenu od trzisne..paa se nadjite..too je najbolje..akou je vec hitno da je zavrsi
Isto pitanje imam, meni taj dill zvuči vrlo sumnjivo. Deluje kao da investitoru prodaja ide loše i da nema dovoljno novca da završi zgradu. Masa investitora nije prodala ni pola stanova, pa sad mora da obara cenu i rasproda tu drugu polovinu da bi otplatila kredite i nastavila gradnju. Ako nema dovoljno keša, nema ni mogućnosti da se gradnja nastavi jer je finansirana od kredita.

Ne razumem zašto bi neko davao 100% cene u kešu za zgradu koja je nezavršena i koja će ko zna kad biti završena. To što stoji u papirima do kraja godine ne znači ništa, lako može da se prolongira još dve godine.

Mišljenja sam da je ogroman rizik kupovina bilo čega u izgradnji u ovom trenutku.
 
Ljudi žive. Žene se. Udavaju. Dobijaju dijecu. Žele da se skuće. To je prirodno. Pad cijena nije siguran i izvjestan. Čekaju već dugo i vide da su samo pogriješili čekajući. Takođe, ne gradi se u Sazonovoj ka Čuburskom parku zgrada svaki dan. To je prilika sada i ko zna kada opet.
Što jes jes, logično je da ako nije iskoristio solidnu priliku za gol u 16ercu pre 5 min, zašto ne bi u ovom trenutku dao sebi autogol🦧?
 
Meni sve deluje da ti poredis tebe i sestru pa donosis neku generalnu procenu.
Pravi razliku da li racunas 2 neto plate supruznika od 3k/4k/5k ili samo jednu (plus godisnji bonusi u tvojoj/mojoj struci nisu bas mali, a kojih verovatno nema toliko u struci tvoje sestre). Ima 'mali milion' faktora koji mogu da naprave razliku.

Drugo, Minhen vs BG, suludo je porediti...

Na kraju, da li je ispravno sto nisi izabrao US ili D, to nikada neces znati...
U pravu si delimicno, nisam bio precizan, mrzelo me sinoc da kucam 😂
Nju sam naveo kao primer jer mi je najbliza, amo imamdosta saradnika i prijatelja, od vozaca, med radnika, do doktora.
Vecina radi za neto plate oko 2000eur ( a najvise ih pocne sa minimalcem od 1700).
Manji stan da se iznajmi kosta oko 1000eur, posle par god (mislim 5) mozes da konkurises za gradski jer je grad najveci zakupodavac i onda mozda padne na 800. Kada na to dodas troskove zivota, recimo kredita za auto ostaje ti vrlo malo novca. Zivi se prilicno na kredit. Ako ne zelis da se stiskas.
Ko ode sam cesto stanuje u samackim hotelima teze moze da razmislja o stanu iz dva razloga jer su pored skupoce redovi za iznajmljivanje ogromni. Na jedan stan ide po 20 interesenata, donosis kreditni biro i platne liste... I na kraju potpisujes ozbiljan ugovor.
Ono sto je meni najveca razlika je posao, jer kada das ili dobijes otkaz drugi posao nalazis skoro pa odmah.

Pisao sam o pojedincima ne parovima sa njima onda idu deca😀 pre je vrtic bio subvenciomisan za te plate, grad je placao i privatne a sada se to npr ukida. Sestra vec 6 meseci trazi cvrtic jer od nove godine ce morati da placa 800e ako ostane u privatnom.... Ovo je samo jedan od primera, a imas ljude sa 2 ili 3 dece.... Kao sto si rekao ima mnogo tu faktora i bez debelog rada i bez dodatnog posla nema tu velike love... Kao sto rekoh nju i zeta sam uzeo za primer i spadaju da kazem u ljude sa visim primanjima i sa lagodnim zivotom steka gotovo da nema, ali da zive lepomda...

