Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa da, na kraju se svo ovo filozofiranje na ovo svodi. Ne na isplativost kredita, vec na dostupnost kredita, koju ljudi maskiraju kao neisplativost pa ulazimo u logicke skokove gde je kamata banci i kirija gazdi isti vid bacanja u bunar.

Ja sam na pocetku ove rasprave napisao, ko ima racunicu, i moze da priusti, nista mu nije drasticno neisplativije da uzima kredit sada.

5-6-7% godisnje kamate u vreme kada je inflacija 10+% i nije toliko nepovoljno kao sto na prvi pogled izgleda.

A kad se smiri inflacija spustice se opet i kamate.
Da častiš za ovo
1681988586638.png
 
5-6-7% godisnje kamate u vreme kada je inflacija 10+% i nije toliko nepovoljno kao sto na prvi pogled izgleda.
Ne bi bilo toliko nepovoljno da i cene nekretnina već nisu previše porasle.
Ovako imamo opciju: skupo plaćanje skupim kreditom u periodu recesione senke.
Inflacija jeste, ali se plate ne usklađuju toliko sa inflacijom ili se usklađuju sa zaostatkom i/ili u iznosu koji je manji od stope inflacije.
Opet dolazimo na isto, na mogućnost održive dugoročne otplate 700-1000 evra rate u vreme kad se plata realno obezvređuje (a realno obezvređenje znači da se odričeš sporedne potrošnje)
 
A zasto mislite tako?

Napominjah vec da taj poteg od Bg-a do Ns-a je veoma dobar i da ce imati sasvim siguran razvoj u buducnosti. A ovo oko brze pruge ce samo pomoci da se razviju dodatno mesta u blizini Beograda. Znaci imacemo Bg sa okolinom (sto je sroz okej i podrzavam maksimalno) - ali nece znacajno uticati na depopulaciju ostatka Srbije.
Pitanje je da li nesto jos moze zadrzati ljude na jugu/jugoistoku Srbije - ja licno mislim da je vec kasno (iako mnogi misle da nikada nije kasno). Zasto to mislim, pa vec je ogroman procenat tih ljudi otislo vani i povratka nema jer su se njihova deca rodila tamo negde (Bg, inostranstvo...), a mladih jednostavno nema.

Motaci kablova - relanost, jer su svi koji su obrazovaniji vec van tih mesta. Koja je perspektiva tih ucenijih ljudi u tim mestima? Da budu sefovi po ovim kompanijama - to je maksimalni napredak koji tamo mogu imati. Ljudi jedan Philip Morris je nakon kupovine fabrike duvana u Nisu, veoma brzo sav visi menadzment prebacio u Bg (znaci neko ko napreduje, a nije vezan za fabriku - mora da se prebaci u Bg, pa u Svajcarsku). To je cinjenica - i mesta koja su imala kakvu/takvu perspektivu, kao sto je Nis recimo (univerzitetski grad, nekada dom Masinske i Elektronske industrije, sa potencijalom kao sto je aerodrom, na raskrcu autoputeva...) - drzava ulaze da taj grad spasi, videli priliku u IT-u, ali ko je bio skoro tamo zna da se grad raspada - r a s p a d a. Da nema priliva i to nesto ljudi sa strane, on bi vec odavno bio klinicki mrtav (okolina Nisa je - nema je, sva sela su pusta - zivi samo gradsko jezgro). Znam jer sam isao cesto dole
Gradska uparava Beograda je 10x efikasnija od GU Nisa, znam da je za nevericu - ali to je cinjenica. I posle ljudi odlaze, pa naravno da odlaze

Jedino jos verujem da ce Sumadija opstati i moze biti veoma jaka ekonomski - stvarno ima potencijala
Stranci gledaju na zeleznicu i na autoput kao bitan faktor u povezanosti gradova. Drugacije ce oni gledati kada budes imao Sokola koji stize za sat i kusur od BG-a do Nisa.
Drzava moze da rasporedi upravu po Srbiji i po svaku cenu ali na neki smislen nacin i vec na taj nacin da pomogne decentralizaciji i demetropolizaciji. Shvatice ljudi vremenom da je bolje ziveti van grada kao sto su shvatili to u zapadnoj Evropi ali i u Rumuniji, Madjarskoj ...
 
