Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne mogu da kazem da tu ne bi postojala racunica, ali da bi usao u stanogradnju potrebno je ili da imas veliki kapital i razradjen biznis ili da se sam razumes u to. Sprecava me ista stvar zbog koje recimo ne otvaram kafanu, jednostavno ne bavim se tom delatnoscu, nemam pocetni kapital, nemam razradjen posao, nemam veze u katastru i gde vec trebaju dozvole,... I slazem se da tad ne bih imao neki veliki profit, ali to je zbog ekonomije obima koju sam vec pomenuo (sto veca zgrada manji troskovi po m2). Mislim, mogao bih i to da radim, da jurim, da muvam, da petljam, ali nisam taj tip, ne volim da radim van zakona (a u stanogradnji mislim da se mnogo toga radi van zakona) i nisam megaloman, ne jurim za parama. Kad bih otvarao nesto privatno, otvorio bih u IT-u. Ali recimo moj drug je odustao od kupovine stana zbog naduvanih cena i poceo da pravi kucu.
Znaci nije pitanje zasto ja ne krenem da se bavim time, nego ako moze da neko zaista objasni strukturu troskova, da jednom zauvek razresimo tu misteriju.
Vidis sve to sto si naveo ulazi u cenu, ali ne deluje da si ubacio u svoju racunicu. Know how, komparativne prednosti u vidu velikog kapitala i mogucnosti da se bave onim cime nece ili ne mogu drugi da se bave.


Ok, riportovao sam ovaj post za off topic. Izgleda da imamo novog Defketa na temi, koji je ustao na levu nogu, pa pre podne mrzi sebe, poslepodne ceo svet. Odgovara sve i sta zna i sta ne zna, sem na ono sto je tema. Moze i ovaj post da se brise.
Argumentum ad hominem. Dokon pop i jarice krsti. Ume perica da odgovori i kao sto vidis odgovara, ne treba mu advokat zeljan paznje.
 
Poslednja izmena:
Samo 7% nekretnina kupljeno na kredit. Totalno ludilo. Jedno od najstabilnijih trzista.

Rast 20% u cenama u starogradnji a 14% u novogradnji

Sve u svemu solidan rast cena a nesto visi od inflacije.
Nekad pijac imao 50 tezgi, asortiman odličan, bilo da se bira, prodavci korektni sa cenama, svi dobro živeli od toga. Sada pijac ima 10 tezgi, sve poskupelo, asortiman slabiji, ali prodavcima (njih 10) je još bolje nego pre, tržište je stabilno. Kad se broj tezgi još smanji, tržište će i dalje biti stabilno.
 
Jako selektivno daju informacije. npr ovde pominju pad broja kupoprodaja od 9.5% za celu Srbiju, a odma posle toga pisu kako je obim prometa u Beogradu za sve nepokretnosti porastao u odnosu na isti kvartal prethodne godine, a nigde ne pominju da se broj kupoprodaja stanova smanjio 17% u Beogradu i da se obim prometa stanova smanjio.
 
Ako Euribor stane na 3.6 posto nema ništa od drastičnog pada cena. Za to je potreban povratak na vrednosti od oko 5% od posle SEKE.
 
Ako Euribor stane na 3.6 posto nema ništa od drastičnog pada cena. Za to je potreban povratak na vrednosti od oko 5% od posle SEKE.
Treba uzeti u obzir da je Euriboru polazna tacka tada bila ~2%, da je skocio za ~3% kroz 3 godine, a da se na ~5% zadrzao samo 3 meseca i onda je sve toliko puklo da je usledio drastican pad i za pola godine pao je na vrednosti nize od polazne tacke. Trziste se svakako dugo godina posle toga oporavljalo.

Sada je polazna tacka bila ~0,5% i za manje od godinu dana je skocio za ~4% i dalje raste. Moje licno misljenje je da ako dodje do tih 5-5,5%, da necemo ni znati da li cene padaju ili rastu, jer ce promet biti desetkovan.
Ako bih morao da pogadjam, ocekujem da se stabilizuje na ~4%, pre nego sto krene obaranje.

Naravno, nijedna kriza nije ista, ovde samo dodajem malo vise konteksta, kada je rast Euribora u pitanju.

P.S. Ne znam ni sto diskutujemo o Euriboru, kad je trziste stabilno, i nadam se da ce nas RGZ u sledecem kvartalnom izvestaju obradovati sa podatkom da kreditni kupci cine manje od 1%, pa da ne moramo vise da brinemo o uticaju Euribora 😙😊
 
:D

Stagnacija.
E ako ti je -50% stagnacija razumem kako u svemu ostalom vidiš rast
 
Evo i malo proricanja buducnosti:


U sta li ce ulagati bitcoin milioneri?
1682503990109.png
 
Zarada u stanogradnji je enormna, reda velicine 200%, tako da im se isplati da pocinju nove projekte. U najgorem slucaju mogu samo da spuste cene i umesto extra extra profita ostvare samo extra profit._
Neće spuštati cene, jer neće ni krenuti sa gradnjom.Čekaće neki povoljniji trenutak.Zarada je 200%, samo ako ti je ujka iz Amerike ostavio plac.
Imas na primer 3 kompleksa, na 900 metara u istoj ulici,a svi kreću sa zidanjem u isto vreme.
Da teče mled i mleko, oboriće sami sebi cenu, sa velikom ponudom u isto vreme.
Pošto se priča o padu prometa, šta misliš da će se desiti sa ova tri kompleksa?

