Šta je novo?

Cene nekretnina

I dalje vrte istu pricu da pada cena nece biti :) Tako su pricali i za proslu krizu, pa su cene pale 30-40% :)
Ali dobro, treba vremena da se malo ohlade glave i prodje hajp. Mene ovo ludilo sa nekretninama podseca na ludilo za kriptovalutama i NFT-jevima koje smo imali pre godinu-dve dana, a svi znamo sta se desilo sa tim. Slicno ce biti i sa stanovima, samo treba vremena da cene dodju na neki razumniji nivo. :)
Taman da kupim stan na Zvezdari 1200e/m2 novogradnje koliko je bio pre nesto vise od 10 god. A sta, nema za te pare? :(
Pitanje je druze koliko imas vremena za cekanje, 10god? 20god?

Shvatite da je ovo kapitalizam, shvatite da investitori nece propasti ako ne spuste cenu na koju vi mislite da treba, cena kratkorocno moze da padne par procenata ali dugorocno samo raste (pod uslovom da nije rat ili smak sveta) i konacno: Vreme ne interesuje to sto cena nije dobra, tako da prodje zivot dok se ti mrstits na nepovoljne cene.
 
Taman da kupim stan na Zvezdari 1200e/m2 novogradnje koliko je bio pre nesto vise od 10 god. A sta, nema za te pare? :(
Pitanje je druze koliko imas vremena za cekanje, 10god? 20god?

Shvatite da je ovo kapitalizam, shvatite da investitori nece propasti ako ne spuste cenu na koju vi mislite da treba, cena kratkorocno moze da padne par procenata ali dugorocno samo raste (pod uslovom da nije rat ili smak sveta) i konacno: Vreme ne interesuje to sto cena nije dobra, tako da prodje zivot dok se ti mrstits na nepovoljne cene.
Nisu toliko bitne moje zelje, bitno je sta kaze trziste. A trziste trenutno kaze da cene nisu bas normalne jer se sve manji broj ljudi odlucuje na kupovinu :)
 
Taman da kupim stan na Zvezdari 1200e/m2 novogradnje koliko je bio pre nesto vise od 10 god. A sta, nema za te pare? :(
Pitanje je druze koliko imas vremena za cekanje, 10god? 20god?

Shvatite da je ovo kapitalizam, shvatite da investitori nece propasti ako ne spuste cenu na koju vi mislite da treba, cena kratkorocno moze da padne par procenata ali dugorocno samo raste (pod uslovom da nije rat ili smak sveta) i konacno: Vreme ne interesuje to sto cena nije dobra, tako da prodje zivot dok se ti mrstits na nepovoljne cene.
Ajde molim te prvo pročitaj ova dva članka pa onda napiši nešto pametno


 
Ovo neko Julino Brdo? Ajde što sama cena bode oči, više mi bode oči cena parking mesta.
Pa zato što je ceo kraj urbanistički devastiran (ulice iznad, ka Požeškoj), a okolina je jedno veliko ništa i tako će vrv i ostati. Ko ne kupi parking mesto bukvalno će morati da parkira 300-400 metara dalje (ako nadje mesto). Valjevska praktično nema trotoare više, koriste se kao parking jer stanari zgrada nemaju gde da parkiraju. Divlji zapad, mogu da zamislim kako će izgledati sve kad se sagradi ovaj ogromni kompleks. Najveća ironija je što su srušili Stankom garažu a parkinga nikad manje.
 
Ajde molim te prvo pročitaj ova dva članka pa onda napiši nešto pametno


E ako su ti b92 i kurir legitimni izvori onda nazad da gledas farmu i zadrugu.

Meni ni iz dzepa ni u dzep, vi se ljutite i dalje, vase pravo, pa kad padnu cene zovite da i ja pazarim nesto.
 
Realno, tacno je da je "srpski san" da ne radis nista i da imas nekretnine koje izdajes i na taj nacin zaradjujes. To realno jeste lakse od ulaganja u berzu (kao oblik pasivnog prihoda) ili pokretanje bilo kog drugog biznisa gde bi morao da radis nesto, tako da se visoke cene nekretnina mogu "opravdati" i tom invesicionom ili spekulativnom traznjom. Mene licno ne interesuju nekretnine u investicionom smislu, nekretnina me interesuje samo kao prostor gde bih ja ziveo. Ne grozim se pasivnog prihoda, ali ne interesuje me izdavanje stanova. Vise bih voleo da pasivan prihod obezbedim tako sto cu kao programer stvoriti nesto sto mi donosi taj prihod.

