Šta je novo?

Cene nekretnina

Sto se tice perioda o kome pricate evo vesti sa portala Kamatica koji se cesto bavi ovakvim temam, ali isti podatak se takodje moze naci i mnostva drugih izvora iz tog perioda: https://www.kamatica.com/vest/banke-prodale-samo-30-stanova-oduzetih-od-gradjana/12780
U tom trenutku 2013. godine je u prethodnih 8 godina podignuto 80.000 kredita, hipoteka aktivirana na 500, a prodato 30 stanova. Iskreno bih volela da vidim tu zvanicnu statistiku po kojoj je svaki 5. stan oduzet.
Problem u tome je sto ako gledate vesti stranice Krova nad glavom ne dobijate realnu sliku, jer su oni organizacija koja se bavi samo takvim slucajevima. To bi bilo kao kad biste otisli u zatvor, pricali sa zatvorenicima, i na oznovu toga zakljucili da su svi ljudi u Srbiji kriminalci.
Niko ne objavljuje vest "Covek nije mogao da plati ratu, a onda je nasao novi posao i sada moze", ili "Coveku uletela familija sa zajmom da premosti ratu tokom krize" :D
Tako da se bez zvanicnih statistika moze steci utisak na stranicama koje posecujete da je svaki kredit predodredjen na tragican ishod po coveka i njegovu porodicu :D
 

search
user menu
ic_logo.svg


ic_black_down.svg
ic_black_down.svg
ic_black_down.svg


Blic • 29.11.2021.

Mediji o nama​


,, Poredeći sa nekoliko godina ranije, broj nekretnina na dobošu je značajno manji - u odnosu na recimo 2016. godinu kada ih je samo u Beogradu bilo 250. Razlog je što mnoge porodice zbog loše finansijske situacije i niskog standarda tada nisu bile u mogućnosti da otplaćuju stambene kredite. Tih godina nenaplativi stambeni krediti činili su i do 20 odsto ukupno odobrenih kredita, a danas je taj procenat oko pet odsto.

Iako je cena oduzetnih nekretnina niža od tržišne i do 50 odsto, one ipak teško nalaze vlasnike."

Stalno se pojavljuju neki novi članovi na temi i njihovi motivi su svima nama sasvim jasni, jer malo malo pa se sami odaju.

Kao što sam već navela u prethodnom postu, u periodu prethodne ekonomske krize svaki peti stan je odlazio na doboš. Većina još uvek taljiga nekako i presipa iz šupljeg u prazno, problem je što na veliku žalost svih nas, kriza tek sledi.

A ove ideje o tome da će usred recesije nekoga rođaci izvlačiti iz dugova i plaćati im kredit... Nvrv u šta ljudi veruju 😶

Očekivanja da će vam rođaci otplaćivati ratu kredita od 800 EUR u u situaciji ekonomske krize koja može da potraje i šest godina je prilično nezrelo i udaljeno od realnosti. Oni će tada biti zaokupljeni svojom borbom da ekonomski opstanu jer recesija pogađa sve, pa čak i one baš situirane.

Podizanje stambenog kredita zahteva ekonomsku sigurnost, zrelost i odgovornost. Vaša razmišljanja su, bojim se, daleko od toga.

Čula sam da postoje ljudi koji unaokolo pozajmljuju od familije par stotina EUR kad im zafali za račune i sl., ali nisam stvarno čula da postoje osobe koje očekuju da će im familija otplaćivati rate kredita od po 800 EUR (koliko obično iznose za prosečan jednosobni stan).
 
Poslednja izmena:
Ne postoji scenario koji ne moze da se projektuje kroz jednu Excell tabelu, mesečni anuitet gde ide deo otplate glavnice i kamate banci se razdvoji, kroz formulu se stavi euribor, kurs dinara, ustedjevina, plate oba partnera, mogucnosti “familije” i onda se igramo menjanjem parametara… ukrstimo 2,3,4 najgora scenarija i pogledamo da li nam je plaćanje kamate banci niže od aktuelne rente na tražištu, ako jeste onda pravac po kredit, ako nije onda malo opreza nije na odmet…argument bolje svoj stan plaćati nego rentu je maliciozan u trenutku cene nekretnina u Beogradu na istorijskom piku i na putu da euribor dosegne takodje istorijski maksimum u narednom periodu uz dalju nedoumicu idemo li u inflatirnu spiralu ili recesiju, ni jedan scenario nije sjajan…
 

search
user menu
ic_logo.svg


ic_black_down.svg
ic_black_down.svg
ic_black_down.svg


Blic • 29.11.2021.

