Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne, zato što je Evropska unija ušla u recesiju i kamate ce jos dalje da rastu. I pored toga trenutno svuda u Evropi i Americi cene nekretnine padaju. To mi je dovoljnan razlog da cekam par godine i meduvremenom uzmem 5% kamate.
Kamate u EU bi morale još mnogo da porastu da bi se izjednačile sa kamatama u Srbiji od pre recesije.
 
Ne, zato što je Evropska unija ušla u recesiju i kamate ce jos dalje da rastu. I pored toga trenutno svuda u Evropi i Americi cene nekretnine padaju. To mi je dovoljnan razlog da cekam par godine i meduvremenom uzmem 5% kamate.
Bas Tako. Adikko banka daje 5% EKS na dinare na 6 meseci orocenja. Tax free, uvek mozes da razrocis i nema automatskog re-orocavanja. Jedino da dinar u narednih 6 meseci ostane stabilan u odnosu na euro a nema razloga da ne ostane.
 
Kamate u EU bi morale još mnogo da porastu da bi se izjednačile sa kamatama u Srbiji od pre recesije.
Kamate u EU moraju da porastu da se izjednace sa onima u USA (tj FED sta diktira) zato sto ce se u suprotnom kapital seliti u SAD. Mi smo tu najmanji. NBS mora da prati odluke ECB htela ili ne. Jer ako eurska stednja bude veca od dinarkse onda to nema logike tako da dinarska mora uvek biti 1-2% veca od eurske...
ECB mora slediti politiku FEDa hteli mi to priznati ili ne.
 
Zasto bi morale? Ja nebih drzao RSD u vecoj kolicini ili vecu sumu EUR/USD u Srbiji.
Pa ne moraš milione već 50k do kog je iznosa osigurano! 5% ROI je nešto što većina ljudi traži ili je tražila od nekretnina. Sad to imaju u banci i još im keš ostane ako zatreba... I nemaš problema s održavanjem i sa podstanarima.
 
Projekat za koji sam ja zainteresovan je na Zlatiboru, i imaj u vidu da je tamo sezona svih 12 meseci, a prosek izdavanja oko 220-250 dana, ponuđeno mi je 50/50%. S obzirom da je objekat više premijum klase pristao sam, pa makar se i manje dana izdavao opet će cene biti veće. Sve to naravno ne važi za slabije objekte standard klase.
Što se tiče poreza to ti je već deo za nekog knjigovođu ili poresku agenciju. Možda čak i da pozoveš lokalnu turističku organizaciju i da pitaš koliko je porez/takse u odnosu na kategorizaciju, pošto se po novom propisu svi objekti/apartmani/sobe moraju kategorizovati kako bi i lokalna zajednica ubirala taksu.
Meni su ponudili ugovor na godišnjem nivou, s tim da ako se bude produžavao u kontinuitetu do 10 ili 12 godine, ne sećam se tačno, onda hotel ima obavezu da obnovi i pohabani nameštaj i drugu opremu, tako da dobiješ praktično nov apartman. A u međuvremenu si ga možda i isplatio, što je meni baš odlično!
Kakav je uopšte ovo tip ugovora. Meni na prvi pogled liči na one zloglasne time-sharove na zapadu gde kupiš mačku u dzaku, pa je još i plaćaš celo vreme i ne možeš da je se rešiš ni besplatno...

I šta uopšte znači raspodela profita, ako upravnik / hotel sam naplaćuje troškove čišćenja, održavanja i sl i sam može da napravi da je profit proizvoljno malen ukoliko hoće.
 
Pa ne moraš milione već 50k do kog je iznosa osigurano! 5% ROI je nešto što većina ljudi traži ili je tražila od nekretnina. Sad to imaju u banci i još im keš ostane ako zatreba... I nemaš problema s održavanjem i sa podstanarima.
Samo sto nije 5% nego 2-3% na evre. Sa inflacijom od 6-7% si u minusu i dalje.
Dinarska kamata od 5% sa inflacijom od 15% je smesna.
 
Kakav je uopšte ovo tip ugovora. Meni na prvi pogled liči na one zloglasne time-sharove na zapadu gde kupiš mačku u dzaku, pa je još i plaćaš celo vreme i ne možeš da je se rešiš ni besplatno...

I šta uopšte znači raspodela profita, ako upravnik / hotel sam naplaćuje troškove čišćenja, održavanja i sl i sam može da napravi da je profit proizvoljno malen ukoliko hoće.
Kakvi su ti ovo crtani likovi, to ne prolazi ni u Srbiji :)
Ovde sam ja lično vlasnik apartmana 1/1 i biram kako ću ga rentirati, sam, preko neke agencije ili preko recepcije u samom objektu što mi je najjednostavnije
 
Samo sto nije 5% nego 2-3% na evre. Sa inflacijom od 6-7% si u minusu i dalje.
Dinarska kamata od 5% sa inflacijom od 15% je smesna.
Kurs je zbog enormnog uvoza i uvoznickog lobija, skoro vezan za evro. Oscilacije su zanemarljive. Kakve veze ima inflacija?
Obrni, okreni, dinare lako zamenis za evre. Ako osetis jednom da gori, lako razrocis novce u banci.
 
