Šta je novo?

Cene nekretnina

Zasto je u Sofiji recimo kvadrat novogradnje u sirem centru, ne neka periferija od 1200 pa na vise, a ima bas dobar izbor za 1500e/m2?


Oni su u EU, materijal ih isto kosta kao i nas, njihovi majstori isto.
Beograd je na lepsem mestu, dve velike reke, ali ostalo nije bas na nivou. Oni jos imaju i metro, jaku dijasporu...
Kako se njima isplati da za toliko prodaju, kolika im je zarada? Koliko vidim, nisu to neke krsine, a ni mi ne mozemo da se pohvalimo nekim kvalitetom sem malog broja izuzetaka.

Ove njihove cene su neka realnost po kojoj bi nasi ljudi mogli sebi da priuste stan, ali i to bi im bilo otezano u ovom periodu visokih kamatnih stopa.
 
Ajmo jos 4T. Ovo je kao kad ubacis zeton u ringispil.
Taman krene da se zaustavlja i da stane i cene malo da iskuliraju kad ono krece novi zeton. Ovog puta 4T zeton!!
Ovo ce imati DIREKTAN uticaj na cene nekretnina u Srbiji.

ebe7e5a2-d78d-4875-9296-d86ef5894233.jpg
 
Poslednja izmena:
Ma kakav je to bull. To je sve virtuelno i prividno. Nista se ne desava. rast cena moze da bude 2-3% godisnje realan i to u periodima kada je mirno (kao proteklih 15 god). Sve ostalo sto se vidi je da valute padaju i idu u kanal. Drzati stednju sa ovakvom monetarnom politikom je samoubistvo.
 
Ma kakav je to bull. To je sve virtuelno i prividno. Nista se ne desava. rast cena moze da bude 2-3% godisnje realan i to u periodima kada je mirno (kao proteklih 15 god). Sve ostalo sto se vidi je da valute padaju i idu u kanal. Drzati stednju sa ovakvom monetarnom politikom je samoubistvo.
Vradovicu da li si se vratio u Srbiju? Jesi li ubacio svoj kapital u nekretnine u Srbiji?
 
Evo vam odlican video o tom misterioznom povecanju USA debt limita

Ukratko
- Bez brige, to su americke fore i predstave
- Najvaznije sto mi treba da znamo je da se tim povecanjem limita samo omogucava placanje racuna koji su se napravili ranije, nije stampanje para niti neka kreditna kartica kojom ce da se placa nesto kasnije pa da podstice inflaciju, lepo je covek objasnio u videu.
- Restriktivna monetarna politika se nastavlja, kamatne stope nece jos da padaju sve dok ne otresu spekulante
 
To sto je povecana granica zaduzivanja ne znaci da je stamparija krenula brrrr, pitanje je da li ce uopste i biti nekog stampanja. Cak i da privremeno bude nesto odstampano, sve ce to biti neutralisano visokim kamatnim stopama koje uticu na smanjenje kolicine novca u opticaju. Ovakvim merama se samo privremeno resava neki problem, i mozda cemo imati jos slicnih mera u narednom periodu, ali takve mere samo odlazu spustanje kamatnih stopa.;
Inace, sto se tice cena nekretnina, bilo bi zanimljivo videti promet kad obrnemo ceo krug kad je pad prometa u pitanju. U Nisu je taj krug vec obrnut. Recimo, aprila 2022. smo imali YoY pad prometa od 8.,7%, a aprila 2023. YoY pad prometa od 46.4%, sto daje ukupan pad prometa veci od 51% (pad sa 229 na 112 ugovora mesecno u periodu april 2021 - april 2023).
Sta mislite, da li se sad agencijama u uslovima pada prometa vise isplati da prodaju 1 stan po ceni od 3k evra po kvadratu ili 2 stana po ceni od 2k evra po kvadratu? :)
Jos jedna zanimljivost. Jedan stan, lux renoviran, u Nisu, siri centar, 74m2,, bio je na oglasima 160k EUR, pa je oborena cena na 150k EUR. Sad gledam na cene nekretnina posto znam lokaciju, izgeda da je prodat za 100k EUR :) Eto koliko su realne cene u oglasima :)
 