Mediji o nama​


,, Poredeći sa nekoliko godina ranije, broj nekretnina na dobošu je značajno manji - u odnosu na recimo 2016. godinu kada ih je samo u Beogradu bilo 250. Razlog je što mnoge porodice zbog loše finansijske situacije i niskog standarda tada nisu bile u mogućnosti da otplaćuju stambene kredite. Tih godina nenaplativi stambeni krediti činili su i do 20 odsto ukupno odobrenih kredita, a danas je taj procenat oko pet odsto.

Iako je cena oduzetnih nekretnina niža od tržišne i do 50 odsto, one ipak teško nalaze vlasnike."

Stalno se pojavljuju neki novi članovi na temi i njihovi motivi su svima nama sasvim jasni, jer malo malo pa se sami odaju.

Kao što sam već navela u prethodnom postu, u periodu prethodne ekonomske krize svaki peti stan je odlazio na doboš. Većina još uvek taljiga nekako i presipa iz šupljeg u prazno, problem je što na veliku žalost svih nas, kriza tek sledi.

A ove ideje o tome da će usred recesije nekoga rođaci izvlačiti iz dugova i plaćati im kredit... Nvrv u šta ljudi veruju 😶

Očekivanja da će vam rođaci otplaćivati ratu kredita od 800 EUR u u situaciji ekonomske krize koja može da potraje i šest godina je prilično nezrelo i udaljeno od realnosti. Oni će tada biti zaokupljeni svojom borbom da ekonomski opstanu jer recesija pogađa sve, pa čak i one baš situirane.

Podizanje stambenog kredita zahteva ekonomsku sigurnost, zrelost i odgovornost. Vaša razmišljanja su, bojim se, daleko od toga.

Čula sam da postoje ljudi koji unaokolo pozajmljuju od familije par stotina EUR kad im zafali za račune i sl., ali nisam stvarno čula da postoje osobe koje očekuju da će im familija otplaćivati rate kredita od po 800 EUR (koliko obično iznose za prosečan jednosobni stan).
Dobos je pukao kao sajt, a broj sudskih prodaja je manje više isti. Sada su sve licitacije na zvaničnom sudskom sajtu https://eaukcija.sud.rs/#/
Inače je užasno nepregledan, nema filtere prema mestu, sortiranje, trebaju debeli živci da se bilo sta nađe itd.
 
Zanimljiva logika, ako jake kamatne stope ostanu (inflacija), cene će još više padati...

Nisi ispratio forumsku teoriju da su kreditni kupci na papiru 30% kupaca, ali da u praksi od jedne kreditne kupoprodaje nastane "ko zna koliko" kesh kuproprodaja, tako da sto su kamate na stambene kredite vece ljudi ce ih manje uzimati (kazu ekonomisti sa foruma da niko nece uzimati stambene narednih 5 godina) i samim tim pasce prodaja strahovito (ne ko sad 13% u odnosu na rekordnu godinu) pa ce prodavci morati da spuste cene na realnih 500e m2 (umesto sto sad dizu od 18e do 0.4% svakog meseca).
 
Poslednja izmena:
Top humor nema šta.

Kakav pad od 13% u odnosu na rekordnu godinu?
Pad prodaje je mnogo veći (videti Wolfov sajt za detaljnije informacije).

A možda i onih 70000 kupaca kupuju svi na Mirjevu i 5k 2025. i nije toliko daleko.
 
