Šta je novo?

Cene nekretnina

U tom kompleksu je Đoković kupio za 15 ili 16 miliona eura kuću na obali

Ali nije mi baš jasno nešto, cena je 17.500 eur/m2 sa terasom, odnosno 31.100 eur/m2 kada se ne računa terasa, koja je baš velika, skoro pola kuće!? Mislim baš ispada velika razlika po m2...ma da verujem da takvim kupcima površina nije nešto ni bitna...
 
Da si samo otvorio izvestaj video bi koliko nisi u pravu https://publikacije.stat.gov.rs/G2023/Pdf/G20234002.pdf
Namene stanova prema popisu su: nastanjeni, privremeno nenastanjeni, napusteni, stanovi koji se koriste povremeno i stanovi koji se koriste za obavljanje delatnosti.
Napušteni stanovi su potpuno napušteni, u smislu da ih niko ne obilazi i niko nije bio dug period u njima. U Beogradu samo ima 10 000 potpuno napuštenih stanova, što se poklapa sa onim što sam čuo od od ljudi da skoro svaka zgrada ima po nekoliko napuštenih stanova. Oko 35 000 stanova se koristi za to što si naveo, tj. povremeno, a 110 000 su privremeno nenastanjeni što obuhvata svašta, ali znači da je glavno mesto boravka ljudi koji koriste taj stan na drugom mestu.
 
Da si samo otvorio izvestaj video bi koliko nisi u pravu https://publikacije.stat.gov.rs/G2023/Pdf/G20234002.pdf
Namene stanova prema popisu su: nastanjeni, privremeno nenastanjeni, napusteni, stanovi koji se koriste povremeno i stanovi koji se koriste za obavljanje delatnosti.
Napušteni stanovi su potpuno napušteni, u smislu da ih niko ne obilazi i niko nije bio dug period u njima. U Beogradu samo ima 10 000 potpuno napuštenih stanova, što se poklapa sa onim što sam čuo od od ljudi da skoro svaka zgrada ima po nekoliko napuštenih stanova. Oko 35 000 stanova se koristi za to što si naveo, tj. povremeno, a 110 000 su privremeno nenastanjeni što obuhvata svašta, ali znači da je glavno mesto boravka ljudi koji koriste taj stan na drugom mestu.
U Beogradu nije retka pojava da se vode sudski sporovi oko nekretnina koje nisu nastanjene godinama, možda i decenijama i već su u devastiranom stanju, a ne mogu se privesti nameni u toku trajanja spora.
 
Ako mogu da primetim,ovo je prvi pad cena novogradnje, koji sam uspeo da ovekovečim.
Prvo je u decembru 2022 cena bila 2.331 evra,da bi onda ,tamo negde u mart-aprilu 2023,bila povećana za 200 evra,da bi sada pala na početnu poziciju od 2.331 evra.
Takođe,u istoj ulici,imamo još dva velika projekta,koji su završili sa javnim uvidom,a ni nagoveštaja o prodaji, ili bilo kakvom početku radova.Meni sve ovo deluje,da će neko od ova tri ogromna kompleksa, sa preko 1.000 stanova odustati ili prolongirati gradnju.
Pogledajte prilog 161663
Moram sam sebe da citiram,jer više ne znam šta se to dešava sa cenama.
Sada je ponovo došlo do povećanja cena,pa je sada cena 2.728 evra.
Ne znam kakav je koncenzus postignut ovde na forumu.Da li cene novogradnje padaju ili rastu,jer se jedno priželjkuje,drugo piše,a treće je nekakava paralelna stvarnost,gde je Banovo brdo bez brda, preko 3.000 evra, NBGD polovnjače,oko 3.000 evra,napuštenih stanova u svakoj zgradi,gastarbajteri odvajaju deci od usta,poslednju paru za Zlatibor,svake godine nas je sve manje.Šta se ovo ljudi moji dešava??????
 
Poslednja izmena:
Pa na formu dogovor je da Perica svaki dan u svakom postu ponavlja "prices only go down,down,down" i tako utice na javno mnjenje i onda ce se to i desiti.

Van foruma, pojavise se renomirani BK investitori sa revolucionarnim zgrada sa javim klozetima, i onda ljudi odvajaju deci od usta da bi tamo pazarili.
 
Ono
Moram sam sebe da citiram,jer više ne znam šta se to dešava sa cenama.
Sada je ponovo došlo do povećanja cena,pa je sada cena 2.728 evra.
Ne znam kakav je koncenzus postignut ovde na forumu.Da li cene novogradnje padaju ili rastu,jer se jedno priželjkuje,drugo piše,a treće je nekakava paralelna stvarnost,gde je Banovo brdo bez brda, preko 3.000 evra, NBGD polovnjače,oko 3.000 evra,napuštenih stanova u svakoj zgradi,gastarbajteri odvajaju deci od usta,poslednju paru za Zlatibor,svake godine nas je sve manje.Šta se ovo ljudi moji dešava??????

