Šta je novo?

Cene nekretnina

Ono sto stvarno mora da se desi jeste jedan reality check za sve samozvane "analiticare" i "investitore" koji imaju pamcenje od dve godine i koje je usrao bitcoin ili stan u commie bloku koji su nasledili od dede/babe, pa su sad uobrazili da su provalili sve tajne trzista i investiranja, pripadaju klasi kapitalista i zive u nekom drugom prostoru i vremenu.

Update:

- Ludilo sa cenama traje tek dve i po godine, do tada je rast cena bio manje-vise u skladu sa rastom BDP-a
- Cene stanova u Beogradu sve do 2021. nisu dostigle nivo iz 2008/2009.
- Cene starogradnje u Beogradu od februara stagniraju ili padaju

Pogledajte prilog 163767

Gdje se to iz ovog grafika vidi da cjene stagniraju ili padaju?
Ovdje pojedini godinama pišu da samo što nije počelo da pada, pa onda ne zamjerite nama nelakovjernima što i sada malo sumnjamo da će padati. Pogotovo da će dugoročno padati.
 
Ja mislim da ljudi ovde nemaju koncept o vremenu. Pominješ 2008, to je bilo pre 15 godina, a moj subjektivan osećaj je da je to bilo u nekom prošlom životu. Tada sam još bio na fakultetu i kupovina stana mi nije bila ni na radaru. Međutim, 2021. sam zasnovao porodicu i logično da sam u toj fazi života razmišljao da u nekoj perpsektivi kupim stan, zar ne? Stan sam kupio i platio koliko sam platio, u skladu sa tadašnjim tržišnim okolnostima, a iz današnje perspektive zapravo relativno povoljno. Sada na forumu ljudi impliciraju kako smo budale, a ovi što će tek kupiti stan 2024, 25 ili 30. su jako pametni jer će stanovi pasti 30, 40 ili 50%.

Ja sam odrastao u 21. Bloku u stanu koji je, verovao ti ili ne, moj deda dobio krajem 60-ih na korišćenje od svog poslodavca! Par decenija kasnije je deda isti taj stan iz društvene svojine otkupio po nekoj simboličnoj ceni i postao knjižni vlasnik stana. Zamisli sada da ja provedem svoj život očekujući isti scenario i da ja dobijem trosoban stan u novogradnji na NBG od mog poslodavca. Uprkos tome što imam dobar posao i relativno visoku poziciju, ne moram da ti objašnjavam koliko je iluzorno razmišljati na taj način. Shodno tome, ono što je bilo '68 ili '08 nije toliko merodavno u odnosu na danasnju situaciju, pre svega jer cene svega, od hrane, preko energenata do usluga rapidno rastu 30, 40 ili 50%, a istovremeno treba da očekujemo pad cena stanova od 30, 40 ili 50%. Ne znam, ali meni to nema mnogo smisla niti vidim način kamo bi se moglo dogoditi.

Postoji nešto što se zove 4 faze ekonomskog cicklusa. Ako govoriš engleski, možeš ovde ukratko pročitati. Ako ne, iskoristi neki prevodilac da ti prevede na srpski.

Može tebi nešto delovati kao čitava večnost ili ne, ali to je jednostavna logika ekonomskih sistema (vrlo slično je i sa slobodnim tržištem nekretnina). Može to tebi da se sviđa ili ne, da misliš drugačije, ali je jednostavno tako.

To ne znači da će se cene vratiti tamo gde su nekada "davno" bile, ali jednostavno u nekom trenutku moraju da padnu. Pre ili kasnije. A onda se ceo taj ciklus ponavlja.

4 faze ekonomskog ciklusa.png
 
Bukvalno... ovde ljudima izgleda treba objasnjavati neke elementrne pojmove i logiku...

Pa se onda uzme sa spinovanjem, zamenom teza i promenom teme na nešto o čemu uopšte nije bilo priče, niti je bitno za trenutnu diskusiju, kao što je @Analitičar uradio sa svojim storytelling-om malopre.
 
