Šta je novo?

Cene nekretnina

@StevanHN
Tako je, podzemne garaže uzimaju dosta, ali nadoknade oni to sa terasama koja ih maltene ništa ne košta, a većina naplati ko metar stana.
 
Ili da vam još i na ovaj način prikažem. Minimalan koeficijent izgradjenosti parcele da bi gradnja bila isplativa je 1,2. Ispod toga nema računice. Znači za plac od 1.000 M2, na koji se može izgraditi bruto 1.200 M2 (to je jako mala zgrada), se vlasniku placa može dati cca 20 % neto stambenog prostora, ili cca 250.000 € za plac.
 
Da li vi racunate koliko para mora da 'sune' investitor raznim opstinskim i gradskim funkcionerima, a cesto i drzavnim? To je javna tajna, ali u Bg-u se sve - apsolutno sve, moze zavrsiti novcem i jedino se i zavrsava novcem.
Ja ne znam ni za jedan projekat koji je krenuo sa "cistom situacijom" u izgradnju... Jedna distribucija nece da vam prikljuci struju dok investitor ne pogura, a ako nece da pogura, onda ce cekati i dve godine opusteno :)
To vise nije nikakva tajna, sve je skoro pa transparentno

Da velika je zarada, ali i rizici su veliki
 
@StevanHN
Tako je, podzemne garaže uzimaju dosta, ali nadoknade oni to sa terasama koja ih maltene ništa ne košta, a većina naplati ko metar stana.
Da ali i Opština naplati punu dozvolu i za M2 terase.
Da bi se izašlo na tu terasu trebaju uskočno klizna alu/drvo balkonska vrata sa roletnama na el.motor. Treba ograda koja po m dužnom košta koliko i puni zid (a svakako već ima fasadni zid). Trebaju i po dva sifona koji će kupiti vodi i odvoditi je u oluk. Treba hidroizolacija. Naravno pričamo o novogradnjama koje koštaju 2.500/3.000 € i više i koje moraju na nešto da liče. I te terase ulaze u urb.parametre (udaljenost/uvucenost od gradj. i reg. linije). Nije to baš tako kako se misli. Što se tiče dvorišnih terasa kao djelova prizemnih stanova, one se ili daju gratis, ili po nekoj značajno manjoj cijeni i njihova izgradnja je neuporedivo jeftinija. Takodjer, vlasnici stanova se na njih ne mogu ni uknjižiti jer je to zajednička nedjeljiva svojina svih etažnih vlasnika.
 
Da li vi racunate koliko para mora da 'sune' investitor raznim opstinskim i gradskim funkcionerima, a cesto i drzavnim? To je javna tajna, ali u Bg-u se sve - apsolutno sve, moze zavrsiti novcem i jedino se i zavrsava novcem.
Ja ne znam ni za jedan projekat koji je krenuo sa "cistom situacijom" u izgradnju... Jedna distribucija nece da vam prikljuci struju dok investitor ne pogura, a ako nece da pogura, onda ce cekati i dve godine opusteno :)
To vise nije nikakva tajna, sve je skoro pa transparentno

Da velika je zarada, ali i rizici su veliki
Prema ovome ipak nije alavost investitora glavni razlog visokih cena, već je u pitanju država koja traži debelo podmazivanje kako bi se bilo šta izgradilo. A po ovoj računici na kraju je investitor ipak vrlo dobar sa zaradom, kao i država. Naravno sav teret njihovih kombinacija ide na kupce. Na malog čoveka.
 
@StevanHN
Apsolutno su mi poznate te situacije u Crnoj Gori s obzirom da sam Crnogorac i kako je moja familija locirana dole.
U CG zemlja blizu obale i s pogledom na more bice sve skuplja i skuplja, a pogotovo ce se prodavati sve vise zbog manjkavosti zakona i lakse kupovine nego u Srbiji, jer se nekretnina moze kupiti i u kesu, a kontrole od Poreske su povremene radi dokazivanja porekla novca. (Ostaje onaj limit s prenosom od 10.000e na granici po coveku, kao i svuda).