Sto se tice mene i tebe i tu si u pravu, ali bas zato sam i ostao jer sam video potencijal. Takodje znam i gomilu recimo majstora koji se ubijaju od posla, zaradjuju ogromne pare, a sa druge strane imas prosvetare koji imaju manje plate od proseka, niko ih ne postuje, naucnike ili recimo dfarmaceutske tehnologe koji su zavrsili faks i ostali ovde gde to zanimanje skoro da nije potrebno ...

A ima i do nas samih, dodje 1maj a mi rostiljamo, ako neko necw da radi za 50k ima ko hoce i sami sebe ne postujemo, stoga nece ni poslodavci.

Solidarnost i zajednistvo nam nije na 0 vec u debelom minusu.
 
Poslednja izmena:
Cene nekretnina pre godinu dana i sad su manje-vise iste. Onaj ko je cekao pad cena od prosle godine mozda jos uvek nije docekao pad cena, ali definitivno cene nekretnina nisu vise nego pre godinu dana
Iz prve ruke - posto sam u procesu prodaje i kupovine stana, stan koji sam gledao za kupovinu u junu 2022 je bio 212k Lastavice, u aprilu 2023 sam kontaktirao da proverim cenu stana opet, identican stan je bio 258k.
Garaza (u izgradnji) koju sam rezervisao u februaru 2022, pre mesec dana me je zvao investitor da kazu da su podigli cene, i ako hocu cenu koja je usmeno dogovorena pri rezervaciji da treba da platim 90% par meseci pre nego sto je garaza zavrsena (bio je dogovor da je isplata fleksibilna dok garaza ne bude gotova).

Sa druge strane, oglasi (privatna lica) koje primetih, ljudi snizavaju cene (u Novom Sadu). Agenti koji mi prodaju stan, kazu potraznja da je bas usporila (Novi Sad).
 
Mada treba tu razumjeti i investitora. Jedan kupac može da mu da novac danas, a drugi za cca pola godine-godinu. Plus taj drugi i njegova banka ga stalno nešto smaraju i stalno mu nešto traže i provjeravaju ga.
 
Iz prve ruke - posto sam u procesu prodaje i kupovine stana, stan koji sam gledao za kupovinu u junu 2022 je bio 212k Lastavice, u aprilu 2023 sam kontaktirao da proverim cenu stana opet, identican stan je bio 258k.
Garaza (u izgradnji) koju sam rezervisao u februaru 2022, pre mesec dana me je zvao investitor da kazu da su podigli cene, i ako hocu cenu koja je usmeno dogovorena pri rezervaciji da treba da platim 90% par meseci pre nego sto je garaza zavrsena (bio je dogovor da je isplata fleksibilna dok garaza ne bude gotova).

Sa druge strane, oglasi (privatna lica) koje primetih, ljudi snizavaju cene (u Novom Sadu). Agenti koji mi prodaju stan, kazu potraznja da je bas usporila (Novi Sad).
Korektan je investitor koji je održao usmeno dogovorenu nižu cijenu. Meni je investitor pola godine držao stan i garažu po istoj cijeni na riječ. Za tih pola godine su cijene najviše skočile čega je on bio i te kako svjestan ali je održao riječ.
 
Korektan je investitor koji je održao usmeno dogovorenu nižu cijenu. Meni je investitor pola godine držao stan i garažu po istoj cijeni na riječ. Za tih pola godine su cijene najviše skočile čega je on bio i te kako svjestan ali je održao riječ.
Evo na ovom linku imas izvestaj i za 2023 tj prvi kvartal po broju prodaja.

Prodaja stanova iz ugla placanja na kredit je u 2023 pala sa nekih 28 na 18%, a ako gledamo sve kupovine sa 12 na 7% iz kredita.

Sto se tice prodaje ista je pala za 13 %, slicno kao i broj kredita sa cca 7900 na 6900 stanova.

Taj broj prodatih stanova je i dalje visi nego pre korone.
O kolicini para suvisno govoriti.

Info koji ja imam je da je Saruna jedan od retkih projekata koji su kasnili a nalazi se bas kod lastavice.