Evo, u korist produktivnosti rasprave, zanima me koju od ovih cena smatraju za "normalnu" ovi koji misle da će biti drastičnog pada cena? I na kojoj ceni će se pad zaustaviti?
Pitanje je kako ce se zaustaviti inflacija? Ne moze na dugme. Plus se situacija dodatno usloznjava na geopilitickom planu. Jel moze ovde neko da stavi stan u opkladu da nema sanse da se desi neki zesci rat u narednih 10 godina tj veci od ovoga u Ukrajini?
Ovo nisu 90te gde smo samo mi bili pogodjeni pa si imao DM kao stabilno utociste. Cak je i sire od evropskog problema.

Meni se cini da mora neki reset, nesto globalno ili bar u Evropi da se desi gde ce neko reci kao deda Avram posle Dejtona i pada sankcija 1 dinar = 1 marka.
 
Pa da, na kraju se svo ovo filozofiranje na ovo svodi. Ne na isplativost kredita, vec na dostupnost kredita, koju ljudi maskiraju kao neisplativost pa ulazimo u logicke skokove gde je kamata banci i kirija gazdi isti vid bacanja u bunar.

Ja sam na pocetku ove rasprave napisao, ko ima racunicu, i moze da priusti, nista mu nije drasticno neisplativije da uzima kredit sada.

5-6-7% godisnje kamate u vreme kada je inflacija 10+% i nije toliko nepovoljno kao sto na prvi pogled izgleda.

A kad se smiri inflacija spustice se opet i kamate

Stvar je jednostavna.
Kupovina stana sa visokom cenom na kredit sa visokom kamatom ne pije vodu.
Ili da je niska kamata ili da je niza cena. Samo tada to ima smisla.

Pisao sam ranije da imate stanove od 85-100 kvm na Bez Kosi koje mozete iznajmiti polunamestene za 500 EUR mesecno. To nemate u oglasima vec morate ici na preporuku. Povezati se sa komsijama iz zgrade i iz drugih zgrada. Danas je to lako jer sve zgrade imaju viber grupe. Mozete pitati i upravnika. Zar tako ne kupuejte polovne automobile ili birate majstora?

Ako se nekome zivi u West65 sa kirijom od 2000 EUR onda bolje da kupi na kredit jer mu kamata nece biti tolika.
 
Poslednja izmena:
Cene stanova nece pasti sve dok se ne poveca ponuda, a trenutno je takva situacija da je ponuda nikakva. Tacno je da se broj oglasa povecava ali kad oduzmete duplikate, podrume, tavane i nadogradnje ne ostane nista.
Ja sam za sad odustao od kupovine stana u Beogradu i veci deo kesa sam investirao dok ne vidim dalji razvoj situacije. Nije mi preterano potreban stan ali ako se ovakav trend nastavi verovatno cu kupovati u inostranstvu. Svakako se vise isplati da se kupi stan nego da se placa kirija jer na kraju ti stan ostaje, ali veoma je bitno da se dobro preracuna koliki se kredit uzima i period otplate, mi se uglavnom razvucemo vise nego sto mozemo da se pokrijemo pa onda mora da se stedi i vise nego sto bi trebalo za ratu. Trenutno situacije ne deluje kao da ce do nekog pada da dodje, tacno je da je prodaja stala ali i do sad (bar u mom slucaju) prodavci su uvek vrsili kalkulacije kao da nece da prodaju ili mogu da cekaju unedogled. Uglavnom novac od prodatih stanova zavrsi u nekom novom stanu i to mu onda dodje kao princip mrtve petlje jer niko ne spusta cenu. Ne verujem da neko proda stan i ulozi na berzu, kripto ili da pokrene neki biznis, vec se sve vrti oko nekretnina.
 
Prodavci kalkulišu ne kao da neće da prodaju već da mogu imati više vremena prilikom prodaje ali i to ne može doveka. Kada prodaja stane imaće mrtav kapital, moraju prodati da bi obezbedili nove projekte, a da bi prodali moraće spustiti cenu jer je promet nikakav. To se neće desiti preko noći i pitanje je da li će se desiti, a to zavisi od mnogih faktora u budućnosti.
 