Poslednja izmena:
Инфо из, скоро па прве руке, из две велике агенције некретнина: Пад промета од 40%.
Једна од њих чак покреће тим за сродну делатност ван некретнина (тако инфо и дође до мене)
 
Za Austriju stvarno ne znam. Znam da s EU pasošem može sve. Da možeš da kupuješ bez ograničenja (čak i stimulišu) vikendice u skijalištima. Sad što se Beča tiče sigurno imaju pravila što se tiču državnih stanova. Ali ne mogu da verujem da mogu da ograniče prodaju privatnih stanova. Niti smeju!
Znači uvek gledajte segment tržišta koji targetirate. Ako gledate subvencionirane stanove sigurno da ima mali milion pravila. Ako kupujete stanove od privatnog vlasnika koji ne spada pod neka državna ograničenja, onda je sigurno da može da kupi ko hoće.
Molim te Casperu da daš neki link jer čisto sumnjam da postoji ograničenje za prodaju privatne imovine!
Ne razumem, pricamo o licima sa SRB pasosem naravno da su EU pasosi u svemu izjednaceni a i u mnogo cemu u prednosti u odnosu na domicilno stanovnistvo. Drzavni stanovi koje pominjes su namenjeni za povoljnije stanovanje socijalno ugrozenih kategorija i apsolutno su van prometa sto se tice kupovine. Prodaju se samo privatni stanovi. Da bi notar overio ugovor neophodno je da se ispune svi zakonom propisani uslovi. Pravnik sam i kupovao sam stan u Becu tako da sam upoznat sa procesom kupovine :) Kao sto sam pisao ranije ovde apsolutno kupac ne mora da brine o papirologiji, duplim prodajama i ostalim stvarima karakteristicnim za Bg trziste nekretnina sa kojim sam imao iskustva. Notar napravi poseban racun, u trenutku kad su svi neophodni preduslovi ispunjeni vlasnistvo nad stanom prelazi na kupca a novac na prodavca. Bez pomenute dozvole nema sanse da se pomenuti transfer odigra :)
 
Bolje
Инфо из, скоро па прве руке, из две велике агенције некретнина: Пад промета од 40%.
Једна од њих чак покреће тим за сродну делатност ван некретнина (тако инфо и дође до мене)
Bolje bi im bilo da promene pesmu, dosta su svirali rast cena prodavcima, sad nek puste plocu smanjivanje cena prodavcima pa ce biti dobro i nama i njima..
 
Trenutno imamo paradoks u statistici zbog velikog pada prometa. U oglasima su cene drasticno pale, ali se to ne moze videti u statistici jer se ne prodaju i ne ulaze u prosek.
 
Ja pratim cene vise od godinu dana i ne vidim pad uopste na oglasima (gledam hotel jugoslaviju, naselje stepu i vracar, cene na oglasima nikad vece, kao i kamate. A glupo bi mi bilo da nekome ko trazi 3000 po kvadratu ponudim 2400...
 
To ja isto tvrdim,samo me ovde uveravaju da je pad prometa,maltene ekvivalentan padu cenu.
I to malo što padne,to su samo teške polovnjače,tamo de je zidar progutao plan,i sa njim otišao u grob,još u prošlom veku:LOL:
 
Trenutno imamo paradoks u statistici zbog velikog pada prometa. U oglasima su cene drasticno pale, ali se to ne moze videti u statistici jer se ne prodaju i ne ulaze u prosek.
Gde su te cene drastično pale u oglasima!?!? Ja to ne vidim nigde. Možda zato što 90% oglasa drže samo Agencije, retko gde ima oglas od vlasnika. Sad je razlika između starogradnje (tipa Stepa Stepanović naselje 10 godina staro) i novogradnje )Voždove Kapije oko 10% ili oko 300e po kvm, što nije nikakva razlika tj. čak mogu reći da je u tom slučaju bolje kupiti novi stan nego stari plus renoviranje.
 