Ja mislim da ljudi ovde nemaju koncept o vremenu. Pominješ 2008, to je bilo pre 15 godina, a moj subjektivan osećaj je da je to bilo u nekom prošlom životu. Tada sam još bio na fakultetu i kupovina stana mi nije bila ni na radaru. Međutim, 2021. sam zasnovao porodicu i logično da sam u toj fazi života razmišljao da u nekoj perpsektivi kupim stan, zar ne? Stan sam kupio i platio koliko sam platio, u skladu sa tadašnjim tržišnim okolnostima, a iz današnje perspektive zapravo relativno povoljno. Sada na forumu ljudi impliciraju kako smo budale, a ovi što će tek kupiti stan 2024, 25 ili 30. su jako pametni jer će stanovi pasti 30, 40 ili 50%.

Ja sam odrastao u 21. Bloku u stanu koji je, verovao ti ili ne, moj deda dobio krajem 60-ih na korišćenje od svog poslodavca! Par decenija kasnije je deda isti taj stan iz društvene svojine otkupio po nekoj simboličnoj ceni i postao knjižni vlasnik stana. Zamisli sada da ja provedem svoj život očekujući isti scenario i da ja dobijem trosoban stan u novogradnji na NBG od mog poslodavca. Uprkos tome što imam dobar posao i relativno visoku poziciju, ne moram da ti objašnjavam koliko je iluzorno razmišljati na taj način. Shodno tome, ono što je bilo '68 ili '08 nije toliko merodavno u odnosu na danasnju situaciju, pre svega jer cene svega, od hrane, preko energenata do usluga rapidno rastu 30, 40 ili 50%, a istovremeno treba da očekujemo pad cena stanova od 30, 40 ili 50%. Ne znam, ali meni to nema mnogo smisla niti vidim način kamo bi se moglo dogoditi.

A zasto lepo ne napises - da li ce rast cena hrane, energenata i ostalog pratiti i cena nekretnina? Mislim da nece i drugo, vidimo da neke cene padaju npr cene energije, transporta kontejnera itd
Pisalo se vise puta. Kako rastu cene egzistencije tako ne preostaje novca za ostalu potrosnju. Tako jedan deo novca prestaje da ide u nekretnine tj utice na pad traznje.

Vec cujem, pa nece investitori da zidaju pa se se smanjiti ponuda. Ok, nece ali to znaci da nece biti potrebe za majstorima, materijalom, transportom - kamionom, transportom - gorivom, skladistem, notarom, arhitektom, projektantom, nadzorom, prikljuckom za struju, gas, vodu... i da ne nabrajam vise. To znaci da ce neko ostati bez posla, ili tamo neki vlasnik gradjare ili betonjerki nece imati ocekivani profit koji je ranije preuesmeravao u nekretnine. To ce uticati na to da neki ljudi nece moci podneti cene visokih kirija ali i na to da ce se neki odesiliti u Nemacku. Sve to utice na pad traznje.

Skok cena se desio kao posledica ponude/traznje. Jel se slazes? Ako je neko spreman da plati 4000 eur za kvadrat stana, to je onda ugovorena cena. Ako vise ljudi plati po toj ceni, to je onda cena na toj lokaciji.
Taj mehanizam ponude/traznje funckionise uvek i kad je manja ponuda, i kad je manja traznja itd. Tako ce biti i sada.
Daj mi jedan razlog zasto ce da skoci traznja za stanovima u narednom periodu?
 
Šta mislite koliko će trebati da ovo stigne do nas, 3 meseca, 6 ili 9 meseci?
Ja tipujem na 9….
Mada realno na ovako plitkom tržištu ako se povuku Arapi to će ostaviti ozbiljne i trajne posledice na celu ekonomiju…
 
A zasto lepo ne napises - da li ce rast cena hrane, energenata i ostalog pratiti i cena nekretnina? Mislim da nece i drugo, vidimo da neke cene padaju npr cene energije, transporta kontejnera itd
Pisalo se vise puta. Kako rastu cene egzistencije tako ne preostaje novca za ostalu potrosnju. Tako jedan deo novca prestaje da ide u nekretnine tj utice na pad traznje.