Stranci gledaju na zeleznicu i na autoput kao bitan faktor u povezanosti gradova. Drugacije ce oni gledati kada budes imao Sokola koji stize za sat i kusur od BG-a do Nisa.
Sve to stoji, apsolutno sve sta si napisao - ali pitanje je sta se moze ocekivati u konacnici. Vec sada je stanje dosta lose, znaci ovoga trenutka. Prokuplje, Vranje, Leskovac, negotin, Zajecar..... pa i Nis
Dok dodje zeleznica dole, ogroman broj ljudi ce doci u Bg. Drzava jos nista nije decentralizovala - baci pogled na NS recimo (sreca pa je samo 70-80km od Beograda)
Dalje, ta zeleznica ce kostati - a radna mesta, narocito ona za visoko obrazovane ce i dalje biti atraktivnija u Bg-u (a za neke oblasti jedino i u Bg-u, razvoj, istrazivanja, vodjenje poslova - sve je to dosta skoncentrisano u Bg-u).
Putovanje kuca -> posao Bg, bice super za mesta koja gravitiraju ka Bg-u -> za ove od preko 100km tesko da ce neko ici vozom (ako ima nekoliko usputnih stanica) i karta kosta preko 200eur mesecno :)
Pazi zeleznica je super i trebamo je imati i to je podrska 100%, ali ne zelim da se ljudi zanose da ce sad to smanjiti neki pritisak na Bg. Jos dugo ce Bg biti atraktivan za dolazak ljudi iz unutrasnjosti - kazem pogledajte samo koliko mladih ljudi imate dole i sve ce vam biti jasno
 
Prodavci kalkulišu ne kao da neće da prodaju već da mogu imati više vremena prilikom prodaje ali i to ne može doveka. Kada prodaja stane imaće mrtav kapital, moraju prodati da bi obezbedili nove projekte, a da bi prodali moraće spustiti cenu jer je promet nikakav. To se neće desiti preko noći i pitanje je da li će se desiti, a to zavisi od mnogih faktora u budućnosti.
Sa starogradnjom je malo drugacije. U starogradnji vlasnici mogu da zive dok ne prodaju, ili da izdaju drugima za kiriju dok ne prodaju. U oba slucaja to nije mrtav kapital i znaci da mogu dugo da cekaju (oko 2 godine su cekali posle SEKE da krenu sa spustanjem cena).
 
Cene stanova nece pasti sve dok se ne poveca ponuda, a trenutno je takva situacija da je ponuda nikakva. Tacno je da se broj oglasa povecava ali kad oduzmete duplikate, podrume, tavane i nadogradnje ne ostane nista.
Ja sam za sad odustao od kupovine stana u Beogradu i veci deo kesa sam investirao dok ne vidim dalji razvoj situacije. Nije mi preterano potreban stan ali ako se ovakav trend nastavi verovatno cu kupovati u inostranstvu. Svakako se vise isplati da se kupi stan nego da se placa kirija jer na kraju ti stan ostaje, ali veoma je bitno da se dobro preracuna koliki se kredit uzima i period otplate, mi se uglavnom razvucemo vise nego sto mozemo da se pokrijemo pa onda mora da se stedi i vise nego sto bi trebalo za ratu. Trenutno situacije ne deluje kao da ce do nekog pada da dodje, tacno je da je prodaja stala ali i do sad (bar u mom slucaju) prodavci su uvek vrsili kalkulacije kao da nece da prodaju ili mogu da cekaju unedogled. Uglavnom novac od prodatih stanova zavrsi u nekom novom stanu i to mu onda dodje kao princip mrtve petlje jer niko ne spusta cenu. Ne verujem da neko proda stan i ulozi na berzu, kripto ili da pokrene neki biznis, vec se sve vrti oko nekretnina.
Moguce da nisi dobro analizirao oglase. Ima par naucnica na formu koji su analizirali oglase i ustanovili da je sada strahovit rast ponude zato sto je sada najnizi nivo prodaje u proteklih 30 godina.

U sta si ulozio novac planiran za kupovinu stana ako nije tajna?
 
Poslednja izmena:
Jeste da sam poslednji put proverio stanje u petak, ali ima nekih cudnih promena:
Trenutno na Halo Oglasima u Beogradu rekordne vrednosti, konstantan rast:
  • 11.371 oglas za stanove za prodaju (rast od 0,6% u odnosu na petak, rast od 2,3% za 12 dana, rast od 6,3% za mesec dana,...)
  • 5.555 oglasa za stanove za izdavanje (rast od 2,2% u odnosu na petak, rast od 3,1% u odnosu na pre mesec dana, pre pola godine je bilo 2.200)
U Novom Sadu cudne vrednosti, ogroman pad (mnogo manji broj oglasa, ne znam da li sam proslog puta lose procitao ili je iz nekog razloga obrisano mnogo oglasa, mozda ih samo sklanjaju da bi ih postavili kao nove, ko zna):
  • 2.350 oglasa za stanove za prodaju (pad od 26,8% u odnosu na petak)
  • 443 oglasa za stanove za izdavanje (pad od 11.8% u odnosu na petak)
U Nisu cudne vrednosti, veliki pad (slicna cudna pojava kao za Novi Sad):
  • 877 oglasa za stanove za prodaju (pad od 15.6% u odnosu na petak)
  • 217 oglasa za stanove za izdavanje (pad od 14.9% u odnosu na petak)
Videcemo sta ce se desavati u narednom periodu. Mozda zbog smanjenog prometa u Nisu i Novom Sadu nesto muvaju sa oglasima, nemoguce je da reda velicine 20% oglasa nestane za jedan vikend.
Kad smo kod oglasa, tačno mesec dana nakon ovog preseka stanje je sledece:

