Mene interesuje samo jedna stvar. Sto bi rekao vladanet, ni ja jos uvek ne vidim pad cena, ali sve cesce vidjamo popuste. Ne samo sto prodavci starogradnje znaju da spuste cene, nego vrlo cesto i investitori organizuju prodajne dane. Pritom, kad je rec o tim prodajnim danima i slicnim promocijama, uglavnom su ti popusti jako mali, reda velicine 2-3% max (ima i do 10%, ali retko). Ali me interesuje, da li ima nekog ko kaze "E, 3.000 evra mi je mnogo, ali sad su spustili na 2.950 ili 2.900, sad sebi mogu da priustim stan"? Ili npr. jedan investitor iz Nisa prodaje stanove i onaj ko kupi stan dobija poklon vaucer za Vrnjacku banju. Jel stvarno ima onih koje ovi sitni popusti i pokloni motivisu da se odluce za kupovinu, ili je ovo cist marketing, koliko da investitori imaju sta da stave u reklamu, a da se malo razlikuju od konkurencije?
Da li neko misli da u slucaju kad je traznja 50% manja nego ranije spustanje cene od 2-3% moze da popravi situaciju?
Na osnovu dosadašnjeg sagledavanja stanaja na tržištu,pad prometa o kome se ovde prića,i koji je realan,apsolutno je veštački stvoren,zato što prave krize ovde nema,ili ona još nije stigla.
Ako i stigne,ta kriza je inflacija ,i pad vrednosti roba,ali to je upravo ono što diže cenu nekretnina,jer ako dođe nov talas inflacije,imaćemo nov rast cena nekretnina.
Jedina ,ali bukvalno jedina stvar,koja je krizna,je dizanje kamata,a pošto je tih kupaca malo,ni to ne utiče na pad cena.
Druga stvar koja realno utiče na pad cena ,je visina rente,i ona je jedini realni faktor,jer ona zapravo otkriva neplansku gradnju,odnosno ,kupovinu stanova koji nisu za život.
U srbiji nema krize,niko u Javnom sektoru nije ostao bez posla,niti je dobio smanjenje plate.
Nema masovnog padanja u bankrot,zbog nemanja para za rate kredita.
Nema masovnog otpuštanja,niti odlazaka stranih investitora.
Ono što ima , je povećanja plata i penzija u javnog sektoru,da kažem samo pokrivanje inflacije.
Maltene svi privatnici su izvršili kolike tolike korekcije plata zbog inflacije.
Da sumiram,u Srbiji nema krize, koja bi uticala na pad prometa koji vidimo,on je veštački stvoren.
U Srbiji ima krize u vidu,neplanske gradnje,pranja para,i unutrašnjih migracija, to je relana kriza,koja će preko pada kirija ,oboriti cene nekrtnina,ali investitori su već shvatili o čemu se radi,i stihijska gradnja će po svemu viđenom oslabiti.
Zato sada gledamo prodajne dane i ova simbolična pojeftinjenja.Keš kupci imaju para,i nisu ostali bez para,niti domaći ,niti oni gastarbajterski.