Šta je novo?

Cene nekretnina

Moze biti 100x vise i Rusa i svih drugih. NS je NS, manji je i kraj. BG je BG, bio, ostao i bice. Cene u NSu ili Nisu ili drugim delovima mislim da ne bi trebale bit predmet rasprave na Forumu koji se zove BeoBuild (znaci vezano za Beograd).
Trebamo se drzati teme a tema je cena nekretnina prvenstveno vezana za Beograd.
Drugi gradovi se uzimaju za primer kako bi se uocio trend. Recimo, YoY pad prometa je prvo poceo u Nisu, pa u Novom Sadu, pa u Beogradu. Obaranja cena u oglasima vec vidjamo u oglasima za Nis i Novi Sad, tako da je vrlo verovatno da se to desava i u Beogradu. Za Beograd je malo teze naci takve primere, jer je vece trziste i teze je pratiti, a takodje generalno je manje oglasa na Facebooku. Npr. najveca grupa na Face-u za prodaju i izdavanje stanova u Nisu ima 30k clanova, a najveca grupa za prodaju i izdavanje stanova u Beogradu ima 21k clanova, a Beograd je mnogo veci grad. Inace, oglasi na Facebooku se vrlo cesto poklapaju sa oglasima na Halo Oglasima, 4 zida i sl, tako da nije bas da nisu relevantni.
Iskreno, ja bih voleo da imam preciznije infomacije o prometu i cenama, pa da raspolazemo pravim informacijama sa terena.
Za sad jedine zvanicne informacije koje imamo to je da promet opada, sto znaci da prodaja sve losije ide, sto je verovatno prvi korak ka padu cena.
Ovako, posto nemamo druge zvanicne informacije, mozemo samo indirektno da zakljucujemo na osnovu razlicitih stvari poput broja oglasa, spustanja cena u oglasima, prodajnim danima i sl, a to se poklapa sa zakljuckom da prodaja sve teze ide.
 
Evo ti isti stan na 4zida.com koji je postavila agencija trazeci 3k po kvadratu. Sta mislis da li je vlasnik sam formirao prvobitnu cenu ili su mu agencije suflirale. Sto bi rekao @vladanet , vlasnik se otreznio a tek ce mamurluk da ga lupa po glavi a i mnoge druge prodavce koji su "cirkali" sa agencijama kad su pravili cene za oglase. Zanimljivost: ovaj oglas je postavila agencija koja se reklamira na Wolfom sajtu 🤣
Pogledajte prilog 163942
Može da mi suflira ko hoće, ako je meni bitno da prodam stan neću lupiti mirijevo 5k u nadi da ću ga prodati. Mislim, ko zna, možda je mislio ako prodje prodje. Još ludji su oni koji kupuju po tim cenama. Njima treba ponuditi 1500e po m2 pa nek se češaju. Kad smo kod NS eno ti V(j)eternik. Pogledaj kolika je cena placa bila pre 5god, a kolika je sada, a i dalje masovno kupuju placeve.
 
Ni u izgradnji nemaš za 3300 ili 3400 stan do 40kvm. Možda trosobni ali to je 70-80kvm. To je već previše. I prošli oktobar i danas cene su dve različite priče!
Treba gledati da se otkupi od nekog ko je uleteo da kupi par stanova na kredit, smislio kombinaciju…kupi za 2.800 proda po 4.000 pred useljenje, sad bi verovatno dao po 3.000€ da se kurtalise bede … za to treba investirati vreme i biti po terenu, pričati sa ljudima…jbg nema lako i na foru čitajući internet 😉

Mada ja BW bih gledao tek kroz 5-6 godina da vidimo šta se dešava sa kvalitetom gradnje …

Po meni ide idealno vreme za salonce, sa svim izazovima koje oni nose…
 
Treba gledati da se otkupi od nekog ko je uleteo da kupi par stanova na kredit, smislio kombinaciju…kupi za 2.800 proda po 4.000 pred useljenje, sad bi verovatno dao po 3.000€ da se kurtalise bede … za to treba investirati vreme i biti po terenu, pričati sa ljudima…jbg nema lako i na foru čitajući internet 😉

