Šta je novo?

Cene nekretnina

У вези са причом рента вс рата:
Гледајте сад ово.
Исти пример кредита, као и претходном случају.
25 година, учешће 25%, тј. кредит износи 75% цене стана.
Табела показује просечну месечну камату која се плаћа током тих 25 година за задату каматну стопу.
Знате већ да је стварна камата која се плаћа у првих пар година већа од тог просека.

Рента и камата су једнако бачен новац, чист трошак.
Треба поредити њихове вредности.

1681916133452.png
 
Poslednja izmena:
Naravo.Samo Loto zgoditak nije bačena para.
Zasto neko uopśte uzima kredit,ako ima para,ja bih to pitanje prvo postavio?
 
Ајмо овако.

По тренутним ценама кирије/кредита за 30 година плаћања кирије платићу 1/2 само камате просечног стамбеног кредита,

Узмимо да сам имао много среће, да сам дуго у стану и у добрим односима са власником и да дуплирамо висину кирије, што би би био неки просечни износ који се сада реално и плаћа. Добијамо износ од једне камате за 30 година.

Имам добра примања, могао бих себи да приуштим чак и ове дивље рате али рачуница је више него проста.

Ова дефкетова демагогија о већем учешћу и краћем року отплате је управо то - демагогија. Причамо о реалних 50-100к кеша и 15-20 год отплате. То су неки изузеци, (пре)продавци имовине, наследници, људи са платама од 2500е и више и ни у ком случају нису релевантни за ову дискусију.
Pa ako mislis da ces 30 godina biti kod istog stanodavca, da ce kirije ostati staticne ceo taj period a kamate visoke, i ako ti je ok da nakon tih 30 godina budes u istoj poziciji u kojoj si bio i pre toga, onda je taj plan ok.

Kao sto rekoh, ne mora svako da poseduje nekretninu. Ali neki ljudi ne zele da u penziju odu kao podstanari i zele da ostave nesto deci.

Moj primer je demagogija a tvoj primer ‘e imam super stanodavca koji mi daje po duplo manjoj kiriji nego sto je trzisna cena stan’ nije. Bas super savet, samo nadjite stanodavca koji ce vam dati stan za dz. Ili jos bolje, rodite se bogati, nek vam roditelji poklone stan. Jedite kolace.
 
Poslednja izmena:
Kakva bre deca,znam nekoliko prijatelja podstanara,koji za letovanje stuku par hiljada evra,kao od śale.
Imamo mnogo finansijski neuračunjivih ljudi,da je to pravi užas.
 
Kakva bre deca,znam nekoliko prijatelja podstanara,koji za letovanje stuku par hiljada evra,kao od śale.
Imamo mnogo finansijski neuračunjivih ljudi,da je to pravi užas.
Pa nece valjda u najlepse doba zivota da se pate sa nekim kamatama. Resice se to samo kasnije, valjda.
 
Izgleda da je i profesor Zec finansijski neuracunljiv cim savetuje putovanja kao najisplativiju investiciju. On da je pametan savetovao bi kupovinu stana u zgradi sa javnim wc-om ili bar kupatilom za kerice.
 
Pa ako mislis da ces 30 godina biti kod istog stanodavca, da ce kirije ostati staticne ceo taj period a kamate visoke, i ako ti je ok da nakon tih 30 godina budes u istoj poziciji u kojoj si bio i pre toga, onda je taj plan ok.

Kao sto rekoh, ne mora svako da poseduje nekretninu. Ali neki ljudi ne zele da u penziju odu kao podstanari i zele da ostave nesto deci.

Moj primer je demagogija a tvoj primer ‘e imam super stanodavca koji mi daje po duplo manjoj kiriji nego sto je trzisna cena stan’ nije. Bas super savet, samo nadjite stanodavca koji ce vam dati stan za dz. Ili jos bolje, rodite se bogati, nek vam roditelji poklone stan. Jedite kolace.
Зато у скоро сваком посту имам префикс "у овом тренутку и по овим ценама". Наравно да не планирам да 30 година боравим у истом стану. Планови ми немају везе са тим. Само је изнесен и тај најгори могући сценарио који је опет у финансијском смислу дупло бољи од тренутне математике стамбеног кредита.
 
Je li moguće da neko ima dilemu da li kupiti stan na kredit ili za isti takav stan plaćati kiriju? I još prezentovati neke matematike koje bi trebale da idu u prilog kirija!? Najbolje nemojte kupovati ni auto, vozite rent a car. Nema servisa, registracije, super.
 
Zašto iznajmljujete stan ako možete kupiti za 150.000 eura? Auto je 2.000 eura, pa naravno ga neće ljudi rentati. Vratiće se ljudi na svoja ognjišta kako se čini, zbog toga što plate ne prate porast troškova, i krize koja će sve da opustoši, nećete imati kome uvaljivati svoje stanove za 800 eura kirije, pa čak ni za troškove.
 
Ili jos bolje, da auto kosta 5e dnevno da ga iznajmis, je l' bi kupovao auto ili iznajmio kad ti treba?
 