Ali, pitanje je jos koliko ce izdavanje nekretnina biti srpski san. U Srbiji se stalno smanjuje broj stanovnika, sto zbog negativnog prirastaja, sto zbog iseljavanja. Mnogi koji nisu imali stan su vec kupili. Nemamo tu statistiku, ali bi bilo zanimljivo znati koliko je podstanara u Srbiji i u vecim gradovima, posebno u Beogradu. I pored iseljavanja iz manjih u vece gradove, logika mi govori da ce broj podstanara opadati tokom vremena, tako da i onaj ko kupi veci broj nekretnina nece imati kome da ih izdaje, a svi znamo kako to moze uticati na cene.

U dugom roku, jedino sto moze odrzavati cene jeste dolazak stranaca koji bi ziveli i radili u Srbiji, ali ne radnika iz siromasnih azijskih i africkih zemalja, nego malo imucnijih, poput ovih Rusa i Ukrajinaca. Ali, oni su ovde uglavnom silom prilika, i piranje je koliko njih ce ostati ovde u dugom roku, da nije rata nikad ne bi dosli ovde. Da li ce Srbija i Beograd postati mesto gde ce stranci cesto dolaziti i kojima ce moci da se izdaje stan, pitanje je. Turista koji bi dosli na kratko da vide grad verujem da ce uvek biti u nekoj meri, ali masovnog dolaska stranaca kao sto recimo bogati Rusi, Arapi i Kinezi odlaze u London ne verujem da ce biti (naravno, kod nas ne bi dolazili bas toliko bogati, ali barem neka srednja klasa). Pritom, ne pricam o prinudnom dolasku zbog rata, nego necijoj odluci da dodje i zivi ovde.

Ako pretpostavimo da ce se broj podstanara smanjivati tokom vremena, ako pretpostavimo da broj Rusa i Ukrajinaca u buducnosti moze samo da opada, ako ce porezi na nekretnine u kojima se ne zivi, troskovi energenata i ostalih troskova odrzavanja stana da rastu, koja je perspektiva ulaganja novca u nekretnine u buducnosti? Ne kazem da je greska kupiti nekretninu, daleko od toga, ali ne treba praviti racunicu o isplativnosti kupovine nekretnine za izdavanje na osnovu poslednjih 2-3 godine. Ako recimo na nekoj solidnoj lokaciji m2 kosta recimo 3.000 evra (recimo toliko sad kosta novogradnja na Banovom Brdu), i vi kupite 66m2, to je 198.000 evra. Izdavanjem takvog stana mozete da prihodujete recimo 600 evra mesecno. Kad ne biste imali troskove, trebalo bi vam 198.000 / 600 / 12 = 27.5 godina da povratite investiciju. Recimo da imate mesecne troskove za stan (porez, opremanje, odrzavanje,.., tj. svi oni troskovi koji padaju na vas, bez onih komunalnih troskova koje placa stanar) 100 evra, znaci da vam je zarada 500 evra mesecno. To znaci da bi vam trebalo 198000 / 500 / 12 = 33 godine da otplatite stan. A kad biste placali i porez na izdavanje, recimo da vam ostane 400 evra profita, to je 198000 / 400 / 12 = 41.25 godina za povratak investicije. Mislim, zasto bi neko dao 3.000 evra za stan na Banovom Brdu, kad moze u BgH2O da kupi barem sada po ovoj promotivnoj ceni za 3.300 evra (2.950 + pdv), gde bi mogao da izvuce duplo vecu kiriju, pa novac moze da povrati za 15-20 godina (umesto 25-40). Naravno, moze se zaraditi i brze ako neko izdaje stan na dan i sl, ali pricamo o nekom proseku. Bukvalno dolazimo do prinosa od max 4-5% godisnje u najboljem slucaju (osim u slucaju izdavanja stan na dan). Mislim da se to ne isplati, tj. prinos nije los sam po sebi, ali zahteva veliko ulaganje i rizik za tako relativno mali prinos.

