Šta je novo?

Cene nekretnina

Samo 7% nekretnina kupljeno na kredit. Totalno ludilo. Jedno od najstabilnijih trzista.

Rast 20% u cenama u starogradnji a 14% u novogradnji

Sve u svemu solidan rast cena a nesto visi od inflacije.
Hahahahaa jao radovocu, vradovicu, pa to sto je 7% kupljeno na kredit, to ne znaci da je trziste stabilno nego znaci da vise nema kreditnih kupaca, a sa njihovim nestankom uskoro nestaju i pola kes kupaca jer oni dobijaju novac iz lancane kupovine od kreditnih kupaca... Uglavnom pad prometa je ogroman, dosta veci nego sto je rast cena a tek mozes ocekivati jos veci pad prometa jer tek ce doci smanjenje i "kes" kupaca jer sa nestankom kreditnih kupaca tek treba da se oseti za par meseci i smanjenje broja kes kupaca koji su dobili pare od prodaje kreditnih kupcima treba da potrose te pare, mnogi su veci potrosili, naravno ne prodas stan odma pa sutra kupujes novi, nego gledas i trazis par meseci, ali tu je kraj tj kad zavrnes slavinu, ceo lanac se urusi, samo polako, tih "kes" kupaca je sve manje, jer on kad kupi stan od para koje je dobio od kreditnog kupca, te pare je potrosio, a kad nema novih kreditnih kupaca nece biti ni tih "kes", odnosno staje lanac, ostace samo bas pravi kes kupci kojih nije ni polovina kes kupaca jer veliki procenat njih je iz te lancane prodaje koje nece vise biti.. Realno ukupna prodaja ce pasti na 40% u odnosu na proslu godinu, samo polako😎 pa onda stize pad cena👍😀
 
au, odavno ne videh duzu recenicu. sto se uzbudjavas? samo polako, novosadski.

Uglavnom pad prometa je ogroman, dosta veci nego sto je rast cena a tek mozes ocekivati jos veci pad prometa jer tek ce doci smanjenje i "kes" kupaca jer sa nestankom kreditnih kupaca tek treba da se oseti za par meseci i smanjenje broja kes kupaca koji su dobili pare od prodaje kreditnih kupcima treba da potrose te pare, mnogi su veci potrosili, naravno ne prodas stan odma pa sutra kupujes novi, nego gledas i trazis par meseci, ali tu je kraj tj kad zavrnes slavinu, ceo lanac se urusi, samo polako, tih "kes" kupaca je sve manje, jer on kad kupi stan od para koje je dobio od kreditnog kupca, te pare je potrosio, a kad nema novih kreditnih kupaca nece biti ni tih "kes", odnosno staje lanac, ostace samo bas pravi kes kupci kojih nije ni polovina kes kupaca jer veliki procenat njih je iz te lancane prodaje koje nece vise biti..
 
;-) ja sam krenuo da citam i ostao bez vazduha na pola :D

Stagnacija.
 
Brate novogradnja u prokuplju je oko 700e m2, tu je ukljuceno SVEEEEEE, dakle zemljiste, materijal, plate radnika, profit investitora, takse, sveeeeeeee....
Materijal i radnici kostaju isto dal Bg dal PK, zemljiste je naravno skuplje u Bg, ALI ako zgrada ima 6 spratova, onda razliku u ceni m2 zemljista izmedju Bg i Pk treba da delimo sa 6, e onda to ispadne mala razlika 100,150 po m2 razlike u ceni zemljista, jer nije 1 sprat sagradjen nego 6 spratova na tom jednom istom m2 zemljista, pa zasto je onda m2 stana u Bg 3000e a u Pk 700e, zasto je razlika 2300 a ne 100, 150e, pa ekstra profit investitora, neka od tih 2300 da 150,neka da i jos 500 na je*em li ga sta, podmazivanja itd, eto opet ogromne CISTEEEEEEE ZARADE ekstraprofita.... Gradice oni i da padne cena i te kako ce graditi, u Bg i da im padne cena za 1000e po m2, opet im se debelo isplati...
 
Zemljiste vuce dosta i radna snaga je barem duplo. Zatim svi dobavljaci naplacuju duplo. Vecina u Beogradu radi legalno, takse su vece i slicno.
 