Samo sto nije 5% nego 2-3% na evre. Sa inflacijom od 6-7% si u minusu i dalje.
Dinarska kamata od 5% sa inflacijom od 15% je smesna.
Banke sada već nude 4% u Austriji i Nemačkoj a može se i kupiti dug evropske države gde trenutno dobiješ 5%. I to će dalje da raste a inflacija će se smiriti i ti dalje dobiješ te kamate. Mislim u jesen će biti moguće naći 6% u EU zoni.
Pa ne moraš milione već 50k do kog je iznosa osigurano! 5% ROI je nešto što većina ljudi traži ili je tražila od nekretnina. Sad to imaju u banci i još im keš ostane ako zatreba... I nemaš problema s održavanjem i sa podstanarima.
Nije ni to loše 👍
 
Poslednja izmena:
Trajace visoke kamate jos dugo...

1686765815847.png
 
Prevod na srpski:
1686765955674.png

Ali dobro, to je u Eurozoni, mi smo ekonomski tigar, kod nas se to nece desiti (kao sto ni otpusanja u IT sektoru nisu dosla kod nas, kao sto nas nije pogodila ni prosla ekonomska kriza,..). :)
 
Prevod na srpski:
Pogledajte prilog 164684
Ali dobro, to je u Eurozoni, mi smo ekonomski tigar, kod nas se to nece desiti (kao sto ni otpusanja u IT sektoru nisu dosla kod nas, kao sto nas nije pogodila ni prosla ekonomska kriza,..). :)

Znaci ako padnu cene u evrozoni onda ce nasi kolekcionari stanova poceti da kupuju vikend stanove po Vieni da imaju da se prosetaju?
 
Objektivno cinjenicne predikcije buducnosti.
Neki ljudi na osnovu razlicitih zvanicnih statistickih podataka i koriscenjem naucnih metoda prognoziraju kretanja u buducnosti.
Neki drugi ljudi kazu da sve to ne vazi kod nas jer mi smo ekonomski tigar otporan na sve krize i kod nas cena moze samo da raste :)
 
Trebamo biti malo pažljiviji sa tim priželjkivanjem krize...
Ja sam prvi koji ne zeli krizu, samo iznosim cinjenice. Neki moji drugovi/kolege, cak i iz mog tima su nazalost ostali bez posla. Teorijski bih i ja mogao da ostanem bez posla.. Mi mozemo cutati o krizi, ponasati se kao da je nema, smatrati da je to nasa sansa, ali ona je tu, pa je tu,
A kad imas krizu, smesno je ocekivati da cene ostanu ovakve naduvane (cak i da nema krize, bilo bi pitanje vremena kad bi se balon izduvao, barem ovaj nas lokalni).
 
Kurs je zbog enormnog uvoza i uvoznickog lobija, skoro vezan za evro. Oscilacije su zanemarljive. Kakve veze ima inflacija?
Obrni, okreni, dinare lako zamenis za evre. Ako osetis jednom da gori, lako razrocis novce u banci.
Ne znam ko se uzda u dinare, kurs je svakako vestacki. Uglavnom to je mala kamata za orocenje, ali bolje je nego da stoji razroceno.
Nikada ne bih prebacio sve evre u dinare radi vece kamate, tj. nikada ne bih posedovao dinare u vecim kolicinama iz bilo kog razloga.
 
Ja sam prvi koji ne zeli krizu, samo iznosim cinjenice. Neki moji drugovi/kolege, cak i iz mog tima su nazalost ostali bez posla. Teorijski bih i ja mogao da ostanem bez posla.. Mi mozemo cutati o krizi, ponasati se kao da je nema, smatrati da je to nasa sansa, ali ona je tu, pa je tu,
A kad imas krizu, smesno je ocekivati da cene ostanu ovakve naduvane (cak i da nema krize, bilo bi pitanje vremena kad bi se balon izduvao, barem ovaj nas lokalni).
Ko se ponaša da je nema? Dovoljno je otići u prodavnicu i da se vidi kriza... Nego je vi ne vidite, stanovi su krupan novac na gomili pa svi vide, al zato pavlaku od 90din, jogurt od 130din... to retko ko vidi. Umesto da priželjkujemo krizu u investitorskog delu mi priželjkujemo medju običnim narodom samo da bi i mi sami bili investitori. Treba malo balansirati. Postova da smo "ekonomski tigar i kod nas nema krize" je bilo isto koliko i "jedva čekam stanove na dobošu jer ljudi neće imati za rate".
 
Novogradnja presek

sredina meseca.......................................................... 3/4 meseca........................kraj meseca (nije konačno)
1. Beograd 245 , prosek 2.772€/m²…………453, 2583.......................588, 2572 €/m² (najjača Palilula sa 127, 1909 €/m²)
2. Zlatibor 52 , prosek 1.945€/m²……………..81, 1993.......................112, 1936 €/m²
3. Novi Sad 41 , prosek 1.846€/m²……………66, 1749.........................88, 1695 €/m²
4. Niš 20 , prosek 1.637€/m²……………………35, 1476.........................53, 1406 €/m²
5. Kragujevac 20, prosek 1.184€/m²………….33, 1219.........................42, 1265 €/m²


Novi rekord za Zlatibor! Krenuo je putem Kopaonika...biće ovoga sve više kako se autoput bude približavao, investitori se konačno odlučuju na Premijum klasu
23.05.2023. 187.321 € 34 m² 5.509 €/m²

Šteta što Ruse nismo preusmerili na Zlatibor, njima je sadašnjih 2,5 sata vožnje kao da žive u podmoskovlju...možda nije kasno, mislim da bi se cene stanova za život u Beogradu brzo uravnotežile...
Beli koji je izvor ovih podataka?
 
Vrh