,, Poredeći sa nekoliko godina ranije, broj nekretnina na dobošu je značajno manji - u odnosu na recimo 2016. godinu kada ih je samo u Beogradu bilo 250. Razlog je što mnoge porodice zbog loše finansijske situacije i niskog standarda tada nisu bile u mogućnosti da otplaćuju stambene kredite. Tih godina nenaplativi stambeni krediti činili su i do 20 odsto ukupno odobrenih kredita, a danas je taj procenat oko pet odsto.

Iako je cena oduzetnih nekretnina niža od tržišne i do 50 odsto, one ipak teško nalaze vlasnike."
Opet ne razumeš napisano. Nenaplativih kredita je bilo DO 20% (znači manje) što ne znači da je svaki peti stan bio oduzet. I cena niža i DO 50% ne znači da je cena 50%+ niža. Vidim da neke članove jako frustrira kada neko kupi stan (po nižoj ceni od tržišne) iako je izračunao da može da izdrži naredni period, dok se njemu tope pare u banci.
 
Top humor nema šta.

Kakav pad od 13% u odnosu na rekordnu godinu?
Pad prodaje je mnogo veći (videti Wolfov sajt za detaljnije informacije).
Prema tom sajtu pad je jos manji

1686739457290-png.164669


Pogledajte prilog 164669
 
Poslednja izmena:
Pogledajte prilog 164669
Evo, citat iz ovog teksta:

Zaključak​

Prema pokazateljima iz I kvartala 2023. godine, cene stanova u Srbiji još uvek nisu zabeležile pad, ali s obzirom na trenutno stanje tržišta i pad potražnje, očekuje se da će doći do pada cena u narednom periodu.
 
Siguran sam da ce nekada u buducnosti doci do pada. Medjutim onaj pad koji se ovde prizeljkuje i prorice moze da se ockeuje tek kada prodju inflacija, rusi i expo 2027. i to mozda.
 
Poslednja izmena:
Posto volis da predvidjas drugima katastrofe u vidu "otkaz+recesija+70%pad cene nekretnine+ignore familije+dobos+ulica" onda treba spomeniti i scenario u kom ti ostajes bez posla, "online banka" u koju si upumpala svoju ustedjevinu propadne i tako ti orobi tvoju decenijsku plati/ustedjevinu, nemas vise za kiriju a i stanodavac saznao da pises po internetu da je ruzan i cudak pa nece da te ceka da se snadjes, a drzava ti stoji za vratom za sav porez koji nisi platila kao freelenserka"
Naravno da ne zaslužuješ odgovor, ali odgovoriću ti.

-Novac smo rasporedili u tri banke
- posao sam razvila dotle da dosta klijenata moram da odbijem.
- sa stanodavcem smo u dobrim odnosima i imamo ugovor na godinu dana.
- bankama ne dugujem ništa, niti bilo kome drugom.

Isprva sam mislila da je članica u stvarnoj dilemi oko podizanje kredita, posle videh se da je nešto drugo u pitanju i da nije trebalo gubiti vreme na nju. Paket aranžman koji prirode banke i recesija, nije nešto šta sam ja izmislila, već nešto šta je iskusilo 20% dužnika u prethodnoj ekonomskoj krizi.
 
Ako tako pozitivno gledaš, onda se može pozitivno gledati i primer Mislilice:

- Ima dodatnu uštedjevinu
- traženi su u svom poslu tako da će relativno lako naći posao
- nema stanodavca već svoj stan
- bankama ne duguje ništa, niti bilo kome drugom.

Tako da priželjkivanje da se nekome oduzme stan ne pije vodu. Sve je moguće.
 
Naravno da ne zaslužuješ odgovor, ali odgovoriću ti.

-Novac smo rasporedili u tri banke
- posao sam razvila dotle da dosta klijenata moram da odbijem.
- sa stanodavcem smo u dobrim odnosima i imamo ugovor na godinu dana.
- bankama ne dugujem ništa, niti bilo kome drugom.