Zemljiste vuce dosta i radna snaga je barem duplo. Zatim svi dobavljaci naplacuju duplo. Vecina u Beogradu radi legalno, takse su vece i slicno.
Upravo sam objasnio da zemljiste NE VUCE DOSTA, i da je razlika mnogo manja nego sto se misli, ajde kao u 4 razred osnovne, ako je npr 1ar zemljista u Bg 100000, a u Pk 20000,
Dobijamo m2 zemljista 1000e u Bg a u Pk 200e. Sazidamo zgradu od 6 spratova, dakle na tom 1 m2 zemljista placenom 1000e m2 ce ici 6 sprata stanova, dakle 1 m2 stana kosta kroz zemljiste 1000e/6 = 167evra.
U Pk kosta 200/6 = 33e.
Dakle razlika u m2 stana gde gledamo samo imput zemljiste, kosta 167-33=133e. Dakle od 3000e koja je cena m2 stana u Bg, u tu cenu od 3000e, zemljiste cini samo 167e!!! Radovicu znam da si inteligentan i vise nego dovoljno da ovo shvatis...
Razlila u ceni m2 izmedju Bg i Pk je 2300e a razlika u imputu zemljista je 133e m2, dakle profit je ogroman!!!!!!
Razlika u ceni radne snage naravno nije duplo, jer u Bg rade i hindusi koji su jeftiniji od majstora u Pk a ne duplo skuplji lol, cak i da jesu duplo skuplji radnici u Bg (A NISU jer radnik ce pre ici da radi gradjevinu u nemackoj umesto u bg, i nabili su oni svi slicne cene ) opet je to maks maks 100e, jer radna snaga je samo jedan od nekoliko imputa cene od 700e u Pk.
Dakle zakljucak je DEEEEEERUUUUU U BG, a i u drugim gradovima, cena gradnje je mnogo manja nego sto se ovde misli, a profit investitora je OGROMAN, i da cene mnogo padnu opet bi investitori imali ogromnu zaradu, tako da i te kako ce se graditi i da padnu cene
 
Upravo sam objasnio da zemljiste NE VUCE DOSTA, i da je razlika mnogo manja nego sto se misli, ajde kao u 4 razred osnovne, ako je npr 1ar zemljista u Bg 100000, a u Pk 20000,
Dobijamo m2 zemljista 1000e u Bg a u Pk 200e. Sazidamo zgradu od 6 spratova, dakle na tom 1 m2 zemljista placenom 1000e m2 ce ici 6 sprata stanova, dakle 1 m2 stana kosta kroz zemljiste 1000e/6 = 167evra.
U Pk kosta 200/6 = 33e.
Dakle razlika u m2 stana gde gledamo samo imput zemljiste, kosta 167-33=133e. Dakle od 3000e koja je cena m2 stana u Bg, u tu cenu od 3000e, zemljiste cini samo 167e!!! Radovicu znam da si inteligentan i vise nego dovoljno da ovo shvatis...
Razlila u ceni m2 izmedju Bg i Pk je 2300e a razlika u imputu zemljista je 133e m2, dakle profit je ogroman!!!!!!
Razlika u ceni radne snage naravno nije duplo, jer u Bg rade i hindusi koji su jeftiniji od majstora u Pk a ne duplo skuplji lol, cak i da jesu duplo skuplji radnici u Bg (A NISU jer radnik ce pre ici da radi gradjevinu u nemackoj umesto u bg, i nabili su oni svi slicne cene ) opet je to maks maks 100e, jer radna snaga je samo jedan od nekoliko imputa cene od 700e u Pk.
Dakle zakljucak je DEEEEEERUUUUU U BG, a i u drugim gradovima, cena gradnje je mnogo manja nego sto se ovde misli, a profit investitora je OGROMAN, i da cene mnogo padnu opet bi investitori imali ogromnu zaradu, tako da i te kako ce se graditi i da padnu cene
Zanimljiva mi je ova matematika,

Pa koliko na kraju investitora izađe bruto kvadratura (zemljište, naknada direkciji, radna snaga, materijal, projektovanje, priključenje na vodovod, edb, toplovod, itd) u Beogradu?
 
Zanimljiva mi je ova matematika,

Pa koliko na kraju investitora izađe bruto kvadratura (zemljište, naknada direkciji, radna snaga, materijal, projektovanje, priključenje na vodovod, edb, toplovod, itd) u Beogradu?
Ne znam koliko izadje sve ukupno, ali apsolvirali smo da troskovi zemljista po m2 iznose reda velicine 300 evra, a troskovi materijala i radnika recimo 700 (za lux mozda malo vise), znaci ukupno 1000 evra. Nek je i 200-300 evra vise, opet sa taksama sigurno ne izlazi vise od 1.500 evra (pricamo o nekoj dobroj lokaciji gde je cena m2 preko 3.000 evra), znaci zarada je minimum 100%.
 
