Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne razumem. Tržište određuje cene. Bilo koji trosoban full renoviran i pristojno (da ne kažem lux) namešten stan u starogradnji u blokovima 21,22, 29, 30 se lagano renta za 800 eur u roku od max 2 dana (mi smo ovaj izrentali za 2 sata). To je makar lako proverljiva informacija i svako ko iole prati tržište nekretnina će ti to potvrditi.
Porez treba da se plati, ali obzirom na nedostatak odgovarajućeg stambenog prostora u centralnim delovima Beograda, postoji interes države da dodatno ne opterećuje te transakcije jer je i ovako tržišna situacija nepovoljna i na ivici izdrživosti jer prosecan građanin od svoje plate ne može priuštiti stan u bilo kojoj urbanoj zoni grada.

Ne razumem tvoj argument, nije svako ko renta stan u biznisu rentiranja, 90% ljudi time samo dopunjuju svoj budžet. Ako tržišni uslovi budu takvi da se taj stan renta za 500 eur I da moraju da plate porez pa da im čisto ostane 400 eur umesto 800 kao sada, naravno da bi prodali stan i živeli od tih 250k EUR. Nikom nije u interesu da mu stoji prazan stan i mrtav kapital.
90% ljudi koji dopunjuju budžet znači je u biznisu rentiranja. Evo i Ja poslom samo popunjavam svoj budžet, mogu li da ne plaćam poreze i doprinose? Sve što pišeš ne pije vodu, jednostavno nijedno opravdanje nema za legalno neplaćanje poreza. PDV kad se odbije od 500e nije 400e, isto što nije 640e od 800e. Nedostatak odgovarajućeg stambenog prostora? Pa naravno da je nedostatak kad svaki, nazovimo ga Pera, sa viškom keša gleda da grune u nekretnine u centralnim delovima. Kada bi postojali porezi na kirije ili bar progresivni porezi da vidiš kako bi cene bile pristupačnije pa bi prosečan gradjanin lakše mogao da kupi stan. Ne bi svaka šuša sa viškom para gledala da grune u nekretnine kad zna da ga čekaju porezi i papirologija. Dakle priznaješ da je tvojim roditeljima lepa svota od 800e čim ne žele da prodaju stan. S obzirom da imaju stan viška, a ti imaš svoj stan i valjda kupuješ/kupio si još jedan, dva eto jedne porodice i 5 stanova. Rekao bih da se ne živi toliko loše da neko mora da Vam oprosti porez,a da radniku na minimalcu država uzima 61% neto plate.
 
90% ljudi koji dopunjuju budžet znači je u biznisu rentiranja. Evo i Ja poslom samo popunjavam svoj budžet, mogu li da ne plaćam poreze i doprinose? Sve što pišeš ne pije vodu, jednostavno nijedno opravdanje nema za legalno neplaćanje poreza. PDV kad se odbije od 500e nije 400e, isto što nije 640e od 800e. Nedostatak odgovarajućeg stambenog prostora? Pa naravno da je nedostatak kad svaki, nazovimo ga Pera, sa viškom keša gleda da grune u nekretnine u centralnim delovima. Kada bi postojali porezi na kirije ili bar progresivni porezi da vidiš kako bi cene bile pristupačnije pa bi prosečan gradjanin lakše mogao da kupi stan. Ne bi svaka šuša sa viškom para gledala da grune u nekretnine kad zna da ga čekaju porezi i papirologija. Dakle priznaješ da je tvojim roditeljima lepa svota od 800e čim ne žele da prodaju stan. S obzirom da imaju stan viška, a ti imaš svoj stan i valjda kupuješ/kupio si još jedan, dva eto jedne porodice i 5 stanova. Rekao bih da se ne živi toliko loše da neko mora da Vam oprosti porez,a da radniku na minimalcu država uzima 61% neto plate.
Pusti decka, bar je posten sto se odao da mu je u interesu da cene ostanu ovakve, i da propagira da je starogradnja koja se raspada na NBG vredna tog novca :)
 
Sada ima vise kp transakcija nekretnina no 2019. kada su cene bile bar duplo nize po ovim blokovima sto im otpadaju fasade. Cak se i kreditni kupci vise zaduzuju da bi to kupovali, veca suma odobrenih kredita nego ikada.