To ja isto tvrdim,samo me ovde uveravaju da je pad prometa,maltene ekvivalentan padu cenu.
I to malo što padne,to su samo teške polovnjače,tamo de je zidar progutao plan,i sa njim otišao u grob,još u prošlom veku:LOL:
Nemoj da se ljutis, ali zaista ne delujes da si glup. Ljudi ti ponavljaju vise puta da cene novogradnje koje vidis na wolf-ovom sajtu su vezane za ugovore koji su potpisani pre izvesnog vremena tako da nisu reprezentativne. Ono sto je reprezentativno je promet, koji je u slobodnom padu. Naravno da neces odmah videti 30% pada cena, pad cena ce biti posledica pada prometa i ako se strpis malo gotovo je neizbezno da dodje do pada.
To sto banovo brdo residence i ostali pokusavaju da uhvate poslednji voz je isto normalno, i videcemo kako ce im ici prodaja pa onda mozemo suditi. Ali defakto promet pada dvocifreno.
 
Što se novogradnje tiče evidentno je da se organizuju "prodajni dani" sve češće i sve duže. Pre toga nije bilo, sad evo Galens organizuje prodajne dane 3 dana za redom. BW je u maju imao dva puta prodajni dan. Sad za početak juna još jedan. Za sada su na tim prodajnim danima mali popusti tipa 50-100e po kvadratu, ali do sada je i to bilo nezamislivo pogotovo za stanove male kvadrature (do 50kvm). Sve zavisi od BW - oni diktiraju tržište. Ako oni spuste cenu na 3k za sve stanove onda drugi svi moraju da prate. Za sada još svi imaju keša od prošle dve godine i naravno da ne daju 30% popust odmah već 2-3% predstavljaju kao jedinstvenu priliku sada ili nikad i potpišite odmah ili nema više....
 
Sad će @vladanet da se opet javi za 2 dana i da kaže "ja pad cena novogradnje ne vidim".

Bukvalno je neverovatno koliko nema usvajanja nikakvog novog kontekstualnog znanja, samo se vrte isti spinovi.

Pa će onda @Sava Sava da se uključi sa svojih "Vračar će da bude 200 maraka kvadrat" i naravno @vradovic da nam objasni zašto je u stvari Mirijevo jače nego Majami (nema aligatora npr.).
 
A baš bi mogli da se uvezu, pa bi onda mogla da se izgradi fabrika u Kaluđerici za izradu predmeta od aligatorske kože. I onda kuće kod 3 tiganja (deponije) dobijaju svaka svoj heliodrom...

Mirijevo 55k /m2...
 
Sad će @vladanet da se opet javi za 2 dana i da kaže "ja pad cena novogradnje ne vidim".

Bukvalno je neverovatno koliko nema usvajanja nikakvog novog kontekstualnog znanja, samo se vrte isti spinovi.

Pa će onda @Sava Sava da se uključi sa svojih "Vračar će da bude 200 maraka kvadrat" i naravno @vradovic da nam objasni zašto je u stvari Mirijevo jače nego Majami (nema aligatora npr.).
Ok, kontekstualno smo utvrdili da ima dosta faktora, recimo novogradnje koje su prodate i evidentirane ranije ili novogradnje koje su prethodno već prometovane pa se vode kao starogradnje iako nisu nikad useljene itd,, ali imamo dovoljno veliki uzorak transakcija gde je situacija čista i nedvosmislena- na primer starogradnja stara 50 godina koja je zapravo najprisutnija na najboljim lokacijama na NBG (Ušće, hotel Jugoslavija, itd.). Ti stanovi ne padaju ni u oglasima ni u realizovanim transakcijama.
 