Investitori veliki rade na kredit kao sto rece Hriti ali ovi sto rade zgradu po zgradu ne i njima banke ne daju pare. Prema informaciji koju ja imam kada pocnu da kopaju polovina je prodata i gradi se tim i parama onog ko gradi tako da zbog para nema usporavanja. I ovo nista novo nije, tojota ga je uuvela pre 60 godina, juat in timw sistem poslovanj...😂 Mnogo detaljnije omtezistu imate na https://www.rgz.gov.rs/usluge/proce...osti/izveštaji-sa-tržišta/izveštaji-za-medije
 
Just in time je super kad kupujes gotov proizvod od Toyote. Ako njima lanac pukne, jednostavno ces da kupis drugi auto. Ako "investitoru" zgrade lanac pukne ti ostade bez stana.
 
Iz prve ruke - posto sam u procesu prodaje i kupovine stana, stan koji sam gledao za kupovinu u junu 2022 je bio 212k Lastavice, u aprilu 2023 sam kontaktirao da proverim cenu stana opet, identican stan je bio 258k.
Garaza (u izgradnji) koju sam rezervisao u februaru 2022, pre mesec dana me je zvao investitor da kazu da su podigli cene, i ako hocu cenu koja je usmeno dogovorena pri rezervaciji da treba da platim 90% par meseci pre nego sto je garaza zavrsena (bio je dogovor da je isplata fleksibilna dok garaza ne bude gotova).

Sa druge strane, oglasi (privatna lica) koje primetih, ljudi snizavaju cene (u Novom Sadu). Agenti koji mi prodaju stan, kazu potraznja da je bas usporila (Novi Sad).
Nebitno ko koliko trazi, novogradnja je poskupela samo 6% YoY (starogradnja malo vise, ali zato sto u starogradnji sve vise ucesca ima novogradnja), sto spada u oscilacije. Zadnja 2 kvartala cena novogradnje je padala, sto takodje ne znaci da cena pada, i to je takodje oscilacija, ali je cinjenica da cene vise ne rastu. Sad je samo pitanje kad ce krenuti pad.
 
Just in time je super kad kupujes gotov proizvod od Toyote. Ako njima lanac pukne, jednostavno ces da kupis drugi auto. Ako "investitoru" zgrade lanac pukne ti ostade bez stana.
U slucaju toyote mozda, ali i tu je lanac pred pucanjem. Nisam siguran koliko si ispratio da jemproizvodnja stala prosle dodine u fabrikama vecine top 5 proizvodjaca radi samo jednog cipa, ukljucucjuci toyotu i inglstad-audi glavna fabrika. Tako da je bilo vrlo neizvesno sta ce se desiti... Losa stvar je sto taj cip za sve proizvodjace pravi samo jedna fabrika u turskoj, i posle godinu dana od karambola ne postoji alternativa.


Sa druge strane za razliku od pocetka 2000tih drasticno je pao broj investitora koji pucaju, a pored toga kupci su se opametili i traze penale za kasnjenje. Npr u visini kirije....
 
Justin in time nema veze sa gradnjom. Prema tom konceptu zalihe su glavni izvor neefikasnosti, pa se nastoji da se one minimiziraju. To je značajno u masovnoj serijskoj proizvodnji, ali ne i u građevini gde svejedno nema zaliha...
 
Poslednja izmena:
A svakog meseca vidimo po izvestajima da ljudi i dalje kupuju mozda za nijansu manji promet i to preko kredita ali sve ostalo sasvim normalno.

Umesto da podje od sebe. Isfruristrirana je svojim neuspehom i time sto i ako je zavrsila fakultet ne moze nista da postigne ukljucujuci ni da kupi pisljivi stan. Prakticno prosek ili ispod proseka. Ima onaj jedan nas sto prica o proseku:
Leci frustracije na svima koji mogu da kupe ili zivot vide u pozitivnom svetlu. Pogotovo na onima koji danas kupuju.
Zato po meni najbolje je takvim osobama pokazati na licnim primerima da u opste nije svet takav kakvim ga takve osobe dozivljavaju.
1. Opadne promet za 40%, i ti napišeš za “nijansu” ne razumem što si toliko pristrasan? Nema poente…