Upravo sam objasnio da zemljiste NE VUCE DOSTA, i da je razlika mnogo manja nego sto se misli, ajde kao u 4 razred osnovne, ako je npr 1ar zemljista u Bg 100000, a u Pk 20000,
Dobijamo m2 zemljista 1000e u Bg a u Pk 200e. Sazidamo zgradu od 6 spratova, dakle na tom 1 m2 zemljista placenom 1000e m2 ce ici 6 sprata stanova, dakle 1 m2 stana kosta kroz zemljiste 1000e/6 = 167evra.
U Pk kosta 200/6 = 33e.
Dakle razlika u m2 stana gde gledamo samo imput zemljiste, kosta 167-33=133e. Dakle od 3000e koja je cena m2 stana u Bg, u tu cenu od 3000e, zemljiste cini samo 167e!!! Radovicu znam da si inteligentan i vise nego dovoljno da ovo shvatis...
Razlila u ceni m2 izmedju Bg i Pk je 2300e a razlika u imputu zemljista je 133e m2, dakle profit je ogroman!!!!!!
Razlika u ceni radne snage naravno nije duplo, jer u Bg rade i hindusi koji su jeftiniji od majstora u Pk a ne duplo skuplji lol, cak i da jesu duplo skuplji radnici u Bg (A NISU jer radnik ce pre ici da radi gradjevinu u nemackoj umesto u bg, i nabili su oni svi slicne cene ) opet je to maks maks 100e, jer radna snaga je samo jedan od nekoliko imputa cene od 700e u Pk.
Dakle zakljucak je DEEEEEERUUUUU U BG, a i u drugim gradovima, cena gradnje je mnogo manja nego sto se ovde misli, a profit investitora je OGROMAN, i da cene mnogo padnu opet bi investitori imali ogromnu zaradu, tako da i te kako ce se graditi i da padnu cene
Idealno rešenje za tebe da ideš u PK i stanuješ tamo kada su tako povoljne cene.
 
"straw man fallacy"
trudim se da unesem malo raznovrsnosti, obzirom da na forumu pretežno dominira ad hominem :D
Medjutim, primarni fallacy je iznositi cene u jednom od najsiromasnijih mesta Evrope kao argument kako treba da izgleda cenovna struktura u gradu koji je nadprosečno skup čak i u poređenju sa evropskim metropolama.
 
trudim se da unesem malo raznovrsnosti, obzirom da na forumu pretežno dominira ad hominem :D
Medjutim, primarni fallacy je iznositi cene u jednom od najsiromasnijih mesta Evrope kao argument kako treba da izgleda cenovna struktura u gradu koji je nadprosečno skup čak i u poređenju sa evropskim metropolama.
Ne kapiras poentu. Niko ne kaze da cene nekretnina u Prokuplju i Beogradu trebaju da budu iste. Samo hocemo da pokazemo da visoke cene nisu rezultat visoke cene zemljista (jer cini mali deo ukupnih troskova) ili visoke cene gradnje (jer su troskovi materijala i radnika prakticno isti u oba mesta), nego da najveci deo cene novogradnje cini profit.
 
povecavaju svakako video si i sam da izgradnja kosta vise u Bg. Placevi mogu da budu od 200 do 1M po aru i to dosta diktira cenu. Takodje i radna snaga je barem duplo visa.
Takse i prikljuci koji se placaju su znacajno visi. Sve u svemu definitivno ko hoce ispod 1000e m2 treba da ide u Prokuplje dok Beograd jako tesko ispod 1.500e i to ako neko nadje treba da se zapita zasto je ta cena jer bi bila nerealno niska.
 
Džabe podizanje euribora,kada ovi podižu keš pare sa svih strana.
Ovde se ne može obuzdati priliv viška keš novca ,čak ni visokim cenama nekretnina.