Vec cujem, pa nece investitori da zidaju pa se se smanjiti ponuda. Ok, nece ali to znaci da nece biti potrebe za majstorima, materijalom, transportom - kamionom, transportom - gorivom, skladistem, notarom, arhitektom, projektantom, nadzorom, prikljuckom za struju, gas, vodu... i da ne nabrajam vise. To znaci da ce neko ostati bez posla, ili tamo neki vlasnik gradjare ili betonjerki nece imati ocekivani profit koji je ranije preuesmeravao u nekretnine. To ce uticati na to da neki ljudi nece moci podneti cene visokih kirija ali i na to da ce se neki odesiliti u Nemacku. Sve to utice na pad traznje.

Skok cena se desio kao posledica ponude/traznje. Jel se slazes? Ako je neko spreman da plati 4000 eur za kvadrat stana, to je onda ugovorena cena. Ako vise ljudi plati po toj ceni, to je onda cena na toj lokaciji.
Taj mehanizam ponude/traznje funckionise uvek i kad je manja ponuda, i kad je manja traznja itd. Tako ce biti i sada.
Daj mi jedan razlog zasto ce da skoci traznja za stanovima u narednom periodu?
Oprosti, ali sve je veoma lako poverljivo. Kažeš cene energije padaju- na osnovu čega? Ove godine je već bilo povećanje cena el energije od 8% i za domaćinstva i za privredu. Sledi još jedno povećanje za privredu do kraja godine, a nakon toga ponovo povećanje početkom 2024 od 18% i to sve u dogovoru sa MMF-om. Dakle, svi proizvodni artikli i usluge čije su cene rapidno rasle će nastaviti da poskupljuju zbog povećanja cene el energije

Drugo, otkud to da je opala tražnja? Srbija je ekonomski devastirana zemlja I ogroman pritisak svih iz Srbije plus regiona (BiH, CG, itd.) plus dijaspore je na Beograd. Beograd iako formalno veliki grad je infrastrukturno i urbanistički u očajnom stanju. Nije Beograd Minhen pa da na 5-10km od centra grada postoje lepi uređeni kvartovi za stanovanje povezani sa centrom metroom. mi u datom rasponu od centra imamo Krnjaču, Altinu i ostala naselja bez kanalizacije od kojih se do centra putuje lose organizovanim i neredovnim prevozom. Ja sam dao primer NBG jer sam tamo odrastao i gde je još uvek ogromana potražnja u 21, 22, 29, 30 bloku u zgradama starim 50+ godina, uprkos tome sto nema parkinga i gomila drugih problema. Jednostavno, to je lokacijski najbolje što postoji u ovom gradu. Slično je i u drugim delovima grada, gornji Dorćol, Krunski Venac su 90% starogradnje ali to su najbolje lokacije na Starom gradu i Vračaru i tamo važe svi ovi problemi koje sam naveo ali je i tamo potražnja ogromna. Zaista ne vidim kako ce to prestati, zapravo biva sve gore. Gledao sam pre neki dan "lux" novogradnju kod Cvetka. U moje doba (pre 15-20 godina) to je bila periferija, danas je to širi centar.
 
Mislim na cene el.energije ovih poslednjih nedelja. Firme mogu sa kupuju struju po ceni koja varira i zavisi od tržišnih cena.
Sa naftom je šarenoliko. Većina ljudi ovde piše o prosečnoj ceni kvadrata u Beogradu. Meni, iskreno ni jedan kraj Beograda ne oduševljava :( Živim ovde jer sam studirao, našao posao, došla porodica i navikli smo se. Jedino gde bi se potrudio da nadjem stan je Golf - Košutnjak.