Ako sada para nema, kako li ce tek da bude kada bude para!?
 
Hoce, ali samo starogradnja tj elitni blokovi. Ovi novokomponovani blokovi poput seset pet zapada, ej bloka i sakurcine ce kostati dzak krompira.
 
Da li je neko imao iskustva sa kupovinom apartmana na nekoj od planina/moru u novogradnji i da je morao da potpisuje ugovor o trgovinskom zastupanju? U slucaju da jeste, zanimalo bi me ako moze da podeli iskustva i na sta bi trebalo da se obrati paznja. Razmisljam da udjem u kupovinu takvog apartmana, i u obavezi sam da potpisem takav ugovor na 3 godine gde se zarada deli na 60/40 izmedju mene i operatora hotela/rizorta.
Pročitao sam nekoliko takvih ugovora i moraću i sam da potpišem jedan takav pred kraj izgradnje ako budem želeo da izdajem preko recepcije hotela. Šta te interesuje...

Kupovina apartmana u hotelima u turist.centrima kao i garaža po centru Beograda su sada postale najbolje investicije
 
Da li je donet novi zakon o ozakonjenju? Najavljivali su ga u martu. Stopirali su mi u opštini davanje rešenja o ozakonjenju jer kao čekaju novi zakon.
 
Da li je donet novi zakon o ozakonjenju? Najavljivali su ga u martu. Stopirali su mi u opštini davanje rešenja o ozakonjenju jer kao čekaju novi zakon.
Prosto nezamislivo .
Pronasao sam jednog realnog agenta nekretnina koji razumno i logicno analizira stanje na trzistu nekretnina.
 
Pročitao sam nekoliko takvih ugovora i moraću i sam da potpišem jedan takav pred kraj izgradnje ako budem želeo da izdajem preko recepcije hotela. Šta te interesuje...

Kupovina apartmana u hotelima u turist.centrima kao i garaža po centru Beograda su sada postale najbolje investicije
Hvala na odgovoru. Na ovom projektu sam u obavezi da potpisem takav ugovor na 3 godine sa raspodelom profita 60/40 u moju korist, pa me zanima da li je to standardan fee. Isto tako, cini mi se da se u Srbiji naplacuje 20% poreza ako se legalno izdaje nekretnina ali na ovom projektu me uveravaju da to nece biti slucaj i da ce biti drugacije deklarisan.
 
Zanimljiv tekst da se pročita u celosti
https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/ana-brnabic-savet-za-bdp-losi-rezultati/
ali za ovaj forum je najvažnije sledeće:
"Vlada neće postići rezultate koji su postavljeni kao targeti“, posebno se osvrćući na izvođenje radova u građevinarstvu i postupak izdavanja građevinskih dozvola.
Građevinska industrija je u prvom kvartalu ove godine zabeležila pad u stalnim cenama (kad se isključe efekti rasta cena) za 0,5 odsto, ali je u gradnji zgrada vrednost izvedenih radova pala za čak 20 odsto. Za prva tri meseca broj građevinskih dozvola je pao za 6,1 odsto u odnosu na isti period lane."
 
Zanimljiv tekst da se pročita u celosti
https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/ana-brnabic-savet-za-bdp-losi-rezultati/
ali za ovaj forum je najvažnije sledeće:
I ovo:

„Dok je relativno niska inflacija gura privredni rast. Kada postane previsoka onda ga koči. Inflacija preko 10 odsto je visoko i ona nije pod kontrolom“, napominje Savić ukazujući da je očekivao da NBS posle pauze nastavi da povećava kamatnu stopu kao i da ovo nije bilo i poslednje povećanje referentne kamatne stope.
 