Imamo u najavi ,bar deset velikih kompleksa.Sve ih pratim,niko nije bar za sada odustao od gradnje,a broj stanova je sumanut.
Kriza će biti sigurna, onda kada neki od njih, bude odustao od gradnje.Sve dotle,krize u ceni novogradnje,jednostavno nema.
Ko je lud,da krene u gradnju,a vidi da promet drastično pada, i da je sve manje zainteresovanih?
Pa i taj plac je kupljen ranije. Verovatno još prošle godine. Ako nije kupljen onda je potpisan ugovor sa vlasnikom o 'kompenzaciji" prošle godine i sad su dobili dozvole. Ako je potpisan ugovor onda postoje rokovi i moraju da grade ili da isplate penale vlasniku placa. Uvek će se graditi. I u vreme sankcija 90ih se gradilo.
 
Ja sam licno jos 2018., mnogo pre inflacije sa drugarom investitorom isao po Lekinom Brdu i znao sam tacno koliko ljudi traze za svoje placeve s poluruiniranim kucama na istim, cene su bile povoljnije nego sada, i znalo se manje-vise koliko treba da se ulozi i koliki je povrat investicije. Ali sada vidim koliko na forumu ima vrhunskih strucnjaka i to megalomanskih (pominju se hektari a ne ari), koji pisu kao da su radili vec projekte (a nisu) pa bih predlozio da se vi dogovorite izmedju sebe, sednete i nadjete na nekoj kafi, iznesete ocekivanja i max budžet ulaganja, pa krenite u suinvestitorstvo i ja ću vam poželeti svu sreću i uspeh. Evo Perice, neka vas on predvodi, a kada završite projekat onda podelite sa svima nama info koliko ste uštedeli (zaradili) time što ste sami uložili, čekali do 2 godine završetak zgrade nego što ste dali nekom drugom novac za gotov stan.
Ovde se sanja kako će neko da uloži 100.000 eura i da zaradi duplo. I da zaradi 50.000 eura (50%) je stvarno nemoguće.
Postoje privatne poruke, samo napred momci, pokažite kako imate poverenje jedni u druge... nadam se, onaj ko ima spreman keš, takodje veruje drugom ko ima spreman keš, a ne nekom tamo bezbankoviću ili čekaču povoljnog kredita od banke.
Znam za primere kad je bilo više od 4 suinvestitora da su se posvadjali izmedju sebe radi banalnih stvari (kome će da pripadne koji stan na kom spratu, i ko ima lepši pogled, svetao stan s pogledom na ulicu mnogo više vredi nego pozadi), pa bih preporučio pre nego što krenu prvi bageri i lopate, da ne bude više od troje ljudi, jer što je manji broj ljudi, fleksibilnost oko dogovora je veća.
 
Ja sam licno jos 2018., mnogo pre inflacije sa drugarom investitorom isao po Lekinom Brdu i znao sam tacno koliko ljudi traze za svoje placeve s poluruiniranim kucama na istim, cene su bile povoljnije nego sada, i znalo se manje-vise koliko treba da se ulozi i koliki je povrat investicije. Ali sada vidim koliko na forumu ima vrhunskih strucnjaka i to megalomanskih (pominju se hektari a ne ari), koji pisu kao da su radili vec projekte (a nisu) pa bih predlozio da se vi dogovorite izmedju sebe, sednete i nadjete na nekoj kafi, iznesete ocekivanja i max budžet ulaganja, pa krenite u suinvestitorstvo i ja ću vam poželeti svu sreću i uspeh. Evo Perice, neka vas on predvodi, a kada završite projekat onda podelite sa svima nama info koliko ste uštedeli (zaradili) time što ste sami uložili, čekali do 2 godine završetak zgrade nego što ste dali nekom drugom novac za gotov stan.
Ovde se sanja kako će neko da uloži 100.000 eura i da zaradi duplo. I da zaradi 50.000 eura (50%) je stvarno nemoguće.
Postoje privatne poruke, samo napred momci, pokažite kako imate poverenje jedni u druge... nadam se, onaj ko ima spreman keš, takodje veruje drugom ko ima spreman keš, a ne nekom tamo bezbankoviću ili čekaču povoljnog kredita od banke.
Znam za primere kad je bilo više od 4 suinvestitora da su se posvadjali izmedju sebe radi banalnih stvari (kome će da pripadne koji stan na kom spratu, i ko ima lepši pogled, svetao stan s pogledom na ulicu mnogo više vredi nego pozadi), pa bih preporučio pre nego što krenu prvi bageri i lopate, da ne bude više od troje ljudi, jer što je manji broj ljudi, fleksibilnost oko dogovora je veća.
Ok, moguce da ja negde gresim u racunici. Ajde mi ti recimo navedi primer neke racunice na osnovu kojih tvrdis da je zarada svega 20-25%. Iskreno, stvarno bih voleo da vidim tu racunicu. Zaista me interesuje struktura troskova.
Svestan sam ja toga da moja matematika nije bas 100% tacna, jer recimo neko kupi plac, ali ne iskoristi ceo plac za zgradu, nego deo placa bude zelena povrsina. Pa znam recimo da postoji razlika izmedju bruto i neto povrsine zgrade i ukupne povrsine stanova, ali opet, svi znamo kako investitori grade, tako da to ne menja mnogo racunicu. Ali imam i vrlo pouzdane informacije (neke iz prve, a neke iz druge ruke) da troskovi gradnje (materijal + radnici) prakticno nikad ne prelaze 1000 evra, s tim sto se ti troskovi smanjuju sa povecanjem povrsine zgrade zbog ekonomije obima i padaju na red velicine 500 evra, pa i 400 evra.
Iskreno, da imam milione, usao bih u stanogradnju, ali sa stekom od 20k evra tesko, nemam ni za kupovinu placa ili garsonjere, tako da nemoj da vrsis zamenu teza, nego navedi primer racunice, da ne ostane samo na "Ne razumes ti to".
 