Isprva sam mislila da je članica u stvarnoj dilemi oko podizanje kredita, posle videh se da je nešto drugo u pitanju i da nije trebalo gubiti vreme na nju. Paket aranžman koji prirode banke i recesija, nije nešto šta sam ja izmislila, već nešto šta je iskusilo 20% dužnika u prethodnoj ekonomskoj krizi.
Ne znam cemu sad ovakva prozivka. Neko vreme pratim ovaj blog, i kada je neko pomenuo da nema nijednog kreditnog kupca mislila sam da bi bilo korisno da neko cuje iskustvo jednog takvog koji prati ovaj blog. Cini mi se da cim se neko radi suprotno uverenjima nekog clana ima zadnje namere i alternativne razloge zasto nesto radi.
Ja ne kazem da je za svakoga dobro da sada podize kredit, niti da ljudi treba da masovno pohrle u banke jer je period super pogodnosti. Medjutim, u mom mikrokosmosu licno mi je bolje sada da podizem kredit nego kada su uslovi bili objektivno znatno bolji. Evo i objasnjenja:
Prvi stan, mali za solo zivot, sam kupila sama na kredit pre nekoliko godina. Ljudi su tada pricali da su cene u istorijskom peaku i da je to losa odluka jer samo sto nisu pale. Cene zaista tada jesu bile u peaku DOTADASNJE istorije. Medjutim kada sads pricam sa ljudima, u retrospektivi se svi slazu da je to bilo bas takvo vreme koje opisujes kao idealno za kupovinu- euribor u minusu, kamata odlicna, a cena takva da je bila tacno upola manja od toga koliko stan danas vredi. Medjutim meni je bilo neuporedivo teze nego danas- stan sam uzimala sama, pare za ucesce mi je zajmila familija, ta mala rata je bila velika spram moje tadasnje plate, nisam imala partnera na koga mogu da se oslonim ako ne mogu da podnesem tu malu ratu.
U medjuvremenu se situacija promenila, ulagala sam u svoju karijeru, te danas imam mnogo vecu platu, poziciju koja je trazena u mnogo firmi, pronasla sam partnera koji takodjue ima jako perspektivan posao. Od tih plata smo ustedeli za ucesce da ne moramo da zajmimo. A ovako visoka rata je znatno manja procentualno u odnosu na nasa primanja koja imaju potencijal i jos da porastu ubrzo jer su nam poslovi dobri i perspektivni. Kvalitet zivota koji vodim dok kupujem stan u "vrhu kamatnih stopa i vrhu cena" bolji je i sigurniji od onog kada sam u retrospektivi kupovala po dobroj ceni i niskoj kamatnoj stopi.
Ako bih nagadjala sta ce se dogoditi u narednih par godina, rekla bih da sledi pad od nekih 15-20%, a zatim novi rast sa cenama koje ce prevazici ove koje imamo danas jer je trend cena na duge staze u glavnim gradovim uglavnom rastuci. Tako da ukoliko sa nekim budem pricala za 2 godine od sada moci ce mozda da kaze da je danas bilo pogresno vreme za kupovinu, ukoliko sa nekim budem pricala za 10 godina od sada, mozda ce reci da je ovo bilo pravo vreme za kupovinu.
 
Kao sto je vec pomenuto, 30. juna se kamatne stope za stambene kredite uskladjuju sa Euriborom.
U zavisnosti od velicine kredita i roka otplate rata ce porasti manje ili vise, ali za recimo kredit uzet na period od 25 godina rata ce porasti oko 12% u odnosu na 1. januar, a i tad je dosta uvecana u odnosu na prethodni period.
Nisam se bavio racunicom, ali rate za stambene kredite su trenutno oko 50% vece nego pre godinu dana kad su neki uzimali kredite.
Recimo, za stan od 100k evra i ucesce od 20%, tj. za kredit od 80k evra, period otplate od 25 godina i kamatnu stopu od 3% rata kredita iznosi 380 EUR. Sa rastom kamatne stope na 7% rata kredita iznosi 565 EUR, sto je povecanje od 49%.
 
Mozda je malo offtopic, ali nekako mi deluje da ovde trebam da pitam. :) Ako ja npr uzmem kredit na 30 godina po nekim uslovima, ali otplacujem vise svake godine (znam da u intesi moze do milion dinara bez nekog osiguranja, a sa osiguranjem i vise), kako to utice na trajanje mog kredita i kamatu koju vracam banci?
 