U Austriji se plaća 50% porez, i to je neizbežno. Znači od prosečnih 6,6€ po m2 ostaje 3,3€.
Što nisu kirije tamo onda veće? Zato što država ne dozvoli.
Ako se nekome u Austriji ili sličnoj uređenoj zemlji ne sviđa: izvoli, seli se za Kambodžu koju vradovic promoviše kao idealnu zemlju za investiciju.
A interesantno kako su pored ovoga svega zgrade u Austriji u 10 puta boljem stanju nego ovde, gde vlasnici ne plaćaju nikakav porez i debele profite zarađuju
Moj drugar koji živi u Beču i ima čak i koristi od njihove regulacije stanovanja, kaže da se kod njih toliko stvari reguliše da postaju sve manje konkurentni i sve više liče na socijalističku zemlju. Naravno, i dalje imaju standard itd, ali sva ta antitržišna regulacija obeshrabruje privatnike.

U Portugalu su svojevremeno ograničili cene izdavanja stanova i to je dovelo do nedostatka investicionog održavanja i ubrzanog propadanja zgrada. Imali su razne te socijalističke fazone i to ih je decenijama držalo zakucano na dnu Zapadnoevropskih ekonomija.
 
Da li je to uzrok propalih zgrada u Portugalu? Sa druge strane mi nemamo nikakva ograničenja pa vidim da nam zgrade cvetaju od održavanja. Koliko vidim Austrija ograničava investitore ko može da gradi, gde i koliko će naplaćivati kiriju, da ne bi svaka šuša, domaća i strana sa viškom novca, grabila nekretnine i dizala cene u vis. Naša država za početak treba da počne da primenjuje zakone i naplaćuje porez, pa posle neka razmišlja o regulativi. Ne možemo mi da se merimo sa standardom jačih zemalja.
 
Moj drugar koji živi u Beču i ima čak i koristi od njihove regulacije stanovanja, kaže da se kod njih toliko stvari reguliše da postaju sve manje konkurentni i sve više liče na socijalističku zemlju. Naravno, i dalje imaju standard itd, ali sva ta antitržišna regulacija obeshrabruje privatnike.
O kojoj konkurenciji se prica ovde konkretno? Investicija u turizam ja pozitivna za ekonomiju, industrija ja pozitivna, proizvodnja je takode pozitivna. Maksimalna eksplojtacija stanovnistva u koristu stanodavca nije u interesu opste ekonomije i drzave. Drzava propadne bez radne snage, moras da im obezbedis sve sta je potrebno da ostanu i budu maksimalno produktvni.
Austria i Nemacka imaju taj sistem, nebih rekao da im lose ide. A svako ko dobro zaradi kuka zbog poreza, takode i ja. Svako zeli da maksimalno profitira ali ako to dozvolis bez regulacije onda imas dzunglu gde manjinja eksploitise vecinu. Ali tvoj drugar moze slobodno da pise politicarima u Becu i da ih uci Srpsku ekonomiju, sigurno ce i neko od njih da mu odgovori.
U Portugalu su svojevremeno ograničili cene izdavanja stanova i to je dovelo do nedostatka investicionog održavanja i ubrzanog propadanja zgrada. Imali su razne te socijalističke fazone i to ih je decenijama držalo zakucano na dnu Zapadnoevropskih ekonomija.
Portugal, Spanija, juzna Italija, Grcka - sve te zemlje imaju slabo organizovanu drzavu, slabo se placa porez, siva ekonomija je ogromna i generalno rad se manje ceni. Ljudi iz tih zemalja dolaze kao ekonomski migranti u Austriju, Nemacku i Svajcarsku. Zato su bili na dnu evropske ekonomije.
 
Prosto nezamislivo .
Pronasao sam jednog realnog agenta nekretnina koji razumno i logicno analizira stanje na trzistu nekretnina.
Zaključak je ključan ovde(na konto toga da agenti i agencije ne utiču na cene)

Zaključak

Prema pokazateljima iz I kvartala 2023. godine, cene stanova u Srbiji još uvek nisu zabeležile pad, ali s obzirom na trenutno stanje tržišta i pad potražnje, očekuje se da će doći do pada cena u narednom periodu.