Poslednja izmena:
Iskreno, da imam milione, usao bih u stanogradnju, ali sa stekom od 20k evra tesko, nemam ni za kupovinu placa ili garsonjere, tako da nemoj da vrsis zamenu teza, nego navedi primer racunice, da ne ostane samo na "Ne razumes ti to".

Hm a sta ti je prepreka da nadjes jos 4-5 perica sa 20k u steku, kupite neku ruiniranu kucu u Nis zbog placa, srusite i ozidate kuca/zgrada objekat sa 4 stana i zaje*******ete investitore? Evo samo na ovoj temi bi mogao da ih nadjes. Nije li to bolje nego sto na 10 godina 3 puta poklonis drugome extra extra profit?
 
Hm a sta ti je prepreka da nadjes jos 4-5 perica sa 20k u steku, kupite neku ruiniranu kucu u Nis zbog placa, srusite i ozidate kuca/zgrada objekat sa 4 stana i zaje*******ete investitore? Evo samo na ovoj temi bi mogao da ih nadjes. Nije li to bolje nego sto na 10 godina 3 puta poklonis drugome extra extra profit?
Ruku na srce, perica je pitao da neko ispravi njegovu kalkulaciju i da mu pokaze onako korak po korak na nekom primeru placa, koliko bi gradnja kostala. To sto si ti naveo mi ne lici na primer. Mene npr, zanima ako neko ume da izvede racunicu, koliko to u stvari kosta. Imamo ovde neke primere placeva, npr onaj u tosinom bunaru ili onaj u bloku 53 kod kvantasa.
 
Hm a sta ti je prepreka da nadjes jos 4-5 perica sa 20k u steku, kupite neku ruiniranu kucu u Nis zbog placa, srusite i ozidate kuca/zgrada objekat sa 4 stana i zaje*******ete investitore? Evo samo na ovoj temi bi mogao da ih nadjes. Nije li to bolje nego sto na 10 godina 3 puta poklonis drugome extra extra profit?
Ne mogu da kazem da tu ne bi postojala racunica, ali da bi usao u stanogradnju potrebno je ili da imas veliki kapital i razradjen biznis ili da se sam razumes u to. Sprecava me ista stvar zbog koje recimo ne otvaram kafanu, jednostavno ne bavim se tom delatnoscu, nemam pocetni kapital, nemam razradjen posao, nemam veze u katastru i gde vec trebaju dozvole,... I slazem se da tad ne bih imao neki veliki profit, ali to je zbog ekonomije obima koju sam vec pomenuo (sto veca zgrada manji troskovi po m2). Mislim, mogao bih i to da radim, da jurim, da muvam, da petljam, ali nisam taj tip, ne volim da radim van zakona (a u stanogradnji mislim da se mnogo toga radi van zakona) i nisam megaloman, ne jurim za parama. Kad bih otvarao nesto privatno, otvorio bih u IT-u. Ali recimo moj drug je odustao od kupovine stana zbog naduvanih cena i poceo da pravi kucu.
Znaci nije pitanje zasto ja ne krenem da se bavim time, nego ako moze da neko zaista objasni strukturu troskova, da jednom zauvek razresimo tu misteriju.
 
Vrh