Izdavanje stanova se isplati ako je stan kupljen jeftino, nasledjen, pa ti pare samo kaplju, a ti skoro nista nisi ulozio. Ali kupovina stana da bi povratio novac nakon 20 godina u najboljem slucaju se definitivno ne isplati. Tacno je da ti stan ostaje, ali ako si ga kupio skupo, a cene izdavanja su opale, samim tim je pala i vrednost tvog stana, pa ti nekretnina prakticno nije bila nacin ocuvanja vrednosti. Plus, vrlo je moguce da ce u buducnosti drugacije uredjivati izdavanje, vrlo verovatno ce vise proveravati izdavanje na crno da bi uzimali poreze i sl. Mislim da je ovo zlatno vreme za one koji imaju nekretnine, ali ne i za one koji ih kupuju, tj. kupovina nekretnina se sad uopste ne isplati. Nekretninama vrednost tesko da moze da raste, jer koliko god im se pumpala cena za prodaju, limit cena za izdavanje mislim da je vec davno probijen, a on zavisi od standarda lokalnog stanovnistva, a ako cene renti ne rastu ili opadaju, cene nekretnina ne mogu da rastu, takodje mogu samo da padaju.
Jos posle svih ovih desavanja mislim daa tesko ko hoce da ulozi u srbiju..za zapad smo u zadnjih 30 god.prestavljali lud narod i drzavu aa sada smo to definitivno potvrdili nazalost
 
Kako tesko ko da hoce da ulozi u srpske nekretnine? Pa samo na ovoj temi ima 30ak cekaca pada cena koji zele da uloze u stan. Nekima bi to bila i treca kupoprodaja u zadnjih 10 god.
 
Ako recimo na nekoj solidnoj lokaciji m2 kosta recimo 3.000 evra (recimo toliko sad kosta novogradnja na Banovom Brdu), i vi kupite 66m2, to je 198.000 evra. Izdavanjem takvog stana mozete da prihodujete recimo 600 evra mesecno. Kad ne biste imali troskove, trebalo bi vam 198.000 / 600 / 12 = 27.5 godina da povratite investiciju. Recimo da imate mesecne troskove za stan (porez, opremanje, odrzavanje,.., tj. svi oni troskovi koji padaju na vas, bez onih komunalnih troskova koje placa stanar) 100 evra, znaci da vam je zarada 500 evra mesecno. To znaci da bi vam trebalo 198000 / 500 / 12 = 33 godine da otplatite stan. A kad biste placali i porez na izdavanje, recimo da vam ostane 400 evra profita, to je 198000 / 400 / 12 = 41.25 godina za povratak investicije. Mislim, zasto bi neko dao 3.000 evra za stan na Banovom Brdu, kad moze u BgH2O da kupi barem sada po ovoj promotivnoj ceni za 3.300 evra (2.950 + pdv), gde bi mogao da izvuce duplo vecu kiriju, pa novac moze da povrati za 15-20 godina (umesto 25-40). Naravno, moze se zaraditi i brze ako neko izdaje stan na dan i sl, ali pricamo o nekom proseku. Bukvalno dolazimo do prinosa od max 4-5% godisnje u najboljem slucaju (osim u slucaju izdavanja stan na dan). Mislim da se to ne isplati, tj. prinos nije los sam po sebi, ali zahteva veliko ulaganje i rizik za tako relativno mali prinos.

Realan neto prinos od 4-5% godisnje uopste nije mali prinos za nekretnine. Berza, uz znatno veci rizik, daje, u proseku, realno oko 8-9% godisnje.

Ono sto je pitanje jeste da li je realan neto prinos na nekretnine 4-5%, kad se uzmu u obzir meseci kada nemas stanara, porez, amortizacija i drugi nepredvidjeni troskovi.
 

Nema narod para za osnovne životne namirnice, a još se i štedi za stan, poznato je da cene samo rastu, mora malo da se stegne kaiš da bi se kupilo još danas, sutra će biti samo skuplje…
 
Realan neto prinos od 4-5% godisnje uopste nije mali prinos za nekretnine. Berza, uz znatno veci rizik, daje, u proseku, realno oko 8-9% godisnje.