2. Za video što si okačio. Evo ja na primer, imam dva puta veću platu od Beogradskog proseka, a sebi mogu samo da priuštim neku ruinu. (Hvala bogu pa imam gde da živim). Bar da je Beograd kompletiran grad, da je dobro povezan metrom, da sve opštine imaju kanalizaciju i dobre ulice, da delovi grada ne izgledaju kao Indija posle svake jače kiše, da busevi i tramvaji budu novi i klimatizovani pa da kažeš da Mirijevo vredi 3k€, al ovako… Van tih mikrolokacija i opština je tuga živa. Pa na je*******emom Vračaru imaš ulice bez trotoara… Realno, u Beogradu su par opština i nekoliko mikrolokacija sredjene, ostalo je na nivou ostalih Balkanskih gradova (Sarajevo, Skoplje, Niš)
 
1. Opadne promet za 40%, i ti napišeš za “nijansu” ne razumem što si toliko pristrasan? Nema poente…

2. Za video što si okačio. Evo ja na primer, imam dva puta veću platu od Beogradskog proseka, a sebi mogu samo da priuštim neku ruinu. (Hvala bogu pa imam gde da živim). Bar da je Beograd kompletiran grad, da je dobro povezan metrom, da sve opštine imaju kanalizaciju i dobre ulice, da delovi grada ne izgledaju kao Indija posle svake jače kiše, da busevi i tramvaji budu novi i klimatizovani pa da kažeš da Mirijevo vredi 3k€, al ovako… Van tih mikrolokacija i opština je tuga živa. Pa na je*******emom Vračaru imaš ulice bez trotoara… Realno, u Beogradu su par opština i nekoliko mikrolokacija sredjene, ostalo je na nivou ostalih Balkanskih gradova (Sarajevo, Skoplje, Niš)
Evo ti koliko je opao promet u junu.
Screenshot 2023-07-11 at 1.06.54 PM.png


A evo ti i cene
Screenshot 2023-07-11 at 1.07.01 PM.png


Ja ovde vidim rast.


Da li realno ako stvarno zavrse sve puteve koji su isplanirani, prosire aerodrom na duplo veci kapacitet, uvedu trgovniski sporazum sa Egiptom, Kinom, Saudijsom Arabijom, investiraju 1 milijardu u Expo 2027, ostvare brzu prugu Beograd - Budimpesta mislite da 2025-2027. realno nece da se desi povecanje cena nekretnina? Ja mislim da hoce i ako je hype malo splasnuo jer je firmama teze posto im je zaduzivnje usporeno ili poskupelo. Takodje jasno je da veliki broj stvari se nikada ne ostvari ili ne uradi do kraja ali nekako za ove nabrojane velike stvari ja sam optimista. Evo na primer konacno imamo skoro gotovu stanicu prokopa, dobili su taj neki Expo 2027. Za sve ovo ce se povecavati broj stranih radnika.

Sve u svemu moje realno vidjenje je da smo i dalje u gradjevinskom bumu koji ima izazov sa visokim kamatama. Moze da se desi da trend bude samo umereniji ali ipak 5M turista + realno povecanje organsko turista od 50% do 2027. Znaci u 2027. mozemo ocekivati vise turista u Beogradu nego stanovnika u Srbiji :)
To sve gura ekonomiju napred.

Ako se desi jos jedna situacija kao Rusija da nam dodju neki gosti privremeno ili trajno (tipa dijaspora) eto gotovo polecemo!
 
Znas sta je tu problem. Sto u Srbiji vlada neko izopaceno misljenje da neko ako moze da kupi kucu na Dedinju ili lux stan da to mora da je ili SNS ili da radi nesto sa vlascu ili da je narkodiler. Cim se pojavi neko da kazes iole transparentan to ih ubija u pojam al bukvalno a ne daj boze da je zaradio od realnog rada ili da ima pozitivno misljenje o Srb.