Ovo bi bilo pravilno razmisljanje ako bi imali uredjenu zemlju koja napreduje, pa time i glavni grad koji funkcionise i razvija se u urbanizmu, saobracaju, ekologiji, kulturi, obrazovanju, zdravstvu. Ni jedan od ovih segmenata nije u progresiji vec u regresiji. Sjajno je da je obilaznica gotova, ali pristupni putevi mostu na Adi nisu ni na vidiku, metro ce biti tesko dostupan i za 10 godina, resenje kanalizacije nije na vidiku, problem zagadjenja trazi ogromna sredstva (ne znam da li vecina zna, ali najskuplji deo eventualnog pristupanja EU je ekologija i tu uz svu pomoc EU moramo da menjamo primitivan stav gradjana a to ...). Beograd ce za 20 godina biti umiruci grad, pricam sa dosta ljudi koji imaju skupe nekretnine u Bgd, vecini, kao i meni se Beograd danas ne dopada zbog guzve, prljavstine, zagadjenja, nasilja u svakodenvnom zivotu, loseg okruzenja za odrastanje dece, ocajnog zdravstva (privatno zdravstvo ne funkcionise, ozbiljne operacije opet morate da radite u drzavnom sektoru ili u inostranstvu) o obrazovanju ne bih duzio, ali pogledajte situaciju sa prijemom na BU i kvalitetom svrsenih studenata sada u odnosu na pre 10 ili vise godina. Odlicno je za Srbiju sto je IT imao sjajan uzlet i sto jedan broj mladih ljudi ima priliku da stvara novu vrednost i meri se sa ostatkom sveta. Ostalo je sve daleko ispod bilo kog kriterijiuma u poredjenju sa Evropom. I sve da sve ovo nije tacno, a svi znamo da jeste, sa postojecim kvalitetom novogradnje (koji je apsolutno ocajan, drvo aluminijum stolarija ne znaci puno kad vam prokisnjava krov ili garaza...) i odsustvo ozbiljnog odrzavanja zgrada (pala terasa na zgradi gde je kvadrat 3000 eura) ne daje nikakve sanse za dugoracen (ne spekulativan) rast nekretnina u Beogradu. Mozda se izgradi neko naselje po standardima iz sveta pa to naselje bude drzalo cenu i raslo. BNV to sigurno nije, ovo sto je skupo na NBGD je skupo zbog blizine poslovnog dela grada a ne zbog nekakvog kvaliteta stanova i okoline. Kupovina nekretnina od ljudi iz dijaspore se polako blizi kraju (to nije neiscrpan izvor), sa sadasnjim nivoom cena u Beogradu grad postaje nedostupan za svakoga ko nema makar 1000 eura mesecno, a i za taj novac se podrazumeva da mora da deli stan i zivi vrlo skromno. Ostavite se poredjenja Beograda sa svetskim metropolama, Beograd je grad za region i nije za poredjenje sa svetom.
 
Mozda je malo offtopic, ali nekako mi deluje da ovde trebam da pitam. :) Ako ja npr uzmem kredit na 30 godina po nekim uslovima, ali otplacujem vise svake godine (znam da u intesi moze do milion dinara bez nekog osiguranja, a sa osiguranjem i vise), kako to utice na trajanje mog kredita i kamatu koju vracam banci?
Jednostavno je, gledaj na kredit kao da ti banci daješ kamatu od glavnice koja je preostala da se vrati. Ako imaš još 100k evra glavnice, a kamata je 7%, ti ćeš manje-više za godinu dana da daš banci 7k evra kamate. Ako smanjiš tu glavnicu za 10k evra, onda ćeš sledeće godine sa istom kamatom da vratiš 90k*7% ili oko 6300 evra. Uprostio sam primer, u realnosti ti svakog meseca po malo otplaćuješ glavnicu tom ratom što plaćaš, ali na to se svodi.