Ono što je objašnjeno milion puta već. Imaš ugovore od ranije koji se sada realizuju, pa zbog toga i kašnjenje u ceni u održavanje prometa donekle. Naravno i dalje ima ponešto što se proda i sada po ovim cenama i (kreditnim) uslovima.

Toliko je jednostavno i bistro, voda trenutno uopšte nije mutna.
 
Pa na formu dogovor je da Perica svaki dan u svakom postu ponavlja "prices only go down,down,down" i tako utice na javno mnjenje i onda ce se to i desiti.

Van foruma, pojavise se renomirani BK investitori sa revolucionarnim zgrada sa javim klozetima, i onda ljudi odvajaju deci od usta da bi tamo pazarili.
Tebi se klozeti ,prividjaju i u snu i na javi,moras da potražis pomoć,dok nije kasno.Mani se cena nekretnina,čuvaj pare sa lekare.
 
Moram sam sebe da citiram,jer više ne znam šta se to dešava sa cenama.
Sada je ponovo došlo do povećanja cena,pa je sada cena 2.728 evra.
Ne znam kakav je koncenzus postignut ovde na forumu.Da li cene novogradnje padaju ili rastu,jer se jedno priželjkuje,drugo piše,a treće je nekakava paralelna stvarnost,gde je Banovo brdo bez brda, preko 3.000 evra, NBGD polovnjače,oko 3.000 evra,napuštenih stanova u svakoj zgradi,gastarbajteri odvajaju deci od usta,poslednju paru za Zlatibor,svake godine nas je sve manje.Šta se ovo ljudi moji dešava??????

Konsenzus je da se pogledaju stvarni podaci na Wolfovom sajtu i vidi pad prometa od 35% u odnosu na isti mesec prošle godine.

A ta brda bez brda mogu da stave cene koje god hoće, NBGD polpvnjače (pogotovo važi za njih) mogu da oglašavaju cene koje god hoće, pad prodaje je evidentan.
 
Niko ne spori pad prometa,ali cene novogradnji su i dalje kakve su bile.
Pratim uglavnom novogradnju,nista se nije promenilo od početka godine.
Može da se desi i da ostanu iste,a da se smanji obim izgradnje?
Neko je ranije postavio gomilu realizovanih transakcija gde se vidi da je starogradnja stara 50 godina (na primer u bloku 30) prodata za preko 3000 eur m2,sta je to???
Podaci od pre par godina,ili sveži?
 
Poslednja izmena:
Da li se praviš Englez?

Pa je l' odmah dolazi do korekcije cene? Jesu prethodni ugovori UGOVORI, dakle pravno obavezujući dogovoreni poslovi?

A za starogradnju: koliko ih je takvih prodato? Koliko po znatno nižoj ceni? Koliko ih stoji neprodato? Kako je bio sređen taj konkretni stan?
 
Može da se desi i da ostanu iste,a da se smanji obim izgradnje?

Naravno da može da se desi i taj scenario.

To podrazumeva da celokupna klika koja živi od toga, počevši od notara, preko zaposlenih u opštinama (onih koji naplaćuju reket), firmi koje se uključene u procesu gradnje, naposletku i države kojoj građevina čini veliki deo BDP (ako BDP padne, procenat duga raste a to je glavobolja), svi će oni svojevoljno (država pogotovo jer ima mehanizme da taj scenario spreči) da zamrznu gradnju i da čekaju da se tražnja vrati. I to će uraditi bez nekih ekonomskih problema, tipa recesije?

Ti proceni koliko je realno da se zamrzne gradnja da bi se cene održale na istom (ili povećale) nivou.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Ar4
Evo jedna vrlo zanimljiva vest:

Možda se na cenama renta najbrže vidi kuda ide tržište... Možeš držati stan prazan i tražiti 1100 i plaćati sve režije što je mesečno min 120-150 eura ili izdati za 600?! Na vlasniku je. Tako će biti onda cenama stanova. Svaki taj neusiljeni stan vuče keš svaki mesec od investitora jer mora da plati barem struju i vodu i grejanje onaj pausal...

Trebaće vremena ali korekcija će doći.
 
U Beogradu 10.000 napuštenih stanova

Popis je pokazao da samo u Beogradu ima više od 10.000 napuštenih stanova.

- To vam je pola miliona kvadrata, a kada bismo to pretvorili u kapital – to je 5 mlrd EUR kapitala. Kod nas u Srbiji moguće je da se kupi nepokretnost i ako ste stranac. Kod nas u prestonici najviše su kupovali ljudi iz Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, BiH - ističe arhitektkinja Danijela Rabrenović.

Napominje da svi ti stanovi imaju vlasnika, bilo da je to privatno lice, firma koja je pravila stanove ili država.

- Država generalno treba da se pozabavi tim stvarima na mnogo studiozniji način, da se uradi jedna ozbiljna analiza - navodi Rabrenovićeva.