Mada ja BW bih gledao tek kroz 5-6 godina da vidimo šta se dešava sa kvalitetom gradnje …

Po meni ide idealno vreme za salonce, sa svim izazovima koje oni nose…
Jeste najbolje "biti na terenu", ali to je jako tesko. Vise znaci ako imas kontakte, pa cujes da neko prodaje stan po nekoj pristojnoj ceni. Ili da slucajno cujes ili da ti neko kog znas javi da se prodaje neki stan na lokaciji koja te interesuje po pristojnoj ceni. Na terenu mogu biti samo agenti, a verujem da oni cak i ako nadju povoljan stan da ga otkupe pa posle preprodaju po vecim cenama i tako dizu cene.
 
Treba gledati da se otkupi od nekog ko je uleteo da kupi par stanova na kredit, smislio kombinaciju…kupi za 2.800 proda po 4.000 pred useljenje, sad bi verovatno dao po 3.000€ da se kurtalise bede … za to treba investirati vreme i biti po terenu, pričati sa ljudima…jbg nema lako i na foru čitajući internet 😉

Mada ja BW bih gledao tek kroz 5-6 godina da vidimo šta se dešava sa kvalitetom gradnje …

Po meni ide idealno vreme za salonce, sa svim izazovima koje oni nose…
Mudro zboriš.Svakako ,naći nekog prosvetnog radnika,koji se udružio sa celom užom i širom rodbinom,da mu budu žiranti za kredit,pa sad mora da prodaje bonove za topli obrok i markicu za prevoz,da otplati ratu kredita.
Sad ga treba priterati uz zid,dok mu je voda iz onomad poplavljene garaže, došla do guše,da ti proda teškom mukom polu otplaćen stan.
Ako se kojim slučajem, indoktrinirao na ovom forumu,informacijama o padu cena,mislim da je stvar takoreći gotova:ROFLMAO:
 
Koliko ima proizvodnih firmi u NS okrugu, a koliko u BG? Da li si živeo u NS u prethodnoj ekonomskoj krizi? Da li znaš razliku između poslova u NS i BG, kao i razliku plata? Da li znaš broj doseljenih ljudi u Ns a Koliko u Bg u prvom kvartalu 2023? Da znaš sve ovo video bi da Novi Sad nema industriju, da je u krizi teško naći posao, da su plate u Bg veće za bar 25%, da je broj doseljenih sad u minusu i pored doseljavanja bosanaca i crnogoraca. E zato će cene prvo tamo da zveknu, koliko god mislio drugačije, a ove što spuštaju cene svakih mesec dana hvata blaga panika.
 
Mudro zboriš.Svakako ,naći nekog prosvetnog radnika,koji se udružio sa celom užom i širom rodbinom,da mu budu žiranti za kredit,pa sad mora da prodaje bonove za topli obrok i markicu za prevoz,da otplati ratu kredita.
Sad ga treba priterati uz zid,dok mu je voda iz onomad poplavljene garaže, došla do guše,da ti proda teškom mukom polu otplaćen stan.
Ako se kojim slučajem, indoktrinirao na ovom forumu,informacijama o padu cena,mislim da je stvar takoreći gotova:ROFLMAO:
Ima puno “investitora” koji su tako kupovali stanove, ko je spomenuo mucene ljude u kreditima… a pogovora prosvetnog radnika koji sa sirom familijom i tastom kupio penthouse u BW 😂ccc vladane, vladane…nema potrebe za nervozom, prodacete ti i cika Karic Evoluciju, troškove gotovo izvesno pokrivate 😉
 
Evo još jedan tekst u smeru smanjivanja u EU.
 