A za tražnju možeš pozvati agenciju pa pitaj ako nama ni Wolfu/RGZ ne veruješ
 
Poslednja izmena:
Evo dokaza da će sigurno doći stropoštavanje cena nekretnina


P.S.
gde nam je vradovic?
 
Za sve one koji razmišljaju da kupe "kvalitetne" starudije iz 1950-ih i 1960-ih nek razmisle još jednom. Holandija je uvela da od 2030te stanovi sa Energy Label E, F, G se neće moći rentirati !! Možete reći da kasnimo za EU ali sigurno svi zakoni dolaze i kod nas. Od Upravnika zgrada pa do energetskih razreda pa nadalje.
Tako da stan u tim blokovima možda je sad "povoljniji" ali ako budete morali plaćati novu izolaciju plus toplotne pumpe i ko zna šta još to će koštati kao da ste kupovali novogradnju u Mišarskoj 3!:)
Nije da mracim ali gledajte da će i trgovina tih stanova biti značajno otežana!!
 
Mislim na cene el.energije ovih poslednjih nedelja. Firme mogu sa kupuju struju po ceni koja varira i zavisi od tržišnih cena.
Sa naftom je šarenoliko. Većina ljudi ovde piše o prosečnoj ceni kvadrata u Beogradu. Meni, iskreno ni jedan kraj Beograda ne oduševljava :( Živim ovde jer sam studirao, našao posao, došla porodica i navikli smo se. Jedino gde bi se potrudio da nadjem stan je Golf - Košutnjak.

A za tražnju možeš pozvati agenciju pa pitaj ako nama ni Wolfu/RGZ ne veruješ
Moram ti priznati da me tvoj način rezonovanja jako podseća na način kako naš vajni predsednik argumentuje kada tvrdi kako "Srbija ima najviši privredni rast u Evropi". Naravno, mi imamo veći rast u procentima nego razvijene zemlje EU, ali taj naš rast je u merljivim jedinicama niži nego bilo gde u Evropi. Kao rezultat, Srbija sve više zaostaje za razvijenim zemljama umesto da probamo da im se približimo.

Tako i ti govoriš kako tražnja pada na osnovu podataka sa Wolfovog sajta. Ali pada u kontekstu čega- podataka iz prosle godine kada je potražnja bila van svih standarda i posledično dovela do rasta cene kvadrata od 30-40%? U pravu si, potražnja ove godine je daleko manja. I ove godine cena kvadrata neće skočiti 40% kao prošle godine. Potražnja je i te kako prisutna i sve ide ka normalizaciji tržišta nekretnina, što znači godišnji rast od cca 5%.
Disclaimer- ovo se odnosi na gradsku zonu Beograda. To što je neko video da se starogradnje na gornjem Dorćolu prodaju za 4000 eur po m2, pa digao "lux" zgradu u sred njive na Ledinama očekujući da dobije makar pola tog iznosa su samo pusti snovi alavih investitora. Te nepokretnosti će padati, ali samo one. Ništa što je iole prihvatljivo na gradskoj lokaciji neće padati.
 
Evo i MMF šta predviđa.

Znači zlatno doba je prošlo!
 
Evo i MMF šta predviđa.

Znači zlatno doba je prošlo!
„Иако ће бити напретка, у 2024. години инфлација ће и даље бити превисока. Када говоримо о каматним стопама, то значи да ћемо бар током ове и следеће године морати да будемо спремни на веће каматне стопе. Добра је вест да више не разговарамо о томе колико ће високе бити, већ о томе колико ће дуго бити високе. За светску економију то ће имати две последице – утицаће на инвестиције и потрошњу, закључила је Георгијева.
I ovde se tvrdi da pre 2025. godine nece biti obaranja kamatnih stopa, a i kasnije je pitanje.