Zato po meni najbolje je takvim osobama pokazati na licnim primerima da u opste nije svet takav kakvim ga takve osobe dozivljavaju.
Evo licni primer, da ne ispadne da napadam "mucki s ledja"...mada mi ovaj forum nije najdrazi iako ga pratim.
U sustini, mi smo s kupoprodajama zavrsili u prethodnih par godina, hvala Bogu, posto je i po meni situacija za kupovinu sada zaista daleko nepovoljnija. S druge strane, primeri su razliciti a ljudi ce uvek imati svoje rezone za i protiv kupovine.
Mi smo stan pazarili 2020. nakon sto smo dobili najmladjeg clana. Do tada smo ziveli u mom devojackom stanu, tako da ne mogu da cenim kupovinu stana iz ugla podstanara, imali smo srece da ne iskusimo podstanarski zivot. Stan smo kupili u kraju u kome sam odrasla, ispod Tasmajdana i platili ga u kesu. Nismo nikakvi narkodileri, nikada nismo pripadali nijednoj stranci, pranje para znam da nije bas da ubacis pare u ves masinu, ali dalje od toga mi je nepoznanica. Pola je bilo muzevljevo nasledstvo, pola ono sto smo sa dve vise nego dobre plate ustedeli tokom samackog zivota. Elem, sve smo skockali po zelji i u stan upucali maltene sve sto smo imali. Ostalo nam je bilo mozda par hiljada u steku. U toj situaciji, posle nepunih godinu dana, pojavi se u blizini sjajan dvosoban stan, odlicna ponuda i ja krenem da pritiskam muza da ga kupimo kao investicioni. Posto nemamo ni za ucesce, ali imamo dva dobra automobila, dogovorimo se da prodamo jedan i da nam to bude ucesce za kredit. Iako mnogi nisu bas blagonaklono gledali na nasu odluku smatrajuci da je maltene sumanuta, mi smo zagrizli. I ne da se nismo pokajali, nego sam ponosnija na to sto smo uradili deset puta vise nego ovo sto smo lagano iskesirali. Stan smo izdali domacoj firmi s kojom evo vec dve godine imamo sjajnu saradnju, tako da on prakticno sam sebe isplacuje. Istina je da nam je rata s pocetnih 430 skocila prvo na 570 a onda i na 670. Nedavno smo vratili banci na gomili 12ipo hiljada pa smo je opet spustili na 570, i tako se igramo s eutiborom dok se ne stabilizuje, svakako nam ne remeti kucni budzet. Na sve to, muz je posle 6 meseci dobio sluzbeni auto, tako da ima i nesto i u onome kad ti stisnes i Bog stisne, kad ti pustis i on pusti.
Moja sestra je arhitekta, ona i dan danas kupuje male ruinirane stanove i sredjuje ih za preprodaju, tako da, ima i takvih primera kupovine. Sto ljudi, sto razloga da se kolo stalno okrece.
Sto se Srbije tice, mislim da nasi ljudi u pecalbi nose ruzicaste naocare i kao neko ko ovde finansijski veoma dobro stoji, ne mogu da kazem da je Srbija dobro mesto za zivot. Odnos prema zivotinjama, odnos prema prirodi, prema cistoci, drugim ljudima, ponasanje u saobracaju, sistem koji zakazuje na svakom koraku, to je nesto sto mozes da uvidis samo ako zivis ovde. Iako, finansijski mozes lepo da zivis a da nosi "narkodiler".
Malo udavih, ali eto, da se "predstavim" a ne samo da kritikujem. 🙂
Pozdrav svima...
 
