Šta je novo?

Cene nekretnina

E taj deo me je zanimao, da li se i u kojim zemljama na neki način plaća penal što se poseduje takav stan i da li je vlasnik dužan da poveća efikasnost o svom trošku.

Blokovi su mahom E i F ako me sećanje služi. Ali to ne znači da je i stan, on može biti bolja kategorija.
 
Steta sto nemamo neki rejting delova grada Beograda po kvalitetu zivota, kvalitetu zgrada, troskovima itd pa da ljudi glasaju i da onda vidimo sta zaista ljudi cene.

Nekada davno su mi rodjaci koji zive juzno od Save govorili kako je NBG bezveze. Meni se tako nije cinilo tj odgovaralo mi je prostranstvo, sirina, parking itd
Kako mi se cini, stvari se menjaju i oni su sve vise u pravu. SLobodnog parkinga je sve manje. Na parcelama, za koje se mislilo da su zelene povrsine, doslo je do gradnje. To dodatno smanjuje raspolozivost parkinga i vecu guzvu na semaforima. Da ne pricam probleme u infrastrukturi same zgrade koje ce se tesko resiti npr fasada tj energetska efikasnost, nedostatak ostava, garaza, punjaca za elektricni automobil itd . Tu je i jedan nesvakidasnji koji sam iskusio u zgradi kod Fontane. Jednostavno je vertikala odvoda u kuhinji malog kapaciteta ako npr krene vise masina za posudje ili ves , iz 8 stanova u vertikali, da izbacuje vodu. Zbog toga se nama, na prvom spratu, punila sudopera vodom iz tudih masina :(. Jedino resenje je bilo da se zameni cela vertikala odnosno da se stavi sira cev sto ce se desiti, verovatno nikad. Da ne pricam o tamnim i "sivi dom" fazonu hodnicima. interfonima sto zuje, kojekakvim antenama na kravu zgrade od kojih se ubire neki prihod radi odgzavanja zgrade i slicno. Neki ljudi ce prakticnost (povezanost gradskim prevozom, vrtici i skole u komsiluku...) staviti ipak na drugo mesto i traziti nesto bolje u nekom manje "prakticnom" kraju grada.
 
^ u pitanju je cista psihologija. Isti razlog je iza price da cene nikada ne mogu da padaju, jer jednom kada krene niko ne zna gde je kraj. Niko ne sme javno da kaze da ljudi cene padaju. Zamisli u situaciji si da cene krenu dole, onda se postavlja pitanje sto bi kupio sada, kad za mesec dana cu imati to isto za npr 1% manje. Koliko agenata je spremno da ceka godinu dana bez ikakve realizacije? Ovaj pad od ~35% u obimu prodaje u odnosu na 22 je pocetak. Ukoliko i seledece godine bude isti pad u odnosu na 23 mozete slobodno da ugasite ovu temu ;)
 
Sada oglasi za stanove stoje duplo duže nego pre godinu dana. Ako treba da prodaš prosečan stan biće na oglasima npr. 2 godine.

Svako za sebe neka odgovori za koliko je potrebno spustiti cenu kako bi stan sada prodao za 3-6 meseci.

Eto to je matematika.
Kolega Goran123 je rekao PRAVU istinu! Svaki, ali svaki prodavac mora da pita svog agenta, koja je cena realna ako hoću da prodam za maksimum 2 meseca! E onda bi ustvari video stvarnu i realnu cenu. Jer svaka prodaja koja traje duže od 1 godine nije ustvari prodaja. Onda nešto nije u redu. Ili prodavac prodaje a ustvari moli Boga da ne proda! Ili prodaje po principu, ako naleti neka B.... po toj ceni pa ću da prodam jer MENI toliko treba da bi kupio još dva stana ili šta god da je smislio.
Znači prvu stvar koju se trebaju pitati prodavci da li imaju realnu cenu ili je cena određena po principu koliko meni treba?
 
Steta sto nemamo neki rejting delova grada Beograda po kvalitetu zivota, kvalitetu zgrada, troskovima itd pa da ljudi glasaju i da onda vidimo sta zaista ljudi cene.
Cela država nam je haos i celokupno tržište je neefikasno. Oni koji su zaduženi da dovedu državu u red troše javne resurse na razne gluposti, a za strance smo previše malo tržište da bi se bavili nama detaljno. Odeš na eurostat i ima da nađeš broj klozetskih šolja u svakoj opštini u Rumuniji, a za Srbiju su podaci sporadični tu i tamo, i uglavnom nema podataka za regione već samo za celu zemlju.