 
U Beogradu 10.000 napuštenih stanova

Popis je pokazao da samo u Beogradu ima više od 10.000 napuštenih stanova.

- To vam je pola miliona kvadrata, a kada bismo to pretvorili u kapital – to je 5 mlrd EUR kapitala. Kod nas u Srbiji moguće je da se kupi nepokretnost i ako ste stranac. Kod nas u prestonici najviše su kupovali ljudi iz Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, BiH - ističe arhitektkinja Danijela Rabrenović.

Napominje da svi ti stanovi imaju vlasnika, bilo da je to privatno lice, firma koja je pravila stanove ili država.

- Država generalno treba da se pozabavi tim stvarima na mnogo studiozniji način, da se uradi jedna ozbiljna analiza - navodi Rabrenovićeva.

Prvo što treba da imate na umu je da svi ti "stranci" iz Hrvatske, CG, BiH i MK su sve SRBI i sve naši ljudi. Ja vam garantujem kao bivši Srbin iz Hrvatske da ni jedan jedini Hrvat ne bi kupio u Beogradu stan ni da mu dajete za 1e po kvm! Šanse nema!
Tako da su to sve "krajiški" Srbi koji imaju HR pasoš. CG ima zakon da se ne sme imati dvojno državljanstvo. Tako da se onda smatraju kod nas strancima... Svi ti stranci kupuju za decu stanove da idu da studiraju i da žive. Tu vrlo malo ima pravih stranaca...

Dok god se na te "napuštene" stanove plaća struja, voda i porez taj stan nije napušten! S razlogom je prazan - koji god da je razlog.
Ujedno pazite vi kod nas (ako izuzmete troškove kablovske TV) sve ostale troškove i porez vas može godišnje koštati oko 400e za prosečan stan. Što nije toliko strašno. I naravno da se nekom možda isplati da to drži napuštenim...
 
U Beogradu 10.000 napuštenih stanova

Popis je pokazao da samo u Beogradu ima više od 10.000 napuštenih stanova.

- To vam je pola miliona kvadrata, a kada bismo to pretvorili u kapital – to je 5 mlrd EUR kapitala. Kod nas u Srbiji moguće je da se kupi nepokretnost i ako ste stranac. Kod nas u prestonici najviše su kupovali ljudi iz Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, BiH - ističe arhitektkinja Danijela Rabrenović.

Napominje da svi ti stanovi imaju vlasnika, bilo da je to privatno lice, firma koja je pravila stanove ili država.

- Država generalno treba da se pozabavi tim stvarima na mnogo studiozniji način, da se uradi jedna ozbiljna analiza - navodi Rabrenovićeva.

Još jedna važna primedba Niki - Srbija nije jedina gde može stranac da kupi nekretninu. Svuda u EU možete da kupite nekretninu iako ste stranac i zemlju isto. Znači počevši od Grčke, Nemačke, Holandije, Švedske, itd. I to sa SR pasošem. Bez ikakvih problema! Nismo jedini i ne treba ni da budemo. Nema razloga da se sprečava kupovina po pasošu. Čak bi to trebali i da stimulišemo kao neke zemlje - CG, Portugal, Malta itd.
 
U Austriji lice sa SRB pasosem moze da kupi nekretninu ukoliko ima legalan boravak u AT i uz posebnu dozvolu grada Beca ( koja se u principu uvek dobije ali se ceka do 6 meseci pa se na taj nacin otezava kupovina nekih stanova koji bi se mogli kupiti povoljnije ) i uz ogranicenje da drzavljani trecih zemalja mogu posedovati samo jedan stan u vlasnistvu. LIca sa SRB pasosem koja ne zive u AT ne mogu kupovati nekretnine.
 
U Austriji lice sa SRB pasosem moze da kupi nekretninu ukoliko ima legalan boravak u AT i uz posebnu dozvolu grada Beca ( koja se u principu uvek dobije ali se ceka do 6 meseci pa se na taj nacin otezava kupovina nekih stanova koji bi se mogli kupiti povoljnije ) i uz ogranicenje da drzavljani trecih zemalja mogu posedovati samo jedan stan u vlasnistvu. LIca sa SRB pasosem koja ne zive u AT ne mogu kupovati nekretnine.
Za Austriju stvarno ne znam. Znam da s EU pasošem može sve. Da možeš da kupuješ bez ograničenja (čak i stimulišu) vikendice u skijalištima. Sad što se Beča tiče sigurno imaju pravila što se tiču državnih stanova. Ali ne mogu da verujem da mogu da ograniče prodaju privatnih stanova. Niti smeju!
Znači uvek gledajte segment tržišta koji targetirate. Ako gledate subvencionirane stanove sigurno da ima mali milion pravila. Ako kupujete stanove od privatnog vlasnika koji ne spada pod neka državna ograničenja, onda je sigurno da može da kupi ko hoće.
Molim te Casperu da daš neki link jer čisto sumnjam da postoji ograničenje za prodaju privatne imovine!
 
Vrh