Moze biti 100x vise i Rusa i svih drugih. NS je NS, manji je i kraj. BG je BG, bio, ostao i bice. Cene u NSu ili Nisu ili drugim delovima mislim da ne bi trebale bit predmet rasprave na Forumu koji se zove BeoBuild (znaci vezano za Beograd).
Trebamo se drzati teme a tema je cena nekretnina prvenstveno vezana za Beograd.
Nije prvenstveno za beograd... Dokle vise ta egobeogradizacija.... Beograd je samo evrofavela i nista vise... U nju ide zna se koji sloj ljudi... Oni koji prvo kupe stan a onda kukaju sto nema parkinga, skole, sto ka otvorim prozor direktno komsijo gledam u tanjir ili vc solju.... I tako...
 
Pa dobro, eto, možda je 2500 evra po kvadratu za blok 22 realna oglašena cena sada? O kome je bilo toliko puta reči kao najcentralnijem i najjačem bloku u Evropi:

 
Pa dobro, eto, možda je 2500 evra po kvadratu za blok 22 realna oglašena cena sada? O kome je bilo toliko puta reči kao najcentralnijem i najjačem bloku u Evropi:

Ovaj stan nema 83 kvm.Klasična agencijska fora.Ovo je standardan stan u 22. Bloku od 74 kv,sto dodje nešto preko 2.800 eura po kvadratu.Inače su ovde stanovi 3000,ali posto je ovo stan uz tranvajske sine,verovatno zato mala korekcija.Eto proveri,pa javi da li gresim 😀
 
Mnogo mrzim te fore sa kvadratima. U principu, nekad je prevara, nekad nije. Npr. ja sam kupio stan koji ima manje uknjizenih m2 od onog sto je stajalo u oglasu. U praksi, u uknjizenu kvadraturu stana nisu usle terase, kad se uracunaju terase kvadratura je i veca od onog sto je stajalo u oglasu. Zato uvek onaj ko kupuje stan treba da trazi izvod iz lista nepokretnosti za taj stan kako bi bio 100% siguran sta kupuje. Zato sto se neko npr. mozda nelegalno prosirio, ili jednostavno laze za kvadraturu ili je ko zna sta u pitanju.
 
Mnogo mrzim te fore sa kvadratima. U principu, nekad je prevara, nekad nije. Npr. ja sam kupio stan koji ima manje uknjizenih m2 od onog sto je stajalo u oglasu. U praksi, u uknjizenu kvadraturu stana nisu usle terase, kad se uracunaju terase kvadratura je i veca od onog sto je stajalo u oglasu. Zato uvek onaj ko kupuje stan treba da trazi izvod iz lista nepokretnosti za taj stan kako bi bio 100% siguran sta kupuje. Zato sto se neko npr. mozda nelegalno prosirio, ili jednostavno laze za kvadraturu ili je ko zna sta u pipitanju.
Ne može niko da laže za kvadraturu, niti treba bilo šta da tražiš, pogledaš na sajtu RGZ izvod iz lista nepokretnosti, sve je dostupno online, a pretražuje se po adresi.
 
Ne može niko da laže za kvadraturu, niti treba bilo šta da tražiš, pogledaš na sajtu RGZ izvod iz lista nepokretnosti, sve je dostupno online, a pretražuje se po adresi.
Moze da laze ako ti vidis oglas, pogledas stan, verujes im, ne setis se da trazis list nepokretnosti, i vidis ga tek kad odes kod notara. Prodavci i agenti koji zele da predstave stan vecim nego sto jeste idu na tu foru. Moras da imas iskustva ili nekog da te posavetuje da trazis tu informaciju pravovremeno, da te prodavac i agent ne bi preveslali. Jer ti kad gledas stan prvi put, obicno ne znas ni koja je parcela ni nista. Ja znam da se informisem, ali mnogi ljudi ne znaju.
 
Mnogo mrzim te fore sa kvadratima. U principu, nekad je prevara, nekad nije. Npr. ja sam kupio stan koji ima manje uknjizenih m2 od onog sto je stajalo u oglasu. U praksi, u uknjizenu kvadraturu stana nisu usle terase, kad se uracunaju terase kvadratura je i veca od onog sto je stajalo u oglasu. Zato uvek onaj ko kupuje stan treba da trazi izvod iz lista nepokretnosti za taj stan kako bi bio 100% siguran sta kupuje. Zato sto se neko npr. mozda nelegalno prosirio, ili jednostavno laze za kvadraturu ili je ko zna sta u pitanju.
Slažem se sa tobom da može da se razlikuje za terasu ako nije ušla u kvadraturu.Ovaj stan ima nešto oko 66 kv grejne površine i terasu,čini mi se oko 8 kv( znam da je bas velika i da kod renoviranja može da se pola terase pripoji trpezariji).To je ukupno 73-74 kv.Fora je sto je agencija bez ikakvog razloga i osnove dodala tih 10 kvadrata.
 