Evo licni primer, da ne ispadne da napadam "mucki s ledja"...mada mi ovaj forum nije najdrazi iako ga pratim.
U sustini, mi smo s kupoprodajama zavrsili u prethodnih par godina, hvala Bogu, posto je i po meni situacija za kupovinu sada zaista daleko nepovoljnija. S druge strane, primeri su razliciti a ljudi ce uvek imati svoje rezone za i protiv kupovine.
Mi smo stan pazarili 2020. nakon sto smo dobili najmladjeg clana. Do tada smo ziveli u mom devojackom stanu, tako da ne mogu da cenim kupovinu stana iz ugla podstanara, imali smo srece da ne iskusimo podstanarski zivot. Stan smo kupili u kraju u kome sam odrasla, ispod Tasmajdana i platili ga u kesu. Nismo nikakvi narkodileri, nikada nismo pripadali nijednoj stranci, pranje para znam da nije bas da ubacis pare u ves masinu, ali dalje od toga mi je nepoznanica. Pola je bilo muzevljevo nasledstvo, pola ono sto smo sa dve vise nego dobre plate ustedeli tokom samackog zivota. Elem, sve smo skockali po zelji i u stan upucali maltene sve sto smo imali. Ostalo nam je bilo mozda par hiljada u steku. U toj situaciji, posle nepunih godinu dana, pojavi se u blizini sjajan dvosoban stan, odlicna ponuda i ja krenem da pritiskam muza da ga kupimo kao investicioni. Posto nemamo ni za ucesce, ali imamo dva dobra automobila, dogovorimo se da prodamo jedan i da nam to bude ucesce za kredit. Iako mnogi nisu bas blagonaklono gledali na nasu odluku smatrajuci da je maltene sumanuta, mi smo zagrizli. I ne da se nismo pokajali, nego sam ponosnija na to sto smo uradili deset puta vise nego ovo sto smo lagano iskesirali. Stan smo izdali domacoj firmi s kojom evo vec dve godine imamo sjajnu saradnju, tako da on prakticno sam sebe isplacuje. Istina je da nam je rata s pocetnih 430 skocila prvo na 570 a onda i na 670. Nedavno smo vratili banci na gomili 12ipo hiljada pa smo je opet spustili na 570, i tako se igramo s eutiborom dok se ne stabilizuje, svakako nam ne remeti kucni budzet. Na sve to, muz je posle 6 meseci dobio sluzbeni auto, tako da ima i nesto i u onome kad ti stisnes i Bog stisne, kad ti pustis i on pusti.
Moja sestra je arhitekta, ona i dan danas kupuje male ruinirane stanove i sredjuje ih za preprodaju, tako da, ima i takvih primera kupovine. Sto ljudi, sto razloga da se kolo stalno okrece.
Sto se Srbije tice, mislim da nasi ljudi u pecalbi nose ruzicaste naocare i kao neko ko ovde finansijski veoma dobro stoji, ne mogu da kazem da je Srbija dobro mesto za zivot. Odnos prema zivotinjama, odnos prema prirodi, prema cistoci, drugim ljudima, ponasanje u saobracaju, sistem koji zakazuje na svakom koraku, to je nesto sto mozes da uvidis samo ako zivis ovde. Iako, finansijski mozes lepo da zivis a da nosi "narkodiler".
Malo udavih, ali eto, da se "predstavim" a ne samo da kritikujem. 🙂
Pozdrav svima...
Znaci vama je pocetna rata bila 430 pa je skocila na 670.. Ahamm..ok,sve mi je jasno..👍 paa jel too normalno da toliko skoci rata kredita aa ovde nas nabedjujes kako su krediti povoljni i da treba da ih podizemo..ii jos jedno..nemaju svi love da ubacuju banci po 12k evra tek tako u sput s vremena na vreme..too vec nije mala para..zasto onda nabedjujes ljude oko kredita,nemaju svi nasledstvo kao vi..vecinom ljudi nemaju ni cvonjka i ko da im pomogne za razliku od vase situacije..kada budes svaki dinar stekla od NULE onda mozes ovde filozofirati..
Nemaju svi tetku iz kanade.🙂
 
Nama je isto skocila rata sa 400 na 600. I pretpostavljam da ce ici na 800 u nekom periodu, da bi se stabilizovala na 600 na duzi vremenski rok. Imali smo mogucnost da je fiksiramo na 550 otprilike u startu, ali kockali smo se.
 
Ovde ko god podeli sa vama neko iskustvo koje nije ekvivalent velikomučeništvu i grcanju u sirotinji, vi ga odmah prozivate.

Dobro je čuti sve perspektive, to što nemaju svi jednake mogućnosti je život, valjda ste prerasli osećanja svetske nepravde zbog toga.
 
Vrh