Licno sam davno posredovao tokom prodaje jedne ogromne kuce s okucnicom gastarbajterima iz Luksemburga, stariji covek i dva sina srednjih godina, novac donet u aktovci, mene su zamolili da prebrojim prvi, iznos od 410.000 eura (spustena prodajna cena sa 450.000 eura), ja sam izbrojao 421.400 eura i obavestavam ove da je visak od 11.400 eura pri cemu se vlasnik okrece prema jednom od sinova i pita ga "Jesi li siguran da si dobro prebrojao?".
U tom slucaju odlucujemo i prodavac i ja da prebrojimo ponovo i dolazimo do istog iznosa, te s matori kroz kez obraca sinu "ovo je poslednji put da sam ti davao pare da brojis" :) i normalno vracamo visak od 11.400 eura sto jr bas profi ispalo. Sledi zdravica i potpisivanje ugovora na obostrano zadovoljstvo.
Ovo koliko znam nije moguce u Srbiji, mora s racuna na racun, za ovoliki iznos.
Ako neko misli da moze drugacije, nek me razuveri.
 
;-) ja sam krenuo da citam i ostao bez vazduha na pola :D

Stagnacija.
To je ono što sam napisao i za ekonomsku struku pre par nedelja. Samo juniori i praktikanti. Rezanje troskova u situaciji neizvesnosti
 
Da ali i Opština naplati punu dozvolu i za M2 terase.
Da bi se izašlo na tu terasu trebaju uskočno klizna alu/drvo balkonska vrata sa roletnama na el.motor. Treba ograda koja po m dužnom košta koliko i puni zid (a svakako već ima fasadni zid). Trebaju i po dva sifona koji će kupiti vodi i odvoditi je u oluk. Treba hidroizolacija. Naravno pričamo o novogradnjama koje koštaju 2.500/3.000 € i više i koje moraju na nešto da liče. I te terase ulaze u urb.parametre (udaljenost/uvucenost od gradj. i reg. linije). Nije to baš tako kako se misli. Što se tiče dvorišnih terasa kao djelova prizemnih stanova, one se ili daju gratis, ili po nekoj značajno manjoj cijeni i njihova izgradnja je neuporedivo jeftinija. Takodjer, vlasnici stanova se na njih ne mogu ni uknjižiti jer je to zajednička nedjeljiva svojina svih etažnih vlasnika.
Ako izostavimo činjenicu da to što si nabrojao maltene nema nijedna novogradnja opet dolazimo da m2 terase nikako nije jednaka m2 stana. Uzimajući u obzir sve okolnosti realno i pošteno bi bilo da se naplaćije m2/2. Ali poštenje i profit...
 
Prosecan investitor i njegove muke tokom izgradnje stanova:
money-crying.gif
 
To je ono što sam napisao i za ekonomsku struku pre par nedelja. Samo juniori i praktikanti. Rezanje troskova u situaciji neizvesnosti
Slazemo se @Sale85 koliko god ovde izgledalo da su suprotstavljene strane ipak vecina realno razume stanje i prati desavanja. Neki samo ne zele da priznaju ali turbulencija ima. Ono sto je takodje realnost jeste da cene nekretnina jos uvek ne padaju i ako se ceka na taj cuveni pad od 2012. godine. Prosli smo i covid (koga niko ne pominje), nevidjenu energetsku krizu (???), rat u Ukrajini i cene i dalje ni da stucnu. Cak imamo i bas drasticno povcanje kamata i jos uvek nista. Jedina neka teoretska posledica je da je u Q1 prodato malo manje nekretnina u broju. Sto moze da se gleda kao posledica ili visokih kamata pa kreditni kupci odustali ili su cene takva nebuloza pa to dodatno odbija neke kupce.
Jednostavno za sada nema nista novo sto se tice trenda samo se moze "naslutiti" po osecaju da rast usporava.
 
Slazemo se @Sale85 koliko god ovde izgledalo da su suprotstavljene strane ipak vecina realno razume stanje i prati desavanja. Neki samo ne zele da priznaju ali turbulencija ima. Ono sto je takodje realnost jeste da cene nekretnina jos uvek ne padaju i ako se ceka na taj cuveni pad od 2012. godine. Prosli smo i covid (koga niko ne pominje), nevidjenu energetsku krizu (???), rat u Ukrajini i cene i dalje ni da stucnu. Cak imamo i bas drasticno povcanje kamata i jos uvek nista. Jedina neka teoretska posledica je da je u Q1 prodato malo manje nekretnina u broju. Sto moze da se gleda kao posledica ili visokih kamata pa kreditni kupci odustali ili su cene takva nebuloza pa to dodatno odbija neke kupce.
Jednostavno za sada nema nista novo sto se tice trenda samo se moze "naslutiti" po osecaju da rast usporava.
U principu, slazem se sa svime sto si napisao. Samo bih dodao da su sve te krize uzrok povecane potraznje za kvadratima. Sa druge strane, ako nam je dalje zatezanje plata, recesija i dalja otpustanja bliska budućnost, pad je neminovan. Sada imamo stagnaciju gde svi pokusavaju da odloze svoje odluke i da vide sta ce da se desi do kraja godine jer niko nije 100% siguran.
Mišljenja i okolnosti se menjaju na osnovu ekonomskih vesti. Ono što u ovom trenutku očekujem je pad oko 10tak %/ stagnaciju do kraja 2024 - sredine 2025 i ponovo rast. Pad zavisi od grada/lokacije. Negde vise, negde manje. Zavisi i koliko je porasla cena npr.
Mislim da je sada najvaznije samo sacuvati posao npr.
 