1.Nastaviće sve kako su planirali,u isto vreme, u istoj ulici, izbaciće 1.000 stanova u promet,dok kupci stoje u redu, kao u Lidlu za ćevape?
2.Neko će prolongirati gradnju?
3.Svi će krenuti u isto vreme, i spuštaće jedni drugima cene?
 
Poslednja izmena:
U Novom Sadu obim prometa na visokom nivou iz 2021. godine, a rast cena strahovit:


Kako na "visokom" nivou iz 2021 kad na grafiku stoji da je 2021 u prvom kvartalu prometovano 2421, a 2023 godine 2065 nepokretnosti?
Zanimljivi su i navodi oko broja kreditnih kupaca. 2021 godine 53.9 % stanova placeno iz kredita, 2023 je 21%

"U prvom kvartalu, 21 odsto stanova u Novom Sadu je plaćeno iz kredita. Ovo je pad od 11,4 odsto u odnosu na isti period 2022. Još očigledniji pad je u odnosu na 2021. godinu, kada je 53,9 odsto stanova plaćeno iz kredita.

Broj kupoprodajnih ugovora u Novom Sadu, u prvom kvartalu ove godine, opao je za čak 25 odsto u odnosu na isti period 2022. Procentualno, u pitanju je veći pad nego što je slučaj u Beogradu (13%), Nišu (24,5%) i Kragujevcu (6,5%)."


1.png
 
*Na visokom nivou iz 2020. ako zelis da poredimo kvartale. Ako procitas tekst videces da kazu da je obim prodaje na visokom nivou od pre 2.5 godine. Sustina je ista. Krediti poskupeli, kreditni kupci malo stavili kupovinu on hold, ali se i dalje dosta prodaje/kupuje tako da cene stagniraju ili cak da rastu ako je verovati raznim izvorima i prljavim podacima. Nista spekakularno se ne desava i nema bas naznaka nekom padu na zalost.
 
Isto to vazi i za mnoge kriminalne aktivnosti :)
Ili za programiranje :) šta je to, sednes, kucaš malo po tastaturi, igraš se i neko ti to debelo naplati... Inače pisao sam već, zarada investitora je oko 30% u primeru investitora kojeg Ja poznajem kada sam ga pitao još pre par godina, zavisno koje materijale stavlja, lokacije,, ne može se izvući tačna računica jer je za svakog različita. Ono kada zarada investitora može ići i preko 50% je upravo ovo vreme. Kupili plac i završili sve papire pre godinu dve, izgradili fazu 1 po jednoj ceni, a sada je faza 2 20,30,50% skuplja. Njih je u principu koštalo isto, sem veće cene materijala i usluga, a sada naplaćuju više. Takodje dodatno mogu zaraditi i zbog nekvalitetnijih materijala, svi gledaju lokaciju i poziciju stana dok malo ko obraća pažnju na materijale, a plaćaju debelo. Normalno je da će sada neki odustajati od gradnje jer su kamate veće i na projektno finansiranje, a promet pada. Da bi prodali moraju držati visoku cenu, a ako spuste cenu zaradiće možda i manje od 30%, a opet neizvesno je kada će prodati.
 
To licitiranje 25%, 30% zarade nije dovoljno dobro. Ovde se trazi egzaktna racunica svakome ko govori da je zarada investitora ispod 70%.
 
Najbolje da vam neko od investitora okaci kompletne rashode i prihode. To vam niko nece dati. A i zasto bi, informacije kostaju. Kao kad odes kod advokata po pravni savet, covk utrosio 15 min svog dragocenog vremena za ono sto se ceo zivot obrazovao i usavrsavao.
Ili kada detektiv ode u neku kafanu, pa vadi 50tice ili 100tke, a onda ljudi pocnu da razvezuju jezik, ko u starim americkim filmovima s Hemfri Bogartom :)
 