Sa svim ovim u vidu, ne vidim zašto bi neko uzeo kredit na manje od 30 godina, osim ako ne planira da vraća više od milion dinara godišnje. Bezbednije je tako, jer ako imaš novca da plaćaš pre vremena super, a ako nemaš bićeš najmanje moguće opterećen ratom.
 
Kao sto je vec pomenuto, 30. juna se kamatne stope za stambene kredite uskladjuju sa Euriborom.
U zavisnosti od velicine kredita i roka otplate rata ce porasti manje ili vise, ali za recimo kredit uzet na period od 25 godina rata ce porasti oko 12% u odnosu na 1. januar, a i tad je dosta uvecana u odnosu na prethodni period.
Nisam se bavio racunicom, ali rate za stambene kredite su trenutno oko 50% vece nego pre godinu dana kad su neki uzimali kredite.
Recimo, za stan od 100k evra i ucesce od 20%, tj. za kredit od 80k evra, period otplate od 25 godina i kamatnu stopu od 3% rata kredita iznosi 380 EUR. Sa rastom kamatne stope na 7% rata kredita iznosi 565 EUR, sto je povecanje od 49%.

Rate su danas 40-50% vece nego pre godinu i 50-70% vece nego pre godinu i po dana:

Jan-22Jul-22Jan-23Jul-23
100k na 20 godina530570700780 (+40% vs Jul-22, +50% vs Jan-22)
100k na 30 godina400440580670 (+50% vs Jul-22, +70% vs Jan-22)

Uz rast cene u medjuvremenu, to cini kupovinu na kredit bukvalno duplo skupljom.

Mozda je malo offtopic, ali nekako mi deluje da ovde trebam da pitam. :) Ako ja npr uzmem kredit na 30 godina po nekim uslovima, ali otplacujem vise svake godine (znam da u intesi moze do milion dinara bez nekog osiguranja, a sa osiguranjem i vise), kako to utice na trajanje mog kredita i kamatu koju vracam banci?

Kredit se vraca dok se ne otplati dug, a kamata se obracunava na preostali dug. Nevezano na koji je rok sklopljen ugovor, ako prevremeno otplacujes kredit, onog trenutka kad otplatis dug nemas vise obaveza prema banci. Prevremenom otplatnom se glavnica smanjuje brze nego po ugovorenom planu pa se u skladu sa tim smanjuje i iznos kamate koji placas.
 
Sa svim ovim u vidu, ne vidim zašto bi neko uzeo kredit na manje od 30 godina, osim ako ne planira da vraća više od milion dinara godišnje.
I ja sam sličnog mišljenja. Još jedan stavka koja je meni bitna, mislim da mi je potrebniji novac dok sam mlađi. Kredit od 10god koji teoretski mogu da guram ostavio bi tragove na kvalitetu života, jaka je to rata a vidimo da rata lako može da postane i x2... 30 god kredita mi daje koliko toliko prostora da živim opuštenije (kvalitetnije)
 