Stoga, prodavci stanova bi trebalo da razmisle o tome da na vreme stave svoje nekretnine u prodaju ukoliko su za prodaju zainteresovani, kao i da pažljivo prate savete stručnjaka za prodaju nekretnina i Agencija za nekretnine kako bi ostvarili što bolju prodaju u ovim promenljivim tržišnim uslovima. Kupci su trenutno vrlo oprezni, te Prodavci ne bi trebalo da dodju u situaciju da im stan "stoji" na tržistu po nerealnim cenama i tako propuste "dobru ponudu"...


Klatno se polako pomerilo sa "Molim kupce da požure, kupuju, uzimaju kredite...", na "Molimo prodavce da požure sa stavljanjem nekretnine u prodaju, sa spuštanjem cene, da ne čekaju da cene padnu još više...".
 
1686739457290.png

 
Neka objasne zaštitnici Novog Sada zašto je baš tamo najveći pad prodaje, kada je to grad snova sa velikim platama i poslovima na svakom koraku.
 
Nema potrebe, to moze i na nsbuild forumu da ti se objasnjava. Ovde je to offtipic. Drzi se teme: Opšte diskusije o ekonomiji, kulturi i vestima vezane za Beograd.
 
Hronologija komentara u poslednjih godinu dana:
- Cene ce nastaviti da rastu
- Cene ce stagnirati, nece padati
- Cene mogu pasti max 5-10%
- Promet je pao samo 15% (s tim sto je januar imao pozitivan YoY promet, ostalih meseci je pad za Beograd u proseku 25%, statistika za kvartal malo maskira situaciju i pravi pad, tj. prikazuje ga duplo manjim nego sto jeste)
- Nastavice se ...
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru. Na ovom projektu sam u obavezi da potpisem takav ugovor na 3 godine sa raspodelom profita 60/40 u moju korist, pa me zanima da li je to standardan fee. Isto tako, cini mi se da se u Srbiji naplacuje 20% poreza ako se legalno izdaje nekretnina ali na ovom projektu me uveravaju da to nece biti slucaj i da ce biti drugacije deklarisan.

Projekat za koji sam ja zainteresovan je na Zlatiboru, i imaj u vidu da je tamo sezona svih 12 meseci, a prosek izdavanja oko 220-250 dana, ponuđeno mi je 50/50%. S obzirom da je objekat više premijum klase pristao sam, pa makar se i manje dana izdavao opet će cene biti veće. Sve to naravno ne važi za slabije objekte standard klase.
Što se tiče poreza to ti je već deo za nekog knjigovođu ili poresku agenciju. Možda čak i da pozoveš lokalnu turističku organizaciju i da pitaš koliko je porez/takse u odnosu na kategorizaciju, pošto se po novom propisu svi objekti/apartmani/sobe moraju kategorizovati kako bi i lokalna zajednica ubirala taksu.
Meni su ponudili ugovor na godišnjem nivou, s tim da ako se bude produžavao u kontinuitetu do 10 ili 12 godine, ne sećam se tačno, onda hotel ima obavezu da obnovi i pohabani nameštaj i drugu opremu, tako da dobiješ praktično nov apartman. A u međuvremenu si ga možda i isplatio, što je meni baš odlično!
 
Poslednja izmena:
Znaci zbog pada prometa od 13 posto u odnosu na rekordnu godinu, ovde na forumu se pad cena ocekuje svakog trena?
Ne, zato što je Evropska unija ušla u recesiju i kamate ce jos dalje da rastu. I pored toga trenutno svuda u Evropi i Americi cene nekretnine padaju. To mi je dovoljnan razlog da cekam par godine i meduvremenom uzmem 5% kamate.
 
Treba razlikovati pad broja prometa za sve nekretnine i pad broja prometa stanova.
Kod stanova je taj pad solidno veci, a prilicno je izvesno da dodatno ubrzava u Q2.

Pretpostavljam da kamatne stope imaju veci uticaj na stanove nego na ostale vrste nepokretnosti, ma koliko vladalo misljenje kako se stanovi kupuju samo u kesu.

Ono sto je jos bolji pokazatelj, jeste broj kupoprodaja stanova u starogradnji, koja ima minimalno kasnjenje u realizaciji u odnosu na novogradnju.
 
Vrh