To ja isto tvrdim,samo me ovde uveravaju da je pad prometa,maltene ekvivalentan padu cenu.
I to malo što padne,to su samo teške polovnjače,,tamo de je zidar progutao plan,i sa njim otišao u grob,još u prošlom veku
Nemoj da se ljutis, ali zaista ne delujes da si glup. Ljudi ti ponavljaju vise puta da cene novogradnje koje vidis na wolf-ovom sajtu su vezane za ugovore koji su potpisani pre izvesnog vremena tako da nisu reprezentativne. Ono sto je reprezentativno je promet, koji je u slobodnom padu. Naravno da neces odmah videti 30% pada cena, pad cena ce biti posledica pada prometa i ako se strpis malo gotovo je neizbezno da dodje do pada.
To sto banovo brdo residence i ostali pokusavaju da uhvate poslednji voz je isto normalno, i videcemo kako ce im ici prodaja pa onda mozemo suditi. Ali defakto promet pada dvocifreno.
Gledam godinu dana,isključivo oglase za novogradnju,šaljem upite,dobjam povratne informacije.Imam čak i nekoliko insajdera kod raznih investitora.
Cene realizovanih ugovora od ranije,ne zanimaju me.
Do dana današnjeg,nista se nije promenilo,ali ništa.Ima oscilacija,ali nema promena.
Jedina promena ,je da je neko proglasio dekretom pad cena,i sada ga svi čekamo,ali njega još nema,bar kod novogradnje.
Šta će biti sutra,nisam vidovita Zorka.Ostaje jednino da čekamo period do kraja godine.

Kolega gore napiše ovo:
Gde su te cene drastično pale u oglasima!?!? Ja to ne vidim nigde. Možda zato što 90% oglasa drže samo Agencije, retko gde ima oglas od vlasnika. Sad je razlika između starogradnje (tipa Stepa Stepanović naselje 10 godina staro) i novogradnje )Voždove Kapije oko 10% ili oko 300e po kvm, što nije nikakva razlika tj. čak mogu reći da je u tom slučaju bolje kupiti novi stan nego stari plus renoviranje.

Naravno da je ovo živa istana,neće biti da je i ovaj glup,kako ti kažeš?

Gde je pad,pa pad je tamo gde se neki nesrećnik našao u nekom vakumu iščekivanja, i sada ima nož pod grlom,da proda stan,naravno da je nagrabusio.
To nije pad koji se ovde očekuje,to je korateralna šteta od fatamorgana pada.
 
Poslednja izmena:
Što se novogradnje tiče evidentno je da se organizuju "prodajni dani" sve češće i sve duže. Pre toga nije bilo, sad evo Galens organizuje prodajne dane 3 dana za redom. BW je u maju imao dva puta prodajni dan. Sad za početak juna još jedan. Za sada su na tim prodajnim danima mali popusti tipa 50-100e po kvadratu, ali do sada je i to bilo nezamislivo pogotovo za stanove male kvadrature (do 50kvm). Sve zavisi od BW - oni diktiraju tržište. Ako oni spuste cenu na 3k za sve stanove onda drugi svi moraju da prate. Za sada još svi imaju keša od prošle dve godine i naravno da ne daju 30% popust odmah već 2-3% predstavljaju kao jedinstvenu priliku sada ili nikad i potpišite odmah ili nema više....
Ko je njima kriv,što u kratkom roku puštaju silne kvadrate u prodaju,pa sami sebi obaraju cenu,ko ih je na to naterao?
 
Ja mislim da su ljudi jasno napisali. Sem njih par koji pričaju kako cene padaju 10k dnevno, nisam primetio nekoga da je rekao da je pad prometa ekvivalentan padu cena. Čak naprotiv. Ljudi pričaju da se padom prometa očekuje i pad cena jer nikome nije u interesu da drži robu neograničeno dugo.

Uzmi sebe za primer. Kupio si neku robu u vrednosti x, prodaješ je po vrednosti y. Ide ti dobro, i onda odjednom imas pad prometa 30% jednog meseca. Da li odmah spuštaš cenu ili čekaš? Naravno da čekaš. Koliko, sve zavisi od tvojih mogućnosti da držiš robu na lageru. U nekom trenutku ćeš ih ponuditi po vrednosti z da bi povećao promet, prodao lager i zavrteo novu robu.
 
Bukvalno objašnjeno 100 puta...
 
Vrh