Zašto iznajmljujete stan ako možete kupiti za 150.000 eura? Auto je 2.000 eura, pa naravno ga neće ljudi rentati. Vratiće se ljudi na svoja ognjišta kako se čini, zbog toga što plate ne prate porast troškova, i krize koja će sve da opustoši, nećete imati kome uvaljivati svoje stanove za 800 eura kirije, pa čak ni za troškove.
Pa ne mora da uvaljuju nasim ljudima stanove, nasi ljudi su pametni, svi ce da odu u duboku prirodu (npr Veternik) da gaje krompir na velikim imanjima od 2ara. Stanove od 800e mogu da uvaljuju kinezima koje najavljuju vradovic i beli labud. Taman je prosao izraelski bull, pa ruski bull, i evo vec krece kineski bull.
 
Jeste,ja takve rođake ,ne primam u auto,kasno uveče nakon neke proslave,kada pokušavaju da se utrape kod nekoga.
Neka se hvale svojim finansijskim umećem u taksiju:LOL:.
Imati auto je nacin zivota, ja da sam jedan dan bez auta, odmah cu da izvrsim harakiri iliti seppuku... ko ima para, a nema auto jer voli bicikl, a nema ni pritom vozacku dozvolu, smatram ga seka persom ili cudakom :)
 
Nije pogresno uzeti kredit, ali je pogresno uzeti kredit za nekretninu u Beogradu po ovim cenama. Ko nije na vreme nahvatao nisku fiksnu, ostaje mu varijabilna koja varira vremenom. Pregurace vec nekako i skokove kamatnih stopa ako ne izgubi posao, ali preplacena cena kvadrata ostaje zauvek.
 
Već sam ranije pisao.
Ko je na primer kupio stan 1997,cena kvadrata je uzlazna do dana današnjeg,i ako su mi i tada tvrdili da je to bila visoka cena.
Ko je kupio stan u Stepi, isto su tvrdili,visoka cena,ko će to da kupi ,daleko od grada,cena duplirana zaključno sa današnjim danom.
Shvatite da je inflacija kumulativna,godina na godinu se sabira.
Nije bitno koliko ste platili stan,bitno je da li ste kupili kvalitetan stan,na dobroj lokaciji,i da će starudijogradnja,biti sve starija i starija ,propalija i oronulija.Tito je odavno umro.
 
Poslednja izmena:
Već sam ranije pisao.
Ko je na primer kupio stan 1997,cena kvadrata je uzlazna do dana današnjeg,i ako su mi i tada tvrdili da je to bila visoka cena.
Ko je kupio stan u Stepi, isto su tvrdili,visoka cena,ko će to da kupi ,daleko od grada,cena duplirana zaključno sa današnjim danom.
Shvatite da je inflacija kumulativna,godina na godinu se sabira.
Nije bitno koliko ste platili stan,bitno je da li ste kupili kvalitetan stan,na dobroj lokaciji.
Da li si svestan da je zbog skupljeg zaduzivanja u Srbiji sada cena kvadrata u Beogradu i Beču kada se kupuje na kredit skoro ista /razlikuje se 20% . Ako npr imas 20% ucesca i otplacujes 30 godina. U Srbiji dobijes 100k kredita a u Austriji 200k kredita za slicnu ratu.
Btw mi smo od 2015 jedina zemlja u Evropi na crnoj listi sto se tice pranja novca
 
Je li moguće da neko ima dilemu da li kupiti stan na kredit ili za isti takav stan plaćati kiriju? I još prezentovati neke matematike koje bi trebale da idu u prilog kirija!? Najbolje nemojte kupovati ni auto, vozite rent a car. Nema servisa, registracije, super.
Da, moguće je.

Ako je kontinuirano veća kamata u rati, nego renta, nije normalno odabrati opciju rate.
Elementarna finansijska pismenost.
Tvoja logika je "zaj*** matematiku, daj ratu od 1000 evra za stan i 300 za auto. Kad je beg bio cicija".

Sledeći put, ako ti nešto nije jasno, direktno me pitaj, a ne da se zgražavaš mojom porukom ne citirajući je.
Ja od diskusije ne bežim.
 
Poslednja izmena:

Salev85@​

Uzmi kredit na 80 godina,rata će biti manja:)
Niko neće manji stan,niti Mirijevo,nego min 300.000 evra,ili život ide na pauzu.
Niko nikada nije mogao sa malom platom ili velikim željama da kupi ono što želi,uvek bilo i biće,
 
Poslednja izmena:

Salev85@​

Uzmi kredit na 80 godina,rata će biti manja:)
Niko neće manji stan,niti Mirijevo,nego min 300.000 evra pa kukaju.
Nije bitan rok otplate. Bitno je da jedan Austrijanac uzme skoro duplo vise novca za skoro istu ratu kredita. Mene onda taj kvadrat 2-3k nego mnogo vise. Razlika je sto on kupi skuplju nekretninu a ja placam vise nego duplo vecu kamatu banci od njega
 
Vrh