Ili za programiranje :) šta je to, sednes, kucaš malo po tastaturi, igraš se i neko ti to debelo naplati... Inače pisao sam već, zarada investitora je oko 30% u primeru investitora kojeg Ja poznajem kada sam ga pitao još pre par godina, zavisno koje materijale stavlja, lokacije,, ne može se izvući tačna računica jer je za svakog različita. Ono kada zarada investitora može ići i preko 50% je upravo ovo vreme. Kupili plac i završili sve papire pre godinu dve, izgradili fazu 1 po jednoj ceni, a sada je faza 2 20,30,50% skuplja. Njih je u principu koštalo isto, sem veće cene materijala i usluga, a sada naplaćuju više. Takodje dodatno mogu zaraditi i zbog nekvalitetnijih materijala, svi gledaju lokaciju i poziciju stana dok malo ko obraća pažnju na materijale, a plaćaju debelo. Normalno je da će sada neki odustajati od gradnje jer su kamate veće i na projektno finansiranje, a promet pada. Da bi prodali moraju držati visoku cenu, a ako spuste cenu zaradiće možda i manje od 30%, a opet neizvesno je kada će prodati.
Za programiranje moras da zagrejes stolicu. Da bi postao investitor potrebno je da se dobro uguras u politiku, dobijes par namestenih tendera, ili imas ugostiteljski objekat gde ne izdajes racune, i tako zaradis prvi milion, i onda je lako da udjes u stanogradnju. Nije isto.
 
Najbolje da vam neko od investitora okaci kompletne rashode i prihode. To vam niko nece dati. A i zasto bi, informacije kostaju. Kao kad odes kod advokata po pravni savet, covk utrosio 15 min svog dragocenog vremena za ono sto se ceo zivot obrazovao i usavrsavao.
Ne mora konkretan investitor. Daj hipoteticki odokativni primer ako vec imas neke informacije :)
 
Za programiranje moras da zagrejes stolicu. Da bi postao investitor potrebno je da se dobro uguras u politiku, dobijes par namestenih tendera, ili imas ugostiteljski objekat gde ne izdajes racune, i tako zaradis prvi milion, i onda je lako da udjes u stanogradnju. Nije isto.
Ako je sve tako lako, što svi nismo milioneri? Bar ugostiteljski objekat može da otvori svako.
 
Najbolje da vam neko od investitora okaci kompletne rashode i prihode. To vam niko nece dati. A i zasto bi, informacije kostaju. Kao kad odes kod advokata po pravni savet, covk utrosio 15 min svog dragocenog vremena za ono sto se ceo zivot obrazovao i usavrsavao.
Ili kada detektiv ode u neku kafanu, pa vadi 50tice ili 100tke, a onda ljudi pocnu da razvezuju jezik, ko u starim americkim filmovima s Hemfri Bogartom :)

Ja vam mogu dati tačnu računicu za CG primorje, koje je samo donekle slično sa Beogradom. Investitora M2 stana preračunat iz bruto na neto prodajni M2 stana na osrednjoj lokaciji ali u jako visokom kvalitetu gradnje košta cca 1.900 €\m2. Tu ima jako puno parametara i oscilacija, ali to je neka cijena koštanja. Taj isti M2 se prodaje od 2.100 €\m2 do 3.000 €\m2, opet u zavisnosti od raznih parametara (najviše faze izgradjenosti i spratnosti). Na kraju kad se podvuče crta, prosječna prodajna cijena bude cca 2.500-2.600 €\m2 što znači da je zarada u rasponu od 20-25 %. To nije puno s obzirom da mu je samo 2-3 godine zarobljen kapital i da je pored para zaradio i šećer i ostale bolesti, što zna svak ko je nekada nešto gradio, ili makar renovirao. Otprilike, na zgradu srednje veličine, zarada je da investitoru ostane par stanova. Na garažnim mjestima, zarada je još manja, ako je i ima. Da se investitori pitaju ne bi ni radili podzemne garaže. Veća je zarada unazad par godina bila kupovati stanove na početku izgradnje, pa ih kasnije preprodavati. Ti kupci su više zaradili po M2 nego investitori tih objekata.
 
@p3ricam89
Sorry, ne smem odavati informacije ali mogu pisati otprilike. Mogu ti reci da sam pre 2018.godine razmisljao slicno kao ti, da sam procitao negde na netu kako su duple zarade a to isto prezentovao suinvestitorima, pa su me spustali na zemlju i vracali u realnost...
Koliko sam uvideo ti nemas spremno dovoljno kesa, a ako zelis biti investitor mozes da prodas stan u kom se nalazis, ulozis, s povratom 20 do 30%. Za to vreme dok se gradi zgrada platis kiriju za godinu, godinu i po dana (optimalan rok zavrsetka). Ulozis npr. 80.000 i prodas posle za 96.000 minimum, ili sto soma okruglo. Ili ulozis 50.000 a dobijes 65 ili 68k. Malo li je? Imas tu dosta stresa, glavobolje, jurenja s radnicima i papirologijom, i da platis kiriju u stanu gde budes privatno (ako nemas rezervni stan).
Ako zelis biti risk taker sto se gradjevine tice, onda mozes pokusati, samo je mali broj ljudi spreman za to. Mnogi bi da budu u mirnijim vodama a svaki dan siguran i bez nervoze.
 
Vrh