Poslednja izmena:
Za programiranje moras da zagrejes stolicu. Da bi postao investitor potrebno je da se dobro uguras u politiku, dobijes par namestenih tendera, ili imas ugostiteljski objekat gde ne izdajes racune, i tako zaradis prvi milion, i onda je lako da udjes u stanogradnju. Nije isto.

Ako cemo da pricamo o neizdavanju racuna, onda mozemo i o delu programera koji nisu placali poreze Srbiji pa tako brze dosli do prvih 100k i onda je lako.

Ako cemo da banalizujemo, onda mozemo da pricamo i o Tomi Macoru koji je prodat za milijardu


Verzija koja je tada bila u produkciji je bila extremno bazicna, nije trebalo nesto puno da se zagreje stolica. Cak ni ne prodaju pricu o zagrevanju stolice, vec lepo kazu da su deo kupili gotov i implementirali kao takav. Toliko je placena jer je postala viralna, i placen je u stvari marketinski potencijal / baza korisnika, ne jer je ulozeno neko ko zna kakvo znanje i vreme.

A znas gde je posle milijarda zavrsila? U neporektnostima u Srbiji :)

 
cak i da je tako lako programerima da skupe 100k i utaje opet to je realno doslo iz inostranstva i slilo se u Srb odakle je dalje ta suma oporezovana (gradjevina, porez na apsolutna prava, porez na imovinu). Vrlo je realno da postoji jedan deo takvih to su takozvani freelanceri. Samo je pitanje koliko je bas zavrsilo u nekretninama jer nije zivot vise bas tako jeftin u Srb :)
 
Ako cemo da pricamo o neizdavanju racuna, onda mozemo i o delu programera koji nisu placali poreze Srbiji pa tako brze dosli do prvih 100k i onda je lako.
Onih koji ne placaju poreze imas u svim delatnostima, ne znam zasto se hvatas za programere, los ti je primer. Cak mislim da programeri najmanje mogu da izbegavaju placanje poreza jer primaju novac digitalnim putem. U ostalim zanimanjima koja nisu digitalna izbegavanje poreza je standardna praksa jer nigde nema traga.
Ako cemo da banalizujemo, onda mozemo da pricamo i o Tomi Macoru koji je prodat za milijardu...
Ne znam za sta je ovaj primer uopste bitan
 
Onih koji ne placaju poreze imas u svim delatnostima, ne znam zasto se hvatas za programere, los ti je primer. Cak mislim da programeri najmanje mogu da izbegavaju placanje poreza jer primaju novac digitalnim putem. U ostalim zanimanjima koja nisu digitalna izbegavanje poreza je standardna praksa jer nigde nema traga.

Ne znam za sta je ovaj primer uopste bitan
Jedini realan nacin da programeri ne placaju porez jeste da imaju ATM karticu i da podizu na bankomatu ILI da primaju platu na nekim ofshore racunima odakle mogu da trosakaju po prodavnicama. (ako imaju debitnu karticu). Ono sto je njima problem jeste da legalizuju taj novac. U smislu ako su podigli na bankomatu onda bi morali malo po malo da uplacuju u banku i da ih ne provale ili ne provere. Svakako iskreno ne bi im bio u kozi jer jednog dana kad tad moze da se desi da neko zaredja i pregleda ko je imao kakve uplate u banci.