Zbog takve neefikasnosti tržišta imamo toliki pad prometa nekretnina. U drugim državama se tržište prilagođava većim kamatnim stopama i prodavci spuštaju cene, zato nema kod njih tolikog pada prometa, dok su u Srbiji prodavci i dalje psihički u 2022. godini i ne reaguju na promene, i prodavaće onda kad moraju a neće dok mogu, što je po njih vrlo loše.
 
Cela država nam je haos i celokupno tržište je neefikasno. Oni koji su zaduženi da dovedu državu u red troše javne resurse na razne gluposti, a za strance smo previše malo tržište da bi se bavili nama detaljno. Odeš na eurostat i ima da nađeš broj klozetskih šolja u svakoj opštini u Rumuniji, a za Srbiju su podaci sporadični tu i tamo, i uglavnom nema podataka za regione već samo za celu zemlju.

Zbog takve neefikasnosti tržišta imamo toliki pad prometa nekretnina. U drugim državama se tržište prilagođava većim kamatnim stopama i prodavci spuštaju cene, zato nema kod njih tolikog pada prometa, dok su u Srbiji prodavci i dalje psihički u 2022. godini i ne reaguju na promene, i prodavaće onda kad moraju a neće dok mogu, što je po njih vrlo loše.
Baš tako. Prodavaće kad budu morali!!
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Ar4
Imate u Milanu - ukrascu hit termin sa foruma, "starudijogradnju" sa energetskim pasosem nivoa "G". Takvi stanovi su izopsteni iz prometa. Mogu ili da se naslede ili da se steknu ugovorom o dozivotnom izdrzavanju. Ne znam koje kategorije su neke od zgrada blokovima ali sigurno su D i ispod. Mislite o tome...
Национална типологија стамбених зграда у Србији - Табула

"E" pa na dole.

"D" su verovatno ove fuš novogradnje koje su navodno "C" koji je zakonski minimum, jer muljanja sa energetskim pasošima imaš na tone.

 
Poslednja izmena:
Primetio sam jednu anomaliju na portalu 4 zida pošto pratim nekoliko stanova i napravio sam par filtera, pa kad se pojavi neki stan koji odgovara filteru meni stigne mail. E u poslednjih 3 meseca algortiam za mejlove se promenio. Pre je dolazio mail jednom do dva puta nedeljno sa zaista novim oglasima za stanove. Sada dobijam svaki dan mail sa identičnim stanovima koji stoje, a portal ih registruje kao nove.
 
Energetske pasoše možete pregledati ovde, javne su informacije - https://crep.gov.rs/EnergetskiPasosi.aspx. Ja se ne bih uzdao u energetski pasoš i ocenu, gotovo identične zgrade u BnV imaju veoma različite ocene, sve zavisi ko stoji iza izveštaja. Energetski pasoš je za administraciju, za kupce je da se raspitaju o debljini tvrdo presovane kamene vune, tipu prozora i sl. Jedna od retkih izvrsnih stvari u BnV, bar u zgradama za koje ja znam je toplotna izolacija.
 
U poslednjih nekoliko dana sam se par puta sokirao kad su neke cene u pitanju. Prvo kad sam sreo sa drugom na pice u jedan kafic, kisela voda je bila 350 dinara, obicno je manje od 200. Mozda sam uboo malo skuplji kafic ovde u Nisu, ali kafic ko kafic, nisam stekao utisak da je nesto lux. Ali ajde to manje-vise. Sir sa 0.3% masti od 500g koji je u Lidlu kostao 219 dinara, bio prosle nedelje na popustu 179 dinara, sad je 399 dinara. Ima tu jos proizvoda koji su poskupeli, neki manje, neki vise, ali da ne nabrajam. U svakom slucaju, inflacija je ocigledno jos uvek ogroman problem, ne samo kod nas, nego i u drugim zemljama. To znaci da kamatne stope nece uskoro da idu dole, mogu samo jos da rastu, a to takodje znaci i da zbog vecih troskova za svakodnevne potrepstine manje novca ostaje za druge stvari kao sto je kupovina nekretnina. Drugim recima, kriza i visoke kamatne stope ce verovatno jos dugo vrsiti pritisak na cene nekrenina da idu nadole, a koliko ce ici nadole, videcemo.
 