Ne znam cemu sad ovakva prozivka. Neko vreme pratim ovaj blog, i kada je neko pomenuo da nema nijednog kreditnog kupca mislila sam da bi bilo korisno da neko cuje iskustvo jednog takvog koji prati ovaj blog. Cini mi se da cim se neko radi suprotno uverenjima nekog clana ima zadnje namere i alternativne razloge zasto nesto radi.
Ja ne kazem da je za svakoga dobro da sada podize kredit, niti da ljudi treba da masovno pohrle u banke jer je period super pogodnosti. Medjutim, u mom mikrokosmosu licno mi je bolje sada da podizem kredit nego kada su uslovi bili objektivno znatno bolji. Evo i objasnjenja:
Prvi stan, mali za solo zivot, sam kupila sama na kredit pre nekoliko godina. Ljudi su tada pricali da su cene u istorijskom peaku i da je to losa odluka jer samo sto nisu pale. Cene zaista tada jesu bile u peaku DOTADASNJE istorije. Medjutim kada sads pricam sa ljudima, u retrospektivi se svi slazu da je to bilo bas takvo vreme koje opisujes kao idealno za kupovinu- euribor u minusu, kamata odlicna, a cena takva da je bila tacno upola manja od toga koliko stan danas vredi. Medjutim meni je bilo neuporedivo teze nego danas- stan sam uzimala sama, pare za ucesce mi je zajmila familija, ta mala rata je bila velika spram moje tadasnje plate, nisam imala partnera na koga mogu da se oslonim ako ne mogu da podnesem tu malu ratu.
U medjuvremenu se situacija promenila, ulagala sam u svoju karijeru, te danas imam mnogo vecu platu, poziciju koja je trazena u mnogo firmi, pronasla sam partnera koji takodjue ima jako perspektivan posao. Od tih plata smo ustedeli za ucesce da ne moramo da zajmimo. A ovako visoka rata je znatno manja procentualno u odnosu na nasa primanja koja imaju potencijal i jos da porastu ubrzo jer su nam poslovi dobri i perspektivni. Kvalitet zivota koji vodim dok kupujem stan u "vrhu kamatnih stopa i vrhu cena" bolji je i sigurniji od onog kada sam u retrospektivi kupovala po dobroj ceni i niskoj kamatnoj stopi.
Ako bih nagadjala sta ce se dogoditi u narednih par godina, rekla bih da sledi pad od nekih 15-20%, a zatim novi rast sa cenama koje ce prevazici ove koje imamo danas jer je trend cena na duge staze u glavnim gradovim uglavnom rastuci. Tako da ukoliko sa nekim budem pricala za 2 godine od sada moci ce mozda da kaze da je danas bilo pogresno vreme za kupovinu, ukoliko sa nekim budem pricala za 10 godina od sada, mozda ce reci da je ovo bilo pravo vreme za kupovinu.
Sada je idealno vreme za podizanje kredita..😅😂😂😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣..
Ajd reci mi da nisi ozbiljna ovo sto si rekla
 
Pre recimo 3-5 godina nisu bili bolji uslovi za kupovinu stana, nego manje losi. I tad su nekretnine bile preskupe, ali su kamatne stope bile toliko niske da je ljudima bilo lakse da podnesu te visoke cene jer su uzimali jjeftine kredite sa niskim kamatnim stopama. Sad su cene vece nego pre 3-5 godina, a kamatne stope su otisle nagore, pa sad, cak i da pretpostavimo da su plate pratile inflaciju i rast cena nekretnina, nekretnine su realno 50% skuplje nego pre 3-5 godina.
Primera radi, 2019. godine prosecna plata 500 evra, prosecan m2 na nekoj ok lokaciji 2k evra. Stan od 50m2 = 100k evra. Uz ucesce od 20k evra, kredit na 30 godina i kamatnu stopu od 3% rata za kredit je 337 EUR.
2023. godine, prosecna plata 700 e evra, prosecan m2 na nekoj ok lokaciji je preko 3k evra, ali racunacemo da je 3k. evra Isti stan od 50m2 = 150k evra. Uz ucesce od 30k evra, kredit na 30 godina i kamatnu stopu od 7% rata za kredit je 798 EUR, sto je realno 70% skuplje.
Ako bismo racunali da je m2 na toj ok lokaciji 3.5k evra, rata za kredit ispada 931 EUR, tj. prosecna plata pokriva samo 0.75 rate kredita, sto je realno 100% skuplje nego ranije kad smo sa jednom platom pokrivali 1.5 rate kredita.
Bukvalno, sad je stan duplo teze priustiti nego pre 3 godine.
A stanovi od 50m2 na recimo Vracaru gde je m2 novogradnje recimo 3k-3.5k evra se moze naci za 600 evra, a na nekoj manje atraktivnoj lokaciji i za 300-400 evra.
Bukvalno, umesto da dajes 1000 evra za ratu kredita ti mozes da placas samo 300-400 evra mesecno kiriju, i svakog meseca ustedis 600-700 evra koje skupljas za kupovinu stana koji mozes da kupis kad budu bili bolji uslovi, kad padnu cene, kamate i kad budes imao vise kesa, pa ako je potrebno mozes da uzmes i manji kredit.
 
Poslednja izmena:
Vrh