Nisu nekretnine "perac novca" jer ti onog trenutka kada dodjes u banku sa sumom od 15k eura popunjavas izjavu odakle ti novac. Tog trenutka si "legalizovao novac". Sta ces ti da kupis posle toga da li Lambordzini ili nekretninu nema razlike.
Kada se popuni ta izjava nista se ne desi konkretno ali ta izjava se cuva u NBS i nekad ako zatreba oni pokrenu to pitanje. Jedina teoretska mogucnost je da po malo uplacuju i da to nekako ode ispod radara ako razvuku na dug period 3-4-5 godina i da kupe neki stancic od 100-150k.
 
cak i da je tako lako programerima da skupe 100k i utaje opet to je realno doslo iz inostranstva i slilo se u Srb odakle je dalje ta suma oporezovana (gradjevina, porez na apsolutna prava, porez na imovinu). Vrlo je realno da postoji jedan deo takvih to su takozvani freelanceri. Samo je pitanje koliko je bas zavrsilo u nekretninama jer nije zivot vise bas tako jeftin u Srb :)
Sve te poreze koje si naveo placa i Kafedzija Mile neizdavac fiskalnih racuna. To ne umanjuje prekrsaj ni jednog ni drugog. Da li ce program neplaceni porez potrositi u Srbiji, ili ce kupiti kartu za Havaje pa tamo, ili ce na KP pazari svercovanu tehniku, ili ce kao kupovati u Nemackoj IKEI-i je rje tamo navodno sve dvostruko jeftinije pa dozoviti u Srbiju ispod zita to ne mozemo da znamo.

Za svaku zaradu postoji porez, pa cak i na onu iz inostranstva.
 
Sve te poreze koje si naveo placa i Kafedzija Mile neizdavac fiskalnih racuna. To ne umanjuje prekrsaj ni jednog ni drugog. Da li ce program neplaceni porez potrositi u Srbiji, ili ce kupiti kartu za Havaje pa tamo, ili ce na KP pazari svercovanu tehniku, ili ce kao kupovati u Nemackoj IKEI-i je rje tamo navodno sve dvostruko jeftinije pa dozoviti u Srbiju ispod zita to ne mozemo da znamo.

Za svaku zaradu postoji porez, pa cak i na onu iz inostranstva.
Naravno to ih apsolutno neopravdava i cak je i nepravedno da ne placaju doprinose i porez na prihod a svi ostali da moraju da placaju.
 
Troskovi izgradnje stanova (materijal + radnici) su reda velicine 500 evra.
Recimo u Zajecaru je novogradnja 532 evra, u sta ulazi i zarada (https://www.b92.net/biz/mojkvadrat/aktuelno/ovde-su-stanovi-u-novogradnji-najjeftiniji-2296855).
Sve ostalo je cena placa + takse + mito za dozvole + profit, samo zavisi kako je rasporedjeno.
Ko radi po zakonu i platu trzisnu cenu placa mozda ima taj manji profit, ali mnogi do placeva dolaze gotovo dzaba, i zato zarada zna da bude jako jako velika, i zato imaju puno prostora da u najgorem slucaju spuste cenu i opet ostvare extra profit. Zato danas svaka susa koja dodje do veceg kesa ulazi u stanogradnju.
Programeri su sitne ribe, da bi imao velike pare za starogradnju moras da dobijes na namestenom tenderu i sl.
Ne znam sta kazu zvanicni podaci za Zajecar, ali ovo nije realna cena. Ja sam prosle godine prodao garsonjeru iz starogradnje u Zajecaru za ~60% vise od toga.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Ne mora konkretan investitor. Daj hipoteticki odokativni primer ako vec imas neke informacije :)
I sa tribina svi znaju da igraju fudbal, a na terenu ne bi znali sutnuti loptu. To je ukratko opis tvog vidjenja situacije.

Sve to izgleda tako lako, jer ti kreces od misljenja da je profit ogroman, i stelujes sve da ti se uklopi u tu misao.
Pa onda pola troskova uopste ne uracunas, nadjes nekog ko vec ima plac, nadjes najjeftiniju zgradu u Zagubici, radnike iz Pakistana i eto zarade od 300%.

Kao neko ko je imao ceo predmet na fakultetu o upravljanju investicijama u gradjevinarstvu, mogu ti reci da ti je misljenje na nivou kafanskog cavrljanja onih koji sve o svemu znaju.

Prvo sam projekat kosta od 5 do 10% investicije.

Banka uzima oko 10-15% minimum za period izgradnje, jer se veliki projekti grade preko banke, ne iz kofera.

Naknada za ggz u Bg je ogromna, Za Nbg koeficient je 0.1 i to se mnozi sa prosecnom cenom m2 u novogradnji, ispadne oko 400e/m2 stana, jer placa se i na hodnike koji se ne prodaju.