Nemacka je danas i zvanicno upala u recesiju (https://www.tagesschau.de/wirtschaft/konjunktur/destatis-rezession-deutschland-100.html) dok istovremeno ECB nije zavrsila sa dizanjem referentne KS (ocekujem jos barem 2 x 25bp). Svakako jedan izazovan period pred svima nama (pogotovo za emerging markets). Sto se cene nekretnina tice, svako neka donese odluku shodno sopstvenim ocekivanjima - ja sam na primer pre mesec dana zatvorio i svoju poslednju poziciju (prodaju) u Srbiji i sada sam 90% cash / 10% stock posto sam misljenja da je uobicajni investicioni ciklus u nekretnine (circa 10god) zavrsen.
 
Nemacka je danas i zvanicno upala u recesiju (https://www.tagesschau.de/wirtschaft/konjunktur/destatis-rezession-deutschland-100.html) dok istovremeno ECB nije zavrsila sa dizanjem referentne KS (ocekujem jos barem 2 x 25bp). Svakako jedan izazovan period pred svima nama (pogotovo za emerging markets). Sto se cene nekretnina tice, svako neka donese odluku shodno sopstvenim ocekivanjima - ja sam na primer pre mesec dana zatvorio i svoju poslednju poziciju (prodaju) u Srbiji i sada sam 90% cash / 10% stock posto sam misljenja da je uobicajni investicioni ciklus u nekretnine (circa 10god) zavrsen.
Nema ulaganja dok ne krenu da stampaju opet.
 
Priča čovek kako su im porodični prihodi 130 hiljada, podstanar kirija 300 e + troškovi. U firmi su rekli da polako traže drugi posao. Odlučio da napusti Bg, jer je našao posao u svom mestu. E sad je pitanje koliko će nam svima potrajati poslovi, a ako i potraju da li će nam plate skakati u skladu sa cenama? Cene skočile 100% a plate 10%. Stanova na pretek (pogledajte podatke popisa 2022-Novi Sad ima baš dosta viška).
 
Nemacka je danas i zvanicno upala u recesiju (https://www.tagesschau.de/wirtschaft/konjunktur/destatis-rezession-deutschland-100.html) dok istovremeno ECB nije zavrsila sa dizanjem referentne KS (ocekujem jos barem 2 x 25bp). Svakako jedan izazovan period pred svima nama (pogotovo za emerging markets). Sto se cene nekretnina tice, svako neka donese odluku shodno sopstvenim ocekivanjima - ja sam na primer pre mesec dana zatvorio i svoju poslednju poziciju (prodaju) u Srbiji i sada sam 90% cash / 10% stock posto sam misljenja da je uobicajni investicioni ciklus u nekretnine (circa 10god) zavrsen.
Kako zavrsen, kada si pun kesa i uskoro ulazis u novi investicioni ciklus 😉
 
Kako zavrsen, kada si pun kesa i uskoro ulazis u novi investicioni ciklus 😉
Da ali u fixed income, cim ECB izvuce svoj max 🙂 duza rocnost i sto visa ks pa onda krece ringispil kada (verovatno za nekih 1-1.5yr) krenu ponovo sa snizavanjem ks (ks na dole a cena fixed income na gore). Ja licno ne planiram vise nikakvo ulaganje u nekretnine u naredne 3-4 god.
 
Da ali u fixed income, cim ECB izvuce svoj max 🙂 duza rocnost i sto visa ks pa onda krece ringispil kada (verovatno za nekih 1-1.5yr) krenu ponovo sa snizavanjem ks (ks na dole a cena fixed income na gore). Ja licno ne planiram vise nikakvo ulaganje u nekretnine u naredne 3-4 god.
Slažem se, ja samo mislim 2-3 godine pre…mada ekonomiji treba jedan ozbiljan reset, ovi 10-ogodisnji ciklusi ne mogu da traju doveka , malo obazrivosti nije na odmet…pratimo!

 
Vrh