Inace, jedan komentar sa https://www.b92.net/biz/mojkvadrat/...brzinom-povlace-sa-trzista-nekretnina-2344722, neke agencije se zale da im je promet pao vise od 80% u odnosu na proslu godinu (nemaju ni 20% prometa koji su imali prosle godine)
1685922723192.png
 
U slučaju nekretnina u Beogradu i Novom Sadu ne važi zakon ponude i potražnje jer cena ne raste niti se održava samo zbog potražnje u klasičnom smislu.

Izvesna potražnja svakako postoji (i dalje dolaze ljudi iz unutrašnjosti u Beograd) ali cene stanova se formiraju prvenstveno zbog PRANJA NOVCA koje nije zastupljeno samo u prodaji stana odnosno knjiženja stana kao prodatog. Pranje novca je izraženo i u prodaji samog građevinskog materijala, troškova mehanizacije i radnika, sve što može da se knjiži na porez je u spirali pranja novca. Svakako da postoje troškovi izgradnje i želja investitora za profitom, ali to nije glavni razlog za trend povećavanja cena nekretnina. Osnovni i glavni razlog jeste loše zakonodavstvo, plus nesprovođenje i takvog lošeg zakonodavstva koje omogućava "muljanje" i pranje novca bez problema, na legalan način sa sve porezom kako bi se oprao novac. Načuo sam (dakle nije provereno, ali po svemu sudeći može biti slučaj) da u Beogradu veliki broj stranaca u stranim državama koji žele da operu novac (iz kriminalnih radnji svih vrsta) uzimaju čitave spratove i zgrade u Beogradu da im stoje prazno.

Cene stanova u novogradnji će i dalje da rastu na ogromnoj većini lokacija po Beogradu, samo na određenim delovima grada će možda stagnirati ili u specifičnim slučajevima padati nešto sitno. Prvi ozbiljan pad će krenuti za nekih 15-20 godina, kada krene trend smanjenja onih koji dolaze u Beograd za stalno, dakle kada više ne bude toliko ljudi dolazilo u Beograd, što zbog visokih cena što zbog malog broja onih koji preostanu u unutrašnjosti. Drugi i još jači pad će krenuti kada bude toliko novogradnje koja će da zvrlji prazno i biti veći trošak u smislu prostog održavanja za one koji su oprali novac preko nje da će jednostavno biti prinuđeni da je prodaju i izvuku još dodatno novca. Taj trenutak se za sada ne nazire, možda tek za 30-40 godina kada bude baš malo ljudi koji će uzimati stanove u novogradnji.
 
Ono sto stvarno mora da se desi jeste jedan reality check za sve samozvane "analiticare" i "investitore" koji imaju pamcenje od dve godine i koje je usrao bitcoin ili stan u commie bloku koji su nasledili od dede/babe, pa su sad uobrazili da su provalili sve tajne trzista i investiranja, pripadaju klasi kapitalista i zive u nekom drugom prostoru i vremenu.

Update:

- Ludilo sa cenama traje tek dve i po godine, do tada je rast cena bio manje-vise u skladu sa rastom BDP-a
- Cene stanova u Beogradu sve do 2021. nisu dostigle nivo iz 2008/2009.
- Cene starogradnje u Beogradu od februara stagniraju ili padaju

Pogledajte prilog 163767
MarketWatcher je napravio najbolji grafikom. Sve se vidi. Znači kad počne pad ide polako. Vidite 2008 do 2009 u proseku su cene pale oko 10% s tim što se na vestima non-stop pričalo da je najveća kriza svih vremena, itd. Sada te retorike nema.
Ali isto vrlo važno je što se vidi na ovom grafiku da cene kada i padnu, vrate se i opet odu na gore, tako da dugoročno gledano (za ceo život) nekretnina se uvek isplati! Naravno tu sad možemo da pričamo i o ROI i o vrednosti novca od 1500e 2007 godine i 2400e prosek 2023 godine... Ali ko kupuje nekretninu za život a ne kao kratkoročnu investiciju od 2-3 godine onda se isplati.
 