Imas pdv 10%, to ide drzavi.

Na kraju sva dobit ti se opprezure 15%, i dividenda 15% ako prebacujes na sebe sa firme, tj. da bi trosio novac.

Dakle ako je na Nbg nesto 3000e/m2, 300e oduzmi na pdv, 300 na ggz, ostane 2400e.
Za banku i projektovanje uzmi 20% od 3000e. Ostane ti 1800e.
Za gradnju sa tri nivoa garaze i boljim materijalima treba ti 1000e/m2 minimum.
Dakle ostane ti 800e
Plac 250e/m2, ostane ti 550e
Na 550e placas poreze oko 200e
Ostane ti 350e od 3000e. Sto je oko 13%.

To je ono kako investiranje izgleda kada se sracunaju troskovi.
Jedino gde se vise profitira je ako si sve ugovorio ranije, pa dok se zgrada zavrsi m2 skoci sam od sebe. Tu se zaradi vise od 20-25%.

Isto tako moze i da padne m2, sta sa tim delom? Sve je to rizik, i koliko je rizik, profit je i mali.
 
Da li vi racunate koliko para mora da 'sune' investitor raznim opstinskim i gradskim funkcionerima, a cesto i drzavnim? To je javna tajna, ali u Bg-u se sve - apsolutno sve, moze zavrsiti novcem i jedino se i zavrsava novcem.
Ja ne znam ni za jedan projekat koji je krenuo sa "cistom situacijom" u izgradnju... Jedna distribucija nece da vam prikljuci struju dok investitor ne pogura, a ako nece da pogura, onda ce cekati i dve godine opusteno :)
To vise nije nikakva tajna, sve je skoro pa transparentno

Da velika je zarada, ali i rizici su veliki
Bas zbog ovoga svaki investitor i jeste kriminalac i drzava je kriminalna a cene ovolike.
Ne zato sto nam je pesma zivot u Srbiji
 
I sa tribina svi znaju da igraju fudbal, a na terenu ne bi znali sutnuti loptu. To je ukratko opis tvog vidjenja situacije.

Sve to izgleda tako lako, jer ti kreces od misljenja da je profit ogroman, i stelujes sve da ti se uklopi u tu misao.
Pa onda pola troskova uopste ne uracunas, nadjes nekog ko vec ima plac, nadjes najjeftiniju zgradu u Zagubici, radnike iz Pakistana i eto zarade od 300%.

Kao neko ko je imao ceo predmet na fakultetu o upravljanju investicijama u gradjevinarstvu, mogu ti reci da ti je misljenje na nivou kafanskog cavrljanja onih koji sve o svemu znaju.

Prvo sam projekat kosta od 5 do 10% investicije.

Banka uzima oko 10-15% minimum za period izgradnje, jer se veliki projekti grade preko banke, ne iz kofera.

Naknada za ggz u Bg je ogromna, Za Nbg koeficient je 0.1 i to se mnozi sa prosecnom cenom m2 u novogradnji, ispadne oko 400e/m2 stana, jer placa se i na hodnike koji se ne prodaju.

Imas pdv 10%, to ide drzavi.

Na kraju sva dobit ti se opprezure 15%, i dividenda 15% ako prebacujes na sebe sa firme, tj. da bi trosio novac.

Dakle ako je na Nbg nesto 3000e/m2, 300e oduzmi na pdv, 300 na ggz, ostane 2400e.
Za banku i projektovanje uzmi 20% od 3000e. Ostane ti 1800e.
Za gradnju sa tri nivoa garaze i boljim materijalima treba ti 1000e/m2 minimum.
Dakle ostane ti 800e
Plac 250e/m2, ostane ti 550e
Na 550e placas poreze oko 200e
Ostane ti 350e od 3000e. Sto je oko 13%.

To je ono kako investiranje izgleda kada se sracunaju troskovi.
Jedino gde se vise profitira je ako si sve ugovorio ranije, pa dok se zgrada zavrsi m2 skoci sam od sebe. Tu se zaradi vise od 20-25%.

Isto tako moze i da padne m2, sta sa tim delom? Sve je to rizik, i koliko je rizik, profit je i mali.
Zanimljivo sto perica malo malo pa predstavi kao aksiom neku svoju polusmisljenu teoriju ili prvo sta mu padne na pamet, pa onda ako se neko ne slaze sa tim trazi egzaktne racunice i savrsene primere.
 