Ono sto je pitanje jeste da li je realan neto prinos na nekretnine 4-5%, kad se uzmu u obzir meseci kada nemas stanara, porez, amortizacija i drugi nepredvidjeni troskovi.
Cak je i pitanje da li je veci rizik od cigle ako se ulozi na berzu dugorocno na index. Svakako je diferencijal takav kakav si rekao, ali mislim da je rizik podjednak, ne veci.
Naravno, ulaganje u berzu moze ici i sa vecim rizikom.

Medjutim uzimajuci u obzir profil vecine kes kupaca, a tu svakako ne mislim na IT, ne cudi da je cigla njihov primarni i jedini razumljiv izbor investiranja. Tu na edukaciju ne mozemo racunati.
 
Isplati se, kupiti samo dobru novogradnju kao nekretninu,uz uslov da ,ako značajno padnu rente,neko iz porodice tu može živeti.
Cena novogradnje se stabilizovala na 2.500e,i samim tim,po meni,starudijogradnja nema šta tu da traži.
Druže, u kom univerzumu se nudi "dobra novogradnja" za 2500 EUR?! Projekti pa raznim Višnjicama, Ledinama, Čukaričkim padinama su već iznad toga.
 
Jel neko uporedio cenu kvadrata sa cenom jaja? Evo 2010. jedno jaje bilo 4-6 dinara. Danas je 4-5 puta veća cena jaja. Stanovi nisu baš toliko skočili :)
Screenshot_20230508_225100_Samsung Internet.jpg
 

Stanovi u Srbiji skuplji 13 odsto u odnosu na prošlu godinu​

AUTORBeta​

INFO

08.05.2023.​


Stanovi u Srbiji su u prvom tromesečju ove godine skuplji 13,62 odsto u odnosu na prošlu godinu, saopštio je danas Republički zavod za statistiku.
Foto: Pixabay
U poređenju sa četvrtim tromesečjem 2022. cene stanova u Srbiji su uvećane 2,57 odsto.
Manji je broj evidentiranih kupoprodaja stanova u odnosu na posledenji kvartal prošle godine, što se tumači smanjenjem udela kupoprodaja stanova finansiranih kreditima - sa 21 odsto u četvrtom tromesečju 2022. na 18 odsto prodatih stanova u prvom tromesečju 2023, što je posledica rasta kamatnih stopa.
Gledano po regionima, u odnosu na isti period prošle godine cene stanova su porasle u Vojvodini za 14,89 odsto, u Beogradu 13,27 odsto, regionu Šumadije i Zapadne Srbije 11,24 odsto, a kao i u prethodnih nekoliko kvartala najsnažniji rast cena zabeležen je u regionu Južne i Istočne Srbije i iznosio je 15,74 odsto.

Cene stanova u novogradnji, odnosno kupovina od investitora, porasle su na nivou Srbije za 10,48 odsto u odnosu isti period prošle godine, dok je starogradnja imala veći međugodišnji rast koji je iznosio 15,4 odsto.

 
Ma istina, evo inflacija u Srbiji trenutno 16%, treba se rešiti kesa pod hitno, auu i da ga imam odakle mi…
Nemoj da zavitlavas narod vradovicu, niko nije lud da kupuje na piku talasa po ovim kamatama uz rizik da se kurs dinara strmoglavi svakog trenutka…
 
Ma istina, evo inflacija u Srbiji trenutno 16%, treba se rešiti kesa pod hitno, auu i da ga imam odakle mi…
Nemoj da zavitlavas narod vradovicu, niko nije lud da kupuje na piku talasa po ovim kamatama uz rizik da se kurs dinara strmoglavi svakog trenutka…
Niko nije lud ali ljudi kupuju. To pokazuju podaci. Pišemo o otkazima u ITu ali koliko ih je zaposleno u poslednjih 2 godine i sa kojim platama? Treba još vremena da se sve ohladi i da padnu cene a do tada neko će morati da kupi stan pa i po ovim uslovima i cenama...
 
Vrh