U slučaju nekretnina u Beogradu i Novom Sadu ne važi zakon ponude i potražnje jer cena ne raste niti se održava samo zbog potražnje u klasičnom smislu.

Izvesna potražnja svakako postoji (i dalje dolaze ljudi iz unutrašnjosti u Beograd) ali cene stanova se formiraju prvenstveno zbog PRANJA NOVCA koje nije zastupljeno samo u prodaji stana odnosno knjiženja stana kao prodatog. Pranje novca je izraženo i u prodaji samog građevinskog materijala, troškova mehanizacije i radnika, sve što može da se knjiži na porez je u spirali pranja novca. Svakako da postoje troškovi izgradnje i želja investitora za profitom, ali to nije glavni razlog za trend povećavanja cena nekretnina. Osnovni i glavni razlog jeste loše zakonodavstvo, plus nesprovođenje i takvog lošeg zakonodavstva koje omogućava "muljanje" i pranje novca bez problema, na legalan način sa sve porezom kako bi se oprao novac. Načuo sam (dakle nije provereno, ali po svemu sudeći može biti slučaj) da u Beogradu veliki broj stranaca u stranim državama koji žele da operu novac (iz kriminalnih radnji svih vrsta) uzimaju čitave spratove i zgrade u Beogradu da im stoje prazno.

Cene stanova u novogradnji će i dalje da rastu na ogromnoj većini lokacija po Beogradu, samo na određenim delovima grada će možda stagnirati ili u specifičnim slučajevima padati nešto sitno. Prvi ozbiljan pad će krenuti za nekih 15-20 godina, kada krene trend smanjenja onih koji dolaze u Beograd za stalno, dakle kada više ne bude toliko ljudi dolazilo u Beograd, što zbog visokih cena što zbog malog broja onih koji preostanu u unutrašnjosti. Drugi i još jači pad će krenuti kada bude toliko novogradnje koja će da zvrlji prazno i biti veći trošak u smislu prostog održavanja za one koji su oprali novac preko nje da će jednostavno biti prinuđeni da je prodaju i izvuku još dodatno novca. Taj trenutak se za sada ne nazire, možda tek za 30-40 godina kada bude baš malo ljudi koji će uzimati stanove u novogradnji.
Zemljače moj daleko je to od istine!
Kao prvo Srbija je možda poželjna destinacija za "pranje para" za naše s Balkana. Ima mnogo boljih i jeftinijih destinacija gde to isto možeš da uradiš, počevši od miljenice Zapada - Ukrajine!
Drugo svaki stan koji imaš na premium lokacijama u BG, znači po zvaničnoj klasifikaciji Prva Ekstra Zona i Prva zona stanovanja plaća se relativno visok porez. Za malu garsonjeru od 30 kvm ti godišnje platiš oko 300 eura poreza (pošto si rekao da ne žive tamo). Drugo imaš fixne troškove na struju, CG, Infostan, a moguće i na "održavanje zgrade u smislu portira i još nekih nepotrebnih gluposti" (to u BG na vodi iznosi verovao ili ne 1,20 e po kvm.). Tako da godišnje te garsonjera u fixnim troškovima košta 1500 eura min zajedno s porezima. Znači daš 100k i zvrji prazno i plaćaš tj. gubiš godišnje 1500e (1,5%)... Zbog čega?
Na te šeme o pranju para se lože samo naši neki. Ljudi pa da se toliko pere para kroz Srbiju, pa mi bi oprali već pola sveta?!? A drugo i to pranje moralo bi da se vidi negde... Verujte mi to "pranje" je sve lokalnog ili ex-Yu karaktera i daleko je to od globalnog.
 
cene u Novom Sadu

I sigurno vas interesuje kolika je cena kvadrata po kojima se prodaju nekretnine u poslednje vreme. Prema dostupnim podacima prosečna cena kvadrata nekretnina u našem gradu iznosi 2300 Eura. Neka početna cena kvadrata nekretnina u Novom Sadu je 1300 Eura, dok se cene kvadrata u gradu kreću čak i oko 3000 Eura, mada smo saznali da je na Grbavici cena kvadrata stanova dostigla neverovatnih 4000 Eura.