Prema ovome ipak nije alavost investitora glavni razlog visokih cena, već je u pitanju država koja traži debelo podmazivanje kako bi se bilo šta izgradilo. A po ovoj računici na kraju je investitor ipak vrlo dobar sa zaradom, kao i država
Problem je sto je trziste nekretnina, takvo da kod nas svi kupuju nekretnine i drzava je olaksala plasiranje novca ovde (citaj najjednostavnije je 'oprati' novac kroz investicije u nkeretnine). To je trenutno najveci problem, sto imate ogroman broj investitora, a jos gore i izvodjaca - koji blage veze o gradjevinarstvu i nemaju i njima je samo bitno da se zavrsi, proda i pokupi profit i cao.

E sad, ako pogledas malo sire, firme koje su u gradjevinarstvu dosta dugo - oni moraju da razmisljaju za druge projekte, oni moraju taj novac koji zarade da plasiraju ponovo, moraju da zarade da nekada olaksaju sebi i ne ulaze u losije dilove sa bankama. Nije to tako jednostavno kao sto se misli.
Biznis kao i svaki drugi, ulazes ogromne pare, imas rizike i naravno ocekujes zaradu
 
Bas zbog ovoga svaki investitor i jeste kriminalac i drzava je kriminalna a cene ovolike.
Mnogo prosto - pokusaj nesto da izgradis po PS-u i vidi koliko ce ti vremena trebati. Za ogradu za vikendicu sam cekao mesece da mi izdaju gradjevinsku dozvolu i to sam isto morao da idem X puta i nosim kese (a gde je tu katastar, pa prepravke njihovih brljotina...)
Sad zamisli kako je to u gradu, sa multimilionskim projektima. A dovoljno je i videti samo pokretnu imovinu tih ljudi koji zaradjuju do 100k rsd mesecno (a zive u Bg-u)
Jel se secate onog policijskog nacelnika sto mu je pijana pevacica razlupala privatan Mercedes i lend Kruzer, a koji joj je kupio stan u centru :) Pogledajte platu koju on ima i koji je maksimum koji moze da zaradi u policiji sa svim mogucim dodacima i ostalo :)
 
I sa tribina svi znaju da igraju fudbal, a na terenu ne bi znali sutnuti loptu. To je ukratko opis tvog vidjenja situacije.

Sve to izgleda tako lako, jer ti kreces od misljenja da je profit ogroman, i stelujes sve da ti se uklopi u tu misao.
Pa onda pola troskova uopste ne uracunas, nadjes nekog ko vec ima plac, nadjes najjeftiniju zgradu u Zagubici, radnike iz Pakistana i eto zarade od 300%.

Kao neko ko je imao ceo predmet na fakultetu o upravljanju investicijama u gradjevinarstvu, mogu ti reci da ti je misljenje na nivou kafanskog cavrljanja onih koji sve o svemu znaju.

Prvo sam projekat kosta od 5 do 10% investicije.

Banka uzima oko 10-15% minimum za period izgradnje, jer se veliki projekti grade preko banke, ne iz kofera.

Naknada za ggz u Bg je ogromna, Za Nbg koeficient je 0.1 i to se mnozi sa prosecnom cenom m2 u novogradnji, ispadne oko 400e/m2 stana, jer placa se i na hodnike koji se ne prodaju.

Imas pdv 10%, to ide drzavi.

Na kraju sva dobit ti se opprezure 15%, i dividenda 15% ako prebacujes na sebe sa firme, tj. da bi trosio novac.

Dakle ako je na Nbg nesto 3000e/m2, 300e oduzmi na pdv, 300 na ggz, ostane 2400e.
Za banku i projektovanje uzmi 20% od 3000e. Ostane ti 1800e.
Za gradnju sa tri nivoa garaze i boljim materijalima treba ti 1000e/m2 minimum.
Dakle ostane ti 800e
Plac 250e/m2, ostane ti 550e
Na 550e placas poreze oko 200e
Ostane ti 350e od 3000e. Sto je oko 13%.

To je ono kako investiranje izgleda kada se sracunaju troskovi.
Jedino gde se vise profitira je ako si sve ugovorio ranije, pa dok se zgrada zavrsi m2 skoci sam od sebe. Tu se zaradi vise od 20-25%.

Isto tako moze i da padne m2, sta sa tim delom? Sve je to rizik, i koliko je rizik, profit je i mali.

Onda znaci staje gradnja obzirom da se ne isplati ….muke bas.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vrh