Beograd:
Prodaja 11700 rast od 3% (pre nedelju dana je preslo 12k sto je @Echo proslavljao na temi, u odnosu na tad je pad od 2%)
Izdavanje 5216 pad od 6,6%

Novi Sad:
Prodaja 1620 pad od 31%
Izdavanje 226 pad od 49%

Niš:
Prodaja 145 pad od 83% !!
Izdavanje 52 pad od 76% !!

Pad u NS i Nišu nije bio neka anomalija i nastavio se sve do sad.
Teorija da se oglasi nezadrzivo gomilaju i da je to jasan signal sunovrata cena ne pije bas vodu.

Vrlo moguce da ono sto ne moze vise da se proda/iznajmi jednostavno i ne ostaje u ponudi umesto da se nude popusti.
 
Sa starogradnjom je malo drugacije. U starogradnji vlasnici mogu da zive dok ne prodaju, ili da izdaju drugima za kiriju dok ne prodaju. U oba slucaja to nije mrtav kapital i znaci da mogu dugo da cekaju (oko 2 godine su cekali posle SEKE da krenu sa spustanjem cena).
Ako hoće da prodaju ne mogu baš da čekaju, spustiće da bi bili konkurentni sa novogradnjom. Ako im nije zapelo da prodaju mogu i čekati čuvenih 5k u Mirijevu ili da čekaju 100% zauzeće svih parcela u kraju, a do tad ko živ ko mrtav.
 
Pa ne vole ljudi novogradnju, kazu nema zelenila kao u starogradnjama, komsiluk kojekakav a u starogradnjama pravi Beogradjani, cesto vojna lica etc. Ne moraju oni da se takmice sa novogradnjama u spustanju cena, oba trzista imaju svoju klijentelu
 
Pozdrav ljudi.
Da li neko mozda zna o ulici Jovanke Radaković (Dragoslava Srejovića) da li je tu klizište? Posto sam cuo od drugara sa Zvezdare ali ne znam taj kraj i nikoga ko zivi tu?
Hvala
 
Je li moguće da neko ima dilemu da li kupiti stan na kredit ili za isti takav stan plaćati kiriju? I još prezentovati neke matematike koje bi trebale da idu u prilog kirija!? Najbolje nemojte kupovati ni auto, vozite rent a car. Nema servisa, registracije, super.
Ja sam prvih par godina posla sam upravo to i radio. Auto sam koristio možda jednom u mesec-dva i iznjajmljivao za 10ak evra dnevno (pre desetak godina - neki low kost iznajmljivac). Prosto pametni ljudi stave na papir i procene kako im se vise isplati. Auto sam kupio tek kad mi je porasla plata i kad mi je taj trosak postao prihvatljiv, i prvi auto nije bio neki krsh od 2000 star 20 godina sa 200+K, jer ne znam u kojem univerzumu je isplativo imati takav auto (osim za ljude koji sami majstorisu), vec 4 godine star auto najnize gradske klase sa 40K predjenih km, koji me je super sluzio bez kvarova i skupih servisa....

Ja kad u beogradu padne sneg pa vidim da sa mnogih automobila ni nakon 15 dana nije skinut, pitam se sta ce tim ljudima uopste automobili i zar im ne bi bilo jeftinije da ih nemaju i da povremene potrebe zamene taksijem ili rentom... Lose ekonomsko obrazovanje unisti ovaj narod...

Isto tako, ovde je godinama cena iznajmljivanja bila smešno niska u odnosu i na tadašnje cene i kamate na kredite. To se prvo malo poremetilo povoljnim kreditima, pa potom totalno poremetilo ovim dolaskom rusa, al da je tako ostavilo, ne bih ja nikada kupovao stan, već bih npr. za 4-5 stotina evra iznajmljivao premium stan...
 
Profesorka kaze da nam je javni dug od 2022. isti 34.9 i da spadamo u srednje zaduzene zemlje proporcionalno bdp-u.
 
Vrh