Slažem se sa tobom da može da se razlikuje za terasu ako nije ušla u kvadraturu.Ovaj stan ima nešto oko 66 kv grejne površine i terasu,čini mi se oko 8 kv( znam da je bas velika i da kod renoviranja može da se pola terase pripoji trpezariji).To je ukupno 73-74 kv.Fora je sto je agencija bez ikakvog razloga i osnove dodala tih 10 kvadrata.
To vec jeste prevara.
 
Verovali ili ne, ali prodajni Dani za New Minel su produženi do kraja nedelje...

Znači da 3 dana došli smo na 8 dana samo u junu... Kako mi se čini prodajni Dani će izgleda biti svaki dan:)
 
Bacio sam udicu jer sam hteo da proverim koliko ovde ima "stručnjaka" i koliko znate i razumete šta (da) gledate.

- stan je uknjižen na 73 m2 + ima tu veliku terasu. Ima i takvih stanova u bloku 22, a kao i u svim delovima NBG, čak u istoj zgradi može biti slučaj da je grejna površina od 72 -75 za identičan tip stana.
- 2 oglasa sa razmakom od nedelju dana, gde je cena spuštena za 10.000. Koga ne mrzi, neka zove agenciju da pita koliko je bilo zainteresovanih pre spuštanja cene :)
- većina stanova je oglašena sa terasom, a ne po uknjiženoj površini, pa to ne menja mnogo za razumevanje oglašene cene
- stan je okrenut ka severoistoku (pa mu je to minus zbog nedovoljno svetla)

Napomena: gledao sam zasigurno manje od 10 sekundi i pričam napamet bez zvanja agencije, ali sam siguran 99 % da je baš ovako.

Naravoučenije: budite sigurni za nešto makar 99 % kako bi tvrdili da je "sigurno tako" i ne budite babe na pijaci koje imaju mišljenje o svemu :)
 
Pa dobro, eto, možda je 2500 evra po kvadratu za blok 22 realna oglašena cena sada? O kome je bilo toliko puta reči kao najcentralnijem i najjačem bloku u Evropi:


ovaj stan se prodao za 239 k pre 6 meseci.

kao sto neko rekao, tu u milentije popovica zna da bude bucno, ja kada sam gledao taj blok sam obilizaio te stanove... to sto nema direktno sunce i nije toliki problem, jer ovako zna da upekne cela zgrada leti ludilo.

od tih starih u 22. bloku najjace su one kulice u centru samog bloka
 
- 2 oglasa sa razmakom od nedelju dana, gde je cena spuštena za 10.000. Koga ne mrzi, neka zove agenciju da pita koliko je bilo zainteresovanih pre spuštanja cene :)

video sam takodje i neke druge stanove po oglasima koje dugo stoje da spustaju cene po malo (5-10k), sem nekog stana u bloku 4 koji se inicijalno prodavao za 310k a sada je kao 250k i to hitna prodaja
 
Ne znam, ne pratim oglase, samo sam hteo da pokažem poentu.

Ali i ovako na blic, vidi se dosta duplikata gde su neki sa (već) spuštenom cenom, kao ovaj primer odozgo.

I logika stvari nalaže da, ako namešten stan u park apartmanima bude 3200 na oglasima (kojem ne treba nikakvo sređivanje i koji i tako, očigledno, stoji i ne prodaje se), nikako ne može da bude održivo da stsre zgrade u bloku 22 budu 3000, a Belvil 3800.

Ali, treba da prođe vreme dok ljudi uključe mozak.
 
Vrh