Zanimljiva je informacija da raspon cena kuća u Novom Sadu i bližoj okolini poprilično varira i da su cene kuća veoma visoke, tako da se veoma retko mogu pronaći kuće ispod 150.000 Eura, ali ima kuća koje se prodaju po 500.000 Eura pa i više.
izvor
 
Zemljače moj daleko je to od istine!
Kao prvo Srbija je možda poželjna destinacija za "pranje para" za naše s Balkana. Ima mnogo boljih i jeftinijih destinacija gde to isto možeš da uradiš, počevši od miljenice Zapada - Ukrajine!
Drugo svaki stan koji imaš na premium lokacijama u BG, znači po zvaničnoj klasifikaciji Prva Ekstra Zona i Prva zona stanovanja plaća se relativno visok porez. Za malu garsonjeru od 30 kvm ti godišnje platiš oko 300 eura poreza (pošto si rekao da ne žive tamo). Drugo imaš fixne troškove na struju, CG, Infostan, a moguće i na "održavanje zgrade u smislu portira i još nekih nepotrebnih gluposti" (to u BG na vodi iznosi verovao ili ne 1,20 e po kvm.). Tako da godišnje te garsonjera u fixnim troškovima košta 1500 eura min zajedno s porezima. Znači daš 100k i zvrji prazno i plaćaš tj. gubiš godišnje 1500e (1,5%)... Zbog čega?
Na te šeme o pranju para se lože samo naši neki. Ljudi pa da se toliko pere para kroz Srbiju, pa mi bi oprali već pola sveta?!? A drugo i to pranje moralo bi da se vidi negde... Verujte mi to "pranje" je sve lokalnog ili ex-Yu karaktera i daleko je to od globalnog.
E moj prijatelju, 1500 evra na porez i ostale dažbine je za njih manje nego za mene 1 dinar godišnje.
Krupne zverke peru milijarde evra / dolara kroz nekretnine u Hong Kongu, Dubaiu, Londonu, Torontu, Vankuveru, Majamiju, San Francisku a ovi slabiji kroz manje evropske gradove kao što su Beograd, Atina, Bukurešt, Prag itd
 
E moj prijatelju, 1500 evra na porez i ostale dažbine je za njih manje nego za mene 1 dinar godišnje.
Krupne zverke peru milijarde evra / dolara kroz nekretnine u Hong Kongu, Dubaiu, Londonu, Torontu, Vankuveru, Majamiju, San Francisku a ovi slabiji kroz manje evropske gradove kao što su Beograd, Atina, Bukurešt, Prag itd
Taj ti gleda na dinar i vise nego TI! Samo ti kažem da nema potrebe da "pere" kad može za 10% sve legalno da protera kroz Ukrajinu i da ima čist keš na računu i legalan a da ne mora da se zeza s nekretninama, porezima, itd. Pa ako ti misliš da toliko stranaca kupuje kod nas vidi samo statistike, ili bolje rečeno odakle ti "stranci" dolaze. To su sve naši sa stranim pasošima i većina ih je iz bivše YU... Daleko je to od krupnih zverki.
 
Ako peru pare u Ukrajini, jedan Kindžal može sve lako da im spere za djelić sekunde.
Ljudi cilj pranja para je da se keš ubaci u legalne tokove na račun!! A ne da keš zarobiš u zidove u mrtav kapital?!
Znači njemu treba neka šema da legalizuje keš a ne da ga zarobi. Jer da li imao keš pa ne može da ga koristi ili ima zidove koje prvo mora da proda opet ne može da koristi...
Cilj je da se vrti lova a ne da je "parkiraš".
To su dva pojma "parkiranje para" i "pranje para".
Za parkiranje para Ukrajina sigurno